NIEUWE No, 1384. Zondag 28 April 1889 14de Jaargang. Luxemburg. BUITENLAND. BINNENLAAT- Friezentrouw. 8) HAARLEMSCRE (II1111 ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemf 0,8E> Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzonderlijke Nummers0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AGITB MA NON AGITATE PRIJS DER ADVERTENTEÈN 7an 16 regels30 Cents. Slke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maaudag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KUPPEKS LAUREY. Door het optredea van den Hertog van Nassau als Regent van Luxemburg heelt dit Groothertogdom in den laatsten tijd meer dan anders de algemeene aandacht getrokken. Het zal daarom, meeuen wij, voor velen aangenaam zijn eenigszins nader keunis te maken met deze schooue land streek en hare geschiedenis. Het Groothertogdom werd iu 1815 ge schonken aau Nederland als Vergoeding voor laudverlies en ten gevolge van de revolutie van 1830 kwam een gedeelte er van iu 't bezit van België. Het bestuur was altijd geheel onafhan kelijk en de Grondwet iu liberalen geest. De bewoners hebben steeds met ijver hunue politieke rechten gehandhaafd. De oppervlakte van het Groothertogdom in 2587 vierkante kilometer, het laud is zeer schilderachtig en daarom wordt het jaarlijks door een overgroot aantal toeristen bezocht. De groud is vruchtbaar, de nijverheid, vooral de metaal-industrie, is er zeer ont wikkeld en bovendien zeer winstgevend. Luxemburg, de hoofdstad, is sinds de ontmanteling der forten iu omvang ver groot en telt ruim 18,000 inwoners. Da katholieke godsdienst is de lieei- schende, hij telt 211,077 aanhangers tegen 1,141 Protestanten en 566 Israëlieten. Luxemburg is een bisdom, waarvan de zetel in de hoofdstad is. Bjjna de gansche bevolking is van Duit- schen oorsprong. De taal van al de volks klassen is het oud-Saksisch, nagenoeg zoo als dit gesproken wordt in Trausylvauië. De Luxemburgers beweren, dat zij af stammen van eene kolonie Saksers, die onder Karei den Grooten in het land werd gevestigd. Door het hooger gezag en in de Ka mers wordt Frausch gesproken, echter is het recht van beide talen bevestigd. Al de dagbladen, een uitgezonderd, verschijnen in het Duitsch. Het lager onderwijs wordt iu laatstge noemde taal gegeven evenals in een deel van het naburig Belgisch Luxemburg, maar wat de hoogere studiën betreft, deze wor den gedeeltelijk iu België, gedeeltelijk in Duitschlaud verricht. De Staatsfinanciën zijn in de beste en meest gewenschte orde, vermits de ontvang sten altijd de uitgaven overtreffen. Iu dit opzicht is Luxemburg een gelukkig land. Er zijn maar weinig Staten in de wereld, welke op financiëel gebied zulke goede uitkomsten leveren. Het budget van 1888 bedroeg 8 millioen franks, daarbij begrepen 1,240,000 frauks overschot van het vorige jaar. De civiele lijst van den Groothertog is 200,000 franke; de opeubare schuld bedraagt 15 millioen frauks, die geheel en al gebruikt werden tot het uitvoeren van openbare wer ken. Zij wordt afbetaald met jaarljjksche teraijjneu van 72,900 franks. De militaire macht is zeer kleinzij wordt vertegenwoordigd door twee com- FE UIL L E T O N. {Vervolg en slot). De jonge Eriezin stond als aan den grond ge nageld, het werd haar groen en geel voor de oogen, toen zij dit las. Dus haar beminde brui- degom leefde nog, was Admiraal geworden en deed haar thans afhalen, om de bruiloft te vie ren 1 Zy lachte en schreide te gelijkertijd van vreugde en kuste wel konderdmalen de oprechte regels van hem, di n zij als dood-gewaande in hare ziele omdroeg. Ook bij de andere huis- genooten verwekte deze tijding de grootste ont zetting, want met meer eerbied sloegen zjj de oogen op naar Grietje, die als door een toover- slag plotseling eene dame was geworden. De