GEMENGDE BERICHTEN. geen brieff kan opmaken, geen boodschap goed kan doen dan met afgepast geld, van vreemde talen even raar ophoort alsof hij het te Keulen had hooren donderen. Wat hg wel kent (en hoe dan nog dat is vormleer, botanie ofschoon hy in een boomgaard geen enkele plant kan onderscheiden, als ze niet in bloei staan ge schiedenis, aardrijkskunde, muziek, wiskunde zelfs. Dat mag wettelijk onderwijs wezen, degelijk onderwijs is het niet. (De Gelderlander.) Het Sociaal Weekblad, het orgaan van den Heer Kerdijt, is, zoover wij konden Dagafin, het eenige blad dat serieuze bedenkingen heeft tegen eene rijksbijdrage aan bizondere scholen. Het is niet raadz^m, reeds nu den Heer Kerdijk te antwoorden.' 't Antwoord kon wel eens overtollig worden. Deze Afgevaardigde voor Am sterdam bevindt zich in zijne derde phase. In zgne eerste politieke schijngestalte, het eerste kwartier, was hij, als perpetueel candidaat in kopelooze kiesdistricten,een ontembare voorstander der openbare sohool en van die school alleen, een ridder zonder vreeze. Ter belooning van zijn yvér werd hij ambtenaar der Rijkspostspaarbank. Doch toen de tweede phase kwam en hij se cretaris-generaal der Maatschaapij tot Nut van het Algemeen werd, arbeidde hij mét denzelfden ijver en gloed voor de bizondere schtlen van het Nut. Nu is hy vodksafgevaardigde en weert zich weder voer de openbare school. Wie waarborgt ons dat hij niet, eer nog het ontwerp-Mackay in behandeling komt, wederom aanleiding, hebbe om te strgden, dapper en wel, voor de bizondere school? Wij zullen althans Boolang wachten. (De Gelderlander.) De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat de kweekeliugen van het 4e studiejaar der Itijkskweekscholen, die nog niet in het bezit zjjn van de akte als onderwijzer, de kweekschool met 1 Augustus a. s. moeten verlaten. De Minister van Binnenladsche Zaken heeft bepaald, dat de door het overlijden van den Heer A. E. Reuther noodig geworden verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Siaten- Generaal in het hoofdkiesdistrict Nijmegen, zal plaats hebben op Dinsdag 21 Mei e. k., en de herstemming, is die noodig, op Dinsdag 4 Juni daaraanvolgende. In het hoofdkiesdistrict 's-Hertogenboseh zijn door de R. K. Kiezersvereeniging Noorbra bant, afdeeling 's-Bosch, tot candidaten voor de Provinciale Staten gekozen de aftredende leden, de Heeren Jhr. Jos. De la Court en Leon. J. N. Spierings, beiden te 's-Bosch, H. C. God- schalx te Berlikum en T. A. Walters te Heesch. De jl. Donderdag gehouden vereenigde vergadering der Staten-Generaal heeft het voor stel om te verklaren dat het geval, bij art. 38 der Grondwet omschreven, opgehouden heeft te bestaön, zander beraadslaging en met algemeene steramen aangenomen. De regeering is aldus weder in handen van Z. M. den Koning gelegd. Na het aannemen in de" vereenigde ver gadering der S. G. van het fegeeringsvoocstel waarbij Z. M. de Koning in staat werd verklaard het bewind weder te aanvaarden, vraagt het Dagblad van Z. H. en 's Gr. of er thans geene aanleiding bestaat om door de Begeering aan de besturen der onderscheiden Kerkgenoot schappen de uitschrijving te doen vragen van een algemeenen dankdag? Zulk een besluit meent het blad en wij stemmen hiermede vol komen in zou metterdaad uit het hart onzer altijd nog godsdienstige natie zijn gegrepen. (De Tijd.) In de Eerste Kamer heeft gisteren de Voor zitter de oiftvangst medegedeeld van een telegram van Z. M. den Koning, die zijn innigen dank betuigt aan den Voorzitter en deleden der beide Kamers, voor de hartelijke gelukwenschen bij gele genheid van