BI IN N L-A Wet tot regeling van het Lager Onderwijs. GEMENGDE BERICHTEN. van het bestaande reglement, otn uit art. 1 te doen vervallen de woorden: „de Stnteu-Generaal//, tengevolge waarvan de samenwerking der ver bonden kiesvereenigingen zou worden beperkt tot de verkiezing voor de Provinciale Staten. Tot deze vergadering hebben behalve de ge delegeerden ook de leden der aangesloten kies vereenigingen toegang. Wij vernemen, dat de nieuwe Wet op het Lager Onderwijs wijzigingen) dadelijk na Paschen bij de Tweede Kamer in behandeling zal komen. In Noord-Holland zijn de navolgende leden van Gedeputeerde Staten dit jaar aan de beurt van aftreding: de heeren P. B. J. Ferf, te Koog aid Zaan, Mr. A. Rendorp, te Amster dam, en Mr. W. Baron Roëll, te Amsterdam. De heeren Mr. J. L. de Leao Laguna, te Amsterdam, en B. Yan Stralen, te Haarlem, (beiden leden van het Gedeputeerde College), treden af als leden der Provinciale Staten. Uit Apeldoorn bericht men. Z. M. is nog meestal te bed en gevoelt zich verzwakt, maar verlangt en gebruikt reeds meer voedsel zoodat naar alle waarschijnlijkheid de krachten wel weder zullen toenemen. De toestand van opgewondenheid is voorshands geweken. Z. M. geniet meermalen een kalmen en natuurlijken slaap, en zijne kwaal veroorzaakt hem volstrekt geene pijnen. Naar aanleiding van deze gunstige verschijnselen, gelooft men aan eene toenemende beterschap. OVERYEEN, 17 April. Nu de bepaling waar over zooveel strijd is gevoerd, nl. het niet toelaten van het afsnijden van hyacintenbloemen ten verkoop is ingetrokken, ziet men dagelijks bij honderden kistjes tegelijk de bloemen verzenden, hoofdzakelijk naar Engeland. De prijzen schijnen thans vrij goed te zijn, doch zijn de Paaschdagen voorbij, dan zullen vele kweekers wel moeten ophouden met de verzending, daar bij den kolos salen overvoer op de Engelsche markten de bloe men waardeloos zullen worden en de opbrengst het arbeidsloon niet kan goedmaken. de aandeelhouders met algemeene stemmen hun ne goedkeuring. Een landbouwer te Ammersooi (Geld.) splitste zijn bouwland in tweeë;; bij be zaaide de eene helft met hop en de wederhelft met chaiotten, otn, dus doende, zich te overtui gen wat winstgevender was. U it deze proef bleek, dat de hop hem f7.50 en de chaiotten f 140 op leverden. Derhalve was de verbouw van chaiotten 182/3 maal lucratiever. Te Kesteren isdehoofdconduc- teur R. ia hechtenis genomen, omdat hij, ofschoen gehuwd zijnde, wederom was ondertrouwd. Te Breda heeft zich eene afdec- ling gevormd van den Nederlandscben bond „Maa schappelijk Bela g,// ten doel hebbende de belangen van handel en nij verheid in het algemeen en van den winkelstand in het bizonder te bs- vordereu eu de verkeerde toepassing vsd het coöperatieve stelsel door gepaste en eerlijke mid delen te hestrijden. De nieuwe afdeeling telt reeds ruim 200 leden. Tegen vier boerinnen is Vrijdag op de Tüburgaobe markt procas-verbaal opge maakt wegens den verkoop van bedorven boter. Het zoontje van v. Aalst, te Haar- iemmermeer, dat door een dollen hond gebeten werd, zal naar Parijs worden gezonden om door Prof. Pasteur te worden behandeld. Bij de Wed. Glas en Verhaar, nabij Hillegom, zijn de honden, als vermoedelijk lijdende aan hondsdolheid, op last van den dislricts-veearts afgemaakt. In de Ohesapeake-baai (Ver.