I IT W E No. 1363. Woensdag 6 Maart 1889 141e Jaargang. De Zondag. BUITENLAND. ii. 3) De korporaal. y AIELEI ABONNEMENTSPBIJB Per 3 maanden voor Haartem t 0,8h Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 ifzjnderljjke Nummers0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATE R D A G BUREAU: St. Janstraat Haarlem. msmmï: ACUTE MA NON AGITATE. CO ESI AST. PBIJS DEB ADVEBTENTIÉW Van 16 regels30 Cents. Slke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K P I' E E 8 fc 1AUEEÏ. Men hoort in onzen tijd talrijke en ve lerlei klachten over de dienstboden. Zij zijn, zegt men, ongehoorzaam, outrouw, schuwen den arbeid en zijn verzot op uiterlijken tooi eu lichtzinnige vermaken. Deze klach ten zijn ongetwijfeld in vele gevallen niet ongegrond. Maar bestaan er gean redenen om ook over het gedrag van de meesters en meesteressen der dienstboden te klagen? Of mag men het goedkeureu wanneer zij steeds norsch eu hoogmoedig tegenover hunne ondergeschikten zich gedragen? Is het niet te bejammereu als men ziet, dit meesters en meesteressen er zich niet om bekommeren of hunne dienstboden door eeue verplichte deelneming aan het kerke lijke leven voor het heil harer zielen zorgen, of wel over de braafheid en plichtsbetrach ting van anderen spotten? Inderdaad de verdorvenheid van vele dienstboden komt niet uit het ouderlijk huis, maar dagteekeut van het tijdstip, waarop zij in dienst zijn getreden. De meeste kinderen van onbemiddelde ouders moeten spoedig na de eerste II. Com munie hun brood bij vreemde menscheu verdienen. Met zeldzame uitzondering bren gen zij onschuld en braafheid mede in den dienst, maar ook alle nog weinig ontwik kelde neigingen ten goede of ten kwade der jeugd; zij zjjn nog geheel en al onzelf standig en onervaren in de wereld en on bekend met hare verlokkende bekoorlijk heden en verleidingen. Wat zal er van die kinderen worden, wanneer zij bij meesters en meesteressen in dienst komen, die zich om God of godsdienst allerminst bekom meren, die dus voor hunne dienstboden geen hart hebben eu haar geheel eu al aan zich zeiven overlaten? Zeker zou menige klacht over de verdorvenheid der dienstboden ver stommen, wanneer meesters en meesteressen ook ten opzichte van de Zondagsheiliging met een goed voorbeeld voorgingen en tegenover hunne dienstboden zich gedroegen, zooals zij zich eigenlijk moesten gedragen, als plaatsvervangers van God. Het kan dus aan ouder'» en voogden niet geuo9g aaubevolen worden, zorg te dragen, dat de kinderen, wanneer zij het onderlijk huis verlaten, in dieust komen bij goed katholieke en godsdienstige meesters en mees teressen. Brengt de verboden Zoudagsarbeid wer kelijk voordeel aan? Neen. Wij mogen voor eeue korts wijle eenig geld of goed er door verkrijgen, op den duur zal het werken op Zondag niet dan nadeel ten gevolge hebben. Het werken op Zou- en feestdagen heeft nooit iemand rijk gemaakt, wel velen arm. De door God verboden arbeid brengt geen zegeu; en aan Gods zegen is alles gelegen, daarom geeft ook de door God gezegende arbeid dubbele winst. Met den verboden arbeid gaat het ons gelijk het den Israëlieten ging in de woestijn. Zij, die op den Sabbat dag uitgingen om manna te verzamelen, vonden niets. Bedenken we toch, dat de F EU ILL E T O N. Vervolg en slot.) Zij gingen samen door eene lange reeks van prachtige vertrekken. Capulet's verbazing nam echter nog toe, toen zij aan eene met fluweel bekleede deur kwamen, waarvoor een met goud en fraai borduursel bedekte heer post vatte. Hij boorde, hoe deze met luider stemme aandiende: „De Heer dokter Lacourner en de Heer kor poraal Capulet." De moedige soldaat, die in het hevigste vuur van den slag nooit