BINNENLAN GEMENGDE BERICHTEN. Koningi» Nathalie zal haren zoon, den minderjarigen Koning, spoedig terugzien. Het strekt den jeugdigen Koning tot eer dat zijn hart naar zijne moeder uitgaat. Het staat echter te vreezen dat Koningin Nathalie harerzijds nog meer door haat jegens Oostenrijk dan door liefde voor haar zoon Alexander wordt gedreven, in haar streven om hem weder te zien. Erlangt zij een beslissenden invloed op hem dan zullen de Oosten rij ksche papieren welhaast belang rijk in Servië dalen. Dat zou een ramp voor Europa zijn, waarom wij hopen dat de intriges van Rusland nog bijtijds zullen worden onschadelijk gemaakt. De Hemel geve dat de pen uitwerke wat anders door het zwaard zou moeten wor den verkregen. Europa heeft oneindig meer behoefte aan verhoogden voorspoed dan aan nieuwe bloedvergietingeu. De oorlogsvlam verwoest oneindig veel, op welks behoud terecht zoo groote prijs wordt gesteld. Yan de oorlogen geldt de waarheid, dat alles op zijn tijd komt. Een nieuwe en geduchte krijg kan niet uitblijven. Wee hem echter, die de lont in het kruit zou werpen. Uit Belgrado verneemt men dat in den Kabinetsraad eene vermindering van het leger tot op de helft is goedgekeurd, waar door eene bezuiniging van 7 millioen frauk in het jaar wordt verkregen. De ex-Koning Milan doet zijn uiterste best om deu te rugkeer van Koningin Nathalie naar Ser vië te verhinderen, maar de Regeut Ristics heeft verklaard dat hij dien niet met ge weld beletten zal, terwijl de lijfarts vau den dertienjarigen Koning gezegd heeft zich niet verantwoordelijk voor de gevol gen te stellen, indien de knaap van zijue moeder blijft gescheiden. De correspondent van de Neue Freie Presse te Belgrado vernam van Ristics dat het aftreden van Milan niet noodig ware geweest, iudien deze als constitutio neel Vorst de dingen rustig hun loop had laten nemen. Hij Z6lf, Ristics, hul digde sinds jaren het beginsel, dat Servi met alle mogendheden in goede vriend schap leven, maar geeue mogendheid die nen moet. Te Petersburg had Giers en te Weeuen had Kaluoky deu Servischen Ge zant, geheel in gelijkluidende!) toon, tot omzichtigheid in alle quaestiëu van bui- tenlandsche politiek vermaand. Het Servi sche regentschap zou deze vermauing opvol gen, want Servië zelf had behoofte aan vrede in Europa. Men meldt uit Madrid, dat de Spaansche Regeeriug op verschillende eilanden van de Philippijuen en andere omliggende eilan dengroepen versterkte blokhuizen zal op richten. De Oppercommissaris voor Zuid-Afrika Sir Hercules Robinson, heeft aan de Re geeriug van de Transvaal doen weten, dat de Britsche Regeering geene buitenlandsche bemiddeling kan toelaten in de Grobbelaar- Khama-quaestie. Naar de Duna-Zeitung verneemt, zal binnen kort te Riga de Russische Regee riug zich in het gemeentelijk bestuur met executieve macht doen gelden. De Gou verneur moet reeds buiteugewoue volmacht daartoe hebben ontvaugeu. Zoo noodig zou deze maatregel ook in andere Baltische steden worden ingevoerd. Aan de Rigasche Börsen- und Handelszeitung is bij miuis- teriëele beschikking het recht tot het plaatsen van iuseraten voor den tjjd van acht maanden ontzegd. Door de Commissie voor het stichten eener woning met huiskapel voor de Pauselijke Inter- nunciatuur bij het Nederlandsche Hof te 's Gra- venhage is aan de Katholieken eene eiculaire verzonden om allen tot deelneming en mede werking van het beoogde doel uit te noodigen. De Commissie zegt, dat zij niet beoogt een paleis te stichten, uitstekende boven andere dergelijke verblijven, maar eene woning met huis kapel, behoorlijk gemeubeld, beantwoordende aan de billijk te stellen eischen en den hoogen bewoners volkomen waardig. Zij durven vertrouwen, dat hun plan de volkomen instemming van alle katholieke Ne derlanders zal wegdragen. Ook zullen allen het ongetwijfeld met hem eens zijn, dat zoo spoedig mogelijk een begin van uitvoering aan hun plan behoort te worden gegeven, in aanmerking genomen de liooge personen, wien het geldt en het sehoone doel dat wordt beoogd. Zjj besloten