BINNENLAND. verkoop van geestrijke dranken op Zondag te Londen wordt verboden. GEMENGDE BERICHTEN. Men zegt, dat Engeland bij de Regeeriug v.j Tunis protesteert tegen de gemengde r jjktbanken, die bet weigert te erkennen, e i tegen de gerechtelijke onderzoekingen bij onderdanen van Engeland verricht ten »"ude de qualiteit van koopwaren te veri- üëeren. De bloedige catastrophe van Meyer- ling heeft nog een bloedig naspel. Tus- v.-.hen Graaf Hoyos, den bij die catastrophe '•auw betrokken vriend van Kroonprins itudolf, en den bekenden sportsman Bal- tizzi, een bloedverwant vau de Barones Wetsera,moet eergisteren op Fransch grond gebied een tweegevecht hebben plaats ge had, waarbij Baltazzi eene zware wonde bekwam. Een Weener blad beweert te wetendat «eHertog van Nassau zich eergisteren-avond naar Luxemburg begaf, om het regent schap over het groothertogdom te aanvaar den. Uit Belgrado wordt gemeld, dat Milan besloten is naar Constantinopel te gaan, omdat hij van daar desnoods sneller uaar Belgrado terugkeeren kan dan Na thalie. De veiling van Milan's zaken brengt zeer geringe prijzen op. Men meldt uit St. Petersburg, dat op 19 dezer bij de reis van den Russischen Kei zer en zijne gemalin saar Gatschina een spoorweg-aanslag is beproefd geworden door oude rails dwars over den weg te leggen. De hindernis werd tijdig ontdekt en de keizerlijke treiu kwam behouden aan. Nog dienzelfdeu nacht hadden er te St.Peters- burg huiszoekingen en inhechtenisnemin gen plaats, waarbij een handwerksman, zekere Jarzenski, zich van het leven be roofde, omdat bij hem verdachte voorwer pen werden gevonden. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat vertegenwoordigers der Circassiërs uit den Caucasus aldaar zijn aangekomen, om van de Porte de toestemming te vragen van eene algemeene landverhuizing der Circas siërs naar Turkije. De toestemming der Porte is onwaarschijnlijk. Waar zijn de miUiarden gebleven Deze vraag hoort men sedert 1871 uog dagelijks herhalen, als er sprake is van den ÏYansch- Duitschen oorlog. Wie echter nagaat welke ontzaggelijke sommen het krijgswezen verslindt, vraagt zich met nog meer verbazing af: Waar toch in 's hemels naam, komt het geld van daan Verbazend zjjn de sommen gelds, die de landbouwer en de handwerksman jaarlijks moeten opbrengen, om den anderen lieden,militairen, ambtenaren, geleerden, renteniers enz. den mond open te houden. Want hoe men ook redeneere, boer en arbeider of handwerksman zijn het, die voeding, kleeding en onderdak verschaffen. Heden geven wij een klein staaltje van wat het militairisme in Duitschland verslindt Sedert den Pransch-Duitschen oorlog hebben leger en marine gekost attentie!! 9456 millioen mark, dat is nagenoeg 16 millard gulden, Om deze som in zilver te vervoeren, zouden minstens uoodig zijn 5600 waggons, ladende elk 10000 kilogram. Deze uitgaven groeien van jaar tot jaar aan. Ondanks deze ontzaggelijke sommen, zijn er, halaas! in (hts land nog mannen, die naar niets anders streven, dan ook hier een toestand te scheppen als in Duitschland. Der onverbeterlijke militairisten streven is geen ander, dan het militaire juk, met den dag nog drukkender te maken. Wanneer zullen de Europeanen wijs worden en een einde maken aan den gewapenden vrede die het meest beschaafde werelddeel met on dergang bedreigt? (V. W.) Beeldendienst?In het keizerlijke paleis te Berlijn is de zoogenaamde gele kamer, waarin Keizer Willem overleed, in eene