opperstuurman van den Admiraal pakte daarop den koffer uit en liet onderscheidene zaken >ien van de kostbaarste, Indische weefsels van pagniën, onder het bevel van een Majoor, en eene compagnie gendarmen voor het handhaven der opeubare orde. Deze laatste bestaat uit 2 Officieren eu 135 manschap pen. Verder is er eene compagnie vrij willigers met 5 officieren en 170 man, welk getal tot 250 kan verhoogd worden. De vrijwilligers leveren de gendarmen en andere personen voor den openbaren dienst. Luxemburg blijft behooreu tot het Zoll- vereinmaar zendt geen Afgevaardigde naar deu Rijksdag en het maakt dus geen deel uit van het Duitsche Rijk, zooals velen nog gelooven. Zijne belangen worden te Berlijn enkel verdedigd door de diplomatie. Het- volk ia over het algemeen tevreden met de aansluiting aan het Zollverein. Er zijn twee hoofdnetteu vau spoorwe gen in Luxemburg, het spoorwegnet Wil lem, 't welk geëxploiteerd wordt door het bestuur der keizerlijke spoorwegen in Elza»- Lotharingen en het spoorwegnet Prins Hendrikgeëxploiteerd door den Staat. Het aantal postkantoren bedraagt tot heden 69 en de lengte der telegraafdraden, geëx ploiteerd door den Staat, is 401 Kilo meter. Zooals men weet verloor de tegenwoor dige Regent, Hertog Adolf van Nassau, zijn hertogdom iu 1866, tengevolge van deu veldtocht tegen Oostenrijk, maar de verzoening welke tot staud is gekomeu tusschen Keizer Wilhelm en den nieuwen Regent, is een waarborg voor de goede betrekkingen tusscheu den machtigen na buur en deu zwakken Regent. De Frausche dagbladen verhalen, dat er jaarlijks eenige honderdtallen Luxembur gers bij net Duitsche leger worden inge lijfd. Dit is eene bepaalde onwaarheid, want door hot verdrag van 1867 is de internationale toestaud van Luxemburg geregeld en dit verdrag zal ongetwijfeld worden gehandhaafd. Moge het schooue Groothertogdom met Gods zegen onder zijn tegenwoordig bestuur denzelfden voorspoed genieten als onder de regeering van de Koningen van Nederlaud! In de provinciën Oost-Pruisen en West- Pruisen heerscht ouder de conservatieve landeigenaren eene niet geringe agitatie tegen de wet op verzekering ter zake van ouderdom eu invaliditeit, zooals die thaus bij deu Rijksdag aanhangig is. De agitatie is zoo groot, dat er in de regeeringskriu- gen, tengevolge der bestaande onzekerheid omtrent de conservatieve stemmen, ernstige vrees bestaat dat die wet niet zal tot stand komen. De Doitsche Keizer is voornemens, om streeks Juli eeuo reis naar de Noordkaap te doen, en wel, naar hetgeen uit Berlijn wordt gemeld, op uitnoodiging vau den Koning vuri Zweden. De schilder Salz- maun heeft van den Keizer reeds eene op dracht ontvangen, om hem op die reis te vergezellen. Alle bladen van Berlijn spreken over gouden en zilveren kleinoodiën, vau allerlei edelgesteenten en Chineesche galanterieën. Dit alles verklaarde hij, is e n voorloopig bruidsge schenk voor Grietje. Bovendien heeft hy ook nog allerhande kostbare geschenken medegebracht voor de voormalige vrienden, voor den bewoner van B mbell eu de bloedverwanten en de vrien dinnen van Grietje. Dit alles verwekte natuurlijk een stormachtig gejuich. Daarop werd de boek weitengort afgenomen, een beter avondeten in de plaats bereid voor de gasten en het gezin, welke tot laat in den nacht nieuwsgierig vergaderd bleven. De Adnsiraal kon natuurlijk niet weten of zijne verloofde nog op den hof diende, of nog in leven zyn zou. Daarom bad hij zijn gevol machtigde wel onderricht, vooreerst naar het eiland Rornoë naar Grietjes familie den visscher, te gaan, ten einde van deze eenig bericht te vernemen. Dit nu had de opperstuurman ge daan en zich dan ook nog denzelfden dag van Romoë met den visscher in dezelfde sloep naar Bombell laten overzetten. het feit, dat het aan Von Bismarck