N I E U WE No. 1370. Vrij lag 22 Maart 1889. Uit Jaargang. Eene volkskwaal. BUITENLAND. Genezen. AIRLEI ABONNEMENTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlemf 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 AfzJnderIjjke Nummers0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTENTIÉH Van 16 regels30 Cents. Blke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPES8 I.AUBEI. Vervolg en slot.) Wanneer wij nu de oorzaken nagaan, welke tot het toenemen der drankzucht hebben aanleiding gegeven, dan wijzeD we op hetgeen verhandeld werd op het zesde hygiënische congres, 't welk in October 1887 te Weeuen werd gehouden en waarop de vergaderden eenparig van gevoelen wa ren, dat de toeneming van het gebruik van sterke dranken o. a. ook moet toege schreven worden aan den lagen prijs van den brandewijn, a3n het overgroot aantal drankwinkels en in vele landen aan deu ongunstigen intellectueelen eu materiëeleu toestand van de lagere klassen der tnen- schelijke maatschappij. In eene resolutie, die op het Weener congres werd genomen, werd geconstateerd, dat individuëele werk- dadigheid veel kan medewerken om door leering en verklaring van de waarde en van de schade des alcohols, aan het mis bruik paal en perk te stellen. Ook achtte men het oprichten van matigheids- en onthoudings-vereenigingen zeer goed tot verbetering van den toestand der lagere volksklassen. Gezonde eu goedkoope voe dingsmiddelen eu woningen moeten vooral niet ontbreken en de stichting van asielen ter genezing van dronkaards, werd met den meesteu aandrang aanbevolen. De Staat moet voorts, zoo meende men op het Weener congres, door eene hooge belasting te leggen op deu alcohol en door vermindering van drankwinkels eu kroegen, medewerkeu tot beteugeling van de dron kenschap. Merkwaardig is het feit en niet zonder diepe beteekenis, dat juist de meest vrije volkeD, met name Zwitserland, Amerika en ook ons dierbaar Vaderland op het ge bied van den strijd tegen het misbruik van den alcohol, strafwetten hebben uitgevaar digd, terwijl b. v. Rusland met zijn abso- luteu regeeringsvorm en andere landen in dit opzicht zoo goed als niets hebben ge daan. Niet weinig dragen daartoe de voor- oordeeleu bij, die over den invloed en de werking van den alcohol zelfs in de meest ontwikkelde kringen nog steeds blijven be staan. Een zeer ervaren geneesheer verklaart dat de uitwerkingen van deu alcohol, die men gewoonlijk met het woord »opgewektbeid« aanduidt in den regel slechts verlammings verschijnselen zijn. Het warmtegevoel dat na het gebruik van alcohol wordt waar genomen, berast op eene verlamming van zekere hersendeeleu; de schijnbare kracht is niets anders dan eene verdooving van het moêheidsgevoel; de zorgelooae eu vroo- ljjke stemming wordt veroorzaakt door eene verzwakking van de oordeelskracht. De krijgslieden verdragen in tijden van oorlog of vrede, in alle klimaten, in hitte, regen en koude alle vermoeinissen het FE U1LLETON. 6) Vervolg //Heb je uitgepraat?// vroeg Hector met ver bazingwekkende kalmte. «Voorloopig, ja. Ik verlang niet dat je zoo onmiddellijk een besluit neemt. Morgen zend ik je de verschillende voorschriften, en over morgen kom ik antwoord halen. Zeg jeja, d. w. z. beloof je me, dat je stipt zult ge hoorzamen, best. En zoo niet, welnu, dan ontvang je nog dienzelfden avond mijne reke ning, voldaan en al, want ik wil ineens schoon schip maken, en je oude vriend is dood voor je. Mevrouw, ik heb de eer u te groeten.// „Af door de middendeur!