daarom de gelegenheid tot het doen van giften in eens open te stellen tot het Hoogfeest van Paschen. Op dat tijdstip hopen en vertrouwen zjj door de ruime bij dragen hunner Katholieke landgenooten in staat te zijn gesteld hun voornemen te ver wezenlijken. Vermits de Pauselijke Vertegenwoordigers te 1s Gravenhage tot dusverre slechts hun ver blijf moesten vestigen in eene gehuurde woning, mag het, met het oog op de hooge waardig heid, zoowel van den Internuntius als van Z. M. den Koning, bij wien zulk een Prelaat als Vertegenwoordiger des Pausen is geaccre diteerd, zeker niet overbodig keeten, dat er een passend verbljjf voor Z.Excellentie worde in gericht. De commissie beoogt het te stichten gedenk- teeken aan 's Pausen jubilé voor alles te doen zijn niet alleen den Katholieken van ons land volkomen waardig, maar bovenal een monument, gesticht door het geheele katholieke Neder land. Bijdragen voor het beoogde doel kunnen ingezonden worden aan de bureaux vau De Tijd en Het Centrum. De ontvangen bedragen zullen in die bladen eiken dag worden vermeld. Als een staaltje hoe eertijds een kiesdis trict met stuitende partijdigheid door en voor het liberalisme werd pasklaar geknipt, wijst //Het Noorden// op het provinciaal district Franeker, bestaande uit de gemeenten Frane- ker, Harlingen, Bolsward, Wonseradeel. Fra- nekeradeel, Barradeel, Het Bildt en Baar- deradeel. Wat is toch het geval? De liberale gemeente Baarderadeel, met bijna zevendekalf honderd kiezers, ligt geheel afgescheiden van dit dis trict. Ze raakt er zelfs met geen enkel hoekje of puntje aan, terwijl de gemeente Hennaardera- deel, welks langs drie gemeenten van het di strict loopt en zich nog wel aan de hoofd plaats Franeker aansluit, den scheidsmuur tusschen het hoofddeel van het distriet en des- zelfs onderdeel Baarderadeel uitmaakt. De eventueele gevolgen eener herstelling van dit schandelijk partijgeknutsel der liberalen liggen voor de hand, Niet langer mag die grove onregelmatig heid bestendigd worden. De lotelingen der lichting voor de nationale militie van dit jaar, die met gunstig gevolg een examen afleggen omvattende: 1 het schrijven van eene goed leesbare hand; 2. de kennis van de gronden der spelling van de Nederlandsche taal, welke blijken moet uit een te vervaardigen opstel3. de vier hoofdbe werkingen der rekenkunde, met geheele getallen 4. de kennis van het Nederlandsche stelsel van maten en gewichten5. eenige bekend heid met de Nederlandsche geschiedenis, en 6. voldoende kennis der aardrijkskunde van Neder land. worden, voor zoover zij daartoe ge schikt bevonden zijn en dit met. de belangen van den dienst is overeen te brengen, inge lijfd bij het korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze. Zij worden, eveneens voor zoo veel dit met de belangen van den dienst strookt, bij elkander gehuisvest en kunnen, desverkie- zende, zoo daartoe gelegenheid bestaat, met elkander afzonderlijk spijzen. De lotelingen, die aan dat examen wenschen deel te nemen, moeten zicb daartoe voor 20 Maart e. k. schriftelijk wenden tot de militaire autoriteit, in welke schriftelijke aanvraag moet vermeld zijn: naam, voornamen, woonplaats, alsmede het wapen of het korps waarbij, en het garnizoen of de garnizoenen waarin zij bij voor keur bun militieplicht wenschen te volbrengen. Aan de lotelingen, die zich daartoe intijds hebben aangemeld, zullen voor 25 Maart d.a.v. eveneens schriftelijk worden kenbaar gemaakt: dag, uur en plaats voor het afnemen van het exa men bepaald. Lotelingen, die zonder aan het examen deel te nemen, bij het een of andere korps of garni zoen wenschen ingedeeld te worden, moeten eene schriftelijke aanvraag, waarin voorkomen naam, voornamen, lotingsnummer, met opgave van het korps en garnizoen hunner keuze, doen bezorgen bij den provincialen Adjudant. De Staatscourant bevat het volgende be richt omtrent den toestand van Zijne Majesteit den Koning: Professor Rosenstein en de geneesheeren des Konings verklaren, dat in den ziektetoestand van Zijne Majesteit weinig verandering