N I E U WE No. 1410. Vrijdag 5 Juli 1889. 14de Jaargang. Leven en laten leven. BUITEN LAN D. Beloonde Moed. H U KI. IK M ABONNEMENTSPBIJ8 Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzonderlijke Nummer*0,03 Dit blad versclijjnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. B UB EAU: St. Janstraat Haarlem. AGITE JIA NON AGITATE PBIJS DER ADVEBTENTIÉN Van 16 regel*30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekeud naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlgk Maandag-, Woensdag- en Vrij dag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KüPPERS k LAUREY. Volks-zegswijzen hebben doorgaans eene goedaardige beteekeuis. In het aanziju ge treden onder den indruk van handelingen, die goedkeuring wekten en tot navolging lokten, werden zulke uitdrukkingen ver heven tot den rang van eeu gevleugeld woord, dat in den kortst mogelpkeu vorm een behartigenswaardig voorschrift bevat. »Men moet leven en lateu leven.* Reeds dadelijk schijnt het ons toe, dat wjj hier niet hebben een van die krachtige, uit het innigst menscheljjke van het gemoed ge grepen geboden, die meu niet kan over treden zonder uoodzakeljjk zedeljjk ten gronde te gaan een dier vermaningen, met welker bekracntigiug het karakter staat of valt. Er ligt in de woorden iets gemoedelijks, dat de scherpe hoeken van een gebod wegneemt en de soms wat ruwe aangrjjpingsplaatsen der meusckelijke be trekkingen tracht te polijsten. Wjj doeldeu daar op twee, niet volko men geljjke fuuctiëo, in welke onze spreek wijze wordt gebezigd en wij gelooven, dat ieder, die nadenkt over de onderscheiden gevallen waarin hp haar hoorde gebruiken, onze opvatting kan deeleu dat, wanneer twee menschen hetzelfde zeggen, dat nog niet hetzelfde beteekent. Er is op dat puut wel een weinig begripsverwarring. Leven en lateu leven.Ieder onzer heeft zijne persoonlijke belangen, die bij tot op zekere hoogte verplicht is op den voorgrond te plaatsen. Volkomeu onwaar, onchristelijk en dus onraenschelijk is de bewering, dat de eenig mogelijke basis der samenleving, de spil rondom welke de maatschappij zich beweegt, het eigenbelang is, en dat al hetgeen wij voor anderen doen, wel beschouwd, niets anders is dan welbegrepen eigenbelang. Een gebouw, volgens de plannen van den architect Egoïsme opgetrokken, mist samenhang, eene gewone windvlaag moge het kunuen doorstaan, de eerste de beste storm doet het instorten, omdat het cement der broeder lijke liefde, tot volkomen toewijding en zelfopofferiug toe, die alleen de afzon derlijke steeuen kan bijeenhouden tot eene stevige massa er aan ontbreekt. Aan den anderen kant; indien wij ons kondeu voorstellen eene maatschappij, waarvan al de leden volstrekt niet hechten aan per soonlijke voordeelen van weikeu aard ook, maar uitsluitend de belangen van andereu tot onderwerp van huune bemoeiingen maakten, wjj zouden tevens overtuigd zijn van hare onbestaanbaarheid, terwijl er dan van geene zelfstandige outwikkeliug der personen sprake kou zijn. Alzoo de ware levenswijsheid is, de eigen belangen, natuurlijk alleeu met gepaste, geoorloofde en wettige middelen, naar be- FEU1LLETON. 15) Vervolg) Eindelijk is hij aan zijn doel. In zijn zweet badend, snuivend, over alle leden bevend, staat daar het arme, vermoeide ros. Wat bekommert hjj zich daarover! In hoofdzaak is zijn werk hem gelukt, nu moet hij er alleen nog maar aan denken, den rnwen, ouden man zjjne hande ling te verklarenof te verbergen. Nu, met zijn verwilderd uiterlijk ziet hij er wel naar uit, als had bij met een twaalftal vij - anden flink afgerekend; zoo meenden ten minste de ruiters, die hem voor het huis zagen afstijgen. Met de stoutmoedigheid,; die hem in het leven zelden ontrouw werd, vroeg bjj naar den com mandant. Men verwees hem naar de kamer, waar Lucinde was opgesloten