BI E I, A\ I)" Er is in Frankrijk een nieuw middel bedacht om de zaak der Republiek te red den. Men gaat een standbeeld oprichten van Thiers. GEMENGDE BERICHTEN. falen heeft middelerwijl bevel gegeven om in de eischen te volharden. Alle Westfaal- sche bezitters van mijnen zijn hunnerzijds bijeengekomen met het doel om die eischen af te wijzen. De Keizer ontving de gedelegeerden der Westfa»Iscbe werkstakers op zeer vriende lijke wijze, hoorde hunne bezwaren aan en beloofde een nauwkeurig onderzoek. Hij zond hen heen met de vermaning om zich rustig te houden. Vooral beval de Keizer hun aan zich te onthouden van partij beweging, vooral van de zijde der sociaal democraten; bij mogelijken weerstand zou men de wapenen moeten gebruiken. Wegens de werkstakingen in de steen kolen districten der Rijnprovincie is het 16e regiment infanterie, in garnizoen te Keulen, in den zoogeuaamden toestand van alarm geconsigneerd. Sedert Zaterdag staat er te alle tijde een bataljon marschvaar- dig, waaavan ieder man voorzien is van 50 scherpe patronen, terwijl er ook dag en nacht spoortreinen tot hun vervoer ge reed staan. Lit Duisburg wordt gemeld, dat ook de gasfabrieken te Parijs ten gevolge der werkstakingen in de Duitsche steenkolen mijnen in verlegenheid zullen komen, daar zij voor hare gaskolen sinds jaren contract hebben met de mijnen bij Gelsenkirchen. Vroeger werd er dagelijks een volle trein naar Parijs verzonden, hetgeen sinas de vorige week is gestaakt. In de algemeene vergadering der ver- eenigiug van Duitsche baukiers is eenpa- riglijk de wensch uitgesprokeu, dat de Daitscherijksbank, welker octrooi weldra eindigt, onveranderd haar tegenwoordig octrooi verlengd moge zien. Tot da lofredenaars van cRen staatsman behoort de Heer Jules Ferry, een der lei den vau de opportunistische partij. De republikeinsche partg zoo laat de Heer Ferry zich uit mag geeu dien sten, welke onvergankelijk kunnen genoemd worden, geen lesser. en raadgevingen ver geten, welke het goed is in herinnering te brengen, omdat zjj die der ondervinding zelve zijn en wijl ze door den tijd zijn be krachtigd. Moet men niet verbaasd staan, dat Ferry zich op éene lijn plaatst met Thiers? Het is waar, die staatsman heeft vele dwalin gen begaan; hij heeft de zelfverloochening niet getoond om het herstel der Monarchie voor te bereiden toen hij President wa# der Republiek; maar toch raag men van hem niet onderstellen, dat hg ooit de aan den godsdienst vijandige staatkunde van Ferry, zou goedgekeurd hebben. Thiers, die zijue eerzucht met zijne vader landsliefde wilde vereenigen, bedacht de conservatieve Republiek. Door haar wilde hij zijn verleden vereenigen met zijne am bitie. 't Lag voor de hand dat zulk eene samenvoeging onhoudbaar zou blijken mi dat zijne staatkundige schepping spoedig zou verdwenen zijn. Als dan ook de Heer Leon Say in den saam van Thiers eene vereeuigiugsleus van de conservatieve Republiek, als van een ideaal begint te spreken, dan kunnen wij slechts de verbliuding vau een overigens verdienstelijk financier betreuren, maar eenige sympathie koestereu voor de aspi- ratiën van den Heer Say, dat kunnen wij niet. Zoowel de Heer Ferry als de Heer Say komen te laat met hunne droombeelden eener gematigde Republiek. De radicalen zijn meester van de positie. De opportu nisten zullen het niet langer uithouden dan de Tentoonstelling duurt. De politieke strjjd, welke zelfs niet eenmaal geheel werd gestaakt, is nu e6n oogenhlik minder heftig. Laat de Expositie maar eerst gesloten zijn als het nog zoo lang duurt en men zal eens zien hoe gematigd de republikei nen zjju! Het Lagerhuis heeft al de artikelen van het ontwerp tot versterking de* vloot aangenomen. De Sieiliaauscbe loges hebben tot grootmeester gekozen den HeerCrispi, den Minister-President! In strijd met het gerucht heeft de Spaan- sehe Minister van financiën nooit aan het sluiten eener leening gedacht. Het bevestigt zich dat de Spaansche bank geen enkele zwarigheid heeft gemaakt om zich te be lasten met de conversie der amortisabele schuld. De begrooting zal vóór 1 Juli goedge keurd zijn. Zij zal, naar het schijnt, niet tot verbitterende beraadslagingen aaulei- geven. De Kamer zal niet uiteengaan voor dat het ontwerp tot invoering van het algemeen stemrecht in behandeling zal ge komen zijn. In een artikel over Z. M. den Koning schreef de //N; R. Ct." o. a. het walgende //Aan de Nederlanders, die als Zouaven voor den Paus gestreden hadden, verheelde hij niet, dat zjjn soldatenhart vriendschap voelde voor ieder Nederlander, die dapperheid toonde, in dienst van welke zaak dan ook." Met deze woorden, die trouwens met de waar heid strijden, doet de //N. R. Ct.