kapel herscha pen. Zjjn kleinzoon Keizer Willem II, heeft voor deze kapel een bizonder groot en schoon cruci fix bestemd. Waarom worden de Katholieken, wegens de beelden, die ze in hunne kerken hebbeD, van beeldendienst beschuldigd en de Evangelischen en de Lutherschen niet? Enkel en alleen omdat zij Katholieken zijn. (V. W.) De Baad van Ministers, samengesteld uit de hoofden der ministeriëele departementen, Van oordeel, dat Zijne Majesteit den Koning buiten staat geraakt is de regeering waar te nemen. Gezien het advies van den Baad van Staten van den 27sten Maart 1889. Gelet op de artikelen 38 en 39 van de Grondwet. Heeft goedgevonden en verstaan: De Staten-Generaal in vereenigde vergadering bjjeen te roepen op Dinsdag den 2den April 1889, des namiddags te 2 uren, met uitnoodi- ging aan de leden der beide Kamers zich op dat tijdstip in de vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te verecnigen. Afschrift van dit besluit zal worden gezonden aan de beide Kamers der Staten-Generaal. (St. Ct.) In het hoofdkiesdistrict Dordrecht is tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal (vacature-Osenbruggen) gekozen: de Heer S. M. Hugo Van Gijn (lib) met 1402 van de 260 S geldige stemmen. De Heer J. G. Van Schaardenburg (inl-rSv! en kath.' cand.j had 1202 stemmen. Bij de verkiezing in Maart 1888 werd Mr. J. B. Van Osenbruggen (libbij herstemming gekozen met 1413 vrn de 2715 stemmen. Het district telde 2864 kiezers. De Tweede Kamer heeft het debat voortgezet over de Arbeiderswet., art. 3 verbod van arbeid voor kinderen tot 12 jaar), met het amend-Ker- óijk-Zaaijer (uitbreiding van het verbod tot 13 jaar) en het amend.- Veegens (uitbreiding na het 12e jaar tot afloop van den cursus). De Heer Heldt wilde uitbreiding tot 14 jaar, in het belang van de kinderen en van de nij verheid. Hij beriep zich op de enquête en door hem verzamelde getuigenissen van patroons en werklieden. Hij zon voor het amend.-Kerdijk stemmen. In liet gemis van schoolruimte, om de kinderen langer school te houden, kan gemakke lijk voorzien worden. De Heer Bonner bestreed elke uitbreiding van het verbod, in verband met de behoeften van het gezin en de niet-wenschelijkheid om kinde ren meer te leeren dan zij voor hun stand be hoeven, terwijl hij zeer betwijfelde of de school beter bezocht zou worden. Ook zou het onbillijk zijn tegenover den vrijgestelden veldarbeid. De Minister van Justitie beriep zich op het enquête-rapport en bestreed, wegens onvolledig onderzoek, de uitbreiding van het verbod tot 13 jaar. Hij ontried de aanneming van de amendementen. In de zitting van gisteren werd het debat voortgezet over art. 5 der Arbeidswet (maximum van werktijd voor personen beneden de 18 jaar en in iabrieken en werkplaatsen van vrouwen). Hierop is voorgesteld:lo amendementen van de commissie van rapporteursom voor jeugdige personen den onbeperkten arbeidsduur reeds op 16 jaar te doen aanvangen; 2e amend.Fabius om niet door den Burgemeester maar door Ged, Staten dispensatie te doen verleenen, behalve in exceptioneele gevallen; 3e amendementDe Geer om den beperkten arbeidstijd in eens af op 11 uur te bepalen zonder aanvang en einde vast te stellen. Voorts om fabrikanten, die jeugdige personen en vrouwen doen arbeiden, te ver plichten aan een Burgemeester mede te deelen de arbeidsregeling in hunne fabriek; 4e amende ment- Bahlmann, om het einde van den arbeidstijd op 8 uur te bepalen, in verband met de