het herstel zijner gezondheid. Bij de beraadslaging over de arbeidswet be streed de Heer Blijdenstein de wettelijke inmen ging in het arbeidsvraagstuk. Hij wees op de schoone uitkomsten van vrije ontwikkeling te Enschedé en in Engeland. Da Heer Van Zuylen Van Nijeveld noemde het ontwerp een stap op een gevaarlijken weg. Geruststellend alleen was dat wij het voorbeeld volgden van andere Staten, en dat de stap be scheiden was. Spr. beveelt aan nu ook het voor beeld van het buitenland te volgen, in zake de handelspolitiek en onze tarieven, te herzien. Hij zal niet tegen het ontwerp stemmen, maar acht het onderwerp niet gelukkig. De Heer Van Raoijen zou ook voorstemmen zonder ingenomenheid, hij wees op de verzwaring van de taak der Burgemeesters. De Heer Wertheim verdedigde het ontwerp vooral om de moreele beteekenis van den zede lijken dwang op den werkgever om zijne tekort komingen te laten varen. De Heer Alberda maakt zijne stem afhankelijk van de oplossing van eenige bedenkingen. Hij wenscht eene wet op de leerplicht en rechtsge leerdheid voor man en vrouw. De Heer Stork was voor dit ontwerp, omdat het alleen de exploitatie van kinderen en vrouwen tegengaat. Ook big de Tweede Kamer is ingekomen eene dankbetuiging van Z.M. den Koning voor de hartelijke gelukwenschen der Kamer. Toorts een wetsvoorstel van de heeren Bor gt suis, Kerdijk, Schepel, Eartogh en Zaaijer, tot heffing vao eene inkomstenbelasting; tot ver meerdering van de zetters-collegiën; tot afschaffing van den acoijns en wijzigen van de invoerrechten <jp zout; tót afschaffing van het patentrecht, be halve voor naamlooze vennootschappen; tot nadere regeling van dl overdrachtsrechten op onroerend goed'; en tot bepaling van de percentage der inkomstenbelasting over 1890. Het ontwerp tegen bedrog in den Bciterhan- del kwam daarna in behandeling. De Heer Van Velzen was voor maatregelen, wegens de schade door de kunstboterindustrie, apn de echte zuivelbereiding toegebracht. De Heer Clercx daarentegen brak eene lans voor goede kunstboter als volksvoudi ngsmiddel. Hij weet de achteruitgang der natuurboter-indus- trie aan den handel zelf. De Heer Oppedijk wil de landbouwers be schermen tegen de depreciatie van liet natuur product door de kunstboter, en vroeg deskundig toezicht op de uitvoering van deze wet, welke onzen nationalen naam moet teruggeven. De Heer Vermeulen acht deze wet onaanne melijk zoolang de levering door de margarine industrie in het buitenland wordt belemmerd. HAARLEMMEBMEER, 3 Mei. De pogingen van eenige Amsterdamscke socialisten, om aan den Bingdijk dezer gemeente eenj lokaal voor vergaderingen te verkrijgen, zijn ondanks de hoog gestelde en aangeboden huur afgesprongen. De B. K. Kiesvereeniging heeft de volgende heeren candidaat gesteld voor het lidmaatschap van c^e Provinciale Staten: W. Hovy, Amsterdam; P. Verkuil, Haarlemmermeer; Mr. J. L. G. Van Ogtrop, Amsterdam. HAABLEMMERLIEDE en SPAABNWOUDE, 3 Mei. Voor de vacante betrekkingen van secretaris en ontvanger dezer gemeente werden heden door Burgemeester en Wethouders de volgende voor drachten opgemaaktvoor secretaris Jhr. J. C. W. Strick Van Linschoten, secretaris en ont vanger te Anna Paulowna, en Jhr. B. De Jonge Van Campen-Nieuwland, volontair ter secretarie te Bloemendaalvoor ontvanger den Heer L. J. Vallentgoed te Houtrijk en Polanen en Jhr. G. W. Strick Van Linschoten te Anna Paulowna. Voor de betrekking van secretaris waren 38 sollicitanten. HEEMSTEDE, 3 Mei. In de jl. Woensdag gehouden raadsvergadering werd besloten f50 subsidie te verleenen aan het Haarlemsche mu ziekkorps, omdat de