binnenlaYil BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Men verneemt dat de Amerikaansche Gedelegeerden ter Samoa-conferentie door Von Bismarck persoonlijk ontvangen zijn, en dat deze is een langdurig en zeer wel willend onderhoud zjjne vaste overtuiging uitgesproken heeft, dat de conferentie snel en gemakkelijk ten einde zal worden ge bracht en er wegens Samoa zeker geene ernstige moeielijkheden iusschen Amerika en Duitschland zullen rijzen. Tegen den heer Bates, wiens auti-Duitsch artikel over Samoa in de Century Review zooveel opzien heeft verwekt, heelt You Bismarck een bizonder aangenameu toon aangeslagen, zoodat Bates hem uit eigen beweging verklaarde, op het oogenblik toen hij het artikel schreef niet het geringste ver moeden te hebben gehad dat hij tot Ge delegeerde ter Samoa-conferentie zou be noemd worden. Zoodra die benoeming had plaats gegrepen, had hij getracht zijn ar tikel in te trekken, maar dat was niet meer mogelijk. Na dit onderhoud met Von Bismarck hoopt men thans te Berlijn zeker, dat de geheele zaak op vriendschappelijke wijze zal beslecht worden. De repubiikeiusche bladen in Frank rijk volgen met innig welbehagen de heftige aanvallen van Paul de Cassagnac tegen de Boulangistische lijfgarde. Wat de Boulangistische organen betreft, men kan niet zeggen dat zij zich dapper weren. Zij antwoordden, ja, maar op eene wijze, die getuigt vau de deugd der lankmoedigheid, welke anders niet by hen wordt waarge nomen. Ten einde de verflauwende stemming bij het publiek ten opzichte van Boulanger eenigszius te verlevendigen, hebbeu zijne vrienden het praatje in omloop gebracht, dat de Fransche en de Engelsche Regee ring over hem in briefwisseling zijn, dat het Britsche Ministerie hem laat bespieden, en dat hij gevaar loopt uit het land te worden gezet. Dit alles is echter louter verzinsel. Boulanger heeft nu gezegd, dat te Londen in de nabijheid vau Hydepark een huis wil huren. Te Weeneu is het thans volkomen rustig. De onlusten hebben gelukkig een einde genomen. Ook te Oporto is een katholiek congres geopend, en groot is het aantal dergeuen, die gekomen zjjn om er deel aan te nemen. Nadat de reeks van Prelaten, die hunne instemming met het doel van het congres betuigd hebben, was voorgelezen, hield de Bisschop van Lamego eene rede over de noodzakelijkheid vau het herstel van 's Pau sen wereldlijke macht. Het eerste congres van dien aard in Portugal, aldus verklaarde Z. D. H. zal een zaad uitstrooien, dat heil rijke vruchten zal dragen voor den geliefden Opperpriester. Volgens een bericht uit Bern heeft de Zwitsersehe Bondsregeering besloten, de beschuldigden in de zaak der bommeufa- bricatie te Zurich voor het bondsgerechts- hof te brengen, in plaats van ze bij de Zuricher kantonnale rechtbank te doen terechtstaan. Naar hetgeen uit St. Peters burg aan de Daily News wordt gemeld, heeft het zich wel bevestigd, dat de Peters burger politie bewijzeu in handen heeft omtrent het binnensmokkelen van Zuricher dynamiet-bommen in Rusland, maar blijkt tevens, dat het haar nog niet is gelukt eeue geheime bergplaats dezer projectielen, op te sporen. Uit Lucern wordt gemeld, dat aldaar het internationaal congres over bestrijding der slavernij zal worden gehouden, en wel in het begin van Augustus. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de Montenegrjjnsche Regeering geheime Ge delegeerden naar Belgrado heeft afge vaardigd, alwaar deze thans met de Ser vische Regeerlug in onderhandeling zijn. Uit Madagaskar wordt bericht, dat de Koningin, op voorstel van den Frau- schen President-Generaal Le Myro de Villers, een besluit heeft uitgevaardigd, volgens hetwelk alle slaven op het eiland vrij worden verklaard. Reliquicên. Wie heeft de heeren iibectïjjien' met honderdeD malen hooren spotten, met den eerbied, dien de Katholieken hebben voor reli- quieën. En de lui, die anderen beschuldigden van dwaze bijgelovigheid, van bel»chelijke°on- noozelheid, deden niets minder dan de Katho lieken, die de overblijfsels van personen hun dier baar met zorgvuldigheid bewaarden. Zij zeiven hechten waarde, groote waarde aan dingen, afkomstig van hunne ouders, verwanten, voorname personen of plaatsen. Nog onlangs weiden 14 stukjes papier, waarop de Kroonprins, later Keizer Frederik, te San. Jtemo, onbeduidende bestellingen of vragen, had geschreven, tegen den fabelachtigen prijs van eernge honderden guldens verkocht. Van de vlag, die te Parijs op den Eiffeltoren wappert, worden S heele flarden gescheurd, welke flarden men als I een kostbaar voorwerp bewaard. En als de Katholieken helzelfde doen met f beenderen of kleederen van;Heiligen hun dier- baar, dan heoten ze onnoozel, kinderachtig. Zonderlinge verschijnselen. De regee- ringsmannen der Eransche Eepubliek hebben sinds jaar en dag aanhangers trachten te winnen, door tegen den godsdienst op te treden. Haat tegen den katholieken godsdienst onderscheidde allen, die naar de volksgunst haakten. Anti-ka tholiek was een waarmerk van een echt repu blikein. Door verbannings- en onteigeniugsbe- slniten tegen Geestelijken en kloosters of bisdom men trachtte men de vriendschap der iadiealen te koopen. Thans zijn het juist de mannen, om wier vriendschap en medewerking te winnen, de aan voerders der regeeringspartij van de laatste jaren zich tot allerlei laagheden en lafhartige en kleingeestige plagerijen tegen de Kerk lieten vinden, die de verontwaardiging der vervolgden te hulp roepen, om den vervolgers hun recht matige straf te doen ondergaan. Naquet, een vrijdenker van het zuiverste water, zegt: //Als staatsburger ben en blijf ik een voorstander van de secularisatie der maat schappij//. Als staatsman spreekt hij ganseh anders en zegt: //De groote sociale hervorming moet plaats grijpen, niet als een oorlogsfeit, als eene daad, die aan eene partij de zegepraal bezorgt over de andere, als een middel om de aan godsdienst hechtende gemoederen te doen dwingen door anderen, die er niet aan hechtenmaar zij moet geschieden in gemeen overleg tusschen de be langhebbenden en met de waarborgen, die in het recht van vereeniging worden gevonden. Ziedaar eene veroordeeling van de partij in Frank rijk, die sedert jaren, door ruw geweld onder de leus van vrijheid, gelijkheid en broederschap, niets doet dan de heiligste rechten van anderen met voeten treden. Den vrijdenkers zeiven beginnen de oogen open te gaan en zij schamen zich dan ook niet te zeggen, dat ook de godsdienst dient te wor den geëerbiedigd. V. W.) In de jl. Yrijdag gehouden vergadering der E. Kath. Kiesvereeniging Recht voor Allen te Arnhem zijn de Heeren Mr. C. W. Graaf Yan Limburg Stirum en Werner Baron Yan Pallandt candidaat gesteld voor de verkiezing van 2 leden der Provinciale Staten. Dezelfde heeren zijn candidaten der anti-revolntionnaire partij. De anti revolutionnaire centrale kiesver eeniging te Amersfoort heeft tot candidaten voor het lidmaatschap van de Provinciale Staten ge steld de aftredende leden, de heeren: Mr. J. M. Eichelle, (r.