N I E U \m Jaargang* No. 1387. Zondag 5 Md'1889. Vrede bij eene groeve, BUITEN LA D. B1 N N E N L AN l>. ABONNE MENTSPK IJ 8 Per 3 maanden voor Haarlem 1 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzjuderlpke Nummers0,03 Dit blad verschjjnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. BÜHE AÜ! St. Janstraat Haarlam. A OTITIS MA NON AGITATE ?aus OEB A.DVEBTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrij dag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KüPPERS Sc I, A U RE Y. Het overlijdeu van Generaal Reuther heeft ongetwijfeld algemeen iu den lande, boveual iu de katholieke kriugeu, een die pen iudruk gemaakt. Boven veleu was bij gezieu en geacht; hij was eeu man van het zwaard, maar toch ook weer eeu man des vredes. Zjju leven en streven, zjjn karakter en zijne werk zaamheid adelden hem tot eeu der mannen van beteekenis in onze dageu. Goed was bet daarom aau 't harte te lezeD wat Dr. Sehaepman aau de groeve vau dezen waardigen laudgeuoot heeft ge sproken. Merkwaardig noemen wij die lijkrede in menig opzicht. Zij vereerde den doode, doch ook den lijkredenaar. Generaal Reuther was (het is bekend) in de groote quaestie, welke thans zoo vele katholieke harten beroert, namelijk die nopens den persooulijken dienstplicht, van eeu auder gevoelen dan Dr. Scbaepman. De leiders der beweging, welke tegen de afschaffing der plaatsvervanging werd uitgelokt, kouden zich op het gevoelen van Geueraal Reuther beroepeu. Hjj toch heeft iu de defensie-commissie voor het be houd der plaatsvervanging gestemd. Terwijl nu Generaal Reuther in geen geval in de af-chaffing der plaatsvervangiug 'zou bewilligen, staat Dr. Sehaepman de zienswjjze voor, volgens welke men de plaatsvervangiug moet behouden, tenzij de Regeering de onmisbaarheid van de af schaffing voor de veiligheid des lands zou kuuuen bewijzen. Ontijdig noemde bij voorts de agitatie tegen de Leger wet; men moest eerst afwachten, wat zij inhield. Al nemen wij uu aau, dat Dr. Sehaep man zal tiudigen met tegen de afschaffing der plaatsvervanging te stemmen, toch stond Generaal Reuther, gelijk wij zulks reeds aauduiddeu, niet op hetzelfde standpunt als Dr. Sehaepman. Doch juist daarom moet de grafrede van laatstgenoemde des te hooger worden ge schat. Er sprak zich in dat huidewoord, aan Generaal Reuther gewijd, een nobel hart uit. De teekeniug van deu ontslapene ge geven, was een lichtbeeld, waarover geeue enkele schaduw vau persoonlijke gevoe ligheid werd geworpen. Dr. Sehaepman is eeu beslist man iu zijue overtuiging, maar tevens welk een adeldom des geestes en welk eene goedheid des harten kenmerken hem. Trouwens Generaal Reuther was het waard, dat hij aan zijne groeve werd ver- heerljjkt. Op een vlekkeloos leven kon hij terugzien. Aan vurigen ijver voor de be langen van Land en Koning ontbrak het hem niet. Zijne rijke kennis op militair gebied heeft hij, ook als Minister van oor log, dienstbaar gemaakt aan het heil des vaderlands. Wanneer zulk een landgenoot, zulk een kundig opperofficier, zulk een edel burger FE V ILL E T O N. De wachter bij de klok. In eene groote gieterij, dicht bij de werven van de stad B., was een ploeg werklieden gereed, om de grootste klok voor het klokkenspel der St. John's kathedraal te gieten. Nog maar een uur, en zij zouden het blinkend, borrelend me taal uit den grooten oven in den vorm//fest gemauert in der Erde", lat. n vloeien De avond begon te vallen, en in de toenemende schemering wierpen de flets-blauwe vlammen, die uit den hoogen schoorsteen stegen een spookachtig schijn sel op de naburige vensters en daken. Het tooneel in de gieterij had iets wilds, bjjna iets van eene hel. De donkere gedaanten der