N I E U W No. 1373. Zondag 31 Maart 1889. 14de Jaargang. De souvereiniteit van den Paus en de wereldvrede. B U g T E M LAN i). Genezen. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 inaaudeu voor Haarlemf 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland Lr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 AfzJnderljjke Nummers0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVEBTENTIÉSr Van 16 regeis30 Cents. Slke regel meer a Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag- en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPERS LAUREY. Onder de aangelegenheden en quaestiën van den dag is er zeker geene, die in den laatsten tijd meer werd besproken dan die van de wereldlijüe macht van den Vader der Christenheid, van het Opperhoofd der Katholieke Kerk. De vaderlandsche pers liet zich niet onbetuigd, maar ook iu de buiteulandsche nieuwsbladen, van verschillende richting, ontmoet men dagelijks artikelen, die onze belangstelling in hooge mate verdienen en waarvan de mededeeliug van groot be lang en nut kan wezeu Wij gelooven on zen geachten lezers van dienst te zijn, wanneer wij, van hetgeen iu de buiteu- laudsche pers omtrent de souvereiniteit vau den Pans in 't bizouder en over het Pausdom iu 't algemeen wordt geschreven, het een en ander te hunner kennis bren gen. Men zal allicht nieuwe gezichtspunten verkrijgen in eene aangelegenheid, welke voor ons, Katholieken, ja, voor de gansche wereld, van het grootste belang mag ge- heeten worden. Zoo bevatte onlangs de Augsburger Postzeitung onder den titel Het Pausdom is de vredede volgende iu menig opzicht nieuwe opvatting omtrent de beteekeuis van de wereldlijke macht van den Paus met betrekking tot den algemeeneu volks vrede. >In een onzer vorige artikelen,aldus schrpft dit blad, werd het denkbeeld ont wikkeld, dat eene verlossing der volken uit den tegeuwoordigen permanenten oor logstoestand, eene afwending van den al gemeen gevreesden, vreeseljjken wereldkrijg, het verkrijgen en behouden vau een wareu wereldvrede, waarnaar alle natiën verlangen, slechts daardoor mogelijk is, dat de Paus, evenals iu vroegere eeuweu als scheids rechter ouder de christelijke Yorsten en volken benoemd en erkend worde. Sinds Leibnitz is dit idee om »ter beslechting van twisten onder de Vorsten, een tribunaal op te richten en den Paus daarin tot Voorzitter te benoemen,reeds dikwerf door mannen vau gezag en groote eruditie ter sprake gebracht. De tijd tot verwezen lijking van dit denkbeeld is echter nog niet gekomen en zal waarschijnlijk ook dan eerst aanbreken als de nood eu ver drukking de Vorsten eu volken zullen ge- dwongen hebben hunne toevlucht tot den Paus te nemen met den eenstemmigeu kreet: »Heer, behoed ons, wij vergaan en als den Paus zelf, het recht eh de vrijheid, en de verlossing uit zijue tegen woordige verdrukking ten deel zal geval len zjjn. »Intus8cken zien wij een verblijdend teekeu reeds iu het feit, dat liet denkbeeld van een Pauselijk scheidsrechter-ambt meer eu meer baan breekt in de openbare meeuiug en iu de politieke discussiëri hoe langer hoe meer op den voorgrond treedt. In FE UIL LE TO N. 10) Vervolg.) //Daar kan ik niet over oordeelen. Maar ik weet bij voorbeeld, dat je dolveel houdt van een lekker glas wijn." //Nu ja, wat zou dat?" //Daar wil ik alleen dit mee zeggenvan wijn en sterke dranken geldt zoo ongeveer hetzelfde, wat ik van de nicotine heb gezegd.