// den konink lijken jubilaris geene eer. Waren ze juist, dan zou het den Koning zeFs niet mishagen, als Nederlanders traden in den dienst van een rooverhoofdman, mits zij slechts dapper waren. Wij zoude» oazen Koning onrecht doen, indien wij aannamen, dat hfj vriendschap zou gevoeld hebben voor Nederlanders, die getreden waren in dienst van het Italiaansche Roodhemd. Maasbode Het congres tot bestrijding der prostitutie. Op dit congres, onlangs te Utrecht gehouden, werden door Mr. Yerbeek een aantal motiën voorgesteld, hierop neerkomende, dat allen, die er een beroep van maken (die zich verlagen) anderen tot kwaad te verlokken, of tot kwaad gelegenheid te geven, behooren gestraft te wor den. Zijn het vreemdelingen, dan m reten zij onverbiddelijk over de grenzen worden gebracht. Het wetboek van strafrecht behoort in dezen gewijzigd te worden. Is het geen schande voor onze verlichte eeuw, dat men, in een land, waar duizenden en dui zenden worden uitgegeven tot bevordering der Algemeene gezondheid, spelonken tolereert, neen door de wet beschermt, waar lichaam en ziel zoo vaak voor altoos worden te gronde gericht? Is het geen schande, dat de vreemdelingen, die in hun eigen land steckbrieflich vervolgd wor den, hier ongestraft gelegenheid en aanleiding kunnen geven, om de jeagd ongelukkig te ma ken en de huishoudiug te ruïneeren? Is 't niet schseeuwead en hemeltergend, dat het den vreem deling, die om wanbedrijven zijn eigen land moet verlatén, hier vrijstaat, langs den openbaren weg, in ee'ne aanzienlijke en volkrijke buurt, zulke spelonken op te richten En wanneer er woningea te dicht bij eene algemeene begraaf plaats liggen, dan zijn er wetten te over, om de gemeenten op groote kosten te drijven,ofschoon eene honderdjarige ondervinding bet bewijs heeft geleverd, dat de nabijheid der begraafplaatsen nooit of te nimmer schade heeft toegebracht aan de gezondheid van hen, die in de onmid dellijke nabijheid van den godsakker woonden. Ter wille van verlichte vrijdenkers mogen tegen deze pestholen geene wetten gemaakt worden, ze voer goed onmogelijk te maken. 7. W-) Men leest in de Staatscourant. De Koning heeft den ondergeteekende opge dragen om, door middel van de Nederlandsche Staatscourant, Zijner Majesteits meest harteljj- ken dank te beluigen van de zoo algemeene blijken van hulde en gehechtheid van het Ne- derlandsch Volk ontvangog, ter gelegenheid van Zijner Majesteits herstel en van de herinnering aan Hoogst Deszelfs veertigjarige Regeering. s-Gravenhage 14 Mei 1889. De Directeur van het Kabinet des Konings, Alewijn. De pianist Arthur Fried h ei m, die Russisch onderdaan is, heeft onlangs de Rus sische pasverordeningen in al hare gestrengheid leeren kennen. Hij wilde eene kunstreis naar Duitschland ondernemen en moest daartoe een pas hebben. Daar hij burger van Pernau is, moist nu door den Burgemeester van St. Peters burg aan den Gouverneur van Lijfland, en ver volgens aau de overheid van Peruau, gevraagd worden of deze niets tegen de voorgenomen reia had. Men deed die aanvragen voor den spoed per telegraaf, maar toch verliepen er vier weken zonder dat er antwoord kwam van de overheid van Pernau. Friedheim, die kbt eene concert- engagement na het andere moest opgeven, omdat hij nog op zijn pas moest wachten, verloor zijn geduld en besloot, zonder pas op reia te gaan. Hij werd echter door twee grenswachters aan gehouden en voor de overheid van htt district gebracht. Deze hield hem een paar dagen ge vangen en wilde