wolindus trie, waarin kinderen met volwassenen moeten samenwerken, zoodat de volwassenen zeer ge schaad zouden worden door de beperking van den arbeidsduur tot 7 uren. De Heer Van den Bosch betoogde, dat het artikel niet toe te passen is op de gistpakkerijen en windmolens. De Heer Van Velzen beweerde, dat de steen- en pannenfabrieken glasblazerijen en olieslagerijen moeten uitgezonderd worden. De Heer Hintzen stelde een amendement voor om het artikel niet te doen slaan opjeug- dine personen buiten fabrieken en werkplaatsen. De Heer Sanders stelde voor den nachtarbeid tot 16 jaar te verbieden. AMSTEBDAM, 28 Maart.Gisteren-avond hield de Oranjebond welks doel, naar men weet, de afschaffing van de conscriptie is zijne eerste vergadering, onder voorzitterschap van den Heer II. M. Werker, in Frascati. De Bond heeft thans, naar uit de mededeelingen van den voorzitter bleek, bewijzen van instemming ontvangen uit 79 gemeenten van ons Land, en weldra zullen afdeelingen worden opgericht te Amersfoort 's-Bosch, Eindhoven, Botterdam en Schiedam. De heer Werker, herinnerde aan het voorstel- Schepel in de Tweede Kamer tot afschaffing van de conscriptie, zette breedvoerig uiteen de be zwaren van den Bond tegen de conscriptie, en hoe deze wenscht de conscriptie te zien ver dwijnen, om plaats te maken voor een leger, samengesteld uit vrijwilligers. Het beste middel, om geleidelijk hiertoe te geraken, achtte spreker dit, dat jaarlijks het contingent lotelingen met 1000 zal worden verminderd, in welk cijfer door het werven van vrijwilligers zou moeten worden voorzien. Een petitionnement in dien geest werd door spreker wenschelijk geoordeeld. In de eergisteren gehouden raadsvergade ring is mededeeling gedaan, dat door de Heeren De Bruyn berust wordt in .de rechterlijke uit spraak waarbij hunne vordering om schadever goeding wegens afsnijding der buizen der TIol- landsche gasfabriek, is gewezen. HEEMSTEDE, 29 Maart. Alhier zal op Meer- en Bosch het nieuw gebouwde gesticht, tot ver pleging van lijders aan vallende ziekte, in de eerste helft d. r Maand Mei geopend en in ge bruik worden genomen. Het getal patiënten in de inrichtingen is thans tot 100 gestegen. Omtrent den Utrechtschen jonk- man, die voorgaf eene erfenis van eenige milli- oeren te ontvangen te hebben deelt het L. D. de volgende bijzonderheden mede: Die „schatrqke// heer beitelde bij een hande laar in muziekinstrumenten twee piauo's voor f 1500, waarvan hem er éeue werd geleverd; een bedden-handelaar leverde hem voor een bedrag van f200,een meubelmaker voor eene som van f800, terwijl bij deze in bewerking was voor f 2500, een tapijt-handelaar had voor hem in bewerking voor f 3000, iemand leende bem eerst f6000, daarna f 4000, twee handelaars in wijnen leverden voor f300, waarvan de éenc de waarde terug kreeg. Eene firma in boek- en kunstweiken ver trouwde hem voor f 2300. Een schilder verkocht eene schilderij aan hem, doch leverde ze geluk kig nog niet af, daar er hier en daar Dog iets aan afgemaakt moest worden. Later als de heer in Leiden woonde, had hij uog veel meer noodig. Een kleermaker, die hem de noodige kostuums leverde, had de behendigheid zjjne leverantie weer in bezit te krijgen. De heer dineerde te 's-Hage voor f 10 daags; zijne maandpaarden aldaar kostten hem f 140 per maand, waarvan hij voor éene maand betaalde. Eiken dag kwam een palfrenier driemaal vragen of mijnheer ook uit rijden wilde! Enkele brieven, welke