BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. 2. Margarine raag onder geen anderen naam worden verkocht. 3. De verkoopplaatsen van margarine moeten duidelijk zichtbare uithangbordeu hebben, met het opschrift in witte letters op rooden grond: Verkoop van marga rine De vaten, bussen of potjes, waarin margarine verkocht wordt, moeten evenals de papieren, doozen of manden, waarin de koopwaar verzonden wordt, met duidelijk zichtbare, rood geschilderde letters den naam: »margarine« bevatten. 4. De verkoop van margarine is ten strengste verboden in magazijnen in win kels, waarin natuurboter wordt verkocht. Naar aanleiding van de zalving van den jongen Servischen Koniag, zegt het Journal de St. Petersbourg dat Rusland een te levendig belang stelt in het lot van Servië, om niet van harte geluk en voor spoed toe te wenschen aan de Regeering van den jongen Koning. Hierin vereenigen zich Ruslands gevoelens met de gevoelens, welke de harten vervullen van alle trouwe onderdanen des Konings. De tijdingen van Delagoa luiden ge ruststellend. Een maatregel van geweld heeft er niet plaats gehad. De beambten der spoorwegmaatschappij hebben den weg aan de Portugeesche autoriteiten overge geven. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een voor stel van wet van den Heer Bahlmann, ter voor ziening in den kwijnenden toestand van som mige takken van landbouw, luidende: Art. 1. Van de hieronder genoemde goederen worden bij invoer de daarbij vermelde rechten geheven Artikelen Maatstaf. Kechten Tarwe100 K.G. f 1.20 Kogge0.60 Gersto 60 Boekweit0.30 Haver0.30 Maïs0.30 Spelt, gepeld. 0.60 ongepeld n 0.30 Gepelde of gebroken graan, grutten enz., niet afzon derlijk belast 0.60 Brood, beschuit en meel van graan2 40 Boonen en wikken0.30 Erwten0.60 Stijfsel van alle soorten. n 4.00 Gist„20.00 Mout 1.07 Art. 2. Op den uitvoer van uit buitenlandsck graan vervaardigde fabrifcaten zullen vergoedin gen voor inkomend recht worden toegekend te weten: voor binnenlandsch gedistilleerd uit graan per 100 liter gedistilleerd van 50 percent f 1. 50: voor meel, brood en beschuit, gerekend dat 75 kiliogram vertegenwoordigd worden door 100 kilogram tarwe of rogge; voor stijfsel, gerekend dat 50 kilogram ver tegenwoordigd worden door 100 kilogram tarwe of maïs. Art. 3. Aan fabrikanten van in art. 2 opge noemde goederen, bestemd voor den buitenland- schen handel, welke granen als grondstoffen bezigen, zal boven en behalve denzelver bevoegd heid tot het genot van entrepot, een crediet voor de rechten van drie maanden na den in slag van elke partij verleend kunnen worden, onder behoorlijke borgstelling. Het bedrag der vergoedingen voor uitvoer zal hierop, en wel door afschrijving op den eerst vervallenden termijn, worden gekort, en het res- teerende ten vervaldage in contant geld moeten aangezuiverd worden. De verdere bepalingen omtrent de wijze waarop deze vergoedingen worden toegekend, worden door Ons bij algemeenen maatregel van bestuur vastgesteld. Art. 4. Het invoerrecht der gedistilleerde en alle daaronder begrepen vloeistoffen, bepaald bij art. 9 der wet van 1 Mei 1863 (Staatsblad no. 47), wordt verhoogd van f3,50 tot f7. Art. 5. De woorden, //drie en een halve cent//, voorkomende in litera b, eerste en tweede lid, van art. 2 der wet van 25 Juli 1871, houdende bepalingen omtrent den accijns op bier en azijn (Staatsblad) no 92), worden veranderd in //twee en driekwart cent". Art. 6. Deze wet treedt in werking op een nader door Ons te bepalen dag. Aan gegageerde militairen van het leger in Nederlaudseh-Indië, de hoedanigheid van Nederlander niet bezittende, die in het genot van soldij zijn of worden gesteld omdat zij na terugkeer uit Indië in hun vaderland dienst plichtig bevonden krachtens de wetten des lands, onder de wapenen geroepen werden of worden, kan door den Minister van Koloniën, met afwjjking van het Indisch militair pensi oenreglement en het