binnenland! GEMENGDE BERICHTEN. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de Regenten ten stelligste ontkeuuen eeuige toe zegging aau Milan te hebben gedaan om den terugkeer ran Koningin Nathalie te beletten. Zoodanige overeenkomst ware on grondwettig. Feitelijk staat het de Koningin vrij in het land terug te komen. De Stan dard meldt uit Odessa, dat eeue kanonneer boot naar Yalta vertrekt om Nathalie op hare terugreis af te halen. De Times zegt uit gezaghebbende bron te weten, dat de betrekkingen tusschen Rusland en 0,03teurijk, ter zake van Servië, hoogst vriendschappelijk blijven. De Kan selier Von Giers seinde naar Belgrado, dat de nieuwe Koning door den Czaar wordt er^pnd. %>!gens telegraphische berichten in de Russische bladen heeft de Perzische Re geering Ruslands eischen iu zake het mo nopolie v,an het vervoer op rivieren en spoofjjfvegen reeds toegegeven. De vervolging der Poolsche Katho lieken geeft steeds stof aan de dagbladpers tot het vermelden van ergerlijke feiten. Men leest in de »Dzieunik Pozuanski c be treffende het laatste transport van Geüui- ëerden, die naar Orenburg zijn verbannen: Daar de Geüuiëerdeu do huizen en het land hun toegewezen weigerden te bezetten, werden zij onder politie-toezicht gesteld. Zij verlieten intusschen heimelijk hunne wo ningen ea trokken naar de Steppen. De politie overviel hen daar en belegerde ze verscheidene weken. Sommige Ceüniëerdeu Werden ziek en stierven zelfs aau de ge leden mishandeliugeu. Vervolgens werden zij op order der overheid bij de boeren ingekwartierd. Zij kregen acht kopeken (drie stuivers) per hoofd voor de volwassen personen en vier kopeken voor de kin deren. Zij wonen nu verspreid over ver schillende dorpen van het Oreuburgsche district. Het laatste transport kwam in Oetober te Orenburg aan; dadelijk vroegen zij een katholiek Priester, doch vernamen dat de dichtst nabij wonende Priester zich op 260 wersten (240 mijlen) afstand be vond. Alvorens de arme menscben Pod- lachia verlaten hadden, werden zij gefouil leerd. Zij mochten geen enkele cent geld medenemen. Alles werd hun afgenomen. Onderweg op reis eu in de gevangenissen zjjn zjj nog eens gefouilleerd. Aan enkele gelukte 't evenwel toch nog een weiuig geld bjj zich te houdeu, maar ongeluk kigerwijs is hnn dit door de boeven, met wie zjj gekerkerd waren, ontstolen. Een der schurken ontuam een grijsaard van 70 jaar een lederen geldbuidel, waarin de oude 20 roebels had geborgen. Da oude man moest zwijgen; hij wist, dat het geld toch weg was en vreesde misschien ver moord te worden, als hij iemand aan klaagde. Men verneemt uit Madrid dat, vol gens berichten uit Tanger, de Marokkanen het straud afloopeu, om de Engelschen het leggen vau een telegraafkabel te beletten. Sommige vertegenwoordigers van vreemde mogendheden zouden den Sultan stjjveu in zijn verzet tegen Engeland. In de Dinsdag-namiddag zeer druk be zochte algemeene vergadering van de centrale Kiesvereeniging te Beverwijk is met bijna al gemeene stemmen besloten tot aansluiting bij den Zuid- en Noord-Hollandschen Bond. Een voorstel van het Bestuur der Kiesver- eeniging Beverwijk om zich te vereenigen met de motie van den Zuid- en Noord-Hollandschen Bond door de vergaderde Kiesvereenigingen den 13 Februari jl op de algemeene ver gadering te Amsterdam in zake den Persoon lijke Dienstplicht aangenomen, werd met daveren de toejuichingen begroet en goedgekeurd. De volgende motie door den Heer H. W. Kou- toenhoven te O'erveen voorgesteld, droeg de sympathie der