N I E WE No. 1411. Zondag 7 Juli 1889. 14de Jaargang. Frankrijk. BUITENLAN D. Beloonde Moed. HU R litiS! ABONNEMENTSPBIJB Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzsnderljjke Nummers0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z AÏERDA6. BUREAU: St. JanBtraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE (Uil HU PBIJB DEB ADVEBTENTIÉW Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentien worden uiterlyk Maandag-, Woensdag en V rijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KiiPPER 8 Si LAUREY. Wanneer het niet te treurig was, zou men zich werkeljjk kunnen vermaken over de tooneelen, die heden ten dage in de Fransche Kamer van Afgevaardigden wor den te aanschouwen gegeven. De levendigheid der discussie, een gevolg van den Franschen volksaard, outaardt somwijlen in eeue bitterheid en sarcasme, welke onder de zonen van hetzelfde vader land allerbedroevendst moet heeteu. Jammerlijke voorvallen hebben in deze Volksvertegenwoordiging reeds plaats ge grepen. Het gezag wordt door hen, tot wier eerste plichten bet hoort, dit te hand haven, op de ergerlijkste wijze miskend en ondermijnd, terwijl de toestand nu zoo danig is, dat bijna geen uitzicht op beter schap mogeljjk kau geacht worden. Het ware voorzeker te weuscheu, dat éene krachtige, vaste hand daar te lande de teugels van het bewiud voerde, en de vertegenwoordiging van het volk wees op verplichtingen, welke hun mandaat mee bracht. Dit zijn dan na onder meer de zegen rijke vruchten der hooggeloofde omwente ling van 1789 waarvan men dezer dagen gedachtenis viert door het houden eeuer internationale expositie. Reeds vroeger hebben wij in 't kort de redenen ontvouwd, waarom wij aan deze tentoonstelling onze instemming onthou den. De grond voor onzen afkeer is tweeërlei. Vooreerst vragen wij, welk materieel nut heeft die expositie? Iu 't algemeen moet worden gezegd, dat tentoonstellingen van gemeugden aard als die te Parijs, niet anders zijn dan kermissen in het groot. Genot en uitspanning staau op den voor grond, in de tweede plaats komt het nut. En dat nut is zeer twijfelachtig. In deze dagen van stoom en electrieiteit behoeft men zijne toevlucht niet meer te uemeu tot wereldtentoonstellingen, om zijne producten in bekendheid te brengen. Op alle moge lijke wijze kunnen uitvindingen en nieuwe toepassingen op nijverheidsgebied spoedig wereldkundig worden gemaakt, zoodat de groote tentoonstellingen alleen daarom nog kunnen worden verdedigd, dat zij eeue af wisseling vormen en plaatsen van vermaak worden genoemd. De uadeelen zijn echter veel grooter. Frankrijk heeft om deze expositie te doen slagen, zich weder kolossale offers ge troost, welke naar ons inzien nimmer ten bate van zijne bewoners zullen strekken. De meerdere verdiensten, welke vele nu geuieteu, zijn door hen weder spoedig ver teerd, en hebben nieuwe behoeften in 't leven geroepen, die iu later tijd niet meer FEUILLETON. 15) Vervolg Steeds weder verscheen voor zijn oog die schoone gestalte, zooals zij hem met haar ang stig vragenden blik had aangestaard. En zij had hem herkend, wist ook welke plannen hunne we- derzijdsche vaders voor de toekomst hadden ge koesterd. Het trouwen bij aanbeveling had hem nooit aangelokt; daarom ook had hij zich geeue moeite gegeven de jonge dame te leeren kennen.Nu «peet het hem, niet eerder naar huis te zijn teruggekeerd. Als het weder vrede was, zou hij snel den verloren tijd trachten in te halen. Dit scheen echter nog niet zoo spoedig te zullen gebeuren; het was zelfs, alsof het er nu eerst recht op aan zou komen. Weken lang bleef het korps van Dupain nog op dezelfde plaats. Het voorval met de veroordeelde jonge dame was door