MARKTBERICHTEN] BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten. Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Rechtszaken. Land-en Tuinbouw. werd door hen, die ter redding kwamen aange sneld, ond :r de puinhoopen gehaald de zuigeliag Jacobus Cornelia TeykeD liggende in zijne wieg. Het kind was geheel ongedeerd, {Amst. Ct.) Te Loosdrecht is zekere W. R., die geruimen tijd geleden hare spraak verloren had en geen enkel woord verstaanbaar kon uiten, door het ontstaan van brand in hare woning zoo hevig geschrokken, dat zij thans weer dui delijk kan spreken. Een landlooper, zoogenaamde papierveuter, die zijn kistje bezigde tot bergplaats van worst, ham, enzdie hij, als hij kans zag, wegnam uit de huizen waar hij toegang kreeg, en die, beladen met zulk een buit, onlangs achtervolgd, over de Belgische grenzen wist te ontsnappen, werd, toen hij zich voor een paar dagen weer op Ntêrlands grondgebied waagde, door de maréchaussee te Bergritt aangehouden en ter beschikkiug der justitie gesteld. Ofschoon in andere kleeding gestoken, verraadde hem zijn signalement, dat bij de grensbrigades bekend was. Uit Grave meldt men ons van 18 Maart: Toen de soldaat H., de bedrijver van den onlangs bij kapitein W. gepleegden di.tstal, heden-ochtend naar 's-Bosch getransporteerd zou worden, wees hij de plek aan waar hij het nog niet verteerde deel van het ontvreemde geld verborgen had; ongeveer f 160 bevonden zich nog in een der balken op den zolder der kazerne. Benige der voornaamste hotelei- genaars te Parijs ziju overeengekomen na open ing der tentoonstelling hun tarief met 20 tot 25 pet. te verhoogen. De geestige caricaturist Cham schreef bij eene teekening, die hij ter gelegenheid der ten toonstelling van 1878 vervaardigde ter verkla ring: dat deze terkeuing voorstelde: Messieurs les voleurs quittant toua la forêt de Bondy, pour venir s'établir restaurateurs pen dant les six mois de 1'Exposition." Deze satire is bijten 1. Wie Parijs toen be zocht, weet echter, dat zij verdiend was. Koningin Victoria ontmoette op eene waudeliog te Biarritz eene Engelsche kin dermeid, die een mooi kind in de armen droeg. De Koningin hield haar staande en nam het kind van haar over. De meid was zoo onthutst over de ontmoeting, dat zij op den loop ging, het kind bij de Koningin latende. Eene dame uit het gevolg moest de meid achterna hollen! Dezer dagen ontving de logement- houder, de Heer K., van het hotel Doornekamp te Oosterbeek (gem. Ronkum), een brief uit Amsterdam; daarin werd een kostbaar diner voor 16 personen besteld. Toen het diner op den bepaalden tijd gereed was, wachtte men het gezelschap af, doch het gezelschap liet zich wachten en moet nog komen. De logementhouder heeft hiervan aangifte bij de politie gedaan. Al is de toenemende beschaving door het drukkere verkeer ook tot in de meest afgelegen plaatsen doorgedrongen, toch zijn er nog altijd lieden die, al reizende het rechte van de zaak niet snappen. Zoo kwam eenige dagen geleden een kereltje aan het loket van het station te Meerloo-Venraai en vroeg een kaartjv. Op de vraag van den chef: „Waar naar toe?" antwoordde de snuggere: „Dat gaat je niet aan.» Hij ontving dus geen kaartje en ging zonder bewijs de coupé binnen, doch moest nu tot de treurige, maar voor hem zeer leerzame ervaring komen in eene flinke boete vervallen te zijn. De Markies van Lonsdale, die in het begin van 1888 op reis ging door