vergadering in hooge mate weg. Zij luidt //De Leden der E. K. Kiesvereeniging te Beverwjjk c. a. vergaderd den 19 Maart 1889, kennis genomen hebbende van het kloek optreden van den Heer Mr. L. J. L. Van Ogtrop, lid van den Gemeenteraad te Amsterdam, in zake de houding van Prof. Spruyt te Am sterdam aangenomen bjj de verkiezingen, schenken eenparig hunne volle adhaesie en brengen openlijke hulde aan het manmoedig en rechtvaardig woord van genoemd Gemeeute- raadslid met de verzekering, dat de Leden der Kiesvereeniging te Beverwijk, er eene eer in zullen stellen immer goede (volgens Prof. Spruyt) ultramontanen te blijven.» Deze motie wordt bij acclamatie aangenomen. De Voorzitter, de Heer Van Waterschoot van der Gracht, bracht hulde aan den voor steller der motie en sloot daarna deze bijeen komst. In het verslag van de Kamer van Koop handel te Delft lezen wij het navolgende //Van den winkelstand en den kleinhandel valt weinig bizonders mede te deelen. Zij heb ben beide niet alleen een feilen strijd te voeren tegen de concurrentie met vakgenooten in de omliggende groote steden, maar hebben veel te lijden van de zich al meer en meer uitbreidende coöperatieve winkelvereenigingen. //Alhoewel dit stelsel alle aanbeveling ver dient als middel om aan de arbeidende klasse goede en goedkoope levensbehoeften te verschaf fen, fs het doel dqf coöperatie langzamerhand ontaard, zeer ten nadeele der haiuleldrijvendeu en winkelstanden, die daardoor een ongelijken strijd voeren. /rln Den Haag bijv. is op de meest uitge breide schaal van het coöperatie-stelsel partij getrokken door aan de leden niet alleen de eerste levensbehoeften, maar ook luxe-artikelen, wijnen enz. te verschaften. In aanmerking ge nomen, dat een groot deel dier winkelvereeni- ging bestaat uit ingezetenen, die niet verplicht zijn van een sober inkomen te leven en ge rekend kunnen worden onder de welgestelden, dan is het niet te vet wonderen, dat eene der gelijke coöperatie de ontevredenheid opvvekt bij hen, die door vlijt en inspanning in de dage- lijksche behoefte vau hunne gezinnen moeten voorzien en kampen moeten met een vijand, die eene versterkte positie in het maatschappe lijk leven inneemt. „De oprichting der Vereenigiog „Neder- landsche bond Maatschappelijk belang», ter bestrijding dier coöperatie, die door het geheele land hare vertakkingen heeft en reeds een groot aantal leden telt, juichen wij van ganscher harte toe en wenschen haar het noodige succes, om den zoogenaamden middenstand weder eene betere toekomst te verzekeren. „De hulp, die zij nooiig heeft om tot eene verscherpte wettelijke regeling in zake faillisse menten enz. te geraken, zal haar, dunkt ons, volgaarne door de Kamers van Koophandel worden verleend//. Men leest in De Tijd //Van de meest betrouwbare zijde wordt door ons vernomen, dat Zaterdag 11. het bestuur van den Algemeenen Bond van E. K. kiesvereeni gingen te Utrecht in zake den persoonlijken dienstplicht heeft vergaderd. Hoewel wij nog geen vrijheid hebben het genomen besluit mede te deelen, meenen wij echter geen onbescheiden heid te begaan met reeds nu de verwachting uit te spreken, dat het bekend worden van dit besluit veel tot pacificatie zal bijdragen, en, naar wij hopen, aan alle disputen tusschen Katholieken onderling over de bekende quaestie een einde zal maken.