N I E W E No 1375. Vrijdag 5 April 1889 !4da Jaargang. Twee factoren. BU1TENL A N Genezen. (Slot volgt.) ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Maariem 0.8? Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. 1.10 Voor het Buitenland 1,80 Afzïiiderljjke Nummer» 0,03 Dit blad verschuilt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUBEAÏÏ: St. Janstraat Haarlem. AGI'JE MA NON AGITATE. ?RIJS DER ADVEKTENTIÉN Van 1—6 regels 30 Cents, Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrij dag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K UPPERS fc LAUREY. Een enkele 'blik geslagea iu de schep ping overtuigt ous, dat de Schepper de kracht aau de zachtheid heeft gevoegd, om die schooue harmouie tot stand te brengen, welke wij in de natuur bewonderen. Delf de aarde op en gij vindt haar in de minera len; outleed de piauteu tot in hare fijnste vezelen en gij ontwaart de kracht; beschouw het dierenrijk en gij staat niet minder verbaasd over de uitwerking van twee fac toren; sla uwe oogea op naar het uit spansel, die miliioeuen werelden, zij ver kondigen in hare duizelingwekkende vaart des Scheppers kracht, doch eene kracht, die niets stoptends heeft, eene kracht, die geleidelijk is, die met zachtheid te werk gaat. Ook in 's menschen handelingen, in zijne daden tot nut der maatschappij, is dit het geheim om groote zaken tot stand te bren gen. Zal ons werken vrucht drageu dan moet het noodzakelijk krachtig en zacht zijn. Zonder zachtheid heerscht er wanorde en verwarriug. Indien de vereeuigiug deze twee eigen schappen in alles 's menschen daden moeten kenmerken, vooral is dit waar in éeu der belangrijkste daden, die wij te volbrengen hebben, namelijk iu de opvoeding vau het kind. Wil men het karakter van een Kina vormen, dat moet men het leeieu begrij pen, dat het ouder eeue macht staat, die over het kiud heerscht, doch dit is uiet genoeg. Het jeugdige hart wil uiet gebro ken worden; men moet met zachtheid te werk gaau. De bloem heeft niet alleen de krachtige stralen der zon noodig om iu groeikracht toe te nemen, de zachte adem van den zuideuwiud, die met dauw be zwangerd, des morgeus over haar heen- suizelt, is noodig om haar zachtjes te ver- frisscheu. De Almachtige is wederom in deze zaak voorgegaan. Is het iu de familie de vader niet, die de kracht voorstelt? En de moeder, is zij niet van natuur geneigd tot de tee- derheid? Is het niet uit die schooue harmonische werking van vader en moeder, van gezag en liefde, dat in den familiekring de goede opvoeding moet geboren worden? Welnu, niemand betwiste dan de waarheid, dat de opvoeder de voortzetter moet zijn van het werk der ouders. De opvoeder iu de school stelt den vader voor door het gezag, de moeder door de liefde. Deze twee eigen schappen, die iu zijne persoon moeten sa mengaan, zullen elkander aanvullen en volmaken. Een ieder, die met de opvoeding van kinderen belast is, moet het vaderlijk ge zag bezitten, hij moet het haudhaveu; zon der dat, is er geene orde, geene opvoeding. Daartoe is kracht en sterkte en somtijds eene groote zielskracht noodig; er moeten soms offers gedaan worden, om het gezag FEUILLETON. 