het heoge noorden, om te voet de Noordpool te bereiken, is thans, naar men uit Londen bericht, behouden te Rampants teruggekeerd, na net volbrengen van dien tocht. Naar men thans uit Londen verneemt, hebben de vertegenwoordigers der Hollandiche inzenders op de Parijsche wereld tentoonstelling hunne inzendingen te Londen verzekerd tegen omwenteling! Als er namelijk eene revolutie mocht uitbreken en de tentoon stelling ging niet door, dan krijgen de inzenders hunne kosten vergoed. De premie voor deze nieuwerwetsche assurantie is minder hoog dan menigten zou mecnen, waaruit dus blijkt dat de vrees voor eene Parijsche omwenteling niet groot is, althans onder zekere assuradeurs. Te Amsterdam werd dezer dagen door de politie aangehouden eene bespannen vigilante der Amsterdamsche rijtuigmaalschappij, welke bestuurd werd door eene buffetjuffrouw, terwijl de voerman in beschonken toestand in het rijtuig had plaats genomen. Zaterdag-avond omstreeks negen uur waren op de Haarlemmerstraat te Leiden wederom twee colporteurs van Recht voor Allen bezig hun blad te venten, gevolgd door een aantal jongens, spoedig echter ook door mannen. Aan de Mare gekomen werden door de vervolgers nationale en anti-socialistische liederen gezongen en nam men eene meer dreigende houding aan, waarom de politie het noodig vond met getrok ken sabel de colporteurs te beechermen en ter beveiliging naar het bureau van politie te gelei den, waarna het publiek zich wederom ver spreidde. In eene schermschool teWeenen is een jong koopman, Schneider genaamd, bij ongeluk door zijne tegenpartij gedood. Hij had een masker voor, maar de punt van den degen drong hem door het rechteroog in de hersenen. Men heeft thans te Manchester een|misdadiger gevat, die tien jaren geleden aan het gerecht wist te ontsnappen, n. 1. Walder, den Parijschen apothekersbediende, die in 1879 zijn patroon Lagrange en diens dienstbode ver moordde. Hij was naar Amerika gevlucht en pas siuds korten tijd in Europa teruggekeerd. Bij zijo ver hoor voor de politie-rcchtbai k heeft hij bekend, dat hij Langrange en de dienstbode vergiftigd heeft. Walder was fij zijn komst te Manchester van alle middeleu ontbloot. De Eransclie consul heeft iu hem een man herkend, die hem in de laatste dagen herhaaldelijk onderstand kwam verzoeken. De Eransclie Rigeering zal wel spoedig de uitlevering van den misdadiger vragen. De voormalige kastelein in de bierhalle Löwenbiau te Zwolle, August Blanke, wiens uitlevering door de üuitsche Regeering was gevraagd wegens onderscheiden strafbare feiten, in Duitschland gepleegd, werd 7 Pebr. j. 1. in het huis van arrest opgenomen en is eergisteren door de rijkspolitie naar Bentheim getransporteerd om aldaar aan de Duitsche justi tie te worden overgeleverd. Bij een biljartwedstrijd te Hiar- lem werd de eerste prijs gewonnen door den Heer Lieftiuck, Lid van de Tweede Kamer, de 2e door Kapitein Van Tarel en de 3e door Mr. Oh. Enschedé. Wij bieden den Heer Lieftinck onze felicitatie aan, maar vinden zijn meesterschap in het biljart spelen toch ietwat bedenkelijk, daar liet te vree- zeu is, dat wanneer de liberalen eenmaal weder aan de Regeering komen, door hem een wetsvoor stel zal worden ingediend, om het biljartspel tot een verplicht vak van middelbaar onderwijs te maken. {De Tijd.) Verblijdt u in de hoop; zijt geduldig in de verdrukking; volhardt in het gebed. Opent gij des morgens de oogen