BINNEN LAK Dl GrEMENGDE BEBICH TËn7~ te staan en geconfronteerd te worden met de reeds daar aanwezige gevangenen. Velen hunner zijn nog zeer jonge menschen. Uit Weenen wordt gemeld dat het kei zerlijk paleis te Warschau gereed gemaakt wordt voor een bezoek van den Czaar, dat verscheidene weken zal duren. Men zegt dat de Czaar voornemens is zich, even als zijn voorganger als Koning van Polen te doen kronen. De Miuister Tolstoi is te St. Petersburg eergistereu-namiddag overleden. Men zegt, dat de kroning van den jongen Servischen Koning te Belgrado plaats zal vinden op den 15en Juni a. s., den gedenkdag van den veldslag bij Kos- sowo. De Russische Keizer zal zich bij die plechtigheid door een der Grootvorsten doen vertegenwoordigen. De Servische Regeering zond eene nota aan de Porte, waarin met nadruk geklaagd wordt over de dageljjks erger wordende ongeregeldheden, welke door Arnauten aan gericht worden en waarvoor Servië de Porte aansprakelijk houdt. Men verneemt uit Constautinopel, dat de Turksche Regeeriug de gevangenneming gelast heeft van den vroeger verbannen, doch sedert teruggekeerdenKurdenhoofdman Moessa-bey, wiens bloedige uitspattingen reeds zijn gemeld. Ook zjjue handlangers moeten aangehouden wezen. De Zweedsche Regeering is, naar men uit Stockholm verneemt, voornemens, een ontwerp in te dienen voor een socialisten wet, die op dezelfde leest zou zijn ge schoeid als de socialistenwet in Duitschland. Men twjjfelt echter of de Rjjksdag dit voorstel zal aannemen. De New-York Herald meldt, dat de Regeeriug van Peru zich bereid verklaard heeft aan het congres der Amerikaansche Staten deel te nemeu, en dat ook de an dere Staten der Nieuwe Wereld hunne deelneming hebben toegezegd. Men meldt dat deserteurs uit het midden van Egypte in Caïro bericht ge bracht hebben van eene groote menigte dervisehen, die op weg zijn naar de grenzen. Uit Zanzibar bericht men dat kapitein Wissmanu de onmiddellijke hervatting der vijandelijkheden te gemoet ziet en over ne genhonderd man beschikt. De Tijd, sprekende over de wetsontwerpen door de Heeren Goeijian Borgesius c. s. ingediend, strekkende om eene Rjjks-inkomsten-belasting te heften, de patent-belasting en den zoutaccjjns, alsook het mutatierecht voor onroerende goe deren af te schaffen, gelooft dat niemand zich voorshands over de waarschijnlijkheid van aan- aapneming behoeft te verblijden of ongerust te makeD. Zeer zeker zal de rechterzijde niet met de zes liberale heeren medegaan. Nu zij een Ministerie heeft van hare richting, spreekt het vanzelf, dat de rechterzijde de financiëele plannen van dal ministerie zal afwachten of, in geval de Regeering niet aan hare roeping voldeed, haar aan hare plichten zou herinneren. Geheel afgezien dan ook van den inhoud der voor stellen, waarover De Tijd het onnoodig acht thans veel woorden te verspillen, behoort het aan de linkerzijde genomen initatief volstrekt te worden afgewezen. Let men op de namen der onderteekenaars, allen behoorende tot de radicaal getin e groep der linkerzijde, dan schijnt het, in hooge mate waarschjjnljjK, dat het ontwerp ook aan de linkerzijde volstrekt niet op onverdeelden bijval te rekenen heeft. De naam van geen der liberale oud-ministers of erkende financiers wordt onder het voorstel aangetroffen. Hoogst waar schijnlijk acht De Tijd het, dat door deze meer deskundige en bezadigde leden der liberale partjj het volstrekt ijdele van een dergeljjken woesten en onbesuisden aanval