GEMENGDE BERICHTEN. de ronde som van 6750 millioen gulden aan Sod-Bachus. En het is meer dan waarschijnlijk, at het er in den laatsten tijd niet beter op geworden is. Er is veeleer reden om het tegen deel te veronderstellen. Is niet het toenemend misbruik van sterke dranken eene der groote oorzaken van de ellende onder de arbeidende klassen, van de immer aangroeiende ontevredenheid van den minderen man, van de voortwoekering van het socialisme? De nauwkeurigste berekeningen in verschil lende rijken, zooals in Duitschland, Frankrijk, België, Engeland en Amerika hebben aan het licht gebracht, dat de werkman in de meeste fabrieksplaatsen de helft,ja, op sommige plaatsen het drievierde van zijn verdiend loon uitgeeft aan sterken drank. Geen wonder dan ook, dat hij met zijn loon, welk dit ook wezen moge, tevreden is. En zij, die misbruik maken van sterken drank, zullen nimmer tevreden gesteld worden, hoe hoog hun loon ook moge stijgen. Vrouwen en kinderen zullen gebrek lijden, en hun brood moeten bedelen, al verdient de man nog zoo veel. Door de uitroeiing van deze pest, die de gan- sche maatschappij ondermijnt, zou de oplossing van het sociale vraagstuk een heel eind zyn ge vorderd. Zouden hier de werkgevers en patroons niet een handje kunnen helpen door eene premie te stellen op volkomen onthouding van alle alcoholische dranken, b. v. van éen gulden in de maand? De werkgevers zei ven zullen er het meeste voordeel van trekken. Een werkman, die steeds vrij van drank is, werkt beter en ijveriger, dan hij, die gansche nachten in de kroeg door brengt. Oude verslaafde dronkaards zal dit middel niet verbeteren, maar het jongere geslacht zal daardoor den weg naar de kroeg verleeren. Wie de koe aangaat, vat ze bij de horens, 't Is dus de taak van den werkgever en den patroon zich den werkman aan te trekken. Hadden zij dit eerder gedaan, de enquêtes waren niet noodig geweest. Zij zonden zooveel bescha mends voor den fabrikant niet hebben aan het licht gebracht. (V. W Men deelt ons mede, dat aan een ont werp-wet, tot regeling van het militair onder wijs, door den Minister van oorlog de laatste hand is gelegd. Spoedige indiening bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal kan alzoo verwacht worden. De vereenigde vergadering der Staten-Ge- neraal tot ontvangst van het wetsvoorstel tot benoeming van eene Begentes is bepaald op 30 April a. s. Het ontwerp zal door de Regeering persoon lek bq de Kamers worden ingebracht. In een te Zevenaar gehouden vergadering der B. K. Kiezersvereeniging //Recht voor Allen" zen tot candidaten voor leden der Provinciale Staten gekozen de heeren Jhr. O. van Nispen tot Pannerden, aftredend lid te Zevenaar, Mr. J. De Nerée tot Babberich te Arnhem en H. H. Peters te Lobith. De R. K. kiesvereeuiging //Recht voor Allen// te Deventer heeft tot candidaten voor de Provinciale Staten gekozen de heeren I. T. Kemps fcr. k.) en J. W. Koer (a. r.) In de Maandag-avond gehouden vergadering der R. K. eent ale kiesvereeniging Recht voor Allen, kiesdistrict Gouda, werd met 59 van de 75 uitgebrachte stemmen de heer A. J. Tk. Hofman te Woerden (kath.) candidaat gesteld voor de Prov. Staten. De heer E. Broere te Haastrecht (kath.), vereenigde 16 stemmen op zich. Verder is besloten de twee anti-rev. candidaten, de heeren P. Rupke te Waddingsveen en A. van der Straaten te Berg-Ambaeht, over te ne men. De anti-rev. kiesvereeniging steunt den heer Hofman. De R. K. kiesvereeniging Eendracht maakt