BI li N I. A ft. liet schijnt thans zeker dat de Duitsche Keizer een bezoek zal brengen aan het Engelsche Hof en wel op het einde van Augustus, onmiddellijk na de Keizer-ma- noeuvres. Het bezoek van den Rusaiseheu Czaar aau het Duitsche Hof zal iu de tweede helft dezer maand plaats hebben. Over het ontmoetingspunt is nog geeue beslissing ge nomen; vermoedelijk zal Kiel als zoodanig worden bestemd. Koning Humbert zal aan de Duitsche Keizerfamilie een tegenbezoek brengen, zoodra zij het paleis ïriédrichskron te Kiel zal betrokken hebben. Het baarde te Berlijn eeuig opzien, dat de Engelsche Gezant te Parijs, Lord Lytton, met Boulauger bij den Markies De Breteuil heeft gedineerd, naar het heette, om eene ontmoeting tusschen Boulanger en den Prins van Wales voor te bereiden. Bij het jongste gevecht in Oost-Afrika hebben de Duitsche troepen het vroeger ontruimde Bagamoyo weder bezet. Men verneemt thans dat Prins Von Bismarck's afscheid van luitenant Wissmanu bizouder hartelijk is geweest. Als éeuige instructie gaf hij hem mee: iu goede harmonie te blijven niet de Eugelschen. Van de consuls verklaarde Von Bismarck, dat zij allen lijden aau morbus consularis maar die op Samoa leed aan furor consularis! Naar aanleiding vau het telegram uit Zanzibar aan het Berliner Tageblatt dat de katholieke Missionarissen, die by den aan val op Pugu door de Arabieren waren ge- vangeu genomen, thans in vrijheid waren gesteld, heeft blijkeus bericht uit Mun- chen aan de Germania Pater Amrheiu, Superieur der Beuedictijuen in St. Ottilien per telegraaf in Zanzibar aanvraag laten doen of het bericht waar was, en hierop ten antwoord ontvangen, dat de Missio narissen nog niet in vrijheid waren gesteld, maar dat daarop nog altoos hoop bestond. In Frankrijk blijft de Teutoonstelliugs- politiek, gelijk (ie Heer De Mazade iu de des Revue deux Mondes zich uitdrukt, aau de orde vau den dag. Het doel dier staatkunde is natuurlijk vrede en rust gedurende de jubelfeesten der revolutie te handhaven. De wereld moet gaan gelooven, dat de derde Fransche Re publiek werkelijk in staat is, te Parijs, minstens gedurende eeuige maanden, den vreemdelingen een veilig verblyf aan te bieden. Het zou iutusscheu de grootste opper vlakkigheid of verblinding verraden als men de reddiug van Frankryk kon ver wachten, van de Tentoonstelling. Zij gaat als een zomernachtsdroom voorbij, en als dan Fraukrijk uit de bedwelming der feesteu ontwaakt, dan zal het staan voor dezelfde kwalen, voor dezelfde ellende als nu. De Expositie is dus gelijk aan een nar- cotium in de geneeskunde: het stilt de pijn, maar geneest de ziekte niet. Koloniën. Te Atjeh zijn een officier, een sergeant en twee mineurs door het springen van een torpedo om het leven gekomen. Eerst genoemde was de le luitenant bij de genie A. F. Rudolph. De Majoor W. A. Schneider, die bjj het ongeval tegenwoordig was, kwam met den schrik vrij. De ramp had plaats te Lambaroe bij het nazien van een bij eene brug gestelde landtorpedo, die men voor non-actief hield; degeen, die op den draad trapte, was de sergeant die ook tot de slachtoffers behoort en vau wiens lijk niets is teruggevonden. Het lichaam van luite nant Rudolph werd 75 meter over Majoor Schneider en de dekkiugsmanschappeu heen geslingerd. Een van den Resident van Cheribon ontvangen rapport meldt, dat