N I W E No. 1376. Zonlag 7 April 1889. 14(!a Jaargang. Wapenstilstand. BUITENLAND. y Genezen. ABOIfNEMEHTSPBIJfi Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het Buitenland Afzjuderlpke Nummers Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. 0.85 1,10 1,80 0.03 xtxaiEqr BÜKKAU: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PE.IJS DEB ADVEBTENTIJËN Van 16 regels 30 Cents. Slke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterljjk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPERS LAUREY. De beweging tegen de afschaffing van de plaatsvervangingen nummerverwisseling is tot staan gekomen. Door de wijze waarop Toörloopig aan die agitatie een einde werd gemaakt, is de eer van alle partpen gered. Men zal ons moeten toegeven, dat wij recht hebben van alle partijen te gewagen, daar zich onder de Katholieken verschil lenden partijen voordeden. Was men vrij algemeen overtuigd van de wenschelijkheid, zoo al niet vau de gebiedende noodzakelijkheid dat de plaats- Vervanging moet behouden blij ve,minder een stemmig was men omtrent de houding, die de Katholieken moeten aannemen iu af wachting van de indiening der Legerwet. Onze lezers zullen zich herinneren, hoe Wij ons schaarden aan de zij le van hen, die een protest niet ontijdig rekenden. Het ligt evenwel voor de baud, dat wij, van instemming getuigende met de bewe ging teg' n de plaatsvervanging zelve, daardoor nog geenszins wilden te kennen geven, dat wij ons zouden willen aanspra kelijk stellen voor elk woord, in Aden strijd der meeuingen geuit. Zonder eeuigen twijfel ziju er termen gebezigd, welke beter waren gezwegen. Keuren ook wij zulk eeue polemiek af, toch mag niet worden voorbijgezien, dat de toon van bet debat, het doel van de discussie uog niet veroordeelt. Nog is het onze overtuiging, dat het diep moet betreurd wordeu, dat de her vorming onzer legerorgauisatie in de rich ting vau den persoonlijken dienstplicht Wordt geleid. Al neemt meu aati, dat de afschaffing der plaatsvervanging in abstracto, uit een duiver militair oogpunt, wenscheiijk moet gerekend worden, dau nog ware het ge- raden de zaak niet door te drjjveu, nu zulk een belangrijk deel der bevolking zich tegen den maatregel kant. Met de nationale wensehen moet immers rekening worden gehouden. Ea nu mag toch wel eens heriuuerd worden aan het Woord van den Minister Modderman, dat bet volk niet uit 3/5 maar uit 5/5 be staat. Wij releveerdeu deze gedachte eukel om te doeu uitkomen, hoe de beweging tegen de opheffing van de plaatsvervanging al leszins is te rechtvaardigen. Niettemin verheugen wij er ons hartelijk Over dat een wapenstilstand door de leiders der beweging werd gesloten. Niets zon °us daarenboven aangeuamer ziju, dan dat het tijdelijk nederleggen der wapenen, door het sluiten vau een eerlijken vrede werd gevolgd. Het blijft onze meeniug, dat zulk een Eerlijke vrede best mogeljjk is. Reed) heb ben wij vroeger het denkbeeld aan de hand gedaan, hetwelk ten grondslag vau een defentieveu vrede kan gelegd worden. Wellicht herinneren onze lezers zich nog Wat wij schreven. Wij gaven namelijk het F E U ILL E T O N. Vervolg en slot.) Toen men op Rigi-Scheideck was gekomen, begon daar zulk een gezellig en kalm leven voor hen, dat zij zelf verbaasd stonden over den weldadigen invloed der verandering van Woonplaats. Zoo van tijd tot tijd vervielen zij eens heel eventjes in de oude kwaal, maar dit droeg er steeds toe bij om hun heldhaftig be sluit, om zich zeiven te beheerschen, des te Vaster te doen worden. De heerlijke lucht, de indrukwekkende kalmte der Alpenwereld, de lichte, voedzame kost en hun geregeld leven brachten ook het hunne bij tot beterschap. Door het vermijden van alle