voor [het licht, Denk: »op mij staart uit den hoogen, [Gods gezicht. Niet wat gij wilt, maar wat gij leunt, Bepaalt de maat van't vruchtbaar leven. De vraag naar God wordt in uw [boezem nooit gestild. Gij wordt belegerd, door hetgeen ge [ontkomen wilt. Geen kind zijns tijds te ziju, strekt [geen verwijt; Een groote geest staat boven zijnen [tijd- Aan da ouderliefde blijft een zegen Gods verbonden, Verschijnende op zjjn tijd, vaak dubbel onverwacht. Hij, die als zoon zijn plicht volbracht, Volbrengt zijn plicht als man; en 't jongere geslacht, 't Goed voorbeeld volgend, wordt den vader waard bevonden. Oprechte droefheid. Dame (bij de opening van het testament): Als men mij gezegd had, dat oom mij slechte zoo'n erbarmelijk klein legaat heeft gemaakt, dan was ik bij zijne begrafenis niet tweemaal in zwijm gevallen. Zelfbewust. Heer, Mejuffrouw uwe oogen schitteren als diamanten. Dame. Mijnheer, u is een Heer. O, ik smeek u zeg toch niet: een ezel. Troef. Bedelaar (eene herberg binnen tre dende). Een aalmoes als 't u blieft. Herbergier. Scheer je weg, kerel, dronkaards geef ik geen cent. Bedelaar. En ik geen goede woorden. Verontwaardigd. Student. Men spreekt zoo dikwijls van de vlugheid van de post; nu, ik kan daar niet op roemen. Reeds acht dagen geitden heb ik aan mijn oom gevraagd mij een postwissel te zenden, maar tot heden heb ik hem nog niet ontvangen. Als dat nu vlugheid heeten moet, dan weet ik het niet. Vlug gevonden. Student (aan het telegraaf bureau een bericht overreikende van den volgenden inhoud: Lieve ouders, examen gedaan met zeer gunstigen uitslag. Zendt s. v. p. geld). Hoe veel kost dit telegram? Ambtenaar. Veertig cents, mij- heer, maar u kan er nog ten woord bijvoegen. Student. Zoo, nu telegrapheer dan: „Zend s. v.p. veel geld." Goedo ouders. De kleine Louise zit aan het klavier en maakte fout op fout. Zij verzocht hare Mama haar behulpzaam te willen zijn. „Hoe kunt go mij zulks vragen?" antwoordde de moe der, ik heb nooit muziek geleerd!" //Ach, Mama, wat heeft u dan goede ouders gehad," antwoordde de kleine pianiste. Bij de exercitie. Sergeant (tot een recruut). Kerel, je bent zoo dom, dat als men ezel tegeu je zegt, dit woord nog als eene openbare lof spraak kan gelden. HAARLEM, 21 Maart. Burgemeester en Wethouders van Haarlem doen te weten, dat de Her-IJk der Maten en Gewichten waartoe de letter Z (in gewonen drukvorm schuins gesteld) zal gebruikt worden, zal plaats hebben in deze gemeente in de kleine zaal van hel koffiehuis van E. Prinsen (voorheen P. Smits) in de Wijde Appelaarsteeg, nl.: Voor ten verkoop bestemde Maten en Ge wichten op 2, 3 en 4 April e. k. des voormid dags van 912 en nam. van 1 4 uur. Voor Apothekers, Goud-en Zilversmidsgewicht en verdere gewichten, bestemd tot fijnere we gingen, op: 5, 6 en 8 April e. k. van voormiddag 9 12 en namiddag 14 uren. Voor de Her-IJk in het algemeen Voor de bewoners van de afdeeling I op 9, 10, 11 en 12 April e. k. Voor de bewoners van de afdeeling II op 13, 15, 16 en 17 April e. k. Voor de bewoners de van afdeeling III op 29 en 30 April, 1 en 2 Mei e. k. Voor de bewoners van de afdeeling IV op 3, 4 en 6 Mei e. k, Voor de bewouers van de afdeeling V op 7, 8 en 9 Mei e. k. Voor de bewoners van de afdeeling VI op 10 en 11 Mei e. k. Voor de bewoners der gemeente in het alge meen op 13 Mei e. k. telkens van des voormid dags 912 en des namiddags van 14 uren. Wordende alle