MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten. Voor geest en hart. Wilt gij behouden zijn voor dit en 't volgend leven, Dan moet gij strijdenl 't Is uw voor recht en uwe eer. De hoop, iets te verwerven, is dik wijls meer waard dan de zaak zelve. Ach! klaag toch zoo droef niet: het lijden duurt slechts een poos. Gods Woord behoort in ieder huis gezin. Verwerp het nietdaar is eeu zegen in. Wees wijs! geen traan onnut gestort, Maar ook waar 't hart het eischt, geen traan terug gedrongen Ter behartiging- Gij hebt hem geholpen, den broeder in nood; Maar ook in bescherming ge nomen? Gjj hebt hem geholpen, maar tevens getroost? Doe beide, en het werk is volkomen! Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Postkantoor Haarlem. Kerknieuws. Land- en Tuinbouw. Wetenschappelijke berichten. BRUSSEL, 3 Juni. De uitslag der hier plaats gehad hebbende verkiezing van een Afgevaardigde was aldus: De Becker, candi- daat der Katholieken en iudependenten,6410 stemmen Janson, canaidaat der radicale Association4818, en Graux, gematigd liberaal en candidaat der Ligue libérale 4201. Herstemming alzoo tusschen beide eerst genoemde candidaten. BERLIJN, 3 Juui. Volgeus de JVord- deutsche Allgemeine Zeitung werden tenge volge der op de audiëntie der mijnwerkers bjj den Keizer op 14 Mei gedane toezeg ging, dat hunne klachten aouden onder zocht worden, de betrokken mjjubesturen en autoriteiten den 25 Mei aangeschreven onverwijld aan het werk te gaan om de grieven, in zooverre de wettelijke bepalingen het toelaten, dadelijk uit den weg te rui men, en voor het overige het daarheen te leiden, dat aan de rechtmatige vorderingen der arbeiders worde voldaan. LONDEN, 3 Jnni. In het Hoogerhuis deelde lord Knutsford mede dat de Regee ring de aanvraag om outslag heeft inge willigd van Sir Hercules Robison, Gouver neur van de Kaapkolonie. Bjj de regeling der in Zuid-Afrika hangend# moeilijkheden, wordt de Regeering geleid door den oprechten wensch om de be staande vriendschappelijke verhouding met den Oranje Vrjjstaat en de Transvaal te handhaven. Naar hetgeen uit Belgrado aan de Standard wordt gemeld, heeft Milan beslo ten, onverwijld naar Servië terug te keeren. De Servische Regeering heeft het beheer der staatsspoorwegen overgenomeu, onder ver klaring, dat de overeenkomst met de Fran- sche exploitatie-maatschappij is geëindigd, wegens grove misbruiken, die door de en quête-commissie zijn geconstateerd. koken in Europa het eerst uitgevonden door een Engelschman, Will Blenkison genaamd, of Beu- kelszoon, zooals de Hollanders hem noemen. Na tallooze vruchtelooze pogingen om zijne landge- nooten in Engeland over te halen om deze industrie te bevorderen, ging Blenkison met een gebroken hart naar de Hollanders, die hem har telijk welkom heelten, en, de oude Scandina» visclie gewoonte om de usch dadeiijs na de vangst te dooden in toepassing brei gende, een bizoudtr witte, vaste haring verkregen, waar mede zij zich een monopolie verzekerden.