is ge komen. De lichte verschijnselen van bloedver giftiging zijn eenigszins verminderd, zonder geweken te zijn. In eene algemeene vergadering der Veree- niging van voorstanders eener Nederlandsche octrooiwet, gehouden op 29 Dec. werd eene proeve van een ontwerp wet, houdende bepalingen op de octrooien voor uitvindingen voor Nederland, zijne bezittingen en koloniën, vastgesteld. Dat ontwerp is thans gedrukt. De Heer Van Houten zal in den eersten tijd de zittingen der Tweede Kamer niet bijwonen, daar hij voor particuliere zaken eene reis naar Noord-Amerika heeft moeten ondernemen. Naar gemeld wordt lijdt Prof. Dr. I. A. Alberdingk Thym sedert eenige dagen aan eene nierziekte, die zijn toestand, ofschoon niet hope loos, toch zeer zorgwekkend maakt. Op de aanhangige Arbeidswet zijn door den Heer Bahlman de twee navolgende amen dementen voorgesteld lo. om den arbeidstijd van vrouwen en jeugdige personen beneden 18 jaren, in plaats van 7 uur des namiddags te doen eindigen te S uur; en 2o. om den gezamenlijken duur van rust tijd in plaats van ten minste twee uren slechts anderhalf uur te doen zijn. Gisteren overleed na smartelijk lijden, in het gasthuis te Eindhoven, een man uit het naburig dorp Nunen, wien eergisteren te Eindhoven door een slag van een paard eene wond aan het hoofd was toegebracht. Omtrent de behandeling van lij ders aan longtering met verhitte lucht, lueft de arts J. Nord te Amsterdam, eenige nadere mrdedeelingen en voorschriften openbaar gemaakt, waaraan het Hdbl. o. a. ontleent, dat hij ieder ontrasdt, de inademing op eigen gezag en zonder coutróle van den arts te ondernemen." De Heer Mr. H. W. De Blocq Van Scheltinga, Burgemeester van Schoterlaud, heeft dezen winter aan velen werk verschaft. Thans zijn nog 103 arbeiders bezig met grondwerk op zijne bezittingen. Iemand die zelf zijn vonnis uitspreekt. De Weeaer bladen verhalen da volgends grappige geschiedenis, die in eene der gerechtszalen al daar moet voorgevallen zijn: Neem mij niet kwalijk, mijnheer de rechter, mijn man, Johann Woutruba, laat uwe Genade de hand kussen. Wijl hijzelf niet kan komen, heeft hij mij gezonden. Hier zijn twee gulden. Met deza woorden trad eene vrouw binnen en legde twee gulden op tafel. Rechter. Wie is die mijnheer Woutruba? Vrouw. Nu, uwe Genade kent hem toch wel: u heeft hem toch voor het gerecht gedaagd Rechter. Ik ken niet alien persoonlijk, die ik voor het gerecht daag. Gij komt dus eene geld boete betalen, waartoe hij veroordeeld it? Vrouw Hij moet nog eerst veroordeeld wor den, mijnheer de rechter, hij hteft hard geraden en daarom zal u hem wel tot eeue geldboete veroordeelen; ik kom nu maar dadelijk betalen want hij ontkent het niet. Rechter. Dat is nieuw, deze heer Woutruba spreekt zijn eigen vonnis uit; dan is er waarlijk geen rechter noodig. Vrouw, 'dij deukt, dat u hem geen zwaardere straf zal opleggen. De rechter zocht in da op tafel liggende akten het proces-verbaal op, dat op Johann Woutruba betrekking had en besloot, op het dringend verto k der vrouw, niettegenstaande hij afwezig was, zijue zaak te behandelen. Johann Woutruba was met zijn melkwagen in draf over een kruisweg gereden; verzwarende omstandigheden waren niet aanwezig en de rechter veroordeelde hem tot eene geldboete van twee gulden. Heel voldaan liet nu vrouw Woutruba de twee gulden op tafel liggen, maakte eene sierlijke buiging voor deu rechter en zei in het heeu- gaan: Mijn man heeft wel verstand van de wet. Men s c h r ij ft ons uit Friesland: De trek naar verhuizing begint in het noor den van Friesland vrij sterk te worden. In de streek langs de zee van Lauwere tot Harlingen maken zich weer honderden gereed om hun ge luk aan de andere zijde van dan Oceaan te zoe ken. Zij maken gebruik van de aangeboden ge legenheid om de reis te ondernemen in gezelschap van Friezen, die hier tijdelijk hun verblijf houden, en in het najaar van 1888 uit de nieuwe wereld zijn overgekomen. Barradeel en Het Bildt vooral leveren eeu groot contingent. Verkoop van huisraad enz. is er aan de orde van den dag. Ook in de steden werkt de zucht naar landverhuizing; in Franeker maken er zich een zestigtal gereed. Levert het jaar 1889 voor den landbouwer geen voordeeiigen oogst, dan zal ongetwijfeld de verhuizing een volgend jaar op nog grooter schaal plaats hebben. Of het overal in Amerika goed is? Eeu vriend te Le Mars, in Jowa, schreef dezer dagen: //wij zitten met 300 vette ossen, zij schijuen niets wasrd te zijn; hoel- goeden zijn aan de orde van den dag. Ue room is er hier af.