N I E U WE No. 1412. Woensdag 10 Juli 1880. 14de Jaargaug. Eene herinnering. BUITENLAND. Beloonde Moed. Koloniën. 1EMSCHE ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemt 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzinderljjke Nummer»0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA HON AGITATE PRIJS DER ADVERTENTIE» Van 16 regela30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPER8& I-AUREY. Het feest van de HII. Apostelen Petrus en Paulus, dat wij eenige dagen geleden hebben gevierd, verplaatste ons wederom in de eerste dagen van het Christendom, want het vertegenwoordigde ons den glo rierijken dag, waarop de beide Apostel- vorsten met de kroon van het martelaar schap werden versierd. Beiden hadden ge durende eene lange reeks van jaren voor de gansche wereld getuigenis afgelegd van den Heiland, beiden hadden onafgebroken het woord des Zaligmakers gevolgd:Gaat en leert alle volken en doopt hen in den naam des Vaders, des Zoons en des hei ligen Geestes.« Niets was in staat hen vau de uitoefening van hun verheven ambt af te houden, geene beloften, geene be dreigingen of vervolgingen, geen ljjden of verdrukking, zelfs niet de dood, dien zij onder den bloeddorstigen Keizer Nero te Rome op een en denzelfden dag onder gingen. Juist omdat beide Apostelen zoo veel overeenkomst in hun leven en in hun arbeid met elkander hadden, daarom viert de Katholieke Kerk het fee»t dezer beide Apostelen op een dag. Intusschen kan men uit de liturgie van het feest gemak kelijk onderkennen, dat op den 29stenJuni op de eerste plaats de H. Petrus wordt verheerljjkt, terwijl op den volgenden dag de H. Paul us wordt herdacht. Geen wonder, dat onze gedachten iu de jongst verloopen dagen herhaaldelijk ge vestigd werden op den Apostel Petrus, die nu achttien eeuwen geleden te Rome ge storven is, doch die in de eeuwige stad nog voortleeft in zijn opvolger, Paus Leo XIII, die op den Bisschopsstoel vau Petrus gezeteld is en van daar uit met zekere hand het schip der Kerk bestuurt. Wat men ook van den kant onzer tegenstanders moge aanvoeren, het is en blijft eene on aantastbare waarheid, dat de Paus te Rome de rechtmatige opvolger is van den H. Petrus en daardoor tevens het zicht bare, door den Heiland ingestelde ambt van Opperhoofd der ware Kerk bekleedt. Hij is de rots, waarop de Kerk vau Chris tus is gebouwd, tegen welke de machten der duisternis niets vermogen en tegen welke ook in de toekomst de poorten der hel te vergeefs zullen woeden. Hij is de plaatsvervanger van den Zaligmaker, die van Gods Zoon zelf zijne voorrechten en zjjne macht heeft ontvangen. Hij bezit de sleutels van het Hemelrijk; hij is de Hoogepriester van wien alle Bisschoppen en Priesters hunne zending ontvangen. Is dat de waardigheid van den Paus, dan is het ook duidelijk, dat de geloovige FE V ILL ET ON. 17) Vervolg) Aarzelend en onzeker wat hier eigenlijk voor viel, keken de soldaten hun officier aan. Daar weerklonk luid klokgebom door de stille, heete lucht. Daarmede veranderde ook, als door een tooverslag, het geheele tooneel. Op de platte daken in het rond aan de ven sters en onder de zuilengalerijen kwam bewe ging. Daar schoot een vuurstraal door de lucht, schoten vielen en witte rookwolken stegen om hoog. Uit duizend kelen te gelijk weergalmde nu de kreet: Dood aan den vreemdeling! Leve de Republiek! Het troepje ruiters op de markt bood een ge makkelijk te treffen doelwit aan. Verschrikkelijk klonk de kreet van woede der overvallenen uit, boven het zegevierend gebrul der aanvallers. Met een snellen blik overzag Del Patio den hopeloozen toestand, waarin hij zich met zijne manschappen bevond. Voorwaarts! mij na! riep hij met zijne heldere, rondom duidelijk verneembare stem, terwijl hij zjju paard de sporen gaf en op de kerk toesnelde. Aan de eene zijde waren de ge bouwen iets meer naar achter geplaatst, zoodat Katholiek hem eerbied, gehoorzaamheid en aanhankelijkheid verschuldigd is. Reeds de H. Cyrillus vestigt er onze aandacht op, als hij zegt: »Voor Petrus moeten, naar goddelpk recht, allen het hoofd buigen; zelfs de Vorsten dezer aarde zullen hem als deu Heiland gehoorzamen.