BINNEN LAAD. Koloniën. GEMENGDE BERICHTEN. gericht. De spoorwegdiensten zijn er ge stremd. De Koning van Italië heeft een be sluit geteekeud, waarbij het ontslag van de Ministers Grimaldi, Perazzi en Saracro wordt aangenomen, en in hunne plaats worden benoemd de Heeren Seismitdoda tot Minister van Fiuauciën, Gioletti tot Minister der schatkist, en Finali tot Mi nister van openbare werken. De Servische Ministers hebben den eed afgelegd in handen van het Regent schap. De hoofden der liberale partij hebben deze op 17 Maart bijeengeroepen om over de te volgen gedragslijn te beraadslagen. Koning Milan heeft een lelegram aau den Keizer van Oostenrijk gezonden, waarin hij zijne levendige erkentelijkheid betuigt voor de hem steeds betoonde vriendschap en vraagt dat de Keizer die gevoelens ook voor zijn zoon zal bewaren. De Keizer antwoordde in hartelijke woorden, dat hij jegens Servië en zijn Koning dezelfde sym pathie als tot dusver zal blijven koestereu. Ten gevolge der ontploffing eener bom to Zurich, waarbij een student gedood en drie gekwetst werden, is de politie tot de ontdekking gekomen dat dit viertal zich met het vervaardigen van zulke projectie len bezig hield. Dit is eergisteren per telegraaf aan de Köln. Zeitung gemeld, met bijvoeging dat er vele arrestatiën heb ben plaats gehad. De St. Peterburgscbe bladen melden, dat de Schab van Perzië binnen eenige weken te St. Petersburg wordt verwacht, en dat in de Ermitage, behoorende tot het winterpaleis, appartementen te zijner be schikking zullen worden gesteld. Gelijk bekend is, zal de Russische weten schappelijke expeditie naar oostelijk China, aan het hoofd waarvan wijlen Generaal Prschevalski stond, thans worden uitgerust en onder aanvoering staan van den reiziger Pevtsoff. Binnen weinige dagen zal zij van St. Petersburg over den Kaukasus en Oesoen Ada aan de Kaspische zee naar Samarkand vertrekken. Yan daar uit gaan de reizigers ovor den Bedelbergpas naar de Yarkend Daria, om den loop dezer rivier na te gaan, tot aan de stad Yarkeud (oostelijk Turkestan in China). Vervolgens gaat de expeditie naar de mede in oostelijk Turke stan gelegen stad Chotan, in zuid-weste lijke richting, naar Kerim en de oase van Nia. De terugtocht zal worden ondernomen door meer naar het oosten liggende stre ken, die tot dusver nog niet zijn bereisd. De conferentie der Staats-presidenten van de Transvaalsche republiek en den Oranje-Vrijstaat (de heeren Kruger en Reitz) heeft den 4den dezer te Potchef- stroom plaats gehad. De heer Reitz gaf de hoop te kennen, dat de Zuidafrikaansche Staten zich spoedig met elkaar zouden ver eenigen, alsook de verwachting dat de unie tusschen de Transvaal en den Oranje-Vrij staat op een voor allen bevredigeudeu grond slag zal tot stand komen. De heer Kruger bestreed het plan van een spoorweg Kimber- ley Bechuauenland, en verklaarde zich voor een spoorweg van Delagoabaai naar Kaapstad over het gebied van deu Oranje- Vrijstaat. Hij zeide, dat de lijn Delagoabaai niet iu aanleg kon komen, voordat Mac Murdo een laag tarief had vastgesteld, ter wijl hij inmiddels met geeue verlenging van koloniale lijnen over Bloemfontein kou in stemmen. Hij gaf de verzekering eener vriendschappelijke regeling der zaak-Gro- belaar. Het Adv. voor Tegal en omstreken schrijft: Over het gebrek dat te Tandjong moet heerschen vernemen wij het volgende. Door slechte oogsten en andere bijkomende omstandigheden is de prijs