BiNjMËNLAMD. merhoven en de Oostzeehavens, en Noor wegen, Zweden en Denemarken. Volgens het Freeman's Journal heeft eene Engelsche dame, Eliza Ducksbury, die dezer dagen overleed, aan Parnell eene som van verscheidene duizend p. s. vermaakt. Daar de Heer Martos, voorzitter der Spaansche Earner, is opgestaan voordat men tot stemming overgegaan was, zoo heeft de meerderheid, verontwaardigd over deze handelwijze, de censuur tegen hem gevraagd. De Heer Martos heeft daarop Z{jn ontslag genomen. Eene groote agitatie heerschte daarop in de zaal Ook te Turbigo in Italië zijn ernstige onlusten ontstaan, en het volk heeft, ge- geljjk te Arluno en te Barreggio, daden van vandalisme gepleegd. Er zijn aldaar troepen heengezonden. Te Magenta is een socialist gevangen genomen, die in een koffiehuis het volk opruide. De Prefect van Milaan is op reis gegaan om verschillende plaatsen, waar de toe stand bedenkelijk is, te bezoeken. Allerwege heeft hij maatregelen genomen tot hand having der orde. Men verneemt uit Genève, dat de zaak met Wohlgemuth geschikt, doordien de Duit- ■che Regeering aanneemt, Wohlgemuth naar elders te verplaatsen, waartegen Zwitserland zich verbindt het desbetreffende kanton be stuur te bewegen om geene socialistische woelingen toe te laten. De Vorst van Montenegro en zijn zoon zijn te Gatchina door den Czaar harteljjk ontvangen geworden. Naar men uit Odessa verneemt, laten de Turksche overheden te Erzeroem logen- achtige geruchten uitstrooien, dat de Armenische onlusten van Russische zijde worden aangestookt. De waarheid is, dat de Russische overheden in Klein-Azië de Armenische grenzen gestreng doen bewa ken, en voorts door voorname Armeniërs ingelicht big ven omtrent den staat zaken in Turksch Armenië. GEMENGDE BERICHTEN. Het «Handelsblad" schjjnt bizonder gelukkig een vriend en medehelper te hebben gekregen in zijn strijd tegen de jongste benoeming bij den Raad van State, doch deze (het //Vaderland" weet er niet anders op te vinden, dan dat er onder de Katholieken, zelfs onder de jongeren, veel betere en veel ijveriger krachten te bekomen waren geweest. Nu, met die oplossing kunnen wij allen vrede hebben. Er zullen ook in de liberale partij nog wel betere en ijveriger krachten schuilen dan die in den Raad van State zitten. We hebben, toen de liberale party nog aan het roer was en schier uitsluitend liberalen benoemd werden, er nooit zoo van gehoord De vermaning van het Haagsche blad, dat de Raad van State niet moet dienen als rustplaats voor //politieke vriendjes", die ettelyke jaren eene plaats in de Kamer hebben bekleed al strookt cjj gansch niet met de laffe verdachtmaking van het „Handelsblad* is zeker hoogst belang wekkend, daar ze iedereen te pas kan komen {Centrum.) Tot de onedele kiesmanoeuvres, welke in deze stad worden gebezigd om aan de liberale party op 28 Mei de zegepraal te bezorgen, be hoort ook een bericht, hetwelk heden in Het Vaderland voorkomt. Daarin wordt beweerd nog wel onder by voeging, dat de redactie het uit eene goede bron vernomen had 1 dat de Heer Gevers Deynoot, als hy tot lid der Staten mocht gekozen worden, die candidatuur niet zou aanvaarden, ten einde de gelegenheid te openen om den Heer Borret weder in de Staten te brengen. Wij hebben, geheel ter overvloede want wij begrepen terstond dat wij met een verzinsel te doen hadden by het bestuur der Roomsch- Katholieke Kiesvereeniging onderzoek gedaan en daarvan vernomen dat Jhr. Gevers het hem toe geschreven voornemen niet alleen niet koesterde maar dat noch de R. K. Kiesvereeniging noch eenig anti-liberaal-katholiek kiezer zich zou ophouden met eene kunstgreep, als door de „goede bron// in quaestie werd gedacht. 