B i i\ K IX L A D~ GEMENGDE BERICHTEN. Iets over 't koken. Voor geest en hart. den Koniug-Groothertog en het Huie van Oranje-Nassau. Die ga,vo,elens strekken de bevolkingen eer, zoowel als de souve- reinen, die ze wisten te verdienen. Het is niet zonder aandoening dat ik heden de tengels van het bewiufi overneem uit de verzwakte handen van onzen ongelukkigen souverein, mijn bloedverwant, vriend uit den tijd der jeugd, die, na het groother togdom veertig jaren van onafhankelijk heid en voorspoed te hebben gegeven, thans het slachtoffer is van een onverbiddelijk lot. De zware taak van het regentschap, die uwe constitutie en mijne familiewet mij oplegt, ik aanvaard haar in de hoop dat de medewerking vah allen, die tot nog toe zoo vruchtbaar hebben samengewerkt aan het bestuur der openbare aangelegen heden, ook mij zal ten deel vallen. Met u Mijuekeeren Afgevaardigden en de andere organen der openbare macht zal ik ge trouwelijk en loyaal ouzen hooggeëerdeu souverein dienen. Ik zal ten volle de con stitutie en wetten des lauds eerbiedigen, wier verstandige toepassing zoo krachtig tot de ulgemeene welvaart heeft bijgedra gen. Vau beden af ben ik Luxemburger met hart en ziel. ToejuichingIk vraag alleen, met u werkzaam te zijn voor de zedelijke eu stoffelijke ontwikkeling vau cms gemeenschappelijk vaderland, voor de handhaving zijner vrjje instellingen, voor de bevestiging zijner autonomie en onaf hankelijkheid. Door zoo te bandelen zal slechts mijn plicht, doen, en plicht, gjj weet het bij ondervinding, is altoos het richtsnoer en de hoogste wet vau het Huis van Oranje-Nassau geweest. En ik voeg er dadelijk bij, dab die plicht met mijne innige wenschen Overeenstemt. Dit ge voel kan ik niet beter uitdrukken dan door mij te bedienen van het oude devies va(n het Huis van Oranje-Nassau, welk devies de Koning en ik ruim dertig jaren geleden hebben aangenomen voor de Orde Viau den Gouden Leeuw bij de beide tak ken van ons Huis, het devies, hetwelk gjj reeds menigmaal met warm gevoel hebt toegejuicht, en dat op dit oogenblik de lofspraak van kqfe verledene zoowel als de verbintenis voorde toekomst is: Je maintiendrcvi Da rede weqd met herhaalde toejuiching begroet. Eene zwarje wolk aan den Italiaapschen hemel. Volspns de officiëfele opgaven telt het Italiè-een thans 80 millfc^ii inwoners. Van deze 30 milli- oen zijn Cr 65,000 permanent in de gevangenis; terwijl liet aantal dat jaarlijks met den kerker keunis maakt, het schrikwekkend cijfer van 250,000 bedraagt. Om hiervan een denkbeeld tp krijgen, moet men berekenen, dat van de 120 inwoners er een kennis maakt met de gevangenis. Id een dorpje alzoo van 600 inwoners ziju er vijf, die jaarlijks in en uit de gevangenis komen. 'tls schrikkelijk, als men bedeukt wat deze klanten den Staat kosten primo aan huisvesting, secundo aan bewaarders efi bewakers, tertio aan kost en kleeding, quarto aan veroordeeling. Ofschoon 4e schatkist tot op den bodem leeg is, moet er toch geld geschaft worden, om voor bet geboefte gevangenissen te bouwen, die in Italië evenals hier te lande met meer weelde en meer comfort zijn ingericht, dam de woniugen voor de verdedigers des vaderlantb, de kazernes. Onze zoogenaamde volksvrienden willen het zoo. 