BlNNENLAfl millioen, terwjj'I die som na reeds over schreden is, ongerekend hetgeen thans aan gevraagd wordt voor eene verhoogde be zoldiging gedurende de tentoonstelling van zekere klasse van officieren, die te Parijs gevestigd zijn, en van de beambten der tentoonstelling; ongerekend ook voor den President der republiek en de Ministers aangevraagde representatiekosten en da 6 raillioen voor den toren van Eiffel. gemengde Berichten. De Minister-President Tirard antwoordde, dat die toren na verloop van 20 jaren in het bezit komt der stad Parijs. (Wat zal zij er mede doen? Red.) De Heer Blavier berekende, dat de uit gaven wel tot 66 millioan zullen stijgen. De rapporteur der Kamer van Afgevaar digden heeft wel gezegd, dat dit alles ten goede zal komen aan de liefde voor de vrijheid en het vaderlaud; maar spreker meent dat men op die wijze te veel macht toeschrijft aan de lampions. De Minister-President herinnerde, dat van de aanvankelijk gerekende 43 millioen slechts 17 ten laste komen van den Staat. Na verdere beraadslaging is, gelijk van eene radicale meerderheid te wachten was, het crediet van een millioen voor de fees ten aangenomen met 209 stemmen tegen 52. Vervolgens is het crediet voor de repre sentatiekosten, enz. iasgelyk goedgekeurd, nagenoeg met hetzelfde aantal stemmen. De Senaat is daarop uiteengegaan tot 14 Mei. Bjj de directie der Lloyd te Bremen ft per telegraaf uit Sydney bericht ont vangen, dab de korvet Olga (die bij den orkaan in de wateren van Samoa was ge strand) eergisteren-voormiddag onder ge leide van de i?oyd-stoomboot Lubeck aldaar is aangekomen. Een ontwerp van Bradlaugh tot intrek king vaa de Blasphetny Law (de wet tot het strafbaar stellen van het in het open baar bezigen van godslasterlijke taal) werd Vrijdag in het Lagerhuis met eene meer derheid van 95 stemmen verworpen. Persiani, Ruslauds vertegenwoordiger, U door de Regenten van Servië in plech tige audiëntie ontvangen. Hij zeide, dat de Czaar, den Koning en het regentschap een bewijs zjjuer welwillendheid willende geven, hem benoemd heeft tot gevolmachtigd Minister en in zijn eigen naam voegde hij eit bij, dat het zijn voortdurend streven zou zijn de banden van vriendschap nau wer toe te halen tusschen de twee naties, welke door godsdienst en traditie aan el kaar verbonden zijn. Ristics dankte, in naam van hert regentschap, den Czaar voor zijne blijken van sympathie en bracht hulde aan de staatkunde en de wijsheid van Persia ni, daarbij de verzekering gevende, dat het zijn streven was de regeutsehapsbaud tusschen Servië en Rusland te versterken. De terugkeer van den Metropolitaan- Bisschop Michael naar Belgrado bevestigt zich. Ingevolge de nieuwe maatregelen voor het grensverkeer zullen de Russische stiijdkrachten aan de Duitsche grenzen weldra met 10,000 man worden versterkt, naar het heet om den smokkelhandel te bestrijden, maar feitelijk ter versterking van de voorhoede van het Russische leger. De Gouverneurs der Baltische provinciën hebben instructies ontvangen om strengere maatregelen tegen de wederspauuige bevol king te nemen. De zekerheid, dat eerstdaags volgens de oude tabel de helft der Provinciale Staten behoort te worden hernieuwd,gaat gepaard met de overweging, dat tweeërlei belang bij die verkiezing op het spel staat. Gaan die belangen samen, des te beter! Zijn zij met elkaar in strijd, dan moet wat het zwaarste is ook het zwaarste wegen. En nu is het buiten kijf, dat bij het belang der Provin ciale Staten als kiezerskorps voor de Eerste Kamer elk ander belang van