MARKTBERICHTEN, BEURSBERICHTEN, Laatste Berichten Een concurrent van Volapük. Voor geest en hart. Eigenbelang. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Land- en Tuinbouw. Rechtszaken. //hij had het hier zoo goed, hem ontbrak immer» niets." Een uur lang moest de commissaris met behulp van een tolk onderhandelen hij slaagde er in hen eindelijk over te halen toe te stem men, met de belofte dat Anan in een prachtig gebouw zon worden gebracht en er goed ver zorgd zou worden. Den volgenden dag konden zij hem gaan bezoeken. Dit deden zij ook. In zestien rijtuigen werden zij naar de Morgue ge bracht, en toen zij zich daar overtuigd haddeo, dat er van geene herleving sprake was, moesten ly wel iii de begrafenis berusten. Dezer dagen stak een werkman, die op den Eiffeltoren een lek aan eeu buis soldeerde, nieuwsgierig het hoofd vooruit om te zien hoe een der elevators werkte en werd letterlyk onthoofd. Het hoofd viel op eene vrouw, die aan den voet van den toren hare benrt af wachtte om op te stijgen. In Heerenveen bestaat eene goede gewoonte, 's Morgens voor 12 uur ziet men voor vele vensters kartonnen kaartjes hangen, waarop gedrukt staat: geen vleescb, geen groen ten, enz. noodig, al naar de behoeften van den dag. Deze practische maatregel bespaart en den leveranciers èa den dienstboden veel onuoodig tijdverlies en moeite. Deze gewoonte verdient navolging, vooral nu het in de laatste jaren eene manie geworden is van allerlei soort kooplui, om huis aan huis, klanten of niet, brutaalweg aan te bellen. Men lou echter, uil dat oogpunt, vooral op de kaartjes moeten zetten: geen papier of garen en band noodig, want in die artikelen verrijzen dagelijks kooplui als 't ware uit den grond. ArnhCl.) De Keizer van Annam zondaan President Caruot onder meer geschenken een hoorn van een rhinoceros, die, volgens de Annamieteo, een talisman is om lang te leven. De Leeuwen en Zonnen, schryft een Belgisch blad, vallen overal, bij de door reis van den Sbah, uit de lucht. Het zijn dunne geplette zilverplaatjes met email en hebben wei nig waarde. Een der gedecoreerden ontving zijn ordeteeken in eene courant gewikkeld. Hij wilde het cadeau eerst niet aannemen, meenende dat men hem een boterham of een haring aanbood. Hoe verbaasd was hij den Perzischen Leeuw er in te vinden 1 De k a v i a a r p r ij z e n in Rusland zijn op eens 25 percent gedaald, wegens de buitengewoon overvloedige vischvangst in de Kaspische zee. Een pud (1638 kilogr.) beste ka viaar kost nu 80 roebel. Een gewezen k o ffi e h u i s b d i e n d e heeft onlang* te Berlijn op straat eene dame een duchtig pak alaag toegediendomdat zij hem nooit eene fooi had gegeven. Da dame werd door een paar voorbijgangers bevrijd en haar aanvaller werd aan de politie overgeleverd. Het voorval is een spiekend bewy» hoezeer het fooieBgeven tot eene verplichting is geworden in de oogen der ontvangers. Te Leiden is een kind van 3Vs jaar in een pot met heet water gevallen. Den volgeu- den dag is het, na smartelijk lijden, aan de gevolgen der brandwonden bezweken. Met bestemming naar Nieuw- Amsterdam (Dr.) is lange de Dedemsvaart ver trokken eene nieuwe drijvende turfstrooiselfabriek; het ijzeren schip en de fabiiek zyn van grooten omvang, met grooteD stoomketel, zeer prBClisch ingericht en keurig afgewerkt. Met groote let ters was het gemerkt: //Maatschappij Griendveen Rotterdam No. 3.