op ons geheele belasting stelsel zal zjjn ingezien. Prov, Verkiezingen. Nog slechts eenige dagen scheiden ons van de verkiezingen voor de Prov. Staten. Is men anderzijds reeds overal gereed Zjjn de candidaten gesteld, heeft men de kiezers ge wezen op de groote beteekenis van den aan staanden strjjdp Zoo dit nog ergens niet het geval mocht zijn, dan dient men daartoe ten spoedigste over te gaan. De wjjze, waarop door liberale bladen over den aanstaanden strijd gesproken wordt, laat geen twijfel over aan het karakter, dat zij) dit maal vooral aan de provinciale verkiezingen zullen geven. De //N. R. Ct.// komt er in een tweede ar tikel over de //naderende verkiezingen// rondweg voor uit, dat deze verkiezingen meer dan ooit een politiek karakter dragen. Wel verzekert het blad tevens, dat het niet aan de liberalen zal te wijten zijn, wanneer op 14 Mei de politiek al te sterk op den voorgrond treedt, maar deze verzekering kan slechts met een glimlach of schouderophalen worden vernomen. (Centrum.) Op het verzoek van 15 Maart jl. van eenige Arnhemmers om Amsterdam en Arnhem tele- phonisch te verbinden is door den Minister van waterstaat enz. het vo'gende antwoord gegeven //Ik heb de eer u mede te deelen, dat ik het niet raadzaam acht, retds in dit jaar te doen overgaan tot den aanleg van nieuwe intercom munale telephoonljjuen, daar het wenschelijk is, de uitkomsten der exploitatie van de bestaande en in aanbouw zijnde verbindingen af te wachten alvorens de door u bedoeldej telephooulijn in nadere overweging te nemen.// Gelria Behalve het door den Minister van justiti# in de laatste bijeenkomst der Eerste Kamer toe gezegde wetsontwerp, betreffende de gedwongen winkelnering, zal ook een wetsontwerp, houdende verbod van het dragen van wapenen, weldra de Tweede Kamer bereiken. Vad Door de R. K. kiesvereeniging te Helder is tot candidaat veor het lidmaatschap der Pro vinciale Staten gesteld de Heer Mr. F. J. M. A. Reekers, lid van de Tweede Kamer. In eene te Bergen-op-Zoom gehouden vergadering der „katholieke kies vereening in de districten Breda, Bergen-op-Zoom en Oosterhout// zijn tot candidaten gekozen voor de Prov. Staten (district Bergen-op-Zoom) de Heeren C. J. Ver- heijen, C. T. C. De Bie en P. A. G. Van Gilse, aftredende ledep. De Tweede Kamer heeft jl. Dinsdag de discussie voortgezet over de Boterwet. De Heer Mees betoogde, dat margarineboter eene weldaad is en juist een einde maakte aan de knoeierijen in dc natuurboter. Het wetsontwerp zal weinig baten. Hij geeft aan om te verplichten de na tuurboter onder den naam van boter te ver- koopen en voor alle surrogaten te verbieden den naam „boter" te bezigen. De heer A. VanDédem ziet in de wet eene bestrijding van oneerlijke surrogaten en bescher ming van eerlijke surrogaten, zoowel als van het natuurproduct. Hij bestrijdt den Heer Harte. De Heer Huber verdedigde het wetsontwerp als in het internationaal belang en in het belang van den eerljjken margarinehandel. De marga rinefabrikanten zeiven hebben vroeger een ont werp als dit aanbevolen en erkennen dat het den uitvoer niet zal belemmeren. De Heer Hartogh bestrjjdt de wet als bena deeling van den exporthandel. In da zitting van gisteren werd besloten de volgende week in de sectiën te onderzoeken het voor8tel-Seyffardt, het ontwerp tot verlenging van den diensttijd der miliciens, het ontwerp in zake de Consignatiekas en de voortzetting van de Arbeidsenquête. Met 48 tegen 43 stemmen is