// «Loop heen!" „Neen, ik meen het in allen ernst, en ik schaam mij werkelijk, dat ik eerst nu over dit gewichtige punt met je spreekDus, om kort te gaan, als je ten minste iets geeft om het leven van je vrouw, drink dan geen droppel alcohol! Het zou je te veel opwiuden, al heb je een goeden dronk over je Desnoods mag je zoo van tijd tot tijd eens een glas rooden wijn of een potje bier drinken maar niet meer dan éen openbare vergadeiitigen der Katholieken van onderscheidene landen en iu talrijke persorganen werd dit thema in de jongste dagen behandeld en het herstel van de wereldlijke souvereiniteit eu de volle onaf hankelijkheid desH. Vaders wordt met recht geëischt opdat de Paus in de uitoefening van zijne zending als middelaar tusschen Vorsten en volken niet worde gehinderd. Zoolang de Paus onder vreemde heer schappij staat, kao hij niet optredeu als Voorzitter van een Vorsteu-Congres,* zeide onlangs de Heer Colliuet op eene vergade ring van Katholieken te Luik gehouden, en hij voegde daarbij: »En toch kan de vrede slechts verzekerd en aan de sociaal democratie een einde gemaakt worden door de oprichting van een internationaal scheids gerecht met den Paus als Voorzitter. De oorlog is onvermijdelijk, wanneer men niet luistert naar den Pans en in den gewa- penden vrede waarin wij thans leven, zal de sociaal-democratie ongetwijfeld zegepra len. De sociaal-democraat kan slechts als een nieuwe Attila door den Paus tot omkeer worden gebracht. Het wordt hoog tijd, dat de twisten tusschen de volken eu de standen der maatschappij verdwijnen eu de rijken eu de armen, kapitaal en arbeid, zich ver zoenen eu zich verstaan. Eene internatio nale arbeider.swet wordt voorbereid op haar zal een internationale vredebond volgen. Voor beide is echter een tribunaal, eeu opperste scheidsrechter noodig en dit kan niemand anders zijn, dan de Paus, de Paus- Koning. De wereldlijke souvereiniteit van het Pausdom is in onzen tijd noodzakelij ker dan ooit te voren. De godsdienst, de maatschappij, de vrede eischen haar!« »De toekomst moge het Pausdom nog een zwaren strijd bereiden,* aldus schrijft de Gazette de Liège, maar bij ons staat het vast, dat er eene wending ten gunste van den Paus zal komen. De volken van het Westen, moede en afgemat tengevolge van de groote oorlogen, wenden zich tot het Vaticaau, luisteren begeerig naar de woor den des vredes, die uit den mond van den Opperpriester vloeien en buigen het hoofd voor zijne uitspraken. Is het een droom Het wil ons toeschijnen alsof de natiën in haar vurig verlangen naar rust eu vrede huune geschillen aan den Paus ter beslis sing zullen voorleggen en dat het Pausdom dus wederom zal worden, wat het vroeger is geweest: de scheidsrechter en vredestich ter van gan8ch Europa. Iu een ander artikel schrijft hetzelfde bl ad »De Katholieke Kerk toont zich meer en meer als de grootste beschavende macht. Er is eene huiveringwekkende leemte in de zedelijke wereld gekomen, de Katholieke Kerk alleen kau daarin voorzien er komen ontzettende verschijnselen uit de diepte; slechts de Kerk kan ze doen verdwijnen; groote, machtige legers staan tot bloedig moorden bereid; slechts de Katholieke Kerk kan den vrede geven aan Europa, dat thans //Een? Waarachtig niet! Geen droppel. Het is om uit je vel te springen! Zou je dan wezenlijk deuken, dat ik iets te veel zou drin ken, als daarvan de gezondheid van mijne Cato afhangt? Water drink ik, niets dan water of, nu ja, melk voor mijn part, haarolie des noodsIk wil mij elke opoffering getroosten, zoodra ik weet, dat ik er iets goed mee doe. Nu ja, den laatsten tijd maar, wat drommel, je waart altijd zoo ongemotiveerd aan het zaniken Het leek wel alsof je mij mijn lekkeren Riidesheimer en die geurige Havannah's niet gundet." Dokter Muller stak hem hartelijk de hand toe. //Ik wist wel dat je een ferme kerel waart! En je wilskracht staat me er borg voor, dat je vrouw gered is Goede reis De kuur op Rigi-Scheideck was dan ook werkelijk een der allerschitterendste gevallen, waarop dokter Muller zich in zijne praktijk