N I E U WE Woensdag 3 April 1889. 144® Jaargang. i)e souvereiniteit van den Paus en de wereldvrede. li U IT NL A N I). No 1374. Genezen. aboxstwementspbijis t 0,85 Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Aizonderlflke Nummers0,03 Dit blad verschijnt elke* DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG, B RE A IT: St. Janstraat Haarlem. JKMAINXLEN DRA 7 AGITE MA NON" AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTEISTTIÉH Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uit ge vers: KUPPERS L A U R E Y. (Slot.) Een militair orgaan, dat in Frankrijk in hoog aanzien staat, La France militaire behandelt in een hoofdartikel het thema van het »iuternatiouaal scheidsgerecht en constateert de noodzakelijkheid ervan met betrekking tot het vreeselijke lot, dat de natiën, bij het uitbreken van een «o- reldkrijg te wachten staat; doch dit orgaan houdt de oprichting van zulk een tribu naal, onder de tegenwoordige tijdsomstan digheden om velerlei redenen en gronden voor onmogelijk. De Observateur francais weeriegt echter deze gronden en bedenkingen van La France militaire en schrijft o. a.: »De noodzakelijkheid van een interna tionaal scheidsgerecht wordt van dag tot dag dringender. In het vorige jaar schreef een blad, dat anders zulke g< wichtige vra gen niet behandelt: »Als Europa geen middel vindt het probleem van het mili tarisme op te lossen, als het voortgaat zich door krijgstoerustingen uit te putten, met kazernen en vestingen zich te bedek ken, dan gaat het ziju oudergang te ge- moet. Alle Europeesche Staatslieden, die dezen naam waardig zijn, ziju in dit op zicht onze meening toegedaan. Maar wie zal het initiatief tot outwapeuing nemen? Wie? Ongetwijfeld hij, die de natuurlijke Vorst des vredes is, de erfgenaam vau die Pausen, welke ook in de middeleeuwen den vrede Gods hebben geschonken. »Is een iuternationaal tribunaal in onze dagen mogelijk? Ja, en de grooto Paus, die de Kerk regeert en die vau zijne be schavende taak zoo diep bewust is, zal daartoe aansporen. Onder welken vorm? Dat weten we niet. Wanneer? Ongetwijfeld zeer spoedig; de Paus is bezig eene inter ventie voor te bereiden. Hem alleen staat het vrij dien invloed wederom te doen leven welks heilvolle uitwerking het christelijk Europa zoo langen tij l heeft genoten. Buiten deze internationale acties van het Pausdom,welks verdwijuing(?) onlangs zelfs door een Protestantsch geschiedschrijver werd betreurd, bestaan er slechts revolu- tiounaire utopiën. Het Pausdom alleen kan met goed gevolg optredeu tot ontwape ning en vrede, omdat het de eenige zede lijke autoriteit is, welker stem door de Europeesche natiën en door de gansche menschheid kan vernomen worden. In een volgend artikel over de Voor- bereidselen tot eene internationale rechtbank, komt de Observateur Jrangais nogmaals op hetzelfde thema terug, wederlegt de van verschillende zijden aangevoerde bedenkin gen en zegt: »Iu de christelijke eeuwen is het Paus dom de scheidsrechter tusschen Vorsteii en F E V ILL E T O N. 11) Vervolg.) „Wat, slaap je niet?" vroeg hij verbaasd. //Ik? Neen... dat wil zeggen, ik heb zoo losjes... Maar jij, Hector? Heb ik je soms walker gemaakt, toen ik me vooroverboog?