van de levens middelen daar nogal gestegen, waardoor het aautal van die luidjes die zelfs in goede tijden weinig te eten hebben, vermeerderd is. Er is wel gebrek en schaarschte aau levensmiddelen, maar dat er hongersnood is, kan nog niet worden geconstateerd. Verder worden door het bestuur krachtige maatregelen genomen om hongersnood te voorkomen. «Het werk der bestrijding van den oumen- schelijken slavenhandel in Afrika, door Zijne Heiligheid den Paus aan Zijne Em. den Kardi naal Lavigerie opgedragen, aldus schrijft Z.D.H. de Aartsbisschop van Utrecht aan de katholieke dag bladen, verheugt zich ook reeds hier te lande in veler edelmoedige ondersteuning. De gezamenlijke Bisschoppen zjjn intusschen van oordeel, dat de gelegenheid tot deelnemen voor allen zooveel mogelijk moet worden vergemakkelijkt; en daar- verzoeken Zij U, het verheven liefdewerk, uit hun naam, in de belangstelling en milddadigheid Uwer lezers aan te bevelen, en de kolommen Van Uw Blad, te beginnen in het nummer van Maandag 1 April, y0or vrijwillige bijdragen open te stellen. De Tijd zegt: Met levendige vreugde ver klaren wij ons bereid om niet enkel het ver heven liefdewerk uit naam onzer hoogwaardige Bisschoppen in de belangstelling en milddadig heid onzer lezers aan te bevelen, maar ook van de kolommen van ons blad, te beginnen in het nummer van Maandag 1 April, voor de ons in te zenden vrijwillige bijdragen open te stellen. Het Centrum antwoordt op het schrijven van den doorluchtigen Prelaat het volgende Het zal zeker allen katholieken Nederlan ders goed doen te vernemen, op we!ke afdoende en practische wijze ons doorluchtig Episcopaat aan het verlangen van velen wenscht tegemoet te komen. Natuurlijk zal zich thans de geheele katho lieke pers beijveren aan den wensch onzer Kerkvoogden te voldoen. Voor 1 April komen wij stellig nog nader op de zaak terug, doch meenen reeds nu de voorgenomen allgemeene inzameling ter kennis onzer lezers te mogen brengen, en hun mede te deelen op welke hoog gewaardeerde goedkeuring het schoone liefdewerk van Kardinaal Lavigerie hier te lande than3 mag bogen. Pruisen een paritdts-Staat. Een staat waar alle burgers gelijke rechten hebben. Een staat, waar de eene godsdienstige gezindte niet meer voorrechten heeft dan de andere. Gelijke rechten voor de Katholieken en voor de Evau- gelischen. Zoo heet het ten minste op 't papier. Zoo luidt de grondwet. Dit verklaart men ten aanhoore van 't gansche land. En heeft dan de Katholiek als zijnde de eerst geborene in den lande, terwijl de Evangelische slechts van Luthers tijd dateert, geen privile giën of voorrechten? Gewis heelt de Katholiek privilegiën. Wij stippen er slechts enkele aan. Van den beginne van 't protestantisme af, genoot hij reeds voorrechten. De berooide adel, vorsten en graven, annecteer- den kerkgoederen, kloostergoederen en kerken, die de Katholiek gelegateerd, geg rond of gebouwd had. In onzen tijd worden de geestelijke Orden uit het land verdreven, terwijl men de vrij metselaars-orde ongedeerd laat. De katholieke Geestelijkheid wordt gesperd. Men belet haar openlijk de H.Mis te lezen of de Sa cramenten toe te dienen. De jaarwedden der Geestelijken worden inge houden. Deze gelden blijven renteloos liggen. De katholieke seminariën blijven nog op vele plaatsen gesloten. De Katholieken stichten cene universiteit (Munster), met goedkeuring der Regeering altoos. Nauwelijks is ze tot bloei gekomen