N I UWE No. 1390. Zondag 12 Mei 1889. 14de Jaargang. De Staten-verkiezing. BUITENLAND. jjjgjgSSr 4) De -wachter bij de klok. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemt 0.85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzjnderljjke Nummers0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE PRIJS DER ADVERTENTIÉN 7an 16 regels30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlgk Maandag-, Woensdag en Vrij dag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers :KüPPER8& LAUEEI. Dinsdag a. s. zullen de verkiezingen plaats hebben voor de Provinciale Staten wegeus periodieke aftreding in Juli a. s. van de helft der leden dezer colleges. Deze verkieziugeu zijn meer dan ooit gewichtig, omdat geheel ons land door de onderwjjsquaestie iu beroering is gebracht en er voor hare oplossing, geene rust, geene eensgezinde behandeling van andere belaugen denkbaar is. Daartoe moet de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal, waar nog steeds eene groote liberale meerderheid heerscht, worden om gezet, dat wil leggen, er moeten anti-li beralen iu de plaats der liberalen worden gebracht. Dit nu alleen kan door de Provinciale Staten geschieden, die de leden der Eerste Kamer kiezen. Het is dus van het hoogste belang, dat de kiezers, die tegen het libe ralisme gekant zijn, trouw ter stembus komen. Zoo ooit, dan moet thaDS vooral op het karakter van de Staten als kies college voor de Eerste Kamer nadruk wor den gelegd. Steeds meer treedt toch de wanverkoudiug, welke er bestaat tusschen de sterkte der partijen iu de Tweede en de Eerste Kamer, op den voorgrond. Iu de Tweede Kamer vormen de anti liberalen de meerderheid, terwij! zij in de Eerste Kamer slechts over enkele stemmen kunnen beschikken. Die toestand is onhoudbaar. Immers het gevolg van dit gebrek aan harmonie tus schen de Tweede en Eerste Kamer is dan ook, dat, als het op 't nemen van eene beslissing nopens ingrijpende vraagstukken aankomt, de Eerste Kamer de kracht, door de auti-liberalen iu de Tweede Kamer uitgeoefend, geheel en al kan verlammen. Houdt meu dat in 't oog, dan volgt daaruit, dat bij de verkiezing voor de Staten met niet minder scherpte dan bij die voor de Tweede Kamer allermeest op de beginselen der candidaten moet gelet worden. Wel zeer diep is het te bejamme ren, dat juist bij de keuze voor de gewes telijke vertegenwoordiging dikwerf't minst aan de politieke gezindheid der voorge stelden wordt gehecht. Overwegingen van plaatseljjken aard bebeerscheu maar al te vaak de stemmiug. Daardoor alleen toch is bet mogelijk, dat in districten, waar de meerderheid der kiezers beslist anti-liberaal deukt, liberale candidaten de overwinning konden behalen. Met dit afkeurenswaardig stelsel, 't welk een ontzettend gevaar voor het land op levert, moet gebroken worden. Alle per soonlijke cousideratiëu belmoren te wijken voor de overweging van het nationaal belang. Da eerste Kamer is op dit oogenblik, iu hare groote liberale meerderheid, de ver tegenwoordigster van de meest besliste en O O en consequente liberale ideeën. Tegen die noodlottige en evenzeer met de nationale vrijheid als met de nationale belangen stijdige begrippen en beginselen, moet de stem van iedereu anti-liberaal in den lande een protest zijn. Eendrachtig moet tie gemeenschappelijke tegenstander worden bestreden. F JS U ILL ET O JN. Vervolg en slot). Zij spoedden ziek naar de woning van den half onwijzen knaap. De vader, die hun de deur open deed, hield den vinger op zijne lippen. De arme jongen heeft eene hersenskoorts, zeide hij. Zegt hjj onder het ijlen iets? vroeg de baas van de gieterij. O ja, l.ij maalt gedurig over