BINNENLAND, aansprakelijkheid, en verklaavt werkelijk in de echtheid der stukken geloofd te heb ben totdat de valschheid van Pigott uit kwam. Het is onwaar dat Parnell van een proces tegen de Times afgezien heeft; in tegendeel heeft hij een nieuw proces tegen de Times wegens laster, ditmaal voor het Engelsch gerechtshof, begonnen en 100,000 pd. st. schadevergoeding geëischt. Aan het feestmaal, eergisteren dooi de Kamer van Koophandel gehouden, zeide Lord Salisbury, dat hij zich verheugde over de teekenen, welke aankondigden dat de zaken herleefden. De voornaamste plicht der Regeering, na te hebben verzekerd de handhaving der eer en de ongereptheid dor rechten van Engeland, is met de na burige Staten te leven in verzoeningsge- zinden geest, maar de uitbreiding van En- (jjeland's handel is zóo verbazend groot ge worden, dat 6r maatregelen moeten geno men worden om haar te beschermen. De Regeering zou ontrouw zijn aan haren plicht, indien zjj de noodzakelijkheid om defensieve maatregelen voor te stellen, niet erkende. Bij de opening der Italiaansche Kamer zitting op eergisteren heeft de Minister-Pre sident Crispi medegedeeld, dat het Kabinet, na de discussiën in de laatste dagen, en om de belangen van den Staat niet in ge vaar te brengen, zjjn ontslag bij den Koning heeft aangevraagd. De Koning heeft daarop den Ministers verzocht de portefeuilles voor alsnog te bljjven waarnemen tot het af doen der loopende zaken. De Kamer is voor een onbepaalden tijd uiteengegaan. HAARLEMMERLIEDE ên SPAARNWOÜ- DE, 2 Maart. In de gisteren gehouden Raads vergadering .is benoemd tot wethouder dezer gemeente, in de plaats van wijlen den Heer P. Vriesekoop, de Heer H. Th. Schweitz, die ook tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand werd benoemd. GEMENGDE BERICH-CEN. bestuur zal vergunnïug vragen de vergaderingen in het Trocadero te mogen houdeu. bet verleenen van dit monopolie en beweren, dat de toren publiek eigendom is als deel van de tentoonstelling en dus door ieder kan worden na gemaakt. Daarentegen houdt de heer Eiffel vol, dat hij in hetzelfde geval verkeert als een beeld bouwer, die zijne toestemming verleent voor het maken van bronzen afgietsels van zijn werk. Schrik en angst onder de Evangelische pre dikanten, Herhaaldelijk werd de Schul Antrag van Dr. Windhorst in den Pruisischen land dag verworpen, doch de man met den ungeheug- ten moed, de onvermoeide en onvermoeibare strijder laat niet af. Hij blijft volharden. Hij rust niet voor aleer aan der Katholieken bil lijken eisch is voldaan. En welk is die eisch De Katholieken verlangen, niets anders, dan dat het onderricht in den catechismus slechts zal gegeven worden door die onderwijzers, welke door de geestelijke autoriteit daartoe zijn ge machtigd. Die dus de noodige kunde bezitten, en de voldoende zedelijkheid, om de katho lieke leer rein en onvervalscht te kunnen mede- deelen. Tegen dezen Antrag komen de protestantsche bladen op met eene verwoedheid, die geene gren zen kent. Voor alles wordt een bewijs van bekwaamheid verlangd. De bekwaamste, de knapste man, die niet met het merkteeken van den Staat geijkt is, mag geene wetenschap doceeren, en toch wil men dat de onkundige, de onwaardige, de allergewichtigste wetenschap aan de jeugd zal mededeelen. Het moet mannen toegestaan zijn eene godsdienstleer te onderrichten aan kinde ren, welke zij niet alleen niet belijden, maar die ze zelfs bestrijden en willen afbreken. Tot zulke averechtsche logica kan alleen de verblinde haat van den ketter, van den afval lige leiden. (F. W.) In de buitengewone vergadering van de Provinciale Staten van Gelderland stelde de voor zitter voor, het eenige aan de orde zijnde punt het Kegeeringsontwerp betrekkelijk de ge wijzigde tabel voor de verkiezingen van leden der Provinciale Staten terstond te ver zenden naar de afdeelingen. De Heer Heuny (Arnhem) kwam hiertegen op en deed het voor stel, de stukken vooraf te stellen in handen van Gedep. Staten, ter fine van onderzoek en advies. Na eene breedvoerige discussie werd hiertoe met 32 tegen 27 stemmen