N I B U W E No. 1380. Woensdag i? April 1889» 1.44a Jaargang. Moderne handel. BUITENL A N i). Friezentrouw. 4) iBOJrNEMESTSPBIJB Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. i 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzonderlijke Nummers0,03 Dit blad versehjjut eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. B U R E A USt. Janstraat Haarlem. awiDSjxr AGTTJS MA NON AGITATE ?BIJS DEE ADVEBTENTIÉN 7an 1 6 regels 30 Cents. Slke regel meer 3 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Ui tg evers: KUPPEBS I.AUREÏ. In den laatsten tijd hebben wij wederom kuuuen zieu op welk eene wijze de prijzen van handelsartikelen door de groote specu lanten, onafhankelijk van vraag of aanbod, kunnen opgedreven of verlaagd worden. Te Parijs ageert sinds eeuigen tijd het zoogenaamde kopersyndicaat. Deze vereeni- giug kocht namelijk eiken voorraad koper op en maakte zich meester van de voor naamste kopermijnen in onderscheiden lauden in en buiten Europa. De prjjs van het koper werd door dit syndicaat ver dubbeld. Velen geloofden, dat deze vereeui- ging dien hoogea prijs niet zoude kunnen handhaven, omdat door die prijsverhooging de productie zeer zoude toenemen. Iutusschen werden de aaudeelen van het kopersyudicaat tegen een fabelachtig hoo- geu prijs aan den man gebracht. Zoodra nu de aandeeleu geplaatst waren, kou men met den voorraad Koper, eene nieuwe »af~ faire« beginnen. Het syndicaat behoeft slechts het koper plotseling aan de markt te brengen, het artikel wordt dan weer lager in prijs en daardoor dalen ook de aandeeleu van de onderneming. Het syndi caat koopt dan de bijua waardelooza aan deeleu voor een appel of een ei op, om te gelegener tijd het jammerlijke spel op nieuw te beginnen. Met zijue tegenwoor dige affaire verdient bet syndicaat meer, dan de waarde van alle kopermijnen eu kopervoorraad te zameu bedraagt. Het eigent zich van de handelaars der beide wereldronden eeuige hotiderdmillioeueu toe, zonder daarvoor iets te doen of iets te heb ben geproduceerd. Fransche dagbladen vermeldeu over het bedrijf vau het kopersyudicaat het volgende: Iul885 kostte het kilogram koper fr. 1.10. Frankrijk gebruikte 20,906,000 kilogram, die 22 millioeu franks kostten. Iu den aanvang van het jaar 1887 was de prijs van het koper fr. 1,03; het verbruik was iu de eerste tien maanden van dat jaar 21 millioen kilogram. In October 1887 trad het door Secretan en Rothschild op gerichte syndicaat in werking en reeds den 30en December van dit jaar was de prijs reeds fr. 2,20. Ondanks deze prijsver- hoogiug werden in de beide laatste maau- den van 1887 nog 4 a 5 millioeu kilogram verbruikt. Iu 1888 werd die prjji gehaud- baafd en vermits er in dat jaar voor 55 mil lioeu koper werd verbruikt, moest de Fran sche nijverheid aan het syndicaat 55 mil lioeu franks meer betalen, dan de gewone prijs van het koper bedraagt. Het door de Sociélé des Métaux en Rothschild opgerichte syndicaat is thans nog vour 9 jaar gecon stitueerd eu zal dus elk jaar van de Fran sche nijverheid deze som eischeu. Tot welke noodlottige gevolgen zulk eene kunstma tige prijsverhooging van grondstoffen kan leiden, valt licht te begrijpen. Fransche dagbladen vragen dan ook of artikel 419 FE LI ILL E T O N. Vervolg.) II Toen Philippus II van Spanje in 1594 bezit nam van Portugal, verbood hjj aan zijne nieuwe onderdanen alle verkeer met de Nederlandsche opstandelingen. Wilden nu Hollaudaclie koop lieden, die tot hieraan de Indische specerijen uit Lissabon gehaald hadden en door geheel Europa verspreidden, een hunner voornaamste handelsartikelen niet geheel en al verliezen, dnn moesten zij thans zeiven probeeren zicli een weg naar Indië te hanen. Doch hun zeelieden ontbrak het aan vol doende kennis der vaart naar Indië, welke zich geheel in handen hunner vijanden, de