marktberichten" BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten Voorzorgen bij Onweder. "Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Land- en Tuinbouw. Rechtszaken. den oplichter niet meer den ongeveer S500 franke. Ter zake van ernstige beleed i- ging van Z. M. den Koning, is door de politie te Veeneadaal prooes-verbaal opgemaakt tegen den aldaar vertoevenden W. S, Boers, een socia list, afkomstig uit Tiel. Toen de man uit zijne voorloopige hechtenis was ontslagen, dreef hem eeue massa volk onder het zingen van anti-socialistische liederen het dorp uit. Drie ingezetenen van Haulerwijk hebben oen der onderwijzers aangeklaagd, wegens overtreding van art. 35 der wet op het lager onderwijs. Uit een daarop ingesteld onderzoek is gebleken, dat bedoelde onderwijzer gelij kertijd de beroepen uitoefent van verveuer, boer, varkenskoopman, voorzanger, deurwaarder, en colporteur. De nestor der praktiseerebde ge- neesheeren in ons land is Dr. B. Vroom te Nieuwe-Pekela, die 17 Juni 1821 te Groningen promoveerde en sedert dien tijd tot op htden met zeldzame toewijding de praktijk, ook de ar menpraktijk, aldaar uitoefende. Hij is 91 jaar oud en nog krachtig van geest. Op de begraafplaats Vèdensky te Moskou zal in den loop d Zsr maand een gedenkteeken plechtig worden onthuld, hetwelk geplaatst is op het gemeenschappelijk graf der soldaten van het Fransche leger, die aldaar in de gerechten van 1812 zijn gevallen. Van Maandag op Dinsda g-n acht is viij plotseling te Denderleeuw overledeu Z. D. H. de Bisschop van Genl, Mgr. Lamtmcht, die in zjju diocees reisde ter toediening van tut H. Vormsel. Na den kerkelijken dienst op Maandag moest de Bisschop, die een nierlijden had, zich terstond te bed begeven, en 's nachts te 2 uur werdeu hem de Genademiddelen der H. Kerk toegediend, waarna bij spoedig den geest gaf. Mgr. Lambrecht was 26 Januari 1818 te Welden bij Oudenaerde geboren, en was dus eerst 41 jaar oud. Juist éeu jaar geleden, 2 Juli 1888, werd hij plechtig als Bisschop te Geut gehuldigd. Zijn vele slachtoffers of naaste familiebetrekkingen van slachtoffers der spoor wegramp van Groenendael op 3 Februari jl. met den Staat tot een vergelijk gekomen omtrent de uit te keeren schadevergoeding, andereu daaren tegen hebben gemeend hooger eiscbeu te moeten stellen, dau van staatswege werden ingewilligd, eu hebben daarom de zaak voor den rechter ge bracht. Zoo zekere Klepper, bakker te Brussel, die bij de ramp vrouw en Vind heeft verloreu. Zijn eisch, strekkende tot eene schadevergoeding van 100,000 fr., was de eerste waaromtrent 's rechters beslissing wordt ingeroepen. Da Brus- aelsche rechtbank heeft de verantwoordelijkheid van den Staat uitgesproken, den eisch echter over dreven verklaard en den eisoher 40,000 fr. scha devergoeding toegekend. De o n t v a n g s t e n d e r S a e z kanaal Mjj. hebben gedurende de maand Juni jl. fr. 6,480,000 beioopen, tegen fr. 4,940,000 in de zelfde maand van 1888, dus fr. 540,000 meer. Van 1 Jan.30 Juni 1889 is de ontvangst fr. 35,430,000 geweest, of fr. 1,890,000 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1888. Wat moet men doen om bij onweder niet ge troffen te worden? Dit ia zeker eeue vraag, waarvan het antwoord velen welkom zal zijn, vooral nu wij weer in het seizoen leven, waarin de meeste onweders los barsten. Laat ons, om de zaak ordelijk te beschouwen, eerst nagaan wat het veiligste is binnenshuis, en daarna wat men doen moet als men bij onweder bniten