iu den na middag van 14 Januari op de sawahs der dessa Oedjong-Gebang, district Palimanau, acht kindereu en zeveu buffels, die zij ge zamenlijk van de weideplaats naar genoemde dessa dreven, door den bliksem werden getroffen. Zes kinderen en vijf buffels bleven ter plaatse dood. Volgens bericht van den Resident van Banjoemas worden in den namiddag van 19 Januari vijf vrouwen, terwyl zij bezig waren met het planten van padi op de sawahs der dessa Sikampoeb, district Aili- redjo, afdeeling Tjilatjap, tegelgk door den bliksem doodelijk getroffen. Antwoord van Z. H. Leo XIII. GEMENGDE BERICHTEN. glsche dorp Jalhay, ten deel. Op eene jacht doodde hij met drie schoten drie wilde zwijnen. Boor het bestuur van den algemeenen Bond van katholieke kiesvereenigingen in Nederland aan het hoofd staande van het Generaal Comité voor de groote Protest-meeting te Utrecht ge houden, ia een schrijver outvangen in antwoord op de naar Rome verzonden adressen, welker inhoud op deze meetiug werd vastgesteld. Wij laten de vertaling hier volgeD: LEO XIII Paus. Beminde Zoon, heil eu Apostolisch en Zegen. Uit vele eu ondubbelzinnige teekenen was Ons zeker reeds de standvastigheid en trouw der Katholieken van Nederland gebleken te midden der beroeringen, die aan Ons en aan de Kerk zooveel leed hebben berokkend. Een nieuw en schitterend bewijs echter van diezelfde trouw en standvastigheid is aan de vroegere toegevoegd door hetgeen er verhandeld en verklaard is in de druk bezochte Vergadering door dezelfde Geloovigen te Utrecht gehouden, zooals Wij vernomen hebben uit Uw schrij'ea van 17 December. Bij hetgeen daar verhandeld is, heb ben Wij ous ten zeerste verheugd over de be wonderenswaardige eensgezindheid, waarmede gij het voetspoor hebt gedrukt van Uwe Bisschoppen, (lie U reeds met hun voorbeeld wareu voorgegaan, over de kindirlijke liefde, waarmede gij Onzen tot stand bttreurd hebt en over uw vurigen ijver, waarmede gij zijt opgestaan voor de rechten van den Apostolischen Stoel en zijne algehc-ele vrijheid die aau geen burgerlijke macht kan onderworpen worden. De vrije uitingen, waarmede gij niet gevreesd hebt de zaak der Kerk Le verdedigen, ofschoou zij ontbloot staat van alle msnsch.lijke hulp, en de pogingen van hare vijanden te laken niettegenstaande deze toenemen iu macht eu de omstandigheden hun gunstig zijn, rekenen Wij Uwe groote eu edele zielen waardig. Wij gevoelen een grooten troost bij het vernemen, dat gij eenparig God bidt, opdat Hij, Die macht heeft over alles, welwillend en genadig op zijn volk moge uederzieu eu aan Zijne Kerk den zoeten vrede zal terugschenken. ïciwijl Wij Uwe bewij zen van liefde en ijver ten hoogste waardeerin en u Ouze welwillendheid betuigen, wenschen Wij u, beminde zoon, cn aan al Uwe medeburgers, die met u dezelfde gevoelens beleden hebben, al wat goed en heilzaam is en schenken wij U vol gaarne tot ouderpaud van 's Hemels genade den Apostolischen Z^gen. Gegeven te Rome bij St. Pieter deu XIV Februari van het jaar MDCCCLXXXIX, het elfde van Ous Pontificaat. (w. g. PAUS LEO XIII. Aan Onzen Beminden Zoon Jos. DE LA COURT, alge meenen President der katho lieke kiesvereenigingen in Ne derland, te Utrecht. De waarheid overwint list, sluwheid en schaamte loos bedrog. De boosaardigste laster trachtte sinds jaar en dag Parnell, den leider