BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Locaalspoorweg naar Haarlem. De heer Chamberlan, een der leiders van de unionistische Engelsche party, heeft in een schrijven, hetwelk in eene vergadering te Chasetown werd voorgelezen, het betoog geleverd, dat bet de plicht der Unionisten is te zinnen op zoodanige wetgeving tot herstel van rechtmatige grieven in Ierland, als nog steeds noodig is, om het oude programma der liberale partij voor Ierland te voltooien. Hij bepleitte voorts een bil lijken maatregel tot hervorming van het Iersehe grondbezit. Oostenrijkscke bladen melden, dat de beroemde arts voor zenuwziekten, Profes sor Leidesdof te Weeneu, onlangs uaar St. Petersburg is ontboden, terwijl zij daar bij te kennen geven dat hij over de Kei zerin moest geraadpleegd worden. Tevens wordt van andere zijde gemeld, dat de Ozaar en zijne echtgenoote, gelijk reeds vroe ger werd medegedeeld, op hunne reis naar Kopenhagen in Augustus, geëscor teerd door eene talrijke scheepsmacht, in eene Duitsche braven Keizer Wilhelm be zoeken zullen, daar sedert het spoorweg ongeluk van Borki zoowel de Keizer als de Keizerin zekeren angst koesteren voor spoorwegreizen. Hierbij dient echter in het oog gehouden te worden, dai alle berich ten omtrent Rusland met eenig voorbehoud aangenomen moeten worden, omdat er meerendeels slechts beursmanoeuvres mede bedoeld worden, nadat bij de jongste con versie van 207 millioen mark slechts 183/4 millioen ter conversie moeben aangeboden zijn. Een seminarie voor Duitsche ouder wijzers, behoorende bi] de Duitsch-Russi- sche hoogescnool te Dorpat in Lyfland, dat ruim 60 jaren lang van hoogerhand ondersteuning genoot, is op bevel van de Russische Regeering opgeheven. Protesten tegen de Giordano Bruno-feesten te Rome zijn o. a. ook ingediend door het Kathe draal Kapittel van Haarlem door het Bisschop pelijk Seminarie te Warmond en door de Con gregatie van O. L. V. Onbevlekt Ontvangen, en den Bond der oud- Congreganisten in vereeniging met het R. K. Muziekgezelschap te Oudenbosch. Het Dagblad van Zuidholland en 's Graven- hage dringt er op aan, dat de Tweede Kamer niet drale met het afdoen der Onderwijswet. Al wat daartegen is aangevoerd, heeft ons, zegt het blad, volstrekt niet overtuigd. //Ook de schoolwetten van 1857 en 1878 wer den gedurende den zomer, zij het dan ook wat vroeger dan nu mogelijk zou wezen, in openbare behandeling gebracht. Waarom zou dat ook niet met de Herzieningswet kunnen geschieden? Nader diepgaand overleg over de quaestie, waaromtrent Regeering, Natie en Volksvertegenwoordiging zijn uitgepraat, zou volkomen onvruchtbaar blij ken. „En het argument dat de kans op eene bevre digende oplossing altijd voor de liberalen! zou toenemen, wanneer de openbare discussie werd uitgesteld, gaat in geenen deele op. Op welken grond kan men aannemen, dat de Rech terzijde bereid zou worden bevonden tot het doen van nog meer concessiën, dan reeds in de Wet zelve zijn vervat? Alles pleit dus voor eene dade lijke afdoening. De zaak is er rijp voor; nieuwe gezichtspunten zijn niet meer te openen. //De liberalen willen verdaging, vermoedelijk ook in de hoop dat 't een of ander politiek incident op het lot van Kabinet en Kamer meerderheid invloed zal kunnen oefenen. „Op de berekeningen der tegenpartij behoeft geen acht te worden geslagen. De Kamermeer derheid moet eene zelfstandige beslissing nemen. Daarom volharden wij bij ons meermalen geuit verlangen, dat de Onderwijswet, nog wel degelijk voor Sept. door de beide Kamers worde afge werkt. Wat aan Mr. Kappeyne werd toegestaan, waarom zou dat aan Baron Mackay worden ge weigerd? //De Kamer moet werken zoolang dringend werk voor haar ligt. De Natie heeft er recht op dat de oplossing van eene der belangrijkste vra gen niet langer dan noodig is worde vertraagd.