wekelijksche muziekuitvoe ringen van dit korps in den Haarlemmerhout, en dus onder deze gemeente, plaats vinden. Het bouwen van een post- en telephoon- kantoor met directeurswoning is gegund aan den minsten inschrijver, den Heer A. Koolenaar te Sassenheim voor f12245. Te Borneville in Indiana (Ver. St.) is een luchtreiziger, Streef genaamd, ver ongelukt. De ballon barstte op eeue aanzienlijke hoogte en Streef storte met de mand neder. Hij was, tot ieders verwondering, nog in leven, maar er bestaat geen kans op zijn herstel. In de haven van Calais is de ma- ohine van eene stoomsleepboot gesprongen, waar door drie van de negen personen aan boord gedood en vier anderen zwaar gewond werden. De ontploffing, welke aan nalatigheid moet zija te wijten, veroorzaakte groote ontsteltenis en was zeer hevig. Het middengedeelte van de boot rees omhoog en de stukken ijzer vlogen naar alle richtingen. Esn groot brok werd een pair honderd voet hoog in de lucht geslingerd en viel toen zoo diep in den grond, dat er bijna niets meer van was te zien. Een jongeu, die aan boord was, bleef wonder baarlijk gespaard. Hij werd een eind ver wegge slingerd, maar stond op en liep heen, zonder «enigszins te zijn gedeerd. De overige geredden werden, zooals reeds ge zegd is, op éen na allen zwaar gewond. Een hunner werd op eene naburige brug geslingerd; de anderen werden uit het water gehaald. De stalen pennen, die de ganzen- pennen geheel verdrougeu, zien nu op hare beurt haar rijk bedreigd, en wel door de gla zen pen. Deze Cristallographe, eene Pransche uitvinding, is eene pen vau bgua onbreekbaar glas. Zij heeft het voordeel vae niet te oxydeeren en zoo licht te zijn, dat zjj het gevaar voor schrijfkamp aan merkelijk vermindert. Eelis Dahn schrijft het volgende epigram over dan boekhandel in „Das Buchge- werbe" 1889. „Boekeu schrij>en is gemakkelijk; er ziju slechts pennen, inkt en bet geduldige papier voor noodig; boeken te drukken is al moeilijker, omdat 't genie vaak iu onleesbaar schrift behagen schept; boekeu lezen is nog zwaarder werk vanwege den slaap; maar 't zwaarste werk, wat eeu mensch tegenover üuitschera kan ondernemen, is... een boek te verkoopen". „Ongenoode gasten zet men bui- ten de deur", maar aangezien dit eergisteren niet gelukte in het hotel „Mille colonnes", te Amsterdam, met een persoon, die zich daar, zon der als logé te zijn ingeschreven, op een bed in een der kamers had te slapen gelegd, werd de hulp der politie ingeroepen, die hem nu een minder comfortable logies bezorgde. Edison heeft machtiging gevraagd aan de Fransche Begeering om op den dag der inwijding van de tentoonstelling zijn phonograaf onder het bereik van de presideutiëele stem te brengen om de rede door den heer Carnot uit— gosprokeu aan de Amerikanen over te breugen. Men weet niet hoe dit verzoek door den President der Republiek zal opgenomen worden. Uit Ooststellingwerf wordt gemeld: Als een bewijs hoe groot het gebrek aan werk zelfs nu nog is, deelen wij mode, dat zich bg een aannemer alhier, die een werk te Beets heeft aangenomen, in twee dagen tijds niet min der dan 63 timmerknechts aanboden. Bij een baas, die een kne°ht vroeg, meldden zich 65 liefhebbers aau. Te Triëst is ingebroken ineen postpakketten-kantoor. De dieven stalen een aantal pakketten, 21000 fl. van de schatkist en 3000 napoleons, die aan een handelshuis behoor den en iu gezegelde pakken werden bewaard. Gelukkig merkten zij eene kast met 100.000 pa pieren florijnen en verscheidene zakken vol Maria Teresia daalders niet op, die gereed lagen om te wordeu verzonden. Zaterdag jl. werd te Amersfoort uit