// „Neen. Ik kan in den trein niet slapen. Ik probeer het wel, maar het gaat niet. En dan bij die tropische hitte! Het is werkelijk Hij wou zeggen//om uit je vel te sprin- gen!" Maar hij bedacht zich, dat Cato dan weer die drommelsche zenuwachtigheid zou merken. En hij vulde den zin doodbedaard aan//liet is werkelijkheel wat warmer dan ik dacht." Cato was reeds lang overtuigd, dat deze gloeioven- temperatuur een voldongen feit was. Het baatte zelfs niet, of de beide raampjes openstonden, en wel vier of vijfmaal was zij op het punt geweest te zuchten, maar had dien zucht even haastig onderdrukt, als Hec- volken geworden, niet krachtens zijn reli gieus leerambt, maar tengevolge van de christelijke organisatie der maatschappij. Men mag het erkennen of niet, maar de Paus stond aan de spitse der menschheid; hij was tegelijdertijd de vuurbaak, de stuur man, de leidsman en de Vader, niet slechts iu d£ bovennatuurlijke, maar ook in de natuurlijke ordening. Op den dag waar op de Paus ophield dit middelaarschap uit te oefenen, was de christelijk sociale grondwet verdwenen. Een tijdlang speelde men het spel van het evenwicht, dat echter meer bloed kostte en meer menscheu ver moordde, dan alle oorlogen sinds de groote volksverhuizing en sedert den val van het Romeinsche Rijk. Met dit spel is het ge- daau; men zal het niet meer spelen. Wij hebben nu slechts de keus tusschen de oude barbaarschheid of het herstel van de chris telijke wereldorde. Iu een artikel met het opschrift. De Faus en de vrede van Europaach i ij It de Bien publicte Geut, het volgende: Het eenige geneasmi Idel bestaat inde wederinvoering van het volkenrecht. Maar wat is het recht zonder weigever, die het definieert, zonder rechtbank, die h it loepast? Als het wetboek gemaakt is, wie zal dan de moeilijkheden oplossen, wie zal eene be slissing uitspreken tusscheu de betrokken partijen? Er bestaat slechts een persoon, wiens onpartijdigheid voldoende gegaran deerd eu wieus aanzien groot genoeg is, en dat is de Paus. Om van den gewapeuden vrede en van een dreigenden oorlog, welke beide even verderfelijk ziju, bevrijd te worden, moet Enropa een scheidsrechter benoemen, en dezen eenig mogelijken en aanneembaren candidaat vindt het op den Stoel van Petrus. Verlangt Europa te gronde te gaan, dat het dan deze hulp weigere, welke de Voorzienigheid nog aanbiedt. WilEuropa gered worden, laat het dan zijne toevlucht nemen tot den Paus.t Bij eene andere gelegenheid schreef het zelfde Belgische blad: »Te midden van den thans heerschenden wedijver en van vijandelijkheden, van dorst naar wraak en van nationale hartstochten zien we een middelaar, die in staat is rust en kalmte, vrede en vriendschap aan te brengen en die de voorwaarden zal weten te ontwerpen van eene eerlijke en waarlijk vredebrengende ontwapening. Deze middelaar is de Paus, die door zijn universeel ambt staat boven elk on derscheid vau ras en door zijne onbestre den onbaatzuchtigheid verheven is boven elke verdenking van partijdigheid. Als Vader der groote Christelijke familie koes tert hij den vurigsteu wensch alle volken gelukkig in den vrede verzekerd te zien. »0! als toch de moderne natiën aan den vroegereu tijd dachten, als toch de Vorsten zich wilden herinneren, dat zij tor zijne geliefkoosde phrase//uit je vel te springen." //Weet je wat?" begon zij weer na eene korte stilte: //wat zou je er van denken, als we ons eens probeeren te verkoelen door een paar heerlijke perziken?" //Perziken? Heb je die dan bij je?// //Of ik! Ik dacht zoo, dat je het wel aar dig zoudt vinden, wanneer je daar in de woes tijn van de coupé onverwachts eene oase vondt. En daarom heb ik even voor we op reis gingen nog wat perziken en abrikozeu gekocht ik wist dat je er zooveel van houdt, ze zjjn puik-puik, en ze waren heel goedkoop.// //Dit is aardig van je!