// De interpellatie van den Heer Roëll over de schoolwet is jl. Donderdag in de Tweede Kamer afgeloopen, zonder besluit of motie. De Begeering zal in de volgende week haar ant woord inzenden en zal de behandeling nog in deze zitting aangenaam vinden. Er is daarover echter geen besluit genomen. In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer is het eerste artikel van het voorstel- Seijffardt verworpen met 55 tegen 15 stemmen, waarop het voorstel werd ingetrokken. Het Re- geerings-ontwerp is aangenomen met 58 tegen 12 stemmen. De behandeling der nieuwe school wet kan in Augustus worden verwacht. HAARLEMMERMEER, 12 Juli. Door de R.-K. kiesvereeniging zijn tot candidaten bij de a. s. gemeenteraadsverkiezing gesteld de Heeren P. Knaap (aftr.), B. Biesheuvel (aftr.), II. E. Bultman (aftr.), L. Eaas (r.-k.), C. Bos (anti-rev.) De anti-revolutionnaire kiesvereeniging Neder land en Oranje heeft als candidaten gesteld de Heeren P. Knaap (aftr.), B. Biesheuvel (aftr.) L. Paas (r.-k.), J. Yan Splunter (anti-rev.) C. Bos (anti-rev.l. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE, 12 Juli.De kiesvereeniging //Eerlijkheid eu Vlijt// heeft tot candidaten voor den gemeenteraad ge steld de beide aftredende wethouders de Heeren L. De Glopper en li, T. Schweitz, en voor de vacature N. Vink, die wegens hoogen leeftijd heeft bedankt, den Keer B. F. Vink. Wie heeft gelijk Welk uur is g e 1- dig bij de verkiezingen Te Bochum (Duitsch- land) heeft zich deze vrsag voorgedaan bij de verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad. Tegen die verkiezing was verzet aangeteekend, omdat het stembureau te vroeg was gesloten en daardoor twee kiezers in de onmogelijkheid wa ren gesteld van hun recht gebruik te maken. De klok van de zaal, waarin het stembureau zitting had, ging voor en dsar nist de klok van deze zaal, doch wel de publieke klokken den tijd moeten aanwijzen, werd de stemming werkelijk ongeldig verklaard. Anders was weer het oordeel van het dislncts-bestuur, dat de verkiezing gel dig verklaarde, daarbij uitmakende, dat niet de openbare klokken, doch alleen die, welke op de plaats zelve, in casu de zaal, aanwezig zijn, den waren tijd aanwijzen. E enige industriëelen in Maas en Waal hebben besloten op hunne fabrieken voort aan gren arbeiders meer aan te nemeD, die een kortereu of laDgeren tijd in Duitschland hebben gewerkt. Men schrijft uit Rotterdam: Woensdag- middag was de Heer G. Von Lin- dern van Alblasserdam, met zijn zoon van 16 jaar en een knecht, in zijn boeier Insulinde op de rivier aan het zeilen. Omstreeks 5 uren brak er eene donderbui los, die met zwaren slagregen en storm giDg gepaard. Aan boord schten men het geraden te achten het zeil te strijken en voor anker de bui af te wachten. Door den buiten- gewoou zwaren slagregen was voor een oogenblik van het vaartuig, dat eren beneden den mond der Lek voor anker lag, niets te zien, en toen de regen eenigszins verminderde, zag men den boeier op zijde liggende afdrijven in de richting van Rotterdam. Oogenblikkelijk werd van den wal alhier hulp geboden de veerboot Robert Fulton, tusschen