't Kwam ons wei, schel ijk voor het //onjuiste// bericht tegen te spreken. De anti-liberale kiezers zullen wel doen, door eene zeer trouwe opkomst ook tegen deze hoogst afkeurenswaardige stembus-taktiek der liberalen te protesteeren. (Dagbl. v. Z. H. en 's Gr.) In de eergisteren gehouden zitting der Tweede Kamer zijn aangenomen verschillende onteigenings-ontwerpen voor Maastricht en het waterververschingskanaal te Schiedam, tot ver lenging van den termijn ter regeling van de vicariegoederen, tot aanvulling van de vierde afdeeling, eersten titel, van het Wetb. van Straf vordering. Bij de conclusie van de inlichtingen op de adressen der Dokkumer kiezers handhaafde, op eene vraag van den Heer Van Kerkwijk, de Minister de vrijgevige opvatting dat in het kies bureau personen mogen toegelaten worden ter op- teekening van de stemmen. Bij het uiteengaan van de Tweede Kamer was in eenige afdeelingen het onderzoek van de onderwijswet nog niet ten einde gebracht. De Kamer zal vermoedelijk eerst over eene maand hare werkzaamheden hervatten. De Heer Mr. M. Bichon van IJselmonde, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, is overleden. Naar De Tijd verneemt heelt Z. H. de Paus den Heer P. J. Raaijmakers, te Nieuwer-Amstel, met het zilveren kruis Pro Ecclesia et Pontifice begiftigd. HEEMSTEDE, 24 Mei. Heden-middag had hier de plechtige opening plaats van het gebouw voor lijders aan vallende ziekte. Deze gelegen heid werd tegelijkertijd benut tot het houden van de 7e algemeene vergadering en tot de installatie van de directrice aan het nieuwe gesticht, Mevrouw Gratama. Uit een gedaan verslag bleek, dat voor meubileering en inrichting van het nieuwe gebouw nog f 10,000 benoodigd waren, dat de ver- eeniging eene schuld heeft van f46,000, waarvan f 16,000 renteloos, en dat het aantal verpleegden op Meer en Bosch, Bethesda en Sarephta bijeen ge nomen ruim 100 bedraagt. RHIJNSBURG, 24 Mei. De groene veilingen van bloembollen zijn hier en in de omstreken weer afgeloopen de prijzen waren algemeen hoog, bijna alle soorten zijn sedert verleden jaar (toen het de verwachting reeds overtrof) nog gerezen. De crocussen, welke in de laatste jaren zoo goed koop werden, dat ze grootendeels aan het vee zjjn gegeven, worden nog wel niet gevraagd, doch zijn ook weer stijgende, zoodat zij op heden de moeite loonen. SPAARNDAM, 23 Mei. Alhier is eene anti- revolutionnaire kiesvereeniging opgericht, aanvan kelijk uit 22 leden bestaande. Langs de bermen van het Noordzeekanaal hebben de opnemingen plaats gehad tot aanleg van eene tramlijn AmsterdamIJmuiden, ter directe verbinding van de hoofstad met hare zeehaven. De maatregel tot wering der bedelarij, v»ar eenigen tijd door den Burge meester der gemeente Kapelle a/d IJsel ge- nomer, heeft blijkbaar, gesteund èn door de ingezetenen èu door het flink toezicht vanwtge de gemeente- en de rijkspolitie gehouden, een zeer gewenscht resultaat opgeleverd, althans de bezoeken te dier plaatse van bedelaars zijn bijoa tot het minimum gedaald Waagt het n og deze of gene bedelaar, tegen het verbod in, te bedelen, dan wordt hij of aan de justitie overgeleverd, of door de "politie tot de grens der gemeente uit geleid. Door de directie der stoomvaar t- maalschappij