// In Zweden vertoonden zich weer miltvuur en varkensziekte, het eerste te Ny- köpiug, de tweede in den omtrek van Stock holm. Nieuwe aardappelen werken «iet gunstig op het darmstelsel. Om ze te koken, zoo, dat ze niet meer ge vaarlijk en veel lekkerder zijn, zette men twee ketels te gelijk te vuur, de eeu met de aardap pelen er in op de gewone wyze, de andere al leen met water. Koken de aardappelen, dan giete men dadelijk het vuile (solanine-houdend water) er af, voege het kokende water uit den tweeden ketel er bij en late ze dan gaar koken. Wie de aardappelen eens zoo toebereid heeft, doet het nooit meer anders. Het maatschappelijk leven, eenmaal geborgen en wel bewaard in allerlei bizondere vormen, met •igen zeden en spraak, binnen de muren en wal len der steden, straks binnen de grenzen van gewesten en provinciën, breidt zich in den laat- iten tijd ook over de greuzen van landen en rijken uit met zulk een internationalen drang, met zulk eene algemeene zucht naar vereeniging en samenwerking, dat de taal, eens het zeer ge waardeerde onderscheidingsteeken van volken en volksstammen, een hinderpaal wordt. In de taal leeft gauech het volk, en die zijn land en volk liefheeft, heeft zjjn» taal lief. De taal en de uni form, elk op hare wijs, trekken de grens, die de douane met hare „rechten// verdedigt, en zet ten de grenspalen op. Het maatschappelijke leven handel, industrie, wetenschap, kunst willen er over, zien de palen met een kwaad oog aan, en voelen dat de taal eene grens en hinderpaal te meer is. Nu heeft ook talen te letren zjjn grens. Als het nog FraDsch, Engelsch, Duitsch is, dan gaat het; maar wie zal Nederlandsch, Zweedsch leeren? Hoe zal het met het Spaansch en Portngeesch gaan? Hoe met het Russisch, gesteld al, dat het lta- liaansch tot de wereldtalen zal behooren. Hier is de nieuwe en in menig opzicht verdienstelijke uitvinding van het Volapük te hulp gekomen. Men heeft eene taal „gemaakt", eene eenvoudige, bruikbare taal, plat en glad en zonder bochten of verrassingen; recht toe recht aan, als een lange, rechte grintweg zonder boomen, door een effen polder, een weg dien gij kunt overzien, dien gij maar te volgen hebt, dien uw paard droomen kan. Inderdaad, geen klein gemak, zulk eene in - ternatiooale taal te hebben. Dicht verzen in uw eigen taal, laat uwe letterkunde dolen in hare bosschen, en wandelen aan hare stille beekjes, laat zij klimmen op hare hoogten eu dat de kunst al hare bloemeu plukke; maar als gij za ken hebt en niet uit toeren gaat, volg dan den langen, langen, rechten grintweg; gij kunt er overal mee komen. Nu heeft iemand, in mededinging met het Volapük, een anderen weg voorgesteld, niet min der praktisch, zoo hij meent. Hij geeft niet eene wereldtaal, maar voor de algemeene internationale briefwisseling een zeker stelsel, dat dadelijk door ieder kan worden gebruikt. Men zou, zoo schrijft hij, voor elke taal en woordenboek kunnen ma ken, waarin de woerden of uitdrukkingen, die dezelfde beteekenis hebben, met een zelfde cyfer worden geteekend. Staat in de Hollandsche dic- tionnaire „ezel" met het cijfer 1043 geteekend dan moet in de Fransche het woord „ane// het zelfde cijfer hebben. Men moet dus twee woor denboeken hebben, waarvan het eeoe, dat zijner eigen teal, alphabetisch, en het andere, dat der vreemde taal, naar de opklimming der cijfers en getallen is ingericht. De verbuiging zou men door achtergevoegde cijfers in den vorm van breuken kunnen aanwijzen. Ware 3626 het getal voor „kind", dan zoude 36267s beteekenen de derde naamval van het enkelvoud van kind en 3626 de vierde naamval van het meervoud. Met de