mijnheer ontving, waren geadresseerd aan //jonkheer" enz. In het Fieuivs van den Dag van 28 November kwam van hem met die onderteekening eene doodadvertentie voor van zekere mevrouw, ongetwijfeld degene, aan wie hij zijne „millioenen// is verschuldigd. De handelaars, hierboven vernoemd, zijn allen te Leiden woonachtig. Men schrijft uit Ooststelling- werf: Evenals men voor jaren in de couranten las bij wijze van reclame: „Maju komt!", zoo leest men dezer dagen ic een locaal blad: „Domela komt!" Alsof die de toestanden in onze veenderijen zou komen verbeteren! Het tegendeel is echter waar. Sedert de arbeiders hier kennis hebbeu gemaakt met Domela eu de zijnen, zijn de zaken verergerd, zoowel voor de veenbazen als voorde veenwerkers. De eersten kunnen door de har- haalde werkstakingen hunne klanten niet op tijd bedienen, dc laatsteD loopen dagen en wekeu rond, zonder een cent te verdienen. Hot samen spannen der arbeiders heeft het contracteeren der veenbazen uitgelokt, cu zoo staan de lieden, die elkander noodig hebben, dwars tegenover elkaar en de wederzijdsche belangen in den weg. Vele belhamels onder de opgestookte arbeiders zijn heengegaan, maar toch zijn er nog, die er hun werk van maken andereu op te zetten tegen de bazen, of zoo mogelijk het werken te beletten. Om dit laatste te voorkomen, hebbeu wij politie noodig en soms ook de militaire macht, waar door er kosten moeten worden gemaakt, die anders ounoodig waren. Zoo krijgt da veenbaas geen turf, de arbeider geen werk, en de sterke aim moet worden ter hulp geroepen om voor orde en veiligheid te waken. De bazen hebben dezer dagen besloten niets meer toe te geven. Dat alles r.u is het werk van Domela Nieu- wenhuis. Dat heet bij hem en zijne apostelen, van welke er velen onbeschofter in t3al en uiting zijn dan de meester zelf, op te komen voor onze arbeiders. Het mocht wat! Meer en meer ziet men, dat hij juist den arbeider het brood uit den mond houdt. Daarom wordt het getal werk lieden welke deze predikers hier liever niet zien, grooter, en dit is een gunstig teekeu des tijde. Monsieur Allan oine doodde met een schot twee beren. Eu hij stond verstomd over dit feit. Zoo zullen er meer zijn, die dit lezen. (Ah Sport.) De zoon van den Zwitserschen vice-consul te Cannes, die twee dames, moeder en dochter, welke laatste hij binuenkort zou trouwen, naar Genua gebracht had, is op de terugreis in een spoorwegrijluig nabij Pietra, in de Biviera, vermoord. Zijn lijk, bedekt met won den, was aldaar gevonden op den spoorweg. Het is bekend dat hij cp de reis naar Genua zich opgehouden had te Monte Carlo, waar hij aan de speelbank had gewonnen. Men vermoedt dat hij gevolgd was door reovers, die wisten dat hij aan de sperl laak met gunstigeu uitslag had ge dobbeld. Het is thans zeker, dat hij van zijn geld was beroofd. De afdeeling van het spoorwegrijtuig, waarin de misdaad gepleegd is, draagt de sporen van eeue langdurige worsteling. Men schrijft ons uit Maastricht: Evenals in vorige jaren door de Belgische munt, wordt onze provincie thans door Dui'sch geld overstroomd, cu doen da marken en gro- scheu niet minder hun nadeeligen invloed ge voelen dan eertijds de twee csntimestukken. Bij duizenden worden de marken kuustmaiig naar Limbu'g ingevoerd en tegen den vollen koers van 60 cent in betaling gegeveu. De winkelier, die zich ter wille der concurrentie genoodzaakt ziet, het Duitsche geld tegen dieu overdreven koers aan te nemen, doet, om