Nederland werden Woensdag-avond te Amsterdam een aantal personen in de gelegenheid gesteld de Prinses Amalia te bezichtigen, de eerste boot der maatschappij, die electrisch verlicht wordt. Wanneer deze wijze van verlichting op al hare boo ten zal zijn ingevoerd, is het boven twijfel dat de goede naam der maatschappij inzonderheid wat betreft de inrichtiug en hot comfort harer schepen nog meer dan tot nu zal weerklinken. De in stallatie toch is overtreffelijk. Overal gloed: van voor- tot achterschip, van de brug tot in het uit einde van den koker der schroefas. De 3-jarige Petrus Salie t, te Maastrioht, die den lOn Maart 11. door een dollen hond werd gebeten en op kosten der Regeering on der behandeling van Pasteur is geweest, is naar Maastricht teruggekeerd. Hij is 16 malen ingeënt en heeft tot heden niet de minste nadeelige gevolgen van den beet ondervonden Op de stoomboot Beria z ij nop hare jongste reis van Australië naar Londen 6000 p. st. in goud op geheimzinnige wfjze verdwenen, terwijl er niet veel kans schijnt te beBtaan, dat men hst gestolene terug zal vinden. Vijf pakken van het kostbare metaal waren bij vertrek uit Sydoey in eene kast gesloten, en deze was eerst bij de aan komst van het schip in Eugeland weder geopend. Men beseft den schrik van den kapitein, toen hij bemerkte dat een pak met 5000 sovereigns spoor loos was verdwenen. De dieven hadden vermoede lijk met behulp van een was-afdruk den sleutel weten ca te maken en zoo de kast geopend. Door eene wolkbreuk zijn te Crom- mitscha 2 en te Lauterbach 9 personen ver dronken. Ten gevolge van een doorbraak in Dombasle is, gelijk aan //Le Temps// uit Nancy gemeld wordt, meer dan 100 kb. meter kool- zure kalk uit eene fabriek in de rivier de Meurthe gespoeld, die daarop over eene groote uitg» stroktheid geheel wit werd. Esue menigte donde visschen kwamen al dadelijk naar de opper vlakte, en de schade, die door dit ongeluk aan de visscherij is toegebracht, wordt op honderd duizenden geschat. Zoo aanzienlijk was de voor raad visch, dat een molen er door tot stilstand gebracht werd. Voor vele jaren is de stroom van visschen ontvolkt. Dinsdag-morgen zijn te Dover eenige zeelieden met hunne booten aangekomen met het bericht, dat Maandag iu een dikken mist de stoomschepen German Emperor en Beresford nabij East Goodwin in aanvariug zijn geweest, met het gevolg dat beide schepen zonken. De German Em peror had 16 schepelingen en 6 passagiers, en de Beresford 22 schepelingen aan boord. De German Emperor zonk onmiddellijk na de aanvaring. De Beresford bleef drijvende totdat minstens twee ha rer booten konden uitgezet worden en een aantal opvareuden sprongen onmiddellijk overboord en gre pen naar wrakstukken enz. De mogelijkheid bestaat derhalve dat sommige schipbreukelingen door voor bijgaande schepen gertd ziju, doch men schatdat 20 a 30 peisonen zijn verdronken. De Beresford was eene schroefstoomboot van 1415 tonnen en behoorde te West Hartlepool tehuis. De German Emperor was eene schroefstoomboot van 587 tonnen, tehuis behoorende te Londen. De geredden zyn tot dusverre 2 officieren en 7 manschappen van de Beresford en daaronder een persoon die zoodanig gewond was, dat hy dade lijk in het hospitaal moest opgenomen worden. In overleg met den gemeente-bad- arts dr. L. V. Hoog, besloot het dagelijksch bestuur van de gemeente Katwijk, het badseizoen dit jaar op 3 Juni geopend te verklaren. Met eigen levensgevaar werd dezer dagen door den Heer