is gelukt, der. hofprediker Stöcker in diens politieke agitatie te stuiten. De vrijzinnige pers rekent bet Stöcker als eeu smaad toe, dat hij niet liever zijne betrekking vau hofprediker hee't uedergelegd eu derhalve aan dat ambt meer schijnt te hechten dan aan zijn politiek optreden. Iutussehen heeft het bizonder de aandacht getrokkeu, dat de Keizer nu sinds maanden voor het eerst weder eene godsdienstoefening bij Stöcker heeft bijgewoond en hem daardoor, na de terugtreding uit de politieke werkzaam heden, openlijk eene eer heeft bewezen. De meeste Engelsche bladen bevat ten mededeeling van gesprekkan, zooge naamde interviews, die met Boulauger zijn gehouden, maar die, naar de wijze waarop de i>brav générale: de "publiciteit te Brussel heeft geëxploiteerd, weinig nieuws opleve ren. Het voornaamste waarop hij bizouder aandrong, was: het vooral bekend te doen worden dat hjj vrjjwillig België heeft ver- lateu. Buiteu de verslaggevers van eenige bladen zijn er maar weinig persouen, die notitie vau hera nemen. Het Katholiek Congres te Madrid heeft zijne werkzaamheden aangevangen. Een adres teu gunste van het herstel van het wereldlijk gezag werd aan Z. H. den Paus gezonden. De Lpoca wjjst opnieuw de noodzake lijkheid aan voor de Regeering om spoedig eene leeuing te sluiten. Het is gebleken dat de bom, die iu de kathediaal te Valencia gedurende de gods dienstoefening bij het hoogaltaar is ont ploft, aldaar uedergelegd was door iemaud, behoorende tot eene bende zakkenrollers, die iu de verwarring, welke de ontploffing zou veroorzaken, met goed gevolg hun be drijf dachten uit te oefenen. Een der hoofd leiders van de bende is gevat. Kouing Milan schijnt over de aan staande terugkomst van deu Russischge- zinden en ouder zjjne regeering afgozetten eu verbannen Metropoliet Michael, en van de gewezen Koningin Nathalie naar Servië zoo geschrokken te zijn, dat hjj zijne reis naar Jeruzalem wil staken eu naar Belgrado terugkeert. Hij was in Smyrna toen hij van die op handen zijude gebeurtenissen bericht kreeg. De mogelijkheid dat Michael aan wien men het verblijf in het land niet verbieden kon, de echtscheiding nietig zou kunnen verklaren, zoodat de Koningin in hare volle waardigheid hersteld zou worden en mettertijd ook als voogdes en regentes zou kunnen optreden, dit voor uitzicht zou voor den ex-Koning al te vernederend zijn. Men kan begrijpen, dat hij ouder die omstandigheden geene lust meer tot reizen heeft en hals over kop naar huis keert. Of Milau echter nu nog de macht zal hebben om deu gang dei- zaken naar ziju zin te regelen, is twij felachtig, nu bet. gebleken is dat hij daar toe zelfs niet in staat was, toen hij nog iu het volle bezit zijner koninklijke waar digheid verkeerde. De Temps bevat eeu bericht uit Belgra do, inhoudende dat de Metropolitaan op Deu volgenden morgen had Grietje haar beste kleed aangetrokken en nam op niminer-weder- zien hartelijk afscheid van hare vrienden en ken nissen. Zij trad met haar bloedverwant en den opperstuurman iu de sloep en zeilde over naar ltomoë. Met een diep geroerd gemoed verliet zij het geboortestrand, waaraan zich alle bewoners van Bombell bevonden om haar de laatste groe ten te brengen. De jonge Eriezin verbleef in de bchageljjke kajuit, welke te barer eere in gereedheid ge bracht was en na nog eenmaal hare bloedver wanten een hartelijk vaarwel toegebracht te hebben, stevende de boot naar het Zuid-Westen Vijf dagen later slapte Grietje met haren ge leider door de stille, voorname straten van den llaag, tot zij voor eene statige woning kwamen, in welker huisdeur een slanke man in kostbare met goud afgezette uniform stond. Het was Nies Ipsen, de Admiraal. Niet zoodra hadden beiden elkander aan schouwd, of zij ijlden elkaar te gemoet en omhelsden »ch