gagementsreglement, worden vergund het gagement alsnog te genieten, met dien verstande evenwel dat het gagement niet wordt uitgekeerd over den tijd gedurende welken soldij is of wordt genoten. In de gisteren gehouden zitting van de Provinciale Staten van Noord-Holland zijn, telkens bij eerste stemming, opnieuw tot leden van Gedeputeerde Staten benoemd de aftredende leden, de Heeren Mr. A. Rendorp, Mr. W. Baron Roëll, P. B. J. Ferf, A. Van Stralen, Mr. JI.. De Ledo Laguna. Tot buitengewoon lid van Ged. Staten is ge kozen de Heer Mr. J. F. T. Van Valkenburg. De herkozen en nieuw gekozen leden werden toegelaten en beëedigd, behalve de Heer P. Lede- boer, gekozen voor Nieuwer-Amstel. Met 42 tegen 21 stemmen werd aangenomen eene con clusie van de commissie, om genoemden Heer niet toe te laten. De vergadering heeft dus ge volg gegeven aan het protest, 15 Mei bij de opening van de bussen in Nieuwer-Amstel en geoordeeld, dat de 71 stemmen op J. Fan Zij- verden uitgebracht, hadden moeten zijn gevoegd bij de 556 stemmen, welken zich hadden ver- eenigd op J. Van Zijverden, wethouder te Aals meer. In Nieuwer-Amstel zal dus eene nieuwe ver kiezing moeten geschieden. OVER VEEN, 3 Juli. Door het vonken schie ten uit de locomotief De Leeuwerik, dienstdoende op de HaarlemZandvoortsche lijn, geraakte een rietkoop van den Heer B. in brand en werd ge heel vernietigd. Het is te hopen dat de directie der Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij die machine zal laten voorzien van een vonk-opvan- ger, ten einde verdere onheilen te voorkomen. Uit Noord w ij k aan Zee wordt van 1 Juli gemeld Heden is vórr het strand alhier eene stoom boot bij het uitbrengen der ankers plotseling in de diepte gezonken. Een paar personen liepen daarbij gevaar te verdrinken, toea een moedige jongen zich te paard in zee begaf en zwemmende het tweetal bereikte, zoodat de drenkelingen, zich vasthou dende aan den staart van het paard, behouden het straud bereikten. De naam van den moedigen jongen isJan Van Kan, 18 jaar oud, van beroep smid. Men zegt, dat de Hertog van Port land voornemens is met het geld, door zijne paarden op de wedrennen gewonnen, liefdadige instellingen voor armen te slichten, onder be scherming von de jonge Hertogin. De vereeniging Blindenzorg" (het Journal de St. Petersbourg noemt haar la curatelle des aveugles), onder bescherming der Keizerin, heeft haar jaarverslag over 1888 open baar gemaakt, waaruit onder meer het volgende blijkt omtrent de verzorging der blinden in Rus land. Scholen voor blinden heeft zij gesticht te St. Petersburg, Kiew, Reval, Kazan, Kostroma, Charkow, Woronetz, Odessa, Oufa en een ge sticht te Kamenetz-Podolsk. In het afgeloopen jaar wareu er in deze scholen 200 blinde kin deren en 10 volvvasseneu in het gesticht te Ka menetz-Podolsk. Bovendien heeft de vereeniging subsidiën gegeven voor de kostelooze verpleging van 2 blinden in de oogheelkundige kliniek te ('harkow, en voor de kostelooze plaatsing van 5 volwassen blinden in eene stichting ven weldadig heid. Volgens een onderzoek, in het begin tan het jaar ingesteld, waren er in het geheele rijk 189,909 blinden, nl. 94,079 mannen en 95,830 vrouwen. De 50 gouvernementen van Europeesch Rus land telden te zamen 173,782, Polen 5353 en Kaukasië 10,774 blinden; of op 10,000 inwoners in Europeesch Rusland 21, in Polen 7 en in Kaukasië 20 blinden. Deze cijfers zijn bedroevend hoog, zegt het verslag, a's men ze vergelijkt met andere landen Engeland heeft 8.8, Denemarken 7, Noorwegen 13.6, Zweden 8.1, Oostenrijk 9.1, HoDgarije 13.2, Zwitserland 7.6, Belgie 5,8, Erankrijk 7.7, Spanje 14.8 en Italië 7.6 blinden op 10,000 inwoners. Alleen Portugal komt tot een hooger cijfer, nl. 21.9. De meeste blinden komen in Rusland voor onder de plattelandsbewoners: 86 pet. onder de boeren. Opmerkelijk is het dat, hoe meer men naar het noordoosten gaat, het aantal blinden toeneemt, terwijl