hail gebeefd, geraakte thans op eenmaal in verzoeking rechts omkeert te maken en zijn heil in de vlucht te zoeken. Maar dat was niet meer mogelijk. Capulet her stelde zich dus moedig, richtte zich op, bleef onbeweeglijk en wachtte bedaard de dingen 8f, die daar zouden komen. Daar staat eens- mensch niet van brood alleen leeft, dat wij niet slechts een lichaam hebben, dat gevoed moet worden, maar ook eeue ziel, die, zal 7.ij niet te gronde gaan, eveneens krachtig voedsel uoodig heeft. De beweging voor de Zondagsrust (waar- ouder wij dan natuurlijk ook Zondagshei liging verstaan) is vrjj algemeen. Ook van niet-kathoiieke zijde laten zich nu en dan stemmen hooreu, die voor haar ijveren. Nog onlangs lazeu wij in het Nieuwsblad voor Ned. een opstel over de Zondagsrust, dat wij om zijne belangrijkheid gaarne aau onze lezers wenschen mede te deeleu. »'t Was in het jaar 1861, zoo lezen we in genoemd orgaan, toen op eene ver gadering der Evangelische Alliantie te Ge neve het misbruik vau den Zondag ter sprake kwam. Wat er aau te doen? Men opperde verschillende meeniugen, tot de rjjke bankier Alexander Lombard voorstelde een internationalen bond tot be- vorderiug van Zondagsrust in 't leven te roepen. En zoo geschiedde. Twintig jaar later vestigde Professor Hofstede De Groot op dien bond de aan dacht en het gevolg was, dat ook spot-dig in ons land eene vereeniging werd opge richt. Of de vereeniging recht van bestaan heeft? In onzen tijd vau vergaderingen, bonden en vereeniging is deze vraag lang niet on gegrond; hoewel ze niet van toepassing is op de vereeniging van Zondagsrust. Haar werkkring is eene alleszins nuttige. Het leven is woelig, bedrijvig; er heerscht bij het menschdom een rusteloos streven, eene gejaagdheid, die het bijkans oumo- gelijk maakt tot zich zei ven te komen. Noch onze geest, noch ons lichaam is er op ingericht om maar steeds rusteloos voort te gaan in den tredmolen van een zelfden dagelijksclieu arbeid. Een wekeiijksclie rustdag is daarom hoogst u >odig. De mensch behoeft dien dag om zijne gedachten op iets hoogers dan op zijne dagelijksche bezighedeu te richten, zich aau zijn gezin te wijden eu zich van den arbeid te ontspannen. De Zondag is onmisbaar voor het stoffelijk en geestelijk welzijn van den enkelen mensch, het huisgezin en den Staat. Aan duizen den in den lande wordt bij nochtans ont houden, zelfs ontroofd. De Zondag is daarom voor niet weinigen een zondedagdie aau de politie handen vol werk geeft. We behoeven hare rap porten des Maandags maar in te zien om ons daarvan te overtuigen. Inplaats vau een dag van zegen is hij niet zelden een dag van vloek. Diep te beklagen ziju ook die werklie den, welke des Zondags geregeld moeten doorwerken eu soms geen enkelen vrjjen dag in het jaar hebben. Het meergemelde orgaan neemt aau, dat er werkzaamheden zjju, die zonder nadeel voor de vervulling der maatschap pelijke behoeften of zonder groote schade klaps eene schoone, schitterende dame voor hem. Zijn oog wordt beneveld, hij ziet niets meer, maar hoort eene welluidende stem, die de volgende woorden tot hem richt: Mijnheer Capulet, het verheugt mij u te zien, en ik hoop, gij zult wel zoo goed willen zijn, ons uwe kleine geheimen te ont- ekken, daar we waarschijnlijk vriendschappe lijk jegen9 u gezind zijn. Mag ik den dokter gelooven, dan zijt ge een groot vriend van kinderen Mevrouw... Uwe Majesteit... drommels ik voel wel, ik zal eene domheid zeggen, want mijn hoofd draait met mij rond. Wees bedaard, mijn vriend 1 zeide de dokter. Hare Majesteit weet zeer goed, dat men een braaf soldaat en toch een slecht redenaar zijn kan, eu ik geloof, dat eenvoudig te spre ken hier het best is. Om