M. Goenee, te Wor- merveer, een kind van J. Rol, da, in een sloot was gevallen, gered. Reeds vroeger werd genoemde Heer door Z. M. den Koning met eene medaille vereerd voor het met levensgevaar redden van drenkelingen. Een Engelse hm an huurde voor eenigen tijd een huis te Parijs, iu de buurt der tentoonstelling, en richtte dat op grooten voet in tot Hotel Garni. Hij maakte veel reclame voor zijne inrichting, en weldra waren er al de kamers bezet. Nu had hij in alle kamers bordjes gehangen met eene waarschuwing tegen zakkenrollers en de mededeeliog, dat hij zich niet verantwoordelijk stelde voor de kostbaarheden zijner logeergasten dan wanneer die hem in bewaring werden gegeven. Verscheidene zijner gasten volgden dien weuk op en vertrouwden htm hun geld en kostbaar- heien toe. En toen de brave man aldus 30,000 franks bijeen had, verdween hij plotseling, zon der iets meer van zich te doen hooren. Hij werd echter weldra door de politie gerat bij eene pa- ging om zich nog wat meer te vergaren uit de zakken der teatooestellingbezoekers. Hij is nu in verzekerde bewariug en zijne huurders zullen ten minste een gedeelte van het hun ontstolene terug krijgen. De politie-agenten te St. Joost ten Noode, bij Brussel, zullen voortaan halsbanden en kettingen bij zich dragen voor de losloopende honden, die zij moeten vangen. Voorts zullen zij schermhandecboenen krijgen, waarmee zij de hon den kunnen oppakken, zonder bang te zijn voor de beten van kwaadaardige dieren. De opstijging en neerdaling van een luchtreiziger met valscherm onderscheidde zich jl. Woensdag te Rotterdam door het geval dat de man, Russett genaamd, in het water van het Boerengat, op zijde van de brug aan het eind der Nieuwe HaveD, terecht kwam. Het kostte vrij wat moeite den luchtreiziger, die wel een weinig zwemmen kon, maar in de touwen van het scherm verward geraakte, behouden boven te brengen. De N. R. Ct. zegt dienaangaande nog „Een naren indruk maakte hst ten slotte te zien, hoe de //edele" mensehenrtdders als om strijd kwamen aanrennen, om met luid misbaar geld te eischen voor de hulp, die zij den drenkeling bewezen. Aan hun eisch werd ters.ond voldaan." Een reiziger in w ij nen, uit Zuid- Holland, zonder van patent voorzieu te zijn, presenteerde dezer dagen zijne artikelen bij den controleur der directe belastingen te Tilburg. Welke bestellingen de man ontving, laat zich denken I c het N. v. d. D. komt J, met v e r- ontwaardigiug op tegen de volgende „barbaareche vermakelijkheid in een der Amsterdamsche oafé's-concerts. Tegen een soort van echoolezel, uit dikke ruwe planken bestaande, leunt eene nog jonge vrouw op eenige passen afstands slaat de „kunstenaar„ gereed met een 12-tal groote messen en bijlen. Oi.der ademlooze spanning smijt hij de messen en de bijlen, met brandende heften u. b., een voor een op minder dan een duim afstands van wang, armen, hoofd en hals van het meisje in het hout 1 Men moet het gezien hebben om al het bar- baarsche daarvan te gevoelen. Welk een doodsangst avond aan avond voor dat beklagenswaardige schepsel, welk een toestand lusschen mikken en treffen Het is onbegrijpelijk dat zoo iets mag ver toond worden. Omtrent de valsche bankbiljet— ten, te Dordrecht in omloop en waarvan er een bij de gewone storting door den directeur der gas fabriek ten kantore van den gemeente-outvanger aldaar ontdekt werd, meldt de Dordr. Cf. Het bedoeld biljet is, zooals altijd, bij verge lijking met e.en echt bankje