Scherpenzeel vleesch aangevoerd en verkrijg baar gesteld voor 20 ets. per pond. Er daagdeu dadelijk vele koopera op, doch ailen, die van het vleesch hebben gegeten, werden eenige uren daarna ongesteld, en het bleek, dat het vleesch bedorven was. De politie heeft, helaas apres goüt, een on derzoek ingesteld. De oude Hertogin van Marlbo- rough was gewoon, elk jaar een groot gastmaal te geven, waarop zij al hare bloedterwaten noo- digde. Bij zulk eeue gelegenheid dronk zij eens op de gezondheid der geheele familie en voegde er aan toe: „Wat is het toch een heerlijke aan blik, zoo vele takken uit éen wortel iu vollen bloei te zien!" Spencer, de bekende Engelsche staatsman, die ook aan tafel zat, kon bij deze woorden eeu glimlach niet onderdrukken. De gastvrouw, die dit opgemerkt had, vroeg naar de oorzaak er van, maar Spencer weigerde hard nekkig, die mede te deelen. Etudedjk zeide het hoofd der familie: „Ik 'vil bepaald weten, waar over gij hebt gelachen. Wat het ook zij, ik geef u miju woord, dat ik er niet boos over zal we zen." „Nu dan", antwoordde Spencer aarze lende, „ik dacht zoo iu eens bij mij zeiven, hoe al die schoone takken en twijgen nog schooner zouden bloeien, wanueer de oude wor tel eens onder den grond zat." Deze dolle inval maakte de Hertogin echter zoo boos, dat zij deu vriend de deur wees en hem verbood, ooit weer over haren drempel te komen. Eerst toen Spencer op een goeden dsg door het venster in haar huis kwam, verzoende deze nieuwe dwaze „inval" haar weder met hem. Te Cosenza, eene stad in Calabrië leeft een Prins van Oranje met zijne moeder en twee zusters. De familie draagt den naam van Chalon d'Oran- ge en bestaat uit de Prinses-weduwe van Prins Giovanni, haren zoon Francesco, oud 24 jaar, laatsten mannelijken nakomeling van deu Cala- breeschen tak, en de Prinsessen Emilia en Be atrice. Zij stammea af van een der twee broeders, Prinsen van Oranje, die iu bet begin der zes tiende eeuw naar Italië kwamen. De eene, Monetto, vestigde zich nadat zijn broeder Floreuzio in een duel in Toscane geval len was, te Casignao, tegenwoordig Aprigliano, waar zich in de kerk van S. Demetrio de fa miliekapel bevindt, in de zestiende eeuw gesticht door Giovan Vittorio Chalon d'Orange. De familie behoorde altijd tol deu hoogslen adel in Zuid-Italië en had steeds groote bezit tingen. Het archief der familie, benevens dat van Napels en van de Nederlaudsche consulaten te Palermo en te Napels, ook het archief van Z. M. onzen Koning bevatten vele documenten be treffende deze familie. Zoo wordt medegedeeld door iemand, die de familie Chalon d' Orange onlangs leerde kennen, aau wieu op zijn verzoek gereedelijk toegang tot het familiearchief werd ver- leeud, en die deu Prins en de zijnen beschouwt als stamgeuooteu vau onze Oranjes. (Wageninger De OoBtenrijksche Krupp, de Heer Werndl, is plotseling gestorven. Hij was eigenaar van de groote wapenfabriek te Steyr, in Opper- Ooatenrijk, en was sinds jaren met de vervaar diging der geweren voor het Oostenrijksch- Hongaarsche leger belast. H'j vond het zooge naamde Wetndl-geweer uit, dat tot op lieden bij het leger in gebruik was en nu eerst door dat van Mannlicher is vervangen. Daar hij almede met de vervaardiging van dit repeteergeweer be last is en ook voor een gedeelte het nieuwe Duitsche geweer vervaardigt, is hij schatrijk ge worden. De aaudeelen van 100 11. zijner aan eene vennootschap overgedragen fabriek, staan ter beurze op 440 11. genoteerd, en op de tijding van zijn dood daalden zij 40 11. Zoo groot was het vertrouwen in den man, die de ziel der ge heele ouderueming