u op den weg te helpen, moet ik u zeggen, dat ik gisteren uit uw gedrag teu aanzien dier arme kindereu heb opgemaakt, dat gjj zelf ook vader zjjt. voor de Dij verheid ook des Zondags öf niet, öf althans niet geheel achterwego kunnen blijven. En hierbij deukt het blad o. a. aau de diensten der spoor- en tram wegen, der spoorbooten (waarvan de dienst naar onze meening toch wel tot een mini mum zou kunnen gebracht worden) der dag- en nachtpolitie, der posterijen en te- legraphie, aan vuren, die niet uitgedoofd mogen worden, aan inonterijeD, brouwe rijen, die des Zondags niet geheel kunnen stilstaan, wil niet het geheele product verloren gaan. Toch blijft de vraag gewettigd, zegt het Nieuwsbladof niet in menige fabriek eu werkplaats zonder volstrekte noodzakelijk heid des Zondags wordt voortgewerkt eu of de winstderving uit het nalaten van dien arbeid voor de onderneming voort vloeiende, door beter onderhoud vau ge bouwen en werktuigen eu grooteren ijver van de arbeiders niet voor een goed deel zou opgewogen worden. Die vraag kan, dunkt ons, niet dan zeer bevestigend worden beantwoord. Slot volgt.) Het Lusemburgsche bureau der Kamer beeft met de Regeering geraadpleegd over de te nemen maatregelen bij het overgaan der Kroon in een ander Huis. Naar men te Berlijn verneemt, zal in Den Haag eeue voorloopige conferentie plaats hebben betreffende het opgerichte internationale werklieden-congres. De voor bereidende conferentie, waaraan gedele geerden uit Frankrijk, Engeland, België, Nederland eu Duitschland zullen deelne men, zou bet werk zijn van de socialis tische partij iu Duitschland, eu ten doel hebben eene vereeniging tot stand te brengen tusschen de iu twee partijen gesplitste Frausche socialisten. Door de Duitsche socia listen worden B .bel eu Liebknecht gedele geerd. De Duitsche Consul Knappe is uit Samoa teruggeroepen, omdat bij niet beantwoordt aan Von Bismarck's voorzichtige inzichten. Hij zal aldaar vervangen worden door den voormaligeu Consul-Generaal Stübel, be kend door zijn Von Bismarck opgedrageu geschrift, waariu bij den raad gaf bij het in bezit nemen van grondgebied op Nieuw- Guinea zoo zorgvuldig mogelijk de belangen van de Nederlanders te ontzien. Bij de suppletoire begrooting van het Duitsche Rijk wordt voorgesteld eeue uit breiding van de veld-artillerie. Bij het opperbevel over de Marine wordt een cen traalpunt voor de bevelvoering over schepen eu manschappen in het leven geroepen, terwijl het admiuistratief bestuur van de Rijksmarine onder de verantwoordelijkheid van den Rjjkakauselier wordt geplaatst. Er wordt 24,000 mark aangevraagd voor het keizerlijk paleis te Straatsburg; 1,200,000 Mark voor maatregelen tegen den slaven- haudel; 100,000 M. voor de uitloviug van prijzen voor bet ontwerpen van een ge- Capulet boog het hoofd sprak geen woord, maar er rolden een paar tranen over zijne bruine wangen. Verberg die tranen niet, zij doen u eer aan, sprak de Keizerin met vuur. Gij zijt vader, mijnbeer? Ja, Mevrouw antwoordde de soldaat, zonder het te wagen de oogen op te heffen, getrouwd ben ik, nog voor ik in de con scriptie viel; daarom moest ik mijne vrouw en mijne twee kinderen verlaten, toen men mij onder de vanen riep. Dat is nu vier jaar geleden. Ik schreef haar dikwijls maar verbood haar mij te antwoorden, uit vrees, dat. Ja, zie, uwe Majesteit, men kan niet altjjd voor zich zeiven in staan en als mijne vrouw mij soms geschreven had: Wij hebben geen brood, of Jules is ziek ei dan Frankrijk en de Keizer boven alles! maar mijne vrouw, mijne kinderen hm, ik wist wel, dat ik mijn mond voorbij praten zou! afgedaan ik denk haast niet (neer aan huis. denkteeken voor Keizer Wilhelm