van f 25 duidelijk te onderkennen. Hel valt echter niet te ontken nen, dat het vrij goed i3 nagemaakt, en men er licht mede kan inloopan. Vermoedelijk is het niet gedrukt op steen, maar var. een cliché, vervaardigd naar de photograpbie van een echt biljet. Dieutergevclge is de teekeuing zeer cor rect, maar ie de druk van het geheel, vooral van het Ncderlandsche wapen en van de vier schilden in de hoeken, waarop het getal 25, veel scherper en grover. De verdere kenteekeuen van het valsche biljet zijn lo. de kleur is niet oranje maar hard geel2o. het papier fs dikker en minder taai3o. de watermerken ontbreken het woord vNtderl. Bank" in het raidden en de cijfers „25" laugs beide zijden komen daarentegeu op het valsche biljet voor als onderdruk 4o. het draagt als datum van uitgifte: 13 November 1886 eu als nummer: H B 2183; de cijfers blijken echter later, en dan nog wel zeer slecht te zijn bijgedrukt (vermoedelijk om andere ralsche biljetten een ander volgnummer te kunnen geven) 5o. de woorden van art. 232 van het Wetboek van Strafrecht blijken atzouderlijk gezet te zijn met versleten letter en wemeLn vau fouten zij luiden: „Het in voorraad hebben of binnen het Hijk in Europa invoeren vervalsche Ncderlandsche bankbiljetten met het oogmerk om ze als ech uit te geven wordt gestraft met gevengenisstraf van teu hoogte zeven jaren." De afstand tusschen de woorden is bovendien geheel verwaarloosd. Reusachtige bedrijvigheid. De bedrijvig- heid der nyvere bijen is wel is waar spreekwoorde lijk gewordeD, maar hoeveel moeite zij zich geven om een kilogram honing te verzamelen, hiervan krijgen wij een denkbeeld, door de mededeeliugen van den uatuurvorscher Wilson, die van enkele bloemen het suikergehalte onderzocht. Hij vond, dat honderd vijf eu twintig bloesem knopjes van de klaver een gram suiker geven; om een kilogram te verzamelen moeten de bijen dus honderd vijf en twintig duizend bloemknopjes be zoeken. Elke bloesemknop van de klaver bestaat evenwel uit ongeveer zestig bloempjes, zoodat er ongevetrzeven millioen vijfhonderd duizend bloemp jes moeten wordeu uitgezogen. Daar echter in honing op honderd duelen zoowat vijf en zeventig deelen suiker komen, moeten de bijen om een kilo gram boning ts krijgen, juist gerekend, vijf millioen zeshonderdduizend bloemen bezoeken. J. 1. Zaterda g-n amiddag bad eene dienstbode te Scheenula de onvoorzichtigheid eene naald door te slikken. Na ondragelijke pijnen kwam de naald door het opeten van een koek, weer langs den natuurlijken weg tevoorschijn. Dat men de gevaarlijke gewoonle toch afleere om naalden of spelden tusscheu de tanden vast te houden. Dr. Horrenheister deelde op het laatste congres van Duitsche artsen te Praag, belang rijke uitkomsten mede omlrent de ootzikeu van blindheid, waaruit blijkt hoe ook te dien opzichte het nalaten der vaccinatie tot treurige uitkomsten leiden kan. Het totaal aantal der in de verschillende inrich tingen opgenomen blinden le Praag bedraagt 166. Daarvan zijn 16 bliu 1 geboren, 70 blind gewor den wegens zelfstaudig ooglijden, 16 na verwondin gen aan het oog, 70 na algemeene ziekten en 4 na onbekende oorzaken. Onder de jeugdige blinden waren 27 pet. blind geworden tengevolge der pokziekte. Deze waren geen van allen gevaccineerd.Van de 3735 blinden in Bohemen zijn 7.63 pet blind geworden tengevolge der pokziekte. Ook te Glasgow beeft de politie een twintigtal heeren wegeus verboden dobbelspel in verzekerde bewaring genomen. Door