// In N i e u w Z u i d - W a 1 e s z ij n, b ij g e- legeuheid der viering van het eeuwfeest dier kolonie, jubileum-postzegels uitgegeven van 1, 2, 4, 6 en 8 pence en 1, 5 en 20 shilling. De postzegels van 20 sh. (1 pond sterling) zijn helderblauw van kleur, waarop twee gedeeltelijk over elkaar liggende medaillons zijn aangebracht. Het eene, dat het meest op den voorgrond is geplaatst, draagt den beeldenaar van Lord Car- rington, den tegeDWOordiger, de andere die van kapitein Philipp, den eersten Gouverneur der kolonie. Zuiver drinkwater. Zonder laboratori um en zonder qualitatiere scheikundige ontleding kan men op eenvoudige en prectische wijze zich vrij spoedig vergewies-m van de zuiverheid van drinkwater, dat, ofschoon klaar en helder op het gezicht, toch wel van niet goede hoedanigheid kan zijn. Te dien einde valt men eene vooraf goed schoongemaakte en uitgespoelde fletch voor drie vierde met het te onderzoeken waterdaar na laat men er een eetlepel volkomen zuivere suiker in oplossen, welke men, om zeker te zijn, liefst zelf pulveriseert. De flesch wordt daarop met eene nieuwe kurk zorgvuldig gesloten en men laat haar drie etmalen laDg in een worm veitrek, b. v. eene keukeu, staan. Is het water na verloop ven dien tijd troe bel en melkachtig geworden, dan is zijne on zuiverheid onbetwijfelbaar, doch wanneer het daarentegen klaar en doorschijnend is gebleven, dan kan het zonder vrees worden gedronken. Als eene groote zeldzaamheid deelt men ons mede, dat bij de jongste herstem ming voor de Provinciale Stalen, in het stembu reau te Weidum (Er.) zitting had de 90-jsrige heer J. J. Tjnarda, sedert meer dan 60 jaren lid van den Baad en ambtenaar van den burger lijken stand. De nestor vervulde als lid van het stembureau de daaraan verbonden werkzaamhe den met jeugdigen ijver en buitengewone nauw keurigheid. Dezer dagen is doordeZuider- zee-vereeniging een begin gemaakt met het ou- derzoek van den bodem van het noordelijk ge deelte der Zuiderzee, onder leiding van den ingenieur C. Lelij, chef van het technisch onder zoek dier Vereeniging, aan wieu daartoe de civiel-ingenieur C. C. Coomans is toegevoegd. Het buitengewoon gezantschap van den Sultan van Mandors, dat met eene bi- zondere zending aan den Keizer ongeveer 14 dagen te Berlijn heeft vertoefd, is naar Afrika teruggekeerd. Een der laatste dagen bezochten de leden het centraal-slachthuis, dat niet alleen door zijn ruime en doelmatige inrichting hunne verbazing opwekte, maar ook door de wijze waarop het vee gestald en geslacht wordt. On begrijpelijk voor hen was het bij voorbeeld dat een jongen met éen slag een koloesaieu os ter aarde sloeg, zonder dat het dier een kikje gaf. Yoor hun vertrek namen de ledeu van het gezantschap de door den Keizer voor ben be stemde geschenken in ontvangst: buksen, revol vers, sieraden enz. Voor den Sultan zdt zijn door den Keizer medegegeven een revolverbuks, een kleine model- stoomboot, een miniatuurepoorweg, eene kleine stoombrandspuit, een tooverlautuaru met kalei- doscoop, apen, beren en olifanten mot speelwerk en eenige andere iustrumenten en kleine toestel len. Ook gaan een compleet Lobengrinkostuum en eeue naaimachine mede naar Afrika, zilveren bokalen, een ring met brillanten enz. Voor de 20 huisvrouwen van den Sultan zijn armbanden, halskettingen met medaillons en een aantal snuisterijen bestemd, terwiji eind. lijk voor des Sultans Zoon troonopvolger die voor de kei zerlijke Prinssn gesneden wapenen heeft medege geven eene fraaie velocipède en een compleet kurassiersuniform worden ingepakt. Te Kampen zijn dezer dagen kort na elkander 2 zusters overleden, die duizenden gulden 'sjaars te vertereu hadden, doch er zeer sobertjes van hebben geleefd. Het is thaLS ook gebleken, dat haar beddegoed bestond uit lappen, gevuld met verteerd stroo eD boekweitdoppen, zoodat bet naar de mestvaalt moest gebracht worden. Uien als geneesmiddel. Tegen verkoud heid is voor