was. Volgens statistieke op gaven had de fabriek tot bet jaar 1884 ruim een miUioen geweren voor de monarchie gemaakt, terwijl zij thans weer een gelijk aantal repeteer geweren moet afleveren. Da internationale betee kenis en de buitengewone omvang der fabriek blijken hieruit dat Werudl behalve de boveu- geuoemde leveringen, nog voor Duitschland, 550,000, voor Erankrijk 110,000 voor Grieken land 157,000 en voor Montenegro, Spanje, Chili en China duizenden geweren iter.it vervaardigd. Bij de 2 millioen geweren werden iu zijne labriek gemaakt en 500,000 veranderd. Het is dus niet te verwouderen, dat in die zaak 70 millioen zijn gestoken. Werudl was een etiergick mau, die het woord „rust" niet kende, zoodat loeu een jaar of vijf geleden er in het geweervak niets meer te doen viel, hij zijns fabriek gedeeltelijk voor het vervaardigen van tosstellen van elec- trisch licht inrichtte. Zijn etablissement bestaat uit 20 gebouwen en al zijne arbeiders wonen ie eigen huisjes, welke zij op afbetaling in eigeu- dom hebben kunneu krijgen. Werudl die als het zgn moest werkman, teekenaar, boekhouder, ma chinist, ingenieur en directeur was, was een voorbeeld van werkkracht, en het teekent den man dat toen bij zekere gelegenheid de onder handelingen met htt Russische ministerie hem te lang duurden, hij met eeu extra-trein naar St. Petersburg reed. Daar aangekomen, liet hij zijn trein op eene zijlijn plaatsen en beval bij deu persoon, die hem op al zijne reizeB bege leidde, in deu trein te blijven en te wachten totdat hg terugkwam. Na 4 uur was bij terug en verklaarde bij met een vroolijk gezicht, dat de zaak iu orde was en hij alles verkregen had wat hij weuschte, waarop hij onmiddellijk naar Steyr terugstoomda. Die gebeurtenis kensch9tsl het karakter van den overledene beter dan lange woorden het kunnen doen. Te Loosdrecht kocht dezer dagen zekere vrouw K. voor een prikje eeu oogeuschijulijk doodzieke kip, die geen voedsel meer wilde opnemen. Zij bemerkte weldra, dat het dier iets aau den krop scheelde, en besloot eene operatie te doen. De krop werd openge sneden en bleek geheel gevuld te zijn met veê- ren. De laatste werdeu verwijderd, de krop werd verder schoongemaakt en do opeuing weder toe- genaaid, met het schittereud gevolg, dat de kip na twee dagen een ei heeft en thans weder iu blakeuden welstand verkeert. Op fatsoen gesteld. Ergens in Londen had een schoenpoetser boven zijn bakje een bord, waarop met groote letters te lezen stond: „De laarzen van onfatsoenlijke, dronken of ha-elooze personen worden hier niet gepoetst." De Parijsche tentoonstelling heeft ook haar Vase brise, en dat wel in de „grootste vaas ter wereld." Die kostbare vaas, welke 11 voet hoog was en waaraan een paar jaren was gewerkt, werd door de firma Brown- field, vau Hanley, naar de tentoonstelling ge zonden en is bij het vervoeren derwaarts ge broken. De schade is zeer aanzienlijk en het kostbare voorwerp was slechts gedeeltelijk verzekerd. Een voorbeeldig snelle reis heeft een Dinsdag te Hilversum ontvangen briefkaart gemaakt. Den 31eDApril uit Soest verzonden, kwam ze deu 30en April te Hilversum aan. De officiëele poststempels wijzen 't uit. Aan de Universiteit te Bologna, waar, zooals bekend ie, reeds meer dan eens door vrouwen onderwijs is gegeven o. a. in het begin dezer eeuw door Ciotilde Famhraoi in het Giieksch en door Maria Dolle Donne in de geneeskunde, is nu op nieuw eene vrouw ver bonden. Haar naam is Giuseppia Cattaui; zij heeft den rang van professor verkregen en zal onderwijs geven in de bactereologie, welken nieuw opgerichten leerstoel zij aanvaard heeft