besloten. Nadat de afdeelingen waren getrokken, werd de vergadering geschorst tot Dinsdag 12 Maart om 11 uur. Drente nam een besluit geheel overeenko mende met dat van Gelderland. Utrecht zond het voorstel naar de afdeelin gen, die rapporteurs reeds benoemden en be sloot de volgende vergadering te houden op 7 Maart. In Overijsel werd het voorstel van den Heer van Diggelen, om eene speciale commissie te benoemen, aangenomen met 31 tegen 12 s'em- men. De dag van weder-samenkomst zal nader door den voorzitter worden bepaald. De Staten van Friesland benoemden eene commissie van vijf leden, waartoe gekozen wer den vertegenwoordigers van elk der vjjf hoofd kiesdistricten. Ook Zeeland heeft ze gesteld in handen eene r speciale oommissie van 5 leden. De volgende bijeenkomst is bepaald op 12 Maart. In Groningen is de ontwerp-kiestabel naar de afdeelingen verzonden, nadat de voorzitter, in antwoord op eene vraag van den Heer Wouters, verklaard had, dat Gedep. Staten tot volkomen eenstemmigheid aangaande het ontwerp zjjn ge komen. In Limburg hebben de staten zonder eenige discussie met algemeene stemmen hunne in stemming betuigd met de voorgestelde kiestabel. Niettegenstaande alle tegenspraak schrijft men ons uit Den Haag kan ik u verzeke ren dat het wetsontwerp op het Lager onder wijs in de vorige week bij den Eaad van State is afgedaan. HAARLEMMERMEER, 1 Maart. De schut sluis, die alhier ter verbinding van de ring vaart met het binnenwater en ten dienste van het zandvervoer vanwege de genie zal worden gemaakt, zal mede dienstbaar gemaakt worden en blijven voor de particuliere scheepvaart. Te Wageuingen kwamen Zondag- namiddag een paar personen bij verschillende ingezetenen om aardappelen te vragen voor vrouw en kinderen. Zij kwamen daartoe o. a. bij den landbouwer Jansen, die weigerde aan hun ver langen te voldoen, waarop zij onder de grootste vloeken trachtten binnen te komen en daarna terugkeeiden gewapend met een mes en een stuk hout. Gelukkig schoten eenige personen nog juist bijtijds toe om Jansen te kunnen ontzetten. De commissaris van politie te Wageningen ie bekend geworden met de namen en woonplaatsen dezer brutale bedelaars, die nu hunne welverdiende straf niet zullen ontgaan. Het dorpCeillac (Fransch dep. Opper-Alpea) is door een hevige brand bijna geheel verwoest. Twee-honderd-vijftig personen zijn van alles beroofd en ronder onderkomen iu de strenge koude. De schade, door den brand veroorzaakt, wordt geschat op 700,000 franks. In de gemeente Smalliugerland zien de landlieden, wegens den ongunstigen hooi oogst en het weinig goede gehalte van het hooi, zich genoodzaakt veel zoogenaamd bijvoeder aan hun vee te geven. Meestal bestaat dit bijvoeder uit raap- en lijnkoeken, gemalen boonen, enz. Behalve eene aanzienlijke hoeveelheid raap- en lijnkoeken, geeft echter de veehouder B. aan zijne 8 melkgevende koeien wekelijks 2H. L rogge, gemengd met al de gemaakte karnemelk. De verkregen uikomsten zij o zeer bevredigend. De hoeveelheid gemaakte boter, meestal le keur, is aanzienlijk. D e „M a z a r i r.-b ij b e 1", u i t d e b o e k e- rij van Lord Hopttawn, is Maardag bij de vei ling van die boekerij voor 2000 (ƒ24000) ge kocht door den bekenden Londeuschen antiquaar Quaritch. In het „k o n i n k 1 ij k circus" te Manchester, Chepstow-street, brak Maandagavond brand uit, juist na afloop van eene voorstelling van Mexican Joe met zijne Indianen en Cow- hoys. Het houten gebouw stond binnen zoo korten tijd in lichte laaie, dat de leden an Joe's gezel schap geene gelegenheid hadden al de bij hunne voorstellingen gebruikte dieren te redden. Elf paarden en een ezel verbrandden. Ven eene paniek onder het publiek was geen sprake. De meest» toeschouwers waren reeds buiten het gebouw bij het uitbreken van den brand, welke ontstond door het vlam vatton van stroo. Een Amerikannsche ingenieur heeft het plan geopperd, schouwburgen te bou wen, welker dak en muren, door eeue reusachtige macbiue als een stolp in de hoogte geheven kunnen worden, zoodat, ingeval van biand, het publiek Diet door muren belemmerd