NIEUWE No. 1399. Woensdag 5 Juni 1889. 14de Jaargang. Kerk en slavernij. Bü ITEM LA NLK Beloonde Moed. De officier herwon zijne kalmte in zooverre °P' IIHSIHE III It AIT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maauden voor Haarlemt 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederlaud Ir. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzjnderlyke Nummer»0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. BUK EAU: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE PBIJB DEB ADVEHTBNTIjSW Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrij dag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgever. :KüPPER8 1, A U R E Y. Ousterfeljjk zijn de verdiensten, welke de Katholieke Kerk zich heeft verworven door haren arbeid tot berrijdiug der slaveu en tot afschaffing der slavernij. Het vele goede, dat de Kerk iu dit opzicht heeft bewerkt, wordt echter niet erkend, meu geeft zich ook geene moeite hare ver diensten te leeren keuneu en als er iets vau bekend wordt, dan worden de feiten zoo klein en onbeduidend als mogelijk is voorgesteld en alles wordt al zeer spoedig vergeten. De slavernij was een algemeen kwaad in het heidendom; wy vinden haar dan ook bg de meest beschaafde volken der oudheid. Zelfs de wjjze Aristoteles zegt: »Eene volledige huishouding moet uit vrye menschen en uit slaven bestaan; de slaaf is een levend werktuig gelyk het werktuig een onbezielde slaaf is.Het aantal slaven was derhalve in Griekenlaud aanmerkelijk groo- ter dan dat der vrjje mannen. Attica telde 20,000 burgers en 400,000 slaven, de sla vinnen niet meegerekend. Iu Griekenland bestonden slavenmarkten, de eigenaar van slaven mocht dezen wel niet dooden, hy kon ze echter mishande len en verkoopen al naar zijn goedvinden, zii werdeu als diereu behandeld, reden waarom men dan ook geloofde, dat elke slavenziel in den grond bedorven was en men geen enkele slaaf kon vertrouwen. Zelfs de groote Grieksche philosoof Plato zegt: »Men moet de slaven streng behan delen eu terdege tuchtigen want het is een kenteeken van een welopgevoed mensch, wanneer hy zjjue slaven veracht, c Maakten de slaven zicb, ondanks hunne verachte en verdrukte positie, door het een of ander verdienstelijk, dan werden zjj op eene zeer zonderlinge wjjze daarvoor beloond. In den Peloponesischen oorlog o. a. hadden zich de Heloten, de slaven der Spartanen, door hunne dapperheid zeer gunstig onderschei den; zy zouden er dan ook voor heloond worden; aan 2000 der dappersten werd de vryheid geschonken; doch aangezien men beu onbekwaam en gevaarlyk achtte, werden ze in 't geheim vermoord. Evenals by de Grieken, bestond ook by de Romeinen de verfoeiljjke slaverny. De slaaf werd als een handelsartikel beschouwd, dat men naar willekeur verkoopen, schen ken, leenen, verpanden of verruilen kou. De meester kou zyue slaven zelfs dooden. En dat geschiedde ook. Een rjjke Romein vernam, dat visschen, die met menschen- vleesch gevoed worden, bizonder smakelyk waren. Hy kou zich deze lekkernij ver schaffen; iiy bezat immers slaven en met FEUILLETON. 4) Vervolg.) De man zag er veel te verslagen uit, om bij den officier niet een gevoel van minachting op te wekken. Hij keerde den spreker den rug toe en zei beleefd maar streng tot de dame: Het doet mij leed, senjore, uwe reis te moeten storen. Ik moet dit papier naar het hoofdkwartier zenden, en tot dat de chef nadere orders gegeven zal hebben, blijft ge mijne ge vangene. Dat scheen de dame reeds verwacht te heb ben. Achterover in haar stoel geleund, het gelaat in de handen verborgen, hoorde zjj onbeweeglijk hare voorloopige veroordeeling aan. Van Zeen had de spionnen liever dadelijk mede naar het hoofdkwartier genomen. Om zijne boosheid lucht te