in het zuidwesten zeer weinig blinden voorkomen. Uit Benevent werd Zaterdag een akelig militair drama afgespeeld. Het zevende bersaglieri-regiment hield een oefeningsmarseh toen de soldaat Borrelli plotseling het gelid ver liet, zich achter een boom posteerde en een salvo tegen het regiment opende. Eer men hem meesier kon worden doorschoot hij den Majoor Varino, en wondde hij achtereenvolgens een kapitein, een korporaal, drie soldaten, een burger, eene vrouw en twee kinderen. In het geheel loste hij 42 schoten, voordat hij zelf ter neder werd ge schoten. Het voorval baarde niet minder opzien, dan een dergelijk dat een paar jaar geleden te Napels voorviel, waar een onderofficier plotseling waan zinnig werd en op dezelfde wijze huis hield. Het quartier der Halles te Par ij s is in rep en roer. Een bekende koopvrouw in manden, de weduwe Lorillan, geboren Cécile Crapole, die er goed in zst, is sedert een paar dagen verdwenen. Haar winkelbediende wordt verdacht haar vermoord te hebben en daarna het lijk te hebben verborgen. Te Londen zijn weder twee moor den en een moordaanslag gepleegd, de laatste op eene vrouw. De kerel, die de ongelukkige aan greep en haar met een mes eene wonde toebracht, werd door de menigte gegrepen en aan de politie overgeleverd. Hij bleek James Crickman te hee- ten en aeht-en-twintig jaar oud te zijn. Naar het gerucht wil, zou men iu hem Jack the Ripper hebben gevat. Twaalf schilder ij en, uitmakende de collectie-d'Oultremont, zjjn in het Hotel ürouot te Parijs verkocht voor 220,800 franks. De verkooping duurde ternauwernood twintig minuten. Dezer dagen is melding gemaakt van een achttal broeders en zusters iu Ftieslaud, waarvan do jongste thans 28 jaar is. Dit geval is niet zonder voorbeeld. De familie Vis te Wad dingsveen bestaat mede uit acht zusters en broe ders, waarvan de jongste thans 59 jaar telt en de oudste 76 jaar, en ook allen nog in leven zijn. Als een andere bizonderheid dient, dat van de zusters de tweede dit jaar haar gouden hu welijksfeest hoopt te vieren. Een langen naam draagt een 14- jarig Prinsesje van Hawai, dat op reis is en thans te New-York vertoeft. Zij heetVictoria Kawekin Kaiulani Lunalilo Kalnniuinahilapalsda. Voor het gemak echter reist zij onder den naam Miss Elighorn. Op de z u i d-o oslelijke kust van Ieiland zijn de Britsche autoriteiten op den uit kijk naar een Hollandschen logger, een drijven- den drankwinkel. Ji. Maandag legde de letsche politie te Goleen de hand op eene hoeveelheid tabak, welke waarschijnlijk van dit scheepje af komstig was. Men vermoedt, dat de overeenkomst betreffen de deze coopers of drijvende draukwir.kels tus- schen de verschillende Noord-Europeesche zee varende mogendheden tengevolge heeft gehad, dat deze schepen niet meer in de Noordzee hun ver- derfolijken handel drijven kunnen, en dat zij daarom thans op de lersche kusten hun slag trachten te slaan. Ingevolge de uitspraak der „Groote Jury" te Chicago worden nu zeven personen ver volgd wegens medeplichtigheid aan den moord op Dr. Croniu. De phonograaf ia nu ook iu dienst van de diplomatie getreden. Dezer dagen werd Edison's woordenbewaarder voor het eerst ge bruikt voor eene diplomatische correspondentie. De Heer Catalani, Italiaansche zaakgelastigde te LondeD, sprak eenige geheime mededeelingen, voor den Minister Crispi bestemd, in een pho nograaf en zond Ridder Copello naar Rome, om den cylinder met het phonogram over te bren gen. De Heer P. Stikkel, secretaris der gemeente Texel, heeft bij de voltrekking van het 1200ste huwelijk, hetwelk door hem ingeschreven werd, aan het 1200ste paar, dat in den echt werd verbonden, een fraai geschenk vereerd. Te Londen werd in eene vergade- ring der commissie, welke zich het brengen van hnlde aan de nagedachtenis van Pater Damien ten doel heeft gesteld, besloten eene som van minstens 500 te besteden tot het oprichten van een standbeeld voor den edelen