mogelijke con flicten werden de zennwen tot kalmte gebracht en daarmee wies ook de kracht om elk conflict te mijden, eene wisselwerking, die reeds op denkbeeld iu overweging aan om de plaats vervanging af te schaffen en uumnterver- wisseliug te behouden. Dat zou kuuuen vormen eeu eerlijk compromis, ten volle geschikt om de geschokte gemoederen tot bedaren te brengen. Yoor het oogenblik willen we daarover niet uitwijden, ons voorbehoudende later ons plan te ontvouwen. Hoogst aangenaam zou het ons zijn, wanneer meu vau des kundige zijde, maar altijd van zulk eene, welke niet eenzijdig over de beweging tegen de afschaffing der dienstvervaugiug denkt, wilde adviseeren over de uitvoer baarheid van ons voorstel. Gelijk wij vroeger reeds aanwezen, wordt ook bij het behoud der nummerverwisse- iiug de plaatsvervanging opgeheven, waut elk dienstplichtig nummer komt, tegenover den Staat (of het leger), tot ziju recht. D:e quaestie laten wij evenwel verder rusten. Als de L'gerwet er is (vooreerst komt zij niet) dau zal meu uog lang ge noeg over de vele oneerlijkheden kuuuen redeueerau, welke zij iu 't leven zal roepen. Foor hedeu wensehen wij ons te bepa len tot het uiten van eeu weusch. Nu de wapenstilstaud is gesloten, hopeu wij na melijk dat geen wapengekletter meer worde gehoord. Aan alle kauten moet Legerwet- rust heerschen. De quaestie der dieustver- vangiug moet tijdelijk ter zijde worden gesteld om voor andere vraagstukkeu ruimte te maken. Mei zal spoedig iu 't land wezen en met Bloeimaud komen de verkiezingen van de Provinciale Staten. Die stemming mag niet wordeu troebel gemaakt met de quaestie der dieustver- vanging. De Staten moeten »om«, voor zo >veel dat vau de Mei-keuzen afhangt. De wapeustilstaud worde dus gebezigd om strijd te voereu. De anti-liberale partij moet opnieuw, als iu Maart 1888, tot de overwinning wordeu gevoerd. Wel beeft men die zegepraal bemoei lijkt door de oude kiestabel voor de Staten te handhaven, maar boe treurig dat ook is, het mag niemand ontmoedigen. Juist die tegenwerkiug moet dwingen tot ver hoogde werkzaamheid. Alle krachten moe ten ingespannen wordeu om de liberalen te doeu gevoelen, dat zij niet over de meerderheid der kiezers te beschikken heb- beu als over volgzame lammeren. De liberalen moeten iu Mei ouder den indruk worden gebracht van de macht, welke de auti-liberaleu nog iu den lande kunnen uitoefeiiou. Nadruk moet gelegd worden op alles wat vereeuigt en alles wat verdeelt moet achterwege wordeu ge houden. Deed men anders, dau zou men de zaak vau het liberalisme dienen, hetgeen zeker geen goed Katholiek zou willen doeu. De Katholieken zullen letten op hetgeen te Rome eu te Parijs geschiedt; daar heerscht ook het liberalisme eu men weet met welk eeu resultaat. Het liberalisme nu is overal hetzelfde, overal staat het vijaudig tegenover het het eind der vierde week de meest verrassende resultaten vertoonde. Toen de zevende week ten einde liep, was Hector zoo volkomen overtuigd van de volko men genezing zijner Gato, en Cato van de ge nezing van haren Hector, dat zjj beiden hun hart uitstortten. Hector vertelde ronduit, wat dokter Muller hem had medegedeeld. //Ja,/' met deze woorden eindigde hij, //je waart zieker dan je wel dacht. Ik.zal je eerlijk zeggenje leven stond op het spel, en alleen mijn stalen wil kon je redden. In den beginne viel het mij wel moeilijk, mij over de kleine onaangenaamheden heen te zetten, maar langzamerhand raakte ik er aan gewend, en nu ben ik al zoo ver, dat ik mij niet be grijpen kan hoe ik zoo over elk bagatel kon opstuiven. Zie je, en zoo beeft die bezorgdheid voor mijn vrouwtje op mij ook kostelijk ge werkt. Ik ben nu een heel ander mensch en niets is