louter gewestelijken aard niet in vergelijking mag komen. Al zou men ons dan ook al voorpreeken; dat bij ont stentenis van sommige //Knappe koppen" maar behoorende tok de liberale partij! de Provin ciale Staten slechts eene schaduw zullen zijn van hetgeen zij vroeger waren; al zou men ons met afgrijselijke kleuren eene toekomst malen, waarin Mri Zus en Zoo, of Dr. Die en Die, of Baron van Hier en Daar hun liclit niet meer zullen doen schitteren in de duisternissen van de provinciale beraadslagingen, dit alles zou ons koud laten, indien wij wisten, dat wij naar de provinciale hoofdsteden een kiescollege voor de Eerste Kamer afvaardigden, dat een eind vermocht te maken aan den toestand, waarvan en volk en Regeering de slachtoffers zijn en blijven zoo lang de liberale partij, machteloos om te regeeren, met de kwaadaardige stuip trekkingen van haar doodsstrijd, alle frissche uiting van een gezond volksleven in den weg staat. (De Tijd.) 't Moet de aandacht trekken, zegt de Maas bode dat in verschillende provinciën zooveel leden van Provinciale Staten, die thans aan de beurt, van aftreding zijn, te kennen geven, dat zij ziek voor eene nieuwe verkiezing niet meer verkiesbaar stellen. Hier verneemt men, dat leden te oud geworden zijn, om zich langer met het openbaar belang bezig te houdendaar ver neemt men niets en moet men gissen naar de oorzaken. Wij herinneren ons niet, dat bij vo rige verkiezingen voor de Staten dit verschijnsel zich in die mate voordeed. Moet men hier denken aan de ratten, die in zekere omstandig heden een schip verlaten? In dat geval hebben de anti-liberalen eene nieuwe aanleiding om met veel hoop de verkiezingen tegemoet te gaan. Maar dan moet er ook krachtig gearbeid en het volk geleerd worden voor Provinciale Staten te stemmen, want blijkbaar kan het dat nog niet. Zeker is de vrees van den //Maasbode" niet geheel opgegrond, zegt Het Centrum, toch hebben de laatste verkiezingen, hier en daar voor de Provinciale Staten gehouden, al getoond dat het kiezersvolk begrijpt waar het om te doen is. De berichten uit Ruurloo en Nijmegen o. a. waar de Katholieken schitterende overwinningen behaalden, geven veel hoop op de toekomst. Bij de verkiezing van een lid der Provin ciale Staten van Gelderland te Nijmegen, ver- eenigde de Heer Jhr. V. M. Van Rijclcevorsel Van Kessel, (kath.) 1162 stemmen op zich, terwijl de Heer C. B. Hiebendool (lib.) 561 stemmen verwierf. Het aantal geldige stemmen bedroeg 1730. Het wetsontwerp op het lager onderwijs zal een dezer dagen bij de Tweede Kamer wor den ingediend. De Provinciale Bond van R. K. Kiesver- eenigingen in Noord-Holland, houdt Dinsdag 23 April, des namiddags te half twee, in het lo- kaal.De Karseboom te Amsterdam, de jaarlijksche algemeene vergadering waarin o. a. de aanstaande provinciale verkiezingen zullen behandeld worden. Naar wij vernemen strekt de gedeeltelijke herziening der schoolwet tot toekenning eener Rijksbijdrage ook aan de vrije school ter er kenning van de staatsrechtelijke gelijkheid van de openbare en bizondere school. De Rijksbij drage beperkt zich tot de scholen voor on- en miuvermogenden. Voorts wordt beperking der eiscken van de onderwijswet voorgesteld en worden de artikelen betreffende de onderwijs akten en de examens gewijzigd. De Ballon-Parachute. Men schrijft uit Amsterdam; Het was kwart over vieren. Hoog zwol de schommelende ballon boven alle menschenkoof- deD uit. De zakken zand, die het gevaarte aan de aarde bonden, werden afgehaakt. Een tiental mannen in witte kielen hielden den ballon