sommige rcn-nschen niets beter dan bet gebruik van goed gekookte of gebakken uien. Zij bekomen niet iedereen goed, maar voor iemand met eene gezonde spijsvertering zijn uien een uiet genoeg san te bevelen middel tegen hotsten, luchtpijp-ontsteking en heeschheid: zij kunne» zelfs, rijkelijk gebruikt, eene ernstige kwaal voorkomen. Het in Duitschland verschijnend „Geneeskundig Tyilechrift'' geeft den raad, kinderen drie-of vier maal in de week jonge, rauwe uien te laten eteu en, als de kinderen wat oudsr zijn, gekookt. Vooral wanneer diphterilie en dergelijke ziekten heersehen, is minstens eenmaal 's weeks een uisn- gerecht raadzaam. Uien zyn versterkend, en fei telijk een voorbehoedmiddel. In een huis, waar men veel en dikwijls uien eet, zal geen kind aan roodvonk met angina sterven, zegt men. De Heer Kimmich, te Esslingen, uitvinder van don Moment-Ausspanner een toestel om in een oogecblik op hoi gaande paar den af te spannen heeft van den Amerikaan John Beek eene som van 85,000 Mark ontvangen voor het recht tot verkoop van die toestellen in Amerika. Het wuitvinden" is soms nog zoo onverdeelig niet. De groote telescoop van het Lick- observatorium op Mount-Hamilton in Amerika zal vertno'delijk over eenige jaren den voorrang als grootste instrument van dien aaid moeten verliezen. De president der universiteit van Zui delijk Ctlifornië, te Los Angelos, heeft zich in betrekking gesteld met den bekenden opticus Clark en bij dezeu een telescoop besteld van 40 duim wijdte, die dus ongeveer zestig voet lang zal moeten worden. Vroeger was men in het ver vaardigen van groote glasienzen zeer beperkt, daar het niet mogelijk was de daarvoor noodige groote glazen schijven volkomen zuiver en gelijk vormig te gieten. Deze zwarigheid schijnt thans bijna geheel uit den weg te zijn geruimd, na de laatste verbeteringen in de fabricage waarvan de eer toekomt aan de beroemde optische inrichting Feil, te Parijs. Den zoon van den Directeur van het gymnasium te Minden (Pruisen) werd dezer dagen door zijn vriend, een Engelschman, een kogel uil een Flobert-geweer door de hereens geschoten. De Engelschman meende, dat het ge weer niet gelaleu was; nadat het schot gevallen was, verkeerde hij in hoogst opgewonden toestand, zoodat men hem voortdurend moet bewaken, uit vrees, dat hij zelfmoord zou willen plegen. De vestibule in het gebouw van de Tweede Kamer der Staten-Generaal wordt thans verbouwd in den geest VHn den voorgang, welke leidt naar de zaal bestemd voor de Mini sters, in den tegenover gelegen vleugel van het lokaal. Er is ook sprake van om in de vergaderzaal electrische verlichting aan te brengen. Volgens eene circulaire van den Franechen Minister van Oorlog aan de corps commandanten, zal elk regiment infanterie van het actieve leger vier velocipedisten hebben, op hun verzoek gekozen uit de daarin geoefende man schappen van net reserve en het territoriale leger. Deze velocipedisten ontvangen eeue dagelijksche schadevergoeding, rn&ar moeten, en dit is op merkelijk, zich zel/eu voorzien van de voor hun dienst noodige instrumenten. De B e r 1 ij n s c h e scherprechter Krauts heeft een der knechts, die hem in zijn bloedig ambt behulpzaam zijn, bij een twist doodelijk verwond. De rechterlijke instructie van deze zaak is afgeloopen en Krauts zal zich in het najaar voor de jury hebben te verantwoorden wegens //Zware mishandeling met rioodeljjken af loop". Men schrijft ons uit Heeren vee n: lu de afgeloopen