-St.) moeten bij dan jongsten hevigen storm tusschen de dertig ea veertig schepen zijn verongelukt. eene vrouw wegens hare sekse niet be voegd is in het genoemde lichaam zitting te nemen, heeft de op Lady Sandhurst uitgebrachte stemmen nietig verklaard, eu dsn haar toegedachten zetel toegewezen aan den candidaat die na haar de meeste stem men verkreeg, den Heer Charles Bares- ford-Hope. Deze rechterlijke beslissing moet vanzelf ook de beide andere vrouwen in den Raad, gelden. Zij zullen nu hare plaats moeten ontruimen én zich met eene meer vrouwelijke taak tevreden stellen. Het blad Paris meldt dat er eene hniszoekiug heeft plaats gehad in de wo ning vau Boulanger, Henri Rochefort en Graaf Dillon. Ten huize vau Boulauger zijn vele papieren, doch van geen waarde, in beslag genomen. Hetgeen gevreesd werd, geschiedt: de Servische Regeering neigt openlijk meer en meer tot Rusland, De nieuwe Russische Gezant, de Heer Persiani, is een diplomaat van bekende bekwaamheden niet alleen, maar van groote geslepenheid. Hij wordt blijkbaar naar Belgrado gezonden om daar voor de Russische politiek jjverig werk zaam te wezen. Rusland weet wel wat het drijft in Servië. Tegen Oostenrijk blijft het met groote volharding den strijd in Servië voeren. En het was op dien grond, dat wij van het oogenblik dat Koning Milan zich terugtrok hebben verklaard, dat de bewuste quaestie eeue levensquaestie voor het behoud van den vrede in Europa moet worden genoemd. Wij zjjn meer beducht voor den Balkan dan voor den Rijn. In het Oosten zal bedriegt ons niet alles eerder dan in het Westen van Europa een bloedige oorlog worden gevoerd. Omtrent het rechterlijk onderzoek naar aanleiding der ontploffiug eeuer bom te Zurich wordt uader bet volgeude ge meld: De in hechtenis genomen Russen hadden aldaar eene eigene werkplaats tot vervaardiging van bommen, maar niet de noodige werktuigen om ze te voorzien van de noodzakelijke mechanische sluiting, eu daarom was dit gedeelte vau het werk reeds sinds lang voor hen verricht door een te Zurich woonachtigen werktuigkun dige. Deze persoon is dan ook in verhoor genomen, en toen bleek het, dat hij, of schoon voor het genoemde werk geschikt, zwak van hersens, eigenljjk te suf was om te bunnen bemerken dat er iets achter schuilde. Eenige dageu geleden is hij zelfs als ongeneeslijk naar een gesticht overge bracht. De Russische dames-studenten die insgelijks waren gearresteerd, zijn weder op vrjje voeten gesteld. Da Shak van Perzië heeft verleden week Teheran verlaten met drie Ministers, die van Openbaar Ouderwijs, Binueuland- sche Zaken en Posterijen. Na een kortston dig verblijf te St. Petersburg, te Berliju en te Brussel wordt de Shah 21 Juni te Parijs verwacht, waar bij de gast der Re geering zal zijn. Uit Washington wordt gemeld, dat aan de Afgevaardigden naar de Samoa- conferentie is voorgeschreven, dat zjj op de volkomen autonomie eener Regeering van inboorlingen moeten aandringen. Omtrent het wetsontwerp tot gedeeltelijke herziening van de wet tot regeling san het lager onderwijs door de Regeering ingedieud kunnen wij thans het volgende melden: Behalse tot erkenning van de staatsrechtelijke geljjkheid van de openbare en bizondere school, strekt het thans ingediende wetsvoorstel ook om verder op het openbaar onderwijs te bezuinigen. De Regeering wenscht de ougeljjke werking aan art. 45 te ontnemen, door nl. de rijksvergoeding in de gewone kosten van het openb. 