Span jaards en de I'ortugeezeu, bevond, wier koop- mansvlag destijds op de uitgestrekte zeeën de alleen heerschende was en zich fier omhoog verhief op alle sterkten en factory en der tal rijke Afrikaansche en Indische kuststations. van het strafwetboek, hetwelk den aankoop van handelswaren, prijsverhooging ten doel hebbende, met straf bedreigt, niet kan toe gepast worden. Ten opzichte van het tin heeft thans juist het omgekeerde plaats. Het tin is bizonder goedkoop en de lage prijs van dit metaal zal zoo laug duren totdat er weer eens een syndicaat gevormd wordt, dat met het tin handelt als met het koper. Als het koper tot den laagsten prijs is gedaald, zal de prijs van het tin zeer hoog zijn, daarvan kan men zich verzekerd houden. Ook de koffie heeft, wat den prijs be treft, iu het laa'ste jaar eene rol gespeeld. In Hamburg werdeu 16,313,500, te Havre 13,860,000, te Antwerpen 3,260,250, te zameu 33,109,750 zak Sautos-koffie ver kocht. Vermits nu de provincie San Paulo in Brazilië, aan welker hoofdstad, Santos, deze koffiesoort haar naam ontleent, jaar lijks slechts ongeveer drie millioen zak koffie produceert, is het zoo klaar als de dag, dat de oogst reeds elt maal op die drie plaatsen werd verkocht, alvorens de kolfieboouen rijp waren geworden. Elke koop eu verkoop veroorzaakt F/s pCt. onkosten, zoodat ook daardoor de prjjs van dit artikel belangrijk wordt verhoogd. Van vraag eu aanbod kan bier geen sprake zijn, evenmin van oogst of ver bruik, waarnaar de prijzen wordeu gere geld. 't Is eenvoudig de macht vau eenige rijke speculanten, die de prijzen doen stijgen, zeker niet ten bate van handelaars eu koffiedrinkers. Toen onlangs iu de Fransche Kamer door de radicalen eu socialisten de op heffing der graanrechten werd verlangd antwoordde de Minister van landbouw, Viette, dat hij daartoe nimmer zoude over gaan, om de graau-woekeraars niet iu de hand te werken. Deze lieden hadden een syudicaat ge vormd, dat in den vorm van een congres, jaarlijks te Weeuen vergaderde, waar eigenlijk niet anders behandeld werd dan de vraag, waar het syndicaat zijn slag zou kunnen slaan. Iuderdaad zijn de graan rechten een groote hindernis voor het gansch Europa beheerscheud graansyndieaat. Zon der rechten kan die vereenigiug veel ge makkelijk de prijzen van het graan doen stijgeu of dalen. Noord-Amerika beeft een jaar lang (in 1880) den dubbelen broodprijs betaald, een werkelijkeu hougersuood geleden, of schoon het een rijken graanoogst had. De landbouwers hebben slechte prijzen voor hun graan gemaakt, want bet graausyu- dicaat bepaalde de prijzen en hield ze door de hooge vrachten van de aan het syndicaat toebehooreude spoorwegen op den laagsten stand. Wie slechts eeu weinig met de om standigheden bekend is, heeftde opmerking kuuuen maken, dat het graansyndieaat in Europa juist iu den tijd, waarin geene De Amsterdamsche kooplieden bevonden zich dus in eene groote verlegenheid. Eenige jaren lang, trachtten zij door de Noordzee een zeeweg naar Indië te vinden, doch liet mislukte hun evenals destijds aan de Engelschen. Op zekeren dag echter ontving men te Amsterdam een geheim schrijven van een zeke.ren Cornelius Houtman, een Nederlander, die te Lissabon voor schuld in de gevangenis boette en die in Portugeeschen dienst meermalen de reis mede naar Indië gemaakt en vele gewichtige onder vindingen ojjgedaan had, nopens het verkeer met de inboorlingen. Hij bood zijn landgenooten zijne diensten aan, indien dezen zijne schulden betaalden en hem uit de gevangenis verlusten. Eene vereeniging van Amsterdamsche koop lieden schoot aanstonds het geld voor en zond daarmede een geheimen hole naar Lissabon, om den gevangen landgenoot vrij te koopen. Cornelius Houtman kwam te Amsterdam aan en nam de leiding van eeu door bovengemelde vereeniging uitgeruste