-k), Mr. A. W. Van Beeek Calkoen, (a.-r.) en D. P. Hamers, (r.-k.) Door de K. K. kiesvereeniging Eendracht maakt Macht te Wijmbridseradeet is tot voor- loopig candidaat voor de Provinciale Staten ge kozen de Heer S. De Jager, ontvanger te Wor- kum. De Eegeering heeft naar aanleiding van het eindverslag nog eenige wijzigingen gebracht in het wetsontwerp, houdende bepalingen tot voor koming van bedrog in den boterhandel, voor namelijk betreffende de strafbepalingen. Yolgens het weeSblad De Ingenieur is wel dra eene algemeene wettelijke regeling van de verzekering van werklieden tegen ongelukken te verwachten. Aangaande het door de Eegeering bij de Tweede Kamer ingediende ontwerp tot herzie ning der wet op het lager onderwijs verdient vermelding, dat bij de redactie de spelling is gevolgd van De Vries en Te Winkel. De wet van 1878 was nog uitgegeven in de oude spel ling. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat de militieplichtigen van de lichting 1889, die onderwijs in de genees- of heelkunde hebben genoten, hulp-apothekers en apothekersbedienden zullen worden ingelijfd bij een van de acht ge wone regimenten infanterie en aan den com mandeerenden officier van het korps opgegeven, ten einde ter bekwamer tijd in aanmerking te kunnen worden gebracht voor eene plaatsing bij een der compagniën hospitaalsoldaten. Gisteren-middag is er te 's-Hage een buiten gewone ministerraad gehouden. Naar wij vernemen, gaat Z. M. dagelijks in beterschap vooruit, en bestaat er alle hoop op herstel van gezondheid. Blijft deze gunstige wending aanhouden, dan zou door Z. M., in overleg met zijne geneesheeren, besloten zijn dezen zomer in het buitenland door te brengen tot volkomen herstel van krachten. Zelfs wordt reeds de 3de Mei benoemd als de dag, waarop het vertrek van Z. M. is be- paald, een bericht, dat zeker wel voorbarig mag geheeten worden. Het plan bestaat om, wanneer de te be- ij noemen Eegentes den eed zal afleggen in eene vereenigde vergadering van de Staten-Generaal, deze plechtigheid in het vergaderlokaal en op den weg, welken de Eegentes naar het gebouw der Kamer zal afleggen, met groot gala-cere monieel te doen plaats hebben. Behoudens verandering, zou de eedsaflegging voorloopig in de eerste week der maand Mei bepaald zijn. HEEMSTEDE, 27 April. Heden vierde de Heer A. Van der Horst Sr. zijn veertigjarig jubileum als directeur van het E. K. Zangkoor te Berkerode. Uit hoogschatting voor de uitste kende diensten, door hem aan den kerkzang bewezen, werd door don Zeereerwaarden TIeer H. Kerlen, Pastoor alhier, het H. Misoffer te zijner intentie aan God opgedragen. Door heeren zangers werd onder de H. Offerande op onbe rispelijke- wijze de le Mis van G. A. Heinze uitgevoe rd, voorafgegaan door het Laudaten van J. JB. Van Bree en gevolgd door den Psalm "Laudt ite puerin van N. h'. Andriessen. Na deze kerkelijke plechtigheid, werd den jubilai -is door de leden van het Zangkoor, met eene hartelijke gelukwenschi.ng, een prachtigen met zilver gemonteerden inktkoker aangeboden waar- ap in fiet midden een alle. rkeurigst gedreven zilve ren beeld van de H. Caeoilia, vervaardigd in le fabriek Van, den Heer O. B. Brom te Utn jcht, Te Wietmarschen heeft zich de knecht van een landbouwer ter gelegenheid van het Paascbfoest doodgegeten aan eieren. Bij de Eotterdamsche politie is eene nieuwigheid ingevoerd, welke de aandacht zal trekken. Op last vaa den Burgemeester moet aan elke politie-afdeeliug eene „brandkar" aan wezig zijn, ten