geweest. Op den stoel, waarop de gevangene in doods angst gerust had, zat de knorrige gestalte van den oud-n krijgsman. Hij keek den haveloos gekleeden officier vragend aan, toen deze met vasten tred op hem toetrad. Rondom de tafel itonden verscheidene officieren, ook Van Zeen hooreu te behartigen en tevens van elke gelegenheid diej zich aanbiedt, gebruik maken om die vau anderen te bevorderen, en is het noodig, ter wille van de laatste, iets van de eerste te laten glippen, dan niet aarzelen. De menschen hebben jegens elkander plich ten te vervullen, maar kunnen ook rechten doen geldeu. Doen we dit altijd, onder alle omstandigheden, met ijzeren nauwgezet heid, dan wordt de wereld weldra 6ene plaats," waar het niet is uit te houden. Eeu schuldenaar betaalt niet op den bepaalden tijd, tegenspoed maakte hem de juiste vervulling zjjner verbintenis ounio- gelijk, moet de schuldeischer nu maar on middellijk een proces beginneu. Een patroon beoordeelt eens den arbeid vau een zijner ondergeschikten niet geheel naar waarde; moet de werkman hem nu onmiddellijk ver klaren voor een uitzuiger en betn als zoo danig aau de verachting prijs geven Wjj allen hebben onze tekortkomingen, die eeu nauwkeurig zelfonderzoek ons wel reeds in al haar omvang kan doen ontdekken, maar die iu het oog van andereu veelal vrij groote afmetingen aauuemeu. Weluu, juist de duidelijkheid, waarmee ze ons voor deu geest staau, die vau auderen namelijk! moet ons stemmen tot toegevendheid, moet ous weerhouden het onderste uit de kan te willeu hebbeu, moet ous beletten deu boog niet tot het uiterste punt van spanning te willen brengen, want wezen lek, dan kraakt hg. Toegevendheid, let wel jegens anderen Want niets brengt ons gemakkelijker op eeu helleud vlak, dan dat wij het zjju jegens ous zeiven. Eu juist, dat is, ge looven wg de fout vau menigeen, die voor leven eu lateu leven pleit. Vergeef uw broeder zevenmaal zeven tig maal, als bij dwaalde, maar uzelveu nooit. Reken hem zijne tekortkomingen niet te zwaar toe, doch bezie de uwe met den blik van een strengen tuchtmeeester. »Men moet leven eu laten levenzegt de luie dienstknecht, die zijue plicht ver waarloost en dit temeer doet, naarmate het toezicht zwakker is, totdat ten slotte de bom barst en hij met schande aan den dgk wordt gezet. Hetzelfde zegt de man, aau wieu het toezicht is toevertrouwd; men moet de menschen niet al te scherp op de vingers zien, want dan wordeu zij wrevelig of zij gaan er eene studie vau makeu u een rad voor de oogeu te draaien; eindelijk echter is de boel iu de war eu de man van de controle grijpt naar het waschbekken van Pilatus. Leven eu laten leven is vaak het motto dergenen, die van hunne hooge positie misbruik makeu om degenen te beguustigen, van wie met eeni- gen grond tastbare blgken van dankbaar heid worden verwacht. met zijn verhouden voet. Aller oogen waren verbaasd en met iDgespaunen verwachting op don Pedro gericht. Wat is er voorgevallen? vroeg Dupain met toornige stem. Del Fatio lachte luid. Eenige schoten in het kreupelhout hebben ons opgeschrikt; ik zond mijne manschappen naar de paarden terug en En de veroordeelde? Die zaak is afgedaan; ik deed wat mijn plicht mij gebood! antwoordde de ondervraagde, terwijl hij zich trotsch oprichtte. Dupain scheen met deze, wel wat onduidelijke verzekering zich tevreden te stellen. Ik zou mij echter eene dergelijke zending niet gaarne ten tweede male zien opdragen, voer Del Patio voort, bemoedigd door het door hem zelf niet verwachte goed gevolg; de jonge dame behoorde ongetwijfeld tot eene deftige Mexi- caansche familie. In plaats van te antwoorden, haalde Dupain de schouders op en trommelde ongeduldig met de vingers op de houten tafel. Een uitroep van Van Zeen deed hem omkij ken. Deze had intusschen een boekje bekeken, dat Lucinde in