of de Be geering annecteert ze, en verreweg het grootste gedeelte der professoren is alles behalve katholiek. De Regeering laat zelfs door anti-katholieke onderwijzers katholiek godsdienst-onderwijs geven aan katholieke kinderen, ofschoon Geestelijk heid en ouders er tegen zijn. De jaarwedden, door den Staat aan de ka tholieke Geestelijkheid verstrekt, is overal meer dan een derde minder dan die der evangelische ofschoon de werkzaamheden der katholieke het drie-, zelfs het tiendubbele is van die der evan gelische. En nog durven de Katholieken klagen, dat ze geen voorrechten hebben. Hoe ondankbaar! niet waar? (F.IF.) Het plan bestaat om bier te lande eene hypotheekverzekering-maatschappij op te richten. Reeds is men met die zaak zeer ver gevorderd. Deze maatschappij zal zich ten doel stellen, de gesloten hypotheken te verzekeren tegen de schade, die het onderpand bij gedwongen ver koop moebt lijden. Bovendien zou deze maat schappij zich bezighouden met het incasseeren der interessen en het administreeren van de panden. Verder wil men vooreerst niet gaan. Naar men verneemt, zal eerstdaags een begin worden gemaakt met het onderzoek naar den aard van het drinkwater in ons land, waar toe in de algemeene vergadering der Ned. Maatschappij ter bevordering der pharmacie ten vorigen jare werd besloten. Naar men aan de Stp. verzekert, is het tijdstip niet ver af waarop de Tweede Kamer der Staten-Generaal zich zal hebben bezig te houden met een ontwerp van wet op de telepho- nie, waarvoor de noodige bouwstoffen bij bet Departement van waterstaat, handel en nij verheid worden verzameld. Aan de Nota van Gedeputeerde Staten der Provincie N.-Holland omtrent de ontwerptabel tot regeling van de verdeeling der provinciën in kiesdistricten, ontleenen wij het volgende: De voorgestelde nieuwe indeeling brengt mede: opheffing van de vijf bestaande kiesdistricten Schagen, Purmerend, Edam, N.-Amstel en Weesp; vorming van drie nieuwe kiesdistricten: Bever wijk, Haarlemmermeer en Hilversum; splitsing van het kiesdistrict Amsterdam, vereenigd met de gemeente N.-Amstel, in 9 districten. De bevolking der opgeheven districten Scha gen, Purmerend en Edam wordt verdeeld over de bestaande districten Hoorn, Enkhuizen, Alk maar, den Helder en Zaandam. Fan het be staande district N.-Amstel worden de gemeente N.-Amstel bij een der districten van Amsterdam, de gemeente Ouder-Amstel bij het nieuwe district Hilversum, de overige gemeenten bij het nieuwe district Haarlemmermeer gevoegd. Het oude district Wecsp vormt, behoudens de toevoeging van Ouder-Amstel, geheel het nieuwe district Hilversum. Het nieuwe district Beverwijk omvat de noor delijke van Haarlem gelegen gemeenten, thans deel uitmakende van het district Haarlem, alsmede eenige gemeenten, thans tot de districten Zaandam en Alkmaar behoorende. Het nieuwe district Haarlemmermeer wordt gevormd door twee der thans tot het district Haarlem en drie der thans tot het district N.