macht in het hoofddistrict Enkhuizen stelde tot haren candidaat den heer J. Buys Pz., Bur gemeester te Obdam. Te Soetermeer hebben de anti-revolution- nairen, in plaats van evenals bij eene vorige verkiezing den R. Katholieken «andidaat over te nemen, twee hunner eigen candidaten ge steld, dus met geheele uitsluiting der R. Ka- holieken. Dezen nemen daarmede geen genoegen maar zullen den heer Th. H. B. Snijders tot hun candidaat stellen. In de vergadering, den 23n dezer te Am sterdam door den Noord Hollandschen Bond gehouden, werd de gedragslijn vastgesteld, die bij de aanslaande verkiezingen voor de Provin ciale Staten zal worden in acht genomen. Tevens werd het bestuur, dat periodiek aftrad, be noemd en opnieuw geconstitueerd. Woensdag-namiddag had in het Hotel Ame- ricain te Amsterdam de vergadering plaats van de afdeeling Noord-Holland van den Zuid-Noord- Hollandschen Bond van de R. K. Kiesvereenigin- gen, waartoe ook alle nog niet toegetreden ka tholieke Kiesvereenigingen in Noord- Holland waren uitgenoodigd, ten einde de houding bij de a. s. verkiezingen voor de Prov. Staten te bespreken. Vertegenwoordigd waren de Kiesvereenigingen van Amsterdam Nieuwer A mstel, Haarlem, Haar lemmermeer, Beverwijk en Zaandam. De verga dering werd gepresideerd door Mr. B. M. Bahl- mannVoorzitter van genoemden Bond. Na eene ampele en zeer geanimeerde discussie werd besloten met de auti-revolutiopnaire partij, wat de provincie Noord-Holland betreft, in dier voege samen te werken: dat te Haarlem tegenover de aftredende leden der Staten, een katholiek en twee anti-revolutionnairen tot can didaten zullen worden gesteld; dat te Nieuwer- Amstel tegenover het eene aftredende liberale lid een katholiek zal worden aanbevolen, en dat te Amsterdam eene gemengde lijst van katholieke, anti-revolutionnaire en radicale candidaten zal worden opgemaakt. Verder werd nog besloten, om in districien, waar geen Katholieke Kiesvereenigingen zijn, in overleg te treden met de anti-revolutionnaire partij, ten einde ook daar anti-liberale candi daten te stellen tegenover de aftredende liberalen. Bij de Tweede Kamer is een wetontwerp iugediend tot instelling eener staatscommissie van 13 leden, tot voortzetting der arbeidsen- quête, en vaststelling van hare bevoegdheden en van de wijze waarop zij zal werken. De enquête moet zijn afgeloopen voor 1 Ja nuari 1891. Ook is ingediend een ontwerp van wet tot regeling der heffing voor hei gebruik van werken en inrichtingen, door den Staat onderhouden. Een buitengewoon nummer van de St.-Ct. bevat het volgende bericht omtrent den toestand van Z. M. den Koning: //Volgens verklaring van Prof. Rosenstein en de geneesheeren des Konings is de toestand van Zijne Majesteit op dit oogenblik naar omstan digheden zeer gunstig. De ernstige stoornissen van het zenuwleven zijn geheel gewekende slaap is rustig en verkwikkendde voeding is voldoende, en de krachten des Konings nemen zichtbaar toe. HEEMSTEDE, 26 April. Bij de gisteren ge houden aanbesteding voor het bouwen van een post- en telephoonkantoor alhier, onder leiding van den architect J. Wolbers was de hoogste inschrijver de Heer P. J. Heesterman te Ha- zerswoude, voor f 19 783, en de laagste de Heer Johannes Moolenaar Azn. te Sassenheim, voor f12 215. Er waren 13 inschrijvingsbiljetten. IN JKEMORIAM van den Hoogwaardigen Heer Mgr.J. A. VAN DEN AKKER, Eere-Kamerheer van Z. II. den Paus, enz. Van zeer geachte zijde ontvingen wij onder staand sonnet, vervaardigd