mocht beroemen. De beterschap begon reeds onmiddellijk na het vertrek. Men was begonnen met biljetten te nemen aan eene onafzienbare legerplaats gelijk is. Het Pausdom slechts kau de krijgstoerus tingen, die steeds toenemen eu de volken te gronde richten, doen staken Waarom zou de Kerk twee groote natiëu (Frankrijk eu Duitschland) niet kunnen verzoenen, natiën, die elkaar niet meer kunnen beoorlogen, zonder vreeselijke puiu- hoopen te veroorzaken Wat de diplomatie, wat de roem niet vermag, dat zal de iu het Pausdom geïncarneerde moreele macht volbrengen, als men luisteren wil naar den Paus. Eu binnen korten tijd zal men naar den Vader der Christenheid moeten luiste ren, en wei is waar dan, als het ongeluk eu de rampen de hartstochten en de wraak tot zwijgen zullen gebracht hebben. (Slot volgt.) Men schrijft uit Rome aan de Défence Men weet dat de H. Vader sedert lang bezig is eene encycliek over de sociale quaestie te schrijven. Thans werkt Z. H. aan de uitwerking van het plan. Het merkwaardige stuk zal waarschijnlijk gepubliceerd worden tegen den tijd, dat de Fransche werklieden-pelgri mage naar Rome komt. De groud.ste'liugen van deze encycliek heeft Leo XIII reeds verleden jaar voor de Fransche pelgrims aangegeven. De wijze, waarop de Kerk en de Staat iu het sociale vraagstuk moeien tusschenbeide komen, zal op de eerste plaats worden ontvouwd. Leo XIII, die zich gaarne betreffende de groote quaestie van den dag laat voorlich ten, beeft in deu loop vau zijn jubiléjaar de meest gezaghebbende economisten en Staatslieden, welke hem bezochten, onder vraagd. Z. H. heeft over de verhoudingen tusschen patroon en werkman de grootst mogelijke inlichtingen gevraagd. Keizer Wilhelm, die eergisteren het door Bismarck gegeven parlementaire diner bijwoonde, heeft bij deze gelegenheid voor deu Heer Huene, lid van het Centrum, de orde van deu Roo ien Adelaar medegebracht, en bij het overrijken daarvan in het bizon der de verdienstelijke wijze iu het licht gesteld, op welke deze Afgevaardigde iu den Rijksdag heeft medegewerkt tot bet doen eu aaunemen van de wetsvoorstellen betreffende de marine. De Keizer onderhield zich op zeer opgedwongen wijze met alle aanwezigen, eu liet zich iu deu loop van verschillende gesprekken ongeveer als volgt uit: Ik ben eeu kind van den nieuweren tijd. Er is een nieu w tijdperk aangebroken. Ik blijf de Koning, maar ik ga gaarne met de volksvertegenwoordigers om. Miju grootvader bleef de omgang met beu nog vreemd. Maar de tijden zijn veranderd Dinsdag-ochtend te half elf uur is Ferdinand Vau der Taelen, de bekends leider der Antwerpscbe liberale partij, door eene beroerte getroffen eu op deu slag dood gebleven. tot Nürnberg. Hector verklaarde namelijk op den liettalligsten toon van de wereld, dat een langer traject veel te inspannend zou zijn, niet voor Cato, o neendie kon daar wel tegen, maar voor hem //Zie je, Cato, ik heb mij in de laatste weken wel wat overwerkt, en nu wil ik het ms op dit reisje eens heel gemakkelijk maken, en me volstrekt niet haasten, zie je, alles zachtjes aan, heel kalmjojes!" Indien Hector niet dien goeden inval het eerst had gehad, zou zijne vrouw op dien inval zijn gekomen en ook zij zou beweerd heb ben, dat zij het ter wille van zich zelve deed, om toch vooral haar dierbaren patiënt niet te doen vermoeden, dat zjj om zijnentwil be zorgd was. Hectjr was de beminnelijkheid in persoon, en vol attenties. Hij babbelde vrooljjk en op gewekt over koetjes en kalfjes, tot dat Cato, die bang werd dat het drukke praten hem hinderen zou, insluimerde en dan vermoeidheid huichelde. En nu hield hij zijn mond, om haar vooral niet te hinderen, trok het blauwe gordijntje voor het raampje, opdat de stralen dergloeien- De