vervoeging der werkwoorden gaat het eveueens. De noemer der breuk kan den tijd, de teller de persoon van het werkwoord aanwijzen of omgekeerd. Ware beminnen 42 dan zou „ik bemin// 427i //gij bemint" 42V2 kunnen zijn enz. Het spreekt van zelf, dat men op bezwaren zal stuiten, maar de Heer Emmanuel Catalan, die het genoemde voorstel doet, maBkt zich sterk, dat hij die bezwaren zal overwinnen en by zyn stelsel van teekens op zoodanige wijze zai inrichten, dat alles loopen zal als op een kolf— baantje. Iu Godes hand te laten Wat eens haar werd betrouwd, Is wjjsheid boven maten, Die aeld6n wordt aanschouwd, Vertrouwt elkaar, behoudt elkaar, Eu wat u 't leven roove, of spare, Bljjft op Gods trouw vertrouwen. Een bemellach van dankbaarheid Voor Hem, die ons door't leven leidt, Een lach van menschenmin en deugd Ziedaar ziedaar de levensvreugd. Het eigenbelang speelt veel grooter rol op het tooneel van het maatschappelijk leven, dan men oppervlakkig wel zou den ken. 't Is jammer, dat men zoo iets moet zeggen; maar de ondervinding leert, dat het waarmerk der belangeloosheid maar al te dikwijls op het goud der gedienstigheid ontbreekt. Volgens contract. Huisheer (tot een zijner huurders). Mag ik u beleefd verzoeken uwe jon gens uit den tuin te houden. Ze hebben twee kerseboomen totaal geplunderd. Huurder. Aan uw verzoek kan ik moeilijk voldoen, wij bebben immers de woning gehuurd met „gebruik van den tuin." Ook eene luxe. Barbier (aan een landbou wer een lot in de staatsloterij verkoopende). Wat krijg ik van je ala je den hoofdprijs trekt? Landbouwer. Dan laat ik mij drie maal daags bij u scheren. Versproken. Kapitein (van de schutterij). Het spijt mij te hooren, sergeant, dat je, toen je met twee man vooruit was gezonden, van de gelegeuheid gebruik hebt gemaakt om in eene kroeg te gaan. Ik kon bet niet gelooven, maar de Kolonel heeft me gezegd, dat bij bet beeft ge hoord. Sergeant. Wij hebben onzen neus iu geen kroeg gestoken, kapitein. Kapitein. Ed de juf frouw uit de „Gouden ton// zegt dat jelui ieder twee glazen Beiersch hebt gedronken. Sergeant. Nu kun je eens zien hoe weinig of je op haar aan kunt. 't Was gewoon bier! Scherp. Mijnheer Schriel (aan den kellner van het hotel een dubbeltje als fooi toereikende bij zijn vertrek). Hier, vriendlief, is eene kleine belooning. Kellner. Behoud het, mijnheer, be houd het. Ik ben zelf ook eens arm geweest, „Tot de dokter komt." „Hulp in nood tot de dokter komt" is de titel van een bekend populair geneeskundig geschrift, bij de heeren van de faculteit juist niet bizonder in eere. - „Vindt u het goed, dokter 1 dat ik dat werkje raadpleeg?// vroeg eens eene dame aan haren arts. „Och, mevronw!// was hst antwoord, //u kunt uw tijd wel nuttiger besteden. //Tot de dokter komt" bv. kunt u vast eens nazien hoe u de rekening zult betalen!" Ben aangenaam verzoek. Een kind maakte in een tram eeu geweldig rumoer en mama, die hem in de armen had, trachtte hem vruchteloos tot bedaren te brengen: //Oeb, mijnheer,// zei ze eindelijk radeloos tot baar buurman, //wil u wel een» even nydig naar hem kyken, dau denkt hy dat het zijn vader is en by zal wel etil worden. Dood eenvoudig. Heb je van de zomer al gebaad? Ja, herhaalde malen te Scheveuingen. Hoe vond je het water Hoe ik het water vond? Wel, js kunt niet missen, je ziet het overal vlak voor je HAARLEM, 11 Juli. In de gisteren gehou den zitting van den Raad dezer gemeente beb- beü B. en W. de mededeeling gedaan, dat zij roorneme&s zijn aan de Commissie van de