NIEUWE No. 1396. Zondag 26 Mei 1889. 14de Jaargang. De Herstemming. W. II0VY P, VERKU1JL. BUITENLAND^ Beloonde Moed. HAlRLlStHÏ dOKRilT. ABONNEMENTSFBIJB Per 3 maanden voor Haarlemf 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzïnderljjke Nummer*0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AGITK MA NON AGITATE PBIJS DEB ADVEBTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterljjk Maandag-, Woensdag en Vrydag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KüPPERS L A U R E Y. JKT" Wegens het feest van O. H. HEMEL- VAABT zal de Nieuwe HaarSemsehe Courant inplaals van Dinsdag, Woensdag a.s. verschijnen; het dan volgende nummer verschijnt Zaterdag 1 Juni. Reeds vroeger hebben wij over het groote belang van de Stateu-verkiezing gesproken; nu op Diasdag a. s. eece her stemming in het district Haarlem zal plaats hebben, wenschen wij op het gewicht daar van nog met een enkel woord te wijzen. Eu wanneer wjj, na al hetgeen in den laatsten tijd reeds over de Stateu-verkie zing is geschreven, nogmaals het woord tot de kiezers richten, dan is het slechts om hun ijver aan te wakkeren, om hen tot eene getroawe opkomst ter stembus, met het oog op het overgroot gewicht der zaak met alle kracht aan te sporen, om hen aan te moedigen de twee zetels, waar over moet beslist worden, niet te laten in het bezit der liberalen. Bedenkt het wel, kiezers, dat niet zoo vele middelen te uwer overreding en aan moediging zouden aangewend worden, als de zaak waarvoor gjj geroepen zijt. niet van het allergrootste belang was. Door de jjverige en eendrachtige sameu- werkiug der anti-liberale partgen is reeds veel verkregen. Dat zagen wij nog in de jongste dagen, dat bleek vooral bij de ver kiezingen van 6 Maart in het vorige jaar. Die afloop vooral toonde wat eendrachtig samengaan vermag en was teveus eene logenstraffing van het onbeschaamd bewe ren der liberalen, dat de meerderheid des lands op hunne hand zou zijn Zij weten maar al te goed, dat zjj slechts door al lerlei kunstgrepen, door het behendig in richten der kiesdistricten en door verdeeld heid onder de behoudende partgen te zaaien, hunne meerderheid in de Provinciale Staten hebben verworven. Meermalen heeft de uitslag van verkie zingen bewezeu, dat de liberale overheer- sching een gevoel igen stoot krijgt of dat het met haar gedaan is, wanneer slechts alle anti-libeiale kiezers trouw hun plicht vervullen en eensgezind bij de stembus sa menwerken. Mogen onze kiezers meer en meer van deze groote waarheid worden doordrongen. By de stembus geldt voor alles de groote strgd onzer dagen, de kamp van bet aloude geloof met het voortwoekerend ongeloof, dat zich van alle middelen bedient om propa ganda te maken. Het geldt de verdediging der christelijke beginselen en tot dat doel gaan wjj als Staatsburgers, wien allen gelijke FE Ü1LLE TON. Na de Spaansclie heerschappij in Mexico was ook voor de Geestelijkheid een slechte tijd aan gebroken. De republikeinen hieven al wat kloos ter was op en verklaarden alle kerkgoederen tot staatsgoederen. Omdat men niet wist, wat met al die goederen aan te vangen, bleven zij metstal liggen voor hetgeen zij waren. Evenzoo was het gegatn met het klooster Sint Antonio, tot een zekere senjor José er zich kwam ves tigen, niet om de braakliggende velden weder te bebouwen, daarvoor was hjj als Mexicaan veel te lui, maar om er een logement van te maken, waarin men zoo van alles kon ge bruiken, wat de gast zelf meebracht. De loge menthouder bekommerde zich slechts dan om zijne gasten, wanneer dezen weder verder wilden trekkenhij zorgde er dan voor, hun eene ta melijk groote rekening te overhandigen voor het gebruik van de kamers en het voedsel aan de muildieren verstrekt. Zoo ongeveer had hij ge- ruimen tijd zijne zaak voortgezet, toen onver wachts eene vrjj talrijke krijgsmacht bezit kwam nemen