door den Zeereerw. Zeergel. Heer J. A. De Rijk, Professor aan het Seminarie Hageveld. Met de meeste ingenomenheid geven wij aan dit keurige klinkdicht eene plaats in ons blad. De Redactie. ONDER HET PORTRET van den Hoogwaardigen Heer Mgr. J. A. van den Akker, Eere-Kamerheer van Z. H. Paus Leo XIII, enz. Oud-Hollandscli lieeft de trouw in al uw werk geblonken; Elks hart beeft uw trioibf en pauslijke eer gevierd 'tZag nimmer, geestdriftvol, een waardiger gesierd Met 't Roomscbe purper, aan uw priesterdeugd geschonken. Oud-Hollaudsch is de kracht, waarvan we uw geest zien vonken, Eenvoudig, hoog en schoon, door eedlen zin bestierd, Rechtvaardig, vroom en fier, vrijmoedig en gespierd, In beuzelingen nooit, noch ijdlen waan verzonken. Zoo juicht in 's harten grond de bloem der priesterschaar Yan Haarlem's Bisdom. O, dat God nog lang u spaar 1 Ach, waarom, meer dan ooit, klinkt thans die bede teeder? Ja, wij waardeeren u, en uw gezegend werk, Een glorie in den roem der vaderlandsche Kerk. God geve ons 't vol herstel van uwe krachten weder. J. A. de RIJK, Pr. St. Josefsdag, 1889. Op het laatst gehouden gen ees- kundig congres te te Washington heelt dr. Cla rence Blake gewezen op de nadeelen van het ge bruik der telephoon voor het gehoor. Door de zwakke intensiteit der tonen wordt het gehoor te zeer ingespannen en vermoeid, zoodat het te prikkelvatbaar wordt voor de gewone geluiden. Dergelijke ongunstige invloed werd ook door de oorheelkuudigen dr. Bornet en dr. Pomeroy waargenomen. Liefhebbers van postduiven zal het belang inboezemen, dat op het oogenblik te Gent eene postduif is, die den leeftijd van twin tig jaar heeft bereikt en nog s eeds eerste prij zen wiut bij wedvluchten. Ten huize van den effectenhan delaar Diua, te Turin, kwamen onlangs twee mannen, Caligo en Vellio, de eene met eeue schuldvordering van 20,000, de andere met eene Van 60,000 franks. Dina was ernstig ziek; zijne jonge, schoone vrouw ontving de beide bezoekers. Zij weigerde hen bij den zieke toe te laten en toen de man nen beproefden zich met geweld toegang te ver- schhffen, loste zij, om hun schrik aau te jagen, een revolverschot in de lucht. De mannen vielen echter op haar aaD, ontwapendeu haar, ouder ruwe mishandelingen eu scheldwoorden, en drongen tot in het portaal voor da slaapkamer. Toen trok de angstige vrouw, in woede en wanhoop, een dolk en bracht Caglio een steek in den buik toe, die hem do/d deed neervallen, juist toen Dina, door het gedruisch verschrikt, wankelend uit zijne kamer kwam, om te verne men wat er gebeurde. Mevrouw Dina werd terstond in hechtenis ge nomen. In eene vuurwerkfabriek teJati- va (Spaansche provincie Valencia) zijn de direc- leur en vier arbeiders gestikt door de ont ploffing vaa verscheidene bollen met zwavelzuur. Zooals bekendis, zal het 16 Se p- tember van dit jaar eene halve eeuw geleden zijn, sedert de Hollau.'sche IJzeren Spoorweg-Maat schappij gevestigd werd, eu de eerste treinen tusscheu Haarlem en de hoofdstad reden. Sedert heeft haar spoorwegnet zich over een groot deel van ons laud uitgebreid en gaat het der Maat schappij steeds naar den vleesche. Er zou dus alleszins reden zijn voor haar om dit heuglijk feit feestelijk te viereD. Maar dezelfde moeilijk heid, die zich indertijd, toen de Amst. Omni bus-Maatschappij twaalf en een half jaar bestaan had, in 't kleiu voordeed, doet zich thaus ook bij deze Mantscbappij in het groot gelden. Geheel ingericht om te voldoen aan de eisohen van hel publiek verkeer, mag dat verkeer geen oogenblik, als 't kan, worden gestremd, eu daar voor moeten steeds alle beambten, en niet het minst de iuférieuren, op hun post zijn. 