N I E U WE No, 1367. Vrijdag 15 Maart 1889. 14de Jaargang. De misdaad gestraft. BUITENLAND, Genezen. limsc ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemt 0,8b Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afziuderljjke Nummers0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. 3ITM.A1NXIXND DOERAAT. PRIJS DER ADVERTENTIÉN 7an 16 regels 30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag- en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. AGITS MA NON AGITATE. Uitgevers: KUPPEES EAU EET. Het blijft niet ongestraft wanneer men God tergt, Zjjne Kerk vervolgt en chris telijke instellingen wil omverwerpen. De straf volgt altijd op de zonde en de mis daad, 't zij vroeg of laat; de geschiedenis der eeuwen bewijst het te allen tijde. De goddeloozeu trachten zulks te ontkennen. Zij zijn als dqof en worden door Satan verblind, die ze onverbiddelijk aanjaagt om zijne helsclie plannen tegen God en de Kerk uit te voeren. Zoo de goddeloozen slechts eene korte wijle hunne aandacht schonken aan hetgeen wij in de laatste jaren zagen gebeuren, zij zouden huuue oogen openen eu tot inkeer komen. Maar zij zijn, helaas! verblind, willens eu wetens, en bezield met een ont- zetteudeu haat tegen God. De straf volgt echter op hunne zouden. Wij zullen dit bewijzen aan de hand der geschiedenis van de laatste jareu. Korten tijd geleden gaf de Civilta Catto- lica een verhaal van de heiligschenuende afbraak eeuer oude kapel, aan een Heilige toegewijd. Het volk was verontwaardigd en liet zijue ergernis en toorn duidelijk blijken. Doch de drie magistraatspersonen, die tot het hatelijke werk hadden besloten, stoorden er zich niet aan eu brachten het sloopingswerk ten einde. Een week later werden ze alle drie een offir van den dood. Twintig jaar geleden decreteerde de Kerk de onfeilbaarheid van den Paus. Iu Duitsch- land en iu Zwitserland wareu er eenige priestors, die zich weerspannig betoouden en opstonden tegen den Paus van Rome. Zij trachtten het volk op te hitsen tegen de Katholieke Kerk eu het gelukte hun maar al te wel de hulp eu bescherming van de Regeering te verkrijgen. Ouder den naam van oud-Katholieken, stichtten zij eene secte, die als het ware gelijk eene Staatskerk weid beschouwd. De Katholieken werden vervolgd, huune ker ken werden outheiligd en aan de oud-Katho lieken gegeven, hunne Bisschoppen en Pries ters werden verbannen en van alles beroofd. Eeuigeu dier meiueedigeu zijn krankzin nig gestorven,sommigen pleegden zelfmoord, anderen kwamen in de gevangenis eu we derom anderen zochten huuue schande te verbergen iu de vlucht. Bjjna allen werden, zelfs door hen, die hunne dwaalleer volg den, met smaad en haat overladen. Acht jaren geleden vaardigde de Fran- scbe Regeering het bevel uit dat de goede en weerlooze kloosterlingen van beider ge slacht de huizei zouden verlaten, die zij zeiven gebouwd of gekocht hadden en waarin zij kosteloos ouderwijs gaven en duizenden armen onderhielden. De kloosters werden met geweld geno men, de kloosterlingen op straat gezet en hunne gebouwen in publieke veiling ge bracht. FE U1LLETON. 4) Vervolg.) De stem van den philosophischen, jeugdigen echtgenoot klonk zoo teeder, zoo vleiend, dat Cato geen weerstand kon bieden. Zij keek naar hem op en zeide: //Ach ja, je hebt eigen- ljjk geljjk! Waarom moeten wij elkaar het leven zoo onaangenaam maken En we houden toch zoo veel van elkaarNiet waar, Hector, nu ben je niet meer boos op mij? Ik heb me ook erg mal aangesteldIk had moeten weten "Vrouwtje//, zei Hector, ,,'t is alleen mijne schuld, of liever van Jacobi, mijn //geachten confrater", die mij zoo onbeschaamd behan delde.