winkeliers en verdere belang hebbende uitgenoodigd zich met al hunne Maten en Gewichten, behoorlijk schoon, droog en roestvrij gemaakt op gemelden tijd ea plaats te vervoegen en daardoor de nadeelige gevolgen te voorkomen, welke bij nalatigheid hieruit voor hen zouden kunnen geboren worden, Vooits dat de Verificatie der Milligram-ge wichten uitsluitend aan de IJk-kautoren kan plaats hebben; dat de termijn voor den Her-IJk in dit jaar eindigt op 1 October a. s., en dat voor hen, die verzuimd mochten hebben hunne Maten en Ge wichten op tijd ten Her-IJk aan te bieden alsnog gelegenheid bestaat die voorwerpen te doen her ijken aan het IJk-kantoor te Alkmaar, op de navolgenden dagen en uren: 17, 18 en 20 Mei, 5, 6, 7, 8, 11, 12 14 en 15 Juni, 1, 2, 3. 5, 6, 22, 23, 24, 26 en 27 Juli, 10, 12 en 13 Augustus e. k., telkens van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uren. Van af 19 Augustus e. k. eiken Maandag, Woensdag, Vrgdag en Zaterdag, van des voor middags 9 tot des namiddags 1 uur. Ook het Hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te dezer stede, heeft zich tot de Tweede Kamer gewend, met betrekking tot het wetsontwerp, houdende bepaliugen tot het tegengaan van overmatigen arbeid van kinderen en jeugdige personen. Het herhaalt daarbij, wat reeds iu een vroeger adres bij eene vorige gelegenheid in het midden werd gebracht, dat er op het gebied van den tuinbouw een toezicht bestaat, dat veel nauwlet tender wordt dan justitie of politie zoude kunnen doen, zoodat wie zich voorstelt, dat het aan den werkgever mogelijk zou zijn van den jeugdigen aaokomeling een soort van arbeid te vergen, die zijne krachten zou te boven gaan, zich deerlijk vergist. Behalve dat het belang van den werk gever meebrengt den jongeling te ontzien, zijn de jeugdige arbeiders meestal kinderen van de knechts, die aan het jeugdige volkje werk ver schaffen en niet zouden gedoogen, dat aan dus danige kinderen een arbeid wordt opgedragen, niet evenredig aan hunne krachten. Verder wordt opgemerkt, dat arbeid van kin deren beneden 12 jaren eigenlijk voor de bloem bollenteelt niet noodig is, en het zelfs voor dat bedrijf geen bezwaar zou zijn, wanneer het ver bod van arbeid tot den 13-jarigeu leeftijd werd uitgebreid, indien daaraan de bepaling kon ver bonden worden, dat het schoolbezoek tot op dien leeftijd werd voortgezet; éen jaar langer onder wijs, door de kinderen geuoten, zou hun later zeer te stade komen. Het H. B. is voorts van meeniug, dat eigenlijk de werkzaamheden van jeugdige personen bij de bloembollenteelt, evenmin als bij den tuinbouw iu het algemeen, bij eene wet behoeven geregeld te worden, daar er van overmatigen of gevaar lijken arbeid bij dit vak nimmer iets bekend is geworden en deze ook niet beslaatintegendeel, zwakke en minder goed gezonde, jeugdige perso nen worden zeer dikwijls aan het vak toever trouwd, in de hoop hunne gezondheid er door te verbeteren, en zulks niet zelden met goed gevolg. Op grond van een en ander, nog nader in het adres uiteengezet, wordt door bloemisten en bloem bollenkweekers de wensch gekoesterd, dat de tuin bouw in het algemeen, en daardoor de bloembol lencultuur in het bizouder, niet in het ontwerp worde opgenomen of althans worde gebracht onder de bij art. 7 vermelde uitzonderingen. B:j de verkiezing van twee hoofd-inge- landen van den Haarlemmermeerpolder zijn her kozen de aftredende heereu: C. W. Graaf