den Heer G. Zevenbergen te Puttersboek is protest aangeteekend tegen de verkiezing voor de Provinciale Saten in het hoofdkicsdistriet Oud-Beierland, omdat het stem bureau, om een kiezer, dia biunen het lokaal was, doch niet de trap kon beklimmen, welke naar de kamer voert, waar het stembureau zitting had, iu de gelegenheid te stellen te stemmen, met de bus de trap is afgegaan. De heer Zevenbergen beweert, dat deze voorkomenheid in strijd is met de wet. Op do Pruisische Staatsspoorwe- gen zuilen binnenkort een nieuw sooit vaarschu- wiugssignaien// in werking komen, zijnde toe stellen, die den machinist van een binnenkomenden trein waarschuwen als het afstandssiguaal „onvei lig" aangeeft en dit laatste bij steiken nevel of door andere oorzaken uist voldoende zicht baar is. Voor het eerst is in Den Haag bij eena aanbesteding in het bestek de bepaling opge nomen, dat de aannemer verplicht is, al zijne werklieden gedureude den geheelen duur van het werk tegen ongelukken en invaliditeit te ver zekeren. De polis moet aan de directie worden overgelegd. Ingeval van ongeluk moet bovendien een zeker bedrag betaald worden boven de verzekerde som, behalve wanneer het ongeval het gevolg is van eigen opzet of nalatigheid van den werkman, ter beoordeeling van de directie. Te Groningen is eene weduwe in de jenever gestikt. Als een afdoend middel tegen zomersproeten wordt het volgende aangeraden: Men bestrijkt des avonds voor het te bed gaan de met zomersproeten overdekte plaatsen met aardbeziën en wascht ze den volgenden morgen met melk of lauw water af. Na vsrloop vau 14 dageD ziju de sproeten verdwenen of althans sterk verbleekt eu komen ook een volgend jaar niet terug. Het middel is onschuldig en dus ge makkelijk te probeereu. De Heer Clay, landbouwer onder Berkhout (N.-H.), heeft dezer dagen aan Ameri- kaansche kooplieden twee melkkoeien voor f750 verkocht. Wie bloemen in zijne woonkamer houdt, gunne ze eene plaats, waarop ze van de volle morgenzon genieten en neme dagelijks de moeite om de potten om te draaien, zoodat eiken dag eene andere zijde uaar het licht is toegekeerd. Dat be vordert den geiijkmatigen groei. Professor Hein, te Z rich, heeft berekend, dat de Ahtschgletscher 10,800 mill. kub. meter groot is en dat het ijs daarvan, iu stukkeu ge sneden van 270 vierkaute meter, een gordel zou kunnen vormen rondom de aarde aac den evenaar. Met den Gorner-gletscher aau ijsblokken gesneden, zou men, volgens den hoogletraar, drie ijssteden zoo groot als Londen kunnen bouwen. Iu de warme dagen hebbeu zulke ijsberekeningen iets verfrisschends. Naar w ij vernemen, heeft de Maat schappij tjt exploitatie van Staatsspoorwegen de Wesifaalache mijuen, waar bet werk voortduurt, ge rechtelijk gesommeerd om de de opbrengst van kolen proceutsgewijze aan haar te leveren. Aadere spoorwegen volgen dit voorbeeld. In de provincie Cadix worden groote vcrwotsiingeu aangericht door sprinkhanen. Pot in de dorpen wemelt het van deze diereu. l'rankrijk moet het dit jaar lon- der zwaluwen doen. Die vogels kwamen tot hiertoe in groote getale uit Afrika in het dep. Bouches du Rhoi.e. Nu had men daar in de laatste jaren aau de kust toestellen opgesteld, die met eelectrische batterijen zijn verbonden. Vermoeid van du vlucht gingen de vogels op de draden zittee en werden dan gedood, om later geprepareerd op dameshoeden te prijken. Ditmaal echter zijn de zwaluwen wegge-}

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2