de meesten reeds lang vergeten; niet echter door Van Zeen, wien het bij nader inzien niet beviel, dat er eigenlijk niets zekers van het lot der gevangene bekend was, en die zich kunnen vervuld worden. Daarenboven blij ven na de expositie verscheidene porsoneu, die nit de provincie naar Parijs trokken om tijdens de tentoonstelling hunne in komsten te verbetereu, na haren afloop in deze wereldstad, en vermeerdereu zij het aantal van hen, die zonder eigenlijk middel van bestaau, de ellende der mindere klassen slechts verhoogen. Vervolgens weuschen wij uiteen te zetten, waarom juist deze tentoonstelling iu onze oogen geeu genade kau vinden. Het doel, dat met hare oprichting werd beoogd, was om het eeuwfeest der groote Fransche revolutie te vieren, eu wel zoo luisterrijk als maar eenigszius kan ge schieden. Men weuschte instemming te betuigen met de beginselen, die in 1789 tot eene algeheele omverwerping der bestaande toe standen en verhoudingen hebben geleid, eu door eeue internationale tentoonstelling, waaraan dus door alle beschaafde volkeren werd deelgeuomeD, uiting te geven aan het algemeen karakter der revolutie. Iu dit opzicht is de tentoonstelling te Parijs echter mislukt. Verschillende Regee ringen in Europa, ook de Nederlandsche, onthielden zich wjjselijk van officiëele deelneming aan het revolutiefeest, terwijl van de Gouvernementen, die wel officiëel vertegenwoordigd zijn, kan worden gezegd, dat de gedachte aan het verheerlijken der omwenteling hun ten eenen male vreemd was. En is die omwenteling het iu een enkel opzicht waard, dat men ze op zoodanige wijs tracht te vieren? Ja, zeggen velen, zonder de revolutie zouden wij ons niet kunneu verheugen in de vrijheden eu voor rechten, welke wij thans mogen waardee- ren. Zonder de revolutie, beweren zij, zou den nog onderdrukking en dwang heerschen, eu zouden wjj nog zuchten onder het juk van tirannen en Nero's. Wij ziju echter zoo vrij dit niet te ge- looven. Naar onze overtuiging zouden wij ons ook nu in dezelfde vrijheid, misschien minder losbandigheid, kuunen verblijden, wanneer deze gewelddadige omkeering in de maatschappij niet had plaats gevonden. Eerder meeuen wij, dat ondanks de revo lutie, wij ons nog gelukkig kuuneu rekenen. Geeu feit in de wereldgeschiedenis heeft overigens meer teleurstelling gebaard dan juist de omwenteling. Zij predikte vrijheid eu schiep eene onderdrukking iu nog he viger mate en hatelijker vorm dan eertijds; zjj beloofde gelijkheid en bracht eeue bijna onoverkomelijke kloof tusschen de menschen voort; zij profeteerde broederschap, terwijl de verbroedering der volkeu, zelfs van éeu volk, nog immer op zich laat wachten. Neen, de revolutie verdient het niet, dat bovendien verwonderde over de spoedige her kregen vroolijkheid van don Pedro. Nu en dan trachtte hij bij Dupain met een enkel woord zijne opmerkingen hierover te ma ken; maar deze, wien het ter dood veroordeelen van de dochter eens rijken grondbezitters wel een beetje speet, autwoord.ie hem bits en knorrig. Van Zeen liet zich echter niet afschrikken en besloot, de zaak te gelegenertijd zelf te on derzoeken. Eindelijk kreeg Dupain bevel, naar het noor den te trekken. Zijn plan was Monterey te ver overen, dat voor hem van groot belang was, en hij zond daarom Del Patio met zjjn korps als voor hoede er heen. In het gevo'g van Del Patio bevond zich ook Van Zeen, die verzocht had de voorhoede te mogen begeleiden, en getrouw aan ziju eens opgevat plan den officier nauwkeurig gadesloeg. Del Patio was veel te zorgeloos, en hield ook de geschiedenis met Lucinde voor genoegzaam vergeten, om eenige achterdocht tegen den ser geant te koesteren. Toen don Pedro met zijn troep