1, o. te beperken tot de kosten van het onderwijzend personeel, door de wet gevorderd en werkelijk aan de school verbonden, en haar te verkenen naar deu omvang van den werkkring eu van door do wet geëischt wordende meerdere be kwaamheid van het hulppersoneel. Scholen met een schoolgeld per jaar van f 25 of mevr per leerling worden van de vergoeding uitgesloten. De vergoeding in de kosten van bouwen van onderwijzerawoningen vervalt, evenals die voor aanschaffing van schoolmeubelen bij eerste inrich ting. De vergoeding in de buitengewone kosten wordt beperkt tot die wegens het stichten, waar onder ook de verbouw van schoollokalen, en, om weelde tegen te gaan, verminderd tot 25 per cent. Mede wordt voorgesteld om aan de bizondere school gelijke bijdrage voor personeel te verlee- nen als aan de openbare, mRar ook met uitslui ting van de scholen met schoolgelden van f 25 per jaar of daarboven, In de bizondere school met eene rijksbijdrage moet een zeker minimum van kindereu onder wijs ontvangen in dezelfde vakken als waarin op de openbare school onderwijs wordt gegeven het zelfde minimum van onderwijzers aanwezig zijn als voor de openbare school wordt gevorderd. De volledige uitvoering van het voorstel der Regeering zal hoogstens kosten f3,309.350 te weten: voor de openbare school f 2,447,150 voor de bizondere school f862,200 of ten hoogste meer f 444,130, waar tegeuover een verminde ring staat van pl. m. f94,130, zoodat de totale vermeerdering van uitgaven f 250,000 bedraagt. Maar de hoogste uitgaaf zal, volgens de Regee- ring, brengen gelijkstelling van de gemeenten onderling, gedeeltelijke voldoening aan den eisch van rechtsgelijkheid tusschen de bizondere en de openbare school, tot opKffiog van de meest stui tende en jarenlang nadeelige ongelijkbeiL Ook acht de Regeering tempering der eischeu van het getal onderwijzers plicht matig en wijzi ging van den invoeringstermijn wenschelijk. De Regeering stelt verder voor, een onderwijzer zoodra het leerlingenaantal boven 30 is, twee op 91 en verder opklimmende met éen voor elke 55 boven de 90. De rijksbijdrage zal de bizondere school niet tot openbare maken. De bevoegdheid der kweikeliugen wordt uit gebreid, met verhooging bij waarborgen van ge schiktheid. Het opleidiugsstelsel der onderwijzers wordt hoofdzakelijk behouden. Het rijk zal tege moet komen in de kosten van vorming der on derwijzers, onverschillig of de openbare dan wel de bizondere onderwijzer hen opleidt. De rijkskweekscholen en lijksnormaalLssen zijn behouden. De raadsbesluiten omtrent den leeftijd waarop kinderen de school mogen bezoeken en die be treffende het outslag van onderwijzers behoeven voortaan de goedkeuring van Gedeputeerde Sla- ten. Het vergelijkend examen voor de benoeming van schoolhoofden wordt afgeschaft maar voor benoeming van het schoolhoofd wordt eene werk zaamheid van 5 jaar als hoofd eener school ver- eischt. De beffiug van evenredig schoolgeld wordt mogelijk gemaakt. Het verplicht examen in nuttige handwerken vervalt als vereischte voor de akte van onder wijzeres. De wiskunde vervalt uit het hoofdonderwijzers examen en daarvoor wordt eene afzonderlijke akte verkrijgbaar gesteld. De gemeente krjjgt geene bevoegdheid tot liet Bubsidiëeren eener vrije school, ter voorkoming van overbrenging van schoolstrijd in de gemsenteu. Het wetsontwerp tot het tegengaan van over- matigen en gevaarlijken arbeid voor vrouwen en kinderen, dat met algemeene stemmen, min een, door de Tweede Kamer is aangenomen, komt in 't kort saamgevat hierop neer, alle arbeid door