Van Limburg Stirurn met 159 en P. Knaap Gzd. met 124 van de 163 uitgebrachte stemmen. BÜEG. STAND DE a GEM. HAARLEM ONDERTROUWD: 20 Maart: E. Van der Velde en J. T. H. Fredeker. J. C. Van Loevesijn en S. Meyer. E. Hes8els en M. D. Van Damme. H. Van Datnme en C. Vlaanderen. GETROUWD: 20 Maart: H. W. Schoppenhorst en N. Gude. C. J. Burggraaf en C. Bogaart. BEVALLEN: 17 Maart: J. Bulters-Lodewijks, d. T. Van Loy-Gedaan, z. 18 Maart: A. Hoogslag- Schenk, d: M. P. Serné-Teunisse, z. 19 Maart: E. Van der Veldt-Slobbe z. K. Timmer-Brouwer, d.20 Maart: H. As-Van Niekerk, z. OVERLEDEN: 17 Maart: J. P. Serné, 11 m. J. C. Scholte-Bronkhorst, 84 j. J. Stegeman-Temmink, 64 j. H. Bus, 5 j. 18 Maart: J. P. Van Bakel, 14 j. J. F. S. Nierop, 8 m. A. Verschout, 95 j. 19 Maart: J. Taekema, 6 j. L. B. Heytvelt, 9 m. H. W. Van Es, 1 m. De rechtbank te Utrecht heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den gewezen machinist van de Holl. IJzeren spoorwegm. R. O., geboren en wonende te Amsterdam, en den gewezen hoofdconducteur, thans conducteur bij die maatschappij B. K., geboren te Ruurloo en wonende te Winterswijk, beklaagd van in den nacht van 10 op 11 December jl., omstreeks 3 uur, door schuld gevaar doen ontstaan voor het verkeer door stoomvermogen over den spoorweg tnsschen het station Barneveld en de halte Terscnuur. De rechtbank verklaarde de aan beide beklaagden ten laste gelegde feiten wettig en overtuigend bewezen en veroordeelde den lsten beklaagde tot eene geldboete van f 50, subs. 14 dagen heehtenis, en den 2den beklaagde tot f 25 boete, subs. 7 dagen hechtenis. Als een bewijs, op welke groote schaal te Meppel en in de omstreken de aanfok en het} mesten van varkens gedreven wordt, kan dienen, dat in 1888, behalve de massa varkens die daar ges'acht en daarna uitgevoerd werden, per spoor en stoomboot leveud§ ziju^verzonden 15.452 biggen en 21.325 vette varkens. In Friesland vindt men veel ziek vee. Veeartsen schrijven dit toe aan de voeding met hooi, waarin de schimmelplant voorkomt, een gevolg van het niet zuiver droog zijn van 't hooi, toen het werd binnengebracht. HAARLEM, 20 Maart. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, veikoopen en prijzen als volgt: koeien 7,— verkocht 7 voorl 180 a 120 stier verk. —voor fa —.vaarzen verkocht voorf a pinkenverkochtvoor fafgraskalv. 1 verk. 1 voor f 15 a nuchtere kalveren 84, verk. 84 voor /3a 7, schapen, 36 verk. 34 voor (18 a 22 Lammeren verk. f af Varkens verk. c. per 5 ons. Biggen verk. f a Paarden 2 verk. f afVeulens, verkocht f af—. Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 5stapels kaas, 260 stuks, wegende 519 kilo, hoog ste prijst 25,middelbare prijs f per 50 kilo- POHMEREHD, 19 Maart. Kaas: aangevoerd 26 stapels prijs der kleine kaas 128.50 middelb prijs_/' Boter 1.05 a 1.10 per kilo; 161 Runderen aangevoerd. vette koeien matig in prijs; melk prijshoudend; gelde- ger in prijs kalfkoeienVette kalveren aanvoer 95 stuks prijs 70 a 100 c. per kilo, handel J"ug; nuch tere dito: aanvoer 661 stuks prijs f 4 a 12 per stuk, vlug gen handel. Vette varkens: aanvoer 106 stuks, prijs 44 a 56 c. per kilo met vluggen handel; magere dito aan voer 115 stuks, prijs f 12 a 24 per stuk met stuggen handel. Biggen aanvoer: 152 stuks prijs f 5. a 11. AMSTERDAM, 20 Maart. