BINNENLAND. zn'cen; Kolonel Djarics, oorlog; Pauchaue- i' '1, landbouw en liaudel: Valimirovics, ,>enbare werken; Voice, financiën; Misslo- -• mljevics, binuenlandsehe zakeu, en Ger- lies justitie en eeredienst. De financiëele positie van Koning Milan m als volgt geregeld: De civiele lijst, tot ■t tsver fr. 1,200,000 bedragend, wordt in t vee helften gesplitst, waarvan de eene a in Koning Milan en de andere aan Alex- a jder wordt toegewezen. Deze laatste be talt van zjju aandeel, gedurende ziju6 minderjarigheid, fr. 60,000 aan elk der regenten, dus fr. 180,000. Milan heeft onlangs aan een Honga.tr- sch8n Magnaat, die intiem met hem be vriend is, een brief geschreven, waarin de volgende zinsneden voorkomeu; »Ik lijd u itzettend. Niemand kan met de juistheid oeoordeelen wat ik sedert maanden heb o ader vonden. Ik ben grijs geworden, en mijne haren vallen uit. De geneesheerea zoggen, dat dit het gevolg is mijner ze nuwachtigheid; weken lang reeds kan ik den slaap niet vatten, eu de weinige uren waarin ik rust vinden kan, herstellen mijne crachten niet. Onlangs moest ik iu het openbaar spreken; eene duizeling beviug mij, ik wankelde en dacht neer te vallen, eu later hoorde ik dat men het praatje had uitgestrooid, dat ik beschonken^ge- weest was. Als de menschen wisten wat ik in de laatste maanden gewerkt heb, zij zouden niet zoo spreken. Arbeid en zorgen hebben mij uitgeput, eu nu haak ik naar stille rust als een schooljongen naar de vacantie.* De Magnaat, aan wien deze brief was gerichtheeft onlangs te Belgrado Ko ning Milan gesproken, en hij zegt op grond zijner eigene waarneming te kunnen ver zekeren, dat de Koning werkelijk zeer ziek is. Van een audereu kant wordt daaren tegen het gerucht verspreid, dat Milan huwelijksplannen zou koesteren met eene dame der Oostenrijksche aristocratie. In de Pransche Kamer heeft Gaudiu de noodzakelijkheid bepleit de Panama- maatschappij niet aan haar lot over te laten. De aandeelhouders eu de obligatie houders moesten, zoo betoogde hij, worden bijeengeroepen, ten einde den toestand voor hen bloot te leggen en middeleu te beramen om het werk voort te zetten. De Minister Rouvier antwoordde, dat der Regeering geen enkel middel ter beschik king staat om tusschenbeide te komen, eu zij ook niet direct kan noch wil inter- veniëereu. De Minister-President Tirard voegde er bij, dat de Regeering alles ge daan heeft wat zij kon, maar bepaald wei gert verder te gaan. Ü9 eenvoudige orde van den dag is ver volgeus met 844 tegen 185 stemmen aan genomen. De Minister van Oorlog beeft aan de Commandanten der legerkorpsen eene cir culaire gezonden, waarin hij herinnert dat de militairen in werkeljjken dienst geen lid mogen zijn van eene vereeuiging, die niet door den Minister van oorlog is goed gekeurd. Het Journal des Débats meent te kunnen verzekeren, dat de ministerraad besloten heeft het verbauningsbesluit tegen den Hertog vau Aumale in te trekken. De Ministeraad heeft besloten de Ligue des Patriotes, iu de personen harer bestuur ders: Paul Déroulède, Pierre Richard en den Afgevaardigde Laguerre, te vervolgen op grond van artt. 292 en 293 van het strafwetboek, die het bestaan eener ver- eeniging vau meer dan 20 persoueu, zon der dat de Regeering haar goedgekeurd heeft, strafbaar stellen. De zaak zat dus behandeld worden voor de correetioneele rechtbank. Naar men uit St. Petersburg bericht, heeft de commissie vau onderzoek omtreut het spoorwegongeluk bij Borki besloteu tot gerechtelijke vervolging van den Admiraal Possiet, gewezen Minister der verkeerswe gen, van Baron Stjeruval, Inspecteur-Gene raal van de spoorwegen, eu van den Heer Taube. GEMENGDE BERICHTEN. De treurige toestand, waarin Z. M. de Koning verkeert, oefent ook op de parlementaire werk zaamheden een verlammenden invloed. Zoo kon tot dusver het nieuwbenoemde lid der Tweede Kamer, de Heer Mutsaers, niet worden toege laten, omdat de machtiging tot beëediging door den voorzitter niet van het Loo is ontvangen. Ook de vertraging, welke het