BEURSBERICHTEN, MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten. Voor geest en hart. De tijd vereffent elke schuld, Voor wie wil wachten met geduld. Die onrecht doet, zal 't onrecht dra- gen. Maak onrecht nooit tot recht, want onrecht wordt gewroken. Te laatnoodlottig woord in 't leven, waar niets zoo duur is als de tijd. Wacht u voor den eersten valschen stap; er volgt zoo licht een tweede. Ter behartiging. O, wèl hem, die in vreugde en smart, Heizjj hÜ glimlacht, 't zij hij weent De kalmte voelen blijft in 't hart, Die deugd, gelooi en hoop verleent. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Land- en Tuinbouw. Rechtszaken. Nijverheid en Technische Kunsten. Amsterdam, 20 Mei 1889. Prijzeu der onderstaande effecten ganol#eia jpbjsmie-leenin gen. BERLIJN, 20 Mei. Op de reeds gemel de vergadering van vertegenwoordigers der mijnwerkers te Bocham is eene ver klaring aangenomen, waarin het betreurd wordt,dathet bestuur de vereeDiging voor de belangen van bet mijnwezen, ondanks de schoone en opmerkelijke woorden des Keizers, niet beeft kunnen instemmen met bet benoemen van afgevaardigden uit de bij de mijnen batrokken belang hebbenden. De vergadering besloot, ten einde het vaderland van de crisis te ver lossen, eene memorie aan het Ober-Berg- amt te richten, waarin verschillende voor gestelde voorwaarden worden aangenomen. Volgens eene andere in de vergadering aangenomen verklaring zal de werksta king weder beginnen, indien de nieuwe overeenkomst niet binnen twee maanden wordt uitgevoerd. ROME, 19 Mei. De Koning, verge zeld van den Kroonprins en 14 booge hof beambten en den Minister-president Crispi met drie ambtenaren van zijn Kabinet, is heden namiddag naar Berljjn vertrokken. PARIJS, 20 Mei. De Kamer nam met 275 tegen 230 stemmen de door de Re geering aanvaarde eenvoudige orde van den dag aan ten opzichte van het voor- stel-Dellisse betreflende het toezicht van uit het buitenland ingevoerd versch vleesch. BRUSSEL, 20 Mei. De Patriote bevat eene depêche uit Seraing, meldende dat eene gedeeltelijke werkstaking is uitge broken onder de steenkolenmguwerkers te Maritrage, die hooger loon verlangen. LONDEN, 20 Mei. In bet Hoogerbuis is bet wets-ontwerp tot toelatiug van vrouwen tot bet lidmaatschap der graaf schapsraden bjj de tweede lezing verwor pen. Iu het Lagerhuis zeide baron De Worms dat de Regeering groot gewicht hecht aan bet behoud der suiker-conventie, welke door zeven of acht mogendheden geteekend en door de achtste in beginsel aangenomen is. Het wets-ontwerp tot versterking der vloot is bij de derde lezing met 180 tegen 101 stemmen aangenomen. MILAAN, 20 Mei. De ongeregeldheden onder de landbouwende bevolking zijn op nieuw aangevangen. Te Corbesa is de politie bg een aanval in het raadhuis moeten terugtrekken om zich te kunnen verdedigen. Er zjjn acht personen gevangen genomen. MADRID, 19 Mei. Er hadden mani festation plaats tegen het wetsontwerp op de inkomstenbelasting. Gisteren-avond moest de gendarmerie, toen de stieren gevechten geëiudigd waren, eene charge uitvoeren en eenige personen werden ge- arresteerd. LISSABON, 19 Mei. De politie heeft eene vergadering tegen de Regeering uit eengedreven. Zes personen werden in ver zekerde bewaring genomen. Eenige politie dienaren ontvingen kneuzingen. WEENEN, 19 Mei. Er is geen beves tiging ontvangen van bet bericht, dat er opnieuw eene bloedige botsing