nu weer in staat mij mijne philo- sophische kalmte to doen verliezen. Zijne vrouw had hem eerst met verbazing aangehoord, raaar nu barste zij toch hevig in geloot. De revolutie waaruit het libera lisme werd geboren, heeft dePriesters met geheele groepen naar het schavot gevoerd. Geeu vrede, zelfs geen wapenstilstand kan dus heerschen tusschen het liberalisme en de Katholieke Kerk. Daarvan doordringe men zich goed in Mei. Dau zal de quaestie der dieustver- vaugiug niet noodlottig werken op de uiting der keuzen voor de Provinciale Staten, maar allen, die in het liberalisme den vijand zien, zullen komen stemmen tegen de liberale candidate!). Stemmen is eeue daad verrichten, en daden moeten door ons worden gesteld tegenover da daden der liberalen. De Eerste Kamer heet het hechte bol werk der liberalen. Welnu, dat het valle! Zal dat geschieden, dan moet eendrachtig en veerkrachtig worden gestreden; dau moeten de wiutergrieveu worden vergeteu bij den lentestrijd. Katholieken waakt, opdat de liberalen u niet de nederlaag bezorgen bij de stem bus, welke u over eenige weken wacht. De dagen, welke wij beleven, zijn ern stig. Vreeselijke gevaren dreigen ook iu Europa. Eeu groot, ja eeu zeer groot en overwegend belang is dus bij de omzetting der Eerste Kamer betrokken. De anti liberale richting moet de meerderheid uit maken iu de beide Kamers. Die uitkomst kan verkregen worden, als er eenheid heerscht iu het kamp der anti-liberalen. Te Brussel hebben studenten, die den schouwburg iu de voorstad Ixelies bezoch ten, Donderdag-nacht te 1 uur, zich naar het Hotel Mengelle begeven, waar Boulan- ger zijn intrek nam, om hunne hem vij andige gevoelens op luidruchtige wijze te uiten; zij hadden zich hiertoe van fluitjes voorzien. De poiitie joeg hen echter uit elkander voor zij uit Ixelies iu de stad terug keerden. Laguerre, Laissant, Naquet, Millevoye, Dugaé de Fauconerie, ziju te Brussel aau- gekomeu, naar men zegt, om een nieuw manifest aan het Fransche volk op te stel len. Bij hunne komst was veel volk op de been, maar het bleef rustig. Reeds eenigen tijd geleden kondigden de sociaal-democrateu tegeu het voorjaar buitengewoon groote werkstakingen iu Duitschlaud aau, welke loonsverhoogiug ten doal hebben. Te Keulen, Neurenberg, Halle, enz. hebben nu verscheidene dui zenden metselaars bet werk gestaakt. Er is eene keizerlijke kabiuets-orde over de ramp bij Samoa opeubaar gemaakt, waarbij diep leedwezen wor It uitgesproken over het zeer groote verlies aan officie reu eu manschappen, die nog pas in De cember jl. hun leveu iu getrouwe plichts vervulling voor den Keizer en het Rijk hadden verbonden. De Keizer verwacht dat het vertrouwen der marine op hare voort durende ontwikkeling door deze ramp niet lachen uit. Zij vertelde wat haar op het hart lag. //Maar dat is plagiaatviel Hector haar een paar malen in de rede. Zoo'u doortrapte schelm Zij waren het eens, dat dokter Muller om zijne sluwheid moest gestraft worden, zij het dan ook op eene prettige manier. Deze straf gelukte prachtig. Zij wisten wel vooruit, dat Muller, als hij zijne beide patiën ten zoo volkomen genezen terugzag, zjjn Se~ lieim zou verraden en uit dit geval eene mo raal zou trekken. Maar dat pleizier zou hem vooreerst niet worden gegund. Zij zouden het doen voorkomen alsof zij, trots alle onthullin gen, overtuigd waren, dat die huichelachtige diagnose volkomen juist was geweest. Doch daarna zou een vorstelijk geschenk, bestaande uit honderd flesschen Rudesheimer dat wijntje, dat dokter Muller zoo streng verbood, raaar toch zoo gaarne dronk bewijzen, dat men hem voor zijn kunstgreep, die zijn paedago- gischen tact verried, hartelijk dankbaar was. En zoo geschiedde het, geschokt