N I E U WE No, 1378. Vrijdag 12 April 1889 14da Jaargang. Verwereldlijkte hospitalen. De troost des levens. BUITENLAND. »H|j wilde liever van armoede bezwijken, dan langer de martelingen dier vrouwen te verdragen. HIM ABONNEMENTSPBIJC Per 3 maanden voor Haarlemt 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Aizonderljjlre Nummers 0,03 Dit blad verschjjnl eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. BÜBEAÜ: St. Janstraat Haarlem. AGIÏK MA NON AGITATE. ?BIJS DEB ADVEBTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPEES &LAUREY. Verschillende Fransche nieuwsbladen mel den vreeselijke, ijzingwekkende gevotgeu der verwereldlijking van de hospitalen. Zoo schrijft o. a. de Déjense: Meermalen reeds heeft de katholieke pers terecht uitgeroepe i, dat het eene on zinnige daad is de eerbiedwaardige Klooster zusters door wereldlijke ziekenverpleegsters te vervangen, dat nooit eene vrouw, in de wereld levende, de algeheele opoffering, de gestadige zelfverloochening kan bezitten van die Engelen van liefde, welke aan eene heilige roeping gevolg gevende het klooster betreden om daar of in een hos pitaal haar leven te eindigen.» »Meu behoefde geen profeet te zijn om tevoor- spelleu, dat de verwereldlijking der hospitalen de schromeljjkste gevolgen zoude hebben. Gisteren verhaalde de Petit Moniteur van een armen man, die in het hospitaal Cochin zoo onmeuscheljjk door de wereld lijke ziekenverpleegsters werd behandeld, dat hij smeekte om thuis in zijne ellendige zolderkamer te worden teruggebracht om daar te sterven. »Van eene andere zijde komen berichten bij ons in uit het hospitaal Necker, die wij zullen mededeelen in den vorm van vragen aan het Bestuur gericht, in de hoop dat de feiten onderzocht en de schul digen zullen gestraft worden. »Is het waar, dat men deu voorraad wijn en sterke dranken ter vrije beschik king laat van zekere slechte vrouwelijke personen? «Is het waar, dat bij totaal gebrek aan toezicht, de bevoorrechte personen, ouder de oogeu van stervenden, zich dronken mogen drinken? »IS het waar dat aan eene zieke eerst drie weken na hare komst in het hospitaal ge neeskundige hulp werd verleend? »Is het waar dat de eenige drank, die aan herstellenden gegeven wordt, enkel koud water is; dat een patiënt, aan long ontsteking lijdende, door de vergissing van een dienstdoend beambte, een koud bad moest doorstaan, ja, stervende en in be zwijming naar zijne legerstede terugge bracht, geen druppel wijn kon bekomen, die nochtans zoo noodig was »Is het waar, is het mogelijk, dat zieken genoodzaakt zijn, hun dorst met enkel koud water te lesschen? >Is het waar dat den patiënten zelfs de nachtrust wordt geweigerd door de onge hoorde onreinheid en ongbloofelijke wau- orde, die in de ziekenzalen heerscht? Is het waar dat bedden en meubelen als met ongedierte bezaaid zijn en ratten en muizen vrjj spel hebben in de zalen? »Is het waar dat men den dood der FE V ILL E T O N. Friezentrouw. Vervolg.) 3) Terwijl Nies Ipseu en de tweede knecht zich met het drenken en voederen der krijgsrossen bezig hielden, waren zijne verloofde en de andere meiden in de nabijzijnde keuken be zig om zoo spoedig mogelijk voor de gevreesde knevelbaardige sabelsleepers het beste gereed te maken, wat de spijskamer maar kon opleveren. De wachtmeester trad de schuur binnen, om er den aanwezigen voorraad in oogentchouw te^ nemen en uit te zoeken, hetgeen hij wenschte uit te plunderen. Na tien minuten was hjj met zjjn onderzoek gereed; hjj kwam de schuur uit om zijne dragonders op te zoeken, die reeds alleu in huis waren. Op het plein ontmoette hem Grietje, de sclioone, jonge Friezin, die zich voor de Zweedsche inkwartiering beseheiden had te ruggetrokken. De wachtmeester haar ziende, was met een sprong bij haar. Grietje gilde het luid uit. //Halt!