einde bij eventueeie gevallen on middellijk dienst te kunnen doen. Htt EoUerdamsche blad, dat de nieuwigheid bericht, zsl later zeker medsdselen wat zoo'u braudkar wel is. Te Amsterdam hebben we nog slechts brancards, maar als 't goed is, moet dat andere ook komen. Misschien deelt het blad dan meteen mee in welk deel van Goethe's werken zijne „Faiiellehre// voorkomt. Daar schijnt men in Leiden over ge- 8p:oken te hebben terzelfder;ij 1 dat men zijne „Farbenlehre" noemde. (TV. v. d. D Een aardwerker te Par ij s, sedert lang buiten verdienste, vond Woensdag-ochtend eene oude portefeuille in de modder, bevatten de 20 000 franks aau bankbiljetten, welke hij terstond naar da politie heeft gebracht. Deze eerlijke mau heet Erangois Chataignier, is 32 jaar oud en ongehuwd. De uitdrukking civiele lijst, waarmee msn het inkomen aanduidt, dat een vorst uit 'e lands schatkist verzekerd wordt, werd oorspronkelijk gebruikt als tegenstelling met de uitgaven voor leger en vloot, die vroeger ook geheel door den Vorst warden geregeld. Toen onze stadhouder Willem III in 1689 tot Koning van Engeland werd uitgeroepen, wist het Parle ment zeer goed, dat 's Prinsen militaire neigin gen hem geen geld zouden doen ontzien om het welslagen van zijne ondernemingen te land en te water te bevorderen. Het nam daarom het bestier van de uitgaven voor oorlog in marine in eigen hand en liet den Kouiug alleen de regeling der civiele posten over. Daartoe werd hem een be drag van 700,000 pond jaarlijks toegestaan. Dit bedrag bleek allengs te klein en klam succes sievelijk, totdat het in 1812 ruim een mülioen pond sterling bedroeg. Sedert werd echter de civiele lijst van een groot aantal posten ontlast, zoodat ze thans voor Koningin Victoria tot 385,000 pond is teruggebracht. Dezer dagen ging zekere V., b e- ambte aan de Eransche Bank te Parijs, met zijne vrouw en vijftienjarige dochter in een omnibus. Bij het iustupptn voelde het meisje eene nauw- lijks merkbare aanraking van hare prachtige haarvlecht. Eerst in den omnibus gezeten be merkte zij dat er een gedeelte van was afge knipt. Men heeft te Maagdenburg, bij het afbreken van een ktldergewelf aan den Brei- teweg eenige kostbaarheden gevonden: een hals- en gordelketting, een parelsnoer, cett aantal fraaie kunstvoorwerpen, alsmede gouden en zilveren munt stukken, uit het begin der 17e eeuw. De schat werd vermoedelijk voor Tilly's ver- oseriug van Maagdenborg begraven. De ketens behooren, naar het oordeel van kenners, tot de kostbaarste werken der oud- Duitsche goudsmeedkunst. Lord Lonsdale is thans, terugkee- rende vau zijne onderzoekingsreis door Alaska (Noordwesten van Noord-Amerika), te San Francisco aangekomen. Hij kwam, na vele moeilijkheden en gevaren, tot 75° N.B. Da meeste zijner tochtgeuooten be zweken door koude en ontberingen. Op eene hoogvlakte- vond Lonsdale, naar hij verhaalt, 230 doodgevroren Indianen. Ook van de zijde der inboorlingen dreigde hem gevaar; herhaaldelijk werden pogingen gedaan om hem te vermoorden. Volgens Lonsdale zijn de tot dusverre gedane geographiscbe waarnemingen omtrent Alaska on juist. Hij beschrijft den waterval van de Hay- rivier, weike in grootscbheid dien van de Nia gara nabijkomen of zelfs moet overtreffen. Het water stort er neer van een 300 voet hoogen rotswand, op eene plaats waar de rivier U/2 Eng. mijl breed is; groote ijsbergen drijven in het water en vallen mede in de diepte. De dierenwereld in Alaska biedt, volgens Lonsdale, nog al verscheidenheid aan. De