N I E U WE No. 1382. Zondag 21 April 1889. 14de Jaargang. Eerste Blad. Paschen. Pe Onderwijswet herzien. BUITENLAND. Friezentrouw. Wordt vervolgd,) ABOHÏTEMEHTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. Voor het Buitenland Afzinderljjke Nummers Dit blad versehjjnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. B URE AU: St. Janstraat Haarlem. MENÖSIf AGITK MA NON" AGITATE [RAIT. PRIJS DER ADVERTENTIÉW Van 16 regels 30 Cents. Slke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Ui tg evers: KUPPEBS LAUHEY. J|Dit nummer bestaat uit twee bladen. Wegens het hoogfeest van Paschen zal de Nieuwe Haarlemsehe Courant iu plaats van Dins dag, Woensdag a. s. verschijnen; het dan volgende nummer verschijnt Zaterdag 27 April e. k. Weder is de H. Kerk iu haar jaarkring gekomen tot het blijde feest vau 's Heereu Verrijzenis. Met de Moeder Gods, den H. Joannes en de heilige vrouwen heeft de Kerk trouw onder het Kruis van haren Zaligmaker ge staan en zich met Hem in lijden en ster ven vereeuigd. Mot hem heeft zjj in het graf vertoefd en nu viert zij stralend vau geluk, en van vreugde het blijde feest van 'sHeeien Opstanding mede. Geeu wonder dat toen het Hoofd der Kerk leed, heel het lichaam mede leed; maar geen wonder ook, dat uu haar Hoofd in zijue glorie binnentrad, geheel zijn ge- heimziuuig lichaam mee jubelt en juicht. In den zonuigeu lach van een vroegen lentemorgeu kleedde zich de Heer niet on sterfelijkheid en onbederfeljjkheid eti hief Hij zich zegevierend boven alle aanslagen zijner vijanden op. Geeu hoofd zoo trotsch of zoo hoog, dat, hoe onwillig ook, niet de voetschemel werd van Hem, Wiens trooustoel de Vader stelde aan Zijue eigene rechterhand. Maar niet alleen zichzelf onttrok de Heer aan de woede en de aanvallen Zijner vjjauden. Ook Zijn geheimzinuig lichaam, Zijne Kerk, gaf Hij in zekere mate reeds op aarde deel aau Zjjne eigene onbederfe ljjkheid. Hij stelde Zijne Stede stralend op den top des bergs, dat zij voor alle eeuwen heen met grooten luister fonkelen mocht voor hst oog van Vorsten en volkeren. Hij laat Zijne bruid in haren koninklijken mantel gehuld, voortschrijden, door alle landen der aarde, na hare vrijheid en on afhankelijkheid van alle aardsche macht met geen minderen prijs dan Zjjn Bloed te hebben betaald. Hij vestigde Zijne Kerk op eene steenrots, waartegen de baren der wereldzee wel met woest geklots komeu aausnellen, inaar zonder ooit dien door Hem zelvea gestelden grondslag te kunnen los rukken. Niet nog volstrekte onvergankelijkheid en onbederfelijkheid deelde Hij aan de ledematen van Zijn geheimzinnig lichaam mede. Strjjden eu lijden bleef ook voor de Kerk het lot op aarde, al treedt zij voort durend onverwouneu eu onverwinbaar uit den renzec8trjjd met alle machteu der aarde. En terwijl de Kerk hier beneden tegelijk strijdt en lijdt en triomfeert, gaan hare leden, de ledematen van 's Heeren geheimzinnig lichaam, voortdurend uit het tijdperk vau strijd eu van lijden in de rust van den eeuwigen triomf over. Op den vasten grondslag vau 's Heeren Verrijzenis heeft Zijne Bruid in vrede haar F E ILL E T O N. Vervolg.) Met schatten beladen keerde hij naar Europa terug als Hollandsche Admiraal, hij de eens zoo arme knecht van Bombell, die zich thans zoo fier als voornaam //Nies de Bombell" noemde Tien jaren waren er sedert den dag verloopen, dat hij als eene //verkochte ziel" aan boord van den Indischen vaardsr werd gebracht. In al de gevechten en schermutselingen, welke hij roede- maakt had, had hij minder aan zijne geboorte plaats gedacht; thans echter, nu hij weder naar het vergrijsd Europa stevende, trad hem zjjn armoedige tijd der jeugd voir den geest en hjj stapte