tusscheu de Christenen en Mohamedanen in bet disirict Novibazar zou hebben plaats gehad. PRAAG, 19 Mei. Tengevolge van het gehouden landbouwerscongres is er een boerenbond opgericht, die 1500 leden telt, welke uitbreiding der staatkundige rechten van de boeren verlangt. Er werden rede voeringen gehouden tegen het groote grond bezit. BELGRADO, 20 Mei. In bet officiëele dagblad worden de verkiezingen voor de Skoeptchina op den 26eu September a. s. vastgesteld, en wordt hare vergadering tegen den 13en October bijeeengeroepeu. AUCKLAND, 20 Mei. Uit Tahiti wordt gemeld, dat Fraukrjjk zjjn protectoraat heeft uitgestrekt over de eilanden Ruruta en Rimatara in de Toeboea-groep. dat ruim 10,000 galden zal kosten, is een ge schenk aan Koningin Nathalie ter herinnering aan de troonsbestijging van haar zoon. Op de linten zal men den datum 6 Maart 1889 lezen. Het maakt tegenover de sterke materialen der moderne krijgskunst een vreem den indruk, dat een geducht oorlogswapen mis schien voortaan van papier zal gemaakt worden. De Duitsche ftegeering heeft namtlijk proeven genomen mst uit papier vervaardigde torpedo's, welke behalve hare groote elasticiteit het voor deel liebbeu dat zij in een klein schuitje kun nen goladeu worden en door middel vau elec- trieche draden zoo nauwkeurig vau het oorlogs schip bestuurd kunnen worden, dat er geen be dienende manschappen tot het lanceeren van dit projectiel op het bootje noodig zijn. Als men weet aan welke gevaren een torpedist is bloot gesteld, is het lang geene kleinigheid, dat hij niet meer tot zulk een gevaarlijken dienst be hoeft geroepen te worden. De proefnemingen met dit werktuig hebben alle reden van tevreden heid gegeven. Ie Berlijn is gefailleerd....de portier van het Central-Hotel, de Heer Charles Louis Meyer. Niet omdat de Beurs daardoor gisteren flauwer was, maken wij melding van dat feit, doch alléén: pour la rareti de la cliose! Meyer toch had in zijne betrekking een in komen, dat minstens met dat van een Pruisisch Minister gelijk stond, doch de Gritnder-epiAe- mie bracht hem ten onder. De goede man wilde ook Gründer ziju: hij stichtte eene bierbrouwerij te Berlijn, doch heizij door gebrek aan kennis, hetzij door gebrek aan kapitaal, zijn bier wilde niet mousseoren en zijn vrij aanzienlijk ver mogen giüg daardoor verloren 1 Het blad Iron deelt mede, dat de bestrating met caoutchouc, door den Heer Busse te Linden uitgevonden, het eerst in den zomer van 1887 voor Göthebrug te Hannover werd toegepast. Deze heeft eene oppervlakte van 1000 M3. Nadat de eerste proef weinig bevredigende resultaten gegeven had, werd in den afgeloopen zomer ongeveer 1500 M'gewone weg te Hannover op dezelfde wijze bestraat. Eveuzoo werden te Ber lijn en Hamburg proeven genomen met caoutchouc- bestratiug. Naar verzekerd wordt, vereenigt de nieuwe be strating de veerkrachtigheid van het caoutchouc met de duurzaamheid van het graniet. Het moet elk geraas beletten en is niet gevoelig voor hitte of koude. Ook is het niet glibberig en duurzamer dan asphalt; bij bruggen heeft het 't voordeel de trillingen te verminderen. Alleen de kosten zijn nog niet nauwkeurig bekend: vermoedelijk zijn deze grooter dan die van elke andere bestrating. Gewoonlijk legt men de bedden, om ze te luchten, in de brandende zon, waardoor de veeren echter al te zeer uitdrogen en zoo hare veerkracht verliezen. Hel is daarom beter, de bed