reizi ger brengt 230 opgezette vogels mee. Bij Kaap Barrow zag hij walvisschen, die uit den Stillea Oceaan door den uoordwestelijkeu doorgang der waarts gekomen moeten zijn. Uit een der zalen van het Geschied kundig Genootschap te New-Haven (Connecticut) ia een eeredegen, welke ia 1862 den Admiraal Footz door de burgers van Crooklijn werd aan geboden, gestolen. De degen, welks gevest en schede vau goud ziju, mat edelgesteenten ver sierd, had eene waarde vau 3500 dollars (f 8,750). Wij maakten eeuigen tijd geleden melding vau een spoorwtgwaggon voor het ver voer Van verachs visch, door den Deen Steenberg uitgevonden. In die waggon wordt de terstond na de ontvangst- schoongemaakte visch op zeer doelmatige wijze verzonden, met inachtneming varr alle eischen voor het frivcb blijver.: verver - selling en afkoeling van de lucht, enz. enz. De tweede vau deze waggons, welke ODgeveer 20.000 pond visch bevatten kan en welke van oudereu ook ingericht is voor het vervoer van levende visschen, is thans aangekocht door de firma Bildeau Comp., te Dusseldorp. Do eerste werd gekocht door eene firma te Berlijn. Een kunstwerk met èen spijker vervaardigd. Eene curiositeit van historische waarde, een werk dat van groote technische bekwaamheid en on uitputtelijk geduld getuigt, is sedert eenige dagen in Castan's panopticum te Berlijn tentoongesteld. Het is een werk van den bekenden ritmeester Baron vou der Trenck, dijn merkwsardigen en raadselachtigau man, die op bevel vaa Frederik den Grooten om tot nu nog steeds onbekende re denen tien jaren lang Se Maagdenburg in stren ge afzondering gevangen werd gehouden. Onge veer twee jaren voor zijne vrijlating begon Trenck, wiens gevaugecschap wegens herhaalde pogingen tot ontvluchting verscherpt was, uit tijdverdrijf met een kleinen spijker teekeningen op zijn tinnen drinkbeker te maken. Deze beker, waarop Trenck figuren en gedichten graveerde, nam de Com mandant der vtsting in beslag en gaf hem een nieuwen, dien de gevangene op dergelijke wijze versierde. Dit gebeurde meerdere malen en Trenck bracht htt door oefening eindelijk zoover, dat hij een beker graveerde, die door de kunstig aangebrachte ttekeningen en den zeer uitgebrei der: en uiteenleepeudeu tekst alle vorigen over trof. Deze beker, die nog tijdens Trenck's leve# eerst in handen kwam van Prins August Lobko- witz en daarna in die van Keizerin Maria The- resia, is nu voor kort, nadat hij nog meerma len van eigenaar verwisseld had, door de ge broeders Castan aangekocht en in hunne verzame ling opgenomen. De beker, die ongeveer zoo groot is als eese bierpul, is vau de volgende tee- keningen en inschriften voorzien. Op het deksel: 1. Een zeer uitvoerig verzoek om gratie (gedicht) aan de Koningin van Pruisen. 2. Vier allegori sche voorstellingen en vier lange gedichten; op den beker zelf: acht allegorische voorstellingen en even zoo vele gedichten; ten slotte nog vier zinnebeeldige voorstellingen met tekst. Het schrift is overal duidelijk eu leesbaar en de teekeningen zijn knap uitgevo rd. Het kunstwerk is des te merkwaardiger, omdat, zooals Trenck in zijne autobiografie veruit, terwijl hij hieraan bezig was, zijne handen aau eene ijzeren stang waren vastge- smea.l en hij er slechte een van kon gobruiken zoodat hij den beker met zijn knieën moest vast houden. Een masker bij brand. Een ooggetuige, deeit aan de Arnh. Ct. het volgende mede. Het rook:n«3ker, bestemd om, daarmee ge wapend, bij eventuaelsn brand een met rook gevuld vertrek te