wordt maar terstond naar alle zijden kan vluchten. Het plaD is niet kwaad. Als het maar uit voerbaar is. Dezer dagen overleed te Brussel op 86jarigen leeftijd, bet Academielid Renier Chalon, bekend als een verdienstelijk penning kundige, maar nog meer als een wetenschappelijk „grappenmaker#. Hij heeft zijn collega's van de Academie een groot aantal poetsen gespeeld. Zoo maakte hij o. a. een catalogus van boeken, na- gelateu door den Maikies Fortsat. Blijkens dien catalogus was dat eene zeer belangrijke verzame ling. Maar toen de leden der Academie vol belangstelling naar de plaats gingen waar de „Markies// moest gewoond hebben, bleek hun, dat de boekenverzameling nooit bestaan had en haar eigenaar evenmin. Op den duur willen dergelijke „grappenmakers// wel eens wat zwaar op de hand worden. Maar deze schijnt het, en tamelijk lang ook, te hebben uitgehouden zonder vervelend te worden. Het lastige verkolen van lampe- pitten kan men voorkomen, door de pitten als zij nog nieuw zijn, eenige uren in azijn te leggen en ze daarna te laten drogen. Men zorge er echter voor, dat zij goed droog worden, daar zij anders slecht branden. Te B e r g e n-o p-Z o o m werd bij den Heer G. in het voorjaar een diefstal gepleegd van eenige kostbare voorwerpen: een gouden ring met diamanten oorknoppen. Eerst 11. Zaterdag werden die voorwerpen vermist, waarvan toen onmiddellijk aangifte werd gedaan bij de politie. Onverwijld werd een onderzoek ingesteld, en nog denzelfden dag werd proces-verbaal opgemaakt tegen T. K. een gewezen leerjongen van den Heer G. en tegen een paar vriendjes P. B. en J. M. die hadden deelgenomen aan het verteren van de opbrengst der, met hunne voorkennis, gestolen kostbaarheden. De sieraden waren onder een valschen naam in de stads-leenbank verpand en de cedels door de knapen vernietigd. Te Amsterdam heeft iemand eenige effecten verloren (200 Central Pacific Shares, elk 10 Shares) ter gezamenlijke waarde van f 178,000, zegge: een honderd zes-en-zeven- tig duizend gulden. Wie ze terecht brengt, krijgt eeue belooning van 100 pond sterling (f1200). Het te Par ij s te houden interna tionaal congres voor hit recht der vrouwen zal zich in vier afdeelingen splitseuGeschiedenis, Staathuishoudkunde, Zedeleer, Wetgeving. Het Tot hiertoe hebban reeds meer dan 10,000 dames hare adhaesie tot het congres betuigd. In de gemeente Schoterland is zeker Brouwer overleden, die naam gemaakt heeft als.... duivelbanner en wonderdokter. Hij trok zelfs patiënten uit Zuid-Holland, het eiland Urk ja uit Duitschland, terwijl meermalen zijn advies per brief werd gevraagd. B ij den arbeider H. R e ij n e n, t e Raadwijk, gem. Heteren, geraakte dezer dagen eene koe aan het kwijnen. Het dier werd onder behandeling van deu Rijksveearts te Wageningen gesteld, en dezs leidde uit onderscheidene ken- teekenen af, dat de koe het een of ander scherp voorwerp moest hebben ingeslikt. Nadat het dier gestorven is, werd inderdaad bij de opening in de maag een lange doekspeld met glazen knop gevotden. Om bevroren eieren weder bruik- baar te maken legt men ze in friscb pompwater, waarin een weinig keukenzout is opgelost. Hier door wordt de vorst er uitgetrokken en zijn de eieren weder even bruikbaar als te voren. De sociaal-democraten te Brus sel, bereiden gemaskerde meetings voor, in den aanstaanden carnavalstijd te houden. Door de Rijkspolitie te Zevenaar zijn twee Duitsohers gearresteerd, waarvan éan door hazardspel zijn mede-reiziger, die op weg naar Amerika was, 260 mark en een gouden berloga met ketting had afhandig gemaakt. De speler, Schmidt genaamd en te Emmerik woonachtig, kwam da gelijks per Rijnspoor over de grenzen, kennelijk om zijn slag te slaan; des avonds keerden beideu dan wederom naar Emmerik terug. Iu het bore n-H arzgebergte he fa- ben in de laatste dagen weder geweldige sneeuw stormen gewoed. Wvgen en spoorlijnen, die bij de sneeuwbuien in het begin dezer maand voor het verkeer waren opengebleven, zijn thans geheel door de sneeuw versperd. In een afgelegen huis gelegen op ongeveer 600 M. van het gehucht