// klonk er eene van toorn bevende zieken eerst dan bemerkt als de lichamen reeds ijskoud zijn? »Is het waar, dat de ziekenverpleegsters geen beter middel kennen om de kreten der stervenden te doen ophouden, dan die arme lijders en lijderessen te beleedigen en te bedreigen? >Is het waar, dat de eerste geneesheer zijn plicht verzaakt en slechts zelden in de zalen verschjjut, dat het dageljjkseh bezoek slechts door studenten wordt gedaan? »Is het waar, dat de dienstdoende ge neesheer des nachts dikwerf afwezig is, zoodat in vele gevallen de zieken door ge mis aau geneeskundigen bjjstand sterven? »Indien al deze vragen bovestigend kun nen beantwoord worden en wij hebben daarvoor gegronde redenen dan begrijpen wjj zeer goed, dat, volgens een gelootwaar- dige getuige, alle zieken vooitdureud roe pen: »Ach! waren de engelachtige Liefde zusters nog hier!» De metiscb, met zijn lichaam gehecht aan de aarde geljjk een slaaf aau zijne keten, heeft zijn leven lief en beschouwt deu dood als zijn ergsten en ouverbidde- ljjksten vijand. En nochtans staat hij willens en wetens somt|jds stil om het aard- sebe te vergeten en om aan een hooger doel te denken; hij luistert naar de stem zijner ziel, die naar hooger streeft; hij houdt aau den tijd vast en nochtans leeft hij met de toekomst; als hij gelukkig is, meent hij het gedroomde voorwerp te bezitten; de hoop, als eene Veronica, die hij op zijn kruisweg ontmoet, droogt zijue tranen af; en die hoop vindt hij in zija heiligen godsdienst, Godsdieust heeft de mensch noodig als brood. Niettegenstaande deze onomstootelijke waarheid, zijn er mannen opgestaan, zoo genaamde wereldwjjzeD, die gezegd hebben; wij willen deu godsdienst vernietigen, de hoop geheel en al wegnemen. Zij zijn aau het werk gegaan, ieder in zijn vak. Zij hebben gezocht en gekorven, gecijferd en ontleed en deu uitslag van hun werk hebben zjj hoovaardig naar de vier windstreken uit gebazuind. De mensch zoo riepen zjj, heeft geeue ziel, daar is geen ander leveH; als het lichaam dood is, dan is alles dood. Kan er wel onzinniger en onredelijker taal worden gesproken? De wereldwjjzeu van onze dagen gunnen aan het menscheljjk geslacht geene plaats waar het kan rusten, geene schaduw voor de brandende hoofden, geen druppel water voor de dorstige lippen, geene rust voor de vermoeide harten. Die waanwijzen, zij begrijpen niet, dat zjj droomen eu dat zij door hunne onza lige theorieën te verspreiden, medewerken aan deu ondergang van menschdom en stem en de Zweed voelde zich ras aan beide armen vastgegrepen. Zeker, het waren twee krachtige handen, die den snoodaard zjjn buit onttrokken, hem optilden en tien passen ach teruit wierpen. Met een van woede vuurrood-ontstoken gelaat stond Nies Ipsen beschermend voor zijne ver loofde en nam zijn tegenstander van top tot teen op. //Hond! brulde de wachtmeester in de heigste woede. //Hondl dat is uw dood! Vlegel, hebt ge lust met het Zweedsche ijzer kennis te maken Let er op, deugniet, uw uur is geslagen Hierop trok hjj schetterend zijn langen degen uit de scheede. //Bjj een lang mes behoort ook eene lange gaffel,// zei de knecht spottend en zonder angst. Deze deed een stap achterwaarts, greep in den hoop schooven, zoo pas binnen gebracht, en trok er eene lange, zware gaffel uit. //Dragonders, hier!