® Wjj zijn deu H. Vader eerbied en hoog achting verschuldigd en wel iu de hoogste mate. De eer, welke wij iemand bewijzen, richt zich meestal naar drie omstandighe den, namelijk teD eerste naar de waardig heid die hij bekleedt, ten tweede naar het ambt, dat hjj uitoefent en ten derde naar den persoon, dien hij vertegenwoordigt. Passen we het gezegde eens toe op deu gewonen Priester, dan moeten wij erkennen, dat wjj hem boven alle anderen hoogach ting verschuldigd zijn, waut beschouwt rneu zjjne waardigheid, dan vindt men dat geene andere haar geljjkt. De Gewjjde Bladen betitelen dan den Priester steeds met de eervolste beuainingeu en de H. Vaders der Kerk zeggen, dat hunne waar digheid de koninkljjke verre overtreft. Be- sehouweu we het ambt, dan moeten voor den Priester niet alleen de menschen, maar zelfs de Engelen wjjken, want de Priesters zjjn het, die de menschen de goddeljjke waarheden leeren en hen den weg naar het eeuwige vaderland wjjzen; zij zjjn het, die in de H. Offerande en in het Sacra ment van boetvaardigheid goddeljjke macht uitoefenen. Zien we ten slotte wien de Priester vertegenwoordigt, dan is zulks geen grooter en machtiger in den hemel noch op aarde, 't is Jezus Christus, Die gezegd heeft: Geljjk de Vader Mjj gezon den heeft, zoo zend Ik u.« Wanneer nu al het hier aangevoerde reeds voor den gewonen Priester geldt, hoe veel meer zal het dau gelden voor deu eersten en hoogsten Priester op aarde, voor den Paus, die door Christus op bizondere wjjze tot de hoogste waardigheid is ge roepen, in wien Hjj de gansche volheid der priesterljjke macht als in een brand punt heeft vereenigd, dieu Hjj tot zjju hoogsten plaatsvervanger op aarde heeft benoemd. Daarom komt dan ook aan den Paus inderdaad meer vereering en hoog achting, dan aan ieder ander meusch toe. Hem niet te willen eeren, heet Christus, Wiens plaatsvervanger njj is, den verschul- digden eerbied ontzeggen. En welke Katholiek, die nog met recht aanspraak op dien eereuaam maakt, zou zich aan zulk eene misdaad willen schuldig maken? Iunig overtuigd van den eerbied, die den Paus toekomt, hebben dan ook Keizers en Koningen, wien de hoogste wereldljjke macht ten dienste stond, den weerloozeu ze een pleintje vormden, waarbinnen de troep zich terugtrok om zooveel mogelijk tegen het vijandelijk vuur beschermd te zijn. Van hier waagde Del Patio een aanval. Met de revol ver in den linker- en de sabel in de rechter hand commandeerde hij tot den aanval. In dichte gelederen, met gevelde lansen, stormden de rui ters thans weder over de markt op de breede straat aan, die zij weinige oogenblikken te voren met een gevoel van volkomen zekerheid van vernie lingsplannen hadden betreden. Maar ook deze uitweg was versperd. Dichte ruiterbenden ver schenen nu aan alle kanten op de markt, de terugweg was hun afgesneden. In kleine troepjes verdeeld, werden zij door den overmachtigen vijand omsingeld. De contreguerilla's kampten met den moed der wanhoop. Aan ontkomen viel niet meer te denken, en ieder begreep, dat gevangen genomen worden gelijk stond met een smadelijken dood. Het langst boden Del Patio en een twaalftal zjjner manschappen, die hem omgaven, weerstand. Onder dezen was, merk waardig genoeg, ook Van Zeen, die met ver wonderlijke vaardigheid de kunst scheen te ver staan