met moeite in toom. Even te voren was de parachute vastgehouden, zoo dat eeu enkele ruk haar vau den ballon zou ktinuen scheiden. De luchtreiziger nam afscheid van zijne vrienden. Ieder, die hem nabij stond, "reemd en eigen, drukte hem de hand. Ging hij niet een tocht aanvaarden, die hem het leven kon kosten? Eu allen eischten dat hij de reis zou ondernemen, op gevaar af vau straks vermorseld terug gedragen te worden. Parbleu, men had hiel voor niemendal twee kwartjes betaald! Da reiziger zelf was kalm. Veerkrachtig wipte hij schrijlings in den hoepel, die onder den ballon gevestigd wa», hield zieh aan de touwen vast eu liet zijne beeuen slingeren in de ruimte. Los, klonk het bevel en in snelle vaart steeg de balion naar boven. In een oogwenk rees hij 6700 meter. Eene frissche bries dreef hem naar het Oosten, overdeSpcrt- tribune heen, in de richting van den Amstel. Met ingehouden adem oogde ieder den overmoe- digen aeronaut na. Plotseling voer eene rilling door de menigte. Eene wriemelende gedaante rukte de parachute los en scheidde zich af van den ballon, die van zijn last bevrijd, ziju tocht door de wolken met tienmaal versnelde vaart voortzette. Intuseehen daalde de gedaante, han gende aan de parachute, pijlsnel naar omlsag. Nog weinige oogenblikkeu en zij zou te pletter vallen. Een kreet van ontzetting steeg omhoog uit duizend kelen. Goddank, toen kreeg de wiiul vat op het scherm; en ontplooiden zich de ba nen. De snelheid van den val werd nu vertraagd, en zeer geleidelijk daalde de man van luchtlaag tot luchtlaag en bereikte eindelijk heelhuids de aarde. De opstijging eu neerdaling had nauwelijks 4 minuten geduurd. Maar in de angstige span ning, die zij verwekte, scheen het een half uur te zijn. De ballon vervolgde zijn weg cn na bijna uit het gezicht geraakt te zijn, zag men ook hem dwarrelend dalen. Eenige oogenblikken na den man met de parachute, ia hij neergeko- meu ook in gaven toestand. Toen Grais zoo heet de luchtreiziger op het terrein terug verscheen, klonken luide hoera's. Men nam hem op de sehouders en droeg hem in triomf naar de tribune. Daar vertoonde hij zich aan de menigte, en er steeg te zijner eer een geestdriftig gejuich op. De man verdiende deze huldtü! Had hij niet zijn leven gewaagd om al deze meuschen eea oogenblik van emotie te verschaffen? Als het verkeerd afgeloopen was, als de parachute zich niet op tijd ontplooid, als er wie weel welk eene kleinigheid gehaperd had, zon hij in zijn val vermorzeld zijn geworden. Maar op deze moge lijkheid was ieder voorbereid, ja zij verwekte eigenlijk de emotie. Ware aan eene opeiijgiug en nederdaling geen leseusgevaar verbonden, er zou geen menseh naar komen kijken, laat staan er eutrae voor betalen. Het moet dus wel erkend wordeD: de Amerikaai scire luchtreiziger Grais geeft de menechen waar voor hun geld!! Die man daar in de hoogte, bijna op goed geluk zich naar beneden stortende.het is iets om nooit te vergeten!!! O tempora, o mores! Caoutchouc als plaveisel. In den zomer van 1887 werd door den ingenieur Busse voor het eerst het caoutchouc als plaveiselmateri aal aangewend bij de Göthebrug in Hannover, over ongeveer eene oppervlakte van 1000 M2. Nadat deze eerste proef zeer bevredigende resul taten had gegeven, werd verleden jaar eene ge wone straat in Hanrover op dezelfde wijze geplaveid, thaus over eene uilgestrektheid van ongeveer 1500 M2. Dit voorbeeld werd weldra in Berljjn en Hamburg gevolgd. Thans deelt de Iron mede, dat al deze proeven uitstekend hebben voldaan; het nieuwe plaveisel