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: runderen, 147 vette kalveren, lste qual' ƒ100,2de qual. SO, per kilo, graakalf /a131 nuchtere kalveren, 4 a 7, 1 schapen en lammeren 163 vette varkens 48 a 54 c. per kilo. ROTTERDAM, 19 Maart. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 19 paarden, 1350 ïunderen, 149 vette en gras kalveren, 290 nuchtere kalveren, 7 schapen of lamme ren, 9varkens, 90 biggen, 2 hokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen lste qualiteit 66 c. 2de qual. 60 c., 3de qual. 56 c.; kalveren lste qual. 115 c. 2de qual. 95 a 90 c., schapen lste qual. 65c., 2de qual. 55 c., alles per kilo; varkens lste qual. 25 a c., 2de qnal. 24 a c., 3de qual. 23-c., licht soort 20 a 21 t. per half kilo; Op de botermarkt werden aangevoerd 86/8 en 155/16 ton; en 1162 stukken per half kilo; prijs le qual. f64 2e qual. 56, 3e qual. f 48 per half kilo 60 a 75. SCHIEDAM, 20 Maart. Moutwijn, per ned. vat ƒ8,25 Jenever ,f 13.75, Amsterd. proef f 15,—, spoeling f 1.60 dito commissie f 1,70. Amsterdam, 20 Maart 1889. Prijzen der onderstaande effectengimoleera pCt. ae koers. Nederland. Ccrtif. Werk. Schuld. S' »|75,5/1# S J 923/a v u 31 a Hongarije. Ohl. I.eeuiug 18675 Goudleening Italië. Ohl. Ransel. Leen. 1860-64 5 Oostenrijk. Ohl. in papier (MeiNov.). 5 zilver (Jan.Juli). 5 Portugal. Obl. buitenl. 1858-84 8 Busland. hij Hope Comp. Oude Russen 5 Ohl. Nio. Spw. 1867/0» 4 1877 Amst. 1. 8U-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871 75. 1' 18762 binnenl. (Perpetueele)4 Turkge. Ohl. AIg. Sehuld 1865 Serie D 5 N 186»;, C 6 Eigypte. Ohl. Leeniug 18764 ff.-Amerika. Ohl. Vereen. Staten 1876. 4', 1877 4 Columbia. Ohligatien 45 Peru. Leaning 18706 1872 5 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank. difi-L Nederland. Hol], Uz. Spw. Aand. M. tot Ezpl. St. Spw.Aaud. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wexel OU 1876. Italië. Euid-Itsl. Spoorw. Obl.. Bualaud. Gr. pw. Maatsch. Aand.. Baltisclie Spw. Aand.. Jelex Griasi Obl Kiew Brest Aand5 Knrak OhsrV. Ohl. ƒ1000,. 5 Morachansk Syaran Aand.. Riaachk Wiasma Bumenle. Aandeden Spw. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand.. N York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert. Aand Miss Kaunas Texas Obl. Cert.. 7 PBEMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam /100. 8 Rotterdam 3 Gemeente Credict8 Beigle. j, Stad Antwerpen 1887. Oostenrijk. StaaUl. 18544 18805 1884 Busland v 18645 18665 101'/» 1003/4 M«/. 681/4 693/i, 64'/, 101'V.s 90 100"/ii 4' i 5 8 5 8 5 5 5 div 50 70»/« 15 15 86'/» 106'/, 33 13'/. 12'/a 1243/, 158 127 83»/, 138'/, 108'/, 59'/.. 121"/.» 61'/, 973/, 100"/.. 31'/.. 31'/.. 138'/» 27 109'/, 87 112 106'/, 103'/, 87'/» 115 119 151 |175 158 Gold koer* prolongatie 21/2 pot. BRUSSEL, 20 Maart. Op voorstel van een groot aantal vertegenwoordigers van arrondissementen, waar de landbouw op den voorgrond staat, heeft de Féddration des ligues agrioles met eenparigheid van stemmen de verklaring aangenomen, dat er een invoerrecht behoort te worden geheven van alle uit den vreemdo komende land bouw-voortbrengselen. BERLIJN, 20 Maart. Officieus wordt gemeld: De smokkelhandel aan de Pruisisch- Nederlandsche grenzen heeft, ten nadeele van den eerlijken graanhandel, zulk een omvang gekregen, dat de Kamers van koop handel te Aken en Bartscheid beraadslaagd hebben over de maatregelen, die der over heid kunnen worden aanbevolen tot het te keer gaan dier smokkelarijen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 3