// riep de Zweed met hee- sche stem, doch zonder de hulptroepen afte- wachten stormde hij reeds op Nies Ipsen los, die met zijne hooigaffel den degenstoot pareerde en bij een tweeden zijn tegenstander op den grond vastklampte, want met zulk eene kracht sliet hij hem de drie tanden iu de borst, dat maatschappij. Wat zou het leven zjjn als er geene hoop meer is, als den mensch het uitzicht op een leven hiernamaals werd ontnomen. De godsdienstige mensch hecht aan de gedachte van het eeuwige leveu meer dau aau ziju tij lel ijk bestaan. De godsdienst is ons hoogste goed, om dat hij ons gelukkig maakt en ons den sleutel geeft van het bestaan op aarde. De mensch hoopt na dit leveu een geluk te viuden, dat hij na niet begrijpt, maar waarin hij al zjjn troost stelt te midden van zijne rampeu en tegeuspoeden. God heeft het hem beloofd en Hij is getrouw in zijne beloften. Dat die waanwijzen, die God in niets willen erkennen en de hoop des Hemels uit de harten willen bannen, hunne onzinnige leeringen voor zich houden. Zij hebben wel de deuren der kloosters kunnen openbre ken, de Priesters uit kerk eu school kuuuen jagen eu de Zusters van liefde van de sponde der stervenden verwijderen, maar nooit zullen zjj uit de harten der geloo- vigen den godsdienst kuuuen verbannen en aan de Christenen de hoop eu den troost des levens kunuen wegnemen. Daartoe ziju ze niet in staat. Het college van Burgemeester en Sche penen van Luxemburg noodigt iu eene proclamatie de bevolking uit tot het uit steken der vlaggeu vau Luxemburg, van Oranje en van Nassau. Hoewel eeue luid ruchtige betooging thans minder gepast wordt geacht, wordt toch van particuliere zijde een fakkeloptocht op heden (Donder dag)-avond voorbereid. De Fransche Kamer van Afgevaar digden heeft het wetsontwerp betreffende de procedure van den Senaat als hof van justitie spoedvereischend verklaard. Na eeue wjjle beraadslagens werd de vraag in stem ming gebracht, of de algemeene discussie zal gesloten worden. Hierbjj had een ge weldig rumoer plaats, te midden waarvan men de kreten: »Het is schande! Leve de commune!» onderscheidde. Met 253 stem men tegen 242 werd beslist, dat de alge meene beraadslaging geëindigd zou zjjn. Audrieux verklaarde, dat hij de eer van zjjn naam niet aan dit votum wilde ver binden. Met 321 stemmen tegen 222 besloot nu de Kamer tot behandeling der afzou- derljjke artikelen over te gaan. Na achtereenvolgende goedkeuring van al de artikelen werd het geheele ontwerp met 318 tegen 205 stemmen aaugeuomen. De zitting werd om tien uur opgeheven. Men gelooft dat de Kamer heden (Donder dag) zal uiteengaan. Boulanger bestelde7000 visitekaartjes te Brussel. Een daarvan zond hjj naar het »Mai8on du Peuple», waar de Belgische de punten ervan aan den achterkant door den rng boorden en een duim diep in den grond staken. Onder een vreeseljjken schreeuw, was de wacht meester gevallen en binnen eene minuut een lijk. Grietje slaakte een kreet van ontzetting. „Vlucht Nies!// gilde zij uit vau angst. „Naar het strand! naar het strand daar ligt de boot!// //Ja, Grietje!" sprak de knecht vastberaden. „Maar gjj moet mee naar Romoë. Kom Hij greep haar bij de hand en beiden ijlden naar het strand, sprongen in de eenige zich daar bevindende boot, die de koene Fries aan stonds door forsche riemslagen van het land dreef en roeide op Eomoë aan. Inmiddels waren de dragonders door het rumoer van tafel opgesprongen en naar buiten geijld. Zij vonden hun aanvoerder badend in zijn bloed. De tweede knecht, die den strijd uit de verte had aangezien, naderde bevend en verhaalde het voorgevallene. Daarop renden de Zweden naar het strand, en ofschoon de boot reeds meer dan drie duizend passen van het strand verwijderd was, zondeD zij de vluchtelingen toch nog uit hunne korte karabijnen eenige kogels achterna, welke het vaartuig echter niet bereik- socialisten vergaderen. De Reichsanzeiger maakt een Regee- ringsbesluit