hartelijk. Opreohto Friezen- het bericht der aankomst van don gewezen Metropolitaan Michael zijn outslag heeft aangeboden, maar dat de Regeering zich voorloopig nog niet wil uit laten omtrent den ex-Metr ipolitaan. Blijkens berichten uit Weeuen, heb ben aldaar ook eergisteren-avond in da voorsteden ernstige ongeregeldheden plaats gehad, niettegenstaande er eene militaire macht van eenige regimenten was verspreid. Tot nog toe zijn er meer dan 30 winkels eu andere lokalen van joodsche ingezetenen vernield. Het bestuur der tramiveg-maat- schappij heeft brieven outvaugen waarin het wordt bedreigd met dynarnietlegging en brandstichting. Op de paardentramlij- neu zijn dynamietpatronen gevondeu. Tus scheu de soldaten en de volksmenigte heb ben er geregelde geveohteu plaats gehad, waarbij de militairen met de bajonet er op moesten indringen. Op bevel der politie moeten nu in de bedreigde wijken bij bet vallen van den avond alle huisdeureu, dus ook alle koffiehuizen, restaurants, enz. zijn gesloten. Het geheele garnizoen is ter hand having der orde in dienst gesteld. Alle be richten stemmen hierin overeen, dat de ongeregeldheden het karakter van gewone werkstakingen verre te boven gaan en men met do eigenlijke werkstaking der tram koetsiers slechts nog zeer weinig heeft te doeu. De Keizer weuscht twee van die koetsiers, aanvoerders der werkstaking, ten gehoore te ontvangen, ten eiude persoonlijk huune klachten over de handelwijze der tramdirectie te hooren. Iu den gemeente raad is men op die directie hoogst onte- vredeu en werd eergisteren een besluit geno men om aan de geconcessioneerde tramweg- maatschappij eene boete op te leggen van f50,000 wanneer het tram wegverkeer niet binnen 24 ureu weder in volle werking is, welke boete voor eiken dag vertraging met f 10,000 zal verhoogd worden. De ver bittering tegen de ti amwegmaatschappij is zooveel te grooter, omdat zij eerst onlangs bij den gemeeuteraad eene verlenging der concessie met vergunning tot verhooging van tarief heeft verkregen. Naar hetgeen uit St. Potersburg wordt gemeld, zijn er te Kroonstad vele zeeofficieren gearresteerd en staat het ook vast dat er een complot was gesmeed, maar scheen de politie de draden er van nog niet iu handen te hebben. De curator van bet schooldistrict Riga heeft bekend gemaakt, dat er voortaan geene opeubare of bizoudere scholen mogen worden geopeud dan waar alle ouderwijs wordt gegeven in het Russisch. Schrikbarende cijfers. Welke enorme som men gelds het drankmisbruik verslindt, leert ons de volgende statistiek: In 't jaar 1879 werd in Frankrijk 1450 mil lioen, in Duitschlaud 1G25, in de Vereenigdc Staten van Noord-Amerika 1800 en in Enge land 1875 millioen gulden aan sterke dranken uitgegeven. Deze volkeren offerden dus in een jaar tijds trouw Veertien dagen nadien werd met groote praebt de bruiloft gevierd, waaraan eene menigte hoog geplaatste en invloedrijke personen deelnamen. Dames uit de liooge wereld met zijden slepen, maakten de admiraalsvrouw hare opwachting die, prachtig gekleed, deze bezoeken vriendelijk ontving. Deze beide lieden, vroeger zoo arm en gering, waren er toe geroepen, eene groote rol in de wereld spelen. Grietje volgde haren gemaal naar Indië en bewoonde met hem te Batavia een paleis, dat voor dat van den Gouverneur-Ge neraal in pracht bijna niet behoefde onder te doen. In de zaidelyko tropen pracht, op de be koorlijke eilanden van den Indischen Archipel dachten zij toch soms aan de verwijderde armoe dige geboorteplaats, doch nooit maakte hoogmoed of trots zich van hunne harten meester. Beiden leefden zeer gelukkig met elkander en gevoelden nooit berouw, dat zij elkaar zoo trouw war<n gebleven in de lange jaren van hunne scheiding.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1