den in de open lucht te leggen bij droog weder en een bedekte lucht en ze dan flink uit te kloppen. Ook is het verkeerd, vooral des zomers als het lichaam meestal sterk uitwasemt, het bed nadat het opgemaakt ie, terstond weder dicht te dekkeu en dan boveudien met een sprei nog alle lucht af te sluiten. Nadat he; bed opgtmaakt is, late meu veeleer de dekens opgeslagen en door opeustnande ramen de frissche lucht vrij binnenkomen. Het groote stoomschip de Great Eastern is, zooals men weet, reeds eenigen tijd ge leden gekocht op speculatie voor de som van f 250.000. Na het afbreken der boot en het ver- koopen van alles wat waarde had, leverde het den speculanten eene winst op vau 10°/o- Het is niet onbelangrijk te weten, dat deze boot alleen aan koper de som van f 83,000 opbracht, aan geel koper f 50,000, aan geschut-metaal f 56,000 enz. De ankers alleen brachten bijua f4000 op. Bij het van stapel loopen had dit stoomschip de ontzaglijke som van 10i/2 mill. gld. gekost. Het leggen \au den Atlantischeu kabel was het grootste werk, ooit door de Great Eastern verricht. Men meldt uit Oosterwyk: Twee maiéchausé.s brachten hier gisteren den knecht van den molenaar Van Woud, om ten huize van ziju meester eon verhoor te ondergaan. In den nacht van Zondag op Maandag 11. heeft deze man, die reeds vroeger wegens diefstal gevangenisstraf onderging, de kast van zijn meester met een valschen sleutel geopend en daaruit het spaargeld van de kin deren eu de meid weggenomen. Ook stal bij uit de jas vau eeu anderen koecht f 8. Alles te zameu bedroeg ongeveer ƒ40. Hiermede ver dween hij. Donderdag-middag is bij onder Baar- le-Nassau gevat in bet bezit van nog vier gulden. Bij het verhoor bekende hij alles, doch toonde in het minst geen berouw of verlegen heid over zijne wandaad. Te half een werd hij geboeid verder gevoerd. Te Helder zijn inde laatste da gen ernstige verschijnseleu van vergiftiging voorgekomen, welke worden toegeschreven aan het gebruik van voor de comsnmptie schadelijke worst. Van enkele gezinnen zijn alle leden aan de gevolgen der vergiftiging lijdende, terwijl in het garuizoeus-hospiiaal vele militairen worden verpleegd, bij wie zich dezelfde verschijnselen voordeden. De vergiftigde worst moet van éen slager afkomstig zijn. Naar men ons mededeelt, is een ernstig onderzoek berolen. Bijna drie weken vroeger dan verleden jaar heeft de tuinder J. Krijger, te Naaldwijk, thans de eerste nieuwe aardappelen van den kouden groud aau Z. M. den Koning aaugeboden. Zekere Heer Boucher, onlangs te Parijs overleden, heeft aan de politie-agenten van het 9ö arrondissement aldaar eene som van 170,000 fr. vermaakt, als blijk van erkentelijk heid voor de veiligheid, hem bij zijn leven door hunne zorg verschaft. De agenten krijg en nu ieder een legaat van omstreeks 6000 franks. Eene firma in steenkolen te Buh- rort verkocht dezer dagen 1000 dubbele waggons steenkolen, waarvan de inkoopsprijs 60 Mark per waggon bedragen bad, tegen 190 Mark per waggon en verdiende daaraan alzoo 1000 X 130 of 130,000 Mark. Te Quebec (Canada) heeftin eeu der voorsteden eeu brand gewoed, welke ruim 500, grootendeels houten, buizeu vernielde. Duizenden menschen zijn van onderkomen beroofd en kam peeren iu het open veld. Een officier en een ar tillerist kwamen om hetkven bij eene ontploffing, waardoor men huizen in de lucht liet springen, ten einde de vlammen te stuiten. Aan