B i IV N E L A\ zonder eenige opdracht heeft geëischl, was, ook met de toestemming der hoofden, zon der de instemmingen der tractaat-mogend- liedeu onuitvoerbaar. Duitschland heeft den Samoanen in hunne eigene aangelegen beden niets te bevelen en heeft ook gee nerlei reden daarop orde te stellen; het heeft slechts tot taak de Duitsche burgers te beschermen en hunne handelsbelangen te bevorderen. Prov.-Zuid-Noord-Hollandsche Bond. GEMENGDE BERICHTEN. Op Maandag 15 April 11. hield de Provinci ale Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Zuid en Noordkotland eene algemeene Vergadering iu het gebouw der katholieke Leesinricbting te Delft. Tegenwoordig waren de gedelegeerden der Cen trale Kiesvereenigingen te Amsterdam, Rotterdam 's-Gravenkage, Leidep, Haarlem, Delft, Gouda, Sehiedam, Loosduinen, Bodegraven, Katwijk, Dordrecht en Beverwijk. De gedelegeerden der beide laatste Kiesvereenigingen voor de eerste maal, daar deze zich na de vergadering van 13 Februari 11. bij den Bond hadden aangesloten. Afwezig waren de gedelegeerden van Haarlem mermeer en Nieuwer-Amstel. Na eenige huishoudelijke zaken te hebben af gedaan, werden ten opzichte der Provinciale ver kiezingen de volgende besluiten genomen: lo. Door den Provincialen Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Zuid- en Noordhollaud zullen bij de aanstaande verkiezingen slechtB die candidaten gesteund worden, welke zich bereid verklaren: a. tot het kiezen van anti-liberale leden voor het lidmaatschap der Eerste Kamer en der Ge deputeerde Staten. b. te waken tegen het streven om het Bestuur te veel te centraliseeren. c. tot uitbreiding en bevorderinz van het Bi zonder Ouderwijs. 2o: Door den Baud zal al het mogelijke gedaan worden tot samenwerking met de anti-revoluti- onnaire partij bij de aanstaande verkiezingen, maar met vasthouding aan de bescheiden en rechtmatige eisclien ten opzichte van het aantal Katholieke candidaten, welke bij deze gelegenheid door de R. K. Kiesvereenigingen zullen gesield worden. 3o. Namens den Bond zullen op 2 Mei Ie Delft voor de R. K. Kiesvereenigingen in Zuid-Holland en op 24 April te Amsterdam voor alle R. K. kiesvereenigingen in Noord-Holland afzonderlijke vergaderingen worden gehouden zoo mogelijk tot de d finitieve vaststelling der lijst van candidaten, welke door den Boud zullen gesteund wordtn. Tot die vergaderingen zullen alle gedelegeerden der afzonderlijke Kiesvereenigingen worden uit— genoodigd. 4o. Met 25 vaa de 31 uitgebrachte stemmen werd als zevende bestuurslid van den Provincia len Bond aangeweztn de Heer Voorzitter der R. K. Kiesvcreeniging te Beverwijk. De Vergadering werd bijgewoond door vele be langstellende leden van Delft en omstreken en door enkelen van meer verwijderde plaatsen. Er heersebte eetie goede stemming, de diacussiën waren geanimeerd en zakelijk, zoodat eerst te 5 uur ongeveer de vergadering werd gesloten. Bescherming. //Het district Zevenbergen// heeft een viertal artikelen geleverd over het onderwerp: Bescherming van Landbouw en Nij verheid, ten betooge hoofdzakelijk, dat het heffen van graanrechten, ook al zal het brood daar door duurder worden, een groot voordeel zal opleveren niet alleen voor de grondbezitters, maar ook voor de pachters en de arbeiders. Het blad is hiervan ten volle overtuigd niet alleen, maar heeft ook berekend,dat, om den eigen landgenoot nog maar gelijk te stellen met den vreemdeling, minstens f 1 op den hectoliter tar we van f 6 zou moeten worden