geven, wendde hij zich nu tot den majordomus. Die ezeldrijver is ook een spion; die mag ook niet verder gaan. Thans richtte de dame zich op en met een blik vol medelijden op haar reisgenoot, riep zij uit: Die man is onschuldig, senjor; hij heeft met mijne zaken niet het minst te maken. Laat hem rustig zijns weegs gaan. dezen nu werden zjjne visschen gevoed. Tegenover den slaaf was alles geoorloofd. Slaven moesten slechts ten halve gekleed hun arbeid verrichten om hen gemakke lijker door zweepslagen te kunnen pijni gen. De slaveD, die veldarbeid moesten verrichten, werden gedurende den nacht geboeid eu moesten iu eene onderaardsche ruimte overnachten. Een vluchteling boette zijne poging tot ontsnappiug in den regel met het leven. Wisten de slaven, dat hun meester iets kwaads had gedaao, dan wer den zy gewoonlijk uit den weg geruimd, opdat zy niet iu de gelegenheid zouden zijn als getuigen of aanklagers tegen hun heer en meester op te treden. Werd oen meester door een zijner slaven vermoord, dan moes ten in den regel alle slaven van dien meester sterven. In vele huizen vond men dikwerf vijf- honderd slaven. Grondbezitters hadden er veelal tien duizend. De slaven waren ge deeltelijk krijgsgevangenen, gedeeltelyk door zeeroovers opgekochte ongelukkigen, ge deeltelyk inboorlingen, vondelingen, die men zich toegeëigend eu opgevoed had. De slaven moesten ook tot vermaak der Romeinen dienen, natuurljjk tot een on- menschelyk en bloedig vermaak, want zy moesten tornooien met elkauder uitvoeren, geen schijngevechten, maar gevechten in Sloedigeu ernst. Op een teeken van het publiek gaf de overwinnende gladiator den overwonnene den doodsteek. Dat was voor de oude Romeinen een waar genot en die het bevredigde, was hun vriend. Cesar liet op een dag 320 paar gladiatoren optreden; Trajanus echter liet 10,000 slaven met elkauder strjjden, welk vermaak 123 dagen duurde. Nog gruweljjker waren de gevechten, waartoe de arme slaven met wilde dieren in de amphitheaters gedwongen werden, waarbij de wilde beesten, zooals te begrij- pen is, overwinnaars bleven en de slaven verscheurden. Wij weten immers ook, dat vele martelaren aan de wilde diereu wer den toegeworpen, waarby dikwerf het wonder geschiedde, dat de wilde beesten tegenover den Heilige geplaatst, tam werden als schapen, en den vervolgden Christen niet het minste leed berokkenden. De ontzettend gruwelijke behandeling, welke de slaven te lyden hadden, bracht hen nu en dan tot wanhoop en tot opstand, die echter nooit een voor hen gunstigon afloop had. De veldheer Crassus ging met de overwonnen slaven aller gruwzaamst te werk; by liet namelijk op den weg van Capna naar Rome kruizen oprichten en 10,000 slaven daaraan ophangen. Augus tus deed 30,000 slaven, die voor Poropejus Waarom niet dadelijk? lachte van Zeen ruw: mee gevangen, mee gehangen Don Pedro wendde zich tot den spreker en zei, met een blik vol verpletterenden trots: Hier heb ik alleen te bevelen sergeant 1 Met eene voor geen twee uitleggingen vatbare handbeweging wees hjj naar de deur. Yan Zeen boog in onmachtige woede en ging de deur uit. De chef zal weinig omslag met de spion nen maken, ondanks de vriendelijkheid van den voornamen luitenant, bromde hij tusschen de tanden en verdween. Weldra kwam hij de kamer weder binnen stormen onder den uitroep: Die Indiaansche kerels zijn weg, ontvlucht; de chet zal woedend zijn. Caramba! zwijg! viel de offic er hem in de rede. Gij moet oogenblikkelijk met dien man daar en de muildieren naar het hoofdkwartier rjjden. Maar de dame?.... De chef zal de zaak zelf willen behandelen. Driftig sloeg de officier de hand aan het ge vest vanj zjjn sabel. Nog een woord en ik steek je overhoop; ik verlang, dat ge dadelijk zult