BINNENLAND" Victor de Stuers. gehaald, onder Koning Milan verbannen, maar door het Regentschap op Z. M.'s raad begenadigd. Te Spezzia is eene vrouw aangehou den, die in een pak, waarin ze verzekerde dat suikergoed was geborgen, een dertigtal dynamietpatronen wilde binnensmokkelen. De zaak is in onderzoek. GEMENGDE BERICHTEN. In het weekblad De Amsterdammer van Zon dag 24i Maart jl. welks nummer geheel gewijd is aan de nagedachtenis van Prof. ür. J. A. Alberdingk Thijm, vindt men o. a. het volgende zeer belangrijke en merkwaardige schrijven KLEIN VADERLAND. Den Haag, 19 Maart 1889. WelEd-geboren Heer Gij vraagt mij voor uw Weekblad eene //per soonlijke herinnering//, Dr. J. A. Alberdingk Thym betreffende. Ik zou u bezwaarlijk iets van dien aard kunnen zenden, dat uw lezers belang kan inboezemen, want ik heb met den Heer Thijm zeer weinig persoonlijke aanrakingen ge had onze correspondentie bestaat uit een do zijn brieven en onze ontmoetingen waren niet talrijker. Dit valt den papenhaters en andere knoeiers zeker tegen, (Se als middel om mij en mijn arbeid //verdacht" te maken, aan de papen- vreezende gemeente trachtten diets te maken, dat Dr. Alberdingk Thijm en ik onder éen deken lagen, samenspanden om het vrije Neder land in ultramontaansche kluisters te slaan. Maar wat ik u wel kan sturen, is eene ont boezeming, die het overlijden vaa Dr. Alber dingk Thijm mjj afperst. 's Mans wezenlijke en blijvende verdiensten op het gebied onzer letterkunde, onzer geschie denis, oneer dramatische en beeldende kunsten zullen ik twijfel er niet aan thans er kend en in het licht worden gesteld. Hij laat een breed spoor na in de historie onzer geeste lijke ontwikkeling. En nu ergert het mij, dat mijne landge- nooten uit puur odium theologicum, uit be krompen haat tegen het Katholicisme, aan Thijm zijn leven lang elk openlijk blijk van waardeeriDg zorgvuldig hebben onthouden. De Nederlandsche Leeuw, die aan presi denten en secretarissen van feest-comités en standbeelden-commissiën bij het dessert van het feestmaal wordt uitgereikt, heeft nooit zijne borst versierd. Toen Leiden's Universiteit in 1875 haar 3000 jarig Lustrum vierde, schiep de Senaat een vijf tigtal honoris causa doctores, en met éen pen- nestreek werden alle Leidsche dominés met dien titel begiftigd. Ik zal niet betwisten, dat zjj dien allen ten volle verdienden, al zijn ver schillende namen dier gelukkigen vrij obscuur gebleven. Doch zeer zeker hadde de Senaat zijn roem niet gecompromitteerd door ook aan Thijm het doctoraat te vereeren. De Utrechtsche Senaat was onlangs bij de viering van het 250jarig feest der Utrechtsche Universiteit niet minder bekrompen. De Koninklijke Academie van Wetenschap pen, welke bestemd is om de voornaamste ge leerden en letterkundigen van oi)3 land te vereenigen, toonde gelijke bekrompenheid. Dit geleerde lichaam, dat tot op den huidigen dag het bestaan van eene persoonlijkheid als Dr. Schaepman niet schijnt te vermoeden, heeft voor meer dan 20 jaren, bij het vervullen van vacaturen, over een voorstel van een der leden te stemmen gehad, die van meening was dat aan Thijm een zetel in de Academie toekwam. De voordracht werd verworpen na eene hevige rede van niemand minder danjvan den //liberalen// Dr. Opzoomer, die er tegen opkwam, dat een man met de godsdienstige en politieke denk beelden van Thijm aan den Koning zou worden voorgedragen. Het eenige voorbeeld van onbekrompenheid en verdraagzaamheid gaf de Minister Heems kerk, toen hij Thijm in 