N I E U W E F J i No. 1372. Donderdag 28 Maart 1889, m Sf Weelde. B 1T NL A j\' P. L 1 jï. AGITE iia' uon agitate. PRIJS DER ADVERTEIfTIÉB Genezen. RiARUM iBOHNSMBIfTBEBIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,83 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzonderlijke Nummers0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. MJtirEMBKiT i Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K UPPERS LAUREY. Men klaagt, en niet zonder grond, over den toestand van malaise waarin de maat schappij in onze dagen verkeert en men zoekt onophoudelijk uaar de oorzaak, die tot dien droevigen toestand heeft aanleiding gegeven. Ons erachtens moeten de slechte tijden voornamelijk worden toegeschreven aan de overdreven zucht uaar pracht en weelde. Daar is weelde in kleeding, weelde in meubelen, weelde in de huishouding, weelde in de genoegens, weelde in de gausche levenswijze. Men vindt overdrijving iu alles, behalve in het goede. Er bestaat geeue enkele klasse der samenleving, die niet door de modeziekte min of meer is aangetast. De schoone tijd is voorbij, aldus klaagt men, dat er nog kans bestoud om iu de wereld vooruit te komen, gelijk men dat, jaren geleden, kon doen. >Toeu grootvader zaliger,zegt men, »met grootmoeder trouwde, bezaten zij niets; zij begonnen eene kleiue nering en na eenigen tijd waren zij binnen Maar die tijden zijn, helaas! voorbij. Naar ons idee zijn het juist niet die tijden, maar wel die lieden, die voorbij zijn. Onze brave, eenvoudige voorouders hadden minder, heel wat minder noten op hun zang dan wij. Indien zij er iu hun tijd over gedacht hadden zooala wij het nu doen, indien zij niet jaar in jaar uit, hadden gewerkt eu geslaafd, veleu zouden dan niet begiftigd ziju geworden met de schatten, die zij van hunne ouders eu groot ouders hebben ontvangen. Bekeunen wij het maar rondweg, wij hebben veel meer behoefteu eu veel minder werklast dan onze voorouders. Wij houden te veel van pracht en weelde. Zij gingen te voet, wij moeten rijden, zij aten om te leven, velen onzer leven om te eten; zij gingen eenvoudig gekleed, thans zijn de kostbaarste stoffen nauwelijks goed ge noeg; zij bleven tliui», bij vrouw en kinde ren eu bij hunne nering, in de kedeudaagsche maatschappij heerscht echter de geest van uithuizigheid; iu een woord onze voorouders waren vlijtig, huiselijk, spaarzaam, tevreden en welgemoed, maar wij In onze dagen wil iedereen verder sprin gen, dau ziju stok lang is, of zich b >ven den stand verheffen waariu de Voorzie nigheid hem heett geplaatst. Gaan thans de dienstboden niet zwie riger gekleed, dau de deftige juffers van voorheen. Wasemt de burgerpot geeu geu ren uit, die weleer uit de keukeu vau een patriciër of edelman opstegen? Heeft menig jongeling niet veel meer geld noodig, dan zijn vader of grootvader Schaft niet menig jeugdig huwelijkspaar zich huisraad aau dat voor den stand waariu zij leven, veel te weelderig is? Houdt niet menige vrouw eeu te groot dienstpersoneel er op na en bekommeren vele huismoeders zich niet te weinig om haar huishouden? Wordt er niet al te veel geld besteedt aau concerten, bals, F E V ILL E T O N. 9) Vervolg.) Zou je dat denkenvroeg Hector verbaasd. //Beste vriend, je kent de vrouwen nog niet, die in hevige mate zenuwachtigtig zijnDie weten alles zoo te bedis.elen, de woorden zoo te verdraaien, en aan alles zoo'n anderen plooi te geven, dat ten slotte een echtgenoot, die zooals jij zijn hoofd vol heeft van andere din gen, en die wel een afzonderlijken secretaris mocht hebben om de verschillende Willemen uitelkaar te houden, niet eens merkt waar zijn eigen wil begint of ophoudt." //Wat bedoel je daarmee?" Dokter Muller haalde de schouders op. "Zie je//, zeide hij fluisterend, terwijl