aangenomen het voorstel der rechterzijde om eene bizondere com missie van voorbereiding te benoemen voor het onderzoek van de schoolwetwijziging. Dit voorstel werd bestreden door de Heeren Van der Loejf en Roëll, als leidende tot vertraging, terwijl het ontwerp door de Regeering zelf als niet-ingrij- pend is toegelicht. De Heer Sanders achtte voor eene politieke wet eene bizondere commissie on- gewenscht. De Heeren Lohman en Schaepman verdedigden het voorstel, waardoor reeds in Juni of Juli de schoolwet in openbaar debat zou kunnen komen. De Voorzitter benoemde lot leden dezer com missie de Heeren Lohman, Van der Loeft, Schaep man, Roëll en Vermeulen. Bij het voorgszet debat over de Boterwet be toogde de Heer Boreel, dat de scheikundige wel kon onderscheiden tusschen natuur- en kunst boter. De Heer Zaaijer was in beginsel voor, mits geene grootere knoeierijen ontstaan en de marga rinefabrikanten niet drukkender worden belast. De Heer Domela Nieuwenhuis betoogde, dat de boeren moeten knoeien wegens de hooge lasten. Zcolang de grondeigenaars bestaan, zullen de knoeierijen voortduren. Het eenig voordeel der wet is, dat elke waar haar juisten naam zal dragen. De Heer Levyssohn Norman bestreedt het ontwerp als belemmerend voor de industrie. De Minister van Waterstaat verdedigde de Boterwet in het belang van de eerlijke concur rentie tusschen kunst- en natuurboter, en als zonder nadeel voor de margarino-fabrikanten. Jl. Maandag hield de Prov. Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Z.- en N. Holland,- onder voorzitterschap van den Heer Mr. Bahl- mann te Delft eene vergadering vau de Kies vereenigingen, tot de Prov. Z.-Hcdland behoo rende. Na eene nauwkeurige bespreking van den toestand en de stemverhouding in de ver schillende districten werd de algemeene lijst van de candidaten, die bij de verkiezing van Mei door den Bond zullen gesteund worden, vast gesteld en den Secretaris opgedragen, voor de behoorlijke publiceering die:r lijst in de ver schillende katholieke bladen te zorgen. HAARLEMMERMEER, 6 Mei. Heden-avond kwamen onder presidium van den Heer J. W. LantzendorfferBurgemeester dezer gemeente, te Hoofddorp een 40tal ingezetenen bijeen, ter be spreking; van te houden festiviteiten op den 12den Mei. Bij acclamatie werd 'besloten, den 40sten verjaardag van de troonsbestijging van Z. M. Willem III te vieren door een algemeen feest te Hoofddorp, waartoe alle bewoners der ge meente zullen uitgenoodigd worden. Na de benoeming van een bestuur van 19 leden (voorzitter de Hoer J. W. Lantzendorffer) werd eene algemeene vergadering uitgeschreven ter nadere bepaling der feestelijkheid. WARMOND, 8 Mei. De onooglijke biecht stoelen in de kapel van het Seminarie alhier zijn verdwenen en de biechtkamers achteruit gebouwd. Niet alleen heeft daardoor de geheele ruimte aanzienlijk gewonnen, maar de kapel is door de aangebrachte versiering bizonder op geluisterd. Boven eiken ingang is eene zeer rijke gothische bekroning geplaatst., waarvan het mid den de drie levensgroote borstbeelden vormt en relief van den II. Carel Borromeus, den H. Nepomucenus en den H. Greg orius. De ornamentiek, zoowel als deze figuren zijn uitmuntend uitgevoerd door /de kunstvaardige hand van den Heer F. L. Straxlcé te Haarlem. Door dit werk evenals met het hier vroeger ge plaatste voortreffelijke Madonna-beeld, bewijst deze talentvolle kunstenaar opnieu w, dat èn reli gieus karakter èn kennis van den gothischen