toen, na onderzoek van 's kun stenaars papieren, hem gevankelijk naar St. Pe tersburg zenden, omdat hij verdacht werd, den piauist Friedheim vermoord en zich diens eigen dom toegeëigend te hebben. Door het spelen van de 2e rhapsodie van Liszt en e9nige andere stukken wist de kunste naar echter te bewijzen, dat hij de echte Fried heim was en zich te zuiveren van de vreeselijke beschuldiging zichzelven vermoord en beroofd te kebbe u. Hij werd vrijgelaten, onder belofte, dat hij naar St. Petersburg zou gaan en zich daar bjj de overheid zou aanmelden. Maar hij moet voor nemens wezen zijn Russisch onderdaanschap er aan te geven en burger te worden van het Duitsche Rijk. üc Londensche politie heeft Za- terdagnacht de Field club, eene zeer aanzienlijke sociëteit, waar in den laatsten tijd ontzaglijk hoog baccarat gespeeld ward, overvnllen en de aan wezige leden in hechtenis genorasn. Het bleek, dat daar alleen dien avond en nacht gespeeld was voor een gezamenlijk bedrag van ruim f30,000. De gevangenen, waaronder verscheidene Lords, werden tegen borgstelling op vrije vooten gelaten. Van Keizer Frederik vertelt men de volgende anecdote. In het jaar 1883 gaf een bekend Btenograaf verslag van de handelingen van het college van handel en statistiek in het gebouw van den Rijksdag en wel in tegenwoor digheid van den toenmaligen Kroonprins Fre derik Wilhelm, die jaarlijks de vergadering placht bij te wonen. In eene vergadering van langen duur had de stenograaf zijne potlooden geheel tot op het hout afgeschreven en hij deed wanhopige pogingen om ze nog eenigszins te ge bruiken. De Kroonprins, die de verlegenheid van den tegenover hem zittendeo stenograaf opmerkte, haalde nu lachend een peunemes voor den dag en begon daarmede de potlooden tan den ver slaggever aan te scherpen. kolen voor verschillende inrichtingen in Amster dam te voorzien, zijl a!larw:ge Bdgiiche en Engelsche steenk oleu bssteld. Men hoopt ze op tijd to ontvangen. Natuurlijk zijn de prij'.en gestegen, alreeds tot meer dan het dubbele. De geheele nu gestaakte aauvoer van steen kolen uit Duilschlaod hier te lande bedraagt gewoonlijk per dag 1500 waggons van 10 tons alzoo te zamen 15,000,000 kilo. Bij gelegenheid van de ten- tooustelling heeft de chef der geheime politie te Parijs een bizoDderen dienst ingesteld, belast met het vangen van pick-pockets. Sedert 5 Mei zijn er reeds 17 gesnapt. Het zijn Lalianen, Ameri kanen en Duitschers. Engelsche piek-pockets be vinden zich er niet onder. Smakelijk eten. Volgens een Duitsch blad heeft men te Leipzig besloten aan het abattoir aldaar eeue houdeuslachterij te verbinden. Het aantal honden, dat te Leipzig voor de cousumpiie verkocht en geslacht wordt, schijnt verbazend groot te zijn. Onder hen, aan wie de orde van den Nederlaudschen Leeuw is toegekend, komt voor de heer L. Krouenberg directeur der Deventersche tapijtfabriek. Deze heer L. Kronen berg nu zegt de Arnh. Ct. bestaat niet, en de directeur van geuoemde fabriek W. F. Kronenberg werd reeds acht jaar geledan met de orde van den Nederlaudschen Leeuw begiftigd. Ook de gepens. kapt.-luitenant ter zee J. H. P. E. Kniphorst, voorzitter der commissie tot het afuemen der examens voor het diploma van stuurman aan boord van koopvaardijschepen, die bij Zr. Ms. besluiten van 10 dezer, nevens den titulairen rang van kapt. ter zee, de ridderorde van den Ned. Leeuw ontving, was reeds naar Het Vaderland meldt, sedert jaren met deze onderscheiding begiftigd. Het deel der boeker jj van wijlen prof. Alberdingk Thijm, dat in bruikleen was afgestaan aan de bibliotheek van het rijksmuseum te Amsterdam, is, naar de N. R. Ct. meldt, door de erven teruggevraagd. Hun aanbod aan de RegeeriDg, om de verzamelingen voor een zeker bedrag aan het Rijk in eigendom af te staan, is vau de haud gewezen. Zij zullen nu de biblio theek verkoopen. Te Wickratb, een Pruisisch dorp je bij Gladbach, sloeg dezer dagen de bliksem in de katholieke kerk, terwijl deze met gsloovigen gevuld was en de celebreerende Priester jnist den zegeu over de gemeente uitsprak. Het orgel werd het eerst