gelegd, wijl, volgens nauwkeurige gegevens,de belastingen onzer Nederlandsche landbouwers 17 percent uitmaken van hunne totale productie-kosten. De opbrengst van zulke graanrechten zou ruim 5 millioen gulden bedragen, hetgeen meer dan genoeg zou wezen, om b. v. de accijnzen op zout, zeep en azijn af te schaffen. Werden er voorts van de nijverheidsvoort- breugselen hoogere inkomende rechten geheven, dan zou men in evengenoemden zin nog verder kunnen gaan en andere mm of meer noodza kelijke voedingsmiddelen, zooals suiker en vleesch, nog aanmerkelijk kunnen ontlasten. Yolgeus de vaste overtuiging van het blad, is de eenige reden, waai om men hij ons de quaestie van den vrijen handeltot een liberaal dogma gemaakt heeft, deze, dat men de belan gen van het platteland ondergeschikt maakt aan die der groote steden met haar, in den regel, liberale Afgevaardigden. [Centrum). Hoe men in Duitschland met de Katholieken omspringt. In de katholieke Töchterschulen te Kleef moeten de leerlingen als leesboek ge bruiken: Gedicht-Sammlung von Knauth. In dit boek komen tal van gedichten voor, waarin Gustav Adolf en de Reformator Luther verheer lijkt woiden op protestantsche manier. Dat is nu tot daaraan toe. Indien echter de Schulin- spector eene greintje „savoir vivre" had, indien hij tegenover zijne katholieke medeburgers de gewone hoffelijkheid in acht nam, dan zou hij in plaats van zulke boeken goed te keuren ze weren. Ieder weldenkend mensch toch wacht zich, kinderen althans, gevoelens bjj te brengen, die met hunne godsdienstige overtuiging niet strooken. Indien onze lezers echter vernemen, wat er nog meer in deze Gedicht-Sammlung te lezen staat, dan zullen zij verontwaardigd zjjn over de onkieschheid der sehoolautoriteiten en ver baasd over de scheeve voorstellingen en onwaar heden, die het boek bevat. Onder den titel Liigenfeld wordt in een ge dicht verteld, dat de Paus leert: „Eeneed,dien men een zondaar zweert, behoeft men niet te houden//. O, gruwel! Verder, dat de Paus, den genen, die den koning der ketters vermoordt, een vollen aflaat verleent, wat zonden hij ook moge op elkander stapelen. In een ander gedicht, onder den titel: Hüie dich Kaiser (Keizer, wees op uwe hoede), wordt het verschrikkelijke sprookje opgedisoht, dat keizer Hendrik VII., door een Dominikaner monnik werd om het leven gebracht, doordien hij hem eene vergiftigde hostie te nuttigen gaf. Wij vragen het ieder in gemoede, of het een weldenkend Katholiek in het hoofd zou komen een boek aan protestantsche kinderen in handen te geven, waarin hun godsdienst zoo beschimpt oi beleedigd wordt. Indien een schoolinspector op eene protes tantsche school boeken durfde invoeren, die zoo beleedigend en kwetsend voor protestanten waren, er ging tegen den man door het gansche land een kreet van verontwaardiging op. Weg met hem. Weg met den onwaardige zou de leus zijn. De Katholieken kunnen enkel klagenzonder verhoord te worden. Een Schulinspector is on- afzetbaar. [V. Wj In eene op 16 dezer door de R. K. Kies- vereeniging //Recht en Orde// te Leiden gehouden vergadering is tot candidaat voor de a. s. ver kiezing van leden van de Provinciale Staten gekozen de Heer Mr. Bahlmann, lid van de Tweede Kamer, welke candidaat door de anti- revolationnaire kiesvereeniging zal worden over genomen. Van anti-revolutionnaire zijde worden genoemd mr. Samuel Ie Poole en mr. C. Cock, op wie dan ook waarschijnlijk de Katholieken hunne stemmen zouden uitbrengen. Naar Het Vaderland