't Zou dus hoogst moeilijk wezen een leest te organi- seereu, waaraan zij, ware het dan ook slechts bij gedeelten, kouden deelnemen, eu het zou niet fair zijn de hooger geplaatsten feest te doen vieren en de minderen aan den arbeid te laten. Om d:e reden heeft dan ook de Raad van Ad ministratie besloten In t gouden jubiSé der Maat schappij niet met feesten te vieren. Professor Forste r, oogheelkun- dige te Breslau, wijst er op, dat het toenemen van het aautal lij Iers aan oogkwrien onder jon gens en meisjes voor een groot gedeelte is toe te lehrij/ea aan het dragen vau te nauwe hals boorden eu krageu. Hij bevond in niet mir.der dan 300 gevallen, dat chronische gebreken der gezichtsvermogens te wijten waren aan die den bloedsomloop verstorende boorden. Een soldaat te Neurenberg, die zich al te veel aau zijue liefhebberij voor het lezen van rid.ier-romaiss overgaf, had zijne ver beelding zoo zeer overprikkeld, dat zijn eenige weneeh was ecu eenzaam gelegen sterk kasteel te Inwonen en op avonturen uit te gaan. Op zekeren dag ia Februari il. was hij spoor loos veruweueu. tlij was gevlucht naar den bouw val van een kasteel tussehen Fehrenbach en Lauf en leefde daar, in de verbeelding, dat hij een midden-eeuvvsck burchtheer was. Door koude en gebrek werd hij echter ge noodzaakt zijue burcht te verlaten. Hij keerde naar zijn regiment terug en thans is hij wegens desertie veroordeeld tot 3l/« maand gevangenis straf. Te Gorinchem is in de rivier de Merwtde door eeuige visschers met een visch- zegen een groote zeehond gevangen. Een onzer Zuiderzeekapiteins verhaalt dat zich verleden week twee Friesche boeren aau boord bevonden, die nog nooit eene zeereis hadden gemaakt. Men had hun als middel tegen zeeziekte verteld, dat zoo lang zij land roken zij geen last van zeeziekte zouden hebben; vandaar dat onze boertjes, toen zij aau boord waren, hunne reistasch openden en daaruit ieder eene groote graszode te voorschijn haalden om daaraan af en toe te ruiken. Dat dit voor de andere passagieis een bespottelijk gezicht was en er hartelijk om gelachen werd, toeu beiden al spoedig hun offer aau de zee brachten, valt iicht te begrijpen, zegt de N. Spt., doch aau het Dagbl. van Z. H. en 'sGr. wordt bericht, dat het middel tegen z.eziekte (land ruiken aan gras- zolen) uitmuntend hielp, zoodat de Zriderzee- boot, waarop het voorval plaats had, nu voortaan ten gerieve der aan zeeziekte lijdende pa/sagiers graszoden aan boord meeneemt. Dezer dagen overleed te Spring- field, Massachusetts (Ver. St.) Ethan S. Chapin, eigenaar van een der gunstigst bekende hotels in het land, die, bij de zorg voor zijne zaak, nog tijd vond om zijn zin voor weteascimp te be vredigden en een boek te schrijven over de wetten der zwaartekracht en warmte, waarvoor hij zich door eigen onderzoek en piosfnemingen de gege vens verschafte. Bottlanger zal, volgens de XlXe Siècle, te Londen namens een Amsrikaansch impressario worden aangezocht om naar de Ver eenigde Staten te komen en daar voordrachten te houden, voor eene som van 200,000 dollars (f500,000). Als le brav' General mocht weige ren, zou men Rochefort een dergelijk aanbod doen. Waar de Schah van Perzië te Par ij a logeeren zal is eene vraag, welke nog besiet moet worden. Het paleis der Invalieden zou een ge schikt verblijf wezen voor den Oosterschen gast en man dacht dat ook voor hem in te richten. Maar volgens de godsdiens'ige br-grippen dar Perzen, mogen de levenden niet verblijf houden in een huis waar een dooie is en in het genoemde paleis liggen een aantal beroemde doodeu. Tu- renne, Vanban, Napoleon I enz. 