kunnen binnendringen tot redding van hen, die daarin soats door bedwel ming mochten zijn achtergebleven, is reeds ge- ruimen tijd bekend. Aan verschillende soorten van dit masker kleefden echter nog gebreken en bovendien zijn de meest doelmatige, die tot ongeveer f 100 per stuk kosten, voor vele ge meenten te duur. Dit deed onze landgenooten, de heeren A. Bikkers en Zoon brandspuitfabri- kaDten te Eotlerdam, op middelen zinnen om een masker te vervaardigen, dat en vr'j zon zijn van de bestaande gebreken en, door ziju lagen prijs, binnen het bereik viel der krachten van elke gemeente. Al zoekende slaagden -zij daarin en zonden aan verschillende gemeenten een «masker ter beproeving, dat, met inbegrip van een stevig en net lederen étui, benevens eeue flacon, die met azijn wordt gevuld, slechts f4 kost. (Zon der deze étui, die aan een gordel kan worden gedragen, bedragen de kosten slechts f2.50) Bet munt uit in eenvoud en wat het voornaamste is, het blijkt in allen deele volkomen aan het doel ta beantwoorden. De Heer Van Diemen, Commaudant der Amhemsehe brandweer, die dit masker als proef had ontvangen en van meeniug was, dat het bij het overigens zoo goed ingericht brandwezen niet mocht ontbreken, wil de zich eerst persoonlijk overtuigen of het inder daad aan de gestelde eischen beantwoordde. Hij werd daartoe welwillend in de gelegenheid ge steld door den Heer J. A. Ktasenberg, kuiper en vleeschrooker alhier, die zijne rookerij in de Luthersche steeg no 9 daarvoor aanbood. Na dat gisteren-middag deze inrichting met eene verbazend dikke rookmassa was gevuld, liet ge noemde commandant, gewapend met het be sproken masker, zich daarin opsluiten verbleef er 4V2 minuut eu verklaarde d aarna aan de tegenwoordig zijnde directeuren van het brand wezen en belangstellenden dat hij Diet alleen niet het minste letsel had ondervonden, doch het, zoo noodig, nog wel langer had kunnen uithouden. Het besproken, eenvoudige masker bestaat uit een dubbelen bril, die den toevoer van rook naar de oogen geheel belet en op eiken neus past, eu eene met aziju gedrenkte spons, die door middel van een elastieken band den mond en de neusholten omsluit. In den omtrek van Görlitz, heeft eergisteren een zeer htwig en noodlottig onweder gewoed. Daarbij werden vijf personen, een on derwijzer te Eisenberg, twee werklieden te Kup- per, een dienstmeisje te Eckersdorf en eene jonge dame te Kunuerdorf, door den bliksem gedood. De veelbesproken instructeurder Keizerlijke Pruisische Prinsen, de Feldwebel Hauck, die door den eersten Krijgsraad tot 1 jaar en 3 maanden vestingstraf en degradatie was ver oordeeld, is door den tweeden Krijgsraad defini tief vrijgesproken. Te Oosterbeek word dezer dagen ten gemeentehiiize onwetend een valsch bank biljet van f 25 uitgegeven. Toen het teruggebracht werd, en de kas werd nagezien, bleek het, dat zich daar nog een valsch biljet van f 25 bevond. Men vindt te Brooklijn tegen- woord:g ook zelfwerkende toestellen, waaruit mer, zich, door betaling vau een klein muntstukje, potlood, papier, enveloppen, briefkaarten en postzegels kan verschaffen. Aan den voorkant is tevens een klein lessenaartje, zoodat een vergeet achtig briefschrijver op elk unr van den dag of den nacht ziju verzuim kan herstellen, In zijn element. Eenigen tijd geleden werd op een der Amerikaansche spoorwegen een machinist geschorst omdat bij, na door den dokter onderzocht te zijn, stokdoof bleek te wezen. De

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2