hoo- gere burgerschool ter opleiding van handel en nyverheid te verzoeken alle leerlingen, die zich aanmelden en aan de vereischten voldoen, aan te nemen, waarbij zij in vooruitzicht stellen de noodzakelijkheid van spitsing der eerste klasse en benoeming van twee nieuwe leeraren. Een voorstel van den Heer Huet inhoudende eene bepaling, dat de commissie niet meer leer lingen zal toelaten dan in eens ongesplitste klasse kunnen geplaatst worden, de toelating al dus te regelen, dat zoo er meer leerlingen dau plaatsen zijn in de eerste plaats zij geweerd wor- deu, die dagelijks van elders naar bier komen en verder, zoo noodig, hen die zich het laatst aanmelden, werd door genoemden heer inge trokken daar hem gebleken ie, dat de toevloed van leerlingen niet zoo groot is, dat eene split sing der lsle klasse noodig zal zijn. Door 35 inwoners dezer gemeente is verzocht geworden de pomp aan de Nieuwe Groeumarkt weder op te richten. Dit verzoek werd in handen van B. ei W. gisteld. Het raadslid De Kanter vestigde de aandacht van den Raad op een verschil van gevoelen tus- schen de leden, gebleken bij de laatste verkie zing. Volgens enkele leden kunnen de kiezers, die niet meer in bet bezit zijn van een stembiljet, dit slechts verkrijgen aan de secretarie, terwijl anderen die biljetten ook willen verstrekken aan de bureaux. Hij wenscht dat de Raad hierom trent zijn gevoelen uitspreekt. Na uitvoerige dicussie, waarbij de Heeren Macaré en Huet deden uitkomen dat de wel in deze duidelijk is en alleen ter secretarie stem biljetten mogen uitgereikt worden, ging men over tot een volgend punt, daar men oordeelde dat de Raad niet bevoegd is zich in deze uit te apreken. De algemeene vereeniging voor Bloembollen cultuur wenscht eene subsidie voor eene alhier in 1890 te houden groote tentoonstelling, van minstens f1000. B. en W. stellen voor om evenals in 1885 eene subsidie te geven van f700 en voorts om voor f 300 deel te nemen in hst waarborgfonds. Na eenige discussie, waarbij de Heeren De Kanter en Huet de wensehelijkheid betoogen om met de behandeling van dit voorstel te wachten tot bij de begrooting, werd het voor stel van B. en W. aangenomen. Aan den kapitein der infanterie Van Pabst, zal eene gratificatie verleend worden als blijk van waardeering zijner diensten bij de oefeningen der schutterij. Een lokaal aan het Klein Heiligland zal weer verhuurd worden aan de Commissie tot uitdee- ling van spijzen gedurende den winter, met vrij gebruik van duinwater, voor den tijd van éen jaar. Voorts wordt tot lid der speciale commissie voor de uitbieidingeplannen benoemd de Heer Prins en worden daarna het proces-verhaal van kasopnemiug bij den ontvanger en het rapport van den opzichter over de gasverlichting voor kennisgeving aangenomen. Gisteren-avond kwamen in een der lokalen van de sociëteit „Trouw moet blijeken// de offi cieren en eene deputatie van onderofficieien der schutterij bijeen ten einde den Heer Mr. W. Jager Gerlings met diens benoeming tot Majoor-Commandant der Haarlemsche schutterij geluk te wenschen. Door den oudsten Kapitein, den Heer E. A. W. Pauw, en door den Auditeur, Jbr. Mr, F. W. Van Stgrum, werd de Heer Gerlings op hartelyke wijze toegesproken, waarna de nieuw benoemde Majoor zijn innigsten dank uitsprak voor de ontvangen bewijzen van sympathie, daarbij den wensch voegende sleede dezelfde medewerking als vroeger van officieren en onder officieren te mogen ondervinden. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM ONDERTKOUWD: 10 Juli: P. H. Brakel en C. A. Joor. L. A. Swaanswijk en J. W. MoufiU. E. J. Bruinsma en H. Drent. J. Van Tilburgh en M. J. Thoren9. H. Heeres en M. T. Vrngt. A. Vogelenzang en B. P. Tromp De Haas. GETROUWD: 10 Juli: W. A. Kitaero en J. de Vrie». J. Verbeek en W. C. Vosshard. C. Braakenburg en G. Beintema. T. Nienwenhuizen en P. A. Jansen. F. Maerten en A. Zwart. BEVALLEN: 7 Juli; H. C. M. Van Delden-Ehren- feldt, z. 8 Jali: M. Boerkool-De Jong, z. W. P. Rozenhart-Hubers, z. A. M. Prinsen-Van Acker, z. E. Kostelijk-Groen, z. 9 Juli: H. M. Voorbrood- Brier, z. C. Bonger-Vao Roseubeek, z. A. M. Tenni8sen-Dirks, z. 9 Juli: J. M. Vau der Vairt- Korner, z. 10 Juli: M. E. Hoogerwerf-Steenkist, d. OVERLEDEN: 6 Juli: G. Aardenburg, 10 m. 7 Juli; J. M. Creemers, 3 m. P. A. J. Van Bijlevelt, 53 j. J. P. Van Vlijmen, 16 m. W, H. Verheyde, 1 m. 8. Jnli: C. J. Van der Aar, 21 m. J. C. Van Beaumont-Groenendaal, 34 j. M. J. Heinbuis, 2 m. L. J. M. Raadschelders, 17 m. J. W. H. Weydung, 47 j. J. Serné, 73 j. 9 Juli: J. Ver- kruissen, 2 j. K. Zwartser, 95 j. C. Hangjas, 15 m. H. Steffens, 12 m. Het plukken van de aardbeziën te Beverwijk raakt ten einde. De tuinders kunnen tevreden zijn, want het beschot was overvloedig. Behalve wat in ons eigen land bleef, werden dit jiar ongeveer duizend gevulde vaten naar het buitenland verzonden, te zamen een gewicht uitmakende van p. m. 311.000 pond. De 18-jarige M. G., gedetineerd te Roermond, als ver dacht van op verschillende tijdstippen getracht te hebben het huis van V. d. B., waar zij als pleegkind was opge nomen, in brand to steken, is door de Rechtbank te Roermond buiten vervolging gesteld, doch voor 6 maan den, als proeftijd, geplaatst in het krankzinnigengesticht te Medemblik. HAARLEM, 10 Juli. Aan de veemarkt van ked waren de aanvoeren, veikoopen en prijzen als volgt koeien 1, verkocht 1 voort 110 a stieren verk. voor f a vaarzen verkocht voor f - pinken verkocht voor f a fgraskalv verk. voort—a nuchtere kalv.ren, 19 verk. 19— t 7 a 12 schapen, 18 verk. 18 voor 18 22 Lammeren 22, verk. 20, f 18 af Varkens, verk. a per 5 ons. Biggen verk. .f—a.Paarden 7verk. af Veulens, verkocht f af Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 99 stapels kaas uitmakende 12801 atuk 23857 kilo,hoog ste prijs f 28,50, middelbare prija f per 50 kilo. PUBMEHENC, 9 Juli. Kaas: aangevoerd 386, stapels prijs der kleine kaas 1 32.50 middelb. prijs/2550. Koeien matig in prijs; melk prijshoudend; geldiger ving in prijs kalfkoeien. Vette kalveren aanvoer 274 stuks prijs 60 a 80 c. per kilo, handel ving; nuch tere dito: aanvoer 65 stuks prijs f 8 a 20 per stuk, vlug gen handel. Vette varkens: aanvoer 309 stuks, prijs 38 a 50 c. per kilo met vluggen handel; magere dito aan voer 58 stuks;, prijs f 13 a 20 per stuk met vluggen handel. Biggen aanvoer: 198 stuks prijs f 5. a 10.—. De aanvoer van vee en daarvoor betaald pryxen waren ala volgt: 27 paarden vau f tot venlena f a koeien vau f tot kal veren van tot schapen van tot ROTTERDAM, 9 Juli. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 14 paarden, 1201 innderen, 182 vette en gras- kalveren, 41 nuchtere kalveren, 2— schapen of lamme ren, varkens, 96 biggen, 1bokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter mnrkt van heden waren als volgt: Runderen lste qualiteit 75 e. 2de qual.70c., 3de qual. 64 c.; kalveren lste qual. 927i e. 2de qua). 