12) Vervolg.) Het was ongehoord! Te Nürnberg konden zij geene droschke krijgen. Intussclien hadden zich zware wolken aan het luchtruim saamgepakt, en er vielen reeds enkele groote droppels. Mevrouw vond het vreeselijk, dat zij nu zoo na dien vermoeienden rit warm en bestoven, misschien nog iu een plasregen, te voet naar het hotel zouden moe ten o-aan, iels waarbij haar goed humeur, haar toilet° en hare gezondheid groot gevaar liepen. Hector dacht iets dergelijks doch in iet wat sterkere uitdrukkingen. Het was een schan daal, eene onhebbelijke streek, waarvoor alle Nürnbergers opgehangen dienden te worden. Hij wou"dat dit onweer, dat zich zoo dreigend aan het zwerk .ertoonde, ciie miserabele speel- goedstad met de droschkenverhuurders incluis in eere te houden; er moet krachtig ge werkt worden als het gezag is miskend om zulks te doeu herstellen; het bederf moet soms wordeu uitgesneden. Doch de opvoeder moet eene kracht tooueu, die zich zelve bezit, eene sterkte waarbij bij de kalmte der ziel bewaart; met andere woor den, de opvoeder moet eene groote zelf- beheerschiug bezitten. Daarin alleen heeft hij het onstelbaar middel om zijn gezag te bewaren en alle hinderpalen uit den weg te ruimen, om tot zijn doel te gera ken, zonder het hart van het kind te ver bitteren en afkeerig van hern te maken. Dat vaderlijk gezag, getemperd en ver zoet door de moederlijke teederkeid kan den opvoeder nimmer bezielen zoolang hij niet doordroDgeu is van den geest van zelfopoffering. Is het niet die deugd, welke wij zoo zeer bewonderen iu de moeder en die voortspruit uit hare natuurlijke liefde? Al de kommer en zorgen eener moede-, al hare waakzaamheid, hare ontberingen kosten liaar vt-le en groote offers. Zij brengt die echter gewillig eu met liefde, geleid als zij door de natuur. Maar de op voeder, aau wiens zorgeu het vreemde kind is toevertrouwd, heeft van de uatuur die maat van liefde eu teederheid uiet ont vangen. Die leemte iu zijn hart moet dus door iets anders worden aangevuld. Elders moet hij dus dien geest van opoffering gaau putten, die hem geschikt maakt de rol van opvoeder te vervullen. Die geest, dien hij van nature niet beeft, moet dus in het bovennatuurlijke worden gezocht. Het is geeu andere dan de geest van Hem, Die zegt: »Laat de kleinen tot Mij ko men.Het is uit dien christelijken geest, dat de opvoeder de moederlijke liefde put, doch eeue liefde zonder zwakheid, zonder begoocheling. Hier kormn wij cp eene gevolgtrekking, die voor de ouders, welke hunue kiuderen aau vreemde handeu toevertrouwen, van beteekenis is. Zal namelijk de opvoeder zonder gods dienst, iemand, die het bovennatuurlijke niet erkent, iemand voor wien de leer van Christus een fabel is, zal zulk een natuurmeusch die dubbele iol van vader eu moeder in de opvoeding kunnen ver vullen? Zal hij dien geest van zelfbeheer- sching en opoffering bezitten, die geëischt wordt om zich van zijne gewicht ge taak te k wijten Immers neen. Ouders en opvoeders, die zich weinig bekommeren over de opvoeding kunner kinderen, die slechts vragen of hunue kin deren goed leeren eu zich niet bekreunen over de vorming van huune zedelijke lei ding, zulke kortzichtige menschen begrijpen het gewicht, de belangrijkheid hunner zen ding uiet. Vroeg of laat oogsten zij de bittere vruchten huoner schuldige dwaas heid. De kiuderen, aldus ouderwezeu, eu opgegroeid, zullen ongetwijfeld voor hen eeue strafifeude roede zjju. De dagelijksche van den aardbodem deed verdwjjnen Een begin voor de reisBelachelijkAl de om nibussen bezetMaar wat drommel, waarom had Cato dan ook zoo getreuzeld met die verveleude hoedendoos, en waarom hadden zij nu ook zoo precies in den laatsten waggon moeten zitten Zoo dachten zij maar zij //dachten// het slechts. Een tijdje keek Hector wanhopig op het perron rond, alsof hij een gewillig offer uitzocht, waarop hij achter Cato's rug zijn toorn zou kunnen koelen. Doch toen bedacht hij zich, wenkte een besteller en droeg hem op een rijtuig te halen waarvandaan, dat moest de inan zelf maar weten. De oplossing was heel eenvoudigzooals Cato lachend op merkte. //Kolosaal eenvoudig 1" zei hij, terwijl hij haar uitvorschend aankeek. „Je bent toch niet ze nuwachtig geworden, omdat er geen