N I E IJ WE Tweede Blad. No, 1382. Zondag 21 April 1889. 14de Jaargang. BU1TEML A ïh BINNENLAND. Het bulletin van 16 dezer van he"- GEMENGDE BERICHTEN. RilRLEMSdll CIHA9L Yolgeus r Autorité heeft de Heer Merlin, voorzitter der commissie vau in structie iu het proces tegen Boulanger c. s., thaus ook huiszoekingen gelast bij Generaal Dubarail, voorzitter van het Bouapartis- tisch (Victoriaauseb) comité en eeu tijdlang Minister van Oorlog ouder het bestuur vau Mac Mahon, en bij Paul de Cassag- nac. Zooveel is zeker dat er opnieuw bij eenige personen huiszoeking is gedaan, ouder anderen bij Morphy en Soude, twee Buulangistische anarchisten want de partij van den Generaal bestaat uit alle mogelijke bestanddeelen. Morphy was af wezig, en men vermoedt, dat hij evenals vele anderen voortvluchtig is. Een aantal papieren bij den revolutionuair werden in beslag genomen. Ook Soudé was zoek. Hij heeft een ander dak gekozen, zonder zijn adres achter te laten. Het dossier van Boulanger, dat meer dan 10000 papieren bevat, onder welke echter ook eenige duizenden bij hom in beslag genomeue visitekaartjes, was tot nu toe ter plaatse waar het bewaard was, onder de hoede gesteld van een schildwacht. Het schijnt echter dat meu dit geen vol doende beveiliging meer heeft geacht. Al thans, het dossier is nu geborgen in eene brandkast, die geplaatst is in de kamer, waar de commissie van instructie hare zittingen houdt. De militaire fakkeltocht, die op het pro gramma der feestelijkheden stond 's avonds vau 6 Mei, ter gelegenheid van de openi ng der tentoonstelling, gaat niet door, en wel op verlangen van Generaal Saussier, mili tair Gouverneur van Parijs, daar hij van oordeel was, dat de optocht niet raadzaam zou zijn voor de krijgstucht. De Fransche Senaat heeft na de Kamer eene wet aangenomen, waarbij de verant woordelijkheid der hotelhouders beperkt wordt. Voor hen, die de tentoonstelling gaan bezoeken, is deze wet van het hoogste belang. Volgens het eeuig artikel dezer wat kunnen de reizigers, die in werkelykheid op het bureel van het hotel specie, bank biljetten of effekteu gedeponeerd hebben, niet meer eischen dan 1000 franks voor de verliezen, welke zij in bet hotel lijden. Te Londen zjjn aanhangers van Boulanger aangekomen om iu de Fransche kolonie eene boulangistische samenkomst te orgauiseeren, waarna de Generaal zelf ook daar verwacht wordt. De Italiaansche Minister Crispi heeft aan de Porte eeu krachtig vertoog ge richt om zich te beklagen, dat de gouver neur van Janina eeu hem door den Itali- aanschen Consul van Prevesa gebracht bezoek niet beantwoord heeft. Crispi dreigt oorlogsschepen naar Prevesa te zullen zenden, Uit Belgrado wordt bericht, dat de raetropolitaau Michaël aan het regentschap heeft doen weten dat hij den 28en April uit Rusland vertrekken zal. Koningin Nathalie keert den len Mei te Belgrado terug, waar haar een Koninklijke ontvangst wordt bereid. België heeft thaus, evenals Nederland, de uituoodigiug aangenomen ter deelne ming aan de Conferentie te Bern, tot re geling der arbeids-wetgeving. Ue brand in het paleis te Peking schijnt met opzet te zijn aangestoken. Het ver brande gebouw bevatte de niet-goedge- keurde rekeningen van vele jaren, die teugevolge van 's Keizers troonbestijging binnenkort moesten onderzocht worden. Het moest ook groote hoeveelheden zijde inhou den. Men gelooft echter, dat de rekeningen geeu onderzoek konden doorstaan, dat de zjjde reeds lang verdwenen was, dat ver scheidene hooggeplaatste ambteuaren bij het bedrog betrokken wareu en dat, om uit de moeilijkheid te geraken, het ge bouw iu brand werd gestoken, waardoor onderzoek onmogelijk is. Iu een verzoekschrilt aan den Keizer, tegen de uitbreiding van spoorwegen in China, wordt als argument aangevoerd, dat spoorwegen iu Europa zoo gevaarlyk zijn gebleken, dat zij overal weer worden opgebroken en dat het den «vreemde duivelss er slechts om te doeu is, dat de Chiueezen hunne oude rails zullen opkoo- pen. De Zeevaartkundige Vereeniging te Hamburg heeft bij de Commissie voor han del eu scheepvaart een adres ingediend, waarin