1876 voordroeg voor de betrekking van Hoogleeraar in de Aesthetica aan de Academie van Beeldende Kunsten. En zoo is het gekomen dat de man, wiens verdiensten voor de Nederlandsche letteren en kunst nn door Nederlanders zullen worden na gegaan en in het licht gesteld, den Doctors titel van de Belgische Hoogeschool te Leuven en het eerekruis van den Belgischen Koning heeft gekregen. Alberdingk Thijm's waarde is door dit alles geen haar minder. Maar wat er onder lijdt is de goede naam van zyne landgenooten. Ik weet geen misselijker schouwspel, dan de geleerd heid, die aan bekrompenheid laboreert, dan de afgunst, die andermans verdiensten weigert te erkennen, dan de religieuze en politieke onver draagzaamheid die in het overwicht der nume rieke meerderheid een middel zoekt om der intellectueele meerderheid de haar toekomende hiflde te onthouden. Nederland moge de Haarlemmermeer en an dere plassen hebben drooggemalen en morgen de Zuiderzee dempen, ik vrees dat het altijd even klein zal blijven. De Nederlandsche Vereeniging tot bevorde ring van Zondagsrust heeft in een adres aan de Tweede Kamer te kennen gegeven, dat zij met eenige bezorgdheid heeft kennis genomen van het amendement op artikel 8 van het wets ontwerp op den arbeid, door de commissie van rapporteurs veorgesteld. aldus luidende: //Deze bepaling is niet toepasselijk op de personen van welke wordt aangetoond, dat hun regel matig een andere volle dag in de week als rustdag verzekerd zij", dewijl de Vereeniging tot bevordering vau Zondagsrust van oordeel is, dat niet een andere volle dag in de week als rustdag, maar de Zondag voor zoovelen mogelijk een rustdag moet zijn. Zjj verzoekt daarom bedoeld amendement niet aan te nemen en het beginsel in artikel 8 (Zondagsrust) van het wetsontwerp te willen ondersteunen. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid vestigt in de St.- Ct. de aandacht van belanghebbenden op de Landbouwtentoonstel ling, welke van 2429 Juni e. k. door de Koninklijke Engelsche Landbouvvmaatschappij te Windsor zal gehouden worden. Voo zooveel betreft het vee en de landbouw werktuigen, worden op deze tentoonstelling ook Nederlandsche inzendingen ter mededinging toe gelaten. Voor zuivel- en landbouwproducten blijft de inzending evenwel beperkt tot Groot-Britan- nië en Ierland. Voor zooveel noodig wordt hierbij herinnerd dat de invoer van vee in Nederland is ver boden en dientengevolge het vee, dat op be doelde tentoonstelling is geëxposeerd, in geen geval in Nederland mag terugkomen. In de Tweede Kamer heeft de Minister Maekay medegedeeld, dat de Ministerraad gisteren een parig beslist heeft, dat de Koning buiten staat is de Regeering waar te nemen. Reeds vroeger was de Ministerraad voornemens maatregelen te beramen, doch de meer hoop gevende beriehten op 6 Maart weerhielden hem. Na later gevolgde onrustbarende beriehten zijn de geneesheeren en de consulteerende Hoogleer aar geraadpleegd, die den 20 een rapport in dienden. Zaterdag jl. is door drie Mi nisters een persoonlijk bezoek op het Loo ge bracht. Daarna heeft de Ministerraad eenparig besloten, dat de Koning op het oogenblik niet in staat is de Regeering waar te nemen. Hiervan is kennis gegeven aan den Raad van State met verzoek om advies, hetwelk binnenkort zal in komen. De Regeering betreurt deze mededeeling te moeten doen, waar het geldt een Vorst, die 40 jaar lang met de meeste nauwgezetheid steeds zijne taak als constitutioneel Koning waarnam en te midden van leed en smarte het