verneemt moeten bij de Regeering in bewerking zijn een wetsontwerp tot afschaffing der Noordzeekanaalgelden en een wetsontwerp, waarbij onder naasting van den Rijnspoorweg het gansche Nederlandsche spoor wegnet ter exploitatie wordt overgedragen aan de Hollandsche-Spoorweg-Maat8chappij en de Exploitatie-Maatschappij, tegen jaarlijksche uit- keering van een winstaandeel aan den Staat. De algemeene vergadering der Katholieken in Friesland zal worden gehouden onder voor zitterschap van den Hooggeleerden heer Dr. H. J. A. M. Schaepman, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, op Zondag den 5 Mei a. s. des middags te 11 uur, in het lokaal der buiten-sociëteit te Sneek. De bevolking van Zuid-Holland bestond, blijkens eene opgave in de //Staats-Courant// op op I Januari 1889, uit 454,753 m. en 488,742 vr. totaal 943,495, tegen 927,209 op 1 Januari, 1888. Door Z. H. Paus Leo XIII is bevorderd tot Commandeur der Pius-orde de Heer Jhr. Jos, De la Court, te 's-Hertogenbosch. Boven en behalve de vergoeding van 30 pet. bedoeld bij art. 45 der wet op het lager onderwijs, zijn aan de navolgende gemeenten rijkssubsidiën verleend voor de behoorlijke in richting van haar lager onderwijs; als: aan Bal gooi f300, Ambt Deutiehem f500, Est en Opijnen f450, Garnere f350. Groenloo f500 Neede f700 en Varik f600. De Regeering heeft een wetsontwerp in gediend tot verlenging van den dienst der land- miliciens van de lichting van 1884 en van dien der zeemiliciens van de lichting van 1885 met een jaar. OVERVEEN, 19 April. Gisteren hadden de eerste bloembollen veilingen plaats onder leiding van de direct, de Heeren Roozen 4' Tweehuyzen. De bollen worden steeds te veld staande ver kocht, terwijl de verkoopers het recht behouden op de bloemen. Veel koopers, vooral uit Hille- gom, Lisse en Voorhout, waren tegenwoordig en daar de Amerikaansche markt meer en meer onze wereldberoemde producten opneemt, werden er vrij goede prijzen gemaakt; wel is waar niet in die mate als ongeveer 10 jaar geleden, maar toch beter dan in 1886 en 1887 toen de han del zeer gedrukt was. Als een bewjjs voor de goede verstandhouding, die te Tilburg tusschen pa troons en werklieden bestaal, kan dienen dat op de fabriek iao de firma J. Brouwers, Vrijdag de zevende werkman zijn 25-jarigen diensttijd vierde. Er zqn er ook, die reeds 45 jaren bij die firma in dienst zijn. Te Utrecht trachten enkele ne ringdoenden op eene geheel nieuwe wijze hunne strooibiljetten aan den mau te breDgen. Zij ge bruiken deo wind als werkkracht, door n. 1. de strooibiljetten van uit een der bovenste verdie pingen vau den Domtoren over de stad ie zaaien. De acteur Guitry, van den „M i- chaelschouwburg," te Si-Petersburg, moet uit Rusland verbaunen zijn, omdat hij, op een souper, dat wat luidruchtig werd, met een der Groot vorsten heeft gevochten. De kunstenaar eischt nu van de Regeering eene schadevergoeding van 25.000, welke som hij, wegens zijn heengaan, aan zijn directeur moet betalen. De Regeering moet niet ongeneigd zijn aan dien eisch te voldoen. De IJslandsche Staatscourant bevat eene statistiek van de verschillende kerken op dat eiland. In 1877 waren er 299 kerken. In 1887 daarentegen 290. Ia 1853 wareu er 187 kerken van graszoden, 107 van hout en slechts 4 van steen gebouwd. Iu 1887 waren er slechts 47 van graszoden. 