de wet bedoeld is bij kinderen be neden de 12 jaar verboden. Vrouwen en personen beneden de 16 jaren mogen niet op Zondag arbeid verrichten. Voor personen niet behoorend tot een kerkgenootschap, dat den Zondag als rustdag viert, treedt de dag in de plaats, waarop volgens dat kerkgenootschap moet gerust worden. Zekere gevaarlijke of zware werkzaamheden kun nen aan eene vrouw of persoon beneden de 16 jaar verboden worden bij algemeenen maatregel van bestuur. Dezelfde peisoneu mogen niet langer werken dan 11 uur per dag, niet vroeger beginnen dan 5 uur 's morgens en niet later eindigen met hun werk dan te 7 uur 's avonds. Hoogstens kan in bizondere gevallen de werk dag met 2 uur verlengd worden, doch slechts gedurende 6 achtereenvolgende werkdagen of om den anderen dag gedurende 14 dagen. De arbeid mag echter in geen geval voor vrouwen en kinderen beneden de 14 jaren vroeger begin nen dan te 5 uur en later eindigen dan te 10 uur. Het is ook verbodeD eene vrouw arbeid te doen verrichten binnen 4 weken na bare bevalling. Ten slotte worden met het toezicht op de nakomst der wet belast (ten hoogste) 3 in specteurs. Men beeft de opmerking gemaakt, dat dit getal te gering is, maar Zwitserland met zijne uitgebreide industrie heelt er eveneens slechts 3 en het veel grootere Pruisen niet moer dan 13. Men heeft dus reden, om te gelooven, dat men het met 3 inspecteurs zal kunnen klaren. Ongetwijfeld zal het wetsontwerp ook door de Eerste Kamer worden goedgekeurd. Immers bij de behandeling der wet in de Tweede Kamer hebben ook de liberalen van sympathie voor het ontwerp doen blijken. De liberale leden der 'Eerste Kamer zullen, 'tis bijna zeker, ten aanzien van dit wetsontwerp, homogeen zijn met die der Tweede Kamer. Aan het slot van zijn artikel//Tweeërlei belang// zegt De Tijd,-. Wat wij bedoelen zal hopen wij na dit alles onzen lezers duidelijk wezen. Wij willen waarheidwaarheid ook in onze Provinciale Staten 1 Ook déze eene weerspiegeling zoo getrouw mogelijk, van de geestesrichting, de belangen, de behoeften, die bij het Neder- landsche volk bestaan. Alleen onder die voor waarde kan de besckeidene taak, die aan de Provinciale Staten is opgelegd, ten heil zijn van de gewesten, ten heil ook van den Staat. En daarom: geene uitsluiting, geene ontkenning van betgeen naar recht tn billijkheid ia die Staten vertegenwoordiging verdient. Daarom ook voor de anti-liberale partij bet baar toekomende deel. Niets meer maar ook niets minder! Persoonlijke consideratiën moeten wijken voor den eisch van plicht en geweten. Wat vroeger gebruik toestond of scheen te vorderen, mag aan de stembus van Mei niet meer worden ge geven. Geen kwartier meer aan de mannen, die ons de bestendiging zouden bezorgen van een politiek leven als door de tegenwoordige meer derheid der Eerste Kamer noodzakelijk werd 1 Een ieder ijvere daarvoor in den hem aan gewezen kring. Door voorlichting, waar noodig door overreding, daar het betoonen van men- schen moed, waarmee wij ook aan deze stembus, het zware werk gaan beginnen. God geven ons de gewenschte Zegepraal! Op de gezamenlijke vergadering' voor anti-revolutionnaire kiesvereenigingen in het dis trict Haarlem, zijn voor de Prov. Staten tot candidaten gekozen de heeren W. Hovy van Amsterdam, en P. Verkuyl van Haarlemmermeer. Dinsdag 23 April des namiddags zal, gelijk wij reeds gemeld hebben, te Amsterdam eene vergadering worden gehouden van den Noord - Hollandschen