indienen der school wet en het openbaar maken van het rapport der defensie-commissie ondervonden hebben, zouden aap 's Konings ziekte zijn toe te schrij ven. De Standaard bericht intusschen, dat de nieuwe militaire wetten reeds bij het ministerie van Oorlog in bewerking zijn. l)e publieke opi nie zal dus waarschijnlijk weinig tijd hebben zich over de voorstellen der defensie-commissie te doen vernemenin elk geval zal hare be oordeeling op de samenstelling van de wets voorstellen der Kegeering gering zijn, aangezien deze reeds voor de publiceering van het be doelde rapport aan den arbeid is getogen. (De Tijd.) De Heer Kolkman, lid der Tweede Kamer, heeft te Dieren (in zijn distriet Rede) eene rede gehouden, waarin hij ook het defensie-vraagstuk behandeld en zijne krachtige afkeuring over de beweging tegen den persoonlijken dienstplicht uitgesproken heeft. De Post geeft een uitvoerig verslag zijner rede en laat daaraan de opmerkelijke mede- deeling voorafgaan, dat zijne hoorders, al waren zij het dan ook misschien niet volkomen met hem eens, meer dan voldaan huiswaarts zijn ge keerd.// Hadden wij plaatsruimte om ook maar het gedeelte over te nemen van de rede des Heeren Kolkman over de defensie, waarin niet alleen de Belgische Prof. Thonissen, Generaal Pontos, Minister Beernaert, maar zelfs Z. H. de Paus (even als te Amsterdam,) tegen de groote meerder heid der Nederlandsche Katholieken te hulp geroepen werden, onze lezers zouden met ons de verzekering van de bevriende Post, dat //velen het misschien niet volkomen met hem eens waren," gaarne aannemen. i,Maasbode.) De Heeren Van Alphen, Goeman Borgesius. Van Houten, Schaepman en Heldt, zijnde de commissie van rapporteurs in de Tweede Kamer, hebben eene reeks van amendementen voorge steld op verschillende artikelen van het wetsont werp op de regeling van vrouwen- en kinderbeid. Bij liet bestuur van den AlgemeenenNederland- schen Wielrijdersbond is een schrijven ontvan gen van den Minister van Oorlog, waarin dank wordt betuigd aan alle wielrijders, die aan de laatste manoeuvres hebben deelgenomen, en tevens de tusschenkomst wordt verzocht in het vinden van wielrijders, die zich weder bij de aanstaande manoeuvres ter beschikking van de militaire autoriteiten willen stellen. De Heer W. E Willink Ketjen heeft zich thans tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin hij, zeggende, dat alle pogin gen, door hem aangewend, om herstel van on recht te verkrijgen, mislukt zijn, «een beroep doet op het eergevoel en de waardigheid van de Vertegenwoordiging, haar eerbiedig verzoekt hem in staat van beschuldiging te stellen of te doen stellen, wegens beleediging, der Regee ring en uwe vertegenwoordiging aangedaan, door openbare beschuldigingen van roof, beloftebreuk, wetschennis, logen en meineed.// Omtrent den toestand des Konings meldt men gisteren van het Loo De nacht was vrij rustig. Gedurende den ochtend was de lijder zeer kalm. Het gebruik van vloeibaar voedsel blijft gering. De toestand onderging de laatste twee dagen geene ver andering. De Tweede Kamer behandelde gisteren de wetsontwerpen tot wijziging van den accijns op bieren en azijnen (met het hoofddoel ver hooging van afschrijving) en tot verhooging van het invoerrecht op azijn. Eerstgenoemd ontwerp werd zonder stemming aangenomen, na een kort debat over een tech nisch punt, betrekkelijk de denaturatie van het voor de azijn-fabricatie bestemd gedistilleerd. De Minister van Financiën, in antwoord op het betoog van den Heer Zaaijer, verklaarde zich ongeneigd het invoerrecht voor vreemde bieren te verlagen, aangezien het geen volksvoedings artikel is en de inlandsohe bieren die kleine bescherming wel verdienen. Bij het tweede ontwerp werd een amende ment Zaaijer-Mees, om het invoerrecht terug te brengen op f 3, toegelicht in antiprotectionis- tischen zin, maar door den Minister bestreden, omdat hier van billijke compensatie aan fabri kanten sprake is. Het amendement werd ver worpen met 45 tegen 33 stemmen en het ont werp aangenomen met 65 tegen 14 stemmen. AMSTERDAM, 7 Maart. Aan de uitnoodi- ging van den Heer II. M. Werker tot het bij wonen van eene vergadering te 1 uur in Frascati, tot het oprichten van een bond tot af schaffing van de conscriptie, hadden ongeveer een twaalftal personen gevolg gegeven, die be sloten dien bond op te richten en daaraan den naam van Oranjebond te geven. HAARLEMMERMEER. 