week werd onze plaats be zocht door e*r. jongmensch, tamelijk fatsoeulijk gekleed, met grijze demi-saison, ten bleek gelaat en dun zwart kuev.lije. Verschillende ingezetenen genoten de eer van zijn bezoek. Bij een paar bestuurders van de afd. van het Nederl. Gen. tol Zed. Verb, der gev. gaf hij op negen maan- deu in het mil. deteutiehuis te Leiden te hebben doorgebracht. Vandaar was bij naar Drachten vertrokken, waar hij meende zijn broeder, die met eene kermistent reisde, te zullen vinden, doch aldaar vernam hij, dat deze zich te 's-Hertogen- boscli bevond. Thans wenschte hij reisgeld om derwaarts te gaan. Een liem door deze bestuur ders aangeboden spoorwegkaartje weigerde hij: //'dij schaamde zich te zeer door een dier heoren op den trein te worden gebracht". Trouwens was zijn gevoel van schaamte over het algemeen bi zonder sterk ontwikkeld, en sprak hij slechts fluisterend, opdat de huisgenooten niet zonden liooren, dut hij geldelijke hulp vroeg. Bij een doopsgezind predikant fungeerde hij voor een Haagsche mennist, die werk zocht, terwijl hij bij een paar andere ingezetenen Koomsch-Katho- liek was. Eindelijk ook gaf hij zich voor socialist en een vriend van Schoterlands Afgevaardigde uit. Zoover bekend is heeft hij hier geen succes gehad en gisteren is bij dan ook naar Leeuwar den vertrokken, waar hij 's avonds in den Prin sentuin is gezien. Ongetwijfeld zal hij thans elders zijue practijken zoeken uit te oefenen. Men zij dus voor dat heer op zijne hoede. Do twee broeders K.leidek- kersj te Sittaid, ziju eergislereu-middag, door het breken eener plauk der stelling waarop zij ston den, vau het dak van een in aanbouw zijc.d huis op de Markt naar beneden gevallen. De eene brak zijne beenen, da audere bekwam zware inwendige kneuzingen. Beider toestand is hoogst zorgwek kend. Naïef. De kleine Frits gaat bij regenachtig weer met zijne moeder uit en deze doel alle moeite om hem te beletten in de plassen te treden. Frits. Mama, waarom trapt u niet eens in eene plas? Er is toch geen meuacb, die 't u zal verbieden. Dubbelzinnig. Mevrouw. Overigens, Lize, zal je moeten bekennen, dat ik mijn best heb gedaan om je eene goede leiding te geven. Dienst bode. Zeker, Mevrouw, als u er niet was, zou ik het domste schepsel van de wereld wezen. Een model-man. Dame. Inderdaad mijn echt genoot is een model-man; er bestaat bijna geene ondeugd, welke hij zich niet heeft afgewend. Bij de inspectie (in PruiseD). Sergeant (tot den //eerjarigen vrijwilliger// Baron Von Eothelm). Vrijwilliger Vou Kothelm, uwe knoopen zijn he den slecht gepoetst dat moet niet meer ge beuren en jij (zich tot den nevetmaD, eeu boer, wendende) ben ook zoo'n smeerpoets. Laconiek. Boer (die van den hooizolder op den grond valt). Vrouw, kom eens hier, vraag me eeos of ik nog kan spreken. Een oprechte kellner. Gast. Waarom re commandeer je van daag zoo bizonder gestoofde schelvischr Kellner. Anders krijgeu wjj haar morgen te etan. Een realist. A. Houdt u van dieren? B. Zeer zeker, vooral van kreefteusl» en gebakken tong. HAABLEM, 4 Juni. Gedurende de maand Mei is ten postkanlore alhier in de Kijkspostspaarbank ingelegd de som van ƒ21,581,165, terugbetaald ƒ12,079,99. Het laatst uitgegeven boekje had het nummer 4321. Gisteren-avond vergaderden de afgevaar digden van eeu 25tal Werkliedeuvereeuigingen, opgeroepen door de Heeren B. De Clercq en H. Van den Berg, arts, als gemachtigden van de Vereenigingen „Volksbelang" en „Volksgezond