N I B U WE No, 1388. Woensdag 8 Mei 1889, 14de Jaargang. De wereldtentoonstelling tc Parijs. BUITENL A N P. ABONNEMENTSPBIJ8 Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het Buitenland Afzmderljjke Nummer» Dit blad verschjjnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. 0,85 1,10 1,80 0,03 AGITB MA NON AGITATE PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer 5 Qroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlgk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPEK8 LAUKII. Het bulderen der kanonnen te Parijs verkoudigda gisteren aan de wereld, dat de tentoonstelling, ter herinnering aan de revolutie georgauiseerd, was geopend. En daardoor werd tevens het sein gegeven, dat de eerste feesten een aauvaug hadden genomen ter verheerlijking van den hon derdjarigen gedenkdag der Fransche om wenteling van 1789, leesten, die hun cul minatie-punt zulleu bereiken op den 14eu Juli a. s. de dag waarop de bestormiug der Bastille plaats had. De Frausche Regeering heeft zich alle mogelijke moeite gegeven om deze internatio nale tentoonstelling zoo schitterend mogelijk te doen zijn en voor dit doel werden haar door de Kamers verbazend groote sommen ter beschikking gesteld, maar al zal daar door aan de onderneming allen mogelijken glans worden bijgezet, toch is het der Frausche Regeering niet gelukt aan den vreedzamen volkswedstrijd aan de oevers van de Seine die beteekenis te geven, welks aan vroegere wereldtentoonstellingen kou toegekend worden. Van de groote Europeesche Staten heb ben Duitschland en Oostenrijk-Hougarije van elke deelneming aan de internationale expositie te Parijs afgezien eu de Regee- ringeu der overige groote machten hebben zich tot eene officiëele deelneming niet verbonden; wat uit die landen wordt ten toongesteld, geschiedt geheel en al op par ticulier iuitiatief. Een en auder bewijst hoe weinig aan de internationale expositie in de hoofdstad van Frankrijk den naam van foereMtentoonstelliug toekomt. Immers de Europeesche Staten zijn meerendeels niet officieel op deze expositie vertegen woordigd. Het was der Fransche Regeering bij de organisatie van de tentoonstelling niet te doen om den handel en de nijverheid bevor derlijk te zijn. Geenszins, zij verlangde slechts aan het revolutie-Jubiié glans en glorie, te geven. Doch juist om die reden hebben onderscheiden monarchale Regee ringen van Europa van de deelneming aan de expositie afgezien, 't Was trou wens eene verregaande brutaliteit van de Fransche Regeering de monarchale Staten uit te noodigen deel te nemen aan een feest tot herdenking van een feit, 't welk aan de monarchale grondvesten der meeste landen van ons werelddeel zooveel schade heeft toegebracht en dat vergezeld ging van gruwelen, welke de geschiedenis der mensch- heid gelukkigerwijze slechts zelden heeft aan te wijzen. Men verhaalt, dat bij vele wilde volken van Afrika de krijgsgevangenen, op lang zame wijze ter dood worden gebracht en dat de stervendon, pochende op hunne grootheid, onder de verschrikkelijkste fol teringen den dood ingaan, 't Is het beeld van Frankrijk, dat sedert honderd jaar F EU1LLE TON. De wachter bij de klok. 2) Vervolg.) Zijne aangeboren liefhebberij voor werktuig kundige proeven bbef liem echter bij, en toen zijne lichaamskracht terug had, bracht hij zijn meesten tijd door met radertjes en stangetjes te maken en zonderlinge uitvindingen ineen te zetten, die hij met trotsche voldoening liet zien. Daardoor had de knaap den bijnaam verkregen van //den uitvinder.* Al de werklieden mochten hem gaarne lijden, hoewel de manier, waarop zij met hem omgingen, wel eens wat ruw eu barsch was. Dit was ook de persoon, die op wacht werd gezet bij het groote vuur voor het gieten van de hoofdklok der St. John's kathedraal. Getrouw bleef hij op zijn post bij den oven, terwijl George op een kleinen afstand zat eu zijn avond eten begon te nuttigen en zeker wel een alge meen overzicht hield, maar het kijken toch grootendeels aan «den uitvinder" overliet. Hetzij voornamelijk door de »rede« wordt be stuurd. Wat toch is Frankrijk geworden? 