eerste dacht aan de vervulling van zijne taak. Eindelijk bracht de Regeering dank aan het Nederlandsche volk en aan de Nederlandsche dagbladpers, die op uiterst bescheiden wijze de noodzakelijkheid van de te nemen maatrege len heeft besproken Daarna interpelleerde de Heer Van Kerkwijk over de consulaire vertegenwoordiging in Perzië. De Minister Hartsen verklaarde dat de con sul-generaal verplaatst is naar Teheran en voor nemens te zijn te Benda-Bushir een consulaat te vestigen. De Heeren Van Kerkwijk en Nor man dron gen aan op diplomatieke vertegenwoording in Perzië. Bij het voortgezet debat over de Arbeidswet heeft de Min. v. Just, alle amendementen be streden als niet passende in het kader der wet. Alleen het amend'.- Schimmelpenninck zou de economie der wet niet verbreken, doch het stel sel der Regeering verdiende dc voorkeur. Als voorzitter van het polderbestuur van den Oud- en Spaarndammerpolder is herkozen de Heer Dr. D. de Haan, te Haarlem. Volgens de verklaring van de genees heeren des Konings is in Zr. Ms. toestand in de laatste week weinig verandering gekomen, terwijl de ongunstige verschijnselen aanhouden en eerder toe- dan afnemen. To Heemstede is Zaterdag door de activiteit vau den machinist Brautjes een ernstig onge»al met den stoomtram voorkomen. Terwijl de tram den zoogenaamden driesprong naderde, zag genoemde machinist op korten afstand voor zich uit een paard voor een wagen dwars over de rails staan, terwijl de voerman slapende op den bok zat. Onmiddellijk deed hij de machine remmen en had het geluk haar in zooverre tegeu te houden dat alleen het paard enkele schrammen kreeg en een dar machinelautaarns werd ver brijzeld. De 18-jarige jonkman, dieteLi- verpool in eene huurkoets een ouden heer ver moordde en beroofde, is deswege ter dood ver oordeeld. Een Duitsch landbouwinspectenr heeft met goed gevolg het inademen van carbol- damp, als geneesmiddel voor miltvuur bij scbapeD, aangewend. Op zijne hoeve was deze ziekte zoo hevig aitgeb'okeD, dat in korten tijd 200 schapen stierven. Hij dreef alle dieren zieke eu ge zonde in den stal, sloot de vensters en deuren en vulde den stal eenige dagen sterk met car- boldamp. Eene aaumerkelijke verbetering was daarvan het gevolg. De allerdroevigste ervaringen, door vele landverhuizers naar Argentiuië opge- daau, zyn oorzaak dat ook regeringskringen zich de zaak gaan aantrekken. Als voorlooper daarvan in België, mag men beschouwen het feit, dat van overheidswege aanduiding verzocht wordt van personen, die op de een oi andere wijze de landverhuizing mochten //aanraden of bevorderen." Menige hond, zoo s c h (j f t een Aice- rikaanech blad, heeft zijn naam in de geschie denis ingenomen, doch geen hond is het nog mogen gebeureD, dat zijn dood naar alle deelen van de wereld werd overgeseind. Zoo gebeurde het met Tyras, den enormen leikleurigen dog vau den Rijkskanselier. Gedurende meer dan zestigjaar heeft Prins Von Bismarck er altijd groote honden op nagehouden. Met zijn eersteling, dien hij in het ouderlijke huis te Kniephof reeds had, ging hij naar Göt- tingen, alwaar het geval gebeulde met den rector, die achter een stoel wegkroop, toen Von Bismarck, om eene bestraffing te vernemen, den grooteu hond had medegenomen. In latere jaren te Berlijn en ook in zijne diplo matieke carrière had Prins Vou Bismarck meestal honden bij zich. Sultan was destijds zijn favo riet, en toen deze in 1877 te Varzin stierf, bleef de ijzeren Kanselier tot den laatslen snik bij den stervenden