hij zijn vriend bij den bovensten knoop van zijne jas. greep //Ik had er mijne goede redeueu partijen eu andere vermakelijkheden? Wil Jan eu alleman niet jaarlijks naar Parjjs of Londen, of eeu reisje maken langs den Rijn? Ontmoet men niet op badplaatsen meuschen, voor wie het beter ware ge weest, dat zij de plaats hunner woning niet hadden verlaten? Maar, zal men misschien vragen, mag men zich dan niet eens verzetten, na eene geheele week gewerkt en gezwoegd te hebben Zeer zeker! De boog kan niet altijd ge spannen ziju; iedereen heeft ontspanning noodig. Doch is het wel noodzakelijk, dat onze vermaken altijd zooveel geld moeten kosten? Ofwel de middelen laten die uitgaven toe eu dan moet men geene klachten doeu booreu over den slechten tijd, over de malaise van onze dagen, ofwel de ver diensten laten zulke uitgaven niet toe en dan moet men ze ook niet doen, want het oude spreekwoord blijft een waar woord Stel de tering naar de nering, Of de nering krijgt de tering. Met de ontwakende lente beginnen zich in Pruisen ook de eerste teekeuen van reactie te vertoouen. Bij den Boudsraad is, behalve eene verscherpte socialisten wet, thans ook ingekomen een voorstel tot wijziging der bepalingen van het straf wetboek, die op de drukpers betrekking hebben. Daarin moet sprake wezen van de weder-iuvcering van het dagbladzegel, eene belasiing, weet men, die met name voor de kleine pers uiterst drukkend is. De Fransche Regeering heeft een wetsontwerp gereed gemaakt, waarbij be paald wordt dat er 1,200,000 bons a 25 fr. zullen worden uitgegeven, die recht geven op 25 entrees iu de tentoonstelling en verder hetzij met eene premie of a pari ingelost zullen worden binnen 75 jaren. In het geheel zullen er 80 trekkingen plaats hebben, waarvan 6 gedurende de tentoonstelling, Bij elk der eerste vijf trek kingen zal eene premie van 100,000 fr. zijn; bij de zesde eene van 500,000 fr., twee van 10,000 fr., enz. Te beginnen met 1890 zal er jaarlijks éene trekking ziju. Alle loten, die na het eiude der trekkingen overblijven, zullen tot den nomiualeu prijs worden afgelost. Le Parti ouvrier maakt eene door »het uationale comitéuitgevaardigde oproeping aan de syndicale Kamers van werklieden in Frankrijk en aau den arbeidenden stand in het buitenlaud bekend, om deel te nemen aau een internationaal arbeiders congres, dat in de tweede helft der maand Juli vau dit jaar te Parijs zal geopend worden, gelijk reeds op bet internatiouaal congres, in 1888 te Londen gehouden, was besloten. Eene Fransche torpedoboot, van Havre komend, is Vrijdag bij Hatfleur tengevolge der hooge zee omgeslagen en met de ge- voor, toen ik voorstelde je vrouw alleen op reis te laten gaan- Je bent een beetje zenuw achtig, zóoals mannen die *eel met het hoofd hebben te werken en die zich wat boven het gewone peil verheffen. Ik ben ook zenuw achtig. Ieder fatsoenlijk mensck is tegenwoordig zenuwachtig.// //Niet waar?" riep Hector Meddens ver heugd uit. „Dat is nu waarachtig het eerste verstandige woord, dat ik van je hoor! Het is tegenwoordig wat te zeggen met die zenuw achtigheid! Heb je dat gevoel ,ook wel eens, dat je graag zoo eens iets zoudt wi'len stuk- knjjpen, of stukscheuren Heb je ook zoo tus- schenbeide niet eens trek om een paar slangen te worgen? Zie je, zoo'n opwelling had ik van middag, toen ik den officier van justitie tegenover mij zagEn die kerel heett me daar enboven een hals, een halsik verzeker je, als ik een beul was //Haltviel de dokter hem in de rede. //Je bent, geloof ik, toch nog wat zenuwachtiger dan ik wel dacht. Nu wel niet_zóo/zenuw achtig, als ik in den beginne beweerde, want heele bemanning (13 personen) gezonken. Aangezien iets dergelijks nog slechts een paar weken geleden bij Toulon is geschied, maakt