// Mevr. Tte Antwerpen had eeue prachtige kat en haar buurman, de heer V., schoot die dood. Daarop zond eerstgenoemde aan de echtgeuoote des laatsten eene kist, waaruit bij opening 150 muizen sprongen, welke zich in zijne woning verspreidden. Op den bodem lag een briefje: 7 Mevrouw! Uw man heeft mijne kat gedood, ik zend n onze muizen." Te Darmstadt is de straffe des doods, door middel van de guillotine, voltrokken aan den 20-jarigen steendrukker Jean Miiller, uit Sö.lel, die in September jl. een schoenmakers- gezel op vreestlijke wijze vermoordde en daarna berooide. De scherprechter Brand uit Sak/en heeft het doodvonnis ten uitvoer gelegd. Een groote zeldzaamheid. Bij de verkoopiug van autogrnphieën en brieven, die verleden week in de zaal-B!uff te Brussel gehouden werd, kwam, volgens de Weser Zeilung, esn zeldzaam stuk onder den hamer, namelijk een brief van Maria Theresia aan Koning Philips II van Spanje. Zulk een stuk is te zeldzamer, omdat laatst genoemde in 1598 stierf en Maria Theresia in 1717 wtrd geboren! Bij den Berlijuschen magistraat is het ontwerp eener nieuwe politieverordening ingekomen, waarbij o. a. bepaald wordt, dat iedere bestuurder van een hondenkar verplicht is een pot of pan mede te voeren om de honden te doen drinken en in den win'ereene droge onder- lage deken, zak of iets dergelijks welke hij sik lang oponthoud onder de dieren moet Worden uitgespreid. Hoewel dit slechts een minimum is van het geen de Vereeuiging tot bescherming van dieren gevraagd heeft, zal het als eerste stappen op haar gebied toch zeker aait die Veresniging welkom zijn. Twee zoons van CharlesDickcns gingen indertijd, zooals men in Forster's levens beschrijving kan lezen, naar Australië. Zij gt-igen tr vooruit en hebben than3 uitgestrekte b?zit— tiugen. Een hunner, Eiward Bulwer Lyitou Dickens, heeft zich san de zijde der protectionisten candidaat gesteld voor de verkiezing als lid van het parlement voor New South Wales in het kiesdistrict Wilcaunia. De andere, Alfred Tounyson Dickens, schijnt eenvoudig burger te willen blijven. Naar men uit Gheyennee, Nebraska (Vereen.-Staten), bericht, is een Franaeh reisgezel schap, waaronder twee vrouwen, door Indianen aangevallen en vermoord. Nadere berichten van deover- stroomingen in het westen van Engeland melden treurige bizonderheden daaromtrent. De schade is buitengewoon groot. In den omtrek van Bath kwam, op éene uitzondering na, in 150 jaren zulk eeue noodlottige overstrooming niet voor. Ta Bristol hebben de Avon en de Froom groote verwoesting aangericht. Te Bedmiuster werd een gezin met veel moeite gered uit het veuster van eene slaapkamer, door middel vau ladders, ea op vele andere plaatsen ontkwamen anderen ter nauweruood aan het gevaar van verdrinken. Uit Leicester en Nortingham wordt hst ver lies van verscheidene menschenlevens bericht. In het Britsche Lagerhuis is b ij tweede lezing een wetsontwerp aangenomen, waarbij vergunning wordt gegeven voor deu aan leg ran een elcctrischsu spoorweg ond«r Londen, van Holborn naar Piccadilly: een afstand van nog geen mijl, maar een zeer belangrijk en druk gedeelte der stad. Over het recht tot het maken van afbeeldsels van den Eyffelloren is in den laatsten t'jd in Frankrijk veel gesproken en getwist. De Heer Eyffel had eene verbintenis daaromtrent aa.igegaau met den Heer Jaluzot, welke verbintenis hij later, toen andere indus triëlen over Jaluzoi's monopolie klaagdon, weder te niet wilde doen. Maar de Regeering heeft zich nu met de zaak bemoeid en de bestaande coutracten betreffende den