NIB WE No. 1389. VrPxg 10 Mel 1889. 14de Jaargang. De Kerk en de werkman. BUITENLAND. C0ÜRAIT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Ndderland fr. p. p. Voor het Buitenland Afzjnderljjke Nummers Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z AÏERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AGITK MA NON AGITATE PRIJS DER ADVERTENTIE» Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie k Contant Advertentiën worden uiterljjk Maandag-, Woensdag- V r jjdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KüPPKRS k I,AUKEI. en De Kerk en de Kerk alleen heeft den werkman waarlijk lief. Buiten het Chris tendom is er nooit ware liefde voor den werkman geweest en buiten het Christen dom zal er ook nimmer ware liefde voor hem komen. In den heidenschen tijd was de werkman slaaf en als hier en daar eeu meester eenige toegenegenheid voor zjju werkman betoonde, dan speelde daarbij'het egoïsme eene hoofdrol, dan had de meester zijn slaaf lief omdat deze een handige, een ervaren en dus een voor den meester winstgevenden slaaf mocht geheeteu wor den. Den werkman liefhebben om hem zei ven, den werkman bemiuuen omdat hij werk man is, dat deed het allereerst Christus, de Goddelijke Zaligmaker. De Heiland schreef als streng gebod aan zijne volgelingen voor, den nederigen me- demensch met broederlijkheid, gelijkheid en in de heilige vrijheid der kindereu Gods te behandelen. Bjj vele meesters is echter geen christe lijk gevoel meer te vinden; hunne werk lieden worden door hen slechts beschouwd als werktuigen. De Christelijke geest is verloren gegaan. Helaasde ontzettendste gevolgen hebben zich dan ook niet doen wachten door deze afdwaling van meesters en overheden, 't Is immers eene bekende waarheid, als de meester goddeloos is, dau is doorgaans ook zjjn werkvolk goddeloos, dan wijken ook zijne werklieden af van het pad der deugd, dan wordt ook door hen gebroken met de wetten en ordon nantiën van God en de menschelpke maat schappij. Voor den Christen zjjn alle menschen broeders. De grootheid van den mensch wordt niet afgemeten naar zijn bezit in goud of goederen. Kinderen van een en denzelfden Vader, die in den Hemel is, zjjn alle menschen tot hetzelfde erfdeel geroe pen; hier op aarde moeten allen zich zelvdn voorbereiden om dat erfdeel waardig te worden en bij die noodzakelijke voorberei ding moet vooral de ware broederliefde worden beoefend. En die ware liefde moet schitteren zoowel in hot leven van den werkman als in dat van den meester. Als meester en knecht voor hetzelfde doel arbeiden, als de eeue voor den an dere leeft en streeft, zal er dan niet eene schoone harmonie ontstaan, zullen zij dau geene broeders zijn? Eu zal er dau van heidensche bonden, van het afschuwelijke socialisme sprake zijn? Immers ueeu. De wereld eenmaal zoo goed te krijgen, hooren wij ons toevoegen, is slechts een droombeeld. Geenszins. Of is het een droombeeld, dat de verplichtende voorschriften van den God- meusch worden nageleefd? Kunnen de Christelijke wetten niet overal ingevoerd worden en de heidensche, die slechts stof felijk gewin beoogen, worden buiten wer king gesteld Men begrijpt het Christendom slecht, F E 11 ILL E T O N. De wachter bij de klok. 3) Vervolg Hjj had er nauweljjks aap gedacht uit dsn weg te gaan en zijn leven te redden. Hjj hoorde een woest geschreeuw van menschenstemmen op een afstand, toen een verschrikkelijk geloei achter zich, en hjj zag en gevoelde zich door de gol vingen van vuur vervolgd. Hevige brandende pijnen verzengden zijn vleesch over zijn geheele lichaam. Het overige was als een verschrikkelijke overklaarbare droom. Het was alsof hij plotse ling in de aarde gezonken en voor altijd ver zwolgen was. Omstreeks zeven uur heerschte weder stilte op het tooneel des ongeluks. Rondom was het .een puinhoop. De brandspuiten hadden de vlam- als men denkt dat het ooit zijn invloed op de wereld zal verliezen. Sinds eeue eeuw heeft men getracht de Kerk uit het bestuur der samenleving te verdrijven. Zoo deed men in schijn den invloed der Kerk te niet. Iu schijn, want inderdaad de verloopen honderd jaren hebben slechts gediend om de noodzakelijkheid van den invloed der Kerk te bewijzen en er vaster dau ooit de grondslagen van te leggen. 