'tls een eisch des tijds. (F. PF.) Wie een hond wil slaankan licht een stok vinden. Dit is ook 't geval met Crispi, den Italiaanschen premier. De hond zijn in dit geval de katholieke, godsdienstige instellingen. Acht soorten van deze zullen op voorstel van Crispi door den Staat worden geannexeerd, ïïóne mooie gelegenheid om de beroofde staatskas weer wat te stijven. Tot een van deze instellingen, welke opge heven zullen worden ten voordeele van den Staat behoort die van den huwelijks-uitzet. Het aantal dezer stichtingen bedraagt 2916, aan kerken en weeshuizen, verbonden. Brave meisjes krijgen reeht op eens zekere som gelds, die haar, wan neet ze trouwen, of in het klooster gaan, met den intrest moet worden uitgekeerd. Crispi beweert nu, dalt door dezen huwe lijksuitzet de echtverbintenissen der armen en bijgevolg ook de armoede of het pauperisme wordt bevosderd. 't Lijdt geen twijfel of het voorstel van Crispi zal worden aangenomen. Met wettelijk ge stoten penningen kan de Regaering zich weer een tijdlang utt de geldverlegenheid redden. Als op deze wijze eene Begeering zich meester maakte van de bezittingen der Loge, men zou de vrijmetselaars-drukpersen van de geheele wereld dag en nacht doen zwoegen en kraken, om Op te komen tegen ë'ene ongerechtigheid zonder weerga,, Nu bet katholieke instellingen geldt, ten behoeve van armen, nu is de roof geene ongerechtigheid. (F. W.) Domheeren in de 19. eeuw. Als eene bizonderheid lazen wij dezer dagen, dat er in Pruisen nog drie domkapittels bestaan, waarvan de Kapitteftarscn alles behalve Geestelijken zijn. Tot het domkapittel van Brandenburg be- hooven o. a. de Generaals der cavalerie Von Albedyll en Von Wintërfeldt, de Luitenant-Ge neraal der cavalerie Van Bredow enz. Tot het domkaritttej van Mersebtteg: de Ge neraal der infanterie Von Pape en nog 11 an deren. Tot dat van Npftfflbarg de vroegere Minister Von Boetticher, de Generaal Von Voigts-Bheetz, dokter Rödenbeck enz. Zijn de jaargelden welke deze heeren jaarlijks trekken naar gelang van de waardigheid van 15,000 tot 2,000 mark. Behalve deze jaarlijk— sche uitkeeringen, hebben de heeren op de meeste plaatsen nog eene dienstwoning met tuin, die zij verhuren. Welke verplichting hebben deze wereldlijke dom- of kapittelheeren Zij verschijnen jaarlijks op een bepaalden dag in éene der domkerken te Brandenburg, Mer- seburg of Naumburg, in zwart geestelijk ornaat met rood fluweelen baret en wonen er eene godsdienstoefening bij. En waarvandaan komen deze gelden? Gelijk de titel reeds aanwijst uit katholieke stichtingen, dateerende, de oudste, uit de 10e eeuw. De hervormers verdreven in 1521 de katho lieke geestelijke domheeren uit hunne stiften en stelden later hunne lui als dusdanig aan Reeds meermalen is zelf door evangelische afgevaar digden er op gewezen, dat deze geldeD anders dienden besteed te worden. De bezitters zijn echter van een ander gevoelen, en de zaak blijft men op den ouden voet voortzetten. Hoe meer men in de geschiedenis leest, hoe meer men begrijpt, waarom de reformatie zooveel gereformeerd heeft. (F. TF.) De Minister van Oorlog heeft bepaald dat onder het aandeel van de provincie Zuid- Hol land in de lichting militie van dit jaar moeten voorkomen: 6 houtwerkers of timmerlieden, 2 scheepstimmerlieden, 2 smidsbankwerkers en 1 ketelsmid, welke alten bestemd zijn voor het korps pontonniers te Dordrecht. Maandag 15 dezer zal te Delft eene al- gemeene vergadering gehouden worden van den Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Zuid- en