// De bakkersknecht F. Moll, te Workum, heeft in Hindeloopen eene politieke rede gehouden over ons belastingstelsel en //de teekenen des tijds». Hij bakte geen zoete broodjes en de teekenen des tijds staan hem niet aan. Hij moet alle morgens te vroeg op. Maar wat ook een leeken des tijds mag heeten, is dat eene lange resumtie van de wartaal, die deze man sprak, wordt opgenomen in onze groote politieke dagbladen. Geschiedt zulks om het volk te vleien Vleiers hebben geen ware belangstelling. Het zoude verkieslijker zijn het volk en ook dien bakkers knecht beter voor te lichten. In plaats van geld te verdienen ruineert het volk zich met dwaze speeches. Gelderlander Volgens verklaring van professor Rosen- stein en de geneesheeren des Konings, blijft de toestand van Zijne Majesteit, ofschoon op dit oogenblik geen levensgevaar bestaat, toch zorgelijk. De nog niet geweken lichte graad van bloedvergiftiging uit zich op dit oogen blik voornamelijk in nerveuze verschijnselen. Het aantal kiezers voor den gemeente raad, Provinciale Staten eu Tweede Kamer bedraagt te Haarlemmerliede en Spaarnwoude 234 en te Spaarndam 61. De Provinciale Staten van Noord-Hol land hebben gisteren de reeds vermelde con- clnsiën in zake het regeeringsontwerp betreffende de kiestabel aangenomen met algemeene stem men, nadat door de commissie van rapporteurs was vernomen een voorstel van den Heer Brug- mansom in de eerste conclusie, achter het woord Noord-Holland, te laten volgen„Noch tot de ontworpen wijziging van de kiestabel.// Men verzekert dat bij de Eegeering plan nen in overweging zijn om de spoorwegen, die hier te lande aan particuliere maatschap pijen behooren, van staatswege aan te koopen, en vervolgens door twee maatschappijen te laten exploiteeren. In de eergisteren gehouden zitting der Tweede Kamer is de Heer Mutsaers btëe igd. Daarna hervatting Van de interpellatie-Seyffurdt. Op zijne vragen antwoordde de Minister van Oorlog, dat bet rapport der Staatscommissie over de leger-inrichting den Koning is aangeboden, die het in banden van de Ministers van Binnen- iandsche Zaken, Marine en Oorlog heeft gesteld, die reeds een advies hebben uitgebracht, waar omtrent nog geen besluit wordt ingewacht. In het rapport wordt voorgesteld de publiekmaking daarvan en van de bijbehoomide stukken. Het wetsontwerp tot verplichten krijgsdienst komt denkelijk niet voor het begin van het nieuwe zittingjaar. Inmiddels is alles voorbereid om de oudste lichting weer een jaar langer iu dienst te kunnen houden. Het leger komt daarmee op normale sterkte en voor de uitrusting is alles gereed. De Heer Seyffardt, die twee lichtingen wilde in dieust houden, kondigde het initiatief aan tot uitbreiding van de tijdelijke maatregelen. Daarna is de discussie over de arbeiderswet begonnen. Ü6 Heer Domela Nieuwenhuis criti- seerde haar scherp, noemde haar eene muis door een berg gebaard, onbeteekenend voor den arbeider en beschermend voor het kapitaal, dat op plun dering der arüeiders slechts bedacht blijkt. Voor deze woorden ontving spreker van den Voorzitter (tijdelijk de Heer Reuther) eeue berisping. De Heer Nieuwenhuis fotmuleerde ten slotte de bekende eischen der socialisten als minima zullende hij geene poging aanwenden om de wet te verbeteren. De Heer Van der Loeff vroeg de meening der Reg. omtrent het beginsel der Kamer van arbeid, dat op haar programma van actie voorkwam. In de zitting van gisteren werd het debat over de Arbeidswet vastgezet. De Heer Schaep- man sprak tegen het te veel ingrijpen van den Staat in het maatschappelijk en industrieel leven en be streed de hooge eischen van den Heer Nieuwen huis, als schadelijk voor de nijverheid, de jeugd en de arbeiders. De Heer Sanders, in