't Is een veroordeelde, een overwonnen stervende op den brandstapel. Het sterveude Frankrijk pocht op zijne verdwenen groot heid en bazuint het naar de vier wind streken uit, dat juist datgene, wat zijn dood is, zijne grootheid en zijne glorie uitmaakt. Sedert honderd jaar heeft men in Frankrijk uitgeroepen: De menschelijke rede is voldoende, om deD mensch den weg te wijzen; de rede is in staat goede regeeriugsvormen te kiezen. Sedert hon derd jaar heeft men in Frankrijk schier algemeen allesu de menschelijke wijsheid erkend, maar sedert honderd jaar is men er dan ook getuige van alle soort van om- wontelingen, van onlusten en van verval. Voor de onsterfelijke beginselen® van 1789 heeft men te Parijs een ijzeren toren opgericht, misschien wel om op zijn hoogste platform den lagen val te kunnen zien van het oude volk van den H. Lodewijk! Helaas! Frankrijk is niets meer, vergeleken bij hetgeen 't vroeger was, omdat net, be stuurd door de enkele rede, tot alle dwaas heid, tot alle laagheid en zinneloosheid is vervallen. De afkeer en terughouding waarvan de groote machten van Europa tegenover de wereldtentoonstelling te Parijs deden blij ken, heeft de Franscheu bewezen, dat hunne plannen om door de expositie derevolutie van 1789 te doen verheerlijken, totaal zijn mislukt. Zij hebben geeue aanleiding met bizonderen trots op hunne wereld-expositie te wijzen en al zou de wereldtentoonstel ling financieel geen fiasco maken, het is toch nu zeker en gewis, dat de pogingen der Fransche republikeinen om aan de wereldtentoonstelling ter verheerlijking van de beginselen van 1789, een bizonder po litiek cachet te geven, totaal mislukt mo gen geheeteu worden. Jl. Vrijdag-avoDd heeft de bevolking van Luxemburg aan den Hertog van Nassau eene ovatie gebracht, door een grooten rondgang met fakkels te doen. Er was een ontzaglijke menigte op de been. De Hertog verscheen op het balkon eu riep: »Love de Koning!® De geestdrift was onbe schrijfelijk. De Hertog heeft Zaterdag-voormiddag eene deputatie uit den Raad van State ontvangen, welke hem de adressen aan bood. De Hertog betuigde ziju dank voor de blijken van warme genegenheid, die hem gedurende den tijd van zijn regent schap onophoudelijk zijn gegeven. Hij zou die nooit vergeten; hij hoopte dat het land hem als een vriend zal blijven beschouwen evenals hijzelf een goed Luxemburger zal blijven. De Hertog eindigde met den weusuh uit te spreken dat de Luxemburgers, nog langen tijd de trouwe onderdanen van den Koning-Groothertog mogen blijven. hjj een soort van onbezonnen veri rouwen in het instinkt van zijn half onwijzen makker stelde, of onachtzaam begreep, dat er niets kwaads kon gebeuren, in allen gevalle was het zeer lakens waardig van hem, dat hij de gewichtige taak, die hem was opgedragen, zoo weinig ter harte nam. Geen van de beide wachters sprak een woord, en in de ruime gieterij werd niets anders gehoord dan het zwaar geloei van den oven. George had zijn avondeten op, en drentelde eene der bergplaatsen voor gereedschappen in om zijne pijp te halen. De „uitvinder// zat alleen voor den ontzaglijken gloed. Het eenige rede neervermogen van zijn zwakken geest stelde hem in staat om te begrijpen wat het beteekende, en zelfs iets van de grootheid der onderneming, die binnen die gloeiende wanden tot rijpheid werd gebracht,. Hij wist, dat de oven vol kost baar metaal was, en dat dicht bij h *m, in het diepe zand voor het oog verborgen, de groote vorm was, die met het gietsel gevuld moest worden. Hij wist en kon zien, dat al de kanalen voor het vloeien van het gloeiende vocht gereed waren en dat bij