hi\m;\la\p" rijke fabrieken wegens kolengebrek moeten •luiten. De transatlantische stoomvaarten loopen gevaar den dienst te moeten staken. Zelfs brouwergen in Dortmund hebben hun bedryf gestaakt. Onder zulke omstan digheden bevat de Norddeutsche Allgemeine een blijkbaar van regeeriagszijde afkomstig artikel, waarin tamelyk scherp, hoewel dan ook eenigszias tuaschen de regels door, aan de werkgevers dringend wordt aau- geraden de band tot verzoening te reiken, omdat zij aan de werkstakingen mede schul dig zyn. Hel heet ook, dat er onder de medewer king der Regeering een scheidsgerecht tot stand zal komen. Te Berlijn dreigen thans 4000 schilders gezellen met werkstaking en in Hamburg hebben de gezamenlijke brouwersknechts het werk gestaakt. Da Temps meldt aangaande het ge schil tusscken Frankrijk en Nederland over de grensscheiding ia Guyana het volgende: De ontwerp-conventie is door de Regeering uit den Franschen Senaat teruggenomen, dewgl uit de in de Nederlandsche Kamer afgelegde verklaringen volgt, dat de scheids rechter, in strgd met hetgeen overeenge komen is, het betwiste grondgebied alleen in zyn geheel aan de eene of aan de andere party zal kunnen toewjjzeu, en niet het vsrdeelen. Bovendien schijnt Nederland de bevoegdheid van den scheidsrechter te willen beperken, terwijl Frankrijk verlangt, dat zjjne beslissing zonder hooger beroep zal zyn. Frankrjjk verlangt, dat Nederland zich met zyn gevoelen vereenige. De Fran- sche Regeering heeft geen bericht, dat eeue Engelsche maatschappij op het betwiste grondgebied eene goudmjjn verlangt te ont ginnen. In het Lagerhuis werd een voorstel van Robertson, strekkende om aan zekere koogescholen het voorrecht te ontnemen van afgevaardigden te kiezen, met 217 tegen 126 stemmen verworpen. Oostenryk-Hongarye en Frankrjjk hebben by de Bondsregeering officieel hunne deelneming aan het internationaal congres over arbeidswetten toegezegd. GEMENGDE BERICHTEN. ihtakete! te dampen. Twee aidera plaatjes stel len duu toestand der stad onder de manncnheer- schappij en onder die der vrouwen voor; onder de eerste zijn de voetpaden vervallen, mesthoo- pen liggen voor de deuren, kippen en varkens loopen onbehoorlijk vrij rond. Onder de vrouwen- regeering zijn de voetpaden keurig in orde en schoon; de straat zelf is met ooomen en bloemen omzet; de kippen hebben lintjes om den hals; de varkens hebben een strikje aau hun krulstaart. In het loopende winterhalfjaar studeerden aan de Duitscbe universiteiten het navolgende aantal studenten: te Berlijn 5790, te Mtiachen 3602, te Leipzig 3430, te Halle 1624, te Würzburg 1624, te Breslau 1312, te Tiibin- gen 1228, te Bonn 1169, te Göttingen 934, te Erlangen 933, te Straatsburg 881, te Greifswald 860, te Freiburg 850, te Heidelberg 807, te Marburg 791, te Koningsberg 760, te Jena 570, te Gieasen 525, te Kiel 463, te Munster 418 en te Rostock 352, te zamen 28,923 studenten. De rhabarber. De rhabar herplant geeft ons «en schoon voorbeeld van de geschikt heid van sommige gewassen om in eeu ander klimaat en op andereu grond overgebracht te worden. De geneeskundige kracht van den wortel dezer plant was reeds aan de Chineezen bekend; de Europeanen verkregen hem door Turksche kooplieden uit China. In 1763 werd de eerste rhabarberplant in Engeland gekweekt. Sir W. Tordyce behaalde later eene gouden medaille voor 300 planten van Rheum palmatum, uit zaad geteeld. Sedert dieu tijd is in Engeland de rhabarberteelt zoo toegenomen, dat jaarlijks eene ontzaglijke hoeveelheid van hare sappige