N I E U WE No, 1371. Zondag 24 Maart 1889, 14de Jaargang. Een gelukkig denkbeeld. IIU i T NL A N D, feuilleton. Genezen. HA4RL abonnementsbbijb Per 3 maanden voor Haarlemt 0,86 Voor de overige plaatsen in Nederland ir. p. p. 1,10 Voorliet Buitenland 1,80 Afziuderlyke Nummers0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. MÜTJCNDHll AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1 6 regels30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlyk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPEB8 L A U R E Y. Wegens het feest van Maria Boodschap zal de Nieuwe Haarlemsche Courant in plaats van Dinsdag, Woensdag a. s. verschijnen; het dan vol gende nummer verschijnt Zaterdag 30 Maart e. k. Door deu Heer Bahlmann werd in da Tweede Kamer bij de algemeene beraad slaging over de wet betrekkelijk den ar beid voor vrouweu en kinderen, een zeer waar woord gesproken, toen hij zeide, dat deze zaak vooral voor iuteruatiouale rege ling vatbaar moet gerekend worden. En zoo i3 het. De wetgeving van eiken Staat op het stuk van den arbeid zal versterkt worden als de quaestie voor alle Staten eene bevredigende oplossing heeft gevonden. lu verband tot de wenschelijkheid dezer internationale regeliug verdient de poging zeker alleszins toejuiching, welke door den Zwitserschen Bondsraad wordt beproefd om de bedoelde internationale overeenkomst in 't leven te roepen. Aau alle Regeeringen van die landen, welke iu meerdere of mindere mate in- du8trie-staten kunnen genoemd worden, heeft de Bondsraad eene uitnoodiging ge richt om deel te nemen aau de conferentie waarop volgens eeu vooraf te stellen pro gramma, verschillende vraagstukken van fabriekswetgeving en bescherming der ar beiders zullen besproken worden en tevens de puuteu vastgesteld, waaromtrent eene internationale overeenkomst weuscheljjk schjjut. Reeds meer dan twintig jaar geleden werd het idee eeuer internationale regeling aan de orde gesteld door eeu fabrikaut uit den Elzas. Diens initiatief gaf aanleiding tot eene polemiek in de Europeesche pers, welke grdachteuwisseling niet van belang was ontbloot. Aan de Boudsregeering van Zwitserland komt de lof toe, dat zij reeds iu 1881 de Gouveiuemeuten vau zes lauden voorloopig uituoodigde om tot eeu arbeiders-congres bijeen te komen. Die eerste poging had geen succes. Drie groote mogendheden (Duitscklaud, Frankrijk en Groot-Brit- taunië) beweerden destijds, dat eene regeliug, zooals die door Zwitserland werd beoogd, niet mogelijk was. Door Oostenrijk en Italië werd meer be vredigend geantwoord. Zij wilden mede werken, doch dan moesten vooraf bepaalde punteu worden vastgesteld. België, de zesde mogendheid, liet niets van zich hooreu. De redenen voor die stil- zwjjgeudheid werden nooit later ont vouwd. Ons vaderland was nog niet opgeroepen. Dat voorbjjgaan van Nederland door Zwit serland moet wel onverklaarbaar beeten. Het is waar, wij hadden nog weinig op bet gebied der sociale wetgeving gedaan, 8) {Vervolg.) Daar Cato hem verschrikt aankeek, vervolgde hjj met nadruk //Ge kunt met uw man meegaan naar Rigi- Scbeideck, als ge u namelijk krachtig genoeg voelt om uwe zenuwachtigheid die, tusschen twee haakjes, volstrekt niet onrustbarend is kordaat te beheerschen. Doet gij dat uiet, en toont ge u ook maar in het minste ot'geringste prikkelbaar, dan is alles vergeefs, en de kwaal van uw man zal met den dag zeer bedenkelijk verergeren Cato was bleek geworden. „Is het dan werkelijk zoo erg met hem? vroeg zjj bevend. //Ja, het spijt mij dat ik het moet zeggen //Maar dau is er geene hoop meer //Wel zeker is er nog hoop! Rust en kalmte zullen hem al spoedig weer genezen vooral