zij betoogt, dat de verbetering der Elbe moet worden volbracht, en wel spoedig, daar anders de handel van Ham burg er onder zal lijden. »Door het ge durig aan deu grond raken van schepen eu de alsdan noodige lichters en sleepers,* zegt zij, «ontstaan er zulke hooge kosten, dat niet slechts de alhier gevestigde, ree- derijen er onder lijden, maar ook de vrach ten naar hier moeten stijgen en de haven van Hamburg zal vermeden worden. Wat heeft Hamburg aan zijn nieuwen haven- aanleg, wauneer de schepen dien slechts met zooveel moeite en kosten kuunen be- reikeu? Juist thans, nu de nieuwe havens en kaden ziju gemaakt en het groote werk der aansluiting bij het Tolverbond is vol bracht, is het tijd om alle krachten in te spannen, ten einde de verbetering der Elbe tot stand te brengen. Niet alleen is de verbetering der beneden-Elbe een levens belang voor Hamburg en voor de andere daaraan gelegen plaatsen, en Altona eu Hamburg, maar ook het geheele achterland heeft gelijkelijk belang er bij, en daarom zal Hamburg, wanneer de voor dat werk vereischte middelen zijne krachten te boven gaan, zekerlyk bij het Duitsche rijk op gelijke ondersteuning mogen rekenen als bij de vestiging van het vrijhavengebied.* Het Journal ojficiel heeft de wet afge kondigd tot verhoogiug vau het invoerrecht op rogge en roggemeel. De huiszoekingen bij voorname leden vau de Boulangistische party houden thans niet op. Zoo ouder anderen eergisteren bij den Afgevaardigde Turquet, oud-onder secretaris van staat bij het departement vau fraaie kunsten. Verscheidene te zijnen huize gevonden papieren zija in beslag ge- uomen. De Parijsche «Monde,melding makende van het bij onze Tweede Kamer ingediende ontwerp tot wijziging der onderwijswet acht het niet voor tegeuspraak vatbaar, als men daaraan de hoedanigheid vau op recht liberaal toekeut. Elke school zal alsnu zijn eigen karakter en programma be zitten en ieder huisvader is volkomen vrij in zijue keuze en vertrouwt zjjn kind toe aan deu onderwijzer, wiens opvoedings systeem overeenkomt met het zyne. De Staat verdeelt de gelden, voor het ouderwijs beschikbaar gesteld, naar evenredigheid van het aantal schoolgaande kinderen, zoodat niemand langer verplicht wordt tweemaal te betalen, eens voor zich en nog eens voor een ander; het geweten van den armen man wordt vrij en het geld der belasting-betalende burgerij wordt gebruikt overeenkomstig huu verlangen. »Men ziet het* zegt de «Monde* er waait, een wind van recht en vrij heid over Hollands grond. O, mocht men bopeu, dat hij de grenzen overwoei eu ook onze Fransche atmosfeer kwam zui veren!* Eergisteren bad weder, volgens eeuwenheugend gebruik op Witten Don derdag (Eugelsch Maand ij Thursday*): iade koninklijke kapel van Whitehall te Lon den de uitdeeiing plaats van de Koninklijke liefdegiften, of, Royal Maundyaan eeu aantal oude mannen en vrouwen, ditmaal 70, overeenkomstig het cijfer der levens jaren van de Koningin. Ieder der mannen ontvangt als kleedgeld eene som van £2.5 sh., ieder der vrouwen eene van 1.15 sh. Dan volgt er nog eene tweede gift, het zoogenaamde Maundy Money*, bestaande uit 1.10 sh. iu eeu rood beursje voor de mannen, en 1 in een wit beursje voor de vrouwen. Dit geld wordt afge past iu verschillende, opzettelijk daartoe geslagen muutstukkeD, welker getal weder moot overeenkomen met de jaren der Koningiu. De plechtigheid gaat verge zeld van eene nachtmaalviering en van verschillende andere kerkelijke verrich tingen. Duitsche Kais. Gesundheitsamt in Berlijn deelt mede, dat in de laatste helft der voorgaaude maand eene op pest gelijken de ziekte is waargenomen iu de als pest haarden bekende Kurdische grensdorpen Bana en Soudzi Bulak. De internationale gezondheidsraad te Konstantiuopel heeft besloten een onder zoek ter plaatse iu te stellen. Het gerucht eener reis van de Ko ningin-Regentes van Spanje naar Enge- laud wordt tegengesproken. Omtrent het wetsontwerp tot herziening der schoolwet zegt De Tijd o. a. het volgende: „Eene verrassing onder dubbel opzicht mocht het heeten, toen ons hel ontwerp tot Wijziging der Wet op het Lager Onderwijs in handen kwam. Vooreerst wijl wij in de gegeven om standigheden de indiening van dit wetsvoorstel nog niet zoo spoedig hadden te ge moet gezien, in de tweede plaats omdat de inhoud van het wetsontwerp-zelf onder meer dan een opzicht onze verwachtingen heeft overtroffen.