vereenigt de ve-rkracht vau het caoutchouc met het weerstandsvermogen van graniet; het geeft in het geheel geen geraas of gedruisch en is onge voelig voor warmte en koude: het is niet zoo glad eu veel duurzamer dan asphalt; voor brug gen heeft het bovendien het grootste voordeel, da trillingen te verminderen. Ein langdurig gebruik zal nu nog de meer of mindere kostbaarheid, in verhouding tot ander plaveiselmateriaal, moeten uitmaken. Men heeft te Rome ontdekt, dat de hofkoetsiers zich sinds geruimen tijd schuldig maakten aan smokkelarij. Zij maakten misbruik van het voorrecht der hofrijtuigen, welke niet door de tolbeambten gevisiteerd worden, en brachten, telkens als de paarden buiten de stad afgereden werden, groote hoeveelheden alcohol in de rijtuigen verborgen mee. Indrukken van eene blinde die ziende wordt. Eene oude negerin in Pennsylvanië, die blir.d geboren was, kreeg op lateren leefdj l het gezicht, door van de cataract gelicht te worden terug. Toen het verband pas; was afgenomen, schrikte de patiënt hevig, gilde ais van angst en was een oogenblik geheel van streek door dsn schok. Voor hat eerst in haar leven zag zij de wereld om haar heen. Het eerste, wat zij opmerkte, was een troepje musschen. Zooals zij aan een reporter, wian zij hare gewaarwordingen mededeelde, verklaard heeft, dacht zij, dat het theekopjes waren; zon derling echter, dat zij, toen men haar een oogenblik later een horloge liet zien, dadelijk wist wat het was. Waarschijnlijk herkende zij het, omdat zij het, had hooren tikkeu. De vlam van de lamp wekte niet weinig bare verbazing. Zij bad er niet het minste begrip van wat het was, en toen men de lamp dicht bij haar bracht, wilde zij de vlam grijpen. Toen de avond viel, was zij in groote ongerustheid, dat zij haar ge zicht weêr verloor, nu het haar, sa zoo lang in duisternis geleefd te hebben, zoo wonderdadig was geschonken. jaar, bleekersknecht, wonende te Heemstede. Hij was gehuwd en had een kind van 12 jaren. Welke veranderingen eigenna men al kunnen ondergaan en hoe moeilijk het vaak is, den oorsprong daarvan op te sporen, daarvan kau het volgende voorbeeld een begrip geven. Een Schot, Freyerstone genaamd, vestigde zich in de Vereenigde Staten onder Duitschers, die zijn naam veranderden in Feuerstein (vuursteen). Later, toen bij in eene Engelscbe kolonie kwam, werd zijn nieuwe naam vertaald in Flint. Een zijner bloedverwanten ging naar het Mis- sissippi-gebied. I)aar werd de raam Flint door Eranschen vertaald iu Pierre a fusil (da Fransche benaming voor vuursteen), en toen deze Pierre a fusil later uoordwaarts trok, werd zijn naam weder in het Engrlsch vertaald als Peter Gun. T r ij n t j e De Jong, de „tweede m i 1- lioeoen-juffrouw,„ die te Groningen gearresteerd werd, is weder op vrije voeten gesteld. De Heer Tutein Nolthenius ieer- aar in de houtteelt aan de Rijks-Landbouwschool te Wageningen, heeft dezer dagen met zijne leer lingen weer proeven genomen met werktuigen tot het vellen vau boomen, en wei iu het Edesche boeoh. De proefnemingen gelukten uitstekend, en de toeschouwers stondeu verbaasd over de altijd gunstige uitkomsten, wanneer een eik in een vasten grond zooals daar in het boach, met wortel en al werd uitgetrokken. Vooral op plaatsen, waar een boom gevaarlijk staat, kan het hier gebezigde werktuig uitnemende diensten bewijzen, omdat men steeds den boom kan laten vallen iu de richting, welke men verkiest. Te Ingolstadt (Beieren) is een ge- regelde dienst van militaire wielrijders tusschen de stad en de omliggende forten; bij