van zijne woning, zonder er ook maar paar te vragen, of er een rechtmatige eigenaar van de gebouwen bestond; en José, de loge menthouder, liet hen ongestoord zijn mooiste Jumers in gebruik nemen, blijde, dat hij uit zijn rechten zyn gewaarborgd, samen, om ons goed recht op te eischen tegenover de liberalen, die de vryheid zoo begrijpen, dat zg alleen rechten zouden hebben. Begrijpen de kiezers wel dien grooten strijd onzer dagen, vatten ze het enorm verschil, dat in beide richtingen is gelegen, dan gewis zal hunne keuze bij de her stemming van Dinsdag a. s. niet twijfel achtig zgn eu zullen zij trouw hun kie- zersplieht in het welbegrepen belang van godsdienst eu vaderland vervullen. Kiezers van het district Haarlem, laat u niet misleiden. Men zal u wellicht de can- didaten der liberalen vo >rstellen als de beste, welmeenendste der menschen, als mannen, die niet vijandig staan tegenover den godsdienst. Maar vergeet niet, dat die mannen als leden der Prov. Staten zich zullen scharen aan de zijde van hen, die wij als vijanden van den godsdienst be- strjjden, dat zij, gekozen zjjnde, zullen medewerken tot die maatregelen, welke wij van een liberaal bestuur in zoo hooge mate vreezen. Geene persoonlijke sympathieën of anti pathieën, geene overwegingen aan vriend schap of goede nabuurschap ontleend, geene beweegredenen, hoe krachtig anders ook, van anderen dan politieken aard mogen uwe keuze bepalen. Laat u ook niet mislei den door de berekeuingen, waardoor de eene of andere politieke tinnegieter u wel licht zal trachten diets te maken, dat de kansen bij de herstemming hopeloos staan. De ouderviuding heeft geleerd, dat bg trouwe opkomst der kiezers, succes is verzekerd. Kiezers vau het district Haarlem, bij de herstemming van a. s. Dinsdag is het niet de vraag, welke persoon u het liefst is, maar welke zaak gij in geweten verplicht zijt uit al uwe kracht, uit al uw vermogen te steunen! Ieder die kan is dus verplicht te gaan stemmen. Het belang is overwe gend groot, veel grooter dan wellicht som migen meeneu. Tot diegenen dus, die tot de laatstbedoelden behooren en tot hen, die dikwjjls al te kleinmoedig, te weinig vertrouwend zgn in den goeden uitslag, richten wij ons vooral met de ernstige aanuianiug, om zich toch te overtuigen van de noodzakelijkheid om te gaau stem men, om zich goed te doordringen van bet gewicht der herstemming van Dins dag a. s. Katholieke en alle andere anti-liberale kidzers, begeeft u dan allen ter stembus, ten minste als gij wilt zegevieren, als gij verlangt dat de twee zetels in de Provin ciale Staten, waarover Dinsdag zal worden beslist, zullen ingenomen worden door onrechtmatig eigendom niet geheel verjaagd werd. Deze onverwachte gasten waren een vijftigtal manschappen van het beruchte korps der eontre- guerilla's, onder bevel van luitenant don Pedro Del Paiia, de voorhoede van het korps, dat met Dupain aan het hoofd naar het noorden trok, om den republikeinschen Generaal Escobedo in zijn legerplaats aan de Rio Grande del Norte te overvallen. Na van den eersten schok bekomen te zijn, begon José de zaken philosophiseher te beschou wen, ja hjj vond zelfs, dat hy er eer beter dan slechter aan toe was. De mondvoorraad van de contre-guerilla's was voortreffelijk, daar zij on derweg steeds het beste namen, wat zij krijgen konden, Betalen stond slechts dan in hun woor denboek, wanneer zij in groote steden kwamen, waar zjj dat lastige gelduitgeven om verschil lende redenen moeilijk achterwege konden laten. Onze José achtte het verstandig, zich zijn onge- noode gasten tot vrienden te maken. Bereid willig bakte hy voor hen, zelfs heele lekkere gebakken van hun eigen meel en ver sterkte zich tot dezen arbeid met een aandeel in den vleeschvoorraad van de „armee." Reeds een uur lang had José den officier eene levendige beschrijving van zjjne vaderlandslie