's Lands wijs, 's lands eer. Men zegt, dat op diners in Spanje de oudste dame, die tegenwoordig is, het eerst gaat zitten. Toen men vele jaren geleden, tracjilte dit in New-York in te voeren, was het resultaat: het avondeoüation, waar ieder biyft staan! Een reusachtig vat, een mededin- ger van het wijd vermaarde Hridtdbergscbe, is door de stad Epernay naar de tentoonstelling te Parijs gezonden. Dit vat, voor champagnewijn bestemd, wordt getrokken door 12 ossen. Bij het vervoer ondervindt men echter vele bezwaren. Bij Chateau-Thievry zijn de wielen van den wagen, waarop het ligt, door het zware gewicht in den grond gezakt, zoodat de wagen niet meer voort kou. Men hoopt het echter spoedig verder te kannen vervoeren, zoodat het orer eenige dagvn te Parijs zal zijn. Eene wapenrusting van leeuw en- jagers is door een burger van Praag uitgevonden. Zij is voorzien van duizende scherpe prikkers en van achteren van een toestel, waarmee de drager zich een zetel kan verschaffen. Brhalve wat het zittoestel betreft, is het stekelvarken dezen uit vinder reeds eeuwen voor geweest. De jongste uitvinder stelt de wapenrusting op de Parijsohe tentoonstelling ter bezichtiging. Door de heeren Moore Wright, te Londen, is een telcgrapheer-toestel uitgevonden, waa.'door de berichten niet, zooals tegenwoordig, op een smalle strook papier worilen afgedrukt, maar kolomsgewijze als in eon baek of courant. Het toestel is te Londen in da bur^eleu van Central News in werking te zien. De stationschef te IJ 1st is disci— plinair gestraft, omdat hij geweigerd heeft het klachtenboek van zijn station, op aanvrage vau het publiek, beschikbaar te stellen. Te Leiden is dezer dagen een be- wouer dier stad, op ourierwetsche wijze ter aarde besteld. In zijn uitersten wil hnd bij bepaald, dat zijn stoffelijk overschot niet naar de rust plaats zou worden gereden, maar gedragen. De eenvoudige kist zonder hsr.dvatsels of seh oaveD, werd op eene baar van Leiden naar het kerkhof te Oegstgeest gedragen; de tocht duurde onge veer twee uren. De familie volgde in koetsen het lijk. Een noodlottig spoorwegonge- luk heeft, naar men uit Buenos-Ayres bericht, plaats gehad tusscheD Baucalari en San Martin. Van een trein uit Bosario, met een aautal passagiers voor het meerendeel Frausche land verhuizers zijn daar drie wagens ontspoord en, terwij! zij onderst boven een eindwtegs wer den voortgesleept, in brand geraakt door de olie uit de lampm. Zoodra de trein stilhield, snelde men den on gelukkiger! passagiers van die waggons te hulp. Men vond hen in een allerjammerlijkstt n toe stand: door den schok en het instorten van de wagens gedood, treurig verminkt of verbrand. Er zijn in het geheel 50 dooden en 72 gewonden, waaronder velen in een zeer bedenkeiijken toe stand verkeeren. Men wijt het ongeluk aan de nalatigheid vau het bestuur der spoorwegmaatschappij. Door de gemeentepolitie te Utrecht, werd Zondag-avond een 14-jarige knaap aangehouden en in bewaring gebracht en wel ter zake van optnbare dronkenschap! Toeu in Haïti President Salo mon w rd afgezet, hal men nog etn groot aan tal postzegels met het borstbeeld vau dat hoofd vau Staat. Men vond het jammer, die