// zei de advo caat. //Ik geloof bepaald, dat hij op zijne tee- nen getrapt was, en dat wel Benno, die an ders zoo kalm isWorden de dokters nu ook al zenuwachtig? Het lijkt wel of het in de lucht zit!" Twee dagen later kwam de kalme Benno beste, als ruen hun geen sterken drank verstrekt. Hetzelfde verschijnsel heeft men bij de zeeliedea opgemerkt. Er zijn thans zeer vele schepen, die zee kiezen, zon der een druppel sterken drank aan boord te hebben. De walvischvaarders, zegt men, gebruiken nimmer alcoholische dranken. En wat van den lichaamlijken arbeid waar is, dat geldt ook voor den geestelijken, die het beste gedijt, als de alcohol wordt vermeden. Professor Bunge zegt, dat onder de al coholische dranken het bier niet het minst schadelijk is. Het overmatig gebruik van bier, 't welk hij zijn landgenooten vooral verwijt, is in staat om den mensch totaal te ruïneeren, hem tot een waardeloos lid der maatschappij te maken. Brandewijn te drinken, zegt Bunge, wordt in Duitsch- land als schande beschouwd, doch men schaamt zich niet, zelfs in de fjjnste krin gen, te verhalen hoeveel liter bier men in staat is op een avond te verorberen. Wij geloov6u dit artikel niet beter te kunnen sluiten, dan door alle weldeukeu- den op te wekken, het misbruik van den sterken drank, met alle kracht tegen te gaan. Dat hier de macht van het goede voorbeeld veelban uitwerken, behoeft geen betoog. Nogmaals willen wij er op wijzen, dat slechts door het misbruik van deu al cohol zulke verderfelijke verschijnselen, als wij aanhaalden, zich bij het volk vertoouen. Niet tegen het matige gebruik, maar tegen het misbruik kotneu wij op. Een vredescongres wordt door de Zwit- sersche Bondsregeering geweuscht. Al de Nijverheidsstateu van Europa wil zij na melijk op een congres vereeuigen, waarbij de volgende punten overwogen zullen worden: le verbod van den Zondagsarbeid; 2e bepaling van een leeftijd, beneden welken geene kinderen voor fabrieksarbeid in dienst mogen worden genomen; 3e bepa ling van een maximum werkuren per dag voor jeugdige werklieden; 4e verbod op dienst van jeugdige en vrouwelijke perso nen in eeuig bedrijf, dat bizouder gevaarlijk of voor de gezondheid nadeelig is; 5e be perking van nachtwerk voor jeugdige en vrouwelijke personen; de bepaling van den aard en de wijze van eventuëele over eenkomsten. Naar ons oordeel zou het hoogst ge- wenscht wezen als dit congres des vredes tot stand kwam. De arbeid van zulk eene vergadering zou een verkwikkeriden indruk te weeg brengen, vooral tegenover de ont zettende wapeningen, welke in alle landen worden gezien. Het kleine Zwitserland zou een groote overwinning des vredes behalen als zijn initiatief tot de gelukkige uitkomst leidde, terug om het definitieve antwoord te hooren Tot zijn leedwezen vond dokter Muller zijn vriend Hector niet thuis, en Cato ontving den getrouwen raadsman met een zonderling glimlachje. „Nu?" vroeg de dokter, „hoe staat het er mee „Hector is tot alles bereid//, antwoordde zjj twijfelend. „Hij zal het die acht weken op Bigi-Scheideck uithouden, niet werken, ook het minste of geringste niet, uw diëet opvolgen, niets dan lichte sigaartjes rooken, twee per dag, zelfs melk, warm van de koe, drinken alles onder éene voorwaarde //En die is?// //Dat ik meega.