Noord-Holland, ter bespreking van de aanstaande provinciale verkiezingen. Van de miliciens der lichting 1889 zijn ingedeeld bij de infanterie 8190, de cavalerie 375, de artillerie 2240, de genie 195, makende samen het jaarlijksche contingent van 11000 man. Te Rotterdam is eene afdeeling gevestigd van den Oranje-Bond, de vereeniging tegen de conscriptie. Veertig personen zijn toegetreden. Na discussie werd besloten dat de drie heeren welke de vergadering geleid hebben, Katholieken, het bestuur zouden uitmaken met een of twee Protestanten en een of twee Israëlieten. De Tweede Kamer heeft jl. Vrijdag de behandeling der arbeidswet ten einde gebracht. De wet werd aangenomen met algemeene stem men, behalve die 4 van Domela Nieuwenhuis. In hare zitting van gisteren werden aange nomen eenige naturalisatie-ontwerpen, het ont werp tot bekrachtiging van de overeenkomst met de gemeente 's Hertogenbosch, tot prov. heffing in Zeeland, en met 62 tegen 8 stemmen de onteigeningswet voor den weg van het Dru- tensche pontveer naar den Ochtenschendijk. De Minister Mackay verklaarde dat de Re geering het formulier vau afkondiging en intitule der ontwerpen onveranderd laat. Mocht bij de afkondiging van de wetten de Raad van State of de Regent het koninklijk gezag waarnemen, dan zal het formulier worden gewijzigd. De Heer Tak betwijfelde de bevoegdheid der Regeering tot die wijziging. De Minister hield die vol met een beroep op de interpretatie van den Minister Heems kerk, bij de Grondwetsherziening. HAARLEMMERMEER, 12 April. Door den burgemeester alhier is een bevelschrift uitge vaardigd, dat de honden in deze gemeente muil korven moeten dragen van 12 April tot 12 Augustus e. k. Men leest in de New-York-Herald (Ph- rijsche editie) van 9 April, onder het opschrift: //Oproer aan boord van het stoomschip Noord- landien ouder dagteekening: Southampton 8 April het volgende: Zestien landverhuizers van het stoomschip Noordland, hier binnen, vluchtten heden van hst schip, na eene worstsling met enkelen der bemanning, die hun het heengaan wilden belet ten, eu kwamen aan wal. Drie van lien legden eene verklaring af, waarbij zij zich beklagen over de behandeling aan boord, en omdat men had geweigerd, hen van boord te laten gaan. Ten opzichte der aanvaring verklaarden zij, dat een onvoldoende uitkijk aan boord werd gehouden, en dat de schoener door de passa giers werd gezien toen zij nog 300 meter was verwijderd. Zij stellen de officieren der Noordland voor de aanvaring verantwoordelijk. Het duurde 20 minuten voordat er eene boot te water was, om den schoener te helpen. De Noordland wordt de Southampton door de scheepsbouwmeesters gerepareerd, daar de ma chinist en de bemanning niet in staat waren het werk te vollooien. Het machtigste weegtoestel der wereld werd onlangs in de fabriek van Krupp te Essen voltooid. Het draagvermogen is 100,000 kilogrammen. De politie te Budapest is op het spoor gekomeu vau een curieus misdrijf. Een schooljongen ui. hypnotiseerde een groot aantal zijner makkers, met het doel om hun hunne ouders te doen bestelen en hem de opbrengst uit te leveren. Nagenoeg eene geheele klasse was op die wijze door hem bewerkt; de kinde ren stalen geld in hunne ouderlijke woning en brachten het trouw naar den hypnotizeur. Londen viert ditjaar den 700n verjaardag der verkiezing van den lord-mayor. Volgens Figaro zal er bij die