menschen- vriend. Voorts zal er een fonds worden aangelegd ter bekostiging van een hernieuwd wetenschappe lijk onderzoek naar den aard der melaatschheid in Europa, Iudië, China en elders. Minstens drie deskundigen zullen zich, met medewerking van de Indische R geering, aan deze taak wij den, teneinde zoo mogelijk een middel tegen die schrikkelijke krankheid te ontdekken. De Heer De G. ,wien gisteren op het spoorweg-station te Arnhem de beide beenen werden afgereden, is reeds des namiddags over leden. Met het stoomschip Juno der Kon. Ntd. Stoomboot-maatschappij it te Amsterdam aangekomen de matroos 3de kl. H. J. Sikkens, een der beide schepelingen, die te Gibraltar zijn weggeloopen van Zr. Ma. stoomschip Atjeh, toen dat schip 31 Mei jl. zeilklaar was. Hij werd te Amsterdam aan de bevoegde marine- autoriteiten overgegeven en zal nu voor den krijgsraad worden gebracht. Onder leiding van den lenluit. jhr. J. T. Van Spengler worden to 'a-Hage tot militair wielrijder opgeleid, de Heeren Van Ra den uit Rotterdam en Wilbrenninck en Clant Van der Mijll uit 's-Hage. De stoomboo t-m aatschappij La Veloce te Genua heeft ia overleg met Mgr. Scalabrini, Bisschop van Piacenza, den kerkdienst aan boord van hare stoombooten hersteld, die naar Amerika vertrekken. Voortaan zullen daar toe aangewezen Missionarissen op elke reis de landverhuizers naar de Argentijnsche Republiek vergezellen. Te Renkum vertrokken onlangs, verlokt door prachtige aanbiediugen, eenige ar beiders naar Duitschlnnd, om op de steen fabrieken werkzaam te zijn, doch na acht dagen waren reeds allen terug daar zij in hunne ver wachtingen bitter waren teleurgesteld. Ook van anderen, die in het begin der campagne daar heen waren vertrokken, zijn reeds velen terug gekeerd. Wegens verbreking van trouw belofte wordt menigeen in Engeland tot dikwijls vrij aanzienlijke schadeloostelling veroordeeld. Menigmaal is echter, gelijk men weet, bij die aanklachten of bij bedreiging met zulke aanklach ten min of meer oplichterij ia het spel. In hooge mate was dat het geval met twee personen, die dan ook verleden Woensdag door den rechter te Londen zijn veroordeeld. Zij hadden een geheel onschuldig man door allerlei lastertaal en door bedreiging met eene aanklacht geld willen af persen. Hij was echter verstandig genoeg om tot een advocaat zijne toevlucht te nemen. De oplichters zijn tot v\jf jaar eu anderhalf jaar dwangarbeid veroordeeld. Hot Gerechtshof der Seine heeft drie doodvonnissen geveld. Allorto, Sellier en Mercant, schuldig aan «de misdaad van Aeteuil" (het vermoorden van Jozef Bourdon) zijn tot da guillotiue veroordeeld. Hun medeplichtige Catelaiu werd varoordeeld tol 20 jaren dwang arbeid. De openbare meening eischt dringend tenuit voerlegging van het vonnis, wegena de gevoel loosheid, waarvan de schurken tijdens het proces blijk gaven. In den loop van dit jaar tal door de leden van da Amateur-Photographen-Vereeniging te Amsterdam een onderlinge wedstrijd gehouden worden van landschappen en instantanées. Te Cardiff (W ales) heeft een werk- slaking van het tramwegpersoneel aanleiding ge geven tot ernstige ongeregeldheden. Trams met plaatsvervangende koetsiers en conducteurs wer den aangevallen door de werkstakers, die de glasruiten stuk sloegen en de passagiert met steenen wierpen. Verscheidene personen werden in hechtenis genomen. Een handelsreiziger te Elberfeld heeft bij het openmaken van eene flasch mineraal water de kurk, die daarvan afvloog, in bet rechteroog gekregen. Het netvlies is daardoor ge heel verscheurd eu de ongelukkige is voor al tijd aan dat oog blind. De bakkers te Toulon hebben nu hunne werkstaking gestaakt en den arbeid hervat. Maar thans zijn de bakkersgezellen van Marseille aan het werkstaken gegaan. Ook hier wordt door hulp van militaire bakkers in de behoefte aan brood voorzien. Gedempte saluutschoten. Admi- raal Lethbridge, de gezagvoerder der drie