bekend, waarbij de Minister van Oorlog, Generaal Bronsard Yon Schel- leudorff, op verzoek, is ontslagen en Ge neraal Verdy Duvernois in zjjue plaats is benoemd. De nieuwe Minister van Oorlog, was onder den vroegeren Minister Kamecke ïeeds directeur vau het algemeene Oorlogs departement, later commandeerend Gene raal iu de gewichtige grensvestingen Kö- nigsberg eu Strassburg. Hij wordt voor eene der bekwaamste Hoofdofficieren ge houden. De vorige Miuister, Bronsart Yon Schellendorf, moet iu den laatsteu tijd, naar het gerucht wil, niet altoos met het hoofd van den Generalen staf, Graaf Waldersee, op alle punten van millitair beleid eens gezind z|ju geweest. Dr. Vou Lauer, de oude ljjfarts van wjj- len Keizer Wilhelm I, is te Berljju over leden. De liberale Perseveranza van Milaau zegt in eeue karakterteekeuing vau den Heer Crispi, dat de Miuister als intimus vau deu grootmeester der vrijmetselarij het Katholi cisme haat met deu haat der vrijmetselaars. Ziju speldeprikken tegen het Pausschap hebben den Paus enkel zeer gedaan, maar de glorie der Kerk niet verminderd. Hij heeft eenige onnutte artikelen voor de strafwet gemaakt, welke overal zelfs buiten Italië protest uitlokkeu; hij heeft een dwazen strijd begonueu tegen de vereeniging van de katholieke Italiaausche Missies in het buitenland enz. Zjjn gedrag is een voort durend vijandelijk optreden, een onrecht tegen de Kerk, dat deu Staat volstrekt geen diensten bewijst. De Jacobjjuen-natuur, gelijk Taine die heeft gekenschetst, open baart zich in den Italiaauscbeu premier op geweldige wjjze. De Perseveranza gebruikt het woord onrecht» om het leed aau te geven, dat Crispi der Kerk berokkent. De Osservatore neemt bizondere akte van het woord. Naar hetgeen uit Bucharest wordt gemeld, beoogt het nieuwe coalitie-miui- sterie Lascar-Catargi voornamelijir wraak oefening tegen de partjj van Bratiano, alsook wijziging van Rumenië's buiten- landsche politiek in een voor Rusland guustigen zin. Tot het nieuwe Kabiuet behooren eenige verklaarde vjjanden van de regeerende dynastie. In overeenstemming met de beslissing van deu Nationalen Raad in de Lichten- steiger schoolquaestie heeft de Zwitsersche Stendenraad met 23 tegen 19 stemmen een verdeeling van openbare scholeu naar de geloofsbelijdenissen verklaard te zjjn ou- vereenigbaar met de bondsgrondwet. Uit Madrid wordt gemeld, dat de Spaauscbe Regeering afwijzend heeft be schikt op de aanvraag van China, betref fende benoeming van Chiueesc'ne consuls ten maar doelloos in het water vielen. Aan eene vervolging viel voorloopig niet te denken, wjjl er geen tweede boot aan het strand lag. De Zweden keerden naar de woning terug en hieiden onder elkander raad. Eenigen sloegen voor om tot straf voor den moord aan stonds de geheele boer.'erjj in brand te steken; doch gelukkigerwijze werd dit plan door een ouden, tamelijk verstaudigen ruiter verijdeld en men stelde voor den bezitter te straffen met eene geldboete van 10000 mark. De arme land man bracht zijn geheelen schat, zijnde 150 mark, en zwoer bij hjog eu laag en onder tra nen, dat hij niets meer bezat. De dragonders stelden zich nu, wijl er niets meer te bekomen was, daarmee tevreden, maar verklaarden aan stonds onder allerlei vloeken en bedreigingen dat zij na acht dagen zouden wederkomen om de rest der opgelegde som aftehalen en zjj dan den rooden haan over liet gebouw zouden laten kraaien, in geval de geëischte som nog niet ter hand werd gesteld. Daarop bonden zij het lijk van den wacht meester op zijn paard en trokken afzonder nog verder aan hun eigenlijken last, de requisitie, te denken. Wordt vervolgd,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1