is. Vooreerst is bet geheel nutteloos de ramen en deuren te sluiten; dit kan alleen goed zijn om den slagregen builen te houden, doch gevaar levert het openstaan der ramen volstrekt niet. Metr gevear brengt een rookend vuur aan; wan neer ee e Jikke kolom rook zich boven den schoor steen verheft, dan ie het mogelijk, dat deze den bliksem naar binnen leidt eu daarom doet men verstandig, bij zeer hevig onweder het vuur uit te dooven; geeft het niet veel rook af, dan is die voorzorg onnoodig. Men vermijde verder eene al te groote verteniging van meneehen in een klein veitrek, omdat door de uitwasemingen van vele personen de lucht meer geleidend wordt gemaakt, zoodat de bliksem bij eventueel inslaan gemak kelijker van het eene voorwerp op het andere en dus ook op personen kan overspringen, ter wijl het gevaar nog vermeerdert, als de kamer daarenboven met rook gevuld is. De onveiligste plaats in een vertrek is in de nabijheid van den schoorsteen. Daar deze ge woonlijk het hoogste punt van het huis uit maakt en dasrbij soms voorzien is van een windwijzer, die het gevaar voor inslaan nog vergroot, zal deze gewoonlijk eerst getroffen worde:de bliksem daalt dan langs het roet naar beneden en slaat in het vertrsk over op de voorwerpen welke bij het eerst ontmoet, in dien het goede geleiders zijn, en hieronder komen, ongelukkig genoeg, ook onze lichamen. Het liefst treft hy metalen voorwerpen en daarom wachte men zich by ijzeren of koperen gereedschappen te gaan staan, die zich in het vertrek bevinden; daardoor zou het kunnen gebeureo, dat hij bij den overslag naar die voorwerpen door ons heen ging, wat allicht den dood of verlamming tenge volge zou hebben; dit gevaar bestaat evenwel niet als wy door metalen voorwerpen geheel omringd zya; zoo zon men zich bijvoordeeld knnnen be veiligen door zich geheel in eene metalen wapen rusting te steken; omdat dit eeue betere geleiding aanbiedt dan ods lichaam, zou debliksem daarover tjjn weg vervolgen zonder ons te deren. Eveneens is het niet gevaarlijk in een ijzeren ledikant, omdat de bliksem bij het treffen ook daarlangs zou glijden zonder den slaper te raken. Bange men- schen kruipen dikwyls van angst in de kleer kast, en zij hebben het nog zoo heel slecht niet voor; zij zijn daar beter beveiligd dan in den kelder, waar anderen soms heenvluchten. Hoe meer men in zulke kasten omringd is door wol len of lakeneehe klaederen, des te minder heeft men gevaar te duchten; daarom is men ook veilig als men te bed ligt eu gedekt is door een wollen deken, daar men dan van alle kaDtm is afge sloten door stoff n, die de electriciteit niet ge leiden. Doch wanneer het onweder bij dag plaats heeft, kan men moeilijk naar bed gaan, of zich in de kleerkast verbergen zonder zich bespottelyk te maken; in dat geval is de veiligste plaats midden in de kamer, zoodat men van den schoor steen en ook van de muren zoo ver verwijderd is, als de ruimte toelaat. Slaat nu de bliksem in, dan is het waarschijnlijk dat hij de mnren volgt of op een ander metalen voorwerp over springt, zoodat de bewoners mat den schrik vrij komen; heeft men veel sleutels of andere ijzeren of koperen zaken van eenigen omvang bij zich, dan is het niet geheel zonder nut, deze op eenigen afstand van zich af te leggen. Neemt men deze voorzorgen in acht, dan kan men gerust zijn; het aaDtBl gevallen, dat personen binnenshuis getroffen zijn met doode'ijken affoop, is buiten gewoon kleiD eu kan gewoonlijk worden toege schreven aan het verwaarloozen