hier en Krimpen a/d Lek varende, was spoedig den omgeslagen boeier op zijde, ter wijl verschillende roeibootec met werkvolk der scheepswerven alhier, mede ter hulp snelden. Van de opvarenden werd echter geen spoor ontdekt, zoodat deze alle drie bij dit ODgeval jammerlijk om het leven kwamen. Uit den Haag wordt ons gemeld, dat voorstellen aanhangig zijn om in het gebouw en de vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten-Generaal electrische verlichting aan te brengen. Voor het lokaal der Eerste Kamer wordt dit vooralsnog niet noodig geacht. Een nieuw middel om boter te couserveeren bestaat daarin, dat het salicylzuur belet wordt om zich uit da boter weg te cris- talliseercn, zoodat zijne bederfwerende werking blijft behouden. Te dien einde lost men het salicyl in melkzuur op. De compositie most be stsan in 98 deeleu water, 2 doelen melkzuur en V6000 deel salicylzuur: zij conserveert de boter langen lijd, bij hooge temperatuur en in warme streken. Men heeft berekend da!, als er in de boter 5 pet. van deze vloeistof achterblijft, men eerst op 100,000 deelan boter slechts 1 deel salicylzuur, dat is een gram op 100 kilogr. boter, krijgt. Een gehalte van 2 pet. melkzuur geeft esn zwak zuren smaak aan de boter, die zich echter met water laat verwijderen. De bewaring van boter komt op deze wijze per kilogr. op Vs a 3U ct. te staan. Uit de Flissingsche Ct. b 1 ij k t, dat de commissie tot ondersteuuing der weduwen en weezen van de Belgische loodseD, te Vlissiugen, in de Februari-stormen, in het geheel heeft ont vangen een bedrag van f 14.592,35, ongerekend eene som van 20,000 franks, door eene commissie te Antwerpen aangebracht. Uit oene locomotief van den Lo- caalspoorweg viel, bij btt passeeren van den weg DeventerApeldoorn, onder Twelloo (G.), eenig vuur, waardoor een akker met rogge in brand geraakte. Dit werd opgemerkt door eene jonge dame, genaamd V., die than3 met hare familie op een buiten onder Twelloo woont. Zij spoedde zich er met deu knecht heeu en beiden hadden het geluk den brand te blusschen. Ruim 20 vierkante ellen rogge waren echter een prooi der vlammen geworden. DeDeensche politiebeambten wor- den geoefend in het manoeuvreeren met de red dingsboot, om bij ongelukken te water van dienst te kunnen zijn. Er heeft weer zij het dan ook door eene bijkomende omstaudigheid een on geluk op de Montagues Russes (Rutsch-banen) plaats gehad, en wel in den tuin van het Nijver- heidspaleis te Antwerpen. Een bediende, die on der het rijden op een wagen .je wilde springen, verloor bet evenwicht en viel, waarbij hij gewond werd aan het hoofd, schouders eu beenen. Eenige personen, die in het wagentje zaten, werden door den schok er uitgeworpen, maar zij bekwamen slechts lichte kneuzingen. Een voormalig gedeporteerdCom* munard te Parijs, Marillier genaamd, is wegens oplichterij in hechtenis genomen. Sedert een jaar voorzag hij op zeer eigenaardige wijze in zijne behoeften. Hij beloofde namelijk allerlei personen winstgevende betrekkingen en, om hun te toouen welk een invloedtijk man bij was, nam hij hen mee naar de Kamer of den Gemeente raad, verzocht daar in zijne hoedanigheid van gewezen gedeporteerde een of ander lid te spre ken, met hetwelk hij zich dan onderhield, ge lijk zijne slachteffers meenden over hunne belan gen doch in werkelijkheid hun eene aalmoes vragende. Vervolgens verzekerde hij den goed- geloovigen lieden dat alles in orde wasaan een diner dienz lfden avond zou de zaak