met eene voorlezing over het wezen en het doel van het b&ctereologiech onderzoek. Prof. Giuseppia Cuttaui is 31 jaren oud, heeft hare studiëa te Bologna volbracht, en was na hare promotie in het jaar 1884 assistent aan het instituut voor algemeene ziekteleer. Dezer dagen trad de Heer Q. Bel- jaara te Tilburg, de nestor der Nederlandsche ge meente-secretarissen, zijn 86e levensjaar ia. Onder de schatten der reeds ver melde tentoonstelling van kostbaarheden te Wee- nen is ook een massief zilveren ameublement: stoelen, tafels, spiegellijsten enz. Het behoort tot „den schat der Weifeu// en is iugezondea door den zoon van den gewezen Koning van Hannover, den Hertog van Cumberland, die ook een bui- taugewoou prachtig eetservies inzond, dat inder tijd aan de Bisschoppen van Hildesheim toebe hoorde, Barones Ida Tarnoczy zond eeDe verzameling van 4000 ringen van allerlei vormen en uit alle tijden, welke de geschiedenis van den ring aan schouwelijk voorstelt. Het meest trekt de glazen kast nut de fami- lie-juweelen der adellijke familiën de aandacht. De Hertog van Cumberland heeft daar do schoon ste kostbaarheden tentoongesteld. Men vindt daar voorts de opalen der Prinses Reurs, waarvan eenige zoo groot als eieren zijo, de diadeem van Prinses Monteuuovo, welke eens het eigendom was van Napoleon's gemalin: Marie Louise, de smaragden van Gravin Mauo Andrassy, die van de Prinses Metternich, de robijcen van Prinses Lichtenstein enz. Alles is zeer kunstvaardig bewerkt. Wat niet artistiek was, werd niet voor de tentoonstelling aangenomen. De godgeleerde faculteit te Bazel heeft dezer dagen eene jonge dame toegelaten tot het doctoraal examen in de theologie. Te Hamilton, in Ontario, ont- spoorde Zondagavond een trein van Chicago, met welken velen naar de feesten te New-York reisden. Vac de reizigers, die meerendeels sliepeD, werden er slechts weinigen door den schok gedood. Wel een twintigtal echter kwamen er om in de vlammen die gelijk bij spoorwegongelukken iu Amerika regel is geworden terstond na bet onheil de wagens begonnen Ie verteren. Bij ge brek aan water hield het vuur aan tot al de rijtuigen op twee na verbrand waren. Een Fransch blad verhaalt van eene verbazende erfenis, die meer dan 200 jaren geleden door een zekeren Jean Thierry te Vene tië zou zijn nagelaten en thans met de interesten er bij, meer dan 600,000,000 frs. bedraagt. Weldra zal dit fortuintje aan de rechtmatige erfgenamen door den Franschen Staat worden uitbetaald. Nadat men pond ansjovissen schoon gewasschen en van het vel en de graten ontdaan heeft, hakt men ze op een zuiver bak- bord zeer fijn. Daarna vermengt men ze door middel van een houten lepel in een steeoen kom met Vs pond versche, slechts zeer weinig gezouten boter, wrijft dit meDgsel daarna door een zeef eu doet het in fljsschen of steenen potten, terwijl men er een juist passend stuk wit papier op legt en dit een vingerdik met keukenzout bestrooit. De aldus verkregen boter bewaart men open op een koele plaats en dient hem voor op sueedjes geroosterd brood. Eenige jaren geleden was in Rusland de straf op schotschriften zeer streoz. Een heer in St. Petersburg had eene brochure uitgegeven over de onbeperkte macht van den vorst en de onrechtvaardigheid, waarmede die tverd uitgeo tfend, in 't licht gesteld. Hij werd dadelijk als een misdadiger in hechtenis genomen en stond terecht; zijn boek werd voor een schot schrift verklaard en hij, als de schrijver, ver oordeeld om zijne eigene woordeu in te slikken. Het vonnis werd letterlijk teu uitvoer gebracht»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2