vloot van vier schepen op zich. Hij ontving daarbij het bevel om er mede naar Indië te zeilen: de kusten, eilanden, volkeren, produkten en den handel dier verre streken uittevorschen alsmede zooveel moge graanrechten waren, zich gevormd heeft en machtig is geworden. Het Amerikaausche stelsel van prijsbe paling door middel van spoorwegvracliteu, wordt ook in Europa uitgeoefend en wel in Oostenrijk waar de »Nordbahn« door hare hooge vrachten de oorzaak is dat de in woners vau Weeuen zeer hooge prijzen moeten betalen voor steenkolen, die uit de mijnen komen, welke aan Rothschild toebehooreu en in Moravië eu Oosteurijksch Silezië zjju gelegen. Dergelijke toestanden kunnen iu Oostenrijk gemakkelijk plaats vinden; in dat land zijn de bewoners door den baat der nationaliteiten zoo met blind heid geslagen, dat zij niet opmerken hoe men hunne beurzen ledigt. Eeu staallje vau modernen handel wordt ook uit Ruslaud gemeld. Rothschild name lijk is eigenaar vau eeu aautal petroleum- brouuen iu den Kaukasus. De met petroleum beladen spoorwagens laat bij maandenlang te Baku ongelost op de rails staan, zoo dat andere ivageus niet kunnen passeeren. Hij betaalt wel is waar voor 5 a 600 wageus pakhuisgeld, maar daardoor belet hij aan zijne concurreuten het losseu eu ver schepen van petroleum. Geen koopman kau derhalve bestellingen uitvoeren, behalve Rothschild zelf. Hij bepaalt dus niet alleen den prijs, maar maakt zich ook moester van de cliënteele zijner concurrenten. In Engeland heeft een syudicaat indeu laatsten tijd den prijs van het zout ver dubbeld, van 24 tot 48 schilling per ton gedreven, eeue prijsverhooging, die den armen man het meeste treft maar ook tallooze takken van nijverheid in hooge mate benadeelt. Ook met de geldleening voor hot Pana ma-kanaal zijn, naar men zegt, knoeierijen geschied. Er werden voor anderhalf milli ard aandeeleu uitgegeven, doch er kwam ternauwernood een milliard in de kas van de onderneming. Eeu groot deel van dit milliard ging wederom verloten, daar het moest gebezigd wordeu voor den strijd tegen onderscheiden geldmachten. Ol de aandeelhouders, al komt het kanaal tot stand, ooit rente van hun kapitaal zullen genieten, zulks kan niet met zekerheid worden gezegd. Dit is echter eeue waar heid, dat de groote speculanten, de beheer- 8chers van de Beurs, den room, iu den vorm van eenige houderdmillioeu, reeds hebben afgeschept. Hier doet zich de vraag voor, of er tegen dergelijke zwendelarijeu niets valt te doen? Ia elk geval is het de plicht der Regee ringen te onderzoeken op welke wijze zulke beuudeelingeu van het publiek kunnen voorkomen wordeu. Het zal zeker niet ge makkelijk vallen, knoeierijen als die, welke wij hier vermeld hebben, te beletten, maar toch blijft het de taak der Gonveruemeu- teu met energie tegen speculanten eu syn dicaten van verdacht allooi te velde te trekken. De thenrie van »het vrije spel lijk de Portugeesche koloniën links te laten liggen. Houtman volbracht zijne lastgeving uit muntend. Hij toonde als oprecht Nederlander zijn vaderland ook lief te hebben met de daad. Na kennis genomen te hebben met de kusten van Afrika en Brazilië, welke den Portugeezen tot hieraan nog onbekend gebleven waren, na Ma dagaskar, de Maledieven en de Sunda-eilanden bezocht te hebben, landde hij op Java, alwaar hij met eeu der machtigste inboorlingen, een vorst, een verhoud sloot en eene factory op richtte. Daarop keerde hij, bezield met de schoon-te verwachtingen der toekomst, naar Holland terug. De „Vereeniging der verwijderde Landstreken// te Amsterdam, besloot nu op Java, verre vau het middelpunt der Portugeesche macht iu Indië, in de nabijheid der Specerij-eilanden gunstig gelegen voor een handel op China en Japan, eene groote kolonie te vestigen, en i zond den Admiraal Van Neck met eene vloot af, welke