Bond voor R. K. kiesvereenigingen. Behalve de bespreking der provinciale verkie zingen iB ook aan de orde gesteld eene wijziging Men schrijft aan het Dagblad van Z. H. en 's Gravenhage Daar ik veollij.Ss buitenlands vertoef en daar door verhinderd ben de zaak zelve grondig te onderzoeken, neem ik de vrijheid u te vragen: „is de „naam van onze gtëzrbiedigde Kroon prinses „Prinses van Oranje zou ik haar liever willen „noemen Wiliemina of Wühel- mine?" In de meeste binnen- en fauitenlandscha bladen, die mij onder de oogen kwamen, wordt H. K. H, steeds met den üuilscheu naam genoemd. Is dit j uisir Ik ben volstrekt geen anti-germssn, maar zou gaarne wenscheu dat ouzo toekomstige Vorstin een Ntderlandschen naam droeg. L nu het vrouwelijke van den naam vau onzen grooien Zwijger, van deu Stadhouder Ko ning Willem III, van al die Wiilems uit het Huis van Oranje, mannen vau talent en belden, zoowel op het slagveld als in de raadszaal (waar het moreeleu heldenmoed gold), van die mannen die Nederland hebben gemaakt wat het is: is het vrouwelijke van dien Willemsnaam niet Wilieminaen is niet, Wilhelmine het vrouwelijke van het Dnitscbe Wilhelm Het antwoord op die vraag kan mijns inziens niet twijfelachtig zijn. Werd na in de geboorte-akte van Hare Ko ninklijke Hoogheid bij vergissing Wilhelmine gestold, is het dan niet hoog tijd, voor het te laet is, die „slip of the pen" te herstellen? Is de naam werkelijk Wiliemina, is het dan niet evenzeer hoogst wenscheljjk het gebruik van be doeld germanisme met wortel en tak uit te roeien? Onze staatslieden hebben zooveel hooget belangrijke zaken te wikken en te wegen, dat allicht een detaii als dit aan de aandacht ontsnapt en hot ia daarom dat ik, een rustig buitenman, mij uit loutere vaderlandsliefde ver plicht gevoel deze vraag, die mij sinds dagen op het. hart ligt, kenbaar te maken. Leve Oranje eu Nederland! Op het gebied der automatische verkooptoestellen is weder iets nieuws bedacht. In de foyers der Brjrlijusche schouwburgen wor den binnenkort automatischs bloemenverkoopers geplaatst, die, nadat een zeker bedrag op ds be kende wijze is geofferd, etn fraaien bloemruiker aanbieden. Ds bloemen worden in eene door ijs verkoelde kast frisch gehouden. Te Amsterdam werd dezer dagen de gewone algemeene vergadering gehouden van aaudeelhouders der Haarlem-Zandfoort Spoor weg-Maatschappij. Door den directeur, den heer Eduard J. J. Kuiuders, werd verslag uitgebracht over den toestand der Maatschappij gedurende 1888. Daar uit bleek dat vau het aanlegkapitaal groot f600.000 tot eu met 31 December 1888 war bestved f B93.22626 Vseu °P de exploitatie een batig saldo van f 1348.04 is verkregen, welk bedrag op veruiauwingsfoudsrekeuiog wordt over gebracht. D.ze onbevredigende uitkomst vindt, blijkens het versing, hoofdzakelijk zijne oorzaak in het bizondor ongunstige weder, dat bijna den geheelen zomer van 1888 heeft gebeerscht. Het aantal vervoerde reizigers bedroeg 201.900 per sonen, eu aau goederen werden 3,700.658 kg. getransporteerd. Nadat de voorgelegde balans en wiust- eu wlies-rokening door de Vergadering waren goed gekeurd, deride de voorzitter mede, dat het bes.uur der Maatschappij, overeenkomstig deu in de vorige algemeene vergadering geuiten wensch, onderhandelingen met de Hoilanrische IJzeren Spoorwegmaatschappij voor de exploitatie »an de lijn HaarlemZaudvoon heeft gevoerd. Door deze onderhandelingen zijn btile maat schappijen