der verdrukte Ieren, in het verderf te storten. De machtige Times besteedde ontzaglijke sommen tot den aankoop van brieven, die, naar het heette, af komstig waren van Parnell zelf. Deze brieven wierpen een afschuwelijk licht op den leider niet alleen, maar ook op de ganselie partij en op al katholi-.ke leren. De publicatie dezer brieven in bet wereld blad, maakte, dat zoo min de vrienden als de vijanden aan de echtheid daarvan twijfelden, ofschoon Parnell beweerde, het bewijs te zullen leveren, dat ze valscb waren. De verdachtmaking, dat Parnell en zijn aan hang medeplichtig waren aan hen afgrijselijken moord in het Phoetrixpark, begon alom veld te winnen, zelfs bij de mannen der Regeering. Duizenden en duizenden ponden sterling heeft het gekost om den falsaris, die deze brieven fabriceerde te ontdekken. In de 56. zitting der commissie van enquête is bet einde lijk gelukt den vuigen lasteraar en vervalscher Pigott te ontdekken. Reeds heelt bij schuld bekend. Sedert twee jaar heeft men te dezer zake de ongelukkige Ieren door het slijk gesleurd. Be halve gebrek en ellende, die ze sinds eeuwen verduren, vielen hun nu ook nog haat, hoon, verguizing en bespotting door de heele wereld, waar een antikatholiek nieuwsblad verschijnt, ten deel. Wie juicht niet van harte met het arme volk, dat ondanks de diepste ellende, der vaderen geloof getrouw bleef, over deze ontmaskering van vuigen haat en laster? Wie trilt niet van verontwaardiging over de satausche valschheid van een Prgott? De kolommen vau de Times zijn niet groot genoeg, om dezen laster, den Ieren aangedaan, te herstellen. En toch zullen wij zien, dat men in plaats van blaam voor de Times, en den falsaris, nog woorden van vergoelijking voor beiden in sommige bladen ral vinden, of zg zullen de zaak, omdat ze in het voordeel der Ieren is, eenvoudig doodzwijgen. Aan de opvoeding ligt alles gelegen Dit wordt, helaas! in onzen tijd maar al te weinig begrepen. Vandaar dan ook de treurige onder vindingen, die vele ouders opdoen, welke weinig ot geen belang stellen in de opvoeding hunner kinderen. Als ze maar veel weten, dan meenen ze, dat de opvoeding eene nevenzaak is. Als de jongen zich maar weet te bekwamen voor 't een af ander examen, dan meenen vele onna denkende ouders, dat de knaap zijn weg wel zal maken. En tot dit getal behooren zelfs zeer veel katholieke ouders. Hoe verkeerd zg oordeelen, kunnen zij zelfs van ernstige vrijmetselaars en den protestantscken Keizer van Duitsehland leeren. Vele vrijmetselaars toch vertrouwen hunne kin deren slechts toe aan godsdienstige scholen, zelfs aan de door hen zoo fel bestreden Jezuïeten. De keizerlijke Prinsen van Pruisen worden zelfs zeer streng opgevoed. Zij hebben bun ge regeld uur van opstaan, werken en te bed gaan. Geen avond gaat, om welke redenen ook voor bij, dat ze niet gezamenlijk het avondgebed doen, waarbij eene geestelijke lezing wordt gehjuden. Nooit mag iemand ontbreken bij de gods dienstoefeningen, welke in de slotkapel plaats hebben. Eu het dienstpersoneel en de kinderen zijn streng verplicht zich hieraan te houden, terwijl het ouderlijke paar tevens het goede voorbeeld geeft. Men vergeet maar al te zeer, dat goede grond slagen, gelegd in jeugdige gemoedereD, altoos vrucht dragen voor het volgend leven. Rome onder het bestuur der vrijmetselarij. Voor