hond en was er niet van daan te krijgen. Tyras was toen nog zeer jong, doch volgde Sultan op in de affectie van zijn meester. Hij was zooveel mogelijk bij hem, at met hem en sliep in zijne kamer. Tyras was met vreemden ni;t best te ver trouwen en toen Prins Gortschakoff een btzoek bracht in het Radziwill-hó el, sprong Tyras in de vestibule tegen hem op, en alleen de spier kracht van Prins Von Bismarck belette, dat de hond den Russischen diplomaat niet erger toetakelde. De Prins was altijd een dierenvriend. In St. Petersburg hield bij twee tamme beren in zijn huis, welke hij later aan den Z.ölogischen Tuiu te Frankfort cadeau deed. Ook paarden behooren tot zijne liefhebberij. In een der Texelsche polders is Zondag het eerste kievitsei gevonden. Het werd verkocht voor een gulden. De schipbrug over de Missouri bij Nebraska City is waarlijk wel de langste in de gebeele wereld. Het bevaarbare gedeelte van da rivier is daar ruim 350 meter breed, terwijl de ondiepe bed ding bijna even breed is. De geheele brug werd in 28 dagen, en voor minder den 43,000 gul den, door Kolonel Stewart, van Philadelphia, en Generaal Banks, uit Jowa gebouwd. Het beweegbare deel is V-vormig, met den top stroomopwaarts, en 170 M. wijd. De brtig wordt geopend en gesloten door éen man, na tuurlijk met behulp van den stroom. Men meldt ons uit Zevenwolden: Een nieuw staaltje van bijgeloof. Iemand heeft //voorspeld" dat de oude dorpsmolen op het dorp door den bliksem zal gt-troffen worden en afbranden. De molen zal dan als gewoonlijk voorzien ziju met witte zeilen. Of de eigenaar aan de vreem de profetie geloof staat, weet men niet, doch wel, dat nu de zeilen in plaats van wit, geverfd zijn. Een klok van zuiver zilver, min- stens 10 pond zwaar, zal, gelijk we reeds vroeger kortelijk meldden, te Charkow gegoten en aan de hoofdkerk aldaar opgehangen worden ter herinnering aan de redding der Russische keizerlijke familie bij bet spoorwegongeluk te Borki. Het denkbeeld gaat uit van dea Aarts bisschop te Charkow. Hij vormde een comité, dat giften inzamelt: oude eu nieuwe zilveren voorwerpen vat) allerlei aard, geldstukken, enz. waarvan de klok zal gegoten wordeu. Alle dagen te 1 uur (het uur waarop het ongeluk plaats had) zal die klok rijf minuten lang worden geluid. Anders zo! zij zich niet la ten hooren. Voor het luiden zal eeu man wor den aaBgesteld, die bezoldigd wordt uit eeu daar toe te stichten fonds. Aan boord van da Duitsche pakket boot Graf Bismarck is, bij het binnenvaren van de haven van Buenos-Ayres, een oproer uitgebroken onder de voor Argentinië bestemde Belgische landverhuizers. In hunne woede over de ontdekking, dat zij door de Duitsche ageu- ten bedrogeu waren, poogden deze landverhuizers eerst deu voorraad mondbehoeften te piundereu en vervolgens de ankerkabels los te snijden eu de boot in volle zee te sturen. Maar zoowel het eeu als het ander werd hun, hoewel met moeite, door de matrozen belet. Laatstleden Vrijdag stonden voor de rechtbank te Berlijn mej. Henriette Keil en haar kok Brikuer. De heer Keil heeft namelijk aldaar eene restauratie, waarin zijne vrouw het oppertoezicht over de keuken houdt en Belkner in dienst is als keuken-chef. Eenigen tijd ge leden had mej. Keil twist gekregen met eeu paar bediendeu, die dientengevolge waren weggezonden en toen uit wraak by de politie aangifte hadden gedaan, dat er in het etablissement dingen ge beurden, die volgens de wet op vervalsching van eetwaren strafbaar zijn. Er werden namelijk zeer veel