Fransche Ministerraad is niet voornemens de zitting der Kamers vóór den gewonen tijd te doen eindigen. De Kamers zullen bjjeen blijven tot op den vastgestelden tijd van heengaan. De Regeering zal de Kamer van Afge vaardigden verzoeken de begrooticg ten spoedigste goed te keureu, maar de quaestie van vertrouwen zal zij hierbij niet stellen. Volgens de Temps hebben de gerechte lijke administrateurs, door de rechtbank van koophandel bij het Comptoir alescompte benoemd ter vervauging van den Raad van administratie, in hun rapport geconcludeerd tot de verantwoordelijkheid van den raad van administratie. De procureur der republiek heelt onmiddellijk eene instructie geo pend, eu de rechter van instructie heeft daarop de dagvaardingen verzonden. De Kamer heeft het ontwerp aangeno men, waarbij een recht vaa 5 frank wordt gelegd op roggemeel en een van 5 frank op graan. Daarna ging de Kamer over tot de dis cussie over het ontwerp, strekkende om eene prijsvraag uit te schrijven voor de oprichting vau een monument ter herin nering aan de Fransche revolutie. Na eene zeer stormachtige discussie sprak de Kamer de urgentie uit met 249 tegen 231 stem men, maar besloot tevens niet over te gaan tot de behandeling der artikelen. Er ont stonden nu heftige discussies over de gel digheid van het votum. De voorzitter ver klaarde daarop, dat hij eene nieuwe stem ming zou doen houden. Het ontwerp werd ten slotte aangenomen met 265 tegen 206 stemmen. Het Journal official behelst het rapport der commissie voor het classificeeren der veroordeelde recidivisten over het jaar 1888. Daaruit blijkt dat er 5302 personen ver oordeeld zijn tot relegatie; 2289 hunner zijn naar de koloniën overgebracht; 344 staan op het punt van ingescheept te wor den; 194 hebben huune straf ondergaan eu worden voorloopig of voor goed terug gehouden om redenen van gezondheid of om andere redenen1086 oudergaan huune straf in Frankrijk; 185 zijn in vrijheid gesteld ten gevolge van het verleeneu van gratie of van voorwaardelijke invrijheid stelling. In het Lagerhuis heeft Lewisham ver klaard, dat onder verscheiden scheepsla dingen schapen, uit Duitschlaud aangeko men, gevallen van veeziekte zich hebben voorgedaan. De invoer uit Duitschlaud is daarom op 23 Maart verboden. Daarachter Nederlaud geheel vrij is van veeziekte, en de iu- en doorvoer uit geheel Europa daar vol strekt zijn verboden, heeft de Regeeriug niet anders kunnen doen dan het verzoek inwilligen, dat de Hollandsche beesten zul len vrijgesteld worden van de verplichting om in de haven vau aankomst te worden geslacht. Het Lagerhuis heeft in tweede lezing het wetsontwerp aangenomen, waarbij de de zon haar niet zouden hinderen, en sloot toen ook zijne oogen, alsof hij sliep. Maar van onder de wimpers bekeken zij el kander met buitengewone zorg. z/Tot zoover is alles goed gegaan boven verwachting!" dacht Cato, terwijl zij diep adem haalde. Toen de onhandige pakjesdrager hare hoe dendoos liet vallen, werd het gelaat van Hec tor een beetje rood, maar hij was dadelijk weer gekalmeerd, en nu vloog de trein al ander half uur lang over de rails terwijl de wielen knarsten, zonder dat zijne zenuwachtigheid iets erger werd. Zou alleen het uitzicht op wat ontspanning (lit reeds bewerkt hebben? Of was de kalmte, die hij openbaarde, reeds een gevolg van de verandering van lucht? Daar nu sliep hij en vast ookDat was zeker wel goed voor zijn geschokt zenuw gestel En wat ademde hij diep en geregeld Als die ellendige vlieg, die om hem gonsde, dat lekkere slaapje maar niet stoorde! Voorzichtig nam zij haren zakdoek, om het lastige diertje te verdrijven. Op datzelfde oogen- blik sloeg hjj de oogen op .(Wordt vervolgd»)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1