de kamer had achtergelaten. Op het eerste blad stond: //Aan Lucinde Laredo." Van Zeen vergeleek deu naam met dien op het De Frauseheu kennen het spreekwoord eveu goed als wij. »Ik faut que tout le monde vive«, zeggen zij. Weluu vau de meesterlijke wijze, waarop zjj het iu toe passing brachten en waarschijnlijk nog brengen, leveren de tegenwoordige gebeur tenissen zeer droevige staaltjes. Eiken dag wordt eeu tipje opgelicht vau deu sluier, die de afschuwelijkste diugeu voor het oog verborgen hield eu elke nieuwe ont hulling doet ons sidderen voor een volk, welks Regeering, welks overheden, welks rechterlijke macht zoo diep zgn gezonken in de modder, door eene breede reeks van eerlooze haudelingen opgestapeld. Laat ons, ieder in zijn kring, deze din gen ter harte nemen. Kleine overtredingen van de wetten der eer zijn als scbimmel- plauteu, zij hechten zich aau het maat schappelijk lichaam, zrj vermenigvuldigen zich met onberekenbare snelheid, zij groeieu aan tot afzichtelijke vlekken. Toegevend heid past ous, ja, voor den zondaar, als hg zijne verkeerdheid inziet, maar geens zins voor het kwaad zelf. Den zieke moeteu wij verplegen, maar de besmetting der ziekten bestrijden met alle ous tea dienste staande middelen. En voor ons zelveu is de strengste controle niet stipt genoeg. Wee hem, die het kwade goed durft noe- meu of het tracht biuuen te smokkelen onder de valsche vlag met het valsche opschrift: »Men moet leven eu laten leven. Men verzekert te Berlijn dat er gedach- tenwis8eling gaande is tusschen Euge- laud, Frankrijk, Portugal, België, Italië, Duitsehlaud eu deu Congo-Staat over het beleggen eeuer Afrikaansche coufereutie voor het regeleu vau verschillende vraag stukken, iu verband siaaude met de in deeling der grenzen vau de Europeesche nederzettingen iu Afrika. Uit de kringeu der socialisten te Berlijn wordt openbaar gemaakt, dat op het soci alisten-congres te Parijs, Duitschland door 50, Eugeland door 10, Zwitser!aud door 10, Oostenrijk door 6, Nederland door 3, Zweden door 3, eu Noorwegen door 1 af gevaardigde vertegenwoordigd zullen ziju. Ook uit Spauje, Polen, Rusland, Grieken land, en Denemarken zulleu afgevaardig den komen. Met de Franscbe gedelegeerden mede, worden er ongeveer 250 a 300 deel- derners aau het congres verwacht. Na een proces voor gezworenen, dat twee dagen geduurd heeft, tegen de hoofd leiders der onlusten onder de mijnwerkers der mijn Schleswig, zijn Bernhardt Traut- rnaun tot 5, Pfahl eu Scriwied tot 41/3, Otto Trautmann en Wowiers tot 4 jaren tuchthuis; Doringhoff tot 3, Generotzky eu Schnattmeyer tot 1l/2, en Kristenbreck protocol, dat voor Dupain op tafel lag. De spion schijnt onder een valschen naam naar de andere wereld verhuisd te zijnl ver oorloofde zich de altijd dienstvaardige sergeant zeer onderdanig op te merken. Met deze woorden reikte hij zijn hoogen beschermer de papieren over. Lucinde Laredo Laredo I las Dupain, zich met de hand over het voorhoofd strijkende, als om zijne gedachten te verzamelen, dat is de rijke grondbezitter in Potosië, de Laredo? riep don Pedro plotseling uit. Ja ja, dat is de naam; kent gij hem ook? Zij was mijne aanstaande bruid! stotterde de jonge officier met bevende stem. Eene be weging van aandoening liep door de rij der kameraden; zelfs Van Zeen kon niet nalaten, hem met open mond aan te staren. Dupain was reeds bij het lezen van den naam nadenkend geworden; de onverwachte, verdere afloop van het drama scheen hem steeds onaan genamer. Zijne oogen gingen van den eene naar den andere; aller gelaat drukte verbazing en me delijden met den ongelukkigen kameraad uit. Hij schudde herhaalde malen onwillig het hoofd en prevelde onverslaanbare klanken. Eindelijk begon hij: Daar is nu niets meer aan te veranderen; wat gebeurd is, is gebeurd. Wat doen die vrou- tot 