N I E II W E No. 1368. Zon teg 17 Maart 1889. 14de Jaargang. Rusland en Servië. B UI T E NL A N I). Genezen. RHI ABONNEMEWTSPBIJR Per 3 maanden voor Haarlem f 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzonderlijke Nummers0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. SMMX1ESDK.I? AGTTB MA NON AGITATE. PBIJS DEB ADVBBTHNTIÉH Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag- avond voor 6 nur ingewacht. Uitgevers: KÜPPESS L A U K E Y. De jongste gebeurtenis te Belgrado mag als een zegevierenden schaakzet tegen over de Triple Alliantie worden beschouwd, een schaakzet, waarvan de gevolgen nog niet kunnen overzien worden. Het blijkt hoe langer hoe meer dat de abdicatie van Koning Milan alles behalve vrijwillig ge schiedde, maar dat hem slechts de keus was overgelaten zelf zijn ontslag te nemen of door eene revolutie van den troon te wordeu verjaagd. De invloed van de Rus sische politiek heeft de zaken zoo geleid, dat Koning Milan gedwongen was, het veld vrijwillig te ruimen en aan den zeer Russiscbgezindeu Ristics de regeeriug ov6r te geven, om ten minste heelshuids uit den warboel te komen en aan zijne jonge dynastie den troon te verzekeren. Reeds na de samenstelling van de laatste Skupsch- tiua was de toestand in Servië zoo drei gend, dat meu eiken dag eene revolutie tegemoet zag. De Russische Consul-Generaal te Belgrado had de draden in handen; onder zijne leiding organiseerde zich de Panslavistische, joug-Servische partij; Rus sisch geld bestreed de verkieziugskosten en de Russische invloed bewerkte ook de zegepraal vau deze partij bij de verkiezin- voor de Skupschtina. Alles was voor eene omwenteling gereed en men wachtte te Belgrado slechts op het bevel uit St. Pe tersburg om den »Oostenrjjker,« zooals Koning Milan in Servië wordt genoemd, van den troon en uit het land te jagen. Maar de Russische politiek gat van hare sluwheid ook thans wederom een blijk. Zij wist, dat eeue revolutie te Belgrado eeue onmiddellijke bezetting van Servië door Oostenrijksche troopeu zou tengevolge heb ben; zjj koos dus een meer zekeren weg. De revolutie in Servië werd afbesteld maar aan Koning Milan werd te verstaan ge geven, dat zij onvoorwaardelijk zou uit barsten wanneer hij niet onmiddellijk abdiceerde. Aldus kwam de regeering van Servië in handen van den Russischgezinden Ristics. De listen der Russische politiek hebben haar doel bereikt. Koning Milan heeft, van zijne impopulariteit bewust en onder de bestaande omstandigheden vreezeude voor eene revolutie of wel voor een ge- welddadigen dood, zooals zijn oom en voor ganger onderging, afstand gedaan van troon en schepter. Rusland heeft thans weder een punt meer om Oostenrijk te omvatten, het Czarenrijk heeft Oostenrijks invloed op Servië gebroken en het heeft aan de poli tiek van de Triple Alliantie eene spaak in 't wiel gesteld. Op hetzelfde oogenblik, waarop de officieuze bladen te Berliju het bericht verspreidden, dat de Czaar, ter bevestiging van de vrieuschapsbaudeu, het plan had om Berlijn te komeu bezoeken, heeft de Russische politiek in alle stilte eene daad volbracht, die wel is waar tegen FE U1LLE T ON. 4) Vervolg.) Het was zooier geworden. Trots alle goede voornemens was de hier boven geschilderde toestand zoo bedenkelijk verergerd, dat Hector dagen lang niet in staat was iets uit te voeren. In dergeljjke gevallen werd hij ontzettend gekweld. Hij vormde zich de somberste visioe nen: het klimmend ongeduld zijner cliënten, het verminderen van hun vertrouwen, het allengs verloopen van zijne praktijk. Zoo te eindigen, na zulk een hoopvol, schitterend be gin, bij mocht er niet aan denken Tot voor korten tijd bad hjj vrij goed gesla pen. Maar in den laatsten tijd stak bij 's nachts niet slechts twee of drie maal licht op, maar wel acht, wel tienmaal! Dikwijls