232 van hout en 11 van steen. De treinbeambtenDe Jonge en Sprengir, die 3 Januari 1888 bij bet spoorweg ongeval ta Ruinerwold zwaar verwond werden, zijn nog altijd omler geneeskundige behandeling en zullen, volgens uitgebracht advies, in hunne betiekking als conducteur niet meer werkzaam kunnen zijn. Te Saint Denis woonde in een erbarmelijk hol van eeue kamer eeu man vaa een zestig jaar, die er uitzag als tachtig, ia de grootste armoede. Dezer dagen is de ongelukkige plotseling gestorven en in oude kisten, onder een hoop vodden, vond men effecttn ter waarde van 200,000 frks., beueven» een onberispelijk testa ment, waarbij de rente vau dit kapitaal bestemd werd voor zes grijsaards van des erflaters leeftijd in hot gesticht van Piemfilte, die daarvoor een ijzeren hek om zijn graf moeten onderhouden met een steeds frisschen krans. Nabij Veghel, zegt de N. Br. Ct houden vier familieleden verblijf, die allen denzelf- deu geslachtsnaam voeren. Om vergissingen te voorkomen, heeft men hen naar gelang het vak, dat zij uitoefenen, herdoopt met de bijnamen vau: „de papieren",„de ijzeren", „de houten" en „de leêren//. In den laatsten tijd verdwenen uit de straten, grenzende aan de Berlijnsche diergaarde, telkens katten. De bewoners konden zich niet begrijpen, waar de diereu bleveu, tot men onlangs twee knapen verraste, die juist eeu pas gedoode kat in een zak wilden verbergen. Men hield de jongens aan eu vernam uit hunne openhartige bekentenis, dat zij de katten gevan gen hadden, omdat zij de zangvogels in de dier gaarde vervolgden. Eene oude rijke heer betaal de hun voor elke gedooda kat vijf mark. De benadeelde kattenliefhebbers hebbeu nu den ou den vogelliefhebber den oorlog verklaard. Men vei langt in de eerste plaats schadevergoeding. Veertien der van hunne katten beroofde bewoners hebben den zonderling een proces aangedaan. Naar men verneemt wordt in het Sanatorium te Baarn de nieuwe geueeswijze vau de teriug vau dokter Weigerd te Berlijn toegepast. In sommige bladen komt het be richt, dat het hoofd der school de Oude-Wete- ring zich orer het gedrag van een zijner leer lingen zoo driftig zou gemaakt hebbeu, dat hij dood nederviel. Dit bericht is, naar men ons meldt, niet juist. De bedoelde onderwijzer leed aan eene hartkwaal. Vrijdag 12 April des voor middags in zijue school zijude, werd hij door een zijner leerlingen gebrutaliseerd, waarop hij den jongen uit de bank Dam en hem in het por taal buiten het lokaal zette, en daarna voortging met de les. Even daarna krijgt hij eene be nauwdheid, hij valt achterover op eene bank, en toen zijne echtgenoote terstond daarca op het hul; geroep der kinderen was toegesneld, gaf kjj in hare armen den geest. Naar het Nieuwsblad Opsterland m e d e- deelt, is de penningmeester van de onlangs te Gorredijk opgerichte sociaal-demoeratische jonge- liugs-vereeniging De jonge garde, vertrokken met de in kas zijnde gelden. D e Manchester Guardian vermeldt eene merkwaardige kunstbewerking. Uit eeue belang rijke zenuw van den arm van een verpleegde werd een klein gezwel verwijderd en een deel der huid, waarin de Zeeuw zich vertakte, werd dientengevolge gevoelloos. De heelmeester Inam echter 48 uren later een stuk zenuw uit een af gezet heen en voegde dit in de zenuw-opening van den eersten patiënt, met bet gevolg dat na 39 uren het gevoel in den arm terugkeerde en er alle verwachting bestaat op een volkomen herstel. De politie te Dordrecht heeft eergisteran-morgon andermaal eene goede vangst gedaan. Zekere J. P. v. R., oud 25 jaren, ge boren te Turnhout, die als koopman in galan- teritën naar Dardt was gekomen om zaken te doen,werd