kreefteu verbruikt, en dan werden de kreeften schalen, die door de gasten waren uitgeplozen en ter zijde gelegd, altoos verzameld, fijugistampt, opgekookt, en werd dit kooksel een volgenden middag als kreeftensoep opgedischt. In het verhoor verklaarde mej. Keil, dat dit nooit op haar bevel was gtddau. Wel had ^ij op) die manier kreef tensoep laten maken, maar altoos van versche kreeftenschalen, waaruit het vleesch was gebruikt voor aalade, mnjouaise enz. Nu had zij dikwijls uren achtereeu in een ander lokaal moeten blyven, waar veel drukte was met de aflevering van koude spijzeu, en wat er inmiddels in de keukeu gebeurde, daarvoor moest zij dan op den keuken chef vertrouwen. Uil het verhoor van het dienst personeel bleek echter, dat het niet anders kon of rj moest van alles hebben geweten. Een der bedienden verklaarde tevens, op haar nadrukkelijk bevel de oude kreeflenschalen tot het genoemde doel te hebben verzameld en gewasschen. Een paar dienstboden en een vroegere kok verzekerden ook, datdiesoep werkelijk van oude kreeftenschaien werd gemaakt. De verdediger trachtte aan te toouen, dat het niet bewezen was of mej. Keil daartoe order had gegeven en of de zaak ook wel viel in de termen der wet op de vervalsching van eetwaren. Tan slotte echter werd mej. Keil ver oordeeld tot 500 mark boete, o' 50 dagen ge vangenisstraf, eu Belkner tot 100 mark boete, of lO dagen gevangenisstraf. Men schrijft ons: Te Haarlemmermeer, aat) den Ringdijk, onder Aalsmeer, zou jl. Woensdag een kind van nog geen jaar oud, van deu kastelein levend ziju verbrand, indien de moeder, wegens bezigheden in den stal de zorg voor de kleine aan eene 15 jarige dienstbode had overgelaten, zulks niet intijds had ontdekt. Da dienstbode ligt onder verdenking van met opzet te hebben gehandeld; da politie heeft een ondeizoek ingesteld en eeaige v oor- werpen in beslag genomen. Als een middel om musschen, spreeuwen en andere vogels uit velden eu boom gaarden, van bijenkorven, enz., weg te houden, beveelt een Duitsch blad aan, een kurk, ter grootte van eene kindervuist, aan weerszijden met spiegelglas bedekt en rondom met kleurige veeren bestoken, aan een draad op te hangen. Die steeds in beweging zijnde glinsterende vogelver schrikker moet uitmuntend aan het doel beant woorde. Men vindt ook wel in Wurtembergsche tuinen tusschen de boom-sa spiegelglas geplaatst, om de roofvogels weg te houden. 0)k eene opgezette kat, op een gemakkelijk door den wind bewogen plankj», of een paar natuurlijk gekleurde steenen katten moeten zeer goede vogelverschrikkers zijn. Tot dusverre werd algemeen a a n- genomen, dat de hoogte van de golveu der zee nooit meer dan 13 meter bedroeg. Een Engelsch kapitein heeft echter onlangs, bij Kaap Horn, gedurende een hevigen storm bevonden, dat sommige golven ten hoogte bereikten van 19,5 meters en dat zij een lengte hadden van 228 a 243 meter. Gist als geneesmiddel. Een voornaam Duitsch genetsheer, Dr. Heer, heeft onlangs in een geneeskundig tijdschrift een merkwaardig artikel geschreven over gist als geneesmiddel. De schrijver verklaart daarin, dat hij sedert jaren bij besmettelijke ziekten gist heett gebruikt, daartoe opgewekt door de gunstige gevolgen, die hij er bij eene scheurbeuk-epidemie van gezien heeft. Volgens zijne ondervinding is opgerezen gist eeu met verrassende snelheid werkend mid del tegen diphteritis, dat door geen ander wordt geëvenaard. Ook tegen roodvonk en diarrhae bij kiuderen is gist met goed gevolg aangewend. Dr. Heer