het geval begrijpelijk opzien, en Za terdag heeft- in de Kamer de Afgevaardigde Martimprey de Regeering dau ook over de zaak geïnterpelleerd, waarbij door eeu ander lid, den Heer De Olerc, te kennen werd ge- geveu, dat een vorige Minister van Marine, de Heer Aube, eigenlijk voor het gebeurde aansprakelijk was, daar op dieus last inder tijd de torpedo-booten zoo klein eu rank waren gebouwd. Beide vergane scheepjes: de 102 (Toulou) en de 110 (Havre) maten slechts 35 meters. De Heer Krautz, de nieuwe Minister van Marine, was niet ze8r gelukkig iu ziju ant woord. Hij moest toegeven, dat de schepen wel wat klein waren, eu had dau ook reeds last gegeven er eeu vijftigtal t,e laten ver- grooten, wat ongeveer 15,000 franks per stuk zal kosten. Maar overigens kon op zee altijd eu aau eeu ieder een ongeluk over komen; mistasten kon iedereen, en de Ka mer moest met de Marine niet te streng in het gericht treden. Het eind is geweest, dat men overging tot de eenvoudige orde van den dag. To vergeefs heeft men tot nu toe gezocht naar eenig spoor der verloren vaartuigen. Bij de Fransche Kamer is van do Regeeriug een krediet-aanvrage van 1,850,000 fr, voor representatie-kosten van den President der republiek, van de Ministers en den Prefect der Seine gedurende de wereldtentoonstel ling ingekomen. Hef krediet wordt aldus verdeeld: voor den President der republiek 500,000 fr., voor den Voorzitter van den ministerraad en den Minister van buiteu- laudsche zaken ieder 250,000 fr., voor de overige Ministers ieder 100,000 fr., en voor den Prefect der Seine 50,000 fr. Voorts is een krediet aangevraagd van 1,552,800 fr. voor eene buitengewone toe- keuniug van 10 pCt. van huune bezoldiging en hun loon aau de ambtenaren en werk lieden, die van staatswege bezoldigd, dienst zullen doeu iu de tentoonstelling en wier inkomen 2400 fr. niet te boven gaat, en een krediet vau 353,880 fr. tot het verleenen eeuer vergoeding van 30 ff. per maand aau de te Parijs gevestigde kapiteins, de eerste eu tweede luitenants en de daarmede gel ij kge stel den bij de land- en zeemacht. Ouder de 6000 schapen nit Bremen, te Deptford aangebracht, waren er lijdende aau mond- en klauwzeer. De sanitaire in specteur gelastte de onmiddellijke slachting terwijl de verdere invoer van schapen uit Dnitschlaud is verboden. Eene onstuimige vergadering van aan deelhouders der Ouderzeesche Draadcom- paguie vond te Londsu plaats. Uit des voorzitters medcdeeling bleek, dat de En- gelsche, Fransche en Belgische Regeerin gen slechts 23,300 p. st. biedeu voor de zes Augio-Fransche en Anglo-Belgische kabels. Dit werd sterk afgekeurd door de aauwez:gen, als confiscatie en roof. Som migen stelden voor, liever in geheel Europa liet draadverkeer te staken, dan toe te daarmee had ik eenvoudig de bedoeling En vervolgeus zette hij zijn verbaasden vriend in het kort uiteen, dat Cato bizonder ontzien moest worden, wanneer hij niet wilde, dat hare zenuwachtigheid de vreeselijkste gevol gen na zich zou sleepen. Hem had hij Rigi- Scheideck aanbevolen, omdat een mensch, die veel werkt, o >k eens op zijn tijd wat ontspanuing moet hebben; maar de hoofdpersoon, op wie hier het meest gelet diende te worden, was ziju vrouwtje, dat hij moest ontzien als kraak porselein. Eu zoo ging het vo/rt. Bijna met dezelfde woorden, die hij zooeven bij de jonge vrouw had gebruikt, bereikte hij nu denzelf.ien uit slag. Doodsbleek zwoer Hector zichzelven eene dure belofte, als het mogelijk te doen om de zoo vurig verlangde genezing van Cato volkomen te doen slagen. //Wij gaan op zijn allerlaatst overmorgen!" riep hij vastberaden uit, toen de dokter naar zijn hoed greep. //Van daag en morgen kan ik slecht worden gemist. Had me dat alles maar wat vroeger gezegd. liemelscke