8 Maart. Gisteren morgen te half acht is afgebrand de boerderij, bewoond door de wed. O. Groot, Spieriugweg H 7/9; huisraad, een paard, hooi en koren zijn mede verbrand. Een en ander was verzekerd te Oudkarspel voor f 3400. De schade wordt, niettegenstaande de verzekering op f 2000, be groot. De oorzaak is onbekend. E e r g i s t e r e u-na o r g e n is de b t ij t- selfabriek Concordia, van de Heeren Blans, te Zaandam, eene prooi der vlammen geworden; de spoedig aangerukte biandweer beeft de belen dende gebouwen kunnen behouden. In de hoofdstad van Canada (Ame- rilta) heeft eeue grootsclie manifestatie ten gunste van 's Pausen wereldlijke macht plaats gehad. De vergadering was zeer talrijk en o.a. bezocht door ministers, senatoren, afgevaardigden, geestelijken en de voornaamste burgers van O.towa. De Aartsbisschop van Saint-Boniface presideerde. Twee redevoeringen werden gehouden, een in 't Fransch en de andere in de Engelsche taal. Re- Bolutiën waarbij de herstelling var. 'e Pausen wereldlijke macht werd gvëischt, werden aange nomen. De naam Leo XIII werd met geesdrift toegejuicht. Ten plattelande komt het onii- vaderlandsche kolfspel al meer in zwang. Ter aanmoediging heeft o. a. te Lopik een kolfwed- strijd plaats gehad, waaraan 34 personen deel namen. Er waren prijzen van f25, f 12, f 8 en f 5 uitgeloofd. Op eene verkooping, die te Ro- sendsal een dezer dagen werd gehouden, kocht een boer enne kast en begaf zich 's anderendaags op weg om deze te balen. Toen hij echter met zijne helpers op de verdieping was gekomen, bleek het, dat de kast nitt van de kamer kon verwijderd worden. De vroegere heer des huizes had er een gemtgen in gevonden dezs kast ter plaatse te doen vervaardigen en zelfs glimlachend gezegd: „Daar zullen zij na miju dood uiet mee gaan loopei Na lang over en weer praten heeft men eindelijk maar besloten de kast met het huis te verkoopen. Te Ok echopee, in Florida, werd een Indiaan plotseling krankzinnig eu viel de omstanders aan. Voor dat men hem meester kon worden, bad hij 7 menschen gedood; hij werd toen zelf afgemaakt. Vervallen grootheden! Een lid van den Engelseben adel, Sir F ancia Osborne, een bloedverwant van den Hertog van St. Albano, werkt voor vier shillings par dag in een zaag molen te Acton, in Florida. Een ta Oxford gegradueerd persoon, zekere Wolff, wiens grootvader Lord Carnarvon was en wiens broeder Sir Henry Drummond Wolff is, dient als portier in eene kruideuierszaak te Jack sonville, in Florida. Ook te Madrid begint de zwarte rok als staatsieklce ling voor heeren in ongeuade te geraken. Op eeue onlangs aldaar gegeven partij ten huize van den Hertog van Fernan Nunez kwamen de mannelijke gasten, waaronder Prinsen van koninklijken bloede, in gekleurde voor bet meerendeel roode, rokken. Bij den verkoop van boeken uit de bibliotheek vau Lord H.petown, te Londen, zijn opnieuw zeer hooge prij?,-n besteel. Onder meer werd betaald voor: Voyage of four Hol landers into the East Indies (1589) e. RaLigh's Discovery of Guiana (1596) f402; Virgilius (1501), het eerste boek door Aldus Mauritius in Laiijusch- letters gedrukt, eenigszius bemuadigd, f 294 (een onbeschadigd exemplaar van dit werk is zeer zeldzaam; eeu eenigszins beschadigd exem plaar werd eenigen tijd geleden voor f 1200, en een ander voor f1794 verkocht); een ander boek in folio, getiteld Virgtlii Opera, te Rome in 1469 door C. Sueynheym en A. Pannartz gedrukt, een boek waarvau slechts 6 exemplaren bekend zijn, bracht f 7140 op. Gedurende 4 dagen bracht deze veiling meer dan f73,404 op; dat is gemiddeld f60 per nummer. Het oorspronkelijke