21/4 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Iu het officiëele Wurtembergsche blad wordt van wege het opperbestuur van het leger het courantenbericht betreffende het voorval met de Russische officiereu als vol komeu onwaar beschreven. Het voorval heeft niet plaats gehad: het gedrag der Russische officiereu is steeds voornaam, maar tevens kameraadschappelijk geweest. Tijdingen te Liverpool aangebracht, bevestigen het reeds vroeger medegedeelde omtrent den ontredderden toestand van Stauley's expeditie. Stanley zelf ging in lompen eu ongeschoeid, en zijn haar was sueeuwwit geworden, terwijl er van zgne 600 manschappen slechts 200 de doorge stane ontberingen eu vermoeienissen hadden overleefd. Hij had zich bjj Etnin Pasha aaugesloten, die met 9000 man en eene groote massa ivoor naar de oostkust reisde. Iu den loop der beraadslaging over eene motie betreffende den Simplou, beeft de Minister van openbare werken in de Itali- aansche Kamer verklaard dat de Italiaan- sche Afgevaardigden ter conferentie te Bern in opdracht hebben, het technische ont werp voor het doorboren van den Simplon, aangenomen in de conferentie te Lausanne, te verwerpen. Bij de beraadslagingen over de bui tengewone begrooting, gehouden door de commissie uit de Hougaarsche Delegatie, is gebleken dat 13 legerkorpsen in 1890 gewapend zulleu zijn met repeteergeweren. Yolgens officiëele berichten zgn de on lusten te Novibazar volkomen onderdrukt. Men herinnert zich, dat telegrammen uit Constantinopel formeel het besfaau der bedoelde onlusten hebben ontkend. Zoowel de Russische als de Oosten- rijksche Regeering heeft voorloopig gewei gerd, machtigiug te verleeuen tot het aan- nernea der groote schenkingen van den bekenden spoculaut, Baron Hirscb, die vijf tig millioeu frank voor de oprichting van joodsche scholen in Rusland en twaalf millioen voor hetzelfde doel in Galicië beschikbaar wilde stellen. De weigering is gegrond op de bizondere voorwaarden, door Hirsch aan zijne schenking verhouden. De jood Hirsch heeft zijn reusachtig vermo gen, verdiendmet.... specuiatiëu in Fraukriik! Bij slot van rekening zal dus het katholieke Fraukrgk de joodsche scho len bekostigen. De duma (gemeentelijk bestuur) van St. Petersburg heeft in zijne laatste gewone zitting voor de zomervaeantie,den 16/28 Juni gehouden, omtrent den handel in margarine eene verordening vastgesteld, bepalende: 1. Ouder den naam margarine* wordt verstaan elk kunstmatig mengsel, onver schillig van welke qualiteit, waarin vet wordt aangetroffen, hetwelk niet uit melk is getrokken. wen zicli ook te bemoeien met zake waarmede zij niet te maken hebben! Luitenant Del Patio! ging hij voort, opstaande en den toegesprokene naderend, trek u de zaak niet te veel aan; gij hebt als een braaf soldaat uw plicht gedaan. Eigenlijk had de Mexicaan volstrekt geen oorzaak om wanhopend te zijn; dit was dan ook niet de reden, waarom hij zoo stil en ver plet daar stond; maar daar hij het niet won- schelijk oordeelde, zijne werkelijke gedachten tej verraden, liet hij de mannen in hunne mee ning en schudde op alle troostwoorden slechts het hoofd. Ik moet tevreden zijn, als ge zegt, dat ik mijn plicht gedaan heb, sprak hij eindelijk, en als een droomende ging hij den tuin in. Onder de veranda zat don Pedro's neger een paar revolvers te poetsen. Toen zijn meester voorbij kwam,sprak hij zacht: Senjor tevreden is met zwarten Matteo? Knal, groote knal, en soldaten loopen weg, alle maal, voor dommen neger! Don Pedro ging het nabijzijade bomhje in en zocht zich eene koele plaats uit bij eene heldere bron. Mot gevouwen handen tegen het achterhoofd gedrukt, keek hij droomerig naar het frissche water, terwijl alle gebeurtenissen van de laatste uren hem door het brein gingen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1