het eens geworden over eeu exploi tatie-contract, dat als datum van aanvang 1 Juni 18S9 aangeeft. Aan dit contract, dat nog door beide partijen moet goteekend worden, hechtten Zouder eenige stoornis hebben de werklieden aan de papierfabriek van den Heer W. A. Scholtes, te Groningen, den arbeid hervat. Negen werden niet toegelaten. Behalve de af schaffing van den Zondags-arbeid, is alles het zelfde gebleven. Een man, die in de Joden-Hout tuinen te Amsterdam gelegenheid tot hazardspel gaf, is in hechtenis genomen. De Zeereervv. Heer Nuyens, Rector van het St. Willebrordusgesticht in deu Haag, bericht aan de Avondpostdat te Diest drie personen door een dollen hond zijn gebeten en naar het klooster St.-Hubert zijn gegaan, in plaats van zich onder behai deling te stellen van Pasteur. Een van de drie, die zich aan de voorschriften hield, is nog gezond en kalm. Twee, die dit niet deden en aan de maskerade van halfvasten deel namen, zija aan razernij bezweken. Deze medtdeeling strekt ter weerlegging van het niet juiste bericht omtrent deze zaak door de Avondpost gegeven. Willende weten wat er waar was van de geruchten,da'.GeneraalBoulanger teAmster- dam zou komen, richtte zich de redactie van het „Hbl.„ tot hem-zelveu en ontving ten antwoord, dat Boulanger er voor het ooginblik niet aau denkt, Amsterdam tot het brandpunt van zijne manoeuvres te maken. De Eiffeltoren levert te Par ij s dagelijks nLuwe stof tot bespreking. Het laatste nieiiwije ie de opstelling van twee kleine kanonnen op de tweede verdieping van den modernen toren van Babel. Zij zullen eiken morgen en eiken avond worden afgevuurd om de opening en de sluiting der tentoonstelling te verkondigen. Het aantal werklieden, gedood bij den bouw van den Eiffeltoren, bedraagt 96 personen. Naar het heet, werd iu de bladen met opzet geene melding gemaakt van de ongelukken bij den bouw. Onder de gemeente Hazerswoude viel een meisje van 6 jaar voorover in het snel- stroomende water bij een watermolen. Haar 7- jarig zusje had de tegenwoordigheid van geest het kind bij de voeten te grijpen eu het op die wijze op deu kant te brengen. „Da gelukjes zijn nog de wereld niet uit, doch iedereen kiijgt ze niet!,/ Voor eenige jaren teekende een jongmeusch uit Woersel, die het toen niet al te breed had, bij de huzaren en een weinig tijds geleden werd hij met een pensioentje van f 105 in het jaar, afge keurd. Dezer dagen echter validen armen sukkel eene onverwachte erfenis ten deel van f 87,000! Aldus verhaalt hel Rott. JSibld. Een 12-jarigen jongen uit Eind hoven, die voor den rechter van instructie te Roermond getuigenis der waarheid moest afleg gen, kon daartoe niet besluiteu. Nadat men hem daarvoor 8 dagen in verzekerde bewaring had gehouden, kwam de jeugdige halstarrige tot spre ken, en kon daardoor weder naar zijn oudeilijk huis vertrekken. Uit Mo n te Carlo wordt gemeld, dat een Engelschman aau de speelbank 1,300,000 fr. heeft verloren. Hij heeft zich daarna met een pist rol van het leveu willen berooven. De kogel heeft echter geen einde gemaakt aan zijn leven; hij is in zijn arm terecht gekomen, tengevolge waarvao deze moet afgezet worden. Naar berekend wordt, heeft de speelbank van 1 December 1888 tot 31 Maart 1889 zes tig miilioeu opgestreken van het geen de dobbe laars hebbeu verloren. Eene vrouw te Zuilichem had een wondje aan hareu vinger, waarop zij geen acht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2