droschke was, Cato //Weineen, integendeel lJa, ik bedoel, ik wil zegge adat dit regentje verkwikt na die verschrikkelijke hitte!" „Dus je hebt last gehad van de warmte?" ondervinding bewijst immers dikwerf en duidelijk de waarheid onzer uitspraak. Bij het debat over het verzekeringsout- werp beeft de rijksdag onder andereu eene bepaling er iu opgenomen, volgens welke kleine handwerkslieden, die een eigen be drijf hebben, zoolang de wet niet ook op hen toepasselijk zal zijn verklaard, in de gelegenheid worden gesteld om voor zich zeiven vrijwillig aan de verz kering deel te nemen, mits daarmede beginnende vóór hun 40e jaar. Voorts werd er een besluit geuomen ten gunste van personen, die geen rijks-, lauds- of gemeeute-ambteuareu, maar bij de invoering dezer wet toch in eeuig be drijf vau het rijk, van een bondsstaat, of van gemeenten werkzaam zijn. Zij zullen namelijk kunnen volstaau met zich te ver zekeren bij eene particuliere kas, die ge vestigd is of opgericht wordt voor zooda nig bedrijf als waarin zij werkzaam zijn. Zoodanige kas zal echter waarborg moeten leveren dat zij in werking en diensten voor den verzekerde gelijkstaat met de verzekerii g-wet. De Luxemburgsche Regeeringsquaes- tie schijnt reeds bevredigend te zijn opge- gelost Hertog Adolf vau Nassau zal als Regent optreden, en dat wel spoedig, nu onze Volksvertegenwoordiging deuKoniug-Groot- Hertog niet meer iu staat heeft verklaard otn de Regeering waar te nemen. De bepaling van het fauiilieverdrag, vol gens hetwelk voor het optreden van den Re- geut de Keizerlijke goedkeuring moest verkre- geu wordeu, wordt als vervallen beschouwd. Volgens den Amsterdamscheu correspondent van de Kölnieche Zeiiung (een Duitseher) zou waarschijnlijk gehandeld wordeu gelijk iu dit blad bjj de behandeling van het vraagstuk van het Regentschap met be trekking tot Nederlaua werd te kennen gegeven, te weten, dat men van het op treden van Hertog Adolf als Regent zou kennis geveu aan de Tractaat-Mogeudhe- den van 1867, die de zelfstandigheid en de onzijdigheid van Luxemburg waarbor gen. Door geeu van beu zal eeuig bezwaar worden geopperd. Te Weeueu weid aau Hertog Adolf bij zijn vertrek een zeer sympathiek afscheid bereid. Hij was in Oosteurjjks hoofdstad zeer geacht. Keizer Frans Jozef zal gaarne zien dat de Hertog, die onttroond werd als straf voor zijne sympathie voor Oos tenrijk, weder een regeereiid Vorst zal worden. De 72jarige Vorst moet nog zeer kras wezen, zoodat hij wellicht nog eenige jaren den regeerstaf zal kuunen zwaaien. Bij deze gelegenheid blijkt op nieuw hoe outrouwbaar de berichten zijn, van Frau- scbe zijde verspreid over alles, wat maar eenigszius tot conflicten zou kunnen aan leiding geveD. Zoo werd toch maanden ge leden verzekerd, dat Hertog Adolf reeds vroeg hij deelnemend. „Ik? neen. Maar ik dacht zie je, zoo in liet belang van alle menschen Kijk eens, wat eene heerlijke hui! Hè, en daar weerlicht het ook Vol majesteit rolde een donderslag boven de oude-eerwiiardige stad. //Ben je geschrokken?// vroeg Hector lachend. „Wel neen, volstrekt niet;// jokte het vrouwtje. „Waarom zou je ook?" vervolgde Hector. „Die donderslag is het natuurljjke gevolg van den bliksem." Eensklaps schaterde zij het uit, en Hector lachte ook vrooljjk over zjjue eigene dwaze woorden, die hem onwillekeurig ontsnapten in zijne zucht om haar te kalmeereu. „Het is hier allerliefst!" zeide lijj even daarna, op een toon alsof hij tot in het diepste zijner ziel er van overtuigd was. „Eene heerlijke lucht, geen spoor v«n stof, een mooi station, en dan een schilderijtje, stadsgezicht bij regen en bedekte lucht, links die groep huizen, en daar die prachtige boomen ik moet zeggen, het