-Amstel behoorende gemeenten. Voorts worden nog eenige gemeenten van het distriet Hoorn afgenomen en bij het district Enkhuizen gevoegd. Het bulletin, gisteren ten paleize te 's-Hage bekend gemaakt, luidt: Z. M. de Koning was de laatste twee dagen minder bedlegerig. Overigens bleet' de ziekte toestand onveranderd. Te New-York overleed den 8sten Maart op 86 jarigen leeftijd de Zweedsche ingenieur John Ericsou, da uitvinder van de stoomschoef en vaa de monitor. Te Zandvoort is aangekomen eene Katwijker schuit die op zee had gevischt het lijk van een matroos der schuit van den reedar M. G. Fuijk, te Scheveningen. Een consortium van ondernemers zal de Wolga doen bevaren door eene, volgens het Amerikaansche stelsel gebouwde stoomboot, die als eene schouwburgzaal voor duizend personen is iugericht. Het d'ijveude theater zal bij voorkeur verloeren in plaatsen, waar geen schouwburg is. Er zulleu twee troepen aan boord zijn, eea voor de operette, en de andere voor tooaeelspel en drama. Var. de 616 branden, die in het vo rige jaar hier te lande hebben plaats gehad, kwamen er het meest voor in de maai den Mei en Juni, respectievelijk 75 en 72, het rniast iu Juli 36, in September 36, iu November, Januari eu April 61 a 62. De meeste branden op het platteland ontstonden in de maanden Mei en Juni, de minste in Juli, in de steden de meeste in Mei, Januari, October en November, de minsts in Juni eu September. De meeste op het platteland waren ook nu weder totaal en de oorzaak onbekend; in eli gevallen wordt als oorzaak broeien van hooi opgegeven en wel 1 in September, 2 in November, 3 in Augustus en 5 maal in October. Op het platteland hadden de meeste branden plaats iu Apeldoorn, nl. acht, waarvan een heidebrand, iu Bergh z s, in Beilen, Eist en Haarlemmermeer vier, in Diedam, Deurne, Driel Huissen, Kralingen, Loeneu, Nunspeet, Rozenburg, Sittard, Sidddeburen, Winterswijk en Zeveuaar elk drie. Van een aantal plaateen werd 2 maal brand gemeld. Door de politie te Utrecht is eene dienstbode aangehouden wegena verdenking van diefstal; zij zou namelijk een zilveren horloge ontvreemd hebben van haar beminde. Tusschen Heivoort en Vucht viel dezer dagen een kind door het opengaan van het portier f2Je klasse) uit den trein, die in volle vaart was. De doodelijk verschrikte vader snelde, toen de trein ophield, naar de plaats, waar hij vreesde zijn kimt verpletterd te vinden. Gelukkig echter vond hij het geheel ongedeerd. De Regeering der Vereeuigde Staten hreft bts'oten tot het oprichten van een nieuw qnarantaiut-statiou nabij de eilanden van Key-West, ten zuidwesten van Florida in de golr van Mexico, op de Tortugas eilanden. De geneeskundige dienst der marine zal daar een laboratorium oprichten tot het bestudeereu van alles wat oorsprong en verspreiding der gele koorts betreft, welke ziekte bijna voortdurend in de omstreken vau dit station voorkomt. Het oorlogsschip der toekomst. De Engel- sche vakbladen besprekeu een gedenkschrift van den Italiaauschen Admiraal Albiui, over het oor logsschip der toekomst. De sterkst uitkomende punten daarin zijn de volgende: De schepen moeten voortaau van achteren en van voren met twee schroeven eu een roer voorzien zijn, zoodat zij niet behoeven te wenden en niet buiten gevecht worden gesteld, al zijn er ook drie schroeven eu een roer beschadigd. Zijpnutsers baten tegen woordig zoo weinig, dat het er (tiaar op aaukomt zich tegen het projectielvuur te vtrdedigen, en wel door gepantserds verdekken, die met eene dikke laag coke ziju bedekt. Eindelijk wil Albir.i de onvoldoende torpedo-besc'rermnstteu dooreen vasten ijzeren wand venaugen, die met eenige tus8cheuruimte om den romp van het schip loopt eu zoo ingericht is, dat hij het water zoo weinig mogelijk wederstand biedt. Als een torpi do den wand treft, dan wordt die wel verbrijzeld, maar de romp vari het schip blijft onbeschadigd, omdat de torpedo hare