genoeg betrapte hjj er zichzelven op, dat hjj in een toestand van dommeligheid Oostenrijk is gericht, doch die in hare gevolgen ook Duitschlaud treft. Het kan immers voor Duitschland niet onverschil lig zijn als het Russische Slavendom uit sluitend aan invloed aan den Balkan wint. Koning Milan, wiens politiek meer tot Oostenrijk neigde en zoolang bij op den troon zat ook het steunpunt van den Oos- tenrijkschen invloed was, stond voor de Russische plaunen in den weg en daarom heeft de St. Petersburgsuhe politiek zoolang gewerkt, tot deze hindernis verwijderd en de weg voor de Russische politiek vrij was, om Oostenrijk aan den Balkan totaal braak te leggen. Rumenië staat ouder den invloed van het Russische Kabinet, Monteuegro was reeds te voren een Russische voorpost, thaus is ook Servië geheel eu al ter be schikking vau de Russische politiek eu het zal niet lang duren of Rusland zal ook aau de Bulgaarsche zelfstandigheid een einde maken en daarmede het laatste overblijfsel van den Oosten rij kschsu invloed aan den Balkan verwijderen. Dan reikt de arm van den Czaar van St. Petersburg tot aan de Adriatische Zee eu de Habsburgsche Mo narchie wordt in 't Oosten en in 't Zuiden door den Russische kolossus omvat. Het is buiten kijf, dat de plotselinge omkeer vau de Servische toestanden door de Oostenrijksche Regeering met leede oo- gen wordt aanschouwd en haar met zorgen vervult en dat men te Weeneu met te grootere spanning den verdereu loop der dingen tegemoet ziet, nu de abdicatie van Koning Milan zoo plotseling plaats had eu men den nieuwen Regent, Ristics, als een oud vijand van Oostenrijk beschouwt. Wel zegt men dat de Servische Regeeriug aan de Gouvernementen vau Oostenrijk en Bul garije een schrijven heeft gèzonden, waarin zij haar verlangen heeft uitgesproken de bestaande goede verstandhouding te doen voortduren, doch men weet wat dergelijke betuigingen te beteekenen hebben; de om standigheden ziju sterker dan de menschen. Ristics zal wel zoo verstandig zijn om in den beginne geen brutale houding aan te nemen, maar het feit staat thaus vast, dat de Habsburgsche Monarchie nu in Servië geen trouwen vrieud meer bezit, maar iu een conflict met Rusland een gevaarlijk tegenstander heeft, want Ristics, ziju poli tiek verleden en zijue richtiug bewijzeu het, is eeu Panslavist eu eeu ijverig partij ganger van Rusland, die geheel en al volgens de bevelen en raadgevingen van het Russische Gouvernement zal regeeren. Daarbij komt nog,dat er iu Serviëeene groote antipathie tegen Oostenrijk heerscht als gevolg van de Oostenrijksche politiek eu veroorzaakt door de Weener geldjoden, die Servië in den letterlijken zin des woords hebben uitgemergeld en daardoor eeue groote verbittering hebben doen ontstaan. Deze joodsche speculanten leverden in den jongsten oorlog vau Servië tegen Bulgarije voor grof geld slechte wapens, oude uni- verkeerde, een toestand die het midden hield tusschen slapen en wakker zijnDan droomde hij niet, maar hij dacht. Doch zijne visioenen waren zoo merkwaardig beider. Halfvergeten tconeelen uit zijne kindsheid doemden weer voor zijn geest op en vervulden hem met onuitsprekelijk heimwee Dan weer kwelden hem allerlei quae3ties uit zjjne proeessen. Het werk, dat hij doen moest, scheen ont zaglijke afmetingen aan te nemen, en wanneer hij dacht aan de verschillende termijnen, die voor de zaken gesteld waren, waande hij zich in een doolhof Het was onmogelijk, daarin den weg te vin den! Daar had men bijv. al dadelijk het lastige geval, dat vijf, zegge vijf zijner cliënten den nooit gehoorden naam Willemen droegen! Wil lemen 1 Ja, wat nog erger is: twee dezer heeren waren zoo onbeschaamd om beiden Stoffel Willemen te heeten. En, de slordigheid zijner volontairs in aanmerking genomen, kon dit de verschrikkelijkste gevolgen