goedheid, geven. Doch eindelijk zegepraalden meer gematigde adviezen, eu eene resolutie werd aangenomen, machtigeude de directeuren, eene overeenkomst met den aangegeven prijs als grondslag aan te gaan iudien er geene betere voorwaarden verkrijgbaar blijken. Naar men uit Madrid verneemt, eischt Eugeland vau Marokko 50.000 p. st. schadegeld wegens de plundering van Mac kenzie's factorijen aau Kaap Juby. Deze, sedert hersteld, worden nu weder bedreigd door de inboorlingen. De Britsche Admiraal zond een oorlogsschip ter bescherming. De Oostenrvjksciie Kamer van Afge vaardigden heeft ongewijzigd het Regee- riugs-outwerp goedgekeurd tot verbod van buitenlandsche eu particuliere loterijen of premie-leeuiugen. De reis van den Keizer van Oostenrjjk- Hongarije uaar Berlijn zal waarschijnlijk in Mei plaats hebben. De Italiaanscke Regeering heeft, in zake van zuiver water, de volgeude wette lijke bepalingen genomen. In elke gemeente moet de noodige hoe veelheid zuiver dsiukwater voorhauden zijn. De gemeeute, waarin geeu goed drink water in voldoende hoeveelheid voorhanden is, wordt beschouwd als ongezond, eu kan door de Kegeeriug verplicht wordeD, te voorzien in de behoefte aan goed drink water. Hij die het drinkwater bevuilt of veront reinigt of fonteinen, drinkwaterputten, ka nalen enz. besmet, wordt gestraft met eene boete van 50 tot 500 lire en zal voorts te zorg6n hebben voor nieuw drinkwater en de te weeg gebrachte schade moeten herstellen. Men verneemt uit St. Petersburg dat er politieke agenten vertrokken zijn naar Zu rich om de onbevoegd gebleken Russische agenten ter plaatse verder bij te staan in zake het opsporen der dynamietmaunen. De Zwitseische Regeering heet genegen, talrijke betrokken Russen uit te leveren. Uit St. Petersburg wordt bericht, dat het buitengewone comité van onderzoek naar het spoorweg-ongeluk te Borki vermoedelijk eerstdaags zijne werkzaamheden zal eindigen. Men zegt, dat de overgelegde bescheiden compromitteerend zijn voor den Minister van het departement der middelen van vervoer, alsmede voor het bestuur van den Charkoff-Kurskspoorweg. Naar men uit Odessa verneemt, zal Natha lie te Bucharest den loop van zaken in Ser vië afwachten, daar zij den regenten niet wil hinderlijk zjjn door ongevraagd terug te keereu naar Belgrado. De Standard ver neemt uit Belgrado dat Milan plotseling aldaar terugkeerde. Hij verklaart niet te willen heengaan alvorens zekerheid te heb ben dat Nathalie niet terugkeert tijdens zijne afwezigheid. Al de histories omtrent Milan's geldgebrek worden tegengesproken. Hij heeft 4,000,000 fraub in de Landerbank. Da Servische radicalen hebben met veel feestelijkheid den volksleider Patchitch in- wathadik dan het arme schepseltje al niet een emoties kunnen besparen Muller haalde de schouders op. //Heb ik je niet altijd kalmte en zelfbe- heersching voorgepreektMaar jawel: meneer verkoos niet te luisteren. Wie smaalde er op mijne kinine, en wie was er danig in zijn schik als hij eens lustig kon toegeven aan zijne zenuwachtigheid, dat wil zegen: zijn onaange naam humeur en zijne grillen? En die zware sigaren Elke zware sigaar, die je in de eerste acht weken rookt, is een ernstig beletsel voor de genezing van je vrouw! Dat klinkt nu mis schien paradoxaal, maar liet. is toch zoo Nico tine verlamt de wilskracht. Je zoudt niet on waarschijnlijk weer je oude prikkelbaarheid en kwaadaardigheid terugkrijgen een getemde wolf blijft toch altijd nog een wolf en zoo als het nu met de dingen gesteld is Het kan zijn, dat zij nog een paai van die scènes zon kunnen overleven „O, je hoeft niet bang te zijn! Ik rook vol strekt niet meer. Geloof je dan, dat ik de slaaf van eene gewoonte ben Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1