den vorm van de groote klok, ik hoop dat hij gevuld wordt ik hoop, dat hij gevuld wordt, zegt hij. De mannen wisselden een blik met elkander. Het was dus waar. Een idioot had de groote Tot het bevorderen van die eenparigheid moeten allen medewerken, wier gemoed niet onaandoenlijk blijft voor de behoeften des tijds; die hebben leereu inzien hoe de maatschappjj, ouder de werking van de ontbindende theorieën en denkbeelden, welke sedert de groote revolutie in het liberalisme voortleven, is ontaard en in 68n toestand gebracht, die het ergste, reeds voor de naaste toekomst, doet vreezeu. Nog troont eeue Eerste Kamer, die hooghartig de meerderheid in den laude trotseert. Moet zulk een valsohe toestand bestendigd blijven en moeten wij ons ca chet daarop drukken? Neen, ook iu de Eerste Kamer, derhalve ook iu de Provin ciale Staten moet duidelijk vernomen wor den, bij monde eeuer meerderheid, dat de meerderheid in Nederland het liberalisme verfoeit. Is eenmaal de geestdrift voor de verkie zingen van Proviueiale Staten even groot als voor de verkiezing van de Stateu-Ge- neraal, dan hangt het slechts van éene voorwaarde af, of de liberalen bet onder spit zullen delven. Doch welke voorwaarde moet noodzake lijk worden vervuld? Deze, dat er oprechte samenwerking zij tusschen allen, die genoeg hebben van de verdrukking ons door de liberalen aange daan, dat conservatieven, anti-revolutiou- nairen en Katholieken eeue ljjn trekkeu en zonder kleingeestige ijverzucht het libe ralisme bestrjjden. De vruchten van deu strjjd, die op 14 Mei aan de stembus gaat gestreden worden, zjjn voor de anti-liberalen verlokkend ge noeg om er alles voor te doen en alles voor te wagen. Als er met vuur en ijver gestreden wordt, kan aan de rechterzijde in de Eerste Kamer op den duur eene meerderheid worden gegeven. Zulks is dan ook het doel tot welks bereiking de ver kiezingen van 14 Mei voor de Proviueiale Staten ons moeten brengen. Mogen de auti-liberalen kiezers dit ter harte nemen en mogen de leiders in de districten met den tjjd, die nog overblijft, woekeren, om op den beslissender: dag alle troepeu iu het veld te kunnen brengen. De 6e Maart van het vorige jaar heeft aau de rechterzijde de meerderheid in de Tweede Kamer geschonken, dat dan de 14e Mei aan de rechterzjjde de meerderheid bezorge in de Eerste Kamer. Geschiedt zulks niet, dan is de zegepraal van den 6en Maart 1888 nutteloos. Dan blijven de liberalen, ofschoon geslagen, toch meester van het terrein en de vruchten der be haalde overwinning worden niet door ons genoten. Op dan, katholieke eu alle andere anti liberale kiezers, op dan ter stembus! De verkiezingen van den 14n Mei zjju van de allergrootste beteekenis. Deukt er aau, dat de uitslag van de stembus vau Dinsdag a. s. veel invloed kan hebben op het lot der nieuwe schoolwet. Groote belangen staan op't spel. Ver zuimen de Katholieken eu de overige auti- liberalen hun plicht niet, maar gaan zij trouw ter stembus, dan wordt de zege op nieuw behaald. klok van de St; John's kathedraal gegoten. Juist kwam de dokter de deur uit. Misschien zal hij door dezen zijn verstand terug verkrijgen, zeide hij. Zoo iets is wel meer gebeurd. Zoudt gij dat denken? De Hemel geve het! riepen de baas en zijne werklieden op plechtigeu toon uit, en diep bewogen gingen zij heen. Twee maanden later hing de groote klok aan een hoogen kaapstander in de fabriek, en een zware rolwagen, waarop zij neergelaten zou wor den, stond er onder. Eene plotselinge stilte ont stond onder de groep werklieden, ti en het bleeke gelaat en de zwakke gestalte van den uitvinder zich vertoonden, op een leunstoel binnengedragen. Hij had