hebben. Stel bij vooi beeld, dat die eene Stoffel Wil lemen, die een schuldenaar gerechtelijk ver volgde voor een bedrag van 314 gulden en 15 formen en onbruikbare verplegiugsartikelen, stelden zich in 't bezit van alle bronnen van inkomsten, zelfs vau het tabak-mono polie en hebben het kleine rijk in een zwa- ren schuldenlast gebracht. Het is licht te begrijpen, dat tengevolge van deze syste matische uitmergeling eene verbittering is ontstaan tegen al wat Oostenrijksch is en ongetwijfeld zal deze verbittering, na de abdicatie vau Koning Milan zich nog in hoogere mate openbaren, terwijl de sym pathie voor Rusland stellig zal toenemen. De politieke toestand in Europa is weder om zeer critiek geworden eu de zoo hoog geroemde Triple Alliantie schijnt reeds lang haar toppunt bereikt te hebben. Wij zien Italië in den grootsten financieëleu nood, terwijl het met revolutiounaire agitaties heeft te kampen. Italië's waardeals bond genoot is derhalve zeer gedaald, temeer om dat het verbond toch slechts op zeer losse schroeven staat en met Crispi staat of valt. Nu is de positie van Crispi zelf zeer hache lijk eu in Italië bestaat eene partij die eeue machtige sympathie voor Frankrijk aau den dag legt eu vau een verbond met Duitsch land eu Oostenrijk niets wil weten. De Italianen hebben reeds lang begeerige blik ken geslagen op Zuid-Tyrol eu Triëst en zij zullen niet verzuimen te gelegener tijd hunne handen daarna uit te steken. Maar ook het bondgenootschap van Oostenrijk heeft geen al te groote beteekenis waut de toestand van de Oostenrijksche monar chie is van ernstigeu aard en de binnen- landsche verdeeldheid voorspelt weinig goeds. Als men thans de vraag stelde »In welken toestand bevindt zich Oosten- rijkzou meu daarop geen voldoend ant woord kunnen geven, want de Bohemers en Slavouiërs coquetteeren met Rusland en droomeu vau een groot Slaveurijk, de Hongaren willen vau Cislsithauië niet veel weten eu het zal de vraag zijn of zij niet de eerste de beste troonsvei wisseliug zullen te baat nemen om zich zelfstandig te ma ken. De zelfmoord van Kroonprins Rudolf heeft geen goed gedaan aau de vastheid van de monarchie, want de Hongaren dur ven er reeds nu voor uit komen, dat zij dan eerst een Habshurger als toekomstigeu Koning van Hongarije zullen erkennen als hij hun werkelijk aanstaat. Ook voor Oostenrijk zijn de tijden zeer critiek en de omstandigheden oefenen een slechten invloed uit op het verbond met Duitschland. De gedwongen abdicatie brengt geeue verbetering in de toestanden omdat Ruslands invloed grooter is geworden eu daardoor ook de krijgslust van den Noora- schen kolossus is toegenomen. Wie weet wat het voorjaar zal opleveren De Duitsche bladen bevatten een bericht omtrent de internationale socialistische con ferentie, in Februari te 's-Hage gehouden. centen, abusievelijk in plaats van den anderen Stoffel Willemen, die aangeklaagd was wegens moord en diefstal, ter dood werd veroordeeld! Had hjj dien goeden Elias Schwenzer nog maar, die wel duchtig met inkt morste, maar toch een phenomeen was in het vinden van de meest verborgen papierenMaar op de plaats van dezen getrouwe zat nu de ijverige Bram, die, zoodra hij hoorde „Bram, haal eens even wel bijna de deur uit was eer hjj een flauw vermoeden had wat hij eigenlijk halen moest, doch die tevens door zijne noodlottige, hersea- looze confusie steeds alle vijf de Willemen, nacht en dag deed rondspoken in het brein van den beklagenswaardigen advocaat. O, dat hoofd! Al die aanklachten, dagvaar dingen, liquidaties en processen-verbaal roesden en soesden er in rond, en het was hem alsof hij het getik der groote hangklok in de ge rechtszaal hoorde, maar sterker, duizendmaal sterkerDroomde hij dan, of hoorde hij werkelijk dit akelige, eentonige geluid? Welk een sombere angst beving