gelegenheid een groot diner gegeven worden, waarop men de Burgemeesters zal uitnoodigen van alle groote steden van Europa en Amerika. De directeur der lucifersfabriek te Apeldoorn heeft aan de werkstakers bekend gemaakt, dat allen, die Woensdagochtend niet op den gewonen tijd aan het werk waren, on herroepelijk van allen arbeid ontslagen zouden worden. Zij hebben de verstandigste partij ge kozen en ziju rustig aan den arbeid gegaan. De leider der beweging is evenwel ontslagen. De hoedente n toonstelling te Brussel werd door den Burgemeester geopend met eene toespraak tot de jury. Deze bestoud uit 18 dames, die in 9 gropsn waren verdeeld. De hoeden waren in drie categorieën gerangschikt: voor dames, voor jonge meisjes, voor kinderen; elk was weer verdeeld in drie afdeelingen: luxe- hoeden, burgerhoeden, goedkoops hoeden. Er waren door 40 dames 270 hoeden ingezonden. 6000 meuschen bezochten da tentoonstelling, die van half 3 lot 5 uren geopend bleef. De entrees bracht 4500 frs. op. Den eersten prijs (medaille en 100 frs.) voor een //chapeau de luxe" kreeg kreeg Augusta Defossez te Brussel. In de Engelsche stad Watford heeft een knasp van vijftien jaar, Joseph Tayu- ton, zijn tienjarig zusje, terwijl hij alleen met haar in huis was, doodgeslagen. De jeugdige moordenaar was eerst gevlucht, maar hij werd weldra gevonden en aan de politie overgeleverd. Eene inzending van eigenaard i- gen aard gaat van de Leeuwarder stroo-karton- fabriek naar de Parijsche tentoontoonstelling. Het is eene aan die fabriek op artistieke wijze ver vaardigde Corinthische zuil, behalve het kapiteel geheel van strookarton van uitnemende kleur. De zuil is ongeveer 4.60 M. hoog; zij draagt aan de voor- en aau de achterzijde een rjjk geor- ueerd schild van gebrand carton. Op het eene schild staat: //Leeuwarder stoomkartonfabriek, cartonnerie, Leeuwardeu. - Dir. J. J. Kuipers"; op het andere: (/Witting Brothers, Londres E. C. 49, Canooustreet." De zuil bevat 350 kg. stroo karton; zij rust op een voetstuk, samengesteld uit losse bladen karton tot een gewicht van 650 kg. De geheele ruimte afgeloteu door koor den van rood pluche, aan vier gebronsde stand aards bevestigd, die de zuil inneemt, is 10 M2. Dinsdag werd te Noordwijk vooi- jaarsmarkt gehouden met een jongen stier en éene oude geit. Te Dorenwerd (Gelderland), waar verleden jaar herhaaldelijk gevallen van besmet telijke ziekten voorkwamen, hetgeen word toege schreven aan het gebruik van onzuiver beekwa ter, ziju in den laatsten tijd op verschillende plaatsen pompen geslagen, welke uit de onderste lagen kristalhelder water in overvloed verschaf fen. Alle ingezetenen kunnen daaruit thans uit muntend drinkwater halen. Op een bal te Meerane, in Saksen, is dezer dagen weder eene dame het slachtoffer geworden van een nauw corset.Zij viel onder het dausen plotseling onder hevige zenuwtrekkingen op den grond en was eenige oogenblikken later overleden. Men meldt ons uit Valkenburg: Da gedenkzuil ter herinnering aan de 50 jarige hereeniging van Limburg met Nederland, waarvan j.l. Maandag alhier de eerste steen werd gelegd, wordt vervaardigd uit Sibbersteen; zij wordt 10 M. lang met eene middellijn van 5.40, op een fondement van 6 M.; boven het fondement vormt ze een driehoek; op eene der vlakken is het wapen van Nederland, op het tweede dat van Limburg en op het darde de volgende inscriptie in gothisch aangebracht schrift: „Het hertogdom Limburg 50 jaren hereenigd met het koninkrijk der Neder landen 18391889: opgericht door de Vereeni ging het Geuldal, jaar MDCCCLXXX1X.