de laatste manoeuvres voor liet fort Katherinenberg maakte de artillerie te voet, niettegenstaande de slechte wegen, met veel succes geb/uik van den twee- wieler, om ordounancen van de eene plaats naar de andere te brengen. Gedurende het jaar 1888 werden aan de Engelsche stoom-varkens-slacht- en zou- terij te Ede verwerkt 36,516 varkens, dooreen wegende 70 a 100 kilogram. Bij het in planken zagen van een ouden olm, in het Engelsche graafschap Gloucester omgehouwen, heeft men binnen in dieu boom eene holte gevonden, gevuld met goed bewaa-d gebleven honing, welke daar, blijkens de ringen er om heen, vijftig jaren lang aanwezig is ge weest. De holte, naar men vermoedt oorspronkelijk het hol vau een eekhorentje, moet jaren lang der bijen tot verblijf en werkplaats hebben verstrekt, totdat da ingang, die zeer klein geweest moet zijn, op de eene of audere wijs dicht geraakt is, waarna het hout van den stam vijftig jaren lang voortgroeide er om heen. Gas in slaapkamers. De gezondheid s- regelen bewijzen, dat bet onverstandig is in slaap kamers gas te braiden, omdat het veel te veel zuurstof verteert; als het dus wordt aangestoken, voordat men naar bed gaat, zal men bij het zich ter rust begeven de atmosfeer onzuiver vinden. Eene eigenaardige belasting wordt iu het Drentsche dorp Eekst gehelen onder den naam van „boomgeld." De groote voorraad eikeuhout, aldaar aanwezig, droeg lan gen lijd niet weinig bij tot het natuurschoon aldaar, dat spreekwoordelijk is geworden. In de laatste jaren hebben da Eekster eikenbosscben veel geleden door houtverkoopiogen. Menig land bouwer was er eigenaar van zware eikei), die op grond waren uitgepoot, welke het eigendom der gezamenlijke marktgeuootea was en dus tot de „ongescheiden markte" behoorde. Van zoodanige boomen, die er nog menigvuldig zijn, wordt door de eigenaren der gronden eene jaarlijksche be lasting van twee cent voor eiken boom geheven, welke belasting men „boomgeld" heet. Van een zestigjarigen eik, zooals er daar niet zdden voor f 60 verkocht werden, was dus slechts in al dien tijd f 120 betaald. De volmachten of markte- btstuurders hebben daarom dan ook besloten, de h&utteelt niet op deze wijze te doen doorgaai:, eu in de laatste vier en zes jaren zijn geene boomen op deze voorwaarde meei uitgepoot, ter wijl zij, die vroeger boomen uitgepoot hebben, jaarlijks nog dit boomgeld betalen. Met kracht wordt de teelt van opgaand eikeu-, populieren en ander houtgewas er echter nog voor rekening der marktgeiiooten voortgezet, tengevolge waarvan de aandeden in de ongescheiden markte of bij publieke verkoopingen goed aan den prijs büjveD. De photograaf Schuitvlo t, te Amsterdam, is dezer dagen zeer gelukkig geslaagd in het pho ovrapheereu van personen bij kunst licht. De uitvoering laat niets te wenscben over en is niet of mofilijk te onderscheiden van die van photographietëö langs den gewonen weg. Het Is een niet g»ringe vooruitgang vau de kunst. Een ontslagen bediende van sene Pa ijschu firma heeft, om zich te wieken opzijn gewezen patiouns, aan het kantoor voor invser- rechteu te New-York bericht, dat de firma gewoon is kanten, sloffen eu schilderijen, welke zij aan verscheidene rijke Amerikaansche klanten levert, h-t land binnen te smokkelen zonder rechten te betalen. De ontdoken invoerrechten, welke 250,000 dollars moeten bedragen, werden echter we! den k.anten iu rekening gebracht. Er zijn, ingevolge dsze aanklacht, te New-York eeu aantal goederen in beslag genomen. De maD, die j.l. Maandag in de ringvaart bij Aalsmeer is