yust. Als het dau onvermijdelijk is, welnu, ga maar België, dat werd uitgeuoodigd, kou niet meer aanwijzen dan wij. Er zijn sedert 1881 acht jaren ver- loopen. Het tijdvak is niet zeer groot, doch men zal moeten toestemmen, dat er veel op het terrein vau de nationale ar beidswetgeving iu bijna alle landen is ge schied. Onmogelijk is het dus uiet, dat thans het plan van den Bondsraad een beter onthaal zal vinden. Misschien zullen Duitsch- laud, Engeland en Frankrijk hunne be zwaren van 1881 niet meer te berde bren gen. Te eer zullen de geuoemde groote Staten nu beter over een arbeids-cougres te spreken zijn, nu Zwitserlaud gevolg gaf aau het verlangen, om bepaalde punten aan te geven, welke op die vergadering zullen besproken worden. Zij betreffen een minimum van betgeen door alle vrienden vau den werkenden staud wordt begeerd, en wel ten aanzien van den arbeid van vrouweu en kinderen en van enkele maatregelen, ter beveiliging van het leven der arbeiders. Worden die algemeens beginselen aan genomen, dan kan op diou internationalen grondslag later door elk land zelfstandig worden voortgebouwd. Ziju dan in volgende tijden de nationale wetgevingen belangrijk uitgebreid, dan kan er weder reden zijn om ook de internationale arbeids-overeeu- komst op zuiverder bodem te plaatsen. Het strekt der Zwitsersche Regeering zeker tot eer, dat zij zich niet door deu minder gelukkigen uitslag vau baar op treden iu 1881 liet afschrikken, om eene nieuwe poging te wagen. Van harte hopen wij, dat ditmaal de conferentie tot staud komt. Nederland is thans niet buiten ge sloten. Ons vaderland kan dus medewer ken aau een werk, waarop met vrijmoe digheid de zegen Gods mag gevraagd worden en verwacht. Meermalen verklaarden wij, dat wij ons niet kunueu overgeven aan de illusie, dat de zoogenaamde sociale quaestie voor enne bevredigende oplossing vatbaar is. Eigen lijk bestaat er geen sociaal vraagstuk. De kwaal is immers bekend en de oorzaken zijn dat ook. Niemand behoeft alzoo in bet donker rond te tasten. Het licht der feiten schijut helder genoeg. Het verschil van gevoelen openbaart zich eerst, als er sprake komt vau de ge neeswijze, welke moet gevolgd worden. Velen verwachten alles van wetten; wij niet. Het christelijk bewustzijn, waarmede ineu vau liberale zijde den draak stak, moet iu de eerste plaats uitkomst bieden. Boven de wetten staat de leer van Christus, zy wil, dat de verhouding tusschen deu meester eu zijne knechten zal wordeu be paald door den eiscb der liefde. Maar iu onze samenleving zijn, helaas! nog niet allen van die hoogere begiuseleu doortrokken. Daarom, als tegemoetkoming dan met hem mee! Maar volg mjjn raad op, en speel niet met vuur! Hector lijdt aan eene hevige zenuwaandoening. Eéne enkele scène, zooals ge in de laatste dagen hadt, kan nu de allernoodlottigste gevolgen voor hem hebben. //En waarom zegt ge mij dat eerst nu?// „Omdat ge zelve ietwat zenuwachtig zijt, wilde ik u niet noodeloos bang maken. Ik had hoop, dat hij mijn raad zou opvolgen en zon der u naar Zwitserland zou gaan. Maar zijne koppigheid noodzaakt mij nu wel, alle andere overwegingen te laten varen. Wees uiterst voorzichtig met hem, mevrouwtje! Zorg zoo goed als ge kunt voor hem! Bespaar hem elke onaangenaamheid, alles, waarover hij zich boos zou kunnen makenIn een woordbeheersch uzelve en alles zal best gaan! //Zijt ge daar zeker van?