// //Kom, ik zou mij nu maar niet ergeren over dien on beduidenden kerel! Lieve hemeltje: Jacobi en jijl Wat kau een Jacobi jou, den knapsten van de jonge advocaten dat weet immers de heele stad toch schelen? Als je Eu wat is er van de mannen geworden, die dat onzalig werk lieten verrichten of hielpen uitvoeren Minister Ferry, die de hatelijke wet in 't leven riep, werd uit het Ministerie schan delijk verjaagd en is thans een van die leden der Fransche Kamer, welke het meest worden bespot en gehaat. Twee zijner me dewerkers ondergingen een outeerend von nis, Grévy, de President der republiek, die alles had kunnen beletten, heeft door zijn schoonzoon de grootste schande ondervon den en werd van den Presidents-zetel ge- stooteu. Allen, die aan het schandeljjk werk hadden medegeholpeu, werden ge straft en met schande overladen. De uitvoerders der rampzalige wet heb ben Gods wrekende hand gevoeld. Margarot pleegde zelfmoord. Hebert werd tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens aanslag op de goede zeden. De Prefect Barrême werd iu een spoorwegrjjtuig ver moord. Pruvendier werd tot twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld ter zake van be drog. Catton werd krankzinnig. Ziedaar slechts enkele voorbeelden uit vele, voldoende om te bewijzen, dat zij die de hand durveu slaan aan de gezalfden des Heereu, die den treurigen moed heb ben zich te vergrijpen aan de eigendom men der Kerk, die revolteereu tegen God en Zijn Gebod, te gelegeuer tijd huuue straf niet ontgaan, 't Is waar, de schuldigsten van allen, die de keiligscheunende hand geslagen hebben aan den Paus eu aan diens Staten, schjj- nen ongestraft te bljjven. Zeker, wij zou den reeds veel kuuuen zeggen wat hen reeds overkomeu is, maar de openbare straf staat hen nog te wachten eu zij zal ongetwijfeld komen, de Almachtige scheldt hun deze niet kwijt. Iuderilaad Gods molen maalt langzaam doch zeker. Die wind zaait zal storm oog sten. God laat zich niet ongestraft bespot ten. De Norddeutsche Ztg. meldt dat iu de zitting van den Brandenburgschen Pro vincialen Landdag, op het einde, toen reeds de werkzaamheden waren gesloten, gansch onverwacht de Keizer verschenen is. Nadat de zitting heropend was, hield de Keizer eene toespraak, waarin bjj de zware ver liezen herdacht, die het land in het afge- loopen jaar heeft geleden, eu zeicie: Dat is eene voldoende leerschool voor een jongen man, die geroepen wordt te heer- scheu over zulk een land. Vervolgens sprak de Keizer over de weuscbelijkheid dat de nijverheid ontwikkeld, de welstand en de handel der provincie vermeerderd worden. Hij eindigde met de bede, dat de oude, goede Braudeuburgsche geest zou bewaard bljjven. een beetje respect voer jezelf hebt, erger je dan niet aan dien man!" //Dat is nu eens verstandig geredeneerd! Weet je wat? We zullen, met dit oogenblik te be ginnen, eens probeeren om alle onaangenaam heden des levens met een oog te bekijken, zooals de groote wijsgeer Cato deed „Hè, dat zou heerlijk zijn! Als je het zoover bracht //Wees maar niet bangl Ik ben mans genoeg om door te zetten, wat ik me eenmaal heb voorgenomen. Maar jjj, met je teer gestel! Je bent werkelijk in den laatsten tijd erg zenuw achtig, ontzettend zenuwachtig //En geen wouder.// „Hoe dat zoo?" //Lieve, beste Hector die twee laatste maanden „Ik begrijp je niet." „Och, je weet het heel goed je prikkel baarheid, en die vreeselijke knorrigheid //Maar hoe heb ik het nu met je!