pant- serachepeD, welke den Shah van Perzië bij zijn intocht in Engeland, op de Theems hebben be groeten, heeft, naar men verneemt, zonderlinge instructies ontvangen. Bij zijn laatste bezoek aan Engeland heeft niet» zoozeer den Perzischen al- leenheerscher buiten zich zeiven gebracht, dan de feestelijke kanon-salvo's der Britsche oorlogssche pen. Gelijk hij in zijn dagboek meedeelt, geloofde Lij, dat men een strik had gespannen en het trouwelooze Albion hem en zijn gevolg in de lucht wilde doen vliegen. Admiraal Lethbridge heeft daarom het bevel gekregen, de saluutscho ten op aanmerkelijken afstand te doen afvuren, en met zjjue kanonnen niet te veel leven te ma kes, opdat de zenuwen van den aan zulke be groeting niet gewonen potentaat, niet zouden ljjden. Tegen den burgervader van O lde- broek, bekend door zijn rijwielen- en wielrijders- haat is door de Zwolache rechtbank f 300 boete eubs. 2 maanden gevangenisstraf geëischt. De man had den timmerman Hendrikus Jonder betiteld met de namen „smeerlap en dief" in tegenwoor digheid zijner klerken, die als getuigen a, charge moeeten optreden. De Sbah van Perzië heeft te Ki- sel, waar hij afscheid nam van zijn Duitsch ge leide, acht duizend Mark gegeven voor de ge zamenlijke hofbedienden. Koning Humbert van Italië was vrijgeviger geweest; hij had 20.000 Mark voor de bedienden achtergelaten. Niemand zal door het Berlijnsche hofpersoneel echter beter in aandenken worden gehouden dau Alexander II, de vader van den tegenwoordigeu Keizer van Rusland, die bij zij n bezoek aan Berljjn dertig tot veertigduizend Mark heeft weggeschonken. De commies 'der posterijen V. D., werkzaam aan het kantoor te Helder, is ter zake van misbruik van vertrouwen in zijne be trekking geschorst. De Angelus van Millet, op devei- liDg-Sacretan, te Parijs voor fr. 553,000 het ei gendom van Erankrijk geworden, heeft indertijd den schilder zelf heel wat minder opgebracht. Jean Francois Millet, die in 1875 in vrij be krompen omstandigheden overleed, ontving voor zijn knnstwerk niet meer dan fr. 1200. Hat werd daarvoor op de tentoonstelling te Brussel gekocht door den Heer Praet, die het later aan Wilson overdeed. Op de verkooping van Wilson in 1881 werd het door den Heer Sccretan ge kocht voor fr. 160.000, en nu bracht het ruim het drievoudige op. Er wordt weder een lersche Ame- rikaan van beteekeuis vermist, nl. Dr. John Melnery, te New-York. Men heeft reden om te vermoeden, dat hij, evenals Dr, CrociD, een slachtoffer der wraak van het genootschap de Glan-na-Guel is geworden. Op deu Eiffeltoren kan men zich voor 1 fr. laten bekronen. Op het eerste plat wordt een bronzen, op bet tweede oen nikkelen en op het hoogste plat eeD vergulde gedenkpeu- niog verkocht, waarop de Eiffeltoren is afgebeeld. Op de keerzijde is een opschrift: „Herinnering aan mijne bestijging naar bet plat van den Eiffeltoren, 1889.Er is eene plaats opgelaten waar de kooper zijn naam kan doen graveeren, nadat hij het roemrijke feit der opstijging heeft volbracht. In de gevangenis te Ruhrort schijnt het fiieel toe te gaan. Da bewoners der naburige straten hebben besloten, eene klacht in te dienen bij het gemeentebestuur wegens het rumoer, het schreeuwen en zingen, waarmede de gevangenen hen tot laat in den nacht plagen. Een onbekende, uiterlijk fatsoen- lijk van voorkomen, meldde zich dezer dagen bij de succursale van de Franache Bank te Limoges aan, zich noemende Salladroure, zoon van den grootea manufacturier, met een wissel van 26.000 franks. Da directeur gaf, na een lang durig en nauwkeurig onderzoek, bevel tot stor ting. De mijnheer atreek het geld doodbedaard op en vertrok. Kort daarna werd vernomen, dat men het slachtoffer van oplichterij was geworden. Een paar dagen later kwam de kerel terug, dit maal met eene vordering van 20,000 franka, maar de politie was nu op hare hoede. Men vond bjj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2