hem, welk een grie zelig voorgevoel van vreeseljjke dingen, die hem te wachten stonden Nu, nu, nu zou het komen Volgens dat bericht waren er vertegen woordigers geweest uit Duitschland, Neder land, België eu Zwitserland. Uit Frankrjjk was Paul Lafargue er aangekomen terwjjl. de invloedrijke groep der Fransche socia listen (de possibilisten) de uitnoodiging hadden afgewezen, op grond dat zjj zich hadden te houden aan een mandaat van het Londensche congres. Het bericht uit Zauzibar dat de katho lieke Missionarissen, die te Puga waren gevangen genomen, thans aan de Duitschers zijn uitgewisseld, heeft zich bevestigd. Zjj zijn uitgewisseld tegen 3 gevangenen (Ara bieren), met bjjbetaling van een losgeld ten bedrage vau 6000 ropijen. De Rijksdag heelt de op 1 Februari 11. te 's-Gravenhage onderteekende verklaring op art. 8, al. 5 van het internationaal tractaat, betreffende beteugeling van drank misbruik bij de vissckerij in de Noordzee, bij eerste en tweede lezing goedgekeurd. Le XIX Siècle behelst sedert eenigen tijd, dag aau dag, heftige artikelen tegen den Heer Girard, directeur van het stedelijk laboratorium te Parijs, opgericht voor het scheikundig onderzoek van de eet- eu drinkwaren, die winkeliers eu particulieren aau de instelling zenden om met het juiste gehalte er van bekend te worden gemaakt. Het blad beschuldigt deu Heer Girard van verregaande knoeierijen in deze zaak, namelijk van het afgeven van gunstige verklaringen omtrent eet- en drinkwaren, die vervalsckt eu nadeelig voor de ge zondheid zijn, en dit ter wille van goede fooien. Tot goed begrip dezer zaak dient, dat de verklaringen, die het bestuur van het laboratorium tot voorlichting en waarschu wing afgeeft, officiëel ter kennis van het publiek wordeu gebracht. Geuoemd blad tracht voorts aan te too- neu, dat Girard wegens zijue onkunde ge heel en al ongeschikt is voor de hem op gedragen taak. De directeur van hot laboratorium heeft eeue vervolging wegens laster tegen le XIX Siècle ingesteld. Van het plan tot het oprichten van een afzonderlijk ministerie, ran koloniën heeft de Regeeriug, wegeus de daaraan verbon den kosten, afgezien. Het ministerie van kolouiëu, dat tot dusver vereeaigd was met dat van marine, zal nu toegevoegd worden aan het departement vau koophandel. Men wil op die wijze de koloniën onttrekken aau het militair régime. De huiszoekingen bij leden van de Ligxm des Patriotes werd gisteren voortgezet. Ds République Francaise zegt, dat de huiszoe kingen op eergisteren, aan het licht hebben gebracht, dat de regeling voor eene mo bilisatie, waarvan Dérouïède sprak, niet maar eeue pocherjj is geweest, maar dat er werkelijk gemaakt was een algemeen plan voor opstand en oproer, waarin alles voorzien eu geregeld is. Nu ja, daar stond hjj al in de half geopende deur der slaapkamer, de rechtschapen, doodeer lijke Stoffel Willemen, die eenvoudig eena vor dering had, die niemand hem kon betwisten In de linkerhand hield het spooksel, dat hem verwijtend aankeek, de helaas nog onvoldane vordering, en in de rechterhand zjjn bloedend hoofd, dat hem bij vergissing door den scherp rechter Leopold Norr van den romp was ga- scheiden. En die vreeseljjke gestalte kwam al nader eft nader, en bij eiken tred klonk het met holle stem//Norr#. Eindelijk zette de zuchtende romp van den onthoofde zioh schrjjlings op het ledikant en legde den slordigen advocaat met een doffen smak het rampzalige hoofd midden op de borst. Iiector wendde de wanhopigste pogingen aan om den bloedenden last zich van het lijf to sehudden. Het angstzweet parelde hem op het voorhoofd hjj kon ter nauwernood adem halen En toen voelde hij dat tikken weer, altijd weer dat getik in zjjn hoofd totdat hij eindeljjk met een schrillen angstkreet opvloog Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1