kracht aau het vernielen van den bcBcbermgordel heeft uitgeput. Gedeelde eer. Een kunstschilder van i aam uit onzen tijd zou er waarschijnlijk vreemd van opzieu als ziju lijstenmaker op eene schil derij zijne eigene haudteekening naast (ie zijne zette. M/.ar in Venetië was het iu de veertiende eeuw eu in het begin van de vijftiende de ge woonte, dat de houtsnijder en vergulder als kuustbroedeis de eer met den schilder deelden. Sedert het begin onzer tijdroke- uing is er nog geen milliard minuten voorbijge gaan. Er outbreken daaraan nog om en bij 7 millioen minuten. Ouk bij het aanbreken van de 20e eeuw, in deu oudejaarsnacht tusschen 1900 en 1901 zal het milliard oog niet geheel vol zijn; er zulleu dan namelijk eerst 999,405,230 minuten zijn verloopen. Compleet zal het milliard eerst zijn op 28 April 1902, des ochtends 10 uur 40 minuten. Aldus heefi hst een cijferaar, die waarschijn lijk met zijn hêgen tijd geen weg wist, uitgere kend. Nagerekend hebben wij hem niel. In ons land zijn than s 480 sclio- len met den bijbel, |bezocht door 79000 leer lingen. Dienstmeisjes in China. Onze vrouwelijke dienstboden, die tegenwoordig zulke personen van gewicht zij», zouden weiuig behagen schep pen iu de reglementen, die omtrent de dienst baarheid in China bestaan. Onla 'gs kreeg een ChineeB te Shanghai oneenigheid met ziju dienstmeisje over achterstallige huur, die daa'op uilliep, dat zij eenig huisraad stuk sloeg eu haar meester haar daarom voor het gerecht bracht. De rechter was van oordeel, dat «dienstboden beter hare plaats moesten weten" en vonnisde haar tot zestig slagen iu het aangezicht, hoewel hij, om geheel rechtvaardig te zijn, den patroon gelastte haar de acklersiallige huur te betalen. De oudste ingezetene van F r a- neker, H. Brijker, een aartsliefhebber van kaat sen, die zich nog bij den jongsten wedstrijd op het terrein van de kampplaats bewoog, is in bijna 94-jarigon ouderdom overleden, nalatende 4 kinderen, 30 kleinkinderen en 55 achterklein kinderen. De man was voor zijue jaron bizonder kras. Gezegden van Saphir. Toen Saphir, de Duilscüe humorist, een slecht acteur de rol van den geest in //Hamlet" zag spelen, zeide hij: «Het zou maar goad zijn als die man den geest gaf, zoodat een ander zijne rol kon overnemen." Eens zond eon jong dichter deu humorist eene «Ode aan de Onsterfelijkheid", met verzoek er zijn gevoelen over te zeggen. Saphir zond het manuscript terug, met de boodschap: «Dit pak ket zal nooit aan zijn adres komen." «Er zijn er maar drie, die gerust slapen," zeide hij eens: «een kind, een lijk en eea nacht wacht." Tijdens zijn verblijf in X, ging Saphir veel om met een tooneeldirscteur, die als een vervelend man bekend was. «Wat is dat raar, dat alle dagen mijue beenen slapen," sprak de directeur bij zekere gelegenheid. «Hoe kan dat u ver wonderen?" zeide Saphir daarop; «zij ziju immers altijd iu uw gezelschap." Twee jaren geleden werd door de Russische Regeering eene hoogs premie ver zekerd aan deu uitvinder van het beste snel- vurende geweer. Thans heeft een genie-officier te Warschau, een geweer naar St. Petersburg gezonden, (lat aau de gestelde eischeu schijut te voldoen. Bij de pioeven toch is het gebleken, dat het geweer lo. lichter is dan alle tegen woordig bestaande modellen, 2o. dat de loop, zelfs bij het snelste vuur, niet wordt verhit, eu 3j. dat er 62 schoten per minuut kunnen wor den afgegeven. De sprekende locomotief. Het