stijl hem als beeldhouwer bizonder eigen zijn. Je bent nog slechter beestdan vrouw Van der Linden (de beruchte Leidsche giftmengster), voegde gisteren op de Ge.'dersche- kade te Amsterdam eene in twist geraakte vrouw hare^ tegenpartij toe. Deze werd hier «ver zoo woedend, dat zij de ander met eene haarnaald een oog uitkrabde. Te N ij kerk werd gistere n-n a m i d- dag een arbaider, op het land werkzaam, door den bliksem doodelijk getroffen. Te Bordeaux is eenmangestor- ven, José Rivay Galban, in den ouderdom van 118 jaren. Hij was voor eenige ma3Dden met zijne dochter uit Spanje gekomen om zich te Bordeaux te vestigen en deed tot voor eenige dagen nog zijne dagelijksche wandeling in zijne kamer, zeggen sommige bladen. Hij bracht voor 't overige zijn tijd door met het rooken van cigaretten. Hoewel de vervening in Fries- land afneemt, en mede als bewijs daarvan jaar lijks tal van veenarbeiders van daar naar Grouing- sche en Drentsche veenkoloniën trekken, vindea in Friesland nog steeds 4000 arbeiders werk, en wordt er nog pl. m. 2 millioeu dubbele hectoliter lange turf en 2y3 millioeu hectoliter sponturf gemaakt. De Heer Martin Gerritzen, te Nij- megen, heeft Zondag bij den wielerwe dstrijd te Dortmund de eer van Nederland opgehouden, door in drie nummers mede te strijden en daar- bjj een eersteD, een tweeden en een derden prijs te behalen, allen op Harley-machines. De Hoer Gerritzen was de eenige Nederlander, die aan de wedstiijden deelnam, en hij had ge duchte concurrenten aan de bekende Duitsclie M ei-sterfahrer. Het voortdurend aangroeien van het aantal jeugdige tabaksrookers leidt in de Vereenigde Staten tot icherpe maatregelen van verbod. Zoo heeft de Regeering van den staat Connecticut eene wet aangenomen, waarbij met boete tot f120 wordt gestraft ieder, die tabak of cigaretten aan kindereu beneden de 16 jaren levert, en wordt elk kind, jonger dan 16 jaren, dat op openbare plaatsen ot op straat rookende gevonden wordt, gestraft met opsluiting of met eene boete, welke tot f 18 kan bedragen. Verleden week verkocht een slager te Diuksperloo het kalfsvleesch voor 6 ceDt per pond. Natuurlijk zijn daar geene keur meesters. Volgens de o ffi o i e 1 e opgaven waren op 1 Januari des vorigen jaars in het Rijk gevestigd: 506 med. doctoren volgens de oude wet, 291 artsen tevens med. doctor, 376 artsen, 564 plattelands- en stedelijke hetl- meesters eu 40 eervol ontslagen officieren van gezondheid, dus te zamen 1783 burger geaees- hecren, benevens 67 officieren van gezondheid in werkelijken dienst. Het aantal geueesheereu bedroeg 9 meer dan op 1 Januari van het jaar 1887. Nog waren op 1 Januari 1888 in het rijk gevestigd 72 tandmeesters, 798 vroedvrouwen, 611 apothekers, 129 apothekers-bedienden oude wet, 3 hulp-apothekers, 75 leerling-apothekers en 439 apothekers-bedienden nieuwe wet. Te Lyon moet en Zondag niet min der dan 21 kinderen ziju gestolen. De kleinen werden teruggevonden in een kunstenmakers- tent. '1e 's-Gravenbage is Maandag avond op de Paviljoensgracht eeue bejaarde vrouw, die kort geledeu het ziekenhuis verlaten had in een vlaag van krankzinnigheid te water ge-, sprongen en haar zoon haar na. Het gelukte voorbijgangers de moeder, of schoon bewusteloos, te redden, doch, blijkbaar uitt wetende dat ook de zoon te water lag, duurde bet vry lang alvorens men ook den jongen man trachtte te redden. Men haalde slechts een lijk op, hetwelk naar het ziekenhuis werd vervoerd. De moeder