// zei hij. //Maar nu kom ik er kaal af met mijne lorrige druiven, die ik Tom nog even heb laten halen. Ofschoon, ik moet zeggen, lorrig zijn ze niet; neen, puik, puik zijn ze, om je geliefkoosde uitdrukking te gebruiken, van Barents uit de Willems straat. Ik weet wel, waar je dol op bent Kijk, daar, dat kleine zakje in den zak van mijn overjas Hjj wees naar het net, waar zijn jas tus schen de beide handkoffertjes lag. //Hoe lief van je 1" zei de jonge vrouw, //om aan zulke kleinigheden te d.enken en er zelfs Tom om te laten gaan, dien je toch zoo op den vreedzaamsten aller tronen een natuurlijken Voorzitter er. een providen- tiëeleu scheidsrechter hebben, de vrede der wereld zou dan niet afhankelijk zijn van de klachten van eeu grenswachter, van de pocherij eens onbezonneue, van de luimen van een despoot! Waarom moet het vaderljjke ambt vau liet Pausdom ons altjjd slechts als een verwjjderd visioen uit verv'ogeu eeuwen toeschijnen? Wel licht omdat de opstand der kindereu tegen hun Vader straf heeft vereischt en de ondankbare zonen in onophoudelijk elkan der opvolgende broedermoordende oorlogen heeft gestortTer oplossing dezer vraag is het voldoende, het geweten van Europa in liet licht der geschiedenis te doorgron den. Het heden is zoo ontzettend ellendig omdat liet verleden niet rein is. De toe komst ligt, in de handen der natiën, die vrij ziju als de individuen. Zal h|j nog komen de dag waarop de natiën, evenals de verloren zoon, met een hart vol be rouw eu geloof zullen opstaan eu zeggen Laat ons terugkeereu tot het huis vau onzen Vader? Daar zullen w|j wederom vinden de gerechtigheid, de broederliefde, den vrede eu al de goederen, welke w|j door onze schuld verspild en verloren hebben Dok de den Paus en der Kerk vjjaudige Italiaansche nieuwsbladen bebbeu in den laatsten tijd bet zooveel besproken idee van een scheidsrechterlijk ambt des Pausen behandeld, natuurljjk in een vjjandigeu, afwereudeu zin. De Diretto bij voorbeeld tracht het denk beeld op de hatelijkste wjjze belachelijk te maken eu durft zich zelfs de paradoxale uit drukking te vermeten, dat alle godsdiensten onverdraagzaam ziju en dat dus geeu eu- kele, dé katholieke godsdienst allerminst, den vrede kan prediken, eu als de Paus werkelijk de rol van eeu Vredes-Apostel zou op zich nemen, dan zou hij moeteu beginnen om eens voor altjjd afstand te doen van zijne wereldlijke souvereiniteit eu van zjpie eischen tegenover Italië! Zoo naïef deze laatste uitdrukking van de Diritto mag genoemd worden, er ligt toch eeu greintje waarheid in en tevens een bewijs voor de rechtmatigheid van de eischen der gansche katholieke wereld, iu dien zin uameljjk, dat niet de Paus, maar Italië afstand doe van Rome en den Paus weder herstelle iu zijne rechten eu vrij heid, dat Italië de volle onafhankelijkheid teruggeve aan den Paus in liet belang der goede orde en van den vrede der gansche wereld. Evenals Italië het tot stand ko men van een Europeesch congres tot af schaffing der slavernij tegengewerkt en ver ijdeld heeft, omdat dit congres op het ini tiatief en onder voorzitterschap van den Paus zou plaats hebbeu, zoo zal ook zoo lang de Romeinsche quaestie niet ten gunste van den Paus is opgelost, eeD beletsel tot moeilijk kunt missen „Kom, Tom heeft nog al lange beenen //Maar dat je zoo dadelijk het goede kantoor wistEn Tom heeft het kostelijk onthouden Barents uit de Willemsstraat. Zie je wel dat hjj tocli zoo dom niet is Heetor had op zijne lippen om te zeggen „tk heb het ook voor het uilskuiken opge schreven en den stommerik gezegd, dat hij naar de maan kon loopen, als hij zich ook maar even vergiste." Maar dat had wel iets van zenuwachtigheid, en daarom vergenoegde hij zich met de opmerking//Ja, de jongen doet tegenwoordig nogal zijn best. Om de waarheid te zeggen, hjj is zoo onbruikbaar niet, als ik vroeger wel dacht.