efcigistereL-morgen gearresteerd als ver dacht zich in de nacht van 4 op 5 November des vorigen jaars te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van eenige kleedingstukkeri, gouden eu zilveren voorwerpen, beuevens een doosje in houdende een bedrag van f 17, alles ten nadeele van den colporteur J. v. K. te Bargen-op-Zoom. De man, die te dier zake in het Algemeen Politieblad stond gesignaleerd, is ter beschikking der justitie gevankelijk naar Breda overgebracht. Te Noordwol de is door een da g- looner te Boijl een zilveren munt gevonden van het jaar 1697. Op de eene zijdo is nog leesbaar: „Willem III bij de gratie Gods"; aan de andere een viertal wapenschilden in den vorm van een kruis, met het randschrift: „Koning van Groot- Brittaumë 1697.// Tegen kinkhoest gebruikt men te GaS9tltertijveenschemond met succes het vol- geude huismiddel. Men legt een kippenei in azijn zoodanig dat het er geheel door bedekt is, en sluit de flesch, kan of kom hermetisch (lucht dicht). Dit laat men zoolang staan totdat de eierschaal door den azijn opgelost ie; met ster ken azijn is daartoe een nacht voldoende. Daar na neemt men het vlies van het ei weg, doet bij het mengsel witte suiker en klutst alles goed dooreen. Duor het gebruik van dit preparaat zijn verscheiden kinderen van den kinkhoest genezen. Ook voor heeschheid en andere keelziekten is dit middel probatum. Te Groningen is wegens diefstal gearresteerd zekere G. J. S oud 20 jaren, die niet minder dan 5 vonnissen reeds had ouder- gian. Hij vertoefde deswege ruim vier en half jaar in de gevangenis. De voorzitter van het Gerechts- hof in het district New-Orleans heeft een ge vangene, zekeren George Dunn, die door de jury schuldig was verklaaid aan doodslag, vergund op nieuw terecht te staan, omdat de jury iu harè vergaderzaal, alvorens vonnis te spreken, een gedeelte van den nacht (van middernacht tot ochtends 4 uur) doorgebracht had met kaartspel en het drinken van whiskj. De voor zitter oordeelde terecht in deze, vermoedelijk alleen in Amerika mogelijke z«ak, dat twaalf mannen, die ieder een liter whisky in 't lijf heb beu, eu den nacht met kaartspelen doorbrachten, niet in staat zijn om in de zaak van een be schuldigde vonnis te vellen. Als een zelden voorkomend geval wordt uit Beerta gemeld, dat M^-j. de wed. Pot huis aldaar dezer dagen een kippenei ophaalde, dat eeu gewicht bad van niet minder dan 1 H.G. De Noordwijker voorjaarsvee markt, die bezocht werd door éen jougeu stier en eene oude geit, was nog levendig en druk verge leken bij de Donderdag jl. te Oosterhout gehou den groote jaar- of palmmaikt. De totale aanvoer van vee beliep daar ésn rund. Zoodra de aanvoerder zag dat liij de eenige zou blijven, maakte hij fluks zijn beeslje les en ver dween voor het aangezicht der koopers. Ook de tweede dag der Utrechtsche paarden markt mag niet bizond.r geslaagd heeten; twee paarden stonden er aan de lijn. D e Dnfallverhiilung-l entoonstelling te Berlijn zal den 27u dezer maand door den Keizer worden geopend. Te Par ij s zal men op de tentoon- stelling van dit jaar een reuzen-aardglobe kunnen bezichtigen. Zij zal een omtrek hebben van 40 Meter, zoodat elke millimeter de lengte voorstelt van een kilometer der werkelijke aarde (een mil- lioenste deel.) De middellijn zal dus 12,73 meter lang zijn. Parijs zal er de oppervlakte van een vierkanten centimeter op beslaan. De bergen en zeediepten worden er op aangegeven door dikten en uitholling, die echter nog zeer gering