getroffen, de stukken vlogen door de kerk tn brachtea velen zware verwondingen toe. De organist en de zangers werden zoo gewond, dat zij niet meer te herkennen waren. Iu het gedrang, dat onbeschrijflijk groot was, werd eene vrouw, moeder van verscheidene kinderen, ge dood. Kerk en toren hebben veel schade gsleden. Een speculant te Bochum kon- digde onlangs aau, dat hij geheele uitzetten leverde tegen matigen prijs en dat hij het ge heele bedrag der koopsom onvoorwaardelijk terug zou geven, zoodra de jongelui hun zilveren bruiloft vierden. Dit voorbeeld vindt misschien wel navolging. De dood door een kersepit. Uit Neu- tischein wordt aan de Neue Freie Presse ge schreven: Ouder buitengewone omstandigheden stierf dezer dagen hier een man na een kortstondig en zeer smartelijk lijden. De achttienjarige be diende van den apotheker Victor Neusser, een veelbelovend jongmensch, genaamd Alfred Seidl kreeg des nachts een hcvigen aanval van pijn iu het onderlijf en de geneesheer, di a men dadelyk liet roepen, constateerde terstond ont- ontsteking van den blinden darm, wat den volgenden dag door eene hevigs buikvliesont- stekiug werd gevolgd. Ondanks alle middelen, die werden aangewend, verergerde de toestand van den jongen man in die mate, dat den derden dag een snel verval van krachten den dood tengevolge had. De door den stadsge neesheer, Dr. Perl, gedane lijkschouwing bracht aan het licht, dat esn kersepit in den zooge uaamden //processus vetmicularis" een on geveer zes m. M. wy'd en 7 cM. lang worm vormig aanhangsel van den blinden darm was gedrongen en door langs de wanden er van te schuren, de ontsteking van den blinden darm en buikvlies had veroorzaakt, die tot het buitengewoon snel verval van knachten had aanleiding gegeven. Seidl had tien dagen ge leden gedroogde kersen gegeten. Dezer dagen hebben 3 j o n g e 1 i n- gen van Aalst (België) eene weddeuschap aan gegaan die schrikkelijke gevolgen had. Zekere Van der Stappen, zijdefabrikant, moest don weg afleggen van Aalst naar Lede, welk dorp 5 kilo meters van Aalst is gelegeu. Deze weddenschap was aangegaan tusschen D. V onderoflioier, en V. M student. Van der Stappen moest dezen weg doe» in 30 minuten; nauwelijks was hij 25 minuten op weg of hij viel bewusteloos neer. Zijue mak kers kwamen aanstonds toegeloopen, namen hem op, maar hij had reels opgehouden te leven. Ook te Ronse, in België, heeft verleden Zon dag een smartelijk ongeval plaats gehad, insge lijks te wijten aan eene onbezonnen wedden schap, doch ditmaal aangegaan tusschen kinderen. Eenige straatjongens vermaakten zich met kunsten te maken op de leuning van het brugje van den spoorweg. Een der oudsten kreeg het idee een zijner makkers uit te dagen, om van de hoogte der brug op den grond te springen. De jongste nam het voorstel aan en sprong Tan eene hoogte Van vijf meters naar beneden. Voorbijgangers, die met verslagenheid Te Leeuwardeu verkocht een koemelker eene koe voar f 200. Het bankbiljet, die som vertegenwoordigende, borg hii in een ledig lucifersdoosje en stak dat vervolgens iu ziju geldbuidel. Eenigen tijd later ontdekte hij tot ziju niet geriugen schrik, dat hij èu doosje èn bankbiljet had verloren. Alle uasporingeu blaven vruchteloos en de mau moeet ten slotte zonder koe en zonder geld huiswaarts keereu. Vermoedelijk heeft de man het doosje ergens neergezet en vergeteD het weder bij zicb te ste ken. De kans om zijn geld terug te krijgen is zoo goed als nihil. B ij de herhaalde vergiftiging, meestal uit vergissing, met carbolzuur, is het zeker van beteekenis als tegengift te leeren ken nen de onmiddellijke toediening eener oplossing van gewone zeep. Volgens de Electricien bestaat se dert drie jaren eene onderzeesche telephoon tusschen Walton-on-the-Naze en het siguaalschip Sunk. De onderlinge afstand bedraagt ongeveer 15 KM, en de uitkomsten zijn uitmuntend. Gedurende het zwaserste weer kan zonder eenig b< zwaar een onderhoud gevoerd worden, en de inrichting is zoo goed, dat wanneer bij kalm weer de deur van het aau de kust gelegen sta tion openstaat, de manschappen aan boerd dui