het daardoor ge leden verlies te dekken, zooveel mogelijk zaken met Duitsche huizen, die hij in de vreemde muntspecie tigsn de volle waarde kan betalen. Hierdoor ontstaat groot nadeel voor den biu- nenlandscheu handel, en zou het daarom wen schelijk zijn, dat aan dit misbruik, wnvrouder de groot- en kleinhandel lijden, op de eene of andere wijze een einde kon worden gemaakt. Een reiziger met den locaal- spoorweg Apekloorn-Deventer, die aaogevr»egd had op de halte Duistervoorde (Ttvelloo) uit te etappen, verzuimde dit toen de trein stilhield. Een oogenblik later, toen de trein in beweging was, sprong hl] et uit. Hij kwam met het gelaat op een kilometerpaaltje langs den spoorweg en werd geheel bebloed opgenomen. Uit Eraneker wordt ons gemeld: Tengevolge van het verzoek van eenige inge zetenen te Tzum, hebben de postboden tnsschen Franeker-Arum vrij wat verlichting in hun Zondagsdienst gekregen, zoodat zij nu bijna den ganschen Zondag tot hunne vrije beschikking hebben. Na een onderzoek was gebleken, dat aan de postboden de dienst gemakkelijker kon wordm gemaakt, zonder dat de correspondentie er veel onder behoefde te lijden. Ook de bij dien loop betrokken brievenbestellers genieten van het toegestaan verzoek. Op het meer Chapala, bijGuada- lajara, in Mexico, is eene stoomboot vol passa giers gezonken. Een groot aantal mensehen hoeveel weet m»n nog niet kwamett daarbij om het leven. Er zijn reeds 50 dooden gevonden en velen moeten nog ouder het gezonken vaartuig liggen. Bij de landbouwers onder Zeddam, gemeente B rgh, hadden in den laatsteu tijd, des nachts, gedurig diefstallen van meel plaats, zonder dat het de politie gelukte, den dader te ontdekken. Verbreking van afsluiting werd niet geconstateerd, hoewel alle deuren van sloten waren voorzien. In den nacht van den 25sten op den 26sleu dezer gelakte het de politicdie zich in de schuur van den kruidenier M. iji r had doen opsluiten, den dief, een zekeren J. Oostendorp, op heeterdaad te betrappen, toen hij met een sleutel de deur opende. De dader had df-z-n sleutel, die door den eigenaar werd herkend, hem voor twee jaren ont vreemd. Hij werd dadelijk gearresteerd en den volgenden dag gevankelijk naar Arnhem over gebracht. In de gevangenis te Maastricht is overleden Pi«ter Cruyplant, oud-burgemeester en graanhandelaar, laatstelijk woonachtig te Machelen (België), wiens arrestatie wij onlangs mededeelden. Door de Belgische Bsgeeriug was zijne uitlevering gevraagd, al» verdacht van be drieglijke bankbreuk. Op last van den Keizer van Oos tenrijk zal een onafgewerkt portret van wijlen Kroonprins Budolf, door den Poolschen schilder Thadaeus Adjukieviqs aangevangen, alsnog ver der worden voltooid, met uil zondering van het aangezicht, waarin da Keizer thans reeds eene zoo treffende gelijkenis ziet, dat hij den kunste naar verzocht heeft geen enkele penseelstreek daar meer aan toe te voegen, hoewel deze zelf dit onderdeel nog voor ouafgewerkt houdt. Het portret stelt den Prins op een derde der natuur lijke grootte te paard voor in den grijs-blauwen klein tenue-rok van een Generaal. Slechts twee maal heeft de Prins voor dit portret geposeerd, laatst des Vrijdags voor zijn dood, en bijmaakte bij die gelegenheid afspraak met den schilder »oor eene derde zitting, welke geweest zon zijn op den dag van zijn sterven. De Heer Adjukievics is voornemens eene copie van dit stuk elders ten toon te stellen. In de onlangs gehouden