// zei Hec tor, terwijl hij een stap achteruit deed. „Ik beloof je plechtig, voortaan mezelven te be- heerschen, e» nauwelijks heb ik het gezegd, of je verwijt mij prikkelbaarheid, grolheid, im pertinentie en meer van die leeljjke dingen 1 Den Hertog van Aumale is de toe gang in Frankrijk weder verguud. Dit be sluit werd nu door het Kabiuet-Tirard ge nomen, doch was reeds door het vorig Bewind voorbereid. Floquet had, zoo Ge neraal Boulauger niet zou zijn gekozen, tot de terugroeping van den Hertog, als een bewjjs van tevredenheid tegenover de Orleanistiscbe kiezers, willen overgaan. Toen echter Boulanger zegevierde, bleef de uit vaardiging van het decreet achterwege. Bij de meeste bladen vindt deze daad van de Regeeriug toejuiching. Eu inderdaad werd destijds jegens den Hertog groot on recht gepleegd. Naar onze meening heeft Tirard niet ge handeld uit zucht om rechtvaardigheid te betrachten. Hij werd bjj de terugroeping van den Hertog geleid door politieke re denen, al ontkende bjj dat ten stelligste. Toen de Hertog werd verbannen, hebben Tirard en zjjne politieke vrienden niet ge protesteerd. 't Is waar, nu zegt bjj: de Hertog heeft het schrjjveu van een on- eerbiedigeu brief aan den President der Republiek met eene driejarige verbanning zwaar genoeg geboet; doch wij zjjn zoo vrjj van aau te nemen dat de Hertog niet zou zjjn geroepen als niet tegen zekeren Ge neraal Boulanger moest worden te velde getrokken. Het meest oprecht is dat erkend door V Autorité. In dit blad wordt onomwonden gezegd; De Republiek achtte het 't eerst in haar belang om den Hertog te verban nen: thans meent zjj het in 't belang van hare politiek om de verbauuing te doeu eindigen. Niet dus een zegepraal van het recht en de rechtvaardigheid wordi door de Re geeriug bedoeld, maar alleen de bevorde ring van de zaak der Republiek. Het kabinet-Tirard wil zich vrieuden ma ken bjj de Orleanisteu eu bjj de vrieuden van den Hertog, ook ouder de gematigde republikeinen, inzonderheid onder de leden der invloedrijke Academie. Niets natuurljjker, met het oog op de populariteit, welke de Hertog in vele krin gen geniet, dat de poging der radicalen om de opheffing der verbanning door de meerderheid der Kamer van Afgevaar digden te doen veroordeelen, geheel mis lukte. De rechterzjjde kou zich bjj die afkeu ring niet aansluiten en het linker-centrum steunde van zelf de Regeering. Wat de iuvloed van deze Regeerings- daad op de verhouding der partjjeu aan gaat, zoo achten wjj dien zeer juist ge kenschetst in de uitspraak van de Moniteur UniverselEr is niets veranderd iu Frank- rijk: er is slechts een banneling minder. Ondanks den maatregel der Regeeriug tegen de Ligue des Patriotes, heeft het be sturende comité te Parjjs eene vergadering gehouden, waarin besloten is om aan de Al» je nu meent, dat dit de goede manier is om mijn geschokt zenuwgestel weer in orde te brengen, dan heb je het deerlijk mis!" „Toe, praat alsjeblieft niet zoo hard!" //Ik geloof niet dat ik hard praat. Eu al deed ik dat, dan zou ik toch denken, dat ik een paar punten, waarop ik het noodig vind je aandacht te vestigen, wel met wat meer nadruk mag bespreken. Je schijnt nog niet gekalmeerd te zijn1" „En het schijnt wel of jij weer op dezelfde manier van zo leven wilt voortgaan. Je zet oogen op, oogen En geen twee minuten later viel Cato weer snikkend op de canapé neer terwijl Hector de deur uitvloog, bijna de meid omverliep, haar wegens deze onverwachte carambole onmid dellijk den dienst opzei, en daarna in zjjne studeerkamer doodmoe op een stoel neerviel. //Therese! riep hij met eene donderende stem, //Therese! Alle donders, waar zit je nu weer? Wil je dan hebben, dat ik altijd naar de bel loop, als ik je noodig heb?