werklieden, gedeeltelijk verlicht door de gele flikkering van het vuur, bewogen zich heen en weer als schimmen in de onderwereld, en de zware balken en kettingen, die elkaar half zwart, half met een gouden glans gekleurd, onder de door den gloed vergulde zoldering en nauwgeiet Christen, bezwijkt voor de macht des doods, dan gevoelen velen zich smartelijk aangedaau en zijn heengaan wordt eeae oorzaak van nationale droefheid. Die ontbreekt dan ook niet. Door alle richtingen is aau Generaal Reuther de tol der erkentelijkheid betaald. Door zijn dood zou aau het leven der natie nog eeu grooten dienst kunnen be wezen worden, wanneer men het graf woord van Dr. Sehaepman onder de Katholieken algemeen als eeu waardig vrede-woord waardeerde. Dr. Sehaepman de lofredenaar van Ge neraal Reuther: dat feit teekent deu toestand. Niet lauger worde gehoord over eene wet, die er nog niet is, alzoo eeu gevaar, hetwelk nog niet dreigt. Door de mededeeliug des Ministers van oorlog, volgens welke iu dit zittingsjaar geene Legerwet zal worden ingediend, was de positie reeds veranderd. De lijkrede vau Dr. Sehaepman voltooit het schooue vre- dewerk, 't welk toen werd begonnen. Hooger dan de onderlinge geschillen staan op dit oogeublik de gemeenschappe lijke belaugen, de gemeenschappelijke nooden. De stembus vau 14 Mei komt in 't ge zicht. Alle oueeuigheid moet dan worden geweerd. Dr. Sehaepman heeft een groot voor stander van de plaatsvervangiug met een gloed en warmte gehuldigd, die ons bewijst hoe iu de borst vau den dichter-staatsmau geeue plaats is voor eenige politieke rancune. Zóo zij het overal; zoo worde de vrede, als in 't vergezicht des doods, scaaude in deu geest bjj de groeve van deu ouverge- toljjken, den gemoedelijken, deu standvas- tigen Renther, bereidwillig geteekeud. De katholieke belaugen staan den 14u Mei op het spel Aan de levenden, maar ook aan de duo len zjju wij verplicht te strijden ouder eene banier; geen verdeeldheid meer, maar een heid, eene volle, eene oprechte, eene be zielde eu bezielende eenheid. Wordt dat schouwspel allerwege in den lande aanschouwd, dan zal zich in hooger sfeer de overleden Christen-krijgsman ver blijden, de gemeenschap der geloovigen blijft immers bestaan; de dood verbreekt haar niet. Niet alle goedgezinde burgers kunuen de wapeus draj/en. Toch kunnen wij allen strijden met het wapen eener besliste over tuiging, door de kracht des geloofs eu door de hoop, ouder Gods zegen op de over winning. De 14e Mei zij eeu triumfdag voor de hereende katholieke partij Iu een brief van deu Koning-Groothertog aau den Regent te Luxemburg geelt Z. M. in warme, vriendschappelijke bewoordin gen het verlangen te kennen, om de re- geeriug over het Groothertogdom te her- kruisten, deden denken aan de werktuigen der Cyclopen onder den berg Etna. De stadsklok sloeg zes uur: het was tijd voor het avondeten. Al de mannen legden hun gereedschap neder en trokken hunne bovenkleeren aan. Zorg dat jelui over een half uur terug bentl riep de baas. Kwartier voor zevenen gaan we aan 't gieten. We zullen er wezen, baas, klonk het ant woord. Ik hoor, dat er lui uit de stad komen om het werk te zien, zeide een van de werklieden. Ja, zeide een andere, en ze zullen er groote oogeu van opzetten. In het heele land is nog nooit zoo'n klok gegoten als deze zal worden. Een oogenblik iater was er nog maar éen werkman en de baas in de gieterij overgebleven. De eerste zou blijven om bij den vuurgloed de wacht te houden. Hij h»d eene dubbele portie eten meegebracht en het overschot voor avond eten bewaard. Misschien wil de „uitvinder» wel bij je bljjven, George, sprak de baas lachend, terwijl hjj aanstalten maakte om heen te gaan. vatten