schijut met de groote uitvindingen te gaan als met den coupletzanger. Heeft bij eens een wijsje en eeu refrein, dan is het niet moeilijk hiermede de meest uifeenloopende gebeurtenissen te bezingen. Zoo ook Edison. Nadat het hem eenmaal ge lukt was de mei.scheiijke stem op metaal te griffen, heeft bij deze uitvinding reeds in ver scheidene omstandigheden toegepast. Het nieuwste, dat ons op dit gebied te wachten staat, is: de sprekende locomotief. In verbiuding met een der groote Ameriksansche aauleggers van spoorwegen heeft de beroemde uitvinder een toestel ver vaardigd, dat eerlang de gillende BtoomÜuit lot groot genoegen der zeuuwachtige perronbe- zoektrs zal vervai gen. De Linguagraaf is een eenvoudig instrument, samengesteld uit eenige pijpen en draden, waar- tusschen een phonogram is geschoven, verbonden aan een klavier en bovendieu voorzien van een grootere, naar achteren gebogen trompetvormige buis. Bij liet naderen van een tunnel roept hij met eene donderende stem: «tunnel//, zoo hard, dat niet alleen de beambten, voor wie dit sig naal in de eerste plaats geldt, maar ook alle reizigers het kunnen hooren. Zoo wordt ook het remmen en meerdere fluitsignalen, voor nieuwe wachters vaak zoo moeilijk te ouderscheiden, in woorden overgebraent. De fluitende groet van twee elkander in volle vaart voorbijsnellende lo comotieven zal in een «goeden morgen" of «goe den avond" veranderd worden, en om het altijd g<jaagde publiek, dat reeds meent deu trein te missen als bet de afgehaakte locomotief ziet weg- lijden, gerust te stellen, wordt luide het woord «waterkalen" uitgegalmd. De prachtige sieraden, welke aan de millioenenjnffrouw Jannetje Struik indertijd ongeveer f 2000 hebben gekost, konden bij den openbaren verkoop te Nijmegen slechts f425 opbrengen: de jnweelen broche met tijdgeroog f 300 en de gouden chatelaine met het gouden horloge, beiden bezet met paarlen, f125. De historische waarde heeft men dus blijkbaar niet in aanmerking genomen De toondichter Gounod is het voorwerp van eene vereering, welke niet zelden, vooral hij bewonderaarsters, in het bespottelijke overslaat. Zoo viel er onlangs, terwyl bij ergens een bezoek bracht een knoop van zijne jas. Gounod wilde die natuurlijk oprapen, maar eene dame was hem voor. Zij stak den knoop in den zak, met de verklaring dat h'j een kostbaar voorwerp was voar haar, liet hem, in goud gevat en mst juweelen omzet, tot een doekspeld maken en thans pronkt zij overal met den jasknoop van Gounod. Als Gounod de eigenschap had van Dickens' Peggotty, (van wier japon bij de mitste ontroe ring de knoopjes afsprongen) dan zou de aardig heid er wel spoedig afgaan. Naar de Wiener Med. Presse bericht, heeft Dr. Mount-Bleyer de origineele gedachte gehad, Edison's phonograaf in hare grootste volmaaktheid toe te passen op het physitch onderzoek van zieken, tot het opvangen van geluiden in de longen en in het halt, en deze na eenigen tijd te reproduceeren. Hij is geslaagd daartoe geschikte cilinders samen te stellen. De eerste spoorweg in D u it s ch 1 a n d was die den 7 December 1835 voor het publiek verkeer werd geopend. De Beiersche Regeering had den gezondheidsraad gevraagd of de gezondheid ook benadeeld kon worden door het dampende stoomros, en hst antwoord luidde: «Het rjjden van spoorwagens werkt zeer nadeelig op de openbare gezondheid. De snelle beweging der

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2