achttien eeuwer., ouder de regeeriug der heidenscho Keizers, schreeuwden de ontevreden Romeinen pünér/i et eircenumbrood cn spel.' Thans onder het zegenrijke bestuur van den vrijmetselaar Crispi, die vrijheid en vooruitgang in ruime mate beloofde, roepen de arme Italia nen om minder dan brood en spel. Zij verLngeu slechts brood en werk. Maar ook dat weinige vermag de Regeeriig niet haren onderdanen te geven, ofschoon reeds duizenden en duizenden het echooue vaderland wegens gebrek asn brood hebben verlaten. (V. W.) De Miuister van Biunenlansebe Zaken heeft de Commissarissen des Konings verzocht, iiem hun gevoelen te willen mededeeleu over het door hun ambtgouoot in Overijsel gedane voorstel, om de voorgeschreven visitatie bij lading vau ree in een schip, naar het buitenland bestemd, insgelijks toe te passen bij inleiding van vee iu spoorwagens, naar het buitenland bestemd, ten einde daardoor te voorkomen, dat mogelijke ziektegevallen ouder dat vee eerst bij of na den uitvoer uit ons lai d door de vreemde autori teiten worden ontdekt. De Minister verzoekt verder, te vernemen aan welke stations in elke provincie en op welke wijze die visitatie, casu quo, zou dienen plaats te hebben. De Staatscourant van gisteren bevat lirt vol gende bericht omtrent deu toestand van Z. M. den Koning. Volgens verklaring van Prof. Rosenstein en vau de geneosheeren des Konings is de toestand van Zijne Majesteit, ofschoon de krachten niet opvallend verminderen en geen onmiddellijk le vensgevaar dreigt, toch zorgwekkend. Bij den hoogen lijder doen zich lichte verschijnselen van bloedvergif iging (utaemische symptomen) voor. De Tweede Kamer heeft gisteren-ochtend voor het sectie-onderzoek aangewezen de pensioen wetten voor ambtenaren, de aanvulling van bet wetboek van strafvordering, de wijziging van de rechterlijke organisatie, en de nadere regeling van den dienst der locaalspoorwegen. Drie oude Indische rekeningen zijn aan eene commissie verzonden. De Kamer is dadelijk tot het sectie-onder zoek overgegaan. Volgeua Canaille Flammarion is de temperatuur in Frankrijk eu België eedrrt 4 jaren aanmerkelijk gedaald; vooral ia Febr. en Maart is de daling aanzienlijk; htt gemid delde U/a u 2 gr. Iu eene onzer steden deed dezer dagen een opgeschoten knaap een tram, voorzien van bet bekeude bord //Van Houtens cacao" stil staan. Alvorens in testappeu haalde hij zijno porte- monnaie voor den dag. De conducteur zegt: Kom, maatje, stap in; ge kunt in den tram wel betalen. Neen, zegt do jongen, met het leukste gezicht vau de wereld; ik moet nint mede, maar ik wil voor eeu kwartje cacao hebben. Onder eon schaterend ge'ach van het publiek eu met em woedeuden conducteur ging de tram verder. Nederland isrijk, zeer rijk aan schulden, In ronde cijfers bedraagt onze nationale schuld eene som van maar eventjes elf honderd millioen gld. f 1100.000,000) Maak u eens een denkbeeld van zulk eer,e som en stel u dan eens een oogenblik voor, dat de heereu te 's-Graveuhage liet goeie plan zouden hebben het gekeele bedrag in zilvergeld in eens af te betalen. Het vervoer zal per spoor geschieden. Alle goed'.