// Na de belangrijkste verbeteringen te hebben nagegaan, welke het wetsvoorstel in den bestaan- den toestand aanbrengt, besluit De Tijd volgen derwij ze: //Het spreekt vanzelf, dat ons de tijd tot het bestudeeren van het ontwerp der Regeering en het vergelijken van het daarin aangenomen stelsel van subsidiëering enz., met andere moge- lijfce wjjzen tot redres van grieven, tot dusver geheel heeft ontbroken. Niettemin schromen wij niet, reeds nu te verklaren, zonder vrees later op deze alg.-meene uitspraak te moeten terug komen, dat de indruk, welke het ministeriëele ontwerp op ons gemaakt heeft, een zeer gun stige is. Zonder ideale toestanden in het leven te roepen, en zonder de meeste hoofdbeginselen van onze wetgeving op het stuk van onderwijs omver te halen, poogt het op ernstige en prak tische wijze aan vele bestaande grieven te ge- moet te komen. Het doet dit op gronden van billijkheid, zonder noodeloos te verbitteren, zon der ergens de belangen van het volksonderwijs uit het oog te verliezen of aan de schatkist overdreven zware lasten op te leggen. Wij hou den ons dan ook overtuigd dat de Regeering bij de geheele Rechterzijde behoudens, na tuurlijk, het recht van welwillende critiek op ondergeschikte punten sympathie en steun zal vinden, terwijl wij ook van de meest tot oordeelen bevoegde liberalen, welke niet geheel door partygeest verblind zijn, durven hopen dat de hooge billijkheid van de voorgestelde finan- ciëele regeling door hen zal erkend, en dat vele andere bepalingen, als zijnde in het waarachtig belang van ons volksonderwijs, door hen zullen toegejuicht worden.// Ook De Maasbode toont zich voldaan, al blijkt na duidelijk, dat Grondwetsherziening op 't punt van het onderwijs gewenscht ware ge weest. Het blad zegt ten slotte: //Onze hulde en dank aan den Minister voor deze daad van moed en van eerbied voor aller rechten. Brengt hij die wet in het Staatsblad hij zal zyn naam verbonden hebben aan een der belangrijkste en gelukkigste gebeurtenissen uit de Nederlandsche historie der 19e eeuw.// Bittere Machten, maar dwaas en belachelijk. Zekere ds. Dosker, een Amerikaansch predi kant die verleden jaar ons land bezoclit, schrijft een brief aan De Bazuin, waarin onder meer de volgende jeremiades voorkomen: „Rome steekt hier (in Amerika) steeds stouter het hoofd op//. (Waarom zouden de Katholieken dan toch in 's hemels naam bang moeten zijn in een vrij land. Dominé zou er zeker graag den schrik in houden zooals hier te lande voor 1795.) „Sommigen ziju er blind voor en beschouwen het gevaar van die zijde als nihil»Wij zullen zien. „Als de Roomsche Kerk eene universiteit sticht te Washington, met een begin van een va3t kapitaal van 2 millioen dollar" (Wie belet den protestanten zulks ook te doen?); //als men daar een man als Janssen, deu beroemden en beruchten historicus der reformatie-periode, roept; als ouze president een jubilé-geschenk zend aan Leo X1IL, of een Aartsbisschop te Baltimore door het groote nationale muziekkorps wordt verwelkomd// (Schrikkelijk, als zoo iets niet belet wordt, gaat Amerika te gronde); //als de agressieve houding van een Kardinaal, bij het eeuwfeest te Philadelphia, allen protestauten hier te lande een slag geeft in het gelaat//. (Nogal schrikkelijker); //als in de stid New-York van de hulp, verleend aan weldadige inrichtin gen, ten bedrage van 1,142,232 dollar, de som van 540,325,60 dollar gegeven wordt aan sek tarisch- roomsch-katholieke stichtingen//. (Be talen de Roomschen misschien geene belasting in Amerika?); als te Boston de houding der parochiale, Roomsche scholen het geheele na tionale schoolwezen dreigt te ruïneeren" (Dominé wil voorzeker in naam der vrijheid, den Katho lieken beletten onderwijs te geven?); //als te Detroit een Bisschop met vorstelijke eer wordt binnengehaald// (Dat lijkt zoo wel iet of wat naar jaloezie, ds. Dosker!); ziet ge, lieve broeder dan vind ik voor mij weinig redenen om te glimlachen, als er van gevaar van die zijde wordt gesproken. Rome wordt ons te machtig. (Hoe is 't mogelijk? Sinds jaar en dag hebben de liberalen gebazuind, dat de Katholieke Kerk een cadaver was.) „Het doodelijk gewonde beest geneest van zijne wonde, en de ge heele aarde verwondert zich achter het beest?