beklonken woidsu. De belaughebbendon behoefden slechts een 30 of 40 frks. te storten zij deden het en za gen hun beschermer niet weder. Reeds driemaal, in 1886, 1887 en 1888, is Marillier wegens oplichterij veroordeeld geweest, Aan de kusten, van de Oostzee is de zeehonden-jacht thans zoo goed als af geloopen en zeer goed geweest. Een groot aantal dezer dieren is buit gemaakt, waardoor zeer schoone exemplaren, die eerst na een hevig verzet 6d nadat zij de netten erg beschadigd hadden, op 't droge konden gebracht worden. De meesten kwamen dood uit de netten, waar zij door zich in de mazen te verwarren gestikt waren. Ouder de gevangen zeehonden bevonden zich exemplaren van 200 pond zwaarte. Volgens getuigenis van oude visschers werden vroeger nog grootere zeehonden gevangen, van 300 tot 400 pond gewicht. Men kan nagaan hoeveel visoh dagelijks door zulke dieren weg gekaapt wordt en welke verliezen de visschers daardoor lijden. De levend aan wal gebrachte dieren werden dadelijk gedood en gevild; uit de eenige duimen dikke speklaag wordt traan ge- kooki;van een 150 a 200 pond zwaren zeehond verkrijgt men 40 tot 50 liter traan. Naar men zegt, zijn thans aan de Friosche kusten een groot aantal zeehonden. Een bakkersknecht te Maasland nam Donderdag- morgen eene flesch van de bak tafel en zette die gretig aan den mond, meenen- de bier te zullen drinken. Spoedig merkte hij zijne vergissinghij had olie en loog gedronken en dat in betrekkelijk groote hoeveelheid. Hoewel spoedig genetskundige hulp werd ingeroepen, moet de jongeling nog niet buiten gevaar zijn. De Transvaalsche Volksraad heeft 20.000 pd. st. toegestaan tot ondersteuning van eene op te richten hoogeschool. Volgens de Perseveranza, zal weldra een geheel dorpje in Italië, Cambio gehteien, door de wateren van de Po zijn verzwolgen. Da gelijks worden eenige huizen en geheele stuk ken grond door den stroom meegesleurd. Alle pogingen hiertegen aangewend bleven zonder vrucht. Do bewoners hebben thans allen hunne woningen verlaten. In de Dinsdag gehouden tweede vergadering van het Congres tegen het misbruik van tabak heeft de Heer Marambert betoogd, dat alle misdadigers, spelers, lichtmissen, bigamen enz. van kindsbeen at hebben gerookt. Men meldt ons uit Den Haag: Eergisteren-avond is bij de halte Pompstatioc- laau van de paardentram op den Nieuwen Sche- veniugschen weg een bejaard heer, die tijdelijk hier vertoefde en met zijne dochter wachtte op do Scheveningsehe tram, verkeerd uitgeweken voor de in tegenovergestelde richting aankomende stoomtram, door de machine gegrepen en ter stond gedood. Te Valkenswaard (N.-B.) is e e r g i s- terenavood eene oude vrouw ten huize van haar schoonzoon A. Witters door den bliksem gedood. Twee kindtreD, die in hare nabijheid zaten, kwa men met den schrik vrij. Vreeselijk gestraft. Eenige soldaten hielden Zondag-avond de wacht aan de poort van Deurue (België). Een drietal stak vlug even den spoorweg over en verfrischte zich in een naburig café. Plotseling waarschuwde do schild wacht, dat in de verte een officier naderde. De soldaten lieten hun glas bier achter en snelden naar hnn post. Zij vonden echter den toegang, versperd door deu slagboom, daar juist een trein uit Holland moest passeeren- De militairen twee korporaal» en ésn soldaat bleven Wachten, da trein snorde voorbij, zij sprongen over den slagboom, zouden fluks den weg over steken, doch bemerkton door hun haast niet, dat de trein van Antwerpen