delijk de muziek kunnen hooren als zij op de parade speelt. Van particuliere zijde bericht men dat Santos, in de Argentijnsche Re publiek, bij het uitbreken der gele koorts, 20,000 inwoners tellende, na verloop van zestien dagen nog slechts 9000 bezat'. Een Spanjaard, te Par ij s woon- achtig, heeft door een slim bedrog eeu aantal Franseben geld uit den zak geklopt. Hij schreef nl. brieven aan al de iuzenders op de tentoon stelling te Barcelona, gaf zich uit voor een officiëel agent van het Spaansche bestuur eD bood hun het ridderkruis aan van San José del Tajo, eene ridderorde, die alleen in zijne verbeelding bestoud. Alleen werd hun verzocht, voor kanse larij-kosten enz. de som over te maken van 28 franks 40 centimes. Bijua alle inzenders liepen erin, en haastten zich het geld te zenden. Toen er echter eenige tijd verliep, en de kruisjes van San José niet kwamen opdagen, wenddeu som mige gedecoreerden zich tot den Spaanschen Gezant in Parjjs, en eischten hun recht. Deze schreef er dadeljjk over aan zijn Gouvernement. De zaak wordt nu onderzocht, maar men is den bedrieger nog niet op het spoor. De teleurstel ling der ridders is groot. Men berekent dat de schelm op deze wijze vier a vijf duizend douro's (een douro is f 2.50) is machtig geworden. Bij de Philippijnsche eilanden heeft eeue noodlottige aanvaring plaats gehad. De stoomboot Maridanao is daar iu botsing geko men met eene andere boot en onmiddellijk gezon ken. Zes-en-zestig menschen kwaaien daarbij om het leven. M a a n d a g-m id dag, had op het ter- rein achter het Rijks-Museum te Amsterdam, de opstijging plaats van den Amerikaanschen lucht reiziger Williams, met zijn ballon-parachute. De feestviering in de stad, ter gelegenheid van 's Konings 40-jarig regeeringsjnbilé werkte blijk baar ongunstig op de belangete ling in deze lucht vaart. Trouwens, de gelegenheid om ballons, met of zonder parachute, te zien opetjjgen zyu in deu laatsten tijd zoo talrijk geworden, dat het publiek van oordeel schijut te zijn, dat men ook op dat gebied van „het goede te veel kan krijgen." Hoewel de opstijging te half vier bepaald was, begon men eerst te ruim drie uren aanstalten te maken met de vulling van den ballon met warme lucht, waartoe een geïmproviseerd fornuis dienst deed, waarover de ballon werd heen gespreid, en dien meu toen zeer langzaam zwellen zag, zoodat het ruim kwart voor vijven werd eer hij zich recht standig verhief, gereed om de reis door het luchtruim te aanvaarden. Zoo ver met den ar beid gevorderd, zag men op eeus Williams, met de handen om den ring geklemd waarboven de parachute, die aan den ballon was verbonden, bevestigd was, aansnellen, het teekea gevende, dat da ballon kou worden losgelaten. Een oogen- blik en de ballon rees, en de luchtreiziger hing zwevende tusschen hemel en aarde er onder. Statig verhief hij zich, en ongeveer vier minuten daarna zag men, eenige honderde meters in de lucht, de parachute zich van deu ballon afschei den, plotseling, gaandeweg zich ontplooiende, ne derdalen en met den luchtreiziger behouden in den tuin vaD het Rijks-Museum te recht komen. Onder de fanfares van het orebest, dat zich ook gedurende de voorbereidende werkzaamheden bij afwisseling hooren deed, en onder de toe juichingen der toeschouwers, betrad de koeue luchtreiziger weder den beganen grond. De ballon bereikte op het weiland achter het concertgebouw iets verder dan de parachute den grond. Uit Hawai wordt bericht, dat de Zeereerw. Pater Damien, de priester van de lepro- zenkolonie te Molohni,die sedert 1873 daar met veel zelfopoffering werkzaam was voor het lichamelijk en zedelijk welzijn van de ongelukkige zieken, thans zelf aan die ziekte is overleden. Hij was eeu Belg van geboorte en 48 jaren oud. Jl. Maandag werd van Amsterdam een 15-tal waggons kolen naar Duitschland ver voerd. Ze waren bestemd voor Krupp, die ze ruim eene week geleden, toen de werkstaking nog niet vermoed werd, deed opkoopen, gelijk hij ook in andere plaatsen deed. Om i» de grootere en kleinere behoeften aan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2