den mond van den oven de De Hertog en de Erfprins zijn Zaterdag te een uur vertrokken. De geheele stad was op de been. Aau het station bevond zich eene ontzaglijke menigte. De Kamer, de Raad van State en alle hooggeplaatste ambtenaren waren et bij aanwezig. Het rijtuig van den Hertog werd met bloemen bestrooid. In den waggon staande, riep de Hertog: »Leve de Koning! hetgeen de menigte met toejuichingen beantwoordde totdat de trein vertrok. De Hertog en alle met de orde begiftigde persoueu, droe- geu het ridderkruis der orde van Adolf van Nassau. De thans openbaar gemaakte offi ciëele mededeeling der Zwitsersche Bouds- regeeriug, betreffende het gebeurde met den Duitschen politie-inspecteur Wohlgemuth is zeer kort. Zij bevat eenvoudig de ver klaring: Uit de stukken van het ouderzoek is gebleken, dat Wohlgemuth op Zwitsersch grondgebied handelingen heeft begaan, die voor de veiligheid van Zwitserlaud beden kelijk waren, naardien hij den kleermaker Lutz heeft aangespoord om ouder de werk- manskriugen in Bazel, Elzas-Lotbaringen eu Baden agitatie te verwekken, welke aausporing is gedaan in de schriftelijke opdracht: »Woel er maar lustig op toe!® Daarom is Wohlgemuth uit het land gezet; terwijl Lutz over de grens is gebracht omdat hij die opdracht aanvaard, dienten gevolge aan Wohlgemuth berichten gele verd en daarvoor betaling verkregen had. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung komt op tegen de bewering van het comité voor de Emiu-pacha-expeditie, dat de Rijkskan selier deze expeditie als eene vaderlandsche ondorneming zou erkend hebben. Zoo iets heeft hij nooit gezegd. Integendeel, het is bekend, dat hij zich heeft verklaard tegen het denkbeeld, om in de in opstand ge komen landstreken in Oost-Afrika, nevens de Duitschers, Engelsehen eu Arabieren, nog eene vierde macht te doen optreden. De beslissing op de vraag, of aan de Emiu- pacha-expeditie kan worden toegestaan, het in opstand zijnde gebied te passeeren, hangt niet af van Wissmanu, maar van de Regeeriug te Berlijn. Het trekt bizouder de opmerkzaamheid in de politieke kringen dat de Fransche Gezant, de Heer Herbette, ondanks de be kende voorschriften zijner Regeeriug, er van afgezien heeft de te Herlijn woon achtige Franscheu uit noodigen tot eene bizondere feestelijkheid ter viering vau de honderdjarige herinnering der groote om wenteling eu van de opening der interna tionale tentoonstelling te Parijs. Het vervolg op het Witte Boek betref fende de Samoa-zakeu bevat eene weder- legging door den Duitschen Consul Kuappe vau de Amerikaausche courantenberichten over beschadigiug van eigendommen van Amerikanen tengevolge van de tussehen- komst der Duitsche oorlogschepen. Voorts bizonderheden over den orkaan van 15/17 Maart; over den toestand te Apia; over het verbod en verkoop vau geestrijke dran- lange ijzeren stang stond, die, als het oogenblik gekomen was, gebruikt werd om den gesmolten stroom uit te laten. Dit alles bevatte zijn beperkt denkvermogen. Flauw bewust, dat er spoedig iets gedaan moest worden, zat hij afgetrokken op den oven te staren. Eensklaps deed iets hem schrikken. Hij hoorde een krakend geluid en een gloeiende scheur vertoonde zich boven in den oven. Eene tweede scheur kwam er bij en een verbrande steen viel er uit en rolde voor zijne voeten. De knaap opende den mond om te schreeuwen maar hij was zoo verschrikt dat hij geen geluid kon geven, het was alsof hij de nachtmerrie had. Eene dunne, roode stroom volgde op den ge vallen steen en droop langs den wand van den oven als vloeiende lava. Toen kwam er weer een verontrustend geluid en een nieuw gat in het metselwerk liet nog meer van het sissend metaal uit. Waar was George? Zocht die ontrouwe kame raad nog altijd naar zijne pijp? De oven berstte en er was niemand anders bij dan een arme idioot. Wat kon hij doen? Hij deed wat