om zijn paard altijd achter den vechtenden kameraad te houden, zoodat hij zelf minder van de slagen te lijden had. Als hij tijd en lust gehad had, beter op te letten, zou hij hebben kunnen bemerken, dat de vijanden zieb alle moeite gaven om den officier en hem, die beiden zilveren onderscheidingsteekenen droegen, onge deerd in handen te krijgen. Del Patio maakte bun dit echter vrjj moeilijk. Met onuitputtelijke Priester aan den Tiber hunue vereeriug aangeboden en kust de katholieke Christen eerbiedig!jjk de schoenen van den H. Vader, als hjj dezen nadert. Geljjk van zelf spreekt gelden zulke eerbewj]zen niet den persoon des Pausen, die immers ook een zondig mensch is en ze allerminst voor zich zelf begeert, zjj gelden zjjne waardigheid, zjju verheven ambt, zjj gelden deu Heiland, Die hjj vertegenwoordigt. (Slot volgt.) De Fransche Kamer beraadslaagde dezer dagen over het plan voor een spoorweg in het Zuiden. De Heer Montand diende een amendement in, om de werken te doen uitvoeien door den Staal. De Minister Cochery bestreed dit en zeide, dat, met het oog op den ijver ontwikkeld aan de andere zjjde van de Alpen, men de uitvoering van dezen spoorweg niet kon vertragen. Het amendement van Montand werd daarop verworpen. De Afgevaardigde Vergoin heeft dezer dagen in het Cercle républicaiu te Marseille eene voordracht gehouden, waarin hjj het Boulangisfcisch programma uiteenzette. Spreker zeide, onder meer, dat Generaal Boulanger de Republiek der Boeren wil stichten, de sociale republiek, welke sedert zoo langen tjjd door de proletariërs wordt verwacht. De zitting was zeer onstuimig. Bjj het uitgaan wisselden Bonlangisten en auti- Boulangisten vuistslagen. De politie moest chargeeren. De Hongaarsche delegatie heeft in vol ledige zitting de begrootingen van Marine en financiën van het Rjjk aangenomen, alsmede de gewjjzigde begrooting van 1887. Volgens de tusschen de Ministers van fiuanciëu in Oostenrjjk en Hongarjje over eengekomen schikkingen, zal de enquête voor de regeling van den koers van den florjjn niet plaats hebben vóór den aan staanden herfst, en misschien zelfs nog later. Het Journal de St. Petersbourg zegt, naar aanleiding van de tegenwoordigheid van Ruslauds Gezant, Persiaui, bj) de zalvings plechtigheid te ZatchiDe buldebetuigin- gingen aan Persiani toegebrachtbewjjzen dat men iu Servië zjjne aanwezigheid op vat, geljjk zjj behoorde opgevat te worden, dat zjj nl. een nieuw bewjjs is voor de levendige belangstelling van Rusland in het koninkrjjk en de dynastie vau Servië. Het blad constateert, dat de taal der Oos- tenrjjksch-Hougaarschepers gematigder is geworden door de kalmeerende uitwerking kracht en bliksemsnel in zijne bewegingen sloeg hij met de sabel om zich heen en wee hem, die onder het bereik van zijn wapen kwam. Maar geen vuurwapen werd op hem gericht. Slechts tot zelfverdediging hield men hem de spitsen der lange lansen voor. De meermalen herhaalde vraag, of hij zich wilde overgeven, beantwoordde bij slechts met een woesten lach, en steeds weder gaf hij zijn paard de sporen en drong het in den kring der vijanden. Daar trof een krachtige stoot van een der lansen zijn trouw ros midden in de borst. Hoog verhief het zich op de achterpooten en stortte toen met ruiter en al op den grond. Diens sabel brak in twee stukken, toen Del Patio op het harde plaveisel nederstortte. Op hetzelfde oogen- blik werd hjj van onder zijn paard weggetrok ken; hij was weerloos, gevangen. Nu 'werd ook de sergeant onverwachts van achter aangevallen en van zijn paard gerukt. Een vijandelijke ruiter in schitterende uni form steeg van zjju paard en trad op de ge vangene toe. Wie van de beide senjores is don Pedro del Patio? vroeg hij, Dat is hjj! riep