boord van den walvischvaar- der Seafox heeft in de haven van Quimeua eene hevige kruitontploffing plaats gehad, welke ver oorzaakt werd door eene brandend weggeworpen cigarette. Het achtergedeelte van het schip werd geheel verbrijzeld eu het vaartuig stoud iu een oogenblik iu lichte laaie. De kapiteiD, de derde stuurman on nog vier mannen werden gedood en vijf anderen werdeD zeer ernstig gewond. Te Twelloo (G.) is eeo kind van drie jaren van den landbouwer v. d. L. aldaar in eeu kuip met karnemelk gevallen en vetdrou- keu. Bluf. A. Heb je gehoord, amice, dat onze vriend Rompelmaus door eene equipage is over reden? B. Door eene equipage, zeg je? Nu, dat zal wel een gewone huurkoets zijn geweest. Dubbelzinnig. Keer (slecht tooneelspeler). Hetft u mij de laatste maal zien spelen? Dame. De laatste maal? Ik geloof het, helaas! niet. Afgewend. Mevrouiv X (met haar echtgenoot eeu modewiukel voorbijgaande). Zie, eens, beate man, hoe groen de boomen reeds worden, alles is zoo frisch en schoon in de natuur spoedig zal het zomer zijn. De Heer X. Zeker, zeker, mijn schaten ik beu maar blij, dat gij nog zulk eeu mooieu zomerhoed bezit. Een gevaarlijke bond. A. Ik heb eens een hond gehad, die zoo verstandig was dat hij spits boeven kon ouderscheiden van eerlijke lieden door de eersten te bijten. B. Inderdaad; en is die bond gestorven? A. Pardon, ik heb hem moeten weg geven. B. Waarom? A. Die rakkerd beet ook mij. Mislukt compliment. Baron A. Iuderdaad Mevrouw de Gravin, gij hebt uwe rol iu de dilettanten-comedie voortreffelijk vervuld. Gravin B. Ge vleidt mij, mijnheer de Baron, voor zulk eene rol moet men jong en schoon zijn. Baron A. Pardon, Mevrouw, u heeft het tegendeel bewezen. Scherp. Dichter. Ik meen toch mijne gedich ten zeer duidelijk te hebben geschreven en gij zegt mij, dat ze niet te lezen ziju. Uitgever. Ja, geschreven kan men ze wel ltzen, maar niet ge drukt. Een phenomenale zanger. Ex-baszanger. De tegenwoordige zaugers hebben geen kracht meer, dat was in mijn tijd anders; ik zelf heb te Weenen den Sarastro gezongen, zoo, dat een heer in 't parterre doof is geworden, ea hij heeft er nooit berouw van gehad. HAARLEM, 21 Mei. Gistereu-morgen werden, voor de conventueele H. Mis door het Hoog eerwaardig Kapittel der kathedrale kerk van Haar lem, de nieuwbenoemde Kanunniken, de Hoog- eerwaarde: Heeren D. Staas, President van het Seminarie te Warmond en B. Dankelman, Ple- baau der kathedrale kerk alhier, door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, Mgr. O. J. Botte- manne, op plechtige wijze geïnstalleerd. Naar wjj vernemen is onze stadgenoot, de Heer J. H. Krélage, dezer dagen benoemd tot correspoudeereud lid der „Société d'Horticulture et Yiticulture de la Cöte d'Or te Dyori.// Begunstigd door prachtig weder had jl. Zondag-avond ia den tuin van j/De Phoenix het eerste abonnements-concert plaats. Een zeer talrijk publiek zoowel iu als buiten het Phoeuiz- terrein had zich verzameld, om zich te vermeien in de keurige muziek vau Haarlems Schutterij kapel en iu het prachtige vuurwerk, dat dien avond werd ontstoken. De electrische verlichting van het uitgebreide terrein maakte een goed effect. Hg de gehouden onderlinge voorwedvlucht ras Rheine-Station Oldenzaal der Haarlemsehe Postduivenvereeniging „De Snelvlleger/r is de le prijs behaald door de duif van den Heer A. Ziggelaar, 2e prijs door die van den Heer