handschrift van Schneckenburger's l)ie Wacht am, Rhein wordt iu verschillende Duiuche bladen te koop aangeboden. Het is thans iu het bezit van P. Rüuber, te Interlaken. Men hoopt, dat het voor ten of ander Duitsch museum zal aangekocht worden. De agent van politie F. v. d. B. te 's-Hertogenbosch, die tot dusver Bleeds als een oppassend man bekend stond, heeft tergistereu in drift zijne vrouw met een broodmes doodgtsto ken. De vrouw was sedert jaren aan den drank verslaafd en verwaarloosde hem, de kinderen en de huishouding, terwijl zij bovendien kleederen en huisraad verkocht om geld voor drank mach tig te worden. Dien middag thuis komende om te eten zoo luidt zijn verhaal was niets gereed. De vrouw was erg beschonken, en wierp hem een korst brood toe eu schopte hem waarop hij na jarenlang geduld en lijdelijkheid, in drift met het mes, dat op de tafel lag, baar een steak toebracht. De dad-r heeft zich vrijwillig in arrest gesteld. De justitie deed onderzoek en liet hem naar hel huis van bewaring overbrengen. De ongelukkige was na zijn verhoor zoo hevig ontroerd, dat men hem uit het rijtuig de gevangenis heeft moeten binnendragen. Volgens officiëele opgaven heeft Frankrijk iu 1887 voor een bedrag van 17,000,947 franks aan boeken uitgevoerd; dat is 676,200 fr. meer dan in 1886. De beste buitenlandsclie klant voor den Frauscbeu boekhandel is Zwitserland. Van de uiigevoerde Frauscire boeken waren 50 percent nieuwe romans. Ivoor van aardappelen. Tegen woordig komt veel zoogenaamd ivoor voor, dat, zegt liet Maandbl. tegen de vervalsching v. L. en H., r.iets anders is dan hel product van deu aardappel.Eeue panij goede gave aardappelen wordt in verdund zwavelzuur gewasscben, dan iu de zelfde vloeistof gekookt en vervolgens langzaam gedroogd. Men verkrijgt aldus etme stof, waaruit knoopen gedraaid kuuueu wordeu en een aantal andere kunstvoorwerpen kunnen vervaardigd wur- den, die volmaakt op ivoor gelijken. Het groote Amerikaan sche Ge- meenebest der Vereenigde Siaten heeft, volgens ambtelijke opgaven, 61,702,000 inwoners. Ge durende de jaren 186070 vermeerderde het aantal inwoners met 7 miilioen, van 1870 80 met 12 miilioen, en de vermeerdering in de jaren 1880—90 zal waarschijnlijk 15 miilioen bedra gen. Te Par ij s is zekere F. in hechtenis genomen, die er zijn werk vau maakte vergulde horloges voor echt gouden aait den man 'te brengen. Hij kleedde zich allerarmoedigst en ging de koffiehuizen rond, waar hij dan dezen of genen een horloge aanbood, eeu kostbaar erfstuk gelijk hij beweerde, en waarvan hij slechts in don uitersten nood met een bloedend hart afstand deed. Hij heeft bekend, dat hij op dezs wijze goed „geld verdiende". Een paarjongens te Kolhorn (N.- H.l wilden eene poging doen om eeu oud jacht geweer af te schieten, met het ongelukkig gevolg, dat het uiteeusprong en eeu der jongens daar door twee vingers verloor. Achter het RijksmuseumteA m- sterdam werd jl.Don lerdag op het terrein derAmst. Sportclub de 5000 M's kamp gereden tuaschen Couvé", Pand"* en den Hamburgsehen kampioen Alb. Schade. De uitslag van den wedstrijd was: de baan werd gereden door Pander in 10 miu. 40 sec. door Cauvés iu 11 min. 14 see. en door Schade in 11 mis. 58 sec. S. P. Venema reed de baan in 11 nrin. 51 sec. en versloeg dus evenzeer den Hamburger. De hoofdcommissaris van politie to 's Gravenhage waarschuwt, dat men op zijne hoede zij bij het aankuoopen van handelsbe trekkingen met de hierna te noemen personen, die veelal schrijven op berichten, waarin iets te koop of ter ovsraame wordt aangeboden, en wel: H. F. J Sehoemacher, L. Timmermans, F. D. Bistet, Til. FdlekeusHaZr.lzet, S. Metz, W. J. Geervliet, J. Grauaat, J. H. Bekker, W. Siehl W2., VV. F. D.s Vo Igt en H. Italiaauder. Behalve da laatste, zijn zij ook vroeger ia bet algemeen Politieblad gesignaleerd. Sir John Lubbock te Londen zal een wetsontwerp indienen teu einde voor winkel bedienden wekelijks eeu bal ven vrijen-dag te ver krijgen. De plaatselijke autoriteiten krijgen de be