Van Zeen, die zeker meende dat de aanvoerder bizonder zou gestraft worden. Ja, die ben ik! verzekerde deze met trot- schen blik. En de andere senjor, is dat ook een officier? Ik ben slechts sergeant, sprak Van Zeen nederig, en slechts toevallig hij het korps van Pupain. van Graaf Kaluoky's woorden. De al- gemeene toestand was overigens twee weken geleden evenmin onrustbarend als thans. Groote ongerustheid heerscht te Ma drid over de toenemende gevallen van dipbterie. De Madridsche bladen dringen op officieels mededeelingen aan om aan de onzekerheid een einde te maken en men te weten kome, waaraan men zich heeft te houden. De Portugeesche Regeering beeft de inenting voor alle in dienst tredende mili tairen verplichtend gesteld. Wanneer de inenting niet met het gewenschte succes heeft plaats gehad, zal zjj moeten herhaald worden, tot zjj met goed gevolg is toe gepast. Volgens berichten van Creta vraagt de conservatieve partjj: organieke statuten door eene Constituante, hervorming van het strafstelsel, finauciëele onafhankelijk heid van Candia, eu geljjkmatige verdeeling van posten tusschen de Christenen en de Muzelmanuen. De Turksche Commissaris vraagt het zenden van versterkingen, het verwerpen van de verzoeken der conservatieven en het oprichten van eene Caudiootsche Bank. De Delagoa-Maatschappjj verklaart dat zjj bereid was in eeae scheidsrechter lijke uitspraak te berusten vóór er op hare ljju beslag gelegd was, dat haar dit thans, nu zjj onder den waarborg vau de Britsche Regeering staat, onmogeljjk is gewordeD. Volgens de laatste berichten uit Bra zilië maakt de beri-beri in dat Rjjk groote vorderingen, niet slechts onder de troepen, maar op enkele plaatsen, vooral te Rio de Janeiro, ook onder de bevolking. Het gou vernement heeft eene commissie benoemd om de te nemen maatregelen te bestudeeren. Bjj het vertrek der post van 15 Mei was de sterfte in de hoofdstad 6 a 7 gevallen per dag. De verslagen van het bureau voor landbouw te New-York, melden, dat ten gevolge van in de laatste dagen gevallen regens, de vooruitzichten van dön oogst aanm6rkeljjk verbeterd zjju iu Minesota en in noordeljjk Dakota. Aan een wjjdloopig bericht in de Soe- nibaia Ct. omtrent de ontdekking van kwade praktjjken aan bet marine-etablissement te Soerabaia, ontleenen wjj de volgende feiten. Bjj de afdeeling scheepsbouw bestaat de gewoonte, dat de commandeurs (of zjjn het bazen of wat anders misschien?) bons afgeven voor ontvangen bouten en Zoo, zeide de republikeinsche officier op onverschilligen toon, Langt dien kerel maar met de andere op. Van Zeen uitte een kreet van ontzetting en werd door de soldaten weggevoerd. Ik verzoek don Pedro, mij te volgen, sprak de republikein, en wenkte zijne manschap pen, den gevangene vrij te laten. Die hoffelijkheid verwonderde don Pedro niet; zij sprak eigenlijk van zelf onder caballeros; ontvluchten kon hij bovendien toch niet. Met vasten tred en trotschen blik schreed hij naast zjjn overwinnaar voort. Hun weg voerde recht over de strijdplaats. Geen groote eer voor u! dacht de gevan gene, toen hij zag hoe groot de strijdmacht was, die bijeengebracht was, om zijn klein troepje soldaten neer te vellen. Het doel hunner reis was het gebouw op welks dak Van Zoen de schoone Mexicaansche gezien had. Twee gewapende mannen namen Del Patio nu in hun midden en brachten hem in eene kleine kamer van de benedenverdieping. Knarsend viel de deur achter hem in het slot. Hjj zat gevangen. Zjjn kerker was niet heel weelderig inge richt. Een rustbed, een tafelnje en een paar bam boezen stoelen maakten het eenige meubilair uit. Een klein venstertje was voorzien van stevige, houten tralies. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1