dikwerf, in diepe gedachten verzonken, het dek van het schip op en neer. Ten slotte moest hjj toch veel nadenken over de verlaten vertrouwen en hare rust gevestigd. Laat de gansche wereld baar den oorlog aandoen; laten de krachten der hel allen rameien aan hare poorten, wat nood! De rustige sterkte van haar Hoofd verspreidt zich da gelijks door al hare ledematen, de godde- ljjke kracht, die in haar woout, geeft haar voortdureud eene bovenaardsche kalmte en vrede; zij is van hare onvergankelijkheid bewust, want zjj weet, dat haar tjjd eu eeu wigheid beide zjjn toegezegd. Veel gerucht werd iudertjjd bij de behande ling in de Tweede Kamer van de herziening der Grondwet over artikel 194 (192) ge maakt. Door de liberalen was met alle macht voor het behoud van bet oude artikel gestreden. Hun argument bestoud hoofdzakelijk daarin, dat ook voigens de Constitutie vau 1848 subsidiëering van de bizondere school ge oorloofd was, zoodat eene wijziging van dat artikel overbodig kon worden. Het bewind, iu welks loffelijk bestuur wj) ons mogen verheugen, heeft nu van de vrjjheid, welke genoemd artikel der Grondwet toelaat, gebruik gemaakt om eene poging aau te wenden de beruchte Ouderwjjswefc vau 1878 te herzien. Zeer juist heeft het Ministerie begrepen, dat het geroepen was aau een toestand een einde te maken, die voor een groot deel der Nederlandsche Natie onrechtvaardig moet heeten. Daartoe heeft het Kabinet bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal een voorstel ingediend, 't welk de strekking heeft om die rechtsongelijkheid te beperken, en de vrije school eene plaats te verzekeren, minstens naast de openbare. De voornaamste veranderingen, die door de Regeering worden voorgesteld, nagaande, bemerken wjj, dat in het ontwerp is be paald, dat ook aan bizondere kweekscho len en normaallesseu, evenals aan ouder wijzers, die jongelieden voor het ouder wijs opleiden, subsidie uit 'a Rijks kas kan toegekend worden. Deze bepaling verheugt ons ten zeerste. Wanneer de caudidateu voor de onder- wjjzersacte aan het verlangd examen vol doen, dan heeft de Staat niet verder te vragen, waar zjj hunne kennis hebben op gedaan. Alle inrichtingen ter opleiding van ouderwjjzers hebben dus gelijke aan spraak op ondersteuning van Staatswege. Ook iu het getal leerlingen, dat aau één oriderwjjzer mag worden toevertrouwd, is verauderiug voorgesteld. Iu het nieuwe ontwerp wordt voor minder dau 40 kin deren éen onderwjjzer gevorderd, voor minder dan 91 kinderen twee onderwijzers, terwjjl voor elke 55 leerlingen méér een onderwijzer méér zal moeten aangesteld worden. Met genoegen hebben wij deze wjjziging gelezen. Op vele scholen zal daardoor zonder schade voor het onderwijs het aan tal onderwijzers wel eeuigszms kunnen bruid, het arme Grietje, om wier wille hij den Zweedschen wachtmeester had gedood. Toen hij naar eene voorspoedige en gunstige reis te Amsterdam aanlandde, hesohen alle sche pen in de haven hem ter eere de vlag en eene tallooze menigte verdrong zich door de straten, om den grooten zeeheld en krijgsman te zien. Onverwijld spoedde hij zich naar den Haag, alwaar hij door de hooge personages met de meeste onderscheiding en eer werd ontvangen. Dagelijks had hij gewichtige besprekingen met de regeerings-beambten en de directeuren der compagnie, welke laatsten hem eene prachtige gouden eereketting verleenden. Eene statige wo ning was voor hem in gereedheid gebracht, al waar hij zich des avonds, als bij na zoovele be slommeringen en leestelijkheden terugkeerde, toch niet op zjjn gemak bevond. Er soheen iets te ontbreken aan zijn volmaakt geluk eene leemte gevoelde hij in zijn hart. Dacht hij aan Grietje? Eindelijk, op een avond nam