heid", ter bespreking van de wenschelijkheid eener oprichting vau een Volksbadhuis te dezer stede. De Heer De Clercq deelde in het kort mede wat in deze zaak reeds is verricht, hetgeen onzen lezers in hoofdzaak bekend is. De Heer Van den Berg gaf daarna een duidelijk overzicht van de wijze van inrichting en exploitatie. Ook werd medegedeeld, welke goede resultaten reeds in het buitenland en inousland, o.a. te Maastricht, ziju verkregen. Na eene levendige gedachtewisseling '»erd besloten in de verschillende Vereenigingen mede- deeling te doen van hetgeen behandeld i» en den grootst mogelijken steun] te verleenen aan het goede plan, waaraan op ondubbelzinnige wijze hulde werd gebracht. Vertegenwoordigd op deze vergadering waren ruim duizend werklieden. ƒ0. Haarl. Ct.) Gedurende de vorige maand werd het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het raadhuis bezocht door 248 betalende personen en door 156 belangstellenden gratis. Opgave van brieven en verdere stukken, gea dresseerd aau onbekende personen, welke stukken door de afzenders kunnen opgevraagd worden. BKIEVEN. D. Meeuwis, Arasterdam; J. Boogaard Amsterdam; A. S .ukart, F. Daniele, Wed. Jonkbloed, Mej. Kietsnjjder, Mevr. Knutsen, B. Meeuwis Co. Mevr. van der Horst-Bruijn, Amsterdam D. Prins, Deventer; B. Mente Haarlem; N. J. Mannebroek, Hilversum; C. v. Otter, Botterdam; Verhoeven, Kotterdnm; Mevr. Dyseriuck, de Steeg; D. Zijl, Tie!; v. LiugeD, Utrecht; Mej. Ouden- waale BK1EFKAARTEN. H. BreBser, Amsterdam; Wed. Luytiug Amsterd. A. Lucas, Th. O. Lambooy, Mej. E. V. Geffe, BUITENLANDSCHE BRIEVEN. Ph. De Block, Grand Rapids; H. Dijkstra, New- York; Mevr. L. E. Bosch, Marseille. Verzonden door het Hulpkantoor Bennébroék: Gildemeester, Amsterdam. BURG. STAND DEE GEM. HAARLEM BEVALLEN: 30 Mei: H. Van Niel-Meier, d. S. Van Markenatein-Noorman, z. 31 Mei E. Verwcr- Sikman, z., H. C. Oudolf-Schoo, z., J. M. M. De Jong-Stammeyer, z. E. Van Veldhnyeeu-Van der Laan, d. (levenl.) D. C. Clans-Moolevliet, d. 1 Juni: A. E. Voogel- Fiirber, d.— E. Van Koningshoven- Menlenbroek, 7.. T. Heyblok-Hagenaar, d. M. Waiter-Steenken, z. 2 Juui: J. W. Wezenbeek-Van Loenen, z. J. M. Van der Klugt-Engele, d. A. P. Boot-Kouwenberg, d. H. Bosinan-Veenendaal, d. J. Parmet-Van Koersel, z. R. Staal-Van Gelder, d. (levenloos). S. F. Van Brenkelen-Rooyers, z. (leven loos). 3 Juni: J. Handgraaf-Ruigvoern, d. en z. OVERLEDEN: 31 Mei: C. Stiphout, 10 uren. 1 Jnni; E. Benjamin, 4 md. D. H. Van der Wateren, 24 j. K. Weidt, 14 maand. 2 Jnni; G. De Klerk, 4 j. M. J. Prins-Misset, 36 j. E. J. Hoilinau, 16 j. A. Weidt, 3 j. De Hoogeerw. Heer F. P. Van de Burgt, Proost van het Metropolitaan Kapittel van Utrecht en President van bet Aartsbisschoppelijk Seminarie Rijzenburg, herdacht eergisteren zijn 40-jarig Priesterschap. Ouder de talrijke gelakwenschen, welke de hoogeerwaarde Priester dien dag mocht ontvangen, behoorde ook de felicitatie van Z. D. H. den Aartsbisschop, die den jubi laris mededeeling deed van diens benoeming tot Huispre laat van Z. H. den Paus, Het „Remtambt van Over-Betuwe" laat een stuk land, groot 12 morgen, draineeren. In het voorjaar lijdt het veel door het water, in den zomer verdort er (alles. Door draineeren hoopt men aan dien onhoudbaren toestand een einde te maken. De afdeeling Groningen der Maatschappij tot bevorde ring der pharmacie heeft voorgesteld, dat de Maatschappij op de volgende algemeene vergadering op 26 en 27 Juni te Utrecht