80 a 85 c., schapen lste qnal. 75 c., 2de qual. 65 c., alles per kilo; varkens lste qual. 26 a c., 2d« qual. 25 a c., 3de qual. 24 c., licht soort 20 a 21—e. per half kilo; Op de botermarkt werden aangevoerd 117/8 en 80/16 ton; en 1112 stukken per half kilo; prijs le qual. f56 2e qual. 50, 3e qual, f 44 per half kilo 60 a 70. SCHIEDAM, lo Juli. Moutwijn, per ned. vat/9,— Jenever f 14.50, Amsterd. proef i 15,75, spoeling f 0.20 dito commissie f 0,50. AMSTERDAM, 10 Juli. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: runderen, 179vette kalveren, late qual. 90, 2de qnal. 70, per kilo, graskalf p a 57 nuchtere kalveren, 8, a 15 schapen en lammeren 0, f, 190 vette varkens 40 a 46 e. per kilo. Amsterdam, 10 Juli 1889. Prijzen der onderstaande effecten geuoUere pCt. ae koers. Nederland. Gertif. Werk. Schuld. 8' s.79'/, 95*/, 8',1102'/,, lioiigfirljo. OM. Leeuing 18676 GoudleeningI 95 Italië. Obl. Patisel. Leen. 1860-64 5 89 Ooitenrfjk. Obl. in papier (Mei—Nov.)5 70 «ilver (Jan.—Juli). 5 71Vs Portugal. Obl. buiteul. 1858-84 8 857,, Rusland, hij Hope k Comp. Oude Russen I 1037« Obl. Nie. Spw. 1867/69 4 897s 1877 Amst. L 90-100 I Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871 75 1 18769 binnenl. (Perpetueele)4 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 Serie D. 5 1869 C. 6 Egypte. Obl. Leeniug 1876 4 N.-Amerika. Obl. Vereen, Staten 1576. 4', 1577 4 Columbia. Obligalien....,•••••4', Peru. Leeuing 1870. 6 18795 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank. dlvid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand. M. tot Expl. St. Spw. Aand. Ceut. Spw. geatemp. Obl. ltallo. Rualand Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wexel Obl4' 18755 Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Gr. pw. Maataeh. Aand.. 5 Baltische Spw. Aand.. 8 Jelex Griasi Obl5 Kiew Brest Aand5 Knrsk Ghark. Obl. 1000,. 5 Morschanak Sysran Aand.. 5 Riasehk Wiasma 5 Aandeden Spwdiv Chicago N. W. Gert. Aand.. N. York Lake Erie W. S. Aand. e Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Oart,. 7 PREMIE-LEBNINGEN. Nederland. Lotsn Amsterdam /100. I Rotterdam 8 Gemeente Grediet8 Belgis. Stad Antwerpen 1887. Ooatenryk. Staatsl. 18544 18605 1864 Rutland. e 18645 18665 Bumeule Amerika. 487a 67 t«7s 167, 907, 104*/, 125 437, 17»/, 157, 128 153 129 847, 136 114»/, 97, Geldkoers prolongatie 2 27s 60'/, 119'Vis 607, 96 1017, 32 317. 140 25'/, 1137, 927, 118'/, 108 104 887, 113 1197, 147 165 1507, pot. PARIJS, 10 Juli. De Kamer heeft zich heden bezig gehoudeu met het voorstel betreffende het verleeneu eener amnestie. Het geheele eerste artikel vau het voor stel der commissie, strekkende om amnestie te verleenen voor misdaden in verband met werkstakiugeu en voor drukpersver- grijpeu, enz. is verworpen met 305 stem men tegen 232. De tekst van het regee- ringsvoorstel is daarna met 535 stemmen tegen 5 iu overweging genomen, en art. 2 goedgekeurd. LONDEN, 10 Juli. In het Lagerhuis zeide de Heer Stanhope, dat hy hoopte morgen aan het Huis de maatregelen te kunnen mededeelen, die de Regeeriug ne men zal betreffende de versterking van het leger in Egypte. WEENEN, 10 Juli. De Hongaarache Delegatie heeft de begrootiug van het leger aangenomen, alsmede net suppletoir krediet en de uitgaven voor de bezetting in Bosnië en de Herzegowina. Bjj de beraadslaging, naar aanleiding van het rapport der commissie voor het leger, is een voorstel der oppositie, om het officiers-examen vau Hongaren alleen in de Hongaarsche taal af te nemen, ingetrok ken, nadat door leden der meerderheid daarop was geantwoord,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 3