beginsel voor de wet, wenscht uitbreiding van het aantal fabrieksin- specteurs. De Heer Heemskerk vindt het bepalen van den normalen arbeidsdag krachteloos door de vele uitzonderingen. De Heer Van der Kaaij achtte tegenover den Heer Lohmxn de beper king der ouderlijke macht in het algemeen be lang. De Heer Qildemeester was bereid tot de wet mede te werken en zeide, dat het werkvolk dikwijls zelf schuld heeft aan kinder-exploitatie. De Heer Oppedijk verwacht van deze arbeids wet veeleer de oplossing der sociale quaestie dan door alle voorspiegelingen en onuitvoerbare eischen van den Heer Nieuwenhuis, die slecths ontevredenheid aanwakkeren. De Heer Bahlmann wil de afdoende regeling langs internationalen weg. De Minister van Jus titie beantwoordde breedvoerig de verschillende sprekers. VELZEH, 19 Maart. De gemeenteraad heeft hedeu benoemd tot gemeente-ontvanger den Heer A. D. C. Clarion, thans gemeente-secretaris, uit welke betrekking hem, op zijn verzoek, met in gang van 1 April e. k., tevens eervol ontslag is verleend. BEVERWIJK, 19 Maart. De bekende afslagers van groenten, fruit enz., de Hee eu Meyer, Tegel eu Sluiter, hebben iu het centrum van den groeutenhandel, aan de Meerstraat alhier, een geheel nieuw gebouw voor den afslag van groenten enz. opgericht, dat door ruimte en inrichting aau alle eischen des tijds voldoet. Bij den zich sterk ontwikkelenden groenten handel to dezer plaatse eu het toenemend verkeer op Amsterdam is het te veiwachten, dat vele groothandelaars in fruit, groenten enz. deze gelegenheid te baat zullen uemeu om bij te grooteu toevoer van goederen als anderszins, tegen uiterst billijke cou- ditiëu, te Beverwijk afnemers te verkrijgen. Het gebouw is iu de onmiddellijke nabijheid vau het station van den Holl. Spoorweg en bij de lig plaats der stoombooteu gelegen en de activiteit der ondernemers boven aileu twijfel verheven. IERSEKE, 19 Maart. Dat hot met onze ge- meente-financiëu uiet bizonder rooskleurig ge steld is, blijkt hieruit, dat sommige gemeente ambtenaren in geen drie maanden tractement konden ontvangen. Eene zooveelste geldleening zal hoogstwaarschijnlijk het gevolg ervan wezen. Bij den Duitschen consul te We e- tien kwam dezer dagen een heer die, oudauks het koude weder, geen overjas aan had, Vertellen, dat hem iets zeer zonderlings was overkomen. Hij had den vorigen dag bedaard op zijn kantoor te Beilijn zitten werken, maar van wat daarna met hem gebeurd was, wist hij niets, dan alleen dat hij plotseling in een spoorwegstation tot zich- zeiveu gekomen was en met verbazing ontdekt had, dat hij zich te Wtenen bevond. Hij moei, in een staat vau bewusteloosheid, werktuigelijk de reis naar de Oostenrijksche hoofdstad hebben volbracht. De man was in ziju kantoorjas en hud niets bij zich. Daarom verzocht hij den consul om geld voor de terugreis, aau welk verzoek, daar hij het hoofd eeuer bekende Berlijusche firma bleek te zijn, gereedelijk word voldaan. Te Oo11genep1 a at vierde dezer dagen de Heer J. P. Hers, genees,- heel- en ver loskundige aldaar, zija 98u veijaaidag. Op uien dag gaf de krasse oude heer eene gezondheidsverklaring af voor een te sluiten verzekeringscontract bij een begrafenisfonds en bracht zelf bij den beirokkeu persoon een bezoek. In de Digger News (Witwatersrand) wordt ouder de „waarschuwingenbekend ge maakt, dat er weinig aanbod is van goede tim merlieden. Werkgevers, die bereid zijn 18 gulden per dag te betalen aau flinke werklieden, die vast op bet werk blijven, beklagen zicb, dat het werk volk, waarvan zij afhangen, drie dagen werkt en gedurende vier dagen zich bedrinkt van de verdiensten der eers.e drie. Dezelfde oudervinding deden werkgevers in Nederland en België meer malen op: „Hoe meer verdienste, hoe meer maan dagen.