zullen zijn. De hoogste berg (de Gaurisankar in Azië, 8800 meter hoog) zal door eene verhevenheid van nog geen centimeter worden aangeduid,, en de diepste plek op zee in de Stile Zuidzee bij Japan zal door een kuiltje van nog een paar millimeter minder worden voorgesteld. Voor bet diepste boorgat, dat bekendis te Schsldebach in Duitschland zal een gaatje van nog geen 2 millimeter diepte voldoende zijn. Op het oogenblik zijn er in Euro pa, wat zeker nog nimmer voorkwam, niet mirtder dan zts Rijken, waar wegens de jeugd van den Vorst, of audere omstandigheden, het gezag in handen van een Regentschap berust: cl. Nedor- laud, Spanje, Beieren, Servië, Luxemburg en Brunswijk. Uit Reykjavid, op IJsland, wordt aan de Deeusche National Titende een uitvoerig bericht gezoudea omtrent de aankomst aldaar van de eerste voorjaars-stoomboot. De IJslander?, zoo wordt o. na. daarin ver haald, waren buiten zichzelven van blijdschap. Velen liepen naar het strand, om zoo spoedig mogelijk tijding te vragen van de „overige we reld", waarvan zij in den langen wintertijd waren afgezonderd. Een hunner eerste vragen was: „leeft Bismaick nog?// De handelsrechtbank te Par ij s heeft nu, in een proces van den Heer Jaluzot, beslist, dat het recht tot het maken van repro- ductiën van den Eiffslloreu aan den Staat be hoort en dat het een ieder vrijstaat daarvan ge bruik te maken. Dat het vervoeren vanAmster- damsch straatvuil voor schippers niet altijd pleizierig is, blijkt uit het feit, dat de schipper A. Nuis te Smilde met zoo'u vracht is aangekomen en alleen door de uitwasemingen van den mest zijn knecht bijca|U:i d is geworden en zijne vrouw, die ook aan boord was, totaal niets kan zien. Verleden Maandag heeft te Ber gen (Noorwegen) een bevige brand gewoed. In de voorstad Laxevaag, zjjn 38 huizen, meest arbeiderswoningen, in de asch gelegd. Ongeveer 100 gezinnen of 700 personen zijn zonder dak en slechts enktien waren verzekerd. Generaal Von Kretsckmann is door een schot uit zijn jachtgeweer, tijdens hij bij zijn neef Graaf Schwerin op Wendisck-Wil- mersdof op ds snippenjacht was, gedood. Bij het springen over een sloot ging een loop van het geweer af en trof het schot hem in de volle borst. Volgens de Gaulois is de Prinses Be Sangan te Cannes onlangs door eeu lit vtlings- anpje aan de hand gebeten. Eerst werd hierop niet gelet, maar nu is het aapje onder alle vtrscbijeselen van watervrees gestorven, zoodat d> Prinses zich ouder behandeling van den Heer Pasteur zi.I stellen. Uit Veendam wordt gemeld: De praamscbippsr G. Van Alteren, van Hooge- zand, met eeue lading wiergrond van Loppersum gekomen, slak het Schildmeer over en wilde het kanBal invaren, zoodat het grootzeil moest wor den ingetrokken en neergehaald, waartoe hij de hulp van zijne vrouw inriep. Deze nam het oud ste kind, dat in het achteronder luidkeels schreids, nog eerst op den arm en wilde toen het zeil redden. Onverwachts werd zij met den kleinen CDaap van 2 jaar door de overslaande giek ge troffen en in het meer geworpen. Ofschoon de man haar dadelijk een schippershaak toewierp, schijnt de vrouw zich meer om haar kind te hebben bekommerd, want zij pakte den haak niet, en zoo kwamen moeder en kind beiden jammerlijk om het leven. De lijken zijn op dit oogenblik nog niet terruggevouden. l)e vrouw was geboren te Muntendam en heete Frouke Briuk. De arbeider VV. Timmer te Zuid' broek vermiste ongeveer einde Januari 11. eenQ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2