// vroeg de jonge vrouw sidderend. //Volkomen zeker! Maar ik ben bang, dat gij de kracht zult missen „O, die zal ik wel vinden! Als ik er maar vast en zeker van overtuigd mag zijn, dat hem geen gevaar dreigt, wanneer ik goed voor hem zorg." //Niet het minste. Alleen moet er op twee in die onvolmaaktheid moeten toetten doen, wat eigenlijk het Evangelie moest uitwer- keu. Buiten Christus heerschen zelfzucht on geldgierigheid. Van beide zou de werkmau soms bet slachtoffer kunnen worden. Het is daarom goed en nuttig, dat de wetgever den werkmau beschermend ter zijde treedt, wanneer dit maar op bescheiden eu ver standige schaal geschiedt. Voor alle overdrijving moet men zich wachten. Daarom vooral ook lacht ons het Zwitsersche programma van het arbeids- cougres zoo aau. Wij behooren tot ben, die deu arbeid en den arbeider liefhebben; onze beste wenschen vergezellen dan ook de uituoo- digingen, welke de Bondsraad vau Zwit serland tot de Europeesche Staten richtte. Moge het Zwitserland blijken iets goeds en heiIrijks voor den achtbaren werkmans stand te hebben oudernomen! Z. H. Paus Leo XIII heeft zich gewaar- digd de apostolische dispensatie voor de oud-soldaten van het pauselijk leger voor een jaar te hernieuwen. In eene vergadering van radicale parlementsleden, Dinsdag iu het Lagerhuis gehouden, werd besloten dat de radicale leden, ten einde door eendracht meer macht te verkrijgen, zich zullen organiseerst; tot eene afzonderlijke politieke partij, die even wel zooveel mogelijk zal handelen iu har monie met de liberale party. De Eugelsche Regeering deelde iu het Lagerhuis eergisteren mede, datmet 1 Juni rundvee en schapen uit Nederland wederom in Engeland worden toegelaten zonder de verplichting om ze eerst te slachten. Het pas verschenen nieuwe Eugelsche Blauwboek over de Samoa-aangelegenheden behelst een brief van Salisbury aau den Britscheu Gezant te Berlijn, waarin hij meldt een onderhoud te hebben gehad met Graaf Hatzfeld, tjjdeus hetwelk de Eugel sche premier opkwam tegen de reden van Von Bismarck in de Rijksdag-zitting van den 26en Januari, verklarende dat ten aan zien «au Samoa, Engeland en Duitschlaud han I aan hand gaan. Salisbury meende dat dit tot verkeerde opvattingen zou kun nen leiden. Engeland weuscht zich strikt te houden buiten den strij 1 der Duitschers met de eilandbewoners, ofschoon bet waar is, dat de Eugelsche politiek ten aanzien van Satnoa hetzelfde beoogt als de Duitsche. Uit Constautinopei verneemt men dat de Porie eeu bataljon soldaten naar Creta zendt, waar de overheden beducht ziju voor onlusten bij gelegenheid der verkiezingen. De Regeering van Servië heeft de Porte gepolst over de vraag, of zij aau Milan vergunning zou geveu te Coustantinopel dingen worden gelet. Ten eerste moet ge u steeds blij ven beheerschen, ook al zegt Hector, en al zijt gij er ook van overtuigd, dat hij weer geheel en al in orde is. Zijne ziekte brengt dat nu eenmaal mee. De verandering van lucht, de nieuwe indrukken doen in den beginne dikwijls wonderen, zonder dat er van eene werkelijke genezing sprake kan zijn. Dan vooral komt het er op aan, standvastig het doel voor oogen te houden, dat, ge begrjjpt het zelve wel,niet maar zoo in een ommezientje kan bereikt worden.// //Natuurlijk zei de jonge vrouw. //Ten tweede", zoo vervolgde de dokter,//mag Hector volstrekt niet vermoeden, dat gij bezorgd voor hem zijt. Ik heb reels gezrgd, dat ge geene reden hebt om u ernstig ongerust over hem te maken, altijd onder die voorwaarde, dat ge onwrikbaar trouw blijft aan uw besluit om uzelve te beheerscheu iets wat heel moeilijk is. Gij kunt dus met volkomen op gewektheid op reis gaan, ja, ik durf zelfs zeg gen, dat die opgewektheid dringend gewenscht is, want niets werkt op dergelijke patiënten zoo gunstig, dan eene vroolijke omgeving Er werd gebeld. //Dat is Hector!