T. A. Donnée en de 3e prijs door de duif van den Heer Joh. Jung. Vrijdag-avond is door de politie alhier aangehouden zekere Herman August Jelgershuis Blankenstein, een man vau ruim vijftig jaren, die er werk van maakt den menschen geld af zetten. Ook thans was hem dat, onder allerlei onware voorgeven», bijna gelukt. Hij is naar het huis van bewariog overgebracht en heeft reeds ruim acht jaar gevangenisstraf achter den rug. Naar wij vernemen beeft de Heer Balabréga, door het kantongerecht alhier, wegens het dragen van verboden wapenen tot 1 gulden boete ver oordeeld, aan Z. M. den Koning een adres om gratie ingediend. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. BEVALLEN: 17 Mei: H. Appelboom-Veenslra, d, C. M. Frensen-Bruinmelaar, d. 18 Mei: A. Baak-Vau Bruggen, d. M. H. Kluit-Jonker, d. (levenloos). 19 Mei: H. P. Van Zanten-Antonisse, z. C. M. Hendrika-De Brujrn, z. C. H. Toebea-Romp, z. J. M. Strengers-Vao Wort, d. P. Van der Voort- Pijuacker, d. 20 Mei: H. J. Franken-Dirks, d. OVERLEDEN. 17 Mei; C. J. Kuit, 21 m. 18 Mei: T. M. Dam, 3 m. 19 Mei; S. L. Stam, 2 m. C. Ho- man-Zegwaart, 59 j. De hopstengel, tot dusverre als waardeloos beschouwd, is blijkens geslaagde proever zeer geschikt om uit zijue vezelen een sterk weefsel, met linnen overeenkomende, te vervaardigen. Als een bewijs, dat het Yorkshire-v arken bij goed mesten een groot gewicht kan verkrijgen, wordt bericht, dat in het begin der vorige weck een varken van zuiver Yorkshire-ras te Winschoten werd afgeleverd, dat het enorme gewicht had van 750 halve kilo's. Dit monster varken was afkomstig nit de exportslachterij van de fir ma ïompson en Co. te Assen, en gemest door de heeren Gebr. Schot te Winschoten. Het dier was ingeschreven in het Drentsche varkensstamboek, onder den naam „Cork". Men had het plan te probeeren of het dier niet 1000 pond zwaar zon kunnen worden, maar liet het wegens het warme weer varen. De landbouwer H., onlangs benoemd tot bewind voerder over de kinderen van ziju krankzinnigen zwa ger v. E., te Melick-Herkenbosch, heeft zich schuldig gemaakt aan diefstal, ten nadeele dier kinderen. Hij is door de maréchaussee aangehouden en naar de gevange nis te Roermond overgebracht. De rechtbank te 's-Hage veroordeelde gisteren den Leidschen „millioenenheer" tot twee jaren, ter zake van oplichterij, 6 malen gepleegd, met aftrek van 2 maanden wegens ondergane preventieve hechtenis. Volgens den Javabode zijn hij _de firma J. J. Seijnes, te Haarlem, een paar salonrijtuigen iu de maak, bestemd tot gebruik van den Gouverneur-Generaal, indien Z. E. van de Bataviasche Oosterspoorwegliju gebruik maakt. pCt. ao koers' Nederland. Oortif. Werk. Sobuld. 2' jlTO'/s 8 |946/8 3i 102?/,, Hongarije. Obl. Leeuing 18675 Italië. Oostenrijk Portugal. Busland. Spanje. Turkije. Egypte N Gotulleening Obl. Paosel. Leen. 1860-64 5 Obl. in papier (Mei—Nov.)5 zilver (Jan.—Juli). 5 Obt. buitenl. 1853-84 8 bij IlopeA Comp. Oude Russsu 5 Obl. Nic. Spw. 1867/6» 4 1877 Amst. I, 20-100 S Obl. buitenl. 1867, 1871 75. I1 18762 binnenl. (Perpetueele)4 Obl. Alg. ttohuld 1865 Serie D. 5 e 1869 C. 6 Obl. Leeuing 1876 4 ■AmerikaOil. Vereen, Staten 1876. 4', 1877 4 Obligatien 4' lOO'/s 96 93 78»/» 73»/, 67 103>/4 93 Leening 18706 Italië. Busland Columbia. Peru. 