van de maat regelen, die hierboven zijn aangehaald. Het zou evenwel dwaas zijn in het nemen van voorzorgen te overdrijven en elk onweder als een dreigend gevaar aan le zien. Tot geruststelling moeten wy er nog bijvoegen, dat de bewoners van steden niet voor den blik sem behoeven te vretzen, daar hunne woningen zelden getroffen worden, en derhalte zijn de voorzorgen, die wy boven voorschreven, ook meer van toepassing voor de bewoners van het land. Als men bij onweder buiten is, heeft men er op te letten dat de volgende zaken ge vaarlijk zijn: het dragen van metalen voorwer pen; de vlakte, de onmiddellijke nabijheid van boomen en huizen, en eindelijk het water. Zijt gij op eene vlakte ver van boomen en huizen, dan kant gij bij hevig onweer, geen betere voorzorg nemen dan het metaal dat gij bij u hebt eenige metera van u af te leggen en u zeiven zoo lang mogelijk neer te vleien; ateek uw regenscherm niet op, waut dit zou het gevaar vermeerderen, en een flinke bui regen is wel lastig maar tevens dienstig, dewijl daardoor bij bet treffen de gevolgen minder zouden zijn. Kan men een huis of een boom bereiken, dan zette men het op een loopen (sommigen denken dat er in loopen gevaar gelegen is, doch dit is eene dwaling;) is het een huis dan ga men er binnen en biijve niet buiten den muur staan. Moet men zich met een boom tevreden stellen, of kan men het hnis niet binnengaan, dan plaatse men zich op ongeveer 6 meter afstands van den stam of van bet huis; vooral wachte men zich er voor den boom te dicht te naderen; dit heeft reeds velen den dood gekost; slaat de bliksem in den boom, dan is het bijna zeker, dat hij overslaat op den persoon, die zich aan zijn stam bevindt. Nog grooter is het gevaar, wanneer men aan den eenen kant een boom en aan den anderen kant eene rivier of een water van eenige uitgebreid heid heeft, omdat ook hierop de bliksemstiaal gaarne overslaat. Om dezelfde redenen is het ook niet aan te raden bij erg onweder in een bootje te blyven; beter plaatst men zich op eenigen afstand van de rivier en tegelijk van de boomen en legge alle metaal op den grond, zooale boven is gezegd. Een traan, een lach, ziedaar ons lot; Te lachen en te weeaen tot De dood, die rouw eu wellust stuit, Ons de oogen en de lippen sluit. Geef woorden aan uw leed, de smart die niet wil spreken. Doet door haar fluisteren 't hart, dat zich geweld doet, breken. Weet ge wat ik altijd zeg? Ieder kiez' den rechten weg; Ga hem met een stijven stap, Doe zijn best eu hou zich knap. Gi] ouders! zwoegt ge om voor uw kiudren 't brood te winnen, Vergeet de nooddruft van hunue arme zieleu niet! En, kindren! mint gij Diet uwe ouders, die gij ziet, Hoe zult gij dan uw God, dieu gij niet ziet beminnen? Opwekking. Kom, wat ben jij stil van daag. Z-g toch eens watwij zouden zoo graag den een of anderen onzin hooren. De hooge hoed. Dochter (met etn modernen hoed in de hand). Als ik nu maar wist, Mama, welke bloemen ik op mijn nieuwen hoed zal nemen Vader (professor in de botanie, neemt het woord). Lieve kind, op dien hoogen hoed kan men alleen Alpenbloemen nemen. Fraotisoh. In een burgergezin moeslen twee jongens, om de meid den langen weg van keuken naar huisdeur te besparen, om beurten eene week opendoen, als er werd gescheld. Het jongentje, dat aan de beurt was, vraagt aan zyne moeder: „Zijn er vandaag kersen noodig" „Neen, jongen,// antwoordt de moeder. Toen de vader om twaalf uur kwam koffie drinken, rond hij voor het raam zijner voor kamer een papier, waarop met groote letters stond: „Hier kocht.