// riep Cato zenuwachtig, „Kalm, kalm! Als gij u zoo opwindt, merkt verblijf te houden. De Porte beeft geant woord dat de aanwezigheid van Milan baar onaangenaam zoude zijn, en daarna beeft de Servische Regeering er niet verder op aangedrongen.Men verwacht dat de Koningin Nathalie te Odessa zal komen, waar reeds eenig menbilair alsmede bagage van haar, onderweg naar Bucharest, is aangekomen. Naar uit Madrid gemeld wordt, beeft de Minister van Biunenlandsche Zaken in den Senaat verklaard, dat Spanje er nooit toe zal over gaau, Cuba of eenig ander deel zljuer koloniën te verkoopen aan Noord-Amerika of aan eeuige andere mo gendheid. De Minister noemde alle daarop betrekking hebbende courantenberichten verzinsels. Ook de socialen te Madrid hebbep den achttienden jaardag der commune feestelijk herdacht. Verscheidene sprekers voerden het woord en voeren uit tegen de Spaansche Regeering en zelfs tegen den gemeente raad. Eigenaardig was het dat na afloop een der burgerseene collecte hield »oin in de kosten der bjjeenkomst te voorzien*. De Italiaansche Regeering heeft bij de Kamer een wetsontwerp ingediend, waarbij zij gemachtigd wordt het toltarief ten opzichte van den invoer van Frausche voortbrengselen, bij besluit te wjjzigen en tot 31 December van dit jaar van kracht te verklaren. De Rijksdag heeft in tweede lezing de aauvulliugsbegrootingen aangenomen. Daartoe behooren alle voor het rijksleger (sterkere bespanning der artillerie) ver- eischte middelen, alsmede de aauvullings- begrooting voor de marine en hetgeen vorder voor de organisatie der marine-be sturen uoodig is. Bij de gehouden beraadslaging over de nieuwe organisatie van het beheer der marine, heeft Von Bismarck ook den bui- tenlandsche politieken toestand aangeroerd, zeggende dat er bij de voorgestelde schei ding van het commando en het beheer over de marine pas dau haast zoude ziju, zoodra er wijziging kwam iu de goede vooruit zichten, die wij thans hebben op het be houd van den vrede. Graaf Herbert Von Bismarck is gisteren- ochtend naar Londen vertrokken. Naar de Berliner Börsen Zeitung weet mede te deeleu, zou deze reis ten doel hebben de laatste bezwaren uit den weg te helpen ruimen, door in het licht te stellen, dat de belangen van Duitschland eu Engeland dezelfde zijn. Door persoon lijke gedacbtenwisseling zoude het verschil van meeuing ten aanzien van zekere punten weggenomen wordeu, om tusschen Enge land en Duitschland eene toenadering te verkrijgen, die in aard zou overeenkomen met een verbond. Daarmede zou dan de wereld over enkele weken, als vreedzaam Paaschgeschenk, worden verrast. Iu het Huis van Afgevaardigden behben bij misschien, dat er wat bizonders aan de hand is. Ik behoef u nu verder geen raad meer te geven. Gij weet genoeg. Alleen zou ik gaarne met hem nog een ernstig woordje spre ken. Ik wil zekerheid hebben, dat liij de voor schriften, die ik hem voor diëet heb gegeven, werkelijk zal opvolgen." „Hij is naar zijne kamer gegaan. Wil u zoo goed zijn Hier door het salon Dokter Muller begat zieh naar Hector's stu deerkamer. De advocaat scheen vandaag nogal iu een goeden luim te zijn. Hij heette den dokter hartelijk welkom. Men had juist dien middag den eenen Willemen, die wegens diefstal en moord was aangeklaagd, wegens verzachtende omstandigheden eene mindere straf opgelegd. //Van harte gefeliciteerd!# zei de dokter. //Hector Meddens heeft een succes van belang, moet ik zeggenZeg eens om over iets anders te sprekenuwe vrouw heeft mij verteld wat ge in uw schild voert.// //Ja het is „Zeker, ik begrijp het zeer goed. Ik merkte dadeljjk dat niet jij, maar zjj mijn plannetje wil verijdelen „Zou je dat denken?// vroeg Hector verbaasd, {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1