naar Holland kwam aanstoomen. De soldaten voelden zich plotseling door de locomotief gegrepen en op den grond geworpen. Een kreet van schrik ging op uit de de menigte, die hiervau getuige was. De trein Bnort voorbij, men zoekt langs den weg en vindt de vreeselijk verminkte lichamen der drie slachtoffers. De eene was letterlijk in drie stuk ken gesneden; de twee anderen ademden nog, doch vervoerd uaar een n aastbijgelegen café en het hospitaal van Burgerhout, hebben ook deze twee den geest gegeven. Te Renkum i» een huis en erf met bouwland ingezet op.... f367. De toeslag i» bepaald op 16 Juli. De brug in de Leidsohestraat over de Keizersgracht te Amsterdam, had Dinsdag een eenigszins ongewoon aanzien. Het blokken- plaveisel tusschen de rails van den tram was aanmer kelijk opgehoogd en geheel bol getrokken. Dit zonderling verschijnsel, dat zich alreeds meer op houten bruggen voorgedaan heeft, schijnt de volgende oorzaak te hebben: de blokken op zulk een gedeelte schijnen wat dicht naast el kander te liggen. Door langdurige droogte ge raakt het cement dat ze saneenvoegt, verdroogd en kruimelt weg, wavrdoor gleuven ontstaan. Komt er nu regen, zooals onlangs, dan vullen die gleuven zich met regen, welke vochtigheid vervolgens het hout doet opzwellen. Met krachtig instampen heeft men echter het eavel op de genoemde brug eenigszins verholpen. De v e 1 d-a r t i 11 e r i e van het 12e Pruisische legerkorps heeft, in tegenwoordigheid van den KoniDg van Saksen en van de hoogste militaire overheden, groote schietoefeningen ge houden met kruit zonder rook, hetwelk zeer heeft voldaan. Naar men uit New-York bericht, is er weer een troep arbeiders met de noodige gereedschappen naar Nicaragua gezonde.), om te werken aan het daar te graver, kanaal. De Fransche beeldhouwer Cain heeft eene hem op de wereldtentoonstelling, toe gekende le medaille geweigerd, omdat onder de juryleden zékere Heer Romeli Raphaelo is, dien hij voor eenigen tijd gerechtelijk heeft doen ver volgen wegens namaken van door hem gebeeld houwde diereogroepeo. De ontbonden jury zal nu waarschijnelyk we der worden bijeengerof-pan om over de quaestie te beraadslagen. Men is algemeen van oordeel, dat Cain wel wat overhaast is te werk gegaan met openbaarheid te geven aan de zaak. Eu Ra phael's vertegenwoordiger le Parijs heeft ver klaard, dat genoemde Heer volstrekt niet ge meend heeft, Cain door namaak te benadeelen, terwijl de door hem gemaakte reproductiën niet in strijd zijn met de Italiaansche wetten. Een uitmuntend en afdoend mid- del tegen de muggenplaag is zich, voor men te bed gaat, handen en gelaat te bestrijken met eenige droppels geest van hertshoorn, in elke apotheek voor een paar stuivers te krijgen. Proefondervindelijk is het gebleken, geheel te helpen tegen de verstoorders van onze nachtrust. Te Lyon is een opzienbarende moord gepleegd. De vrouw van een restaurateur aldaar is doodelijk gewond (door 18 messteken) gevonden in eene kamer waar drie heeren had den gedineerd. Een dier heeren ze waren heengegaan, zeg gende, dat ze hunne vertering aan de vrouw betaald hadden is reeds in hechtenis geno men maar hij ontkent alle medeplichtigheid aan den moord. Dat een infanterist in den regel esn goed looper is, spreekt van zelf, maar dat de eigenaar van een poffertjeskraam hem in het loopen den baas kan zijn, vooral wanneer het op de dubbeltjes aankomt, kou men eergisteren avond te 8 uur san het Vreeburg te Utrecht, gewaar worden. Onze