// //Geene quaestie van! Juist de scheiding is hier de hoofdzaak 1 Twee zenuwachtige patiënten samen dezelfde kuur ondergaan neen, dat kan nietl Dat maakt juist dat ze geen van beiden genezen „la dati vrees ik dat Hector neen zal zeggen. De gedachte, dat hij van mij gesehei den zou zijn, heeft hem geheel en al terneer geslagen. Ik geloof dat hij sinds eergisteren nog zenuwachtiger is geworden." „Zoo? En waaruit bleek dat dan dat de arbeiders op die wijze internationaal worden beschermd. De nationale wetge vingen op den arbeid zouden er niet wei nig door worden versterkt eu hare toepas sing gewaarborgd. Trouwens de zaak van den arbeid is eene wereldzaak en eene vre- deszaak bij uituemendheid. Arbeidzame volken koesteren geen oor logsplannen; zij willen geen krijg dan tot bescherming hunner nationale belangen. Offensieve oorlogen keuren zij onvoor waardelijk af. Het zeer schoone congres zal in Sep tember bijeenkomen. Een tocht naar de Zwitsersche bergen zal dan voor de gede legeerden nog veel aantrekkelijks aanbie den. De natuur begunstigt dus in dit op zicht de nijverheid. Het onderzoek, betreffende de ontploffing eener bom nabij Zurich en de daarbij ge volgde ontdekking van geheime bereiding van ontplofbare stoffen door een paar bui- teulandsche studenten, is nog niet afge- loopen. Nadat er eerst eenige Russen in hechtenis waren genomeu, zij a die later allen op vrije voeten gesteld. Thans echter schijnen er nadere bizonderheden aan het licht te zjjn gekomen, althans ten gevolge van het onderzoek zijn er nu te Zurich weder twee Russen gearresteerd. Da directie der Panama-kanaalmaat schappij te Parijs, heeft aangekondigd, dat voor het onderhoud der reeds voltooide werken en van het materieel is gezorgd. Met den grootsten ijver worden de pogin gen voortgezet tot vorming der nieuwe maatschappij, welke de voltooiing van het kauaal zal verzekeren eu in zekere mate voor de belangen der obligatiehouders zal opkomen. Men wanhoopt nog niet aan het welslagen, ondanks de tegenwoordige stem ming der beurs. De aandeelhouders vau het Comptoir dEscompte, die in Jauuari een prachtig jaarverslag over 1888 hebben hooren voor lezen, vernemen thans, zes weken later, op eenmaal, dat hun heele maatschappij verzwolgen is in den koper-afgrond. De aandeelen van het Comptoir d'Escompte zijn meerendeels in haudeu der kleine bur gerij. Men kan dit met zekerheid hieruit opmaken, dat ieder aandeelhouder gemid deld niet meer heeft dan twee eu een half aandeel. Maar men zou zeggen, dat in deze schip breuk van het Comptoir d'Escompte de aan deelhouders zelfs niet bostaan, want niemand spreekt over hen, eu niemand denkt er aan, hen in eene vergadering bijeen te roepen. Het is ongelooflijk, hoe de directie van deze bank met zoo groote lichtvaardigheid zich heeft kunnen steken in eene specula tie, waarvan zij in geen enkel opzicht deu omvang heeft gezien. De directeuren zeg gen thans tot hunne verontschuldiging, dat de Heer Denfert-Rochereau hen heeft bedrogen. Maar deze is dood, en het is „Hij heeft ontzettend tegen u uitgevaren. De warme melk en de lichte sigaartjes zou hjj zich desnoods nog laten welgevallenmaar acht weken alleen dat was te veel gevergd.// //Werkelijk „Ja, dat heeft hij gezegd. Kort en goed, beste dokter, zonder imjj gaat hij niet. En nu zoadt ge misschien denken, dat een verstandig woordje nog wat zou kunnen helpen mis, h< or 1 Hjj heeft er zijn eerewoord op gegeven, en ik heb volkomen vrijheid om hem voor een grooten zot te houden, als hij over dit punt nog een enkel oogenblik onderhandelt.