-ren-en vrachtwagens vau den Staats spoorweg zijn aangespannen en nu wordt er op geladen, van belang. Rijnspnorwagens aangerukt en ook volgesjouwd! Tien duizend kilo's op eiken wagen, pak maar aan. hooi! Waggons van (le C.ntraalspoor aangehaakt! Vooruit jongens! Oosterspoor en Hollandache spoor vrachtwa gens asjebliefti Zoo al aa.,hakende en vastsjorrende, raken we eindelijk klaar, en daar staat het eindelijk het bedrag der Staatsschuld in zilver op den trein. Kom nu eens mee wandeleu langs den trein. Gord tellen, hoorl 1, 2, 3, 4, 5, 10, 100, 500, 1000, 1010, 1050, 1100, Goddank, wij zijn er. 1100 spoorwagens staan daar, elk geladen met 20,000 oude ponden zilver! O, o, o wal een trein! De geheele spoorlijn van a'Gravenhnge naar Delft is er mee bezet. De ongesteldheid, waaraan de oud-Hoogleeraar Dr. Dondert reeds sinds eenige weken lijdende is, heeft de laatste dagen eene ernstige wending genomen. Uit Amsterdam wordt gemeld: Bij de openbare veiling van vaste goederen, in het verkooplokaal aao de Nes gehouden, deed zich eergisteren-avond het volgende zonderlinge geval voor. Een groot percel in de Torensteeg, dat voor ongeveer 6 weken geveild, doch voor f46,000 werd opgehouden, kon eergisteren-avond niet meer dan f 28,000 opbrengen, nietlegen- staande er by de eerste veiliug f 40,000 voor wes geboden eu dat bod gedurende 4 dagen werd gestand gedaan. Dezelfde makelaar, die er voor 6 weken f 40,000 voor bood, is eergisteren-avond van het perceel eigenaar geworden voor f 28,100. De verkoopsrs beliepen alzoo in 6 weken eene schade vau f 12,000. Io het hooge Westeinde, te 'e G r a- vtnhage, is eergisteren-nacht een maD, die lij dende was aau verstandsverbijstering, uit het raam van de derde verdieping zjjner woniug ge sprongen. De ongelukkige, (lie met het hoofd op de stoep terecht kwam, is tengevolge ran eeu schedelbreuk koit daarna overleden. De Heer WillinkKetjen beklaagt zich iu een adres aan den gemeenteraad vau Amsterdam, „dat lij aanhoudend bespied en achtervolgd wordt door rechercheurs der politie". Hij verzoekt den Raad te mogen vernemen, waarom en op wiens last hij door de politie ge volgd wordt waarbij de wet geschonden en zijn naam in opspraak wordt gebracht." Op het politiebureau te Assen meldde zic'i aan zekere G. v. d. Steen, op 1 Maart jl. uit Veenbuizen ontslagen met e,-.ue uitgaanskas van ruim f 49. Hij wilde eenig reis geld. Hieraan werd naar zijn zin niet spoedig genoeg voldaan, waarom hij zich verwijderde. Een oogenblik daarna ging hij met zijn lin kervuist eeue spiegelruit inslaan bij Jhr. J. A. Ten Holthe, die, voor het raam zittende, eene groote scherf iu het gezicht kreeg en daardoor ook nog eenigszins werd verwond. Het individu, dat zich ook verwond had, weid toen dadelijk opgeborgen. Drie jonge dames hadden opeen diner in Februari vaa 't vorige jaar besloti-n, dat zij nooit zullen trouwen eu elk jaar op 13 Februari te zamen zullen diueeren. Sadert ziju nu drie «ereleden in deze club opgenomen, 't Zijn de echtgenooten van die dames en allen hielden op 13 Februari jl. eeue gezellige samenkomst met een diner. Een zendeling der Mormonen heeft getracht te Apeldoorn eeuige pros dieten te maken Slechts drie gezinnen zijn tot die sec- te overgegaan. De leden van een dezer gezinnen zijn Vrijdag- a o.;d op een afgelegen plek iu het Dierensehe kanaal gedoopt. Nadat men een bijt gehakt had, werden ze allen éen voor een in het ijskoude water gedompeld. Of hun dit bal goed bekomen is, kunnen wij niet vermelden. Iemand, die voor eenige