gelukkig iu Indië aankwam, alwaar de haat, welke (ie inboorlingen aan de soms strandende, barre Portugeezen toedroegen, den Hollander zrer te stade kwam. De Admiraal Van Neck stevende dan ook nog naar deMolukken. der krachten* moet noodzakelijk uit de maatschappij verdwijnen. Men schrijft uit Luxemburg aau het Dagblad van Z. H. en 's Gravenliage'. »Tot e6r van den Hertog-Regent mag worden geconstateerd, dat hij met deu meest mogelijkeu tact en tevens zoo delicaat mogelijk alles doet om den Koning-Groot hertog op deu voorgrond te doen treden eu te doeu uitkomeu, dat hij slechts tijdelijk het hoogste gezag waarneemt. Men is hier zeer veroutwaardigd over eeu artikel in de Kölnische Zeitang. Aan haar correspondent was deswege bijkans een leelijke part gespeeld. Ten slotte nog éeue bizonderheid. Het Gemeentebestuur vau Luxemburg heeft aan den Hertog, door dieus kleindochter, die in 't wit gekleed was, een prachtige bouquet doeu overhan ligen, die iu zulk eene mate het welbehageu van den Hertog trok dat hij dien onmiddellijk aau de Hertogin deed toezenden. Uit dien bouquet, welke eene feestgave vras van de Postduiveu-Vereeniging, kwam als men aan een klein lint trok, eeue gansche reeks van dei êshes te voorschjjo, welke aau eeu banderole wareu vastgemaakt op de wijze als de duiven de berichten overbren gen. De bedoelde depêches waren gedag- teekeud uit verschillende gemeenten des lauds en geteekend door de respectieve burgemeesters. Zij hielden in gelukweuschen uit alle oorden van het Groothertogdom. Men heeft deu correspondent van het Duitsche blad met die ruikeraanbiediug er laten iuloopeu, door hun mede te deeieu, dat de ruiker ook de duiven bevatte. Hij seinde dit aau verschilleude bladen. Zijne duif was dus slechts eeue canard De Fransche Senaat heeft in zijne voorlaatste zitting de reeds door de Kauier van Afgevaardigden aangeuomene wijzi ging van het tarief ten aanzien vau het invoerrecht op de rogge goedgekeurd. Dat recht is nu bepaald als volgt: rogge 3 fr., roggemeel 5 fr. per 100 kilo, voor den invoer van Europeesche voortbrengselen of voor den rechtstreekschen invoer uit lau den buiten Europa. Voor do voortbrengselen uit landen bui ten Europa, maar aangevoerd uit Euro- peescha entrepots: rogge fr. 6.60, rogge meel fr. 8.60 per 100 kilo. Iu de zitting van Zaterdag werd beraad slaagd over het door de Regeering aange vraagde crediet van een miilioen voor de eeuwfeesten der revolutie. De Heer Blavier, ontwikkelde zeer terecht, bezwaren tegen al die feesten, die steeds meer blykeu te kosten dan er aauvauke- lijk voor wordt aangevraagd. Zoo met de tentoonstelling vau 1878, en zoo alweer met die van 1889, die volgens de wet van 6 Juli 1886 niet meer zou kosten dan 43 richtte er kantoren op en sloot verdragen met de eilandbewoners. Deze gelukkige uitslag van de eerste onderneming, riep in Holland eene menigte haudelsvereenigingen iu 't leven, om in Indië haar doel te bereiken, doeb welhaast moesten zij inzien dat zij in hunuc verbrokke ling aan de steeds op naijver loerende Portu geezen geen wederstand kondeu bieden. Daarom vereenigden zij zich tot eeue groote //Compag nie//,"welke met eeu kapitaal van CVs millioen galden begon, vau welke s-un Amsterdam de eene helft alleen, Zeeland een vierde en de rest de overige deelnemers moesten dekken. De //Compagnie// ontving den 29 Maart 1602 het monopolie van den handel aan gene zijde der Kaap en de straat van Magelaan en het verlof er koloniën te vestigen met groote privilegiën en rechten, doch welke zij steeds iu naam der Generale Staten moesten uitoefenen. Letterlyk naar 't privilegie mocht de Comjiagnie in Indië oorlog voeren en vrede sluiten, vestingen bouwen, g.mitoenen onderhouden, Gouverneurs benoemen en soldaten aanwerven. Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1