ia verrukkelijk mooiEn kijk eens, daar afstand had ge.laan van het gezag ten behoeve van zijn 37jarigen zoou. De nog zoo wakkere grijsaard wil zijn leven als regeerend Vorst besluiten. Het proces tegen de Ligue des pa- triotes is begonnen. Allen ontkennen ten sterkste dat de Ligue eeu geheim genoot schap was. Déroulèdo verlangde alleen verantwoordelijk te worden gesteld. Hij zeide dat de Ligue er zal zijn, waar eu wanneer zij noodig zal wezen. De Fransche Kamer heeft met 306 tegen 236 stemmen geweigerd, over te gaau tot de artikelsgewijze behandeling vau een ontwerp, strekkende om overtredingen, door de pers tegen de ambtenaren begaan, naar de eorrectioneele politie te verwijzen. In het Lagerhuis is met 230 tegen 177 stemmen de closure uitgesprokeu over de algeuieeue discussiën over het ontwerp tot versterking der vloot. Eeu amendement van Cremer, verklarende dat, men het oog op Engelaud's vreedzame verhouding tot de andere mogendheden, eene versterking der vloot onuoodig is, werd met 256 tegen 85 stemmen verworpen, en de bedoelde versterking daarop met 251 tegen 75 stem men toegestaan. De ellende in Italië neemt hand over hand toe, het patriotisme echter wordt nog altijd hoog opgeschroefd. Beide dingen openbaren zich om strijd in feiten. Dezer dagen is weder eeue commissie uit eeue provincie naar Rome gekomen, met het doel Koning Humbert te verzoeken eeu standbeeld voor zijn vader Victor Emanuel te komen onthullen. Dezelfde commissie is bij den Minister op audiëutie gegaan om te klagen over de ongelukkige crisis in den olie- en wijnhandel. Dit voorbeeld vau ellende zou met honderden kunnen vermeerderd worden. In middeu-Italië is de crisis algemeen. Of de Minister aau de commissie beloofde iets voor de verbetering vau den toestand te doen, wordt niet ge meld, maar de Koning komt inderdaad naar Lecce, om het beeld onthullen. De Bisschop van Sarzaua heeft honderd duizend lire gegeveu voor het oprichten van eeu weeshuis voor meisjes. Men ziet dat zoo de Regeering de hand op de lief dadigheidsinstellingen legt, om ze ouder hare administratie te brengen, de Katholie ken niet schromen nieuwe gestichten te vestigen. Pater De Montefeltro poogt ook een weeshuis te Pisa te stichten. Men verneemt uit Tanger, dat de Sultan van Marokko belooft heeft de schade bij Kaap Juby persoonlijk te vergoeden. De Engelsehe vloot zal Tanger herhaalde lijk aandoen, totdat de schade is vergoed. Naar het heet, zijn iu eeue voorstad te St. Petersburg de hoofddraden ontdekt van de samenzwering te Zurich, waarover de censuur de bladen verbiedt te schrijven. Iutusscheu hebben er nog steeds talrijke arrestatiën en huiszoekingen plaats. Naar gemeld wordt, zal de Spaansche Minister van Binneulandsche Zaken eerst- komt wezenlijk onze voortreffelijke besteller No. 19 met eene keurige droschke aan. Vlug zijn ze, die Nürnbergers eere wien eere toekomtZie je, dat is nog vlugger in zijn werk gegaan, dan wij in onze bekrompen rei zigerswijsheid droomden.// Men stapte in en reed in het voortreffelijkste humeur naar het hotel. Wel moest mevrouw driemaal het kamer meisje bellen, eer me.n wascliwater kreeg; wel wilde het slot van het groote handkoffertje ab soluut niet open, zoodat Hector, trots al zijne goede voornemens, uitbarstte: //Het is om dol te worden Maar daar hjj bespeurde, dat Cato hem met een angstig gezicht aankeek, kalmeerde hij zich dadelijk en verklaarde met een vriendelijk knikje, dat de huisknecht het ding wel in orde zou brengen. Deze kleinig heden uitgezonderd, ging de dag in de vol- maakste harmonie voorbij een gelukkig voorteeken voor de acht weken, die hun ston den te wachten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1