I. De Fransclie Regeering heeft besloten, een afzonderlijk ministerie van koloniën op te richten. De Prefecten hebben bevel van den Mi nister gekregen, om elke vergadering van de Ligue des Patriot es te beletten, en zoo noodig, met geweld uiteen te drijven, In de Kamer van Afgevaardigden heeft de Heer Laguerre de Regeering geïnterpel leerd over de zaak van de Ligue des Pa- triotes. Hjj vroeg aangaande de vervolging der Ligue opheldering, waarom de Regeering bij de Kamer geeue aanvraag had gedaan om hem te vervolgen. De Minister-President Tiravd antwoordde en verdedigde de door de Regeering ge nomen maatregelen. Zij zal niet zwak be vonden worden tegenover de manoeuvres vau de vjjauden der republiek. De Heer Tnévenet, Minister van Justitie, noemde de Ligue eeue huichelachtige ver eeniging, die het er op toegelegd had, iemand tot het hoogste gezag in den Staat te ver heffen. De Heer Laguerre, liet hij er op volgen, zal vervolgd worden op het oogeu- blik, dat de justitie daarvoor zal kiezen. De Kamer heeft ten slotte met 348 stemmen tegen 220 eene motie aangenomen door den Heer Mérillon voorgesteld, waarbjj zij verklaart, vertrouwen te stellen in de geestkracht der Regeering, om de wetten te doen eerbiedigen. Te Parijs wordt verzekerd, dat bij huis zoekingen in de bureaux der Ligue des Pa- triotes, lijsten met de namen van geheime aanhangers gevonden zijn, waaronder die van vele republikeiusche ambtenaren voor komen, die sedert Boula iger bij de verkie zingen te Parijs de zege behaalde, tot diens partij overgingen. Hierop zou de Regeering het in bet bizonder voorzien hebben gehad. Bij Boulauger moet dieuteugevolgo eergis- teren-avond eene geheime vergadering van zijne aanhangers hebben plaats gehad, om te overleggen wat er verder te doen stoud. Antwoordende op het adres van Kardi naal Lavaletta, zeide Z. H. de Paus: Op het oogen blik dat wij ons 80ste levensjaar intreden, voelen wij te grooter behoefte aan de hulp van God, daar het bestuur der Kerk steeds moeilijker wordt in deze critieke tijden. In de toestanden der wereld en van Europa heerscht eeneschrikwekkende onzekerheid, en de omstandigheden drukken meer in bet bizonder op bet Pausdom, dat van zijne ware sonvereiuiteit is beroofd. Daar bet Pausdom onderworpen ia aan eeu vreemd gezag, moet het de noodzake lijke, de gevaarlijke onzekerheid gevoelen, waaraan Italië inwendig en naar buiten is blootgesteld. Elke inwendige beroering eu elk ongeluk, dat Italië van buiten be dreigt, brengt bij de Katholieken van de geheele wereld ongerustheid teweeg. Z. H. de Paus beklaagt zich verder, dat de Kerk in Italië van alle vrijheid is be roofd; herinnert, aan de moeilijkheden, die aan de Geestelijkheid iu den weg zijn ge legd; aau het verjagen van religieuzeOrden; aan de inbeslagneming van een gedeelte Dat meent gij niet, en het zou dan ook zeer verkeerd van u zijn, zeide Josephine; maar gij zult vrouw en kinderen spoedig wederzien, om voortaan rustig bij hen te blijven. Wilt gij wel zoo goed zijn, dokter, ver volgde de Keizerin, zich tot haar geneesheer wendende, om aan den chef van het eerste garde-regiment te schrijven, dat ik eervol ont slag voor den braven korporaal Capulet verlang; voeg er bij, dat ik mijne redenen zelve aan den Keher zal mededeelen. De dokter schreef, de Keizerin onderteekende, en de brave Capulet verliet diep bewogen het paleis met den brief, die hem zijne vrijheid wedergaf en tevens met de middelen om daar van genot te hebben. Lokter, zeide Josephine, in den loop van dien dag tot haar lijfarts, gjj zijt een koatelyk man, en nu weet ik, dat gij voor elke kwaal een huismiddeltje hebt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1