„ In den steen is eene loo ten bus gemetseld, in houdende de volgende ®orkonde: //Deze eerste steen is gelegd op Maandag 8 April 1889 door den E.Achtb. H. Loisel, Bur gemeester vau Valkeuburg en eere-president van het Geuldal.// Het driehoekig gedeelte is gekroond met 3 valken. Het geheel is in streng gothisehea stijl ontworpen door den architect Job. Cuypers te Amsterdam. Als eene bizonderheid kaume- degedeeld worden, dat in de kwnekerij van den lieer J. C. Elinlc Sterk te Halsteren, hij Bergen op Zoom, den lOden dezer de eerste asperges van den kouden grond zijn gestoken. Te Londen is het eerste nummer verschenen van Santa Lucia, een maandblad voor blinden. Het wordt geredigeerd door de dames Hodgklin te Richmond, en wordt gedrukt met voelbare stippen, naar een stelstel dat eeuigszins het alphabet van Morse nabijkomt. De inhoud, van bellet: istischeu aard, komt men dien van het gewone Engelsche „magazijn// overeen, en de prijs bedraagt slechts 2 sh. per aflevering. „G r o o t v a d e r„ H. li o 11 r o p te D e 1 f- strahnizen kreeg dezer dagen het bericht, dat ziju 50e kleinkind geboren was. Daarvan zijn nog 47 in leven. De verzending van visch, versch vleesch en wild per post in ijsverpakking woidt in Duitschland nu ook toegelaten bij verzending in manden. Da mand moet op den bodem zijn voorzien van eene dikke laag suoo; daarover moet perkamentpapier zijn uitgespreid, hierover eene dikke laag zaagsel eu daarop het ijs iu niet te groote stukken. Do koopwaar, op het ijs liggende, moet rondom zijn gedekt met perkameutpapier en eene voldoende laag stroo. De bezending moet gemerkt zijn met het woord r/Eis". Deze ver pakking wordt ook toegelaten bij verzsndiBg t'1 het buitenland. Het plan is ontworpen om Pa' door de telephoon met Londen te verbinden, moeten te dezer zake reeds onderhandelingen 'I geopend. In de Uilenburgersteeg te A' sterdam viel eergisteren-middag eene vrouw, met glazenwasscheu bezig was, uit eene twe^ verdieping en kwam op een kind terecht. vrouw was onmiddellijk dood; het kind werd verpleging naar het gasthuis vervoerd. Uit Edam wordt gemeld: Bi n n weinige dagm wordt alhier een nieuw gebou' kaaspakhuis in gebruik genomen, dat niet na' ten zal den alouden roem van ons stedeke het gebied van den kaashandel te baDdba" Het draagt den naam van de Stad RotterdO en is gebouwd voor eene Rotterdamsche fir1" Het beeft eene oppervlakte van ongeveer M2, is vier verdiepingen hoog en strekt tot be' ging van 60 a 70 duizend kazeD. Toen eenige belangstellenden Oudenbosch eeuige dagen geleden, den grafkel^ openden, waarin het lijk rust van den Zeeree!' Heer Helmons, overleden in 1881, was hunne vt' bazing niet klein, het lijk uog bijua geheel o' geschonden aan te treffeD. De luchtreiziger G. Grais dee' mede: dat de reden waarom hij jl. Zaterdag Amsterdam niet heeft kunnen opstijgen, das'1 was gelegen, dat zijn kleine ballon alleen bet" keud is voor de zwaarte vau een man met scherm, en de regen, die dien dag van 12" viel, door den ballon zwaarder 4e maken, b' opstijgen heeft belet. Vooraf was dan ook a«" gekondigd, dat de toegangsbewijzen voor "e volgenden keer zouden geldig zijn, iudien b' weder de opstijging en nedcrdaling