// Het arme kind stonden de tranen in de oogen, toen zij binnenkwam. „Nu, wat scheelt er aan? Waarom huil je? Breng me eens gauw het flescbje met Broom- afdeelingeu te Parjjs en in de departemen ten dank te betuigen voor baar moedig gedrag bij »de gewelddadigheden der par lementaire Regeering tegen de Ligue.Voorts werd besloten een zilveren gedenkpenning te laten slaan met de dagteekeuing van 2 Maart 1889, ten einde dien aan den Af gevaardigde Laguerre ten ge9che2ike te ge ven als eene herinnering aau de Kamer zitting, waarin hjj het werk der Ligue verdedigde en verklaarde, dat zjj iu geen geval haren Daam, haar doel eu hare middelen zal laten varou. Da werkstaking in de steengroeven vau Quenast (België), is sedert eergisteren algemeen. De laatste tweehonderd arbei ders, die nog aan den arbeid waren, hebben thaus ook den arbeid gestaakt wegens de hernieuwde weigering der directie van de steengroeven, om de ontslagen werklieden, die de ïereeniging voor onderlinge hulp gesticht hadden, wederom iu dienst te ne men. In Engeland doet zich een hoogst merk waardig vorschjjusel voor. Een vriend van Lord Churchill, de Heer Aird, wil vrede maken met de Ieren. Hij wensebt de be noeming van eene Commissie, samengesteld uit de leden van al de politieke partjjen ten einde de quaestle der home-rule te on derzoeken. Uit hetgeen nader omtrent de denkbeel den van den He«r Aird wordt gemeld Parnell moet zich reeds guustig over het Commisfie-idee hebben uitgelaten schjjnt te bljjken dat het genoemde Lid van het Huis der Gemeente wil beginnen met de autonomie van Ierland uit te breideu in den geest als laatstelijk aan Engeland zelf is toegestaan door de instelling van ge- westeljjke besturen, eu welke hervorming men nu ook aan Schotland wil verzekeren. Iu het Lagerhuis zeide Stanhope, dat het grootste deel der reserve binnen 84 uren ouder de wapeuen kan worden ge bracht, en dat men binneu 10 dagen de oorlogshavens iu verdediging kau stellen do >r middel van ouderzeesche spriugmjjuen. De Minister houdt zich bezig met een plan tot snelle mobilisatie van 150.000 man voetvolk en 14.000 man ruiterij. De vrij willigers iu het bizonder zouden Loudeu moeten verdedigen, welke stad niet door middel van forten, maar van verschanste kampen zou beveiligd worden. Churchill verklaarde zich over Stanhope's mededeeliugen tevreden. Het Servische Kabinet is samenge steld. Er zitten, behalve Ristics, nog vele audereu »ics« iu, die bij de meesteu onzer lezers wel niet bekend zullen zjju. Te Weenen is men minder gerust op de ontwikkeling der toestanden iu Servië dan men voorgeeft. De vreugde te St. Peters burg is natuurljjk eene zeer verdachte te heeten. De Russen zjjn niet zoo spoedig opgewonden van vreugde. natrium Maar vlug watAnders krijg ik nog eene beroerte Eu natuurlijk water! Jullie stom merikken moet men alles voorkauwen, al is het nog zoo eenvoudig!" Therese bracht het verlangde. Woedend goot Hector bjjna den halven in houd van het fleschje in het glas, vulde dit verder met water en verzwolg guizig het vocht. //Dat moet nu helpen!" riep hij boos. //Nu drink ik dat goed al drie maanden lang, eiken dag en ik word er geen zier beter door 1 Dokter Muller is een kwakzalver, zooals al die kerels Maar dat gaat zoo niet langer 1 Er moet het een of ander aan gedaan worden, anders word ik nog gek En nu komt er nog bjj, dat mijne vrouw zoo is I Anders is ze zoo goed en zoo best, maar die vervloekte, kinderachtige kwalijknemendheid het is om wanhopig te worden 1" De dag, waarop dit looneel plaats had, ein digde met liet wegjagen van Elias Schwenzer, met wiens onhandigheid het nu toch de spui gaten uitliep, zoo ten minste oordeelde Hector. (LFordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1