't Is niet met woorden, 't is niet met de grootspraak der helsche Fransche re volutie, welker devies vrijheid,gelijkheid en broederlijkheid heette, dat rneu de wereld reddeu zal, maar alleeu door die spreuk vau Satau, die God nasprak, metterdaad in beoefening te brengen: Vrijheidzooals de Kerk alleeu die aan de wereld schonk. Gelijkheidzooals het Christendom, die tot wet maakt. Broederlijkheiddie de eerste voorwaarde is om Christen te zjju. De Koning der Belgen is voornemens in September een congres der Europeescbe mogendheden bijeen te roepen, ten einde het werk van bet Berljjnsche congres met betrekking tot den Congo te voltooien. Het toenemen van duels iu het Belgische leger heeft aauleidiug gegeven t.ot eeu maatregel, dié bij de jongere officiereu veel tegenkanting vindt. Bij elk regiment zal eeu Raad van Eer worden ingesteld, die in alle »eerezakeu« uitspraak zal doen. Het college zal blijvend zijn en vau de uitspraak wordt geen hooger beroep toe gelaten. Omtrent de beweging onder zekere arbeiders (sleepers en paardendrijvers) bij mijuwerken in het district Gelsenkirchen verneemt men het volgende: De beweging is Vrijdag-ochtend uitge gaan vau het mijnwerk Christian Levin alwaar de sleepers, meest jongelieden, ver hooging van loon eischten. Zaterdag sloeg de beweging over naar de mijnwerken Prosper en Königsgrube. Vervolgens kwam er bericht, dat ook bij de miju Unser Fritz die arbeiders bet werk badder, gestaakt; later werd dit bericht echter betwijfeld; daarentegen bevestigde het zich, dat de arbeiders der genoemde categorieën bij de mijnwerken Osterfeld Oberliausen het voorbeeld hunner kameraden hadden ge volgd. Verder zijn er nog vijf b. richteu van eergisteren. In het eerste werd ge meld, dat bij het mijnwerk Rliein-Elbe en bij de derde schacht der mijn Consolidation al de arbeiders het werk hadden gestaakt. Het tweede strekte ter mededeeliug, dat de beweging zich over de drie schachteu der maatschappij Hibernia had uitgebreid. Blijkens het derde had bij de mijn Herne- Bochum en bjj de tweede schacht van Consolidation hetzelfde plaats. Iu het vierde werd bericht, dat de beweging zich ook uitstrekte over de mijnen Hugo, Von Bis marckHannoverHannibal en Providence. De ongeregeldheden, waaraan de oute- inen, die het gebouw hadden aangetast gebluscht, en de werklieden stonden, zwart van den rook, in stille groepen om de overblijfselen van den oven. Deze was in stukken gevallen en niet anders dan een hoop rookend puin was er meer van te zien. De arme //uitvinder", dien men met de stootstang in de hand had gevonden, voorover in het zand liggende en vreeseljjk gebrand, werd naar zjjne woning gebracht. Er werd weinig ge sproken, maar het weinige, dat gezegd werd, was eene uiting met onzaehten nadruk van den zeer begrjjpeljjken toorn van den baas en de werklieden tegen George, wiens verontschuldi ging zjjn misdrijf slechts verergerde. Zie eens wat hij heeft uitgericht, zeiden zij eenige dagen later, toen zij in de half ver brande gieterjj stonden. „Vijfduizend pond in eenige oogenblikken naar den drommel. Het beste werk sinds twintig jaar bedorven! Zoo'n schavuit gaat naar zijne pijp zoeken en laat