sten gels in de Engelsche steden verkocht wordt, zoowel voor de tafel als voor het maken van wijn. Ook in ons land begint deze plant hoe langer hoe meer aangekweekt te worden. Voor weinige jaren geleden was zij er nog zoo goed als onbekend, evenals in Frankrijk en Duitschland. Verscheidene jaren geleden proefde Vorst Metternich rhabarbertaart in Engeland en vond haar zoo lekker, dat hij zorg droeg eenige rhabarberplanten Daar zijn landgoed in Oostenrijk over te zenden. By gelegenheid van een groot feest in het volgende jaar gaf de Vorst last om rhabarber op te zetten, op de Engelsche wijze klaar gemaakt. Zyn kok wist niet hoe de En gelsche gebruiken waren, zocht de grootste bla deren uit en diende die voor als spinazie. De gasten trokken den neus op voor dien Engelscheu schotel en niet ten onrechte. Sedert dien tijd verscheen er ook geen rhabarber meer op Prinsen tafel. gemakkelijk het dienend personeel van de gasten kan ond rjcheiden. De pichter van het rrstaurant le klasse op de tentoonstelling, die mededingt, kleedt uu zij -ie bedienden in de volgende uniform: korte broek, zwarte kousen, kort nauwsluitend jasje, linneu vest, zwarte das en witte boord. Door den directeur der Gorin- chemsche viichmaatschappij, den Heer G. Meu- lewerf, worden proeven genomen met eeu geheel nieuw door hem uitgedacht vischtuig, dat be staat uil eeu zeer grooten cilinder van ijzer vlechtwerk, geplaatst in een vlot, dat voor anker ligt in de rivier. Het eigenaardige van dit visch tuig is, dat het door den stroom ia eene voort durend wentelende beweging wordt gebracht en de visch door de spiraal, die zich in den cilin der bevindt, gevangen en bewaard wordt. Een ingezetene van Amsterdam, die onbekend wenscht te blijven, heeft naar wij vernemen, als eene hulde voor den goeden geest, die tijdens de April-feesten 1887 de inwoners van Amsterdam heeft gekenmerkt, eeue som van f10,000 ter beschikking van den Burgemeester gesteld. Dit bedrag zal, aldus heeft hij verklaard, eene eerste bijdrage vormen voor de oprichting van badhuizen voor den werkenden stand. Verleden week had teKlundert de aanbeitodiug plaats vanwege de aldaar ge vestigde doleerende gemeente, voor het bouwen van eene kerk, pastorie en weeshuis. De laagste inschrijver was toen de Heer Sohuller te Raams- donkveer. De kerkeraad had een tijd van beraad van 5 dagen aau zich gehouden. Misschien vree- zende dat een niet-doleerende ook geene goede doleerende kerk kan bouwen, heeft genoemde kerkeraad nu besloten, het werk te geven aan de doleerende ambachtslieden in Xlundert woon achtig. 't Is lente! 't Is lente in draven en gaard! Vernieuwd heeft de Hemel weer 't aanschijn der aard. Verfrischt en verjeugdigd prijkt veld weer en wei. De vogeltjes jubelen: „we zyn in den Mei!» Dat mogen wij met een blik naar buiten ien dichter wel nazeggen. Hat malsche groens grastapijt der weilanden biedt aan het vee voedsel in overvloed; de akkers prjjken met schier al ta welig graan; in de tuinen komen de groenten als met toovor- slag uit den grond bersten, terwijl van ooft- en loofboomen bloem- en bladknoppan zwellen of reeds zich ontplooien. Een verkietings-speech. De ex-predikant afge vaardigde Lieftinck heeft in eene gisteren-avond te Nieuwer-Amstel gehouden verkiezingsrede, naast veel algemeenheden, die te afgezaagd zyn, om er op terug te komen, ook nog allerlei rare dingen gezegd. Vooreerst beweerde de Heer F., dat de liberale partjj niet is overwonnen, maardood ge stemd bij de algemeene verkiezingen in 't vorige jaar. En