overloed den volgen den ochtend. De onlangs door de firma De Gruyter te Amsterd. in den handel gebrachte Sound-Centralizers (geluidversterkers vau de te- lephoon) schijuen zoo goed te voldoen, dat ge noemde firma van den Keizer van Rueland eene bestelling van 12 stuks ten dieaste vau het kei zerlijk paleis heeft gekregen. Het onweer, dat Zondag over een gedeelte van ons land het aardrijk verkwikte, is hier en daar nog al zwaar geweest. Sommigen beweerden zelfs dat er hagelkorrels gevallen ziju ter grootte van duiveneieren.Anderen zijn voorzichtiger en gewaag den van spreeuweneieren en knikkers. Geen wonder dat onder die omstandigheden vruchtboomen en veldgewassen totaal vtruicld heetten te zijn en dat een humeurig berichtgever het onweder zelfs de schuld gaf dat het een heerlijke zomerdag had bedorven. Gelukkig bleek den volgenden morgen dat het nog al losgeloopen was, ja dat a'om velden eu akkers in volDn zomerdos prij ken en dat de landman zich verbaast over de weelde in den plantengroei. Te Tilburg is Zondag, tijd ens het onweder, de wever K. ia zijne woning door den bliksem getroffen en gedood. In het huis werd geene schade aangericht. De 27-jarige K. was de kostwinner van zijne moeder. De dikwijls ver uitstekende, lan- ge eu scherpe naalden, waarmede de dames thans hare hotden aan het achterhoofd trachten te be vestigen, hebben reeds heel wak ongeluk teweeg gebracht. Zoo werd Zondag te Dresden in het ged.ang een heer door zulk eene nauld zoodanig aan het oor gekwetst, dat hij daaraan levenslang doof zal moeten blijven. Waarom, zoo vraagt het te Dresden verschij nende blad, waarin van dit ongeluk melding wordt gemaakt, bevestigen de datnes aan de punt der gevaarlijke naald op de eene of andere wijze geen rond knopje. Vermelding verdient, dat in de kleine gemeente Rockanje binuen den tijd van 10 dagen 4 bruiloften werden gevierd: twee zil veren, een veertigjarige en een goudeu bruiloft. De geoloog, Dr. Emil Tietze, deel de, toen hij onlangs eene voorlezing in het geographisch genootschap te Weenen hield, het volgende mede. Gednrende eene ontdekkingsreis die hij in Perzië maakte, hield hij zich verscheidene maau- den in de residentie van den Shah op eu was ten hove als kundig man zeer gezien. Op zekeren dag, toen hij zieh bij een vriend bevond, kwam eensklaps een koerier hem achterop, die hem het bevel bracht om dadelijk ten paleize le verschij nen, waar men hem noodig had. Er was niets t-gen dit bevel in te brengen. Tietze keerde dadelijk raar Teheran terug en begaf zich naar het paleis. Wat hem daar weder voer moge hij zelf vertellen. //Toen ik binnenkwam deed een paleis-ambte naar mij de vraag, of een steen, dien hij mij liet kijken, een diamant was .Ik zag onmiddellijk dat ik met een stuk berg-kristal te doen had en zeide dit den man, die met het antwoord niet zeer ingenomen scheen. Een oogenblik later kwam de Grootvizier en deed mij dezelfde vraag, ik gaf opnieuw een ontkennend antwoord, waarop de Grootvizier mij toevoegde: //Ik meen er u opmerkzaam op te moeten makeu dat de steen persoonlijk door Zijne Majesteit op eeue waudeliug is gevonden". Ik veroorloofde mij de vraag in welk verband deae omstandigheid, met de eigenschappen als mineraal van het gevonden voorwerp stond. Ik kreeg ten autwoord: „Zijue Majesteit zoude het hoogst euvel opnemen, wanneer de steen niet voor een diamant werd gehouden". Dat was duidelijk; ik wist maar al te goed wat het beteeken!, wanneer een