verdronken, is gebleken te zijn-, Joannes Van den Groenendaal, oud 51 Gisteren-middag werden te Arn hem weder twee valsche bankbiljetten van f25 in betaling ontvangen. In eeu klein sigareuwin- kelije weril voor f 0,50 sigaren gekocht en betaald met een biljet vanj f 25, waarvan de valschheid door den wiukelier te laat werd ontdekt. De vrees voor schade is aldaar zoo groot, dat verscheide ne kantoren geen bankbiljetten van f25 in ont vangst nemen, dan geteekend door den laatsten uitgever, ten einde bij eventueele ontdekking van valschheid de herkomst van het ontvangen biljet te weten. Een koopman te Groningen kwam gisteren tot de minder aangename ontdekking, dat zijn pakkelder in den afgeloopen nacht open gebroken was, en dat daaruit kaas, noten, enz., werd vermist. Toen hij aangifte van een en ander bij de politie had gedaan, bleek het spoedig, dat niemand anders dan des koopmans broeder de inbraak had gepleegd. Een geheels kaas werd nog in diens bezit gevonden. De gewoonte om rauw ooft bij het dessert te gebruiken, is geenszius eece in het belang der gezondheid te prijzen gewoonte. Ooft ia geen middel om de maagzenuwen tot grootere werkzaamheid te prikkelen, wat dan toch het eigenlijke verstandige doel van het dessert zou moeteu zijn. Eau stukje scherpe, niet vettige kaas, zooals iu Engeland veelal na het eten gebruikt wordt, heeft dit vermogen; maar het gebruik van rauw ooft, dat zuur vorming en oprispingen veroorzaakt, is aan het dessert even ondoelmatig als het gebruik vau noten, amandelen of vet gebak. Het blijkt thans dat het schot, door den zoou op ziju vader te Alfen bij Til burg gelost, aan een ongeluk te wijten, eu het bewijs geleverd is, dat hierbij aan geen boosaar dig opzet is te denken. De dader bevindt zich dan ook reeds op vrije voeten. De getroffene is aan de beterende hand, zoodat men alle hoop heeft hem in het leven te behouden. Patriotische zelfopoffering. Twee Eran- schen dineerden in Zwitserland aan eene table- d'hote. Tegenover hen zaten een paar van de ge hate Duitschers, die van eene heerlijke forel be diend werden, terwijl zij slechts eene oudbakken pastei hadden. De twee Eranschen keken begee- rig naar deu visclr, terwijl de andere even be- geeiig naar de pastei gluurden. Daar kwam de eene Eranschman op een prach- tigen inval. Hij sneed de pastei in tweeën en ging op zijn gedeelte aan 't kauwen, telkens den lekkeren Bmaak, de toebereiding. er.z prijzende. Da tweede helft gaf hij aan zijn vriend en fluis terde hem toe: „Eet dan toch!" //Maar het ding is wel een maand oud," zeide de ander. „Dat komt er niet op aan. Zie je dan niet, dat de Pruisen er Daar likkebaarden, Eet, smul uit vaderlandsliefde.// De ander aarzelde niet langer en at tegen heug en meug de onsmakelijke pastei, met allen schijn alsof het eene uigezochte lekkernij was, Bloemendaal is in zijn voorjaars- doscli. Het is de bloeitijd der hyacinten. Het is een bekoorlijke aanblik die uitgestrekte hyacin- tenvelden, wier geur men voo verre inademt, die konderde schakeeriugen van blauw cn lila en rose en geel oranje, ineeusmeltende met helder wit, die bevallige kelken, zich verheffende uit het zachte groeD. Nog prijkeu de zedige crooussen in haar leven dig paarsch en oranje. Weldra zullen de tulpen hars kelken openen eu bet oog boeien door haar hellen gloed eu bouten kleurenrijkdom, die zoo schoon afwisselt met de zachte tinten der hyacin ten. Het dichterlijk gemoed vermeldt zich in dat zuivere natuurschoon, dat slechts op dit uilvw^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2