hij scheen dit nog wel een voordeel te achten voor zijne geestverwanten. Begrijpe, wie 'tkanl Vervolgens liet hij zich, volgens 't verslag van het //Handelsblad,// uit als volgt: „Delibe raal, praetische Christen, heeft met dat theoreti sche Christendom (tegen den vrijheidsboom der revolutie) niet te maken, hij houdt zich gods dienstig aan den vrijheidsboom, en laat de bovennatuurlijke dogma's ingegeven door betwe terij, ijdeltuiterij, boerenbedrog en politiek beleid, voor anderen.» Een verstandig man zoo'n //praetische// chris ten; jammer dat men zoo weinig van zijn in vloed bemerkt. Intusschen begrijpen wij volko men, dat de „praetische christen// zich houdt aan den //vrijheidsboom//, want deze is, zooals uit het verder gedeelte van 's Heeren Lieftinck's rede bleek.... de Eerste Kamer 1 //Is de Eerste Kamer om, dan is de vrijheids boom om», zeide hjj. Nu is alles klaar en dui delijk. Maar nog duidelijker was de //praetische ehristen» Lieftinck en hiervoor zijn wij hem dankbaar, toen hij verklaarde er nooit toe te zullen medewerken eenige dogmatische (bizon- dere) school te subsidiëeren. Verwerping der nieuwe schoolwet is dus de lens. De kiezers zijn thans gewaarschuwd 1 (Centrum.) Eenjbuitengewoon nommer van de Neder- landsche Staatscourant van jl. Zondag bevat de volgende Proclamatie. Geliefde Landgenooten en onderdanen! Heden zjjn veertig jaren voorbijgegaan sedert den dag waarop Ik plechtig de Regeering over het Nederlandsche Volk heb aanvaard. Zal mijn volk van Mij getuigen, dat Ik mijn koninklijk woord heb gestand gedaan, Ik weet dat in lief en leed, in blijde [en droeve dagen, Mijn volk getrouw is gebleven aan My en Mijn Huis. Ik heb er steeds naar gestreefd, de welvaart en den bloei van ons Vaderland te bevorderen. Met innigen dank jegens den Almachtige zie Ik op het vervlogen tijdperk terug. Zijn zegen heeft het oud verbond van Oranje en Nederland bevestigd. Over de toekomst van Mjjn Huis en Mijn Volk roep Ik op dezen plechtigen dag dien zelfden zegen in. I)e herinnering aan het ver laden is Mij een waarborg voor de toekomst: Oranje en Nederland onder Gods zegen een, kraehtig en vrij\ Het Loo, 12 Mei 1889. WILLEM. Bjj kon. besluit van 10 Mei is Mr. J.P.P. Baron Van Zuylen Pan Nyeveltlid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, benoemd tot Minister van Staat, en is o. a. bevorderd tot Commandeur in de Orde van den Nederl. Leeuw de Generaal P. G. J. Van der Schriick. Voorts zijn o. a. benoemd tot Ridder in genoemde Orde HH. DD. HH. de Bisschoppen van Haarlem •n 's-Hertogenbosch, Mgrs. C. J. M. Bottemann* sa A. Godschalk-, Mgr. F, P. Van der Burgt President van het Aartsbisschoppelijk Seminarie te DriebergenMgr. C. Pan aer Veeken, Proost van het kath. Kapittel te Breda; Z. E. de Mi nister van Waterstaat, de Heer J. P. Havelaar; de Heeren Jhr. H. A. D. Coentn en Mr. P. J. A. Smits, Leden van de Eerste Kamer; de Heeren Mr. J. R. L. Haffmans en Dr. P. J. F. Vermeulen, Leden van de Tweede Kamer; de Heer Mr. W. C. J. J. Cremers, Vice-Presi dent van het gerechtshof te Arnhem; de Heer A. L. A. Diepen, fabrikant te Tilburg. Ook drie ingezetenen van Haarlem zijn bjj hetzelfde kon. besluit benoemd tot Ridder in de bovengenoemde Orde, mst name de Heeren Th. Figée.J. H. Krélage en A. C. Kruseman, In de kerken van alle diocesen in ons land werd jl. Zondag na de Hoogmis een plechtig Te Deum gezongen als dankzegging aan God voor het herstel van Z. M. den Koning en voor de heugelijks gebeurtenis der viering van Z. M'* 40 jarig regeeringsjubilé. HAARLEMMERMEER, 13 Mei. Zijn de plan nen van enkele socialisten, om aan den Ringdijk alhier een vergaderlokaal te verkrijgen mislukt, ook de pogingen der algevaardigden van het „Leger des Heils/v hetzelfde doel beoogende, zjjn eveneens zonder gunstig resultaat afgesprongen. HEEMSTEDE, 13 Mei. Het alhier te bouwen post- en telephoonkantoor zal telephonisch wor den verbonden met Hillegom en met Lisse. Eene jonge onderwijzeres van St.