op deuzelfdeu dag als iu Nederland. Deze brief is het antwoord op een brief vau Hertog van Nassau waarin hij zich bereid verklaarde van het regentschap te rug te treden, als de Koning het bestuur weder weuscht op te nemen. Het bericht aangaande het vertrek des Hertogs was voorbarig; üjj zal iu Luxemburg nog blijven tot de zaak geheel is geregeld. De uitbreiding der pokziekte in bet algemeen en het epidemisch optreden dezer ziekte te Ostende eu te Arion, heeft de Belgische Academie van Geneeskuude aan- leidiug gegeven in hare laatste zitting het vraagstuk der verplichte vaccinatie opnieuw tot eeu ouderwerp barer overwegingen te maken. De rapporteur, dr. Titica, die deu loop der laatste epidemieën en de toegejiaste rnaatiegelen naging, kwam tot de slotsom dat wanneer die maatregelen geen succes hebben gehaf, dit niet moet toegeschreven worden aau de autoriteiten, die iu deze tot handeleu geroepen wareu, omdat diealleu buu plicht hebbeu gedaau, maar aau de vooroordeeleu van eeu groot deel der be volking. Zonder de algemeene maatregeleu van bygiène te willen geringschatten, vrij waart toch alleen de vacciue zeker tegeu de pokziekte, hetgeen ook weder geblekeu is bij de togeuwoordige epidemieën te Os- teude eu te Arlon, waar van de 1220 sol daten aldaar iu garnizoen, niet. ésu door pokken is aangetast, terwijl de ziekte ou der de burgerij hevig woedt. Waaraan kan dat anders worden toegeschreven, vraagt de rapporteur, dan aan de goede vacci natie in bet leger? Dergelijke waarnemin gen werdeu ook in andere landen gedaan. Naarmate de vaccinatie iu hooger eere staat eu algemeener wordt toegepast, komt de pokziekte zeldzamer voor. De inenting van allen acht dr. Titica daarom zeer ge- weuseht, en onverantwoordelijk acht hij het, lauger lijdelijk de verwoestingen eener ziekte te gedoogeu waartegen men zoo af doende is gewapend. Nu blijft dat men er door oveituiging niet komeu kan, moeter door de kracht der wet worden gehandeld. Oprichting van vaccinatieparken vau rijkswege met uitstekende stof, maar tevens verplichte inenting moet dus worden toe gepast. De leden der Academie waren het met deze couclusiëii volkomen eens, en er werd besioteu daarom bij de Regeeriug andermaal op de invoering der verplichte vaccinatie aau te driugeu. Naast de andere katholieke con gressen van Mechelen en Madrid is zooals wij reeds berichten ook te Oporto in Por tugal een katholiek congres gehouden, waar de volgende motie werd aangenomen. De Portugeesche Katholieken zijn vast besloten met den zedelijken en collectieven steun der Katholieken in de andere lan den, al kuuue pogingen aau te wenden, opdat de Paus, die van zijne vrijheid beroofd is en blootstaat aan de kwellingen, welke eene ergernis zijn voor alle Katholieken, weldra Ja, waar is hij? zeide de man ook op schertsenden toon. Hij is lang genoeg bij het werk geweest om te weten of er iets mis loopt. Hallo 1 Waar is de //uitvinder»? Kom hier. Ha, daar is hij. En op <tit roepen kwam een knaap met ruig haar, groote grijze oogen eu een bleek, wezenloos gelaat, van achter eeu stapel gietvormen te voor schijn. Hij droeg een grij3 hemd, vuil van het stol en een veel te wijde pantalon, die betere dagen had gekend. «Zeg, Mopus, zeide George, lnm eenigszins ruw op den schouder kloppende, „zou je ver stand genoeg in je bol hebben om te gillen als er een mankement is?" De knaap zag met een dom gezicht rond en knikte. „Ga hier dan zitten en kijk naar den oven, zonder de oogeu er van af te wenden.» De arme jougeu glimlachte eu deed gedwee wat hem bevolen was, zooals een bond zou gaan zitten om op zijn meesters jas te passen. Een rare jongen was die Mopus, in gewone zaken onnoozel genoeg om