// Wie staat niet verbaasd bjj het lezen van zulk eene taal? Ds. Dosker, die dezen epistel schreef, en De Bazuin, die hem in hare kolommen opnam, hebben zeker niet vermoed, dat zij voor den denkenden lezer althans, den lof der Katholieke Kerk hebben verkondigd. (F. W.) In de Goesche Courant leest mende volgende waarschuwing: „Men herinnert zich, dat in November van het vorig jaar bij verschillende hakkers hier ter stede zich vervoegde de Heer J. Kosman, Coolvest 41 (thans 36), Rotterdam, eenig agent voor Neder land in ceraispoeder, „Dit poeder werd toen, zoowel hier als te Mid delburg, door deskundigen onderzocht, en het bleek nagenoeg geheel te bestaan nit ammoniak- aluin, vermengd met een weinig curcuma, dat schadelijk voor de gezondheid is. „Thans deelt men ons mede, dat dezelfde per soon het platteland bereist (o. a. is hij te Ierseke geweest), ten einde zijne waar aan den man te brengen. Bij scheikundig onderzoek bleek de sa menstelling van het poeder nog geheel dezelfde te zijn. Men zij dus gewaarschuwd!* Eene proeve versche grasboter is aan Z. M. den Koning aangeboden door de Stoomzuivelfabriek te Stiens (prov. Eriesl.), di recteur de Heer A. K. Okkinga. Een Pranschman, met den klas siek Egyptischen naam Osiris, heeft aan het co mité van de pers der Parijsche tentoonstelling eene som van 100,000 franks gegeven, om als prijs toe te keunen aan het kunstwerk, werktuig of voorwerp van anderen aard, daar ingezonden, dat bet comité het merkwaardigst zal achten. Van die som zal de helft, 50,000 franjes, aan den titulairen inzender worden uitgekeerd, en de overige 50,000 franks zullen gelijkelijk worden verdeeld onder de arboidus en andere medewer kers, die het bekroonde voorwerp hielpen maken. In Albanië, vooral in de distric- ten Paramythi en Margariti hebben aardbevin gen groote schade en waarschijnlijk ook verlies van tnenschenlevens aangericht. De burgemeester van Groningen heeft, in navolging van zjjn ambtgenoot te Rot terdam, aan het politie-persoueel aldaar verboden het dragen van de medaille voor langdurigen politiedienst, uitgereikt door deu Algemeenen Nederlandschen Politiebond. Prins Maximiliaan van Baden is aan de universiteit te Heidelberg, na het afleggen van de vereischte examens, bevorderd tot Doctor in de rechten. Een voorbeeld van heldhaftige en zelfopofferende philautrophie werd dezer dagen gegeven door den Burgemeester van Liverpool en diens gade. Zij boden ann de meest bekende dronkaards van beiderlei kunne Id die stad een souper aan. Er waren er 120 tegenwoordig. Sommigen der gasten wareu oud, velen jong; allen bohoordeu tot de armste klasse en waren meer malen wegeus droukenschap door den rechter gevonnisd. De vrouw, die door den Burgemeester a#u zijn arm de zasl werd binnengeleid, was meer dan honderdtnalen wegens dronkenschap voor den rechter geweest. Zeven-en-dertig der gasten teekenden eene verklaring vau onthouding, nadat de vrouw van deu gastheer, die mede aanzat, eene ernstige toespraak had gehouden. Uit eene vergel ij king tusschen Londen en Parijs ten opzichte van den prijs der middelen tot levensonderhoud blijkt, dat vroeger en tot het midden van onze eeuw het leven te Londen duurder was dan te Parijs. Dit is Bedert veranderd en tegenwoordig ie, volgens verklaring van een aantal Engelschen, die gerui- m«u tijd te Par'js wouen en van Eransohen die zich lang te Londen ophielden, het leveu to Parjjs 30 pCt. duurder dau in ds Eugelsch# hoofdstad. Aan den Heer D. Droste, ingeni eur, belast geweest met den aanleg der gemeente waterleiding te Kampen, is een dergelijk werk opgedragen roer Maine,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 5