eigendom vaa den veelbesproken toren doen onderzoeken. De uit komst is dat de toren gedurende de tentoon stelling aan den Staat en daarna aan de stad Parijs behoort, en dat de Heer Eyffel volstrekt geene rechten tot reproductie heeft te begeven. De visschers teKatwijk, die met hun loon over 1888 tot een bedrag van f 10,000 betrokken waren in hdl faillissement Snaken- brocke Co. te Brussel, hebben die som thans geheel uitbetaald gekregen. Volgens het Neue Wiener Tagblatt heeft de Heer Catargi, gewezen president van de Kamer te Bucharest, schriftelijk bericht ontvangen, dat de Kamer van Afgevaardigden door dynamiet zal worden vernield. Eene prettige aankondiging! Als bewijs met welk eene nauwge- zetheid bij ons te lande toezicht wordt geoefend op vee dat levend naar Engeland verscheept wordt, kan dienen,dat eergisteren door deu gouvernements keurmeester te Rott. 55 schapen werden in beslag genomen, enkel en alleen op grond dat zich onder dezen er twee bevonden, welke aan schurft leden. Bedoelde kudde stond ter inlading in het ss. Winsloe gereed.Na de inbeslagneming werden de dieren naar het openbaar slachthuis vervoerd, om daar te worden geslacht en na keuring naar Engeland te worden gezonden. De schapen waren afkomstig van J. H. te Eist. Verleden jaar hebben de wolven in Rusland verslonden: 438 paarden, 1517 veulens, 313 koeien, 1158 kalveien, 1510 varkens, 7664 schapen en 3347 kippen, te zamen zoo ongeveer voor 200,000 roebels. Voor eenige dagen kwamen ver schillende personen bij de geneesheeren te Napels hulp vragen voor talryke ge/allen vau vergiftiging. Ook de politie werd geroep-d. Geneesheeren en agenten vonden personen, die aan de hevigste stuiptrekking ten prooi waren, en weldra had men de zekerheid dat zij, ter gelegen heid van het karnaval, blcedworstgegeten hadden die vergiftigd was en die ze allen bij denzelfden slachter hadden gekocht. Men diende ze spoedig krachtig tegenvergtft toe, en gelukkig zijn op dit oogeublik allen buiten gevaar. Te Breda waren drie personen twee onderofficieren eu een militaire oppasser die den 23sten Mei 1861 tegelijk in het huwelijk getreden waren, dezer dagen wederom precies ge lijktijdig op bet Raadhuis aldaar verschenen, thans omdat van ieder hunner eeu kind in het huwelijk trad. Te Görlitz heeft een duel plaats gehad tusschen den scheikundigs Wegner en deu luitenant Zenken, die door den eersten met ee> A zweep iu het aangezicht was geslagen. De luite nant ontving eene zware sltaf, niet omdat hij ge duelleerd had, maar omdat hij, bij de ontmoeling met den scheikundigs-, Dr. Wagner, deze ri t onmiddellijk heeft doorstoken, toen hij met de zweep werd geslagen. Zoo verklaart men ook het feit, dat tegen Dr. Wagner geene vervolging is ingesteld. Aldus luidt de verklaring van BerlijoEche en Hamburger bladen, 't Is subliem! Dezer dagen overleed te Bochum eene warme" vrouw, die van stadswege en van particulieren onderstand genoot en eeu kapitaal van 8000 Mark (/"4800) nalaat. Het stedelijk armbestuur eischt nu de «an deze vrouw betaalde gelden van hare erfgenamen terug. Z a t e r d a g-a vondjl. zijn te Appel- scha oi geregeldheden uitgebroken na afloop van eene vergadering van ongeveer 200 arbeiders. De menigte scheidde zich, na het verlaten van het vergaderlokaal, onder hel zingen van socialistische liederen in twee deelen, waarvan de eene groep laDgs den weg en de andere langs de overzijde van de evenwijdig daarmee loopende Cotnpag- nonsvaart voorttrok. Al spoedig rinkelden er glasruiten. De inmiddels aangerukte maréchaus sees sommeerden de menigte om uit elkaar te gaan, waaraan echter niet werd voldaan. Hierna dreven zij den troep met de wapens uit elkander, waarop de orde spoedig was hersteld. Bij een viertal ingezetenen ul. wed. Reitsma, IJ. R.itsma, Stoker eu Geertsma, werden glazen ingeworpen. Zondag hadden er den geheelen dag samenscho lingen plaats. De politie is aanmerkelijk ver sterkt, terwijl de Burgemeester van Ooststelling werf zich ter plaatse bevindt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2