zelf hoog noodig te hebben weer in het bezit gesteld worde van zijne volledige vrijheid. Van deze motie is aan den II. Vader onmiddellijk beticht gezonden, terwijl een comité is benoemd, om voortdurend met alle zedelijke middelen voor de verwe zenlijking der wenscbeu van alle Katho lieken werkzaam te blijven. Het congres is gescheiden, nadat het voornemen was uitgesproken, om een volgende maal te Braga te vergaderen. In andere steden van Portugal zullen nog katholieke congres sen volgen. Dezer dagen had te Parijs een feest maal van royalisten plaats. De Heer Fer dinand Duval hield eene uitvoerige rede, waarin hij trachtte aau te toonen, dat al leen de monarchie in staat is Frankrijk te verheffen, hetwelk de vereeuigiug vau allen roudom eene sterke Regeeriug wil. De spre ker verklaarde de zaak van den Graaf van Parijs wel degelijk af te scheiden van het Boulangisme. Bou langer heeft, naar gemeld wordt uit Londen, aldaar eeu huis voor zes maau- den gehuurd. In het Lagerhuis heeft de Heer Le- wisham uit naam der Regeering verklaard dat zij, naar aanleiding van den aaudrang vau het koninklijk landbouwkundig ge nootschap, besioteu heeft het in werking treden vau de opheffing van het verbod van invoer vau vee uit Nederland van den 8eu Juui te verdagen tot deu leu Sep tember. De Heer De Worms verklaarde, dat de Regeering niet het voornemen heeft, eeu wetsontwerp in te dienen bij hetwelk de invoer zou worden verboden van coufi- seurs-waren eu met suiker bereide levens middelen, uil de landen in we'ke uitvoer- premiën voor suiker worden verleend. Er is te Madrid, onder voorzitterschap van Canovas del Castillo, eene vergadering van conservatieven gehouden. Er werd be sloten, dat de Afgevaardigden der partij geen deel zullen nemen aan de werkzaam heden der Kamer, indien de Regeering voorstelt dagelijks twee zittingen te houden om te beraadslagen over het wetsontwerp tot wederinvoering van het algemeen stem recht. Wederom dreigt eene epidemie vau gtle koorts iu Florida uit te breken. Eeu verdacht geval iu bet binueuland heeft de overheid tot nieuwe voorzorgen gedwongen. Een paar bladen, vrienden der openbare school zouden met de rijksbijdrage aan andere scholen, genoegen kunnen nemen, als zij maar zeker ervan waren dat er overal deugdelijk ouderwijs werd gegeven. Zij gaan dus van de veronder stelling uit dat er op de openbare school deug delijk ouderwijs wordt verstekt. Wij willen al die inrichtingen niet over éen kam scheren, maar wij vragen toch of het degelijk onderwijs is, als een knaap.de school voor goed verlatende, nog geen leesbare, laat staan een vlotte hand schrijft, geen familie-of koopmansbrief kan lezen dat, er over hem gewaakt werd, maar niettemin bizonder geschikt om bij een oven de wacht te houden. Hij kende al het gieterijwerk door een soort van instinct, om het zoo te noemen, hoewel zijne zonderlinge schranderheid in dit opzicht toch eigenlijk een overbljjfsel van een vroeger helder versland was. Als er iets gebeurde of op een ongewone wijze ging, merkte hij het altjjd op en zeide wat er gedaan moest worden, hoewel hij misschien niet zeggen kon waarom het gc - daan moest worden. Twee jaren geleden was hij een verstandige, veel belovende knaap. Hij was do zoon vau een plannen-teekenaar, die met de gieterij in betrekking stond, en had altijd vrjjan toegang tot de werkplaats gehad en naar het werk mogen zien. Maar op zekeren dag brak er een groetu hijschketting, en een stuk daarvan viel hem op het hoofd eu bracht hem eene ernstige wonde toe. Hij herstelde er gedeelteljjk van, maar oA niet meer dan gedeelteljjk, want zijne hersens wa ren er door gekrenkt. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1