wil kindereu beneden de 3 jaar om de twee uren I tot 3 gram, oudere 6 tot 8 gram, volwassenen 10 tot 15 gram in denzelfden tijd laten innemen. Verstoring van de spijsvertering is daarbij niet te vreezen. De schrijver dringt er sterk op aan de proef er van te nemen en hoopt, dat door de vorderingen der microscopie de eigenschappen van de gistpillen tegenover de vijandige bacillen der genoemds ziekten aan het licht zuilen komen en daarvoor de practische resultaten van den schrijver theoretisch zullen be vestigd worden. De commissaris van politie der gemeente Zwolle acht zich verplicht fabrikanten eu wiukelieis, zoo aldaar als elders woonachtig, te waarschuwen voor twee persoaen, die zich sedert eenigen tijd te Zwolle gevestigd hebben, daar het hem gebleken is dat een hunner in verschillende plaatsen in ons lui d per brief of briefkaart allerlei bestellingen doet, waarvan het gevolg is geweest dat eenigen, hoe onbegrijpelijk ook, aan de bestellingen zonder eenige informatie gevolg hebben gegeven, welke goederen gretig door hen worden in ontvangst genomen, terwijl die artikelen, welke onder rembours worden aangeboden, steeds worden geweigerd, waarop de afzenders alzoo reeds groote schade lij ien: op andere plaatsen hebben zij zich ook reeds met dergelijke prakrijken opgehouden. Ook mosten by verschillende ingezetenen van Zwolle iukoopan zijn gedaan zonder betaling. Een photograaf te Kopenhagen heeft dezer dagen zoogenaamde triplexphotogra- phitën in den handel gebracht. Hetzij portretten, die van drie verschillende zijden gelijk zijn ge nomen. Te Leeuwarden werd eenige da gen geleden een bejaard echtpaar in het stads ziekenhuis opgenomen, dat niet alleen door het burgerlijk armbestuur werd bedeeld, maar zoo arm was, dat de buren, ofschoon zelf behoef.ig, met hun lot bewogen, hun bovendien vau kleeren eu andere zaken voorzagen. Bij de komst in het ziekenhuis werd echter bij den man een bedrag vau niet minder dan f113 in zilver eu goudgeld gevonden. Ook a's gevolg van den verwaarloosden toestand, waarin vooral de vrouw verkeerde, is deze reeds overleden. Een der schoonste hur. nebedden in de gemeente Emmen (Dr.) is op ergerlijke wijze beschadigd. Er is door kwaadwillige)) een vuur daaronder aangelegd, waaronder een der dikste steeuen gebarsten en gedeeltelijk reeds verbrokkeld is. Het is te vreezen, dat het wel dra in twteën zal vallen. Omtrent den te Delft te houden bakkerscursus deelt De Fabrieksbode mede, dat zich ruim veertig leerlingen vau alle oorden des lands eu ook uit Antwerpen hebben gemeld. Het onderwijs zal in goede banden zijn; de heeren dr. Sinningh, leeraar aan de Delftsche Hoogere Burgerschool, Dr. Bcyerink, Marlet, Wijs en Wijsman, hebben zich bereid verklaard do lessen overeenkomstig het programma onderling te ver doelen. Zelfs mannen dei praktijk uit het bui tenland: de Heeren Charles Desmeght uit Aut- werpen en Mauegold uit Berlijn, hebben huane medewerking toegezegd; de Heer Gregoor zal trachten op het Cougres te Liverpool eeu Ec- gelschen vakman te overreden om zijne kennis van dc praktijk der bakketij te komen mede- deelen, terwijl met een Nederlandscben bakker eveneens onderhandelingen zijn aangeknoopt. De com missaris van politie te Wageuingeu heeft proces-verbaal opgemaakt tegen eeu fabrikant aldaar wegens het in dienst hebben van een kind beueden den leeftijd van 12 jaren. Te Amsterdam is een 18-jarig jonkman aan de politie komen verhalen, dat li^j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2