zijn verstand terug en won ook in krachten aan. Zijne groote grijze oogen waren terstond op de klok gericht, dat prachtige mees terstuk, dat voor hem van zooveel beteekenis Anti-liberale kiezers voor de Stateu, komt dus a. s. Dinsdag trouw ter stem bus. Bedenkt, dat h|j, die zijne stem niet uitbrengt te kort doet aau zijn geweten en belang en aan dat zjjuer medeburgers. Van traagheid of weifelmoedigheid blijk te geven, zou iu deze dagen vooral een groot mis drijf zijn. Stemt zeiven, eu wekt anderen op uw voorbeeld te volgen, eendrachtig en jjverig in 't waarachtig belang van Va derland, Vorst en Volk, voor het hoofd district Haarlem op de caudidateu van de R. K. Kiesvereenigingen Haarlem, Be verwijk eu Haarlemmermeer, de Heeren Mr. L. J. G. VAN OGTROP, W. HOVY EN P. VERKUIJL. Uit Gelsenkirchen wordt gemeld, dat eene deputatie uit de werkstakenden eene audiëntie bij den provincialen Oberpresident heeft gehad, alwaar zij ten antwoord ont ving, dat hij den werklieden geene verhoo ging van loon kon verschaffen, maar gaarne al het mogeljjke zou doen om tusschen hen en de directiën overeenstemming te ver krijgen. Te Bochum is eene vergadering van mjjudirecteuren gehouden, waarin met na genoeg algemeeue stemmen het volgende besluit is genomen: >De vergadering spreekt hare afkeuring uit over de onwettige handeling der mijn werkers, daar deze, zonder inachtneming van den termjju van opzegging, door plot selinge werkstaking eene loon verhoogiug willen afdwingen. Zij verwerpt iuzonderheid de algemeene percentsgewijze verhoogiug der loonen en de inkorting van den werk tijd van 8 uren. De mijnbestureu zjju daarentegen ieder op zich zelve bereid, na hervatting van den arbeid aan rechtmatige eiscben in de loonquaestie te gemoet te komen.* Volgens de wet uameljjk hadden de ar beiders het werk niet mogen nederleggeu zonder minstens 14 dagen te voren hun dienst op te zeggen en kau, bij verzuim daarvan, de werkgever schadevergoeding eischen. Tevens wordt uit het district Dortmund verzekerd, dat het ten eeneumale onwaar is wat de woelgeesten beweren: dat de loonen aldaar sinds lang niet verhoogd zijn. Zoo heeft bijv. de m|ju Dorstfeld aau de werklieden in 1888 gemiddeld 101 mark meer betaald dan in 1887, terwijl bij de m|ju Tremonia de verhoogiug ongeveer 80 mark per man bedroeg. De RTiein. West- phal. Zeitung spreekt ook hierover, en voegt daarbij eenige cjjfers uit de offici- eele statistiek, die iu 1879 is begonnen en thans een overzicht van werk eu loou sinds dien tijd oplevert. Daaruit blijkt, dat iu 1887 in het district Dortmund het zuivere loon, na aftrek van de bjjdrage aan het ziekenfonds en aau de kas voor bejaarde mjjuwerkers, voor de ondergronds arbei denden gemiddeld 887 mark bedroeg, tegen was. Men had hem de geheele geschiedenis van het gieten en het ongeluk in de gieterij verteld, maar alles had hem als een verdichtsel geklonken. Ik kan mij niet herinneren wat er ge beurd is, zeide hij, glimlachend het hoofd schud dende. 't Is alles nieuw voor mij, alles nieuw en vreemd o, zoo vreemd! Ja zeide de baas, met vromen eerbied, het was Gods hand! Aller oogen vestigden zich op den herstellen den zieke. Sommige van de werklieden waren bijna bevreesd. Het had zooveel van eene ver rijzing uit de dooden hem weder in huu mid den te zien, den knaap, dien zij zoo lang voor onwijs hadden gehouden en die nu een schran der jongeling was alsof hij een ander wezen ware geworden. Ik zou gaarne de klok eens laten klinken, zeide hij. 857 mark in het district Saarbrugge, 695 iu het district Halle en 537 mark ia Bo- veu-Silezië. »Geljjk iedereen weet,« zegt het blad verder, heeft er in 1888 