een idioot alleeu de wacht houden! Weet hij niets vredeuen zich hadden schuldig gemaakt, bljjken ook eeuigszins ernstiger te zijn ge weest dan men uit het eerste bericht kou opmaken. Zaterdag-avond namelijk ziju zij te Gelsenkirchen in verzet gekomen tegen eenige politieagenten, die door een hagel bui vau steeueu op de vlucht werdeu ge dreven en eene toevlucht vondeu iu het Centraal-Hotel, waarheen toeu weldra eene patrouille agenten oprukte. Onder leiding van eeu commissaris deden deze manschap pen omstreeks elf uur een uitval, om de belegerde menigte uiteen te drijven, het geen eerst na een heftigen strjjd gelukte, waarin alle agenten gekwetst werdeu, twee huuuer zelfs zwaar. Doch ook onder de oproermakers waren velen gewond, door dien de politie met sabel en revolver was te werk gegaau. Ia dit rumoer konden er slechts vjjf personen worden gearresteerd. Ongelukkig lagen er in de nabijheid van het hotel groote hoopen steeneu van een bouwterrein, en daarvan maakten de woel geesten ijverig gebruik om eerst het Oen- traal-Hotel te bombardeeren, zoodat aldaar van de ruiten en lantaarns niets is heel gebleven. Ook twee andere hotels hebben veel geleden. Onderwjjl hadden wel reeds verscheidene winkeliers hunue winkels ge sloten, maar velen hadden niet spoedig genoeg de luiken dichtgeslagen en bij hen zijn alle winkelruiten verbrijzeld. Zondag-ochtend werdeu van overheids wege de strafbepalingen op oproer afge kondigd en uit Munster militairen ontboden, die per buitengewouen spoortreiu spoedig aankwamen. Tevens werdeu er nog onge veer 20 personen in hechtenis geuomeu. Ook naar verscheidene plaatsen iu de om streken werden militairen uitgezoudeu. Hier eu daar ging bet dau ook vrij woe lig toe. Zoo wildeu bijv. de outevredeuen bij de Königsgrube met geweld de stook plaatsen vernieleu, waarvan zij echter door de beambten met revolvers werdeu terug gedrongen. Tegelijkertijd zijn er Zondag te Essen, Castrop en op andere plaatsen bijeeukom sten vau werklieden gehouden. In die te Essen werd besloten, tot 14 dbzer af te wachten boe het met de quaestie van loon- verhoogiug zal afloopeu. Da Reichsanzeiger bevat een protocol over het eergisteren plaats gehad hebbend verboor van den Elzasser commissaris van politie Wohlgemuth, naar aanleiding van zjjne uitwjjziug uit Zwitserland. Het stuk geeft ophelderiug omtrent het verkeer met Lutz, die aan Wohlgemuth brieven vau Liebkuecht eu van liet centrale bestuur toonde eu zich bereid verklaarde tot het geven van inlichtingen omtreut de socia listische beweging. Wohlgemuth verbood aan Lutz, rechtstreeks eenigerlei provocatie iu bet werk te stellen. Wel eikent bij, iu een schrijven aan Lutz gezegd te hebben: »houd mij voortdurend op de hoogte van zaken en woel er maar dapper op lose; doch met deze wijze van sprekeu had hij Lutz volstrekt niet tot de rol vau agitator willen aanmoedigen, maar had hem slechts willen aansporen, zijne inlichtingen uit alle hoeken te voorschijn te woelen. Ten anders tot zjjne verontschuldiging aan te voeren 't Is een groote onachtzaamheid. Die jongen was niet eens in staat om te schreeuwen, toen hij den oven zag instorten!" De baas, die er nog meer onder leed dan zijn werkvolk, weende bjjna van ingehouden droef heid en toorn. Eensklaps viel hem onder den puinhoop iets in het oog en met verbazing riep hij uit: Wat is dat? Wat is dat? Hjj raapte een stuk van een der trechters op, die het vloeiend metaal naar den vorm geleid hadden. Er waren sporen van den stroom, die er door geloopen was, te zien. Nu schoot het hem op eens voor den geest wat de jjzeien stang, die men in de hand van den knaap had ge vonden, misschien kon beteekenen. Breng mij eene spade, riep hij. Eene