hij een kort en goed besluit. Hjj schreef een klein briefje en worden beperkt, waardoor natuurlijk eene groote bezuiniging 't leveu wordt geroepen. Yele moeilijkheden in de praktijk heeft opgeleverd het artikel der wet, waarbij door het Rijk eene percentsgewijze bjj- drage in de door de wet aangewezen kosten voor de openbare school wordt verleend. Deze kosten worden door de gemeentebe sturen bepaald, zoodat dikwerf uit den aard der zaak groote bezwaren aau de toepassing van genoemde bepaling zijn verbonden. De Regeering stelt voorde vergoeding in de gewone kosten van het openbaar lager onder wijs te beperken tot de kosten van het onder wijzend personeel, door de wet gevorderd eu werkelijk aan de school verbonden, en baar te verleenen naar een vasten maat staf gegrond op den omvang van den werkkring en van, door de wet in met name genoemde gevallen, geëischt wordende meerdere bekwaamheid van het hulpperso neel. Voor de bizondere scholen, waar een geringer bedrag dan f25 per kind aan schoolgeld wordt geheven, stelt de Regeering eene gelijke bijdrage iu de kos ten voor het personeel voor, als aau de openbare school zal worden toegekend. De buitengewone kosten bij bet openbaar onderwjjs wil de Regeering beperken tot die wegens het stichten en verbouwen van schoollokalen, eu die vergoeding dau bepalen op 25 pet. Met deze wijzigingen wordt het eind cijfer der vergoeding met hoogstens f 444.130vermeerderd: maardoordie hoogere uitgaat zal, ook volgens onze meening, ten deele worden voldaan aau den eisch van rechtsgelijkheid tusschen de bizondere en openbare school. Wij achten door deze regeling reeds veel gewonnen. Ongetwijfeld was de finau- ciëele quaestie iu deze zaak een der hoofd grieven tegen de wet van 1878. Door aan- en verbouw van scholen, door benoeming van meer dau voldoend personeel eu an dere weelderige bepalingen der wet van den Minister Ivappeyne zjjn de geldmidde len van sommige gemeenten letterlijk ge ruïneerd, terwijl die hooge uitgaven toch slechts aau eeu gedeelte van het volk teu goede kwamen. Wordt dit wijzigingsvoor stel door de Staten-Generaal aangenomen, dan zal ongetwijfeld in de toekoeiust blijken, dat eene betere verdeeling der kosten voor het onderwijs, waarvan alle belastingbe- talenden behooreu te genieten, in het leveu is getreden. Ook aau het moeilijke vraagstuk der vergelijkeude examens voor de hoofden van scholen heeft de Regeering getracht eene oplossing te geven. Wij hopen, dat na eene dergelijke beraadslaging over deze zaak in de Kamer aan die netelige quaestie een einde kome. Voorts zullen de aete-examens eenigs- zius worden verlicht door bij het hoofd- ouderwijzers-exarnen ue wiskunde, en bij het exauien als onderwijzeres de nuttige handwerken te schrappen. Daarvoor zullen afzonderlijke acten worden verkrijg baai- gesteld. liet daarna een vertrouwbaren vriend bij zich roepeD, een Eriesehen zeeman, dien hij reeds voor jaren tot oppeistuurman van zijne admi- raalsvloot had benoemd. Deze ontving; van hem eene geheime boodschap en reisde aanstonds naar Amsterdam. Twee dagen later doorkliefde bjj guur weder eene kleine brik de rollende baren der Noordzee. De opperstuurman van den Indischen Admiraal stond op het dek en staarde naar Noord-Noord oost daarheen, waar, achter de spookachtig opstijgende nevelwolken, zijne hem dierbare geboorteplaats lag III. Grietje werkte nog steeds als meid op den hot Bombell. Hoe verlangend had zij sedert jaren gewacht op den terugkeer van haar ver loofde ten slotte moest zij hem toch wel voor dood houden, wijl er bepaald geene tijding van hem kwam. Toch bleef zij den uitgewekene trouw en wees alle andere huwelijksaanzoeken van de hand. In deze Noordelyke