mocht W' letten. Hij heeft nu alle voorzorgen gecoin011 om heden, Zaterdag, te halt vier precies, op stijgen. Te Deventer heeft de politie hand gelegd op een jongen van 14 en een v»1 17 jaar, die van de huizen de zinken pijp0' welke tot afvoer van regenwater dienden, afrtd ten, eu bij eenige aldaar wouende kooplieden 1 gelde maakten. Omtrent de toedracht der on vluchting van twee gevangenen uit het hulpb"1 vau bewaring te Utrecht, wordt nog het volg0" de medegedeeld. Aan den ontvluchten J. W'1 tebol was eenige huisdienst opgedragen, waarJo" hij gelegenheid had bij den gevangene M. v»1 der Linden op de schoenmakerswerkplaats komen. Eerstgenoemde had ontdekt, dat e' poortje uitkomende op het Nicolaaskerkbö] waardoor gewoonlijk de magazijnsgoederen wori binnengebracht, eu op deu dag vau de ontvlud' tiug stroo was gefourageerd, ongesloten waj zoodat daardoor gelegenheid bestond om 1 vrijheid te komen; deze bevinding vertelde aan V. d. L., en beiden vatte het plan op, 01 te. ontvluchten, waaraan zij gevolg gaven, eu 4' hun dan ook gelukte. De schildwacht, die slechts op zeer kort' afstond op po3t stond, heeft van de vlucht nb' gemerkt. Door de justitie is reeds een onderzoek iug8 steld, hetgeen waarschijnlijk zal leiden tot eef vervolging vau den bewaarder, met het sluit"1 der deuren belast. Hoe eenvoudig de zaak ook i;, toch lieeeft m"' over het koken nog geheel verkeerde begrippf' In vele huishoudingen wil men van een sta vleesch te gelijk eene goede soep eu een smakelij' gebraad hebben, wat toch volstrekt niet k1'1 samengaan. Rundvleesch, dat werkelijk eene goei soep geleverd heeft, is gewoonlijk zoo uitgekook' dat het droog, taai, vezelig, onsmakelijk en moej lijk te verteren wordt. Wil men goed smakelij vleesch hebbsn, dan moet het in kokeud wat"! opgezet en daarin gekookt worden. In koke"1 water stollen de eiwitstoffen, die in zoo gro"'1 hoeveelheid in vleesch voorkomen; zij vormen e"' omhulsel om de spiervezels, waardoor het wa'e' niet op het vleesch kan inwerken en dit dus oa niet wordt uitgekookt. Het blijft daardoor kracht eu sappig. Is het dus om het vleesch zelf te doen, en ni' om den bouillon, dan moet men het verscb' vleesch met kokend water opzetten. Wil na"' daarentegen een Zier krachtigen bouillon hebbel' dan moet men koud water gebruiken. Het eiwit de andere oplosbare stoffen gaan dan in het wat" over en men krijgt een smakelijkeo, voedzam0' bouillon; is het vleesch vooraf fijn gehakt, da' kan het nog beter worden uitgetrokken. In Engeland is dit een bekend feit. Soep et0' de Engelscheu zelden, en ouder alle standen wor" het rundvleesch gebraden gegeten. Bij het brad0' nl. worden de spiervezelen eveneens door het g6,' stolde eiwit omhuld, zoodat er van de aappigb0'1 niets verlorer. gaat. Wordt er echter in aanzie"'' lijke huishoudingen soep bereid, dan komt be. uitgekookte vleesch toch nooit op tafel, hoeW" veel van de voedende bestanddeelen er nog aanwezig zijn. Sedert het vleeschextract in d handel is gekomen, kan men toch goed vleesch goede 3oep van hetzelfde stuk rundvleesch hebbe0! men zet het met kokend water op en voegt Wl den bouillon het extract. Geef veel! Hbt is zoo zoet iu stilte W denken aan de tranen, die men heeft gfl' droogd. Niets is ons nader dan het hart e° toch is het soms, door kwade gedachte"' zoo ver 7an ona verwijderd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2