// worden vandaag geen kersen Eene felicitatie, Vriend. Weer terug? Heeft de badreis je goed gedaan? Bureauchef. Dank je, dauk je, 'k ben een geheel ander measch geworden. Vriend. Dan feliciteer ik je onder- hoorigen. Een afdoend middel. Een heer heeft ver schrikkelijk veel last van Iwee stukadoors, die in zijn huis aan 't werk ziju en den ganschen dag fluiten. Jan, zegt hij tot den huisknecht, ga eens naar boven en maak dat die kerels met dat helsche gefluit ophouden. Spoedig is het doodstil. Jan komt terug. Nu, dat heb je vlug geleverd. Hoe heb je ze den mond gestopt? Met een paar van uwe sigaren, mijnheer. Jalousie de métier. Cherubini werd uitge- noodigd eeu concert bij te wonen, waarin Berlioz eenige zijner composities zou dirigeeren. Hij wees de invitatie van den directeur van het Parijzer Conservatoire af met de woorden„Ik ben te oud, om nog te leeren, hoe men het niet doen moet.'; Mislukte verrassing. In het zweet baars aanschijns heeft Marie voor papa's verjaardag een nieuw muziekstuk ingestudeerd. De lang verbeide dag is daar. Maar nauw klinken de eerste tonen, of de jubilaris roept ontzet uit: Hemel, moet dat kind vandaag ook nog studeeren 1 HAARLEM, 4 Juli. Door wijlen Mejuffrouw C. B. G. P. Hemelrijk alhier is gelegateerd aan het R.-K. Wees- en Armhuis St. Jacob en aan de St. Elizabetks-Vereenigiug alhier elk eene som van f100. Gedurende de maand Juni is ten post kantore in de Rijks-Postspaarbank ingelegd de som van 116,169,81, terugbetaald f 6471,90. Het laatst uitgegeven boekje had het nummer 4380. Jl. Maandag is op de Botermarkt hier ter stede eene zakportefeuille ontvreemd, welke door een koopman was geborgen onder zijne handels waar waarmede hij was uitgestald. De dief, mis schien denkende dat in die tasch eene groote waarde was, moest echter ondervinden dat zij niets anders dan nietswaardige papieren inhield. Toch heeft hij de portefeuille in eene tapperij verkocht voor twintig cents. Het is der politie onderwijl gelukt, zoowel den dief als het gestolen voorwerp op te sporen. Gedurende de maand Juni is het museum van kunstnijverheid alhier door 2377 personen bezocht. In de vorige maand zijn door de politie alhier 45 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Juni van het vorige jaar was dit getal 25, dus 20 minder. BURG. STAND DEK GEM. HAARLEM. ONDERTROUWD: 3 Juli: P. Hoogeboom en P. Van Andel. G. Kroon Van Diest en D. Bos. G. Van Kampe en J. B. August. GETROUWD: 3 Juli: K. Klein en J. P. Hillen. W. L Groenewoud en W. S. Zurendonk. J. D. Metz en J. M. B. Dnyn. H. A. De Graaf en J. Bouwman. BEVALLEN: 30 Juni: E. F. G. Klesser-De Blaauw, d. A. v. d. Hart-Van der Mey; z. 1 Juli: J. Q. A. Hordijk-Rink, z. 11. T. Cramer-Van Stralen, d. A. Hoogeboom-Duits, z. E. S. Schrüder-Maat. d. N. G, Van Geleen-Van Aken, d. 2 Juli: G. Soheen- Heuker, z. M. M. Cornet-Termeer, d. 3 Juli: J. M. Peters-Kuipers, z. OVERLEDEN: 30 Juni: S. 11, Ter Poorten. 