een ken aan Amerikaausche matrozen door den Consul der Vereenigde Staten en diens daarover handelende bekendmaking; over de politieke betrekkingen van Consul Knappe te Apia; over de oneenigheid ouder Ma- taafa's aanhangers, die zich aan zijn gezag onttrokken, op eigen hand tochten op de Duitsche nederzettingeu ondernamen, waar zij daden van geweld pleegden; over de pogingen der opstandelingen om do stel lingen in de nabijheid der Duitsche plan tages meester te worden enz. Zaterdag-iniddag te 12nur is, [op het oogenblik dat de President Carnot het Elysée verliet om zich naar Versailles te begeven, een individu tusschen de ruiters van het escorte doorgedrongen en heeft eene revolver op den President afgeschoten. Het rijtuig vervolgde zijn weg, hetgeen aanduidde dat Carnot niet was gekwetst. De dader werd terstond in hechtenis ge nomen en voor den commissaris van politie gebracht. Hij heeft verklaard, dat hjj slechts de aandacht heeft willen trekken, omdat hij het slachtoffer van onrechtvaardigheid en ongelukkig is. Zijne revolver was slechts met lo» kruit geladen. De algemeene vergadering van aandeel houders in de Fransche Noorder-spoorwe gen werd op 1 Mei gehouden, onder het voorzitterschap van Baron de Rothschild. Een der aandeelhouders wenschte de aan dacht te vestigen op de noodzakelijkheid om aan de beambten der spoorweg op de Zondagen meer rust te verzekeren. Roth schild verklaarde dat de zaak reeds in overweging was genomen, dat bat systeem van zes dagen arbeid zoo ver mogelijk was uitgebreid en dat de maatschappij haar best zou doen het nog verder uit te strek ken, Een ander aandeelhouder klaagde, dat rneu den verkoop van zedelooze boeken toeliet aau de boekeustalleu der stations. Dit feit brandmerkte bij als een vreeseljjk misbruik van het monopolie tot verkoop aan zekere firma toegestaan. De voorzitter erkende, dat de klachten gegrond waren en dat het bestuur voortaan de te koop aangeboden lectuur aau eeu beter toezicht zou onderwerpen. In het Lagerhuis bracht Smith eene motie uit, strekkeude om de politiek, door Engeland met betrekking tot den opium- handel in China gevolgd, te laken. Het wetsontwerp betreffende het school wezen in Oostenrijk is door den Minister van onderwjjs bij het Huis van Afgevaar- digdeu ingediend. Naar hetgeen per tele graaf aan de Duitsche bladen wordt ge meld, bevat het voornamelijk de volgende wijzigingen: Waar bizondere scholen aau de behoefte voldoen, behoeven geeue open bare scholen te worden opgericht. De re geling van het godsdienstonderwijs op de lagere scholen behoort tot de bevoegdheid der kerkeljjke overheden. Deze hebben eene beslissende stem bjj de vaststelling van het aantal uren vau dit godsdienst- ouderwijs. De Geestelijkeu, als godsdienst onderwijzers fuugeerende, hebben dezelfde knaap, die bij zijn volle verstand was, misschien niet had durven doen. Hij snelde naar den mond van den oven en greep de lange ijzeren stang, die er bij stond; na eenige wanhopige krachtige stooten week het tegenhoudend met selwerk en door dat luchtgat vloeide en geel achtig witte stroom met onweerstaanbare kracht, stortte zich in de trechters en vloeide sissend naar den mond van den klokkevorm. De idioot had een heldendaad bedreven, een veldheer op het slagveld waardig. Was het te laat? Elk oogenblik kwamen er nieuwe scheuren in den oven. Eenige van de bovenste steenen vielen naar beneden. Nog altijd stroomde het metaal in den vorm. Maar door die gapende openingen ging er veel van verloren. De druk king was door de scheuren wel verminderd, maar de lekken werden gedurig meer. Het was een wedloop tusschen kunst en verwoesting. De arme Mopus stond er machteloos hij. Zjjne knieën sloegen tegen elkander en zijn hoofd duizelde. Een hoop gloeiende steenen en puin viel voor zijne voeten. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1