// Onwillekeurig sloot Cato de oogen. Wat deed haar dat goed 1 Die woorden wa- r n eene verkwikking voor haar geschokt ze nuwgestel 1 Ja, er viel niet aan te twijfelen: de bevrijding van den telkens terugkeerenden en overstelpenden dagelijksclien arbeid, het ge voel, op weg te zijn naar het heerlijke berg land, deed nu reeds wónderen aan het zenuw gestel van haar man! Hij nam alles zoo kalm op, hij was onder alles zoo bedaard, als hij het zelfs in zijne gezonde dagen nooit was geweest. Hij vloog niet bij zulk eene on- verwezenljjking van het deukbeeld van eeu onder presidium des Pausen op te richten tribunaal een hindernis zijn tot herstel van den vurig gewenschten wereldvrede. Voor alles, derhalve vrijheid en vrede voor den PausEn dan eerst kan de wereld het kostbare geschenk van vrijheid en vrede verkrijgen. Iu de j!Zaterdag-avond te Luxemburg gehouden vergadering van den Staatsraad is besloten dat er, vóór de aankomst van den Regent in het land, eene proclamatie zal worden uitgevaardigd, de instelling van het regentschap aankondigende. De Kamer zou daarvau akte nemen, en den Regent uitnoodigen den eed af te leggen. De Reichs-Anzeiger bevat eene kei zerlijke aanschryving aan den Rijkskanse lier, waarb|j het opperbevel over de marine gescheiden wordt van het beheer. Het op perbevel wordt gevoerd door den comman deerenden Admiraal volgens de beschik kingen des Keizers; het beheer geschiedt ouder verantwoordelijkheid van den Rijks kanselier door den Secretaris voor de marine. Tot deze waardigheid wordt de Schout-bij- nacht Heusuer benoemd. Ten gevolge vau bet smelten der sneeuw, heerscht er in de provinciën Posen eu West-Pruisen watersnood. Van de stad Posen staan geheele gedeelten ouder water, waardoor vele honderden liedeu zonder dak zijn, evenals verleden jaar. De Keizer gaat morgen persoonlijk een bezoek aan de overstroomde streken brengen. De eerste zending cacao uit Cameroon is te Berljju aingekomen. Zij moet van uitmuntende hoedanigheid z|jn. Ook de be richten omtrent de tabak luiden zeer gunstig. Naar uit Frankfort a.d. M. gemeld wordt heeft aldaar eene conferentie plaats gehad van den Hertog, Erfprins vau Nassau, met den Luxemburgschen Minister Eyschen. De Hertog heeft zich bereid verklaard het regentschap te aanvaarden, nadat de ver- eischte voorzieningen getroffen zij a in ver band met het buiten staat verklaren van den Koning om de Regeering waar te ne men. Over de Samoa-eilaudeu heeft eeu ge duchte orkaan gewoed. De Duitsche oor logsschepen Adler, Olga eu Eber, eu de Amerikaausche oorlogschepen Trenton Vandalia en Nipsic zijn op de riften ge dreven en totaal verloren. De vergane kruiser Adler was 884 reg. tons groot, bad vier kanonnen, en telde 182 koppen, vau wie er 20 verdronken zijn. De Eber, eveneens vergaan, met 570 reg. tons, had 3 stukkeu geschut, eu was met 85 koppen bemand, van wie zich slechts 10 hebbeu kuuneu redden. Alle overigen, met den kapitein eu de officiereu ziju in de diepte verzonken met het schip, aangename temperatuur zou hij onder andere omstandigheden dat zeker hebben gedaan van de eene bank op de andere, hij trok niet woedend en tierend zijne jas uit, hij bromde niet over den rook van de locomotief, die telkens voorbij het raampje trok, hij hield zich dood bedaardJa, zelfs den naam Tom kou hij uitspreken zonder in een adem een leeljjk bijvoeglijk naamwoord er aan toe te voegen. Wat een verrassende ommekeer! Maar zij was niet van jlan dat nam zij zich vaster dan ooit voor zich door dit schijnbaar gelukkig begin (^want wie stond er haar borg voor, dat het niet schijnbaar was?) te laten bedottenZij mocht het niet moede worden, altijd geduldig voor den lijder te zor gen, al gedroeg hij zich ook nog zoo normaal. Dokter Muller had haar niet vergeefs verteld hoe de vork in den steel zat, en niet vergeefs een beroep gedaan op haar vrouwelijk ver nuft Zij richtte zich op en greep haar taschje, terwijl Heetor het keurig mooie zakje druiven opendeed. Zij koos een dor mooiste trossen uit, deelde die in twee helften, en bood Heetor de heerlijke sappige vrucht aan. (Wordt vervolgd,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1