maan den te Parijs overleed, liet een vrij aanzienlijk vermogen na, maar reel minder daa de erfgena men verwachtten. Dezen vertrouwden de zaak ni«t mengden er het gertcli! in. Ten gevolge van een ingesteld onderzoek ziju thans de echtelingen R. met hunne moeder in hechtenis genomen, beschul digd van 1,200,000 fr, te hebben verduisterd. Uit Amsterdam word gemeld: Met het oog op de mogelijkheid, dat aau het Paleis van Volksvlijt binnenkort eene andere beslemming zal worden gegeven, hebben de musici besloten zich te vereeuigen en"de exploitatie vau het orkest voor eigen rekening voort te zetten. Een comité uit de lcdeu zal bet beheer voeren, terwijl op ver zoek eeu tiental is vloed rij ke Amsterdamsche kunst vrienden zich tot een raad van toezicht hebben ver- ecnigd, ter behartigiug van de belanden der kapel. Eeu zeldzaam geluk viel dezer dageu den grondbezitter Sagehomme, iu het Bal- Men zal zich herinneren, dat voor eenige maanden de bekeude millioenen- juffrouw, Jannetje Struik, Nijmegen bezocht en toen hij eenige handelaren iu goud- en zilver werken kostbaarheden trachtte te verkoopeu. De politie werd gewaarschuwd en uam onmiddellijk een en auder in beslag. Krachtens vonnis van de arronJ.-rechtbank te Dordrecht zullen bedoelde voorwerpen deze week bij executie te Nijmegen wordeu verkecht. Langs de Haarlemmervaart van Amsterdam tot Haarlem zal eene rij boomen ge plaatst worden. Reeds is met het plaatsen hier— vau een begin gemaakt. Er is te Ween en weder een aanval op een besteller van aangeteekende brieven ge pleegd. Twte kerels verzonden een aangoteeken- deu brief aau hun eigen adres, en toen de be steller dien kwam bezorgen, strooiden zij hem peper in de oogsu en vielen hem aan, om hem ta heroovtn. De postbode, een stevige vent, bletf echter overwinnaar,na eene hevige worsteling. Zijne beide asnvallers namen do vlucht, maar werden op straat gevangen genomen. Op klaarlichten dag is Zondag ten huize van den landbouwer Smithuis te Groot- Almeloo ontvreemd een gouden kruis ec dito broche. De politie doet ouberzoek. Een werktuigkundige moet nu eeu brandkastslot uitgevonden hebben, dat niet slechts electrische schellen in beweging brengt zoodra het wordt aangeraakt, maar waaruit ook een straal electrisch licht schiet, waarbij een photographeeertoe=tel een afbeeldstel vau deu dief opueemt. Nu uog iets, dat hem pakt en bindt. De persoon die in de gemeente Sclreeuda bij de jouste loting voor de nationale militie 'l eerst loten moest, was een gehuwde arbeider, vader van twee kiudereu. Hij trok dade lijk het hoogste noinmer. De Heer P. Van R ij n, werktuig- kundige te Nijmegen, heeft basloteu ziju sioom- rijtuig in het buitenland te doen verloten. Hoe wel ongaarne, heeft de uitvinder daartoe moeten overgaan, aangezien hij reeds een aanmerkelijk bidrag (pl. m. f 3000) aan zijn kunstwerk ten koste legde en daarvoor tot heden toe geen pas senden kooper vond. De m u e i e, k-v e r s 1 a g g e v e r van het Nieuws van den Dag eindigt eene beschouwing a;dus; „Eene zeer onvriendelijke, door de kou aan getaste neus riep mij vóór het begiu vau het tweede deel naar huis." Het moet een allerknmiekat oogenblik geweest zijn, tofn deze onvriendelijke neus bij de contiöla zich aanmeldde, om den verslaggever naar hui*.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2