// T i u t a c h e f f, de „A d e 1 m a a r s c h a 1 k„ van het Russische gouvernement Orla, wiens in hechtenisneming wegens het verduisteren van gelden wij reeds bericht hebben, is naar Siberië verbannen. B e t Ned. Tijdschr. v. Pharmacie vestigt da aandacht op vergiftiging door de verbrandings producten van lichtgas in badkamers. Zoo werd ten vorige jare in eene badkamer het lijk gevoudeu van een jongmeusch, terwijl de gaskraan iu de badkamer wijd open stond en de kamer vol damp was. Volgens de meeuiiig van ooggetuigen was het waarschijnlijk, dat de ge- storveue, denkende de gaskraan te sluiten, die geheel geopend had, en, te snel bedwelmd door de gassen, zijne vergissing niet had kunnen her stellen. De dood volgde door vergiftiging met kooloxyde eu kooldioxyde, eeue nieuwe bijdrage leverende voor het gevaar, zich op te houden in eeue ruimte, die wordt verwarmd door middel van een gastoestel zonder voldoenden afvoer der verbrandiugspro- ducten. De Keizer van China heeft geen gebrek aan dienarenI Als hij verkoeÜDg wenscht staan 25 man met waaiers gereel. Regent het, dan schieten 10 lieden toe, die niets anders te doen hebben dan zijne paraplu vast te houden. Steeds is hij door 30 geueesheere-i omgeven. Hij heeft 23 koks, 50 paleisdieuaara, 50 lakeien, 75 astrologen, 16 letraars eu 60 priesters tot zijn dienst. Voor eenige dagen had teBrussel op klaarlichten dag eene brutale aanranding plaats. Tegen 5 uraa des middags beldeu twee kerels aan No. 205 der rue de la Poste. Zoodra de deur geopend was de gang biuneudringende, wierpen zij zich op de dienstmaagd en trachtten haar een prop in den mond te duwen. Het meisje wist zich evenwel los te worstelen en vluchtte de straat op. De postbode Benoit, die juist voorbijging, verwittigde ijlings de politie en keerde met twee agenteu terrug. Daar de deur gesloten was, moesten zij zich toegang door een raam verschaff n. De schurken waren in middels in een vertrek aau de straat op de eerste verdieping bazig mat de eigenares, mad. Van Couberg te worgen. Gelukkig kwamen de red ders nog bijtijds opdagen, doch mad. Vac Cou berg is een paar dagen later tengevolge van de mishandeling en van den doorgestanen schrik bezweken. De moordenaars bevinden zich in handen der politie. Te Mangalis, i u R u m e n ië, is zekere mevrouw Lanesco tot maire gekozen. De Minister van Biuueulandsche Zaken heeft echter hare verkiezing ongeldig verklaard, waartegen mevr. Linesco intusschen bij den Koning heeft geprotesteerd. Welk resultaat dit heeft gehad, is nog uiet bekend. Aan de „Exposition du Commerce et de l'Industrie", te Algiers-Mustapa, wordt in het geheel door vijf Nederl. handelsfirma's deelgenomen Baiten de twee vroeger gemelde Hollandsche inzenders, de heeren C. J. Van Houten Zoon, te Weesp eu Hulstkamp Zonen en MolijD, van Rotterdam, zijn later nog toegelaten da Heeren Hellebrekers Zonen, van Rotterdam. Greeter Co. van Amsterdam, en de firma W. Stevens, van Kralingen. De offieiëele lgst der bekroningen wordt dezer dagen bekend gemaakt. Londen in de modder. Men klaagt hier wel eens over morsige straten, maar wat zijn dia, vergeleken hij London's modiierbunrten. Zoodra het even regent, is Londen's plaveisel overdekt met modder. Het ligt in poelen op de houten bestrating. De pooten