spade werd hem gegeven en hjj begon de heete zand- en metaal massa, die boven den klokkevorra lag, weg te graven. Het was een bewijze dier bedoeling kon strekkeu, dat hij bij het eerste mondeling onderhoud met Lutz nadrukkelijk gezegd had, dat elke handeling van provoceereudeu aard teu stelligste moest achterwege blijven. Het verraad van Lutz had iu overleg met den amtmauu te Rheifeldeu plaats gehad hetgeen hieruit bleek, dat zijne (Woblge- mnth's) aanhouding geschied was nadat hij nauweljjks drie minuten met Lutz gespro- keu bad; voorts ook hieruit, dat de atnt- mann reeds bij fcet eerste verhoor bad ge wag gewag gemaakt van de door hem aan Lutz geschreven brieven, terwijl toch die brieven eerst den volgenden dag bij eene huiszoeking bij Lutz govonden werdeu; eu eindelijk nog hieruit, dat Lutz wel is waar met hem weggeleid, doch terstond weder vrijgelaten werd. Hij (Wohlgemuth) was te Rheinfeldeu als een gewone misdadiger behaudeld en zelfs door de politie op be- leedigeude wijze voor dief uitgemaakt ge worden. De Rheinischer Kuritr bevat geluk kig, zooals hjj zelf zegt, zonder er voor te kunnen instaan* eu »ouder voorbehoud* het volgende; Naar aauleiding vau de demonstratieve houding der Luxemburgers ten gunste van den Hertog van Nassau, zou er uit Den Haag eeu vertrouwelijk schrjjven tot alle Kabinetten zjjn gericht, waarin gevraagd zou zjjn, hoe men het zou opnemen, iudieu de Nederlandsche Staten-Generaal de Luxem- burgsche successie-wet veranderden in dier voege, dat ook de vrouweljjke linie in het Groothertogdom opvolgen kou 1 Op deze vertrouwelijke vraag zou meu van Seine Newa het antwoord ontvangen hebbeu, dat men tegenover deze quaestie eene pas sieve houding zou bewaren. Doch van een anderen kant zou men der Nederlandsche Regeering op duideljjke wjjze te verstaan gegeven hebben, dat zjj er beter aan deed, dit plan maar te laten schieten De President der Fransche republiek heeft, naar aauleidiug van bet schot dat op hem gelost is, duizenden telegrammen van gemeentebesturen, vereenigiugen en particulieren uit alle oordeu des lands ontvangen ter gelukwensching en betuiging van sympathie. Ook uit het Buitenland zjju tal van telegrammen gezonden. Vanwege den President is openbaar ge maakt, dat het onmogeljjk is dadeijjk daar op te antwoorden. Diep getroffen door deze bewjjzen van sympathie, stelt hjj er prijs op onmiddellijk zjjne erkentelijkheid daar over te betuigen. Een der eerste telegrammen was vau den Koning van Italië. Vau den Parijsehen gemeenteraad was reeds een telegram op het Elysée ontvan gen nog vóórdat de President der republiek er terug was gekeerd. Na eeu langdurig debat heeft het Lagerhuis het ontwerp tot versterking der vloot met 277 tegen 136 stemmen aan genomen. Uit St. Petersburg meldt de Daily Neus dat de in Zuid-Rusland gevaugen genomen artillerie- eu zeeofficieren naar de hoofd stad worden overgebracht om aldaar terecht Hercules-arbeid, maar hjj werkte als een reus en drie of vier van zjjne werklieden kregen moed cn hielpen hem. Puin, metaal, sintels vlogen in elke richting. Daar drong de spade van den baas door het zand heen en stiet op iets hards. Hjj bukte zich, sprong als een half waanzinnige op en zjjne spade met verdubbelde kracht hanteerende, groef hjj het overige zand weg en nu kwam er iets bloot, dat er als een groote metalen ring uitzag. Mannen, riep hjj uit, zjjn gloeiend gelaat opheffende, de klok is gegoten. Wie heeft het gedaan? riepen een aantal opgewonden stemmen, zoodra het gejuich op hield. Laten er twee of drie van jelui met me meegaan, riep de baas. Ik geloof, dat ik weet wie het gedaan heeft, 't Is een wonder. {Slot volgt.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1