eene verdere aanmerkelijke verhooging vau loon plaats gehad, waardoor w|j, terwijl w|j de officiëele cijfers van dat jaar nog niet heb ben ontvangen, het toch op minstens 910 mark kunnen begrooten«. Uit de werk-en looutabel sedert 1879 blijkt verder, dat de looneu steeds geljjken tred hebben gehou den met de verkoopprijzen. In verschillende gevallen was de verhouding voor den werk man zelfs nog gunstiger. Er zjjn mjjnwerken, alwaar in de gunstiger jaren na 1883, de loonen op den verhoogden stand zjjn ge bleven, terwjjl de verkoopprijzen aanmer kelijk zjju gedaald. De R/ieinisc/i- Westphalische Zeitung meldt, dat in eene vergadering van mjjnwerkers te Gelsenkirchen besloten is, vast te houden aan loonverbooging van 15 percent en een werktjjd van 7 uren. In de vergadering werd medegedeeld, dat het is gelukt, eene verbinding met de mjjn werkers in Engeland, België en Silezië te verkrjjgen. Het internationaal karakter der beweging blijkt ook uit de toezending van gelden uit het buitenland aan de werk stakenden. In bijna alle gasfabrieken der steden in We8tphalen heerscht groote bekommering. Het bestuur der staatsspoorwegen heeft bevolen bet gebruik van steenkolen zooveel mogeljjk te beperken, daar de voorraden reeds klein zjjn. Bovendien vreest men ook in de steeukolendistricten in België en En geland werkstakingen ophanden zjju, om dat het, naar men zegt, eene internationaal beraamde en georganiseerde beweging is. De Rjjksdag heeft de werkzaamheden hervat. Er werd uitsluiteud beraadslaagd over art. 18, in verband met art. 84, der wet op verzekering ter zake van ouderdom eu invaliditeit. Dit betrof de berekening en uitkeeringen, Was dit op zich zelf reeds eeue zeer ingewikkelde zaak, zoo werd de bebaudeling door de iugedieude amende- meuten nog moeiljjker gemaakt. Ten laatste werd het debat tot eergisteren verdaagd. Ook toen werd eene geheele zitting er aan be steed, tot eindeljjk een der sprekers in overweging gaf, het debat maar te sluiten, daar er zoo weinig leden (op verre na nog niet de helft) aanwezig waren, dat er toch geen besluit kon worden 'genomen. Daarop werd de behandeling andermaal verdaagd. Iu de Italiaausche Kamer van Afge vaardigden heeft eene interpellatie over Massowah plaats gehad. Da sprekers ver klaarden geene motie te zullen indienen. Daarmede was het afgeloopeu. De Koning en de Kroonprins gaan den 19den op reis naar Berlijn, vergezeld van Crispi eu ambtenaren. De Italiaausche radicalen hebben het Fransche revolutie-feest op hunne wjjze gevierd. Rumoerige vergaderingen hadden Zondag jl. te Milaan plaats, waaraan door ongeveer 30,000 personen werd deelgenomen. Ook op andere plaatsen werd feest gevierd en te Terni was een groot revolutionnair banket belegd, na afloop waarvan de manifestanten in optocht onder den kreet: »Leve de so- Twee mannen tilden hem op en gaven hem een hamer in de hand. Hij gaf een enkelen slag op de klok. Die slag bracht een krachtig, helder, plechtig geluid voort, dal door de gieterjj weerklonk. Tranen schoten den ruwen mannen in de oogen, toen zij dat geluid hoorden. Nu werd de groote klok neergelaten, en toen de rolwagen met zijn welluidenden last wegrolde, werd de knaap opgetild en zijn werk nagedragen, en beiden gingen te samen naar buiten in den zonneschjjn, terwjjl de werklieden hem in de deur nawuifden. Later bewees de uitvinder, dat hij recht had op den titel, die hem in zijne ongelukkige jon gelingsjaren spottend gegeven was, zijn naam wordt nu nog gelezen op menige klok, welker volkomen zuiverheid van toon alleen zijn genie en kennis van metalen er aan konden geven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1