zoude terugkomen op het te Leeuwarden ge nomen besluit, aangaande het onderzoek van het drink water in Nederland; aangezien de afdeeling op grond van de adviezen van autoriteiten op hygiënisch gebied meent, dat de moeiten en kosten aan dergelijk onderzoek ver bonden niet zullen beloond worden. Op de vergadering zal voorts, naar aanleiding der ga vallen van trichiuose in Zeeland waargenomen, een voor stel in overweging genomen worden, om het onderzoek van varkensvleesch door het geheele land verplichtend te stellen. HAABLEM, 3 Jnni. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe f a f witte f 6,40 a rogge f af,— Haver f a f gerst f 5',— bruine booneu f a fGr. erwten f a f Capucijners f af.Oliezaad fKarwijzaad f LONDEN3 Jnni. Ter veemarkt zijn aangevoerd runderen 3200, schapen en lammeren 14,000 kalveren 60, zwijnen 40. Prijzenbeste runderen 2/4 1 4/9 schapen en lnmmeren 3/6 a 6/0, kalveren 3/9 a 6/0 zwijnen 2/6 a 4/4. HOORN, 1 Jnni. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren dor granen ala volgt: heet tarwe f 6,75 a 9,— heet. rogge f a heot. gerst 4.25 a 5,heet. haver, f 2,75, a f 4,— moaterdzaad a —heet. bruine f 8,25 a 13,50 gele ƒ12,50 a 17.heet., paardeboonen t 5,50 a 6.25 heet. erwten 11,50 a 13,— heet. groene 12,—a 14, heet. grauwe 17,50 i 20,— het. witte 11,50 af 13.— heet. aardappelen ƒ16, a 18 manden appelen a allea per heet. ALKMAAR, 3 Juni. Ter veemarkt werden ver- ocht 1 koeien van 170 a—258 kalveren van f 35 a 105. 24 nuchtere dito van f 8, a 18, 15 sehapen f 30 a 35,196 varkens a 42 a 49 e. 48 magere 14 a 17. per kilo. paarden f a AMSTERDAM, 3 Juni. Ter veemarkt warea aangevoerd 636 rnnderen, van welke de prijzen waren vette 1ste qual. f 0.70. dito 2de quai. f 0.60 dito 3de qualiteit ƒ0,52 per kilo; melk-,en kaifkoeien 155 a 255, graskalv. a 69— nuchtere kalveren J 7 a 13, 75— schapen en lammeren 19 a 26 367 vette varkens 40 a 46 c.; biggen beide per kilo, ALKMAAR, 1 Juni, De aanvoer van vee, en daarvoor bestede prijzen als volgt: 18 koeien 70 a 225, 39 nuohtere kalveren/ 8 a 30, vette kalveren a283 schapen 20 a/ 30 varkena f per kilo, 104 ma gere dito /16 a 18,20 bokken 60. 125 11 paarden 80— a/ 300, 903 lammeren f 10 i 18 ROTTERDAM, 3 Jnni. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: paarden, 195 rnnderen, 197 vette en gras- kalveren, 7 nuchtere kalveren, 866 schapen of lamme ren, 439 varkens, biggen, —1 bokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren ala volgt: Runderen late qualiteit 72 e. 2de qual. 68 c., 3de qual. 66 c.; kalveren 1ste qual. 97'/» e. 2de qual. 85 a 90 e., sehapen 1ste qual. 70 c., 2de qual. 60 c., alles per kilo; varkens 1ste qual. 24 a c., 2de qual. 22 a c., 3de qual. 20 c., licht soort 20 a 19 c. per half kilo; Zeeuwsche eieren f 3.a 3.40. Overmaassche dito f 3.50 3.70 de 100 stuks. Schcpkaas per 50 kilo f 8a 9. Aangevoerd 7 partijtjes' Zoetemelksche kaas, f 17,— 23— per 50 kilo. Aanvoer 41 partijtjes. DELFT 1 Juni. Heden werden aangevoerd 101 stapels kaas, wegende te zamen 34979 kilo; prijs f 14 a 19— per 100 kilo. LEIDEN, 1 Juni. De prij* der boter was heden pei vat 1ste qual. f46.— k 54.—, 2de qual. 86.— A4.Aanvoer middelmatig en handel stag. iurf aangevoerd van 27 Mei tot 1 Juni 300C dubbele heet. 21 a 25 c. per dubbele heet. SCHIEDAM, 3 Juni. Moutwyn, per ned. vat/9,— Jenever f 14.50, Amsterd. proef f 15,75, spoeling f 0.80 dito commissie f 0,50.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 3