Jamenègre woonde een oud en gebrekkig ecbtpaa-. Sinds eenigen tijd gaf de vrouw blijken van krank zinnigheid en had het voornemen te kennen ge geven, zich in een put te verdriuken. Eergisteren avond, omstreeks acht uur, volvoerde zij, bij afwezigheid van den echtgeuoot, haar plan. Bij zijn terugkeer vond de oude Ponité zijue vrouw nergens en begaf zich onmiddellijk naar den put, op ongeveer 50 M. van zijn huis. Zijne vrouw lag te spartelen iu het water. Ponité baalde eene ladder, maar deze was te kort, want de put was 7 M. diep. Niettemin gelukte bet hem de dren- keliuge te bereikeu. Hij greep zijne vrouw, heesch haar op den schouder eu riep om hulp. Einde— lijk kon hij, uitgeput en doodmoe, den last niet langer torschen en moest haar weer in bet water laten vallen, waar de ongelukkige ouder de oogeu van baar man jammerlijk omkwam. Maar nog was niet alles ten einde. De arme grijsaard kon niet uit den put komen en moest vier-en-twintig uren blij/en wachten, totdat zijn gejammer werd gehoord. Men haalde hem bewusteloos en ster vende op. Het schip Rock Terrace, dat men sinds ruim een jaar verloren w»ande, is nu komen aandrijven op de kust van eo» der Gilbertsoilar,- den, met zijne geheele lading aan boord. Het werd op reis van Philadelphia naar Japan door de bemanning verlaten bij de Philippijnsche eilanden. De kapitein verklaarde toen het moge lijke gedaan te hebben om het schip boven water te houden en de verzekeringsmaatschappijen keerden zonder aarzelen de schadevergoeding uit. Het schip blijkt echter thau» nagenoeg onbe schadigd te ziju. Te Groningen is, tengevolge van gooien met sneeuwballen, tusscben eenige politie agenten en de leerlingen der Rijks H. B. School eene formeele vechtpartij geleverd, waarbij de jongelingen de messen en de agenten de sabels trokkeu. Een der agenten werd door een mes steek vrij ernstig aan de hand gewond. Vijf der belhamels zijn gearresteerd. Te Breda en omstreken zijn dezer dagen door rondreizende kooplieden zibeen hor loges verkocht, die bij nader onderzoek van koper bleken te zijn. Een deskundige verklaarde, dat deze uurwerken slechts eene waarde van f 3 hebben, terwijl ze van f 7 tot f 9 werdoD ver kocht. In Friesland zijn de kieviten reeds gearriveerd, wellicht wel wat te vroeg. Te Vlissingen heeft zich een vierde geval van pokziekte voorgedaan, thans in een ander gezin. De aangetaste lijder is een bakkersknecht, die werkzaam was naast de woning, waar de ziekte zich het eerst vertoonde en reeds twee slacht offers maakte. Te Buitenpost hing de Rijksveld- wachter zijne overjas buiten om te drogen. Toen hij haar terug zou haUn was bet kleedingstuk verdwenen. Het werd geheel versneden in eene sloot teruggevonden, zoodat hier aan eene wraak- nemiug moet gedacht worden. De beid van deze daad is nog niet bekend. De Raad van Hellevoetsluis heeft, in de hoop, dat andere gemeenten op Voorne en Putten dit voorbeeld zullen volgen; eene som van 1000 gulden beschikbaar gesteld voor bet houden van een onderzoek betreffende deu aan leg van eeu locaal-spoorweg over genoemde eilanden iu aansluiting met het station Rot terdam. De handel in suuisterijen, die Jen vorm van deu Eiffeltoren hebben, sal een gevoefigen slag ontvangen. Sinds het ontwerp voor den toren op papier werd gebracht, is hij op allerlei wijzen nagemaakt, totdat men hem teParijs voor alle winkelramen en kiosken zag. Hij verscheen in papier, karton, hout, leder, tin, ivoor, albast, letterlijk iu alle stoffan. Da lieden uit de provincie kochten dit aandenken aan het hooge gevaarte gretig en de winkeliers gingen voort nieuwe bestellingen te doer.. Plotseling echter heeft de heer Eiffel alle rechteu op deu verkoop vau deze afbeeldingen verkocht aan deu eigenaar van eeu der eroote Patijsche coufectie-nngazijueu, die nu het monopolie heeft otn „articles de Paris" iu den vorm van den Eiffeltoren tu verkoopen. Vele winkeliers komen ten sterkste op tegen Men heeft te Manchester een ouden heer, klaarblijkelijk vermoord, gevonden in eene huurkoets. Hij was daarin gestapt met een jonkman, die vermoedelijk de