gehoorzamen, sergeant, of De sabel doorkliefde als een bliksemschicht de lucht. Van Zeeu snelde de deur uit en weldra hoorde men hem buiten ,zijn bevelen aan de manschappen uitdeelen. gestreden hadden, vermoorden. Zoo stond het met de slaverny in het oude heidendom geschapen; later in het christelyk tjjdperk, toen de Kerk het on kruid der slaverny voor altjjd uitgeroeid geloofde, zag zy echter door het verkeer met den Islam en het gebrek aan arbeiders in de nieuw ontdekte wereld, de reeds lang dood gewaande Hydra nogmaals te voor schijn komen. De menschenhaudel kwam weder in 't aanzyu door de groote geogra- phische ontdekkingen, die omstreeks het einde der middeleeuwen van Spanje uit werdeu gedaan. De Kerk kon den ont- bereuden handel toenmaals niet verhinderen, doch wel het lot der slaven verzachten. Bovenalles trachtte zy de beteekenis, welke het Christendom aan het leven van het individu hecht, ook ten gunste van de slaven te doen gelden. Daarbjj kwam de weldadige uitwerking van de opneming der slaven in de kerkelijke gemeenschap. Het Christendom werd voor velen eene ryke bron van troost en leedverzachting. Men nam derhalve maatregelen om aan de ziel zorg onder de slaven meer uitbreiding te geven en de Priesters der Kerk spoorden de meesters op ernstige wjjze aan tot zachtmoe digheid eu tot christeljjke liefde jegens de slaven. Terwyl de wereldlijke Regeeringen er belang by hadden, het met den slaven handel zoo nauw niet te nerneu, kwamen maunen als Solorzano, Molina, Rebello, Soto, Barbosa, Suarez, Ledesma, Mercatus, Navai rus, Thomas Sanchez, Avendano en anderen, zoowel mondeling als schrifte lijk, op tegen den afschuwelijken en ou- menschelijkeu handel en de zorg van de Kerk voor het geestelijk en stoffeljjk wel zijn der slaven bereikte iu het leven en den arbeid der beide Neger-Apostelen Al fonso Sandoval eu Petrus Claver den hoogsten triumf van heldhaftige naasten liefde 6d zelfopoffering. Negers werden hoofdzakelijk, sinds het jaar 1503, als slaven uit Afrika ir, Amerika ingevoerd. In het jaar 1840 telde men in het nieuwe werelddeel 3,200,000 slaven, tot eindelyk de groote oorlog der Noorde lijke en Zuidelijke Staten van Noord-Arae- rika aan dit kwaad een einde maakte. Het langst bestond iu de uieuwe wereld de slavernij in Brazilië, waar zjj echter in het vorige jaar werd opgegeven. De Bis schoppen in dit land hadden hunne stemmen voor de opheffing der slaverny doen weer klinken, opdat ter eere van he. vijftigjarig Priesterfeest van Z. H. Paus Leo XIII het schandmerk der slaverny op den Brazili- aanschen bodem zou uitgewiacht worden. De vrjj geworden slaven wekten zjj op tot dankbaarheid jegens hunne weldoeners, tot dat hjj in alle haast zjjn potlood een paar woorden op een stuk papier schreef eu dit toen dichtvouwde. Gij moet het transport begeleiden met deze woorden wendde hjj zich nu kortaf en zonder hem aan te zien tot den aanvoerder van de karavaan, die in stomme vertwijfeling, als een veroordeelde, het hoofd op de borst had laten zinken. Yan Zeen verscheen weder en meldde op redelijk onderdanigen toon, dat hij gereed was om te gaan. Hier is mjjn verslag en de brief, en nu dadelijk in den zadell Op een wenk van don Pedro volgde de ge vangene, gedwee, als een Lm; met wankelende schreden trad hij naar buiten, besteeg met on zekere bewegingen zjjn muilezel en de optocht zette zich, met toevoeging van tien ruiters als escorte, weder ia beweging langs den straatweg in de felle hitte der middagzon. Don Pedro zag de wegtrekkende karavaan eenigen tijd na; toen keerde hij in de kamer terug, waar de jonge vrouw, met het hoofd iu de hand rustende, aan de tafel zat. Er heerschte eene drukkende stilte. Zelfs het kletteren van zijne zilveren sporen