vende denkbeelden gegeventhans scheen het dezen te vervelen en bedaard begaf hij zich naar het tuinhuis om daar een gemakkelijk plaatsje uit te zoeken, waar hij beschut zou zijn tegen de felle zonnestralen. Een uitgespan nen stierenhuid kwam hem voor eene geschikte ligplaats te zijn; hij strekte er zich ift zijne volle anti-liberale Afgevaardigden. Eu dat wilt gij immers? Welnu, dan als een, als letterlijk éen man uw plieht gedaan. Want, houdt er u toch verzekerd van, de strijd zal warm en vinnig zgn. Alle zeilen zullen de liberalen bgzetten, om de veste te bemachtigen. Alle manschappen zulleu zg in het vuur brengen om de liberale meerderheid in de Provinciale Staten niet te verzwakken. Indien gij ook niet aldus handelt, twij felt er geen oogeublik aan, dan gaan ook deze twee zetels, die gij zoo goed als in uwe macht hebt, verloren; op éene stem, op éen man (de jongste Statenverkiezing gaf hiervan een duidelijk bewijs) kan en zal het misschien aankomen. Eu die eene man kan uw naaste buur zgn, die uit meu- scheljjk opzicht van de stembus wegblgft, zoo gjj hem geen moed inspreekt. Katholieke en andere anti-liberale kiezers, die noch traag, uoch onverschillig, noch be deesd zijt, vervult derhalve niet alleen zelf uw kiesplicht, maar wekt ook anderen daartoe op, anders ontbreken er a. s. Dinsdag stel lig als bg de verkiezing van 14 Mei jl., een aautal der uwen en zal uwe nederlaag opnieuw moeten blgkeu. Weest niet onverschillig, niet lauw bg deze herstemming; zegt niet: op mjjne stem zal het niet aankomen, immers dikwerf genoeg, wg herhalen het, is het lot eener verkiezing door éene stem beslist. Komt gjj niet allen trouw op, het zal u worden verweten, indien de candidaten onzer te genpartij worden gekozen. Voorwaarts dan, katholieke en alle an dere anti-liberale kiezers, naar de stem bus. Verschijnt daar alleu iu dicht ge sloten gelederen om iu het belang niet alleen van Noord-Holland, maar vooral vau het geheele vaderland, de overwinning te verschaffen aan de anti-liberale candi daten, de Hoeren EN Bij een wetsontwerp, dat de Belgi sche Kamer eergisteren aangenomen heeft, wordt eene strafbepaling ingevoerd op het maken eu gebruiken van advertentiën, aanplakbiljetten of reclames iu den vorm van geldswaardig papier of postzegels. De straf is van 8 dagen tot 6 maanden ge vangenis, en geldboete van 20 tot 2000 frank. lengte op uit, rolde eene cigarette en blies wel dra, in gedachten verdiept, de blauwe rook wolkjes in de lucht. Hjj droeg evenals het geheele korps contre-guerilla's, een Mexicaansck reiskostuumhooge laarzen, met zwarte zilveren sporen en over de rood zijden blouse een zwart fluweelen buis zonder mouwen, dat met ontel bare kleine zilveren knoopjes was versierd. De zwate sombrero (hoed) was zoo rijk met zilveren koo'den en munten gegarneerd, dat het rinkelde, toen hij den hoed achteloos ter zijde wierp. Een breede sabel in eene lederen scheede was zijn eenig wapen. Niet ver van hem af, tegen den deurpost ge leund, stond eene gedaante iu dezellde kleeding, maar alleen niet zoo rykelyk versierd. De man maakte den indruk, alsof hjj zich in de uniform niet goed thuis gevoelde. Stellig had hij haar niet van zjjne jeugd af gedragen, zooals de of ficier, wiens geheele uiterlijk den volbloed Creool aanduidde. Dik en zwart krulhaar omljjstte het hooge voorhoofd. Boven den gebogen neus straalden trotsch de donkere, levendige oogen. De goedverzorgde knevels, met golvende punten, gaven aan het geheele gelaat iets overmoedigs, eene uitdrukking van zelfbewustheid, waaruit men de gevolgtrekking maakte, dat de eigenaar een man was, die zich zeer weinig bekommerde om de gevaren en moeieljjkheden van het krijgs mansleven. Hij was de eenige Mexicaansche officier van den troep, die, gevormd uit het in Afrika sasmgesteld Eransche vreemdenlegioen, uit alle mogelijke natiën