buiten- gewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Zandvoortsche Tramwegmaatschappij is, naar het Hbl. mededeelt, met algemeene stemmen het voorstel van het bestuur aangenomen om tot liquidatie over te gaan, en werd het bestuur tot commisie van liquidatie benoemd. Door Prof. Korteweg, te Gronin- geu, is Zaterdag jl. van den Heer J. Cock, aldaar, het eene been onder da knie andermaal gebroken natuurlijk in het vooruitzicht op latere definitieve genezing. De Heer Cock is een der slachtoffers van de spoorwegramp te Kuiuerwold. Na de her stelling heeft het been de noodige stevigheid om er op te loopen niet verkregen. De Heer C., ongeveer 25 jaar, vroeger een sterk persoon, is thans zeer zwak. De som, als schadevergoeding gevraagd, moet door de Mij. tot Expl. v. Staatsspoorwegen te hoog zijn bevonden. D .Rechtbank zal ook in deze zaak uitspraak moeten doen. Tegen A. W., die b ij gelegenheid der jongste zanguitvoering te Ameide den pre sident der zangvereeuiging in het aangezicht schopte, is door de B chthank te Dordrecht eene maand gevangenisstiaf geëischt. Naar men verneemt, zal tegen de beide personen, die onlangs het lijk van den ver misten adsisteut aan het postkantoor te Deven ter in deu IJsel vonden, eene vervolging ingesteld worden, op grand, dat zij het geld (ongeveer f 3,) hetwelk nog in zijne pnrtemonnaie was, aan drank beehen opgemaakt. Doordat het quantum, hetwelk zij hiervoor kregen, te groot was om uuchteren te blijveu, verklapten z;j zichzelven. Te Nieuwediep zijn twee marine- mauozen met een briefje van ontslag uit den zeedienst verwijderd, wegens het verspreiden van oproerige socialistische geschriften. La Renaixensa van Barcelona spreekt van de ongehoorde verwarring, welke in het landverhuizershötel te Bueaos-Ayres heerscht tengevolge van de groote hoeveelheid landver huizers, die aldaar aankomen. Daarentegen toont de Begeering weinig haast in het tegemoet komen in de dringende uooden der landverhuizers, die zij zelve door hareagen en hveft laten o/erkomen. Dezer dagen bracht een Hamburger stoom boot 1400 personen aan; maar de meesten van hen hebben hunne terugvoering naar het vaderlaud geëischt, omdat zij beweerden bedrogen te zp. Dat de socialisten bij voorkeur gebruik makeu van klinkende woo'deu is bekend. Te Scheemda besloten sociale jongelingen eene vereeoigieg op te richten onder den naam //Canaille"! Eene rijke, oude dame, die in en buiten haar huis zeer op netheid en zorgvuldig heid is gesteld, heeft aaugcbodeu der stad Parijs een hoes of overtrek voor deu Eyffoltoren ten geschenke te geren. Daar kan heol wat zilver gaas aan gaan! De republiek Mexico zal haar leger met 5000 man verminderen, waardoor 1.825.000 doll, worden bespaard. Het minimum van taalkennis toont zeker wel iemand, die in éen woord even veel fouten maakt ais er letters in voorkomen. Dezer dagen schreef iemand: 't is een „vijd// en hij bedoelde „feit"! Het was dezer dagen den com- miezen te Breda bekend geworden dat eene part ij zout, honderden ponden groot, een der zooge naamde poorten zou binnenkomen. Eenige hun ner verscholen zich nabij het punt, waar de smokkelaars de gemeente zouden biunentreden. Spoedig kwame eenige manneu, naar het scheen met zwars zakk n beladen, voorbij; de commie zen lieten hen taan, wetende dat de eerste troep zakken met zand zou dragen. Een poos later kwam eene tweede groep mannen, eveneens be-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2