hinderde den officier, toen hij over den steenen vloer ging. Bij zijne na dering zag de gevangene vragend den jongen man aan, die zeer hoffeljjk voor haar boog met de woorden: Senjora, ge begrijpt wel, hoe pijnlijk het voor mij is, u hier als gevangene te moeten arbeidslust, tot gehoorzaamheid aan het gezag en tot getrouwheid aan de Kerk. De slaven iu Brazilië verkregen dan ook werkeljjk hunne vryheid. Het werk der Bisschoppen werd met het gewenschte succes bekroond. Wordt vervolgd.) De Duitscbe Keizer heeft den hoofdredac teur der Köln.Zeitung, Schmits, ontheven van de maand vestingstraf, waartoe hjj wegens beleediging van den Prins Von Reuss werd veroordeeld. De Schah vau Perzië wordt den 9en Juni te Berljju verwacht en neemt zyn intrek in het slot Bellevue. Zyn vertrek naar Weenen is, zooals gemeld wordt, uit gesteld dewijl Keizer Frans Jozef hem heeft doen weten dat hjj de noodige toe bereidselen nog niet heeft kuimen maken om zjjn hoogen gast waardig te ontvangen. Te Cherbourg, Caen, Pout-Audemer eu in verscheidene andere plaatsen aan de kust van het Kanaal gelegen zjjn eergiste- reu-avond te half negen uur schokken van aardbeving gevoeld, te Caeu zelfs eenige malen na elkander. Ook te Parjjs is door sommigen eene golvende beweging waar genomen. opmerkelijk mag bet heeten, dat geljjk uit Pont-Audemer gemeld wordt, de eene den schok gevoeld heeft en zyn buurman niet. Ook op het eiland Wight, op Guernsey en in het graafschap Dorset zyn schokken waargenomen. Yan ongelukken heeft men echter niet gehoord. Jl. Zaterdag is in de St. Augustjjner kerk te Parjjs de jaarljjkscbe lijkdienst gevierd voor de zielerust van den keizerlijken Prins, die den lsten Juni door de Zoeloes is ge dood. Omstreeks 500 personen waren by die plechtigheid tegenwoordig. Sprekende over den dronk, door den Czaar uitgebracht op den Yorst van Monte negro, zegt de Standard: Alexander acht het zelfs niet noodig meer, de kennis die hij draagt van den tegenstand, welken de buiteülandsehe politiek van zjjne Regeering te Berljjn en Weeuen ondervindt, te be dekken met deu sluier der diplomatieke omzichtigheid. Hoe langer hoe minder, doet het blad voorts opmerken, spreekt men van het bezoek aan het hof te Berlijn. De woorden van den Czaar kunnen slechts de ontevredenheid over de eerzucht vau Prins Nikita aanwakkeren. Rusland blyft voortdurend zich er op toeleggen om het programma zyner Oosteische politiek te doen zegevieren. 11 Diritto schryft: »Het comité der behandelen; maar een stalen plicht dwingt mjj, en ik geloof dat, als ik u met de overigen naar het hoofdkwartier had gezonden O, senjor, daar ben ik u dankbaar voor, gij zjjt caballero.... Zjj zweeg eu staarde voor zich op den grond. Don Pedro haalde met een zucht de schouders Gjj overschat mijne macht, senjora; ik heb hier weinig te zeggen, mjjn chef is een streng, hardvochtig man. Hoe kondt ge ook zoo on doordacht zjjn u in de oorlogpaangelegenheden te mengen. Dat is gevaarlijk voor een man en dubbel gevaarlijk voor eene vrouw, die geene wapenen van beteekenis tot haar verdediging kan gebruiken. De jonge dame boog het hoofd. Weder heerschte er een oogenblik eene benauwende stilte. Senjora, begon de officier weder, wilt ge niet liever in de kamer hier naast gaan? Zij stond langzaam op en ging in de aange duide richting. Zij zag hem met een uitvor- schenden blik diep in de oogen en vroeg met bevende stem: Zeg mij, bid ik u, wat uw commandant over mjj beslissen zalis dan mijne misdaad in de oogen van den soldaat zoo groot, dat dat Ik kan u daarvan niets zeggen, senjora hier heeft alleen de chef te beslissen, en zijne bevelen moeten onherroepelijk worden opgevolgd {Wordt vervolgd,)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1