Europeaan aau het Hof van dien Vorst bij uezen in oogauade valt, en was bezorgd over het gevaar dat ik liep om mij aau die ongenade te moeten bloot- steileu. Voor ik echter tijd had om na te den ken werd ik bij den Shah gebracht, die mij deu steen ook al voorhield met de vraag of die een diamant was. Ik bekeek het fatale ding vau alle kanten, zonder tot een besluit te kuuuen komen wat ik zou antwoorden. Terwijl ik nadacht vertelde de Shall mij, dat hij deu steen zslt had gevonden. „Als uwe Majesteit (lieu vond", antwoordde ik, „Ï3 het ongetwijfeld een kostbare steen, maar Da Vorst liet thans, ter vergelijking een echten diamant brengen, maar ik bleef besluiteloos tot dat eensklaps de Shah zelf mij een uitweg aan- wtes, door te zeggeu dat hij nog nooit zulk een stetu had gezien. Ik verklaarde dadelijk dat ik in hetzelfde ge val verkeerde en dat de wetenschap ongetwijfeld nog nietB van het bestaan van deze kostbare steensoort wist. Mijn antwoord scheen zeer ge lukkig gekozen, want de Shah was zeer vrien delijk toen ik veitrok, eu de Grootvizier lachte zeer vergenoegd. Op de plek waar het stuk bergkristal was gevonden, werden, op bevel vau den Vorst, onderzoekingen ingesteld of men nog meer van die kostbare steenen kon vinden. Vermoedelijk beeft men er een groot aantal ontdekt, maar ik betwijfel of er een heusche diamaut bij is geweest. De Consu 1-G eneraal van Fran k- rijk te Rotterdam heeft bij vleiend schrijven ter keunis van Mejuffrouw C. M. Rantwijk te Sche- veningen gebracht, dat bij besluit van den Pre sident der Fransche Republiek, dd. 11 Februari, haar is toegekend de groote gouden medaille le klasse, wegens bare zelfopofferende daad eu moedig gedrag, aan den dag gelegd op den 2ln November jl„ door in zee le gaan ten einde den Franschan matroos Frangois, Personique, schip breukeling van de Ango, te reddeD. Een groothandelaar te München, Pollens genaamd, heeft 100,000 mark geschon ken voor de oprichting van een rijksweeshuia aldaar. De tolmee ster3 langs het Stads- kanaal vinden het en ze hebben nu juist niet zooveel schuld daarin niet pleizierig, dat ze dagelijks den tolboom moeten afdraaien voor de huzareupaardjes, zonder daarvoor een cent ta mogen vorderen. „Nu, dacht er een, ik wil er dan toch m'n aardigheid vau hebben. In m'n reglement staat, dat ik den tolboom niet behoef ta openen, eer er driemsal geroepen is," Den volgenden dag zat de tolmeester in huis en de huzaren kwamen er aan. De tolmeester grinnikte van pleizier, toen er //hei!" werd geroepen en dacht: „schreeuw maar toe!" Maar het tweede hei! bleef hem wat lang weg, hij keek eens 't venster uit en zag hoe de huzaren wip!... wip!... de eene na den andere alle twintig op hunne paardjes over den tolboom heen sprongen. Na dien tijd heeft, naar men ver neemt, de tolmeester niet meer op driemaal heil gewacht. Iu Transsylvanië, dicht bij de plek, waar de schat van Attila werd gevonden, is onder den grond voor 1 millioen gevonden gouden schalen en vasen, gevuld met gouden munten. H e t Ned. Tuinbouwblad herinnert nogmaals aan het middel om met groote waar schijnlijkheid nachtvorsten le voorspellen. Dit middel is: een eenvoudige thermometer, welks bol ontwikkeld is met een stukje neteldoek of mout* seliue en waarvan het einde eenige oogen- blikken in het water hetft geliaogeu, opdat bet goed door en door nat is. Het water zal nu verdampen en mitadian door verdamping

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2