post zegels te vernietigen en besloot daarom, op voorstel van een vindingrijk man, te besluiten, dat de postzegels met het afbeeldsel van Presi dent Salomon wel gebruikt mochten worden, maaronderste boven opgeplakt. De anders opgeplakte zouden als ongeldig worden beschouwd. Prinses Eugenie van Zweden eene zuster van Koning Oscar, is overleden. Het geheele bedrag dat Amerika door brandschade verloren heeft in 1886, is 120.000 000 dollais. Hieruit blijkt dus, dat men jaarljjks twee maal zooveel geld betaalt aan tabak dan de seinde bedraagt, welke men door groote brand- verwoestingen heeft geleden. Men heeft berekend, dat in de Vereenigde Stateu va» Amerika, elk jaar voor sigaren en cigaretteu 186.500.000 d/Hars wordt besteed en 20.000.000 dollars voor rooktabak. Als men hier nog bijvoegt, dat het bedrag voor snuif tabak 50.000.000 dollars is, dan is de gtheela jaarlijksche rekening voor tabak 256.500.000 dollars. Uit Melbourne wordt weder een schouwburgbrand bericht. Het Byou Theatre al daar is geheel in de asch gelegd. Het aangren zende Palace Hotel werd zwaar beschadigd door de vlammen. Als men niet tegen een reisje naar Hongkong opziet, kan men zich tegen woordig voor eeue kleinigheid latrn tatoeëeren. Een Japanner heeft zich daar gevestigd en bo~ oefent dit nieuwe //genie" in de schilderkunst naar het volgende tarief: Drie boterbloemen 12 sh een draak 4 p. st., een uitgewerkte groep 20 p. St., tafereJen uit de Japaneche geschiede nis 100 p. st. Dit laals'.e bedrug werd betaald door seu Eagelschman, aan wiens beschildering de kunstenaar een gehetle maand besteedde. De petroleummarkt is, naar men uit New-York seint, „gedemoialiseerd" door ge ruchten, dat men ruwe petroleum uit Ohio zoo bewerken kan, dat zij eeu gord middel ter ver lichting wordt. Een groote wedstrijd van wasch- vrouweu is dezer dagen te Bouvtret (Wallis) ge houden. 0.geveer 1500 Fiauachs en ZwiUeische waschvrouweu uit de verschillende plaatsen aan het Meer van Ge.ève namen er aau deel. Zij werden gratis per stoomboot naar Bouveret ver voerd en na afloop van den wedstrijd feestelijk oni baal Ialles op kosten van Liverpoolsche zeepfabrikanten, Van wie de wedstrijd uitging. De deelneemsters aan den wedstrijd werden bij loting aangewezen; twee uit elke plaats. Zij siroopten hare mouwen op en begonnen ten aauschouwe van de talrijke belangstellenden te zeepeu, te wassciieu en ie plassen, dat het een lust was om te zien. Aan een 19-jarig meisje werd de prijs toegekend: tene kostelooze 14 daag- sche reis van Gei.è/e naar Parijs, Londen en Li verpool. Deze reusachtige reclame kost de Eegelsche firma, naar men berekent, ongeveer f 10,000. Een zeilschip met vijf masten, en metende 6000 tonnen, wordt aan de Clyde ge bouwd vcor eene Parijsohe firma. Het wordt be schouwd als het grootste ztiLchip dat ooit in zee is gebracht. Een burger van eeue kleine stad in Rumanië zoo verhaalt Figaro heeft het gemeentebestuur verzocht zijn naam van de kie zerslijsten te schrappen. //De «erkieziiigeii zijn in Rumanië niet vrij," zegt hij in zijn verzoek/chrift. n Als iemand stemt, krijgt hij zoo duchtig klop, dat hij dagen lang zijne kamer moet houden, en als hij stemt, werpt de politie nachts zijue vensterruiten in." De gemeenteraad wees het verzoek van de hand. Maar de Rechtbank, tot wie de siemmens- moede kiezer zich nu wendde, stelde hem in het gelijk en gelastte, dat aau zijn vetzoek zou vol daan worden,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2