soldaat namelijk had aldaar poffertjes gegeteD, doch //vergeten" te betalen. Na het etablissement te hebben verlaten, zag hij* zich weldra vervolgd door een eigenaar. Een wed loop volgde, en, onder een grooten toeloop van nieuwsgierigen, werd de gewapende poffertjes- amateur gegrepen. De betaling volgde spoedig, doch de poffertjes-commandant vaardigde aan zijne onderhoorigen direct het bevel uit, dat geen soldaat meer in zijn kraam zou worden toege laten dan onder geleide van een Kol snel. Aan de school voor Oostersche talen te Parijs heeft eene jonge onderwijzeres, mejuffr. Telbatier, dezer dagen het diploma ver worven tot het geven van onderwijs in het Per zisch en het Turkech. Men herinnert zich de opzien- barende ontdekking van den bejaarden Franschen geleerde Dr. Brown-Séquard, die verklaarde zich- zelven tien jaar verjongd te hebben met ooder- huidsche inspuitingen van levende cellen ver kregen door zekere deelen van konijnen of mar motten te vermalen en in gedistilleerd water te verdunnen. Uit achting voor deu geleerde be waarden velen het zwijgen op deze mededeeling en aan ougeloovige spotters heeft net in en buiten Frankrijk niet ontbroken. Thaus ejhter behelst de „Figaro" breedvoerige mededeelingen van Dr. Variot, die de outdekking in een hospitaal met de verrassendste uitkomsten be. ft toegepast op drie volkomen verzwakte werklieden. Het //Bulletin de la Socié de Biologie" zal daarvan een wetenschappelijk verslag openbaar maken. Door de heide district s-scli ooi opzieners in Limburg is eene circulaire gericht aan de gemeentebesturen in die provincie, houdende het voorstel om bij wijze van proef gedurende de warme zomerdagen de schooltijden te doen plaats hebben des voormiddags van 68i/2 en van 91/212 uur, of den laalsten schooltijd te ver vangen door van 57V2 nur des namiddags. De Heeren T. Sanders, Jhr. Jb. Hartaen en Js. Reynvaan hebben tot den Gemeenteraad van Amsterdam een verzoekschrift gericht, waarin zjj om krachtigen steun bij de Regeering vragen voor de concessie, welke zij hebben aangevraagd tot het aanleggen van eene nieuwe spoorweglijn van Amsterdam naar Haarlem. Uit de algemeens beschrijving, die er bij* is gevoegd, blijkt, dat het plan bestaat den Dieuwen spoorweg te doen loopen bezuiden dien van de Hollandsche Maatschappij, en wel zoo dat als eindpunten, waar de stations komen, het Concert gebouw te Amst. en de hoek van de Baan en den kleinen Houtweg (dus vlak bij den Hout) te Haarlem worden gekozen. De l(jn doorsnijdt dan de gemeente Nieuwer-Amstel, Haarlemmermeer en Haarlemmerliede en Spasrnwoude. Zq wordt voor dubbel spoor met 1 meter wijdte aangelegd en de richting is zoo gekozeD, dal onteigening van slechts drie gebouwen noodig is, die geece groote waarde hebben. De voornaamste kunst werken zijn: vier draaibruggen, éene over den Schinkel van 25 meter, twee over de Ringvaart der Haarlemmermeer elk van 45, en éene over het Spaarne van 75 meter lengte. Aan de genoemde eiBdpunten worden kleine, sierlijke en tevens zeer eenvoudige stations ge bouwd, met ruime overkappingen, en aan do tusschenstations kleine, zeer bescheiden hallege bouwen. De personenrijtuigen voor 40 a 60 per sonen, volgens het Zwitsersch model, zullen twee klassen hebben. Volgens de raming der aanvragers zal men met inbegrip van den tijd van overstappen, van het Leidscheplein in 43 minuten de Baan (in den Haarlemmer Hout) te Haarlem bereiken^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2