der paarden en de wielen der rijtuigen kneden het tot eene kleve rige, afschuwelijke brij en bespatten er huizen, ramen en muren mede. Men kan soms tegen de vensters zijner slaapkamer de modderspatten zien. De kleederen en het gelaat der voorbijgangers wordsn er ruim mee bedeeld. Bij elke spat brommen wij even en zijn het een oogenblik later vergeten. Kunnen wij dan niets anders doen? Zoodra het weder opklaart, wordt de modder opgeruimd, maar nauwelijks regent het weder of wij zitten in de modder; het verkeer is zoo le vendig, de atmosfeer met roet bezwangerd en de regen slaat rook en smook neder. Londen zit in de modder. Het houten plaveisel is het slechtste, omdat de regen er uiet in kan dringen en de goten zoo bespottelijk ondiep en smal zijn, dat zij het regen water niet kunnen verzwelgen. Bovendien zijn er weinig roosters en wordt het schoonhouden der straten zeer erg verwaarloosd. Het menschelijk vernuft scherpt zich op alles, maar het schijnt nog geen belang te stellen in de Londensche modder. Toch is het Londensche modderprobleem zoo ingewikkeld Diet; het bestaat eenvoudig uit 2 deelen: vuoreerst afwatering, ten tweede het schoonhouden der straten eD pleinen. Nu blijft de regen op de straten staan en verandert die in modderpoelen. Da wereldstad waadt cr in en beschouwt het eenvoudig als de natuurlijkste zaak; iets wat vanzelve spreekt. In de Groote kerk te Schevenin- gen worden twee balken door nieuwe vervangen; welke er sinds den wederopbouw na den hoo- gen vloed op Allerheiligen van het jaar 1570 in hadden gezeten. Omtrent het treurig ongeluk, dat aau luitenant Rudolph op Atjeh is overkomen, schrijft men aan het Bat. Nbl. uit Atjch. De vier torpedo-mijugaiigeii, in de nabijheid van een der bentings gelegd, waren door den bandjir overstroomd geworden. Het affoopend water liet natuurlijk eene vrij dikke laag slib ach ter op het land, waar het had gestaan, zoodat van de plankjes, waaronder de gevaarlijke pa tronen lagen, uiets meer te zien was. De Atjehers schijnen een dier patronen te hebben gevonden, en hebben die gebruikt om den trein te doen ontsporen. Nu was het natuurlijk zaak de andere pa tronen bijtijds weg te nemen, maar waar lagen die patronen? De modder had alles overdekt, zoodat men niet bepaal i kon aangeveD, waar de mijnen waren aangelegd. Luitenant R. moest bij den waaruemeuden Gou verneur komen. Of hij bezwaar zag in 't opzoe- keu der patronen? Het antwoord moest geweest zijn, dat er zeer veel gevaren aau verbonden wareD, wat natuurlijk is. Wel bestond de kaus, dat de bandjir de patronen onbruikbaar had ge maakt, maar zekerheid had men niet. Eufin, het onderhoud had tot resultaat, dat luitenant R. een sergeant en twee mineurs aan het zoeken gingen. De Overste stond op een dijk in de nabijheid toe te kijken. E n der patronen weid gevonden, was licht en bleek nat, zoodat het vermoeden bestond, dat dit met audere ook wel het geval zou zijn. Er wordt gezocht, de sergeant vindt iets, roept luit. R. er bij, en terwijl men nog al hard de plaats betast, waar meu meent, dat de patroon begraven is, springt de patroon en ver liezen, zooals men weet, sergeant en luitenant het leven. De Overste bleef ongedeerd. Zaterdag overleed te Amsterdam in den ouderdom van 82 jaar, Jacobus Cofnelis Teyken. Voor 82 j(iar, den 12don Januari 1807, bij het springen vau het kruitschip te Leiden, bij welke ramp een groot aantal personen het leven lieten en velen van have en goed werden beroofdj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2