9 m. I Juli: C. Kraay, 23 d. J. J. v. d. Goes, 17 m. J. Negrijn, 7 m. 2 J uli: D. G. Zijlstra, 2 j. H. Van Raaphorst, 18 m. H. Corduwener, 17 m. IJ. P. J. Van Kessel. lm.3 Juli: A. J. A. Arons, 8 m. De bijenteelt treedt in de Oostfrieschs zaad- en heide streken allengs eene nieuwe phase in; men begint aldaar zich ter dege toe te leggen op het maken van honigwijn, die volgens kenners zeer veel op goede Madera moet ge lijken. Wel is aan de bereiding veel moeite verbonden, maar na eenigen tijd op fleaschen gelegen te hebben is deze wijn dan ook waard om geproefd te worden. DE LIER, 1 Juli. Er begint gelukkig ook hier meer belangstelling te komen in zake de middelen, die moeten worden aangewend om het Westland op het gebied van aardappel- en fruithandel ziju goeden naam te doen temgkrygen. Het ledental der Vereeniging te dezer plaatse breidt zich uit, en zal zeer zeker nog aanmerkelijk klimmen, als men ziet dat alleen door krachtige samenwerking en stipte eerlijkheid in den handel verbetering te wach ten is van den minder gunatigen financiëelen toestand, waarin vele tuinders al sedert jaren verkeeren. Voor de arrondissements-recktbauk te Haarlem stond jl. Maandag terecht Hendrik Visser, oud 45 jaren, wonende te Amsterdam, laatst verblijf houdeude te Haarlem en aldaar gedetineerd, medeleider der sociaal democratische partij, beschuldigd van poging tot moord op zijne echtgenoote. Visser erkende, zijne vrouw te hebben willen wurgen, en deze laatste erkende, dat zij met V. d. Stadt in on geoorloofde gemeenschap beeft geleefd. De eisch luidt: veroordeeling tot gevangenisstraf van een jaar en tot boete van fl, met verbeurdverklaring van de revolver. De Rechtbank bepaalde de uitspraak op Donderdag II Juli a. s. De milicien S. van het 8e regiment infanterie te Deventer is, wegens het veroorzaken van een bosch- brnnd onder de gemeente Gorsel, door het Hoog Militair Gerechtshof veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. UITLOTINGEN van aandeelen in geldleeningen voor B. K. Kerken en Gestichten. HAARLEMMERMEER. Parochiekerk van den II. Praneiscus van Sales. Uitgeloot de aandeelen Nos. 6 en 8. Betaalbaar bij den Zeereerwaarden Heer J. P. Gallen- kamp, Pastoor aldaar. HAARLEM, 8 Juli. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, veikoopen eu prijzen als volgt: koeien 7, verkoelt 6 voor I 210 a 140 stieren verk. voor f - a vaarzen verkocht voorf pinken verkocht voor f a fgraskalv verk. voorfa nuchtere kalveren, 27 verk. 27— 8 a 15 schapen, 30 verk. 30 voor f 30 21 Lammeren 2,verk. 2, f 18 afVarkens, verk. a per 5 ons. Biggen verk. f a Paarden verk. —af Veulens, verkocht faf Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 100 stapels kaas uitmakende 13471 stuk 25084 kilo,hoog ste prijs f28,—' middelbare prijs f per 50 kilo. PUBMBBEHD, 22 Juni. Kaas: aangevoerd 407, stapels prijs der kleine kaas f32.— middelb. prijs/—. Koeien matig in prijs; melk prijshoudend; geldiger vlug in prijs kalfkoeien. Vette kalveren aanvoer 302 stuks prijs 60 a 80 c. per kilo, handel vlug; nuch tere dito: aanvoer 110 stuks prijs f 8 a 20 per stuk, vlug gen handel. Vette varkens: aanvoor 442 stuks, prijs 38 a 48 c. per kilo met vluggen handel; magere dito aan voer 70 stuks, prys f 12 a 20 per stuk met vluggen handol. Biggen aanvoer: 256 stuks prijs f 6. a 9.—. Do aanvoer van vee en daarvoor betaald prijzen waren als volgt: 56 paarden van f tot veulen» f a koeien van f tot kal veren van f tot 911 schapen van tot AMSTERDAM, 3 Juli. Ter veemarkt waren aangevoerd runderen, van welke de prijzen waren vette 1ste qual. f dito 2de qual. f dito 3de qualiteit J per kilo; melk- eu kalfkoeien a graskalv. o 65— nuchtere kalveren 7 a 14, schapen en lammeren a 198 vette varkens 40 a 47 c.; biggen beide per kilo. ROTTERDAM, 2 Juli. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 7paarden, 1306 runderen, 149 vette en gras- kalveren, 50 nuchtere kalveren, 2— schapen of lamme ren, varkens, 114 biggen, bokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren ala volgt: Runderen lste qnaliteit 72 o. 2de qual. 68 c., 3de qual. 62 c.; kalveren lste qual. 95c. 2de qual. 80 a 85 c., schapen lste qual. 75 c., 2de qual. 65 c., alles per kilo; varkens lste qual. 24 a c., 2de qual. 23 a c., 3de qual. 22 c., licht soort 20 a 21—e. per half kilo; Op de botermarkt werden aangevoerd 127/8 en 82/16 ton; en 1106 stukken per half kilo; prijs le qual. f56 2e qual. 50, 3e qual. f 44 per half kilo 60 a 70. SCHIEDAM, 3 Jui. Moutwijn, per ned. vat/9,— Jenever f 14.50, Amsterd. proef f 15,75, spoeling f 0.20 dito commissie f 0,50. Amsterdam, 3 Juli 1889. Prijzen der onderstaande effecteng9BOteera pCt. de koers* Nederland. Certif. Werk. Schuld. 8l *|79s/ii 8 94% 8S102'/. Hongarije. Obl. Leouing 18675 Goudleeningi 92'/, Italië. Obl. P.uael. Leen. 1860-64 6 92 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.)5 70'/, silver (Jan.—Juli). 6 71'/i« Obl. buiten). 1853-84 8 66 bij Hope Comp. Oude Russen 5 103'/, Obl. Nio. Spw. 1867/69 4 89'/. 1877 Amit. L 20-100 Obl. buitenl. 1867, 1871 76. 1876 binuenl. (Perpetueele) Obl. Alg. Sohuld 1866 Serie D. 1869 C. Obl. Leeniug 1876 Portugal. Builend. Spanje. Turkije. 4 6 1'. 2 4 6 6 4 4' 4 Hgypte. Ef.-Ameiiv». Obl. Vereen, Staten 1876 1877 Columbia. Obligatien 4', Peru. Leening 18706 1872 6 Ooiteuryk. Aand. Nationale Bank. divil. Nederland. Hol], IJt. Spw. Aand. M. tot Eipl. St. Spw. Aand. Cout. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Bostel Wezel Obl4' 1876. 6 JLtolle. ïuid-jtal. Spoorw. Obl3 Builauo Gr. pw. Maatsch. Aand,. 5 Baltis-iin Spw. Aand.. .8 Jelez Griazi Obl5 Kiew Brest Aand6 Kuisk Chark, Obl. /1000.. 6 Morzcbansk Sysran Aand,. 6 Riazobk Wiasma 5 Buineule Aandeelen Spw. div Amerika Chioago N. W. Cart. Aand.. N. York Laka Erie W, S. Aand. Illinois Cert. Aand.. Mis» Kansas Teza» Obl. Oert. 7 PRKMIE-LEENINGEN. Nederland, Loten Amsterdam 100. 8 Rotterdam.3 Gemeente Orediet 8 Belgle. v Stad Antwerpen 1S87- Ooetenrya. StauUl 1854. 4 18606 1834.. Buitand 1864. 6 Galdloor» prolongatie 2'/, 48'/» 67 16% 16'/» 91'/4 104»/, 125 43»/, 17 153/s 130 151'/, 128?/, 84'/, 136»/, 114»/, 9'/, 60% 119»/, 00Vs 98'/, 101 31»/, 32 140 26 115'/, 93'»/,, 114 106'/, 105'/, 88 114 119 145 165'/, 150 pet. SAINT-ETIENNE, 3 Juli. Er heeft tot tweemaleu toe eene ontploffing van mijn- gas plaats gehad in eene aan de Compagnie houillière toebehooreude rniju. ®r waren 300 werklieden in de schacht afgedaald. Eeu groot aantal dooden en weinig leven den zijn reeds naar boven gehaald. Verdere bizoudevhedeu ontbreken op dit oogenblik. LONDEN, 3 Juli. Aan den Shah van Perzië, die hier is aangekomen, is een ont- bjjt in Guildhall aangeboden. In eene al daar door Lord Salisbury gehoudene toe spraak zeide hij tot de Sbab dat Engeland aan Perzië kracht en welvaart toewenscht. Wij willen, zeide hij verder, enkel verove ringen op hot gebied van handel en njj- verheid, en dat is niet enkel het belang vau Engeland, maar het belang van de geheele wereld. BERLIJN, 3 Juli. In het strafgeding tegen de leger-leveranciers Wollank en Hagemann, luidt de uitspraak: dat laatst genoemde tot 5 jaren gevangenisstraf en 5 jaren verlies van politieke rechten, en de andere tot l'/a jaar gevangenisstraf wordt veroordeeld, WEENEN. 3 Juli. De commissie voor het budget vau de Oostenrijksche delegatie heeft zonder beraadslaging de buitenge wone begrooting voor de bezetting van Bosnië en de Herzegowina goedgekeurd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 3