voegdheid otn op verzoek «ar. minstens twee derde der winkeliers te bepalen dat alle winkels een maal per week na een bepaald uur gesloten wordjn. Tabaks-, couranten- eu eet- of d'ink- wareuwinkels worden uitgezonderd. Een handelaar te 's Bosch ont ving uit Pa/ijs de volgende circulair": Mijnheer Ik heb de verdriet U. E. D. bij dezm te be- rigten dat mijn reiziger, de. Heer nadat een deel zijnen reis gemak hebben, eu iu Hotel Weimar in Rotterdam zijnde, h-eft gehad de ougelult zijne monster kamer te hebben geheel overstroomeu en eene groote deel van de nieuwe ou schoon collectie monsters volmaking aforeken. In deze staten het is onmogelijk zijn reis te vervolgen en moet zijne monsters geheel her maken. Een militair, die voor het onder- gaan »an gevangenisstraf werd vervoerd, wist te Breda aan het station aan zijue geleiders te ont- suappen. Slechts kort duurde die vrijheid en vreeselijk duur kwam hem deze te slaan, aan gezien hij onder etn in beweging zijnden trein terechtkwam, waarbij hem de rechtervoet werd afgesneden. Na verbonden te zijn, werd hij naar het militair hospitaal vervoerd. Door een uitdrager te Utrecht werd Maandag-avond, vau e.n hem onbekeud manspersoon, een partijtje nieuw borstelwerk ge kocht en betaald. Men verbeelde zich echter 's man verwondering, toen hij na het vertrek van den verkooper tot de ontdekking kwam, dat hij zjjn eigen goed had teruggekocht, dat blijkbaar kort te voren uit zijn wiukel was ontvreemd, zoi d r dat zulks door hem of een zijner huis- gei. ooten was opgemerkt geworden. De poli ie met het gebeurde in kennis gesteld, mocht er echter spoedig in slagen den vermoe delijk, u dader op te sporen. Indertijdwerdte Deventer eene belasting op de houden ingevoerd om de vele straathonden te weren. Het doel wordt laDg- zaam bereikt. In het eerste jaar dat die belas ting werd ingevnerd, 1885, werden aangegeven 936; iu 1886 674; in 1 887 620; in 1888 589 en iu 1889 507 hondeu. Te Bronneger, gem. Borger, vond dezer dagen iemand rondom eeu heuveltje iu het veld een ring van keien, welke te zamen onge veer 3000 pond wogen. In bet heuveltje vond men eene urn, welke bij stukken te voorechiju werd gebaald. Jammer, dat de vinder de keien uitdolf, daar men bier niet onwaarschijnlijk met eene merkwaardige vondst heeft te doen. Eene bizondere commissie vau het Russisch departement van marine, ingesteld om te beslissen over de vraag der verlichtiug van oorlogsschepen, beeft besloten, dat alle voortaan te bouwen oorlogsvaartuigen electrisch moeten verlicht worden. Voor 1890 moet de electrische verlichtiug op alle schepen der Russieche vloot zijn ingevoerd. Men schrijft uit Friesland: V ij f— en-zestig sollicitanten voor de betrekking van veldwachter te Warns hebben in bet gemeente huis vergelijkend examen gehouden. Da werkzaamheden bestonden in het maken van een proces-verbaal. En dat in onzen tijd, waarin een bond opgericht werd om de vergelijkende exa mens voor ouderwijzers af te schaffen. Door een der zandzuigers is in den mond van den Niiuwen Rotterdamsche Wa terweg een olifantstand opgezogen, org veer een halveu meter lang. De Heer E. 't H., te Scheemda, een eenvoudig landbouwer, gertt tegenwoordig aan hongerigun gelegenheid een degelijk middagmaal te gebruiken. Eiken dag wordt een pot Hink eten, waarin het spek niet wordt vergeten, klaar gemaakt. Soms komen 30 ii 40 op een dag bij dezsu menschlievenden boer zich te goed doen. De Heer Frits Bouwmeester is te Geut, bij eene opvoert,ig van „het Gebed der schipbreukeling1 n,v door een degenstoot ernstig aan de band gewond. Hij speelde eerst, ondanks de hevige pijn, zijne rol verder, maar na afloop van het bedrijf viel hij in onmacht en een ander acteur moest h m vervangeD. Men vreest, d»t de gewonde hand gedeeltelijk verlamd zal blijv.sn. Gedurende het jaar 1888 z ij n uit Friesland 683 personen als landverhuizers ver trokken naar Noord-Amerika, tegen 669 iu 1887. Hiervau waren 272 hoofden van huisge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2