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale 3auk. dlvid Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand. M. tot Ezpl. St. Spw. Aaud. Cent. Spw. gestemp. Obl Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl. 4' 18765 ïuid-ltal. Spoorw. Obl8 Gr. pw. Maatsch. Aand.. 5 Baltisehe Spw. Aand8 Jelez Griasi Obl5 Kiew Brest Aand5 Kursk Ohark.Obl. ƒ1000., 6 Jlorichansk Sysran Aand.. 5 Riaichk Wiasma 6 Humenle Aandeden Spwdiv Amerika Chicago N. W. Cert. Aaud.. N. York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert.. 7 Nederland. Loten Amsterdam /100. I Rotterdam8 Gemeente Crediet8 Belgle. o "tsd Antwerpen 1887. Oostenrijk. SUatsl. 18544 1860 1864 Busland i 18645 1866 Geldkoers prolongatie 21/» 48 08 ie?/, 16?/, 93'/, 105 1297, 397, 157, 14a/rs 128'/s 1577, 131 887, 146 116 li3/, 617, 122»/, 637, 987, 1027, 32'/, 32 137 277a 113'/, 897/, 113 1057, 106 87'/, 116 1227, 152»/, 173 156»/, pot. HAABLEM, 20 Mei. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe f af witte t 6,75 a rogge f af,— Haver f3,32 a f8,25 gerst f bruine boonen f af,Gr. erwten f6,50 a f Capucijners f af.Oliezaad fKarwijzaad f j_iONDEN, 20 Mei. Ter veemarkt zijn aangevoerd runderen 2500, schapen en lammeren 12,000 kalveren 120 zwijnen 10. Prijzen: beste runderen 2/4 a 4/9 schapen en lammeren 3/6 a 6/0, kalveren 3/9 a 5/8 zwijnen 2/6 a 4/6. HOORN, 18 Mei. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren der granen ala volgt: heet tarwe f 7,50 a 9,heet. rogge f heet. gerst 4 25 a 5 heet. haver f 2,75, a f 4,— mosterdzaad a —heet. bruine f 7.60 a 16,- gele ƒ13,26 a 17.50 heet.. paardeboonen 1 6,75 a 6.25 heot. erwten J 12,25 a 13,— heot. groene 11,50 a 14, heot. grauwe 17,50 a 21,— heet. witte 10,— a f 14.— heet. aardappelen manden appelen a alles per heet. ALKMAAR, 20 Mei. Ter veemarkt werden ver- kooht koeien van f a—227 kalveren van f 35 a .98 16 nuchtere dito van f 8, a-20, 7 acbapen f20 a 33,— 132 varkens a (44 a 52 e., 41 magere 20 a 16. per kilo. paarden f a AMSTERDAM, 20 Mei. Ter veemarkt waren aangevoerd 514 runderen, van welke de prijzen waren vette lste qual. f 0.65. dito 2de qual. f 0.55 dito 3de qualiteit 0,48 per kilo; melk- en kaifkoeien 145 a 250, graskalv. a 83— nuchtere kalveren 6 a 11, 2140 schapen en lammeren 8 a 28 3 97 vette varkeus 43 49 c.; biggen beide per kilo. ALKMAAR, 18 Mei. De aanvoer van vee, en daarvoor bestede prijzen als volgt: 42 koeien/140 a 200, 38 nuchtere kalveren /5 a 14, vette kalveren a 585 schapen 18 a 30 varkens fper kilo, 221 ma gere dito 16 a 22, 23 bokken 40. a 70, 4 paarden 70— 4/ 3,00 1614 lammeren f 10 4 18 ROTTERDAM, 20 Mei. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 7 paarden, 171 ïunderen, 186 vette en gras kalveren, 1nuchtere kalveren, 281 schapen of lamme ren, varkens, 169 biggen, bokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren ala volgt: Runderen lste qualiteit 68 e. 2de qual. 62 c., 3de qual. 58 e.; kalveren lste qual. 100c. 2de qual. 80 a 90 c., sohapen lste qual. 66c., 2de qual. 65 c., alles per kilo; varkens lste qual. 26 a c., 2de qual. 24 a c., 3de qual. 23 c., licht soort 20 a 21 c. per half kilo; Zeeuwsche eieren f 3.4 3.10. Overmaassche dito f 3.30. 3.40 de 100 stuk». Schepkaas per 50 kilo f74 9. Aangevoerd 3 partijtjes Zoetemelksche kaas, f 17,— 4 20— per 50 kilo. Aanroer 20 partijtjes. SCHIEDAM, 20 Mei. Moutwijn, per ned. rat/9,— Jenever f 14.50, Amsterd. proef f 15,75, spoeling f 0.50 dito commissie f 0,50.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 3