dicht bij de stad was, trad plotseling een Indiaan op hem toe. Wigwams daar niet zeker, zei hij, op de stad wijzende. Don Pedro greep zijn verrekijker en keek aandachtig naar de stad voor hem. Maar de men haar verheerlijkt. Maar het grootste ongeluk achten wij het, dat deze waarheid nog niet door hare vereerders wordt erkend. Eu hiertoe zouden zij zeker komeD, wan neer zij zich uit huuue blinde vooringe nomenheid konden losrukken, eu met on bevangen oog de gebeurtenissen gadeslaan, welke nu in de Parijsehe Kamer voorvallen. Schijnbaar is de Fransche hoofdstad het verblijf van welvaart en vrede, nu de heer lijkheid der expositie als 't ware afstraalt op hare bewoners, doch binnen geeu groot tijdperk zullen er klaagtonen uit oprijzen eu de jammerkreten der ougelukkigeu de lucht vervullen. Parijs heeft zich een Eiffel-toren ge bouwd, en beschouwt dieu als het monu ment van zijne verlossing; 't ware beter geweest, wanneer het Fransche Volk den blik had gericht eu gevestigd gehouden op het Kruis van Hem, Die alleen redden en helpen kan, en Die zoowel voor Frankrijk, als voor ons land en de geheele wereld de Eenige is, in Wie de ware vrijheid kan gevonden worden. Het in ons vorig nummer medegedeelde bericht over een paar veroordeelde Pruisi sche leveranciers van legerbehoeften, had betrekking op pogingen tot omkoopiug van betaalmeesters, door de beschuldigden, Wollanck en Hagemaun, sedert jaren met goed gevolg iu het werk gesteld. Zij lieten zich door deze militaire ambtenaren allerlei inlichtingen betreffende de leverancier) ge ven, en leenden hun, als wederdienst, geld zonder interest, hielden hen vrij op par tijen en uitstapjes, betaalden hen ook wel rechtstreeks iu klinkende munt. Hagemaun is in 19, Wollanck iu 12 gevallen, de eerstgenoemde echter iu veel grooter mate schuldig bevonden. Daarom is dan ook Iiagemauu met 5 jaren gevangenisstraf eu 5 jaren verlies van burgerlijke rechten, Wollanck slechts tot IY2 jaar gevangenis straf veroordeeld, voor beiden te vermiu- dereu met 9 maanden, iu preventieve op sluiting doorgebracht. De Post noemt de verspreide geruchten over het aanstaande bezoek van den Czaar eu eene voorgenomen samenkomst van den Czaar met den Keizer van Oostenrijk uit de lucht-gegrepen en »eeue leugenachtige beur8manoeuvje, bestemd om het verblind vertrouwen in de Russische fondsen iu stand te houden.Het b'ad bestrijdt daar bij ten krachtigste het kunstmatig ge kweekte optimisme omtreut de Russische waarden als kapitaalbelegging. De vroegere sociaal-democratische Af gevaardigde in den Rijksdag, Haseuclever, is overleden. straten waren verlaten, niets duidde op vijan delijke ontvangst. Heeft het roode opperhoofd dc vijandelijke krijgers geteld? vroeg hij; in zijn stom was een zekere spot niet te miskennen. Roodmantel heelt de vijanden niet gezien, maar gevoeld, luidde het antwoord op stelligen toon. - Bah, antwoordde de officier, er is niemand te zien. Stilte te groot, antwoordde de Indiaan met een minachtenden blik op don Pedro's ver rekijker, Mexicanen allen in wigwams. Natuurlijk, lachtte de officier, de zon is te heet. De ongeloovigheid van den officier kwam Yan Zeen verdacht voor. Hij sloeg voor, een bode naar den commandant af te zenden, om te vra gen hoe te handelen. Del Patio wierp over den schouder heen een blik op den raadgever, welke niet veel vleiends bedoelde. Opdat de chef mij een standje zou maken over mijne aj te groote voorzichtigheid en senjor van Zeen in zijn vuistje kan lachen, niet waar? Yooruit maar, als Dupain de stad binnentrekt moet alles klaar zijn; wij houden ons met die mallepraat reeds veel te lang op. Del Patio gaf zijn paard de sporen en liet den Indiaan ter zijde