landstreek Alles te zamen genomen meenen wij den indruk vertolkende door dit herzienings- voorstel op ons gemaakt, dat de Regeeriug met de indiening van baar ontwerp eene goede daad heeft verricht. De schoolstrijd heeft reeds te lang de gemoederen in heftige verdeeldheid gezet, 't wordt hoog tijd, dat er eene werke lijk ernstige poging wordt gedaan hem te doen eindigen. Wel zijn er ook in de nieuwe wjjziging gebreken Doch eeue volmaakte regeling zal vooreerst nog we! tot de vrome wenschen blij ven behooren. Een toestand, die ieder bevredigeu kan, zal wel nimmer tot stand komen, doch waar de Regeering toont aan de rechtmatige eischen van een groot doel der Natie gehoor te willen verleenen zouder nadeel voor de door haar te be hartigen belangen van het onderwijs, daar mag aan aan haar de steun, van alle geloovigen niet worden onthouden. Voor de oprechte volgelingen van de leer van den Gekruiste bestaat er dus raden over het aanhangig maken door het Kabiuet van de besproken wjjziging der wet op het lager Onderwjjs bjj de Stateu Generaal zich te verheugen. Wjj voor ons beschouwen daarom het ontwerp als eene Paaschgave vau de Re geering aan het Cbristeljjke Nederland, eu wenschen het dan ook als zoodanig vau harte te aanvaarden. De jYorddeutsche Allgemeine Zeitung meldt, dat de Keizer tot gedelegeerden in de Sa- moa-conferentie heeft benoemd: den Staats- Miuister Graaf Herbert Von Bismarck on de Geheimraden Holsteiu eu Krauel. Naar aanleiding van de bekende scher mutselingen te Apia heeft de Rjjkskanselier aan alle Duitsche Consuls eene instructie gezonden, inhoudende dat in het vervolg de Commandanten van Duitsche oorlogs schepen een verzoek tot gewapende tus- scheukomst, door een Consul tot hen gericht, zoowel uit het oogpunt van het recht als van de staatkunde hebben te ouderzoekeu, en bevoegd zijn naar eigen oordeel te wei geren, tenzij de Consul eene bizondere op dracht van het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Berljjn mocht kunnen toonen. Bij verschil van meening tusschen den consul en den Marine-Commandaut. moet steeds de beslissing van het ministerie van buitenlandsche zaken worden gevraagd. Een nieuw Witboek over de Samoa- aangelegenheden bevat een rapport van den Consul Knappe, gedagteekend Apia 26 Februari, over de onderhaudeliugen met de op8taudeliugen en den toestand op de Sa- moa-eilandeD, en een rescript van den Rjjkskanselier, gedagteekend 16 April, aan deu Consul-Generaal Stübel te Apia, waarin het optreden van den Consul Knappe ge durende de onlusten op Samoa ongerecht vaardigd wordt genoemd, wat in de bizon- derbedeu wordt aangetoond. De overgang van het bestuur over de Samo-eilanden op Duitschlaud, welke de Consul Knappe der Eriesche kust drongen geene berichten van de Indische gebeurtenissen en oorlogen door. Al waren ook vele Friezen bij de Hollandsche marine, zjj dachten om geen briefschrjjven, zelfs als zij ook schrijven konden. Dit was geen ge bruik. Het postverkeer en het krantenwezen waren destijds nog zeer ver op den achtergrond De enkele kranten werden alleen in de steden gelezen en van de post werd door den gewonen man weinig of zelfs geen gebruik gemaakt. Aldus beweende Grietje haren dood gewaanden bruidegom, wanneer zij zich alleen 's avonds op het kamertje bevond en des daags verrichtte zij den zwaren landeljjkan arbeid, zooals zij dit van hare jeugd af steeds gewoon was. Immers de armoede was haar erfdeel geworden en dus droeg zij stil en gelaten haar lot, niet denkende, dat haar eene verandering des levens voor de deur stond, die haar zoo eensklaps tot een nieuw leven vol geluk en glans en roem zou doen komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1