bestond. Aan hun spits stond Dupain, die hun in wreedheid en De werkstaking te Marihaye heeft zich verder uitgebreid. Ih de kolenmijnen Ahore en Flemalla is de arbeid gestaakt, De orde is niet verstoord. Er zijn uitgebreide maat regelen genomen om de rost te handhaven. Uit Hirschberg, in Pruisen-Silezië, wordt gemeld, dat de mijnwerkers de aan geboden loonsverhoogiog van 10 percent, waarbij tevens aan eenige audere eischen werd toegegeven, hebben aangenomen en het werkpersoneel nagenoeg voltallig weder aan het werk is gegaan. Ongeveer zestig van de ergste woelgeesten bg de in Silezië plaats gehad hebbende ongeregeldheden zijn in hechtenis genomen. Nadat eergisteren de gewone beraad slaging in den Rgksdag afgeloopen was, gaf de president Levetzow het Huis kennis van het hem door den Rijkskanselier me degedeelde besluit van Italië's Kamer vau Afgevaardigden, waarin deze Italië's inge nomenheid met de ontvangst van Koning Humbert in Duitschland uitspieekt. Hierop liet de voorzitter deze woorden volgen: De betuiging van erkentelijkheid, welke Italië's Kamer van Afgevaardigden en Ministers onzen Keizer en bet Duitsche volk hebben gebracht voor de, aan Z. M. den Koning van Italië, den doorluchtigen bondgenoot vau onzen Keizer, bereide ont vangst, wekt onze innigste sympathie. Tot het op gepaste wijze uiting geven aan dit gevoel en aan onze vreugde over het tusscheu Duitschland en Italië bestaand, den wereldvrede verzekerend verbond, daar toe houd ik mij voor gemachtigd. Freiherr Frankenstein, lid der centrumpartij, zeide toen: Al mgne staatkundige vrienden ver- eenigeu zich met den wensch vau den voorzitter, zjj doen dat echter met het voorbehoud, dat hierdoor onze verhouding tot het Romeinsche vraagstuk in geenerlei richting zal gepraejudiciëerd worden. De Senaat van Hamburg vraagt aan de burgerij een krediet van 9 millioen mark om nieuwe haveus te bouwen. De republikeinen te Parijs zgn brood dronken van vreugde. Er komt alweer een Koning naar de Frausche hoofdstad om de tentoonstelling te bezoeken. Het is waar, een Europeesche S mverein is het niet; maar Dinah Salifou, Koning van Nalou, in Senogambië. De instructie wegens het opkoopen vau het koper is geopeud. Het Lagerhuis heeft met 175 stem men tegen 85 de wet aangenomen, waarbij, de spoorwegmaatschappij Manehester-Shef- field-Liucolnshire vergunning krjjgt, een stoombootdienst in te richten tusschen Great Grimsby en Geut, Amsterdam, Bre- vernielzucht een waardig voorganger was. De rechterhand en vertrouweling van den chef was de met waardigheid van sergeant majoor bekleede man, die tegen den voor noemden deurpost geleund stond. Hy was een Belg en lui-terde naar den naam van Yan Zeen, ofschoon zijne doopakte, di« hij om goede redenen op de vlucht uit zijn geboorteland verloren had, heel anders luidde. Daar hij bij den „ouden// in groote gunst stond, was hij natuurljjk door het geheele dorp gehaat en gevreesd. In den vroegen morgen met zjjne beladen muildieren van een tocht teruggekeerd, wachtte hjj tot de zou minder fel zou schijnen om zich naar het hoofdkwartier van Dupain, dat eenige mijlen verder lag, op weg te begeven. De officier in zgn genotvol dutje schonk zjjn buurman geenerlei aandacht. Met half gesloten oogen den blauwen tabaksdamp voor zich uit blazende, scheen hij zich te veel met zijn eigen persoon bezig te houden, om veel te letten op den sergeant-majoor, die zich vergeefsche moeite gaf, een gesprek aan te knoopen. Enkele scherpe aanmerkingen op de omstandigheden in het hoofdkwartier schenen den Don volstrekt geen belang iu te ÖbezcmeD. Vragen betreffende de mogelijke plannen voor de toekomst liet hjj zoo goed als onbeantwoord. Als naar een belangrijk onderwerp van ge sprek zoekende, liet de man tegen den deurpost zijne oogen rusteloos ronddwalen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1