van den weg staan. Iu het Buckingham-paleis ontving de Shah Dinsdag-ochtend de bezoeken van het diploinateukorps en van de Ministers. Vervolgeus vertrok Z. H., door Prins Al- bert Victor begeleid, per extra trein naar Windsor op bezoek bij de Koniugin. Aan het station aldaar werd hem door deu Burgemeester der stad eeu adres aangeboden, op hetwelk hij in het Perzisch antwoordde. Dit antwoord, door Sir Henry Rawlinson vertolkt, behelsde betuigingen van toege negenheid jegens Engeland, welks bond genoot en vriend de Shah steeds hoopte te blijveu. De Koniugiu kwam haren gast eenige schreden te gernoet en hield zich ouder het luncheon minzaam met hem bezig. Iu het Lagerhuis legde eergisteren de Heer Smith twee koninklijke boodschap pen ter tafel, houdende verzoek van de Koningin aan hare trouwe Gemeenten* om eeue passende en toereikende* toe lage: 1°. aan Harer Majesteit» oudsten kleinzoon, Prins Albert Victor Christian Edward: 2°. aan Harer Majesteits klein dochter, Prinses Louise Victoria Alexandra Dagmar, met het oog op haar aanstaand huwelijk mei deu markies van Fife. Na het voorlezen dezer boodschappen kondigde het lid Labouchère aau, dat bij de ge vraagde toelagen zal bestrjjden, indien niet vooraf de toegezegde commissie van onder zoek ter zake van toelagen aan leden van het kouiuklijk huis mocht benoemd zijn geworden. De Daily Chronicle verbetert de Eugel- sche leziugeu omtrent het gebeurde met deu Delagoa-spoorweg. Zij verklaart dat er geeu schot op den machinist gelost is; er werden slechts bedreigingen geuit, toen de treiD, ondanks het verbod der overheid, afreed. De werken tot hét verleugen der lijn zouden ijverig worden voortgezet. Het telegram voegt er bij, dat men zich vroo- lijk maakt over het gerucht, als zou de handelwijze der Portugeesche Regeering de vrucht ziju van eeue overeenkomst tusschen de Boereu eu Portugal, om Eugelaud's commerciëeleu invloed in Zuid-Afrika te gronde te lichten. De commissie voor het budget uit de Ooateurijksche delegatie heeft de bui tengewone militaire uilgaven voor de be zette provinciën goedgekeurd. Vervolgeus is zij de behandeling begonneu der supple- toire uitgaven voor het ministerie van oor loge De eerste 21 artikelen dezer begroo- tiug zijn door baar goedgekeurd. Er is te Rome eeu permanent comité gevormd om door alle mogelijke middelen eeue beweging iu het land te voorschijn te roepen en te onderhouden tot vrijma king van de nog ouder Oostenrijks heer schappij zijnde gewesten (Triest en Trente). De Russische Rogeering heeft het In korten draf reden de contre-guerilla's de rustige stad binnen. De aanvoerder wist echter zeer goed, dat hij de plaatsvervangers der Re geering in hunne huizen moest gaan opzoeken; meestal zelfs waren zij ook daar niet en hielden zij zich liever geheel en al schuil. Del Patio reed met zijne manschappen in flinke krjjgsmauskouding tot op de markt. Hier deed een uitroep van Yan Zeen hem omkijken. Met een duivelschcn glimlach wees Yan Zeen op het jflatte dak van een groot gebouw, wnar juist eenige gedaanten, waaronder ook vrouwen, zich snol terugtrokken. Daar hoven stond de dams, dezelfde spion, die wij bij San Antonio gevangen hebben ge nomen. Het gezicht van den officier schoot vuur; hjj had nochtans tegenwoordigheid van geest ge noeg om zijne manschappen te verbergen, hoe verpletterend deze woorden op hem werkten. Bréngt den schurk hierl brulde de officier, hier voor het frontl Reeds strekten ziek verscheidene armen uit om den sergeant van zijn paard te halen. Laat mij los! schreeuwde Van Zeen, de luhenant is een verrader: ik sta er met mjjn hoofd borg voor tot de chef komt. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1