zal blijken. Het voorbeeld van hen die, hun plicht doende, verschei den ziju, moge voor de marine voor altijd eeue leidstar zijn, om haar voor het heil en den roem van het vaderland hare taak ook verder te doen vervullen. De Berliner Borsenzeitung gelooft, dat Luxemburg zijne neutralitet zal moeten opzeggen. Wanneer Hertog Adolf van Nas sau zegt zij het regentschap aanvaardt, komt Luxemburg in een geheel nieuwen toestand, waaruit de Vorst, zoodra alles in definitieveu toestand zal zijn gekomen, on getwijfeld de gevolgtrekkingen zal afleiden, die het belang van zijn Huis zoowel als dat vau het Duitsche rijk vorderen. Dat Luxemburg iu ziju tegenwoordigen toestand van neutraliteit blijft, eeu oud Duitseh land met geheele Duitsche bevolking afgescheiden vau het Duitsche Rijk,verhinderd aan het na tionale leveu deel te nemen,doorde neutraliteit slechts gebondeu en tot hulpeloosheid ge doemd,maar niet beveiligd,doorFraukrijK bij het uitbreken van een oorlog ongetwijfeld als eeu open weg naar Duitschlaud uit verkoren, dat deze toestand zou moeten wordeu gehandhaafd, schijut naar ous na tionaal gevoel onmogelijk. Luxemburg, reeds tot hetDuitsche tolverbond behoorende, moet ook tot het Duitsche rijk behooren. Hertog Adolf moet iu deu kriug der Duitsche boudsvorsten worden opgenomen; dit zal en moet ziju eigen dringende wensch zijn, eu niets staat de vervulling daarvan in deu weg. De internationale overeenkomst van 1867, waarbij Luxemburg tot eeu neutralen staat werd verklaard, kan onge twijfeld door den Vorst des lands worden opgezegd; waut die gewaarborgde neutra liteit is eeue gift, waarvan degene, wien zij is toebedeeld, kan afzien. De Frausche Kamer heeft de aan vraag tot machtiging om Boulanger te vervolgeu goedgekeurd met 355 tegen 203 stemmen. De rechtbank te Parijs zal hedeu (Za terdag) uitspraak doen in het proces tegeu de bestuursleden van het comité der Ligue des patriotes. Iu deu Italiaanschen Senaat werd de Minister Crispi door eenige leden geïuter- pelleerd naar aanleidiug van de ontploffing in de kerk bij gelegenheid van de jongste predikatie vau Pater Agostino. De Minister verzekerde, »dat alles in het werk gesteld was, om den prediker te beschermen. De toehoorders en de bevol king wareu rustig gebleven en in het bui- teulaud had het voorval niet de opmerk zaamheid getrokken. Misschien was eeu andere kanselredenaar medeplichtig aau de zaak. Kan liet ellendiger eu gen eeuer? 't Is duidelijk, dat de sectarissen van haat tegen deu welsprekeudea kanselredenaar vervuld ziju, die, als weleer eeu Ravignan of La- cordaire te Parijs, als een Roh of Has3- lacher in Duitschlaudduizenden en dui zenden door zijn machtig woord ii ver voering brengt eu op hen een onuit- t Cato ten minste, die den dokter het eerst te zien kreeg, speelde haar rol meesterlijk. Benuo zwoer by kris en kras, dat het inbeel ding was, neen, neen, zij wist wel beter, zij liet zich nu niet voor den gek houden. De dokter werd ten laatste wanhopig, vermoed de dat hij hier met eigenzinnigheid te doen had, en begon boos te worden. Doch eensklaps trad Hector binnen, en deze was zoo dankbaar, dat lijj al dadelijk door de mand viel. //Hoor eens, ouwe jongenzei hij, //niet boos zijn. We wilden je dien streek eens be taald zetten. Zie je, kereltje, zoo dom zijn we nu nietNiet waar, Cato //Dat zou ik denken!// riep het vrouwtje lachende. //Maar zonder gekheid Het was een kostelijke inval. Ge hebt ons heel wat geluk kiger gemaakt. Ik dank u van harte Zij drukte den dokter vroolijk de hand, ter wijl dokter Muller zich langs zijn baard streek en lachend zei: „Jullie bent toch nog een paar groote kinderen.//

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1