// Dokter Muller was een oogenblik radeloos. Hij moest zichzelven geweld aandoen, om zijne verontwaardiging in te houden. Benno liep een paar malen de kamer op en neer. //Lk begrijp er niets vanl" riep hij zuchtend. „Als twee menschen veel van elkaar houden! En daarbij eiken dag, met verlof, ruzie heb ben 1 Maar wat drommel, hoe kunt ge nu toch in 's hemelsnaam van zoo'n akeligen brombeer houden //Maar, dokter „Nu ja, het is waar, in den grond is hij een beste kerel maar ge moest toch eigenlijk dus gemakkelijk om al hetgeen tegen de statuteu is geschied, op zijne rekening te zetten. Men zal eene vervolging instellen tegen de verantwoordelijke lieden; maar daarmede krijgen de aandeelhouders de tachtig mil- lioen kapitaal niet terug, die de bank heeft verloren. Te Berljjn is een bond tegen de on zedelijkheid en tot bescherming van de deugd opgericht. De Volkszeitung, is na het over haar uitgevaardigd verbod, onder den verander den titel: Arbeidsmarktweder versche nen. Nauwelijks echter waren er eeuige houderden exraplaren verspreid, of de po litie nam het in beslag. Eergisteren-ochtend heeft de uitgever een uomnier doen ver- schijuen, hetwelk niets anders dan adver- tentiëu bevat. Ook in de regeerings- gezinde bladen wordt toegegeven, dat het verbod niet gehandhaafd zal kannen blij ven; maar dit zeggen zij onder opmerkiug, dat hieruit volgt, hoe dringend noodig het is, te voorzien in maatregelen tegen den tegenwoordigen toestand der drukpers. Ferguson zeide in liet Lagerhuis, :n antwoord op eene vraag, dat eenige sche pen van het eskader van het Engelsche Kanaal naar Tanger zijn gevaren, omdat tmscheu Marokko en Engeland sommige zaken moeten geregeld worden, namelijk de quaestie betreffende Juby en die van den ouderzeeschen telegraafkabel. Volgeus een bericht uit Rome zou een gewichtig politiek man verklaard keb- beu dat de Italiaausche Regeering met de grootste aandacht de Boulaugistische be weging in Frankrijk volgt, waaraan de zegepraal zeer ernstige gevolgen zou heb ben. De berichtgever constateert het alge meen verlangen der Italianen de vriend schappelijke betrekkingen met Frankrijk wederom aangeknoopt te zien. Bjj de verkiezingen voor den gemeen teraad te Weeuen zegepraalden, tot groote verrassing, de met de Katholieken verbon dene antijoodschgezinden. Van de 17 man daten veroverden zij er 11, ten koste der liberalen en democraten. Thans zitten er niet minder dan 23 verklaarde antijoodsch gezinden in deu gemeenteraad. Yóor de stemming verschenen verschei dene heftige verkiezingsmanifesten, waar uit bleek dat de afkeer van de joden te Weenen veel grooter is dan te Berlijn. Uit Odessa wordt bericht, dat het grootste gedeelte der deelnemers aan de expeditie van Aschinow daar aan wal zijn gestapt, en, na vaststelling der plaats waar zij thuis behooren, naar hunne woonplaats zullen gezonden worden. De overigen en Aschinow zelf bleven aan boord van het oorlogsschip en zullen naar Sebastopol wor den overgebracht. Paissi en de overige Geestelijken zijn vrijgelaten. bljj wezen, dat ge eens een paar weken van die eeuwige kibbelpartijen verlost zoudt zjjn \n //Och, hij kan zoo goed zijn 1 Ge hebt er geen begrip van, hoe hjj aan mjj gehecht is I* //Zoo zoo „Dat weet ge nietl Toen ge eergisteren waart weggegaan, sprongen hem de tranen in de oogen „En dat noemt ge goed zijn Nu, //de gustibus En dus heeft hjj er zjjn eere woord op gegeven Eene verduiveld onaange name manier, zichzelven zoo den pas af te snijden naar het gezond verstand Hjj begaf zich naar het venster en keek een paar minuten, zonder een woord te spreken, naar buiten, in de gloeiende hitte van den Julidag. Er ging iets in zjjn brein om: hjj overwoog bljjkbaar een eensklaps verzonnen plan. Gewichtig trok hij zijne wenkbrauwen op, toen hij zich met een ernstig gezicht naar de jonge vrouw omkeerde. „Ja, er helpt niets aan begon hij op wei felenden en somberen toon. //Ge moet nu maar precies weten hoe hut er mee staat of het ergste is onvermijdelijk.// Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1