moordenaar is en zich met het geld van den ouden heer uit de voeten maakte, zonder dat de koetsier van het rijtuig iets er van bemerkte. De politie doet onderzoek, maar zij is hem tot dusverren nog niet op het spoor. Te Zevenhuizen moeten sisds 8 Febr. alle houders van hondenkarren deze laten inschrijven en voorzien van den naam der ge meente en het nummer der inschrijving. Dezer dagen informeerde een houder in allen ernst ter secretarie zijner gemeente, of zijne kar nu ook moest bevatten de woorden: //Van Hnuten's cacao is de beste, goedkoopste in gebruik". Een harde diamant. In den regel kan men door middel van den diamantslijper, een werktuig, dat eenige duizenden omwentelingen in de minuut maakt, de oppervlakte van een dia mant polijsten. De firma Tiffany Go. te New-Yerk heeft echter thans, zoo meldt het „Journal Suisse d'Horlogerio//, een steen onder handen gehad, die aan alle daarop toegepaste middelen weerstand bood. Men liet bet wiel 28,000 omwentelingen in de minuut maken en de drukking op den steen, die gewoonlijk twee pond bedraagt, lot 40 pond stijgen; toen men dit honderd dagen had volgehouden en zoo doende een punt van den omtrek van het wiel een afstand had afgelegd,gelijk eau driemaal don omtrek der aarde, zag de diamant er nog uit als toen men begon. Het eenige wat men had bereikt, was, dat de machine onbruikbaar was ge worden. Toen heeft de firma den strijd opgegeven en den steen, als curiositeit, aan de Academie van wetenschappen te New-York gezonden. De Heer Baron Schimmelpenn inck van der Oye, op de Pol, te Voorst, die reeds 4 jaren 10 a 20 percent korting van pacht aau zijne pachters had toegestaan, heeft dezer dagen die korting voor goed van hunne pachtboekjes afgetrokken; de hoedanigheid van bouw- en wei land is daarbij in aanmerking genomen. Sommi gen hebben daardoor 10 percent, anderen nog meer afslag. Er worden in Nederland niet zooveel groenten als salade toebereid als zou kunnen zijn» kropsla, komkommers, andijvie, een enkele maal koude, prinsesseboonen met komkommarsen daarbij blijft het. In het buitenland heeft men er veel wat meel; men gebruikt er, behalve roode bieten ook wortelen, koolrapen, witte boonen, tomaten, koude aardappelen aan schijfjes met gehakte uien, waterkers, de jong geplukte en gekookte spruiten van hop, da bloemen van Oost-Indische kers, koud geworden bloemkool enz. Zelfs roode kool, selderieknollen aan schijfjes gesneden en gekookte uien, worden als salade toebereid. Iodien eene groente wat hard of week mocht schijnen, combineert men haar met eene andere; eeDe zeer smakelijke verbinding b. v. is die van rapen met doperwten, aspergekoppen, snijboonen aardappelen aan schijfjes gesneden en bloemkool. Dit eeuigszins sierlijk geschikt op tafel gebracht en daar toebereid, geeft een zeer netten en smakelijken schotel. Een recept voor roode-kool-salade a la Russe, is: een roode kool fijn gesneden, in gezouten water even aan de kook gebracht, dau in koud water gelegd en uitgedropen en met zout eu dragon azijn in eeue terrine gelegd. Men mengt bij de eierdooiers een half glas zuren roon», vervolgers peper, zout, azijn, kervel en dragon, alles gehakt, dan dunne schijfjes rammenas en giet het over de kool. Als bieten voor de salade worden bestemd is het beter ze in een oven, dan in water gaar te laten worden; zij blijven dan sappiger. Op den 4en Januari verging het Briteche schip Anglo Indian op ongeveer 20 mijlen ten zuiden van Tamsui op Formosa. De betnauning besloot den lea officier en 8 mannen naar Tamsui om hulp te zeudeu en deze bereik ten na veel moeite de kust. Bij hunne landing werden zij door eene menigte eilande's omringd, mishandeld en van de meeste hunner klet-deren beroofd. De kapitein en de overigen aan boord zsgeu dit gebeuren, doch waren geheel machte- teloos om hulp te verleenen. Eind-lijk werd den manschappen vergund door te gaan en zij bereik ten op den tweeden dag Tamsui. Spoedig na bun vertrek gingeu de kapitein en de anderen aan boord in de boot, doch men heeft sedert;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2