-Dié, Vogeezen, ging met haar broeder naar Belrepaire hare neven bezoeken. Daar gekomen vond zij niemand tehuis. Zij ging om het huis heen eu bemerkte eene tweede deur, welke zij poogde te openen. Op hetzelfde oogenblik had er eene vreeselijke ontploffing plaats; mej. Cjny werd op verschillende plaatsen getroffen en niet tegenstaande de beste zorgen, etierf zij korten tijd later. Eenige jaren te voren hadden dieven gepoogd in de woning in te dringen en de nevon hadden een toestel uitgevonden met ijzerdraden en veeren, waardoor, zoodra men in hunne afwezigheid poogde binnen te gaan, een geweer werd afge schoten. Hunne nicht was hiervan het slachtoffer ge worden. In April zjjnleBuenos-Ayres 76 atoombooten met 15,439 landverhuizers uit Europa aangekomen. Naar men beweert, zullen te Pa- rjjs dezen zomer nieuwe modellen van parasols gedragen worden; de beschrijving intuasoheu doet twjjfeleu aan den goeden smaak des uitvinders 6D dus ook aan het sucoes dat de uitvinding hebben zal. De parasols vertoonen de bladeren van verschillende groenten, in dunne zijde ge ïmiteerd. De «ene is bijvoorbeeld samengesteld uit groote koolbladen, de andere uit kropsla: een derde exemplaar, modèds BerliD, schijnt uit witte koolbladen te bestaan. Met lof wordt gesproken over de parasol, uit donkergroene zijden spina- ziebladen samengesteld, in den vorm van een krans aaneengevlocbten; en ale prachtig geroemd wordt eane gladde witzijden parasol met een ruche van krulsalade versierd. Van hen, die op 12 Mei 1849, b ij d e inhuldiging des Konings, leden waren van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, is geen enkele meer in leven. Van de toenmalige leden der Tweede Kamer zjjn er nog 7 in leven: de Heeren Mr. J. B. J. Hengst, Mr. J. P. P. Baron Van Zuylen Van Nyevelt, beiden thans leden van de Eerste Ka mer, Mr. J. Dirks te Leeuwarden, Mr. D. Van Eek te 's-Gravenhage, Mr. A. W. Engelen te Tiel, Mr. W. Wintgens te 's-Gravenhage, en Mr. H. J. Smit in Noord-Brabant. Van het Loo wordt gemeld: Ten einde alle onderhoorigeo van het Loo in de gelegenheid te stellen den gedenkdag der veertigjarige regeering van Z. M. den Koning met hunne gezinnen feestelijk te vieren, heeft H. M. de Koningin aan iederen arbeider zes fleascfien bier, een grooten koek en een pond tabak doen uitreikeD. Ü8 werkvrouwen ontvingen ieder een geldstuk, dat haar door H. K. H. Prinses Wilheluiina met den koek [in persoon werd ter hand gesteld. De verschillende bazen, parkwachters en jachtopzieners ontviogen elk 5 flesschen wijn en een kistje sigaren. De kinderen van het personeel werden aan de boerderij in het park onthaald op chocolade, krentenbrood, sinaasappels en goocheltoeren vaD den ouden Heer Bamberg. De ouders hadden een vrijen dag en kouden dus getuigen zijn van bet genot, dat hun kin deren werd verschaft. Een ingezetene uit Apeldoorn, die ongenoemd wenscht le bljjveD, deed eene uitdeeling van verseh vleesch aan behoeftigen plaats hebben. Bij een noodlottigen brand in de Londensche wijk Pimlico, door het omvallen van eene petroleumlamp veroorzaakt, zijn twee men- scheu: een 85-jarig man en eene vrouw van mid delbaten leeftijd, die op eene bovenverdieping waren en geen tiji hadden om te vluchten voor de schrikbarend snelle vlammen, om het leven gekomen. Twee andere bewoners van het huis zyn ernstig gewond. De stad met eene vrouwenregeering. V o I- gens eeue correspondentie in de Chicago Tribune bijjkt de Yrouwenregeering in de stad Oscaloosa, in Kansas, uitstekend te voldoen. De burgemees- leres en de dames-overheden hebben de stad in alle opzichten vooruit doen gaan. Het bericht is van illustraties voorzien: eeue daarvau stelt eene zitting van den gemeenteraad te Oacalooea voor; de damea dragen er zeer modieuze nieuwe hoe den, en hebben er de breikous of eeu ander handwerk in de hand. Op de kachel staat de Sir John Swinburne heeft dezer dagen ontdekt, dat Engeland nog eene som van 3,000,000 te goed heeft van Portugal. Dia scbuld ëagteekeut uit den oorlog van voor 76 jaren. Hij zal aan de Regeering vragen of er eene reden ia waarom die som, met interest op interest, niet nu nog kan worden betaald. Een vorm van introductie. In het begin dezer eeuw hadden de buitenlandsche Gezanten bij de Verheven Porte een aantal vervelende formaliteiten door ta staan. De ergste daarvan was de Talkisch (eene soort van introductie), die de Groot-Vizier aldus inkleedde: „Nadat de Ghiaur (oogeloovige) van het Hof X.genoegzaam gevoed en behoorlijk gekleed is, vraagt hij vergunning te naderen en het stof onder uw luisterrijken troon op te likken.» Als eene curiositeit meldt mes ons uit Amsterdam, dat eeu radicaal candidaat voor de Provinciale Staten by aanplakbiljet wordt aanbevolen aan al wat lid ia van het Paleis van Volksvlijt, omdat bf doelde-candidaat zich in zake de veranderingen, die het beheer van het Paleis den laalstea tijd onderging, verdienstelijk zou gemaakt hebben Duizenden warenZaterda g-m i d d a g te Rotterdam op de been ten einde getuige te zijn van het opstijgen van een Amerikaanschen lucht schipper, die zich na eene zekere hoogte bereikt te hebben, met eene parachute zou laten nederda len. Ook op het afgesloten terrein op de Marine werf aau den Oostzeedijk waren vele belang stellenden aaamgevloeid; da drukte nam er steeds toe en de luchtreiziger zou zonder twijfel eene goede recette gemaakt hebben indien hy door het regenachtige weder en den hevigen wind niet tot het besluit had moeteD komen van zijne onderneming nf te zien. Toen hij dit besluit te halfj vier kenbaar maakte werd ter stond opgehouden met het uitgeven vau entréa- kaarten niet alleen, maar begon de kas zonder de miuste aarzeling de reeds verkochte biljetten in te wisselen. Dat mocht evenwel niet beletten dat een woeste hoop zich om de kas vereenigde en een dusdanig gedrang deed ontstaan, dat velen zich verplicht zagen hun geld ia den steek te laten, in het vertrouwen dat hun en- tréeblijet voor eene volgende gelegenheid geldig zou blijven. Het moet intuoschen ten sterkste afgekeurd wordeu dat een deel van hit publiek by Zulk eene gelegenheid de betamelijkheid uit het oog verliest. De politie was onmachtig de orde te handhaven. Een inspecteur, die het be proefde, raakte deimate in het gedrang dat hem de pantalon van het lijf werd getrapt. Bij het Engelsche Lagerhuis is een voorstel ingediend, met het doel voor de zuiverheid van het bier meer te waken. Bij deze wet zou bepaald worden, dat iedereen, die bier uitstalt of verkoopt, op boete van 5 tot 20 pd. st. in zyn winkel eene verklaring moet ophangen, waarin de bijbestanddeelen vau zulk bier wor den aangegeven. By gelegenheid van de Hamburg- sche tentoonstelling is door een belangstellende een prijs vau 150 Mark uitgeloofd voor de beate kleederdracht voor koffiehuis- en logementbe- dienden, opdat men, bij feestelijke gelegenheden, Eene praktische huisvrouw. H et is nog niet vele jaren geleden, dat de Montenegrynen geen stuk geschut hadden. Toen zij hunne eerste kanonnen kregen, natuurlijk ten geschenke, was er te Cettiuje een groot gejubel. Er werd naar heldentrant braaf gedronken en geredevoerd, eu toen men van tafel opstond gevoelde de vorst en zijne waïwoden en gasten een onweerstaan bare lust nogmaals het zoo welkome geschenk te bewonderen. Daar stonden zy', de fraaie, blanke stukken, maar algemeene ontzetting: het kanon ontbrak op een der afluiten. Het feest- gezelschap wreef zich de oogen uit. Neen, het was werkelijk niet de wijn, die hun parten speelde. Hoe onaannemelijk, hoe afschuwelijk ook de gedachte was, iemand moest zich heb ben onderstaan uit het buis van den landvorst van Montenegro een kauon te ontvreemden. Het was ongehoord, en een half uur lang, terwyl ieder aan het zoeken ging, heerachte aan het hof eene naamlooze ontroering en verwarring. Eindeljjk werd het raadsel opgelost. De moeder van Zijne Hoogheid was mat eene gewichtige huiselijke aangelegenheid bezig geweest. Zij had noodzakelijk eeu zwaar gewicht noodig om op iets te laten drukken. Doch de voorname vrouw was uiterst praktisch: „Haal mij eeu van die dingen», gelastte zij, „die daar op die wieien liggen.» Twee pootige zonen van het gebergte sleepten gehoorzaam het stuk geschut naar huis. Eu zoo vond men het spoedig terug tot alge meene vroolijkheid op het zuurkoolvat. Bescherming van zaden tegen muizen en vogels. Eene zeer onaangename waarneming ia het, als vluchten musschen, duiven en kraaien op de bezaaide velden zich neerzetten om het ge zaaide zaad weg te rooren, of als men ontdekt dat muizen het uitgezaaide opvreten. Alle moge lijke middel.;» daartegen ziju er aanbevolen, als: vallen in allerlei vormen, phosphoruspillen, strych- nitietarwe, kleine Orsinibommen, glasscherven, vogelverschrikkers in allerlei gedaanten, en toch worden de zaden opgevreten. Volgena de „Annalen des Acker-und Gartenbau-Vereina» ia er echter een onschadelijk en afdoend middel daartegen. Alle zaden waarvoor men vreest dat zij opge vreten zullen worden, bevochtige men en be- strouie ze daarna met zooveel menie, dat alle korrels met dit poeder zijn overtrokken. Op deze wijze gezaaid, zal geen vogel noch muis ze aanraken, terwijl het kiemvermogen er niet het minst door lijdt. Naar wij vernemen, behelst het program van den Shah van Perzië, gelijk het ODlangs is vastgesteld, ook een bezoek aan Am sterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage. De monarch der Perzen heeft bij meer dan éene gelegenheid van zijne geaegenheid voor Nederland en de Nederlanders blijk gegeven, dooh hij kou kwalijk een beter bewijs daarvan leveren, dan door het eigenaardige land, waarover hij zooveel gehoord en gelezen heeft, uit